Groots Uitverkoop EIELAGE Co. i CENTRaÏ*V«W .ik 1ST ZD GRINT - SCHELPEN J. VAN WIJK, 1 PIANO-, ORGEL-, MUZIEKHANDEL "WV HECK. NOG m ST. KldlJS TE VERDIENEN Eerste Haarlemsche Electro-Stoomwasscherij GERARD A. JANSSEN Azn. MER'NeAjWUmRICH HLIFIUZEM ÏHN 3M,80, II, fit, 51,4Q, II, 21, II (II. Amsterdamsche vaart no. 22-24. PRIJZEN DER WftSSH 13 CENT PER KILO. BUITENLAND BINNENLAND Firma C. G. 100MEIJES i LEGEM EN VLOOT VOOR KINDERSPEELPLAATSEN Advertentiën. L. C. KARSTENS, Anthraciet tegen some^prïjzeo. TELEF, 1338. - Alle deelnemers een prijs! - ling wordt halt -gehouden. Daar uit laddfc do toam mand ant van de vooruitgeschoven com pagnie aI, Hat mem do oudé Duitsche loop graaf, waarin hij met zijn mannen is, niet bereiken kan ei; hij besluit 's nachts om half twaalf mot zijn soldaten door te breken naar de tuSschenstelling. De voorbereidingen wor den in alle kalmte zorgvuldig getroffen. Tot groot verdriet van de kameraden moeten de gewonden in den steek gelaten worden. In de avondschemering wordt een patrouille van twee man uitgezonden om te onderzookon welke plaats het meest geschikt is voor een doorbraak. De ttvee gaan sprongsgewijze vooruit, komen in flaukeerend machinege weer vuur. De een krijgt een schot in de pa- troontasch, zotpdat alle patronen ontploffen. Door den gasdruk wordt hij ter aarde ge slingerd. Toen hij weer tot bezinning kwam merkte hij tot zijn verbazing, dat hij geen letsel had gekregen. Nog half verdoofd, rolt hij twee honderd meter verdei- ever den grond tot de Duitsche loopgraven en geeft daar toe kens -dat hij er dior gekomen is. liet gat, waardoor de cornpagn e sluipen k;ui, is gevonden. Om elf uur worden de posten jerug gehaald en de mannen verzameld. Zij kruipen eerst op, handen en voeten voorwaarts, worden echter toch door den vijand bemerkt en het regent projectielen op lion. Ben paar sneu velden. Toen zij honderd meter vorder geko men waren, suisden handgranaten hen tege moet. Nu kan alleen nog maar eon stout stukje heipen. Zij staan vlug op en stormen naar de loopgraaf, die door de -Franschen bezet, en voor de verdediging ingericht is. De Franschen, die de gedaanten zien aan stormen en Tiet hoerageroep hooren, kiezen het hazenpad. De Duitschers- springen over de loopgraaf heen, loopen zoo hard ze kun nen. Nogmaals komen ze bij een loopgraaf die bezet is. Maar liet blijkt, dat daar alleen verdwaalde en van hun troep afgesneden Franschen zijn, die, niet wetende waar te zijn, uit hun konijnenholen kruipen en zich gevangen geven.' Zij volgen de loopgraaf, .waarin vele Fransche lijken liggen en komen na twee honderd meter bij een stelling, waar een Duitsche schildwacht staat. Ben kogel vliegt langs hen. Maar een krachtige Sak sische stem heldert het misverstand op. Men had de compagnie reeds volkomen opgegeven. ITALIë. Een opdracht van het Yaticaan. Mgr. Averso, die tot nu toe nuntius in Brazilië was, heeft, naar het Zwitserse he te- legraafagentschap verneemt, van het.Vati- ïaan order ontvangen, naar Europa te ver trekken en zioh naar Munohen te begeven. Hij zal zioh inschepen op een stoomschip, dat de Pauselijke vlag zal voeren. Berichten in drie regels. Naar uit Eisznaoh wordt bericht, heeft gisterennacht in Thuringen en omliggende streken een hevige sneeuwbui plaats gehad. Gemeld wordt, dat de opperpresideut der Rijnprovincie, de oud-minister baron Von Rkeinliabeu, ernstig ongesteld is. Volgens de Neue Züricher N ach rich ten zal prins Bülow binnenkort ziöit voor lan- geren tijd te Lugano gaan vestigen. De Italiaansche regeering heeft te Mi laan 15,000,000 eieren in beslag genomen; ze worden nu voor 1 Lire per dozijn verkocht. Een 20-tal Fransche provinciale cou ranten hebben zioh tot een syndicaat veree- nigd een centraal-bureau te Parijs. Het (St.( P. T. A. meldt dat de Kolo- minsky-f abri eken 'een opdracht ontvingen voor de levering vau 5000 locomotieven. Te Las Palmas is de bemanning van een Spaansch schip wegens muiterij in hechte nis genomen. Fransche offio. bladen raden Noorwe gen aan zioh hevig te verzetten tegen de Duitsche ei.-ehen betreffende de duikbooten. Volgens 'n bericht uit Boekarest hebben de aanhangers van Philippescu Take Jone- zou als leider der conserv. party erkend. DE GRONDWETSHERZIENING. In parlementaire kringen wordt .aangeno men, dat de behandeling van de Grond we ts- hcrzieningsvoorstellen nog de geheele maand November zal vorderen. IN RAADSELEN. Wat men eigenlijk met 'het brood voor heeft, valt voor mensehen buiten do depar tementale en commissoriale .doolhoven niet zoo makkelijk te snappen. Do burgerij te Den Haag zoowel als op andere plaatsen kreeg van haar bak ker bericht, dat er geen gehuild bruin brood meer gebakkeu mag worden. Wil zij bruin brood eten, dan dient zij algemeen een kaart bij hot gemeentebestuur aan te vragen en dan kan ze 't regee rings brood krijgen. Tot welk doel is deze maatregel genomen? Wil de minister bloem sparen! Maar als iedereen ongebuild tarwebrood moet eten, waartoe dient dan de kaart! Toch niet om dat het zoo gezellig is, enkele uren op te offeren om een kaart machtig te worden! En het gevolg van den maatregel zal na tuurlijk zijn, ilat velen die gewoon waren wit en bruin brood te eten, nu alleen witte brood gaan savoureeren, aoodat toch het bloem spareu allerminst het doel kan zijn. We hebben, aldus de „Re-s.bode", bij auto riteiten over het eigenlijke doel gevisciht, maar die laten niets los. Waaruit nog niet te diatilleeren valt, dat.... ze het ook niet weten. We hebben een paar bakkers over den maatregel gepolst, maar die wisten ons ook al geen voldoende'bescheid te geven. Wol uitte men het vermoeden, dat de maatregel genomen was tegen hen, die het bruinbrood als veevoeder zouden gebruiken, omdat zelfs dat dure brood nog goedkooper zou zijn dan ander veevoeder. Maar is_dat niet al te sterk! Moet nu heel de broodeten de gemeente lastig gevallen worden om on kelen knoeiers het .opvoeren van brood aan 't vee te beletten! Is er heusch geen ander middel voor! En als dat brood voeren aan het vee werkelijk van eeuigen omvang was, dan zal het veevoeder nag al weer duurder worden, als do thans genomen maatregel werkt. En de terugslag zal alweer gevoeld worden aan 't duurder vleeseh. Ook voor de bloemsebaarsohte, we zeiden het reeds, werkt de maatregel averechts. Hoe liet zij, er is tegenwoordig geen ding moeilijker te begrijpen dan het eenvoudige, oude, dagelijksohe brood. In raadselen wandelt de mensch op aarde en minister Posfclmma doet blijkbaar zijn best om ze nog ingewikkelder te maken. Erin geloopen. Men deelt het volgende aan de L. K. mede: Op een kasteel in Mid den-Limburg, ..eigendom van een Duitsclien graaf die thans als officier in oorlogisdienst is», doet een Belg als chauffeur dienst. Sinds go ruim en tijd stond deze bij de Duitsche autoriteiten in verdenking, spion na ge te drijven ten bate der geallieerden. Onlangs keerde de graaf met eenige dagen verlof op zijne bezitting in ons gewest, terug (in burgerkleeding natuurlijk) om order op eeni ge zaken te stellen. Na afdoening liet hij zich door zijn chauffeur per autoniobiel naar Brussel terugbrengen. Aldaar aangekomen, werd de chauffeur aangehouden, gevisiteerd, de auto zelve ook onderzocht, en dit onder zoek leverde genoegzaam gegevens op, om den man, die zioh in dienst van een Duitsch officier zoo veilig mogelijk gewaand had, gevangen te zetten. Een verechijning voor den krijgsraad staat hem te wachten. Aanvaring met een mijnenveger. De dezer dagen met een lading koffie voor de Eeliefeommissie te Rotterdam binnengeko men Nederlandsebe kof „Concurrent", kapi tein Kajuiter, is op de Theems aangevaren door een Britsehen mijnenveger, waarhij de boegspriet werd afgetoopen en een anker met ketting verloren ging. De volgende bijzonderheden worden daar omtrent gemeld: De koftjalk „Concurrent" vertrok 10 Oc tober van Londen dflfcb moest nabij 't Sunk- vuursohip ankeren, omdat do loods nog aan boord was en de loodfciboot reeds naar bin nen was gegaan. Het werd stormweer, waar door men het aan boord van het schip hard êKLOSKEM, WEKKERS, HORLOGES GOUD EU ZILVER enz. enz. VIERKANT. - LISSE. Inkoop en ruil tegen de hoogste waarde. Zijlstraat 18. Telefoon 1078 L. Veer straat 20 - Telefoon 272. Onze zaken staan onder voortdurende controle van het Scheikundig en Bacte riologisch Bureau van de te verantwoorden had ea reeds de volle lengte ketting was gestoken. Des nachts sloeg een in de nabijheid geankerde mijnen veger door den storm van zijne verankering en dreef met volle vaart tegen do tjalk, waarbij de boegspriet afbrak. Hevig stieten beide schepen tegen elkan der, waardoor het anker met ketting van de tjalk eveneens afbrak en het schip op drift geraakte. Er bestond toen groote kans op aanvaring met andere schepen, zoodat men zich inspande een tweede anker uit te bren gen. Dit. ging wegoihs.de hooge zee en do telkens voor den boek opslaande boegspriet zeer bezwaarlijk, doch men slaagde er ten slotte in het anker over boord te werken. Bij het aanbreken van den dag werd de noodvlag gebet-chen, waarop een Britsohe torpedoboot tor hulpe kwam. Na een onder houd met den commandant gaf deze toe stemming dat het schip te Harwich mocht binnenkropen. Een in dienst van de Admi raliteit staande stoomkorder nam liet vaar tuig toen op sleeptouw en bracht het in ge noemde haven binnen. In Harwich aangekomen werd allo vor keer met land verboden. Alleen mocht de kapitein onder geleide van twee marine officieren aan land gaan om de herstelling van de averij to regelen en een nieuw anker te koopen. Nadat de boegspriet vernieuwden een an ker met ketting ingescheept was. werd bij gunstig weer een sleepboot gezonden om het schip weg te eileepen. Deze bracht de „Con current" toen tot liet Sunk-vuurschip, waar na het de reis op eigen kracht wederom voortzette. EEN ORDER, VAN DEN COMMANDANT, .VAN het: VELDLEGER. De commandant van het veldleger heeft, naai* de „Tel." bericht, dezer dagen eeu or der uitgevaardigd, betreffende hot optreden van alle militaiien in het openbaar, welke hier volgt: „Ieder militair van eiken rang moet er een eer in stellen in het openbaar door houding en gedrag te taonen, dat hij in Tien goeden zin van liet woord soldaat is, en soldaat, waarop het Nederlandsebe volk trotsch kan zijn. - J De flinkheid van het leger geeft moed en vertrouwen aan het volk, verhoogt het aan zien van ons vaderland in het buitenland en vermeerdert t^et ontzag, dat men heeft voor de Nederlandsche natie. De houding dor troepen bij de jongste legerrnanoeuvres, hun flink marcheeren, zelfs op, den laats ten dag van den terugkeer naai de gewone kantonnementen, hun groot uit houdingsvermogen on hun opgewektheid ga ven een denkbèeld van de innerlijke kraoht van ons leger en moeten op een ieder, die de troepen zag, oen vertrouwenwekkenden indruk hebben gemaakt. Maar ook buiten het gelid, ook wanneer de militair zich afzonderlijk of in gezelschap, op de openbare straat of in oen voor het publiek toegankelijk lokaal bevindt, ook .won neer hij met verlof is, alzoo on<ter alle om standigheden, moet do Nederlandsche militair er aan indachtig zijn, dat het oog op hom gevestigd is, dat niet alleen zijn landgen no ten maar ook de buitenlanders en er zijn er thans zoovele in ons land zijn doen en laten gadeslaan. Zijn optreden moet zoo danig wezen, dat dje Nederlandsche burger den buitenlander met trots kan wijzen op den Nederlandschen militair. De .wijze, waar op die vormen worden in acht genomen, zijn voor zeer vélen,-vooral voor don burger een maatstaf van bepprdeeling en daarnaar wordt dikwijls afgemeten do innerlijke waarde van den troep. Het slenteren met de handen in de'zakken, het staan hangen op hoeken Van de straat, het in strijd mét de goejdé vormen den meer dere nopen een trottoir te verlaten, het ach teloos groeten, dat alles geeft ben indruk van slapheid, van minderwaardigheid; een indruk, die geeftszins in overeenstemming is met hetgeen de troep inderdaad waard is. Ik .weet zeer goed, dat er nog heel wat meer noodig is, dan de uiterlijke vormen en ik waardeer wat de troep kan en bewezen heeft te kunnen. Maar, zooals gezegd, ook de uiterlijke vor men moeten worden in acht genomen; elke verwaai-loozing daarvan, maakt naar buiten een ongunstigen indruk, dien den troep door zijn óverige goede hoedanigheden niet ver dient. De minder gunstige beoordeeling heeft de troep dan aan zichzelf te wijten; én dat moet niet. Daarvan moet de troep in zijn ge heel doordrongen zijn. De vormen door den mindere tegenover de in rang koogereu moetsh cöriect worden in acht genomen; zij moeten door den meer dere worden verlangd en even vormelijk door hen worden beantwoord. Dat alles is nooclig, omdat het zoo be hoort. Maar ook noodig, omdat ieder welden kend toeschouwer achting heeft voor den- gene, die doet wat zijn plicht is en in zijn hart minacht dengene, die zijn plicht ver zaakt of zich daaraan onttrekt. De minderen, die begrijpen, wat de waarde is van de ach ting, die het Nederlandsche volk aan een flink Ncderlandsch leger zal toedragen, moe ten elkander aansporen om, ook ten aan zien van het in acht nemen van een flinke" houding en een uitstekend gedrag in het openbaar, een goeden indruk te maken; zij moeten daarnaar streven, niet uit vrees voor straf, maar omdat een Nederlandsch mili tair wil zijn eeu flink militair en hij zich schaamt, .wanneer de buitenlander een on gunstigen indruk omtrent hem verkrijgt. Die zaken moeten xmet den troep ampel en breed en vooral opwekkend worden bespro ken. Ik verwacht daarvan veel heil. Tegen degenen, die uit gebrek aan goeden wil of uit onwil incorrect handelen, moet uit den aard der zaak, streng .corrigeerend wor den opgetreden." INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. BEZOEK AAN „HET TEHUIS DER FRANSCH-BELGISCHE KINDEREN" TE WATERGRAAFSMEER, MEMER- WEG 88. „Mag ik mee!" „Mag ik uxee!" Die woorden klonken mij voortdurend in de ooren, toen ik het „Tehuis der Franseh- Belgische kinderen" verlaten had en in do avondschemering den Diemerweg naar Wa tergraafsmeer terugliep. „Mag ik mee?" „Mag ik mee?" „Komt u me halen?" vroegen met een Mijen licht glans in de oogen, de meisjes, die niet ver legen waren. Ze zagen mij aan vol verwach ting, in groote spanning hoe het antwoord zou zijn. ,Mag ik mee!" las ik in seluichter-vragen- de kinderoogjes van kleine, bedeesde meis jes, die beseheiden op den achtergrond ble ven. v „Mag ik mee! Kiest u mijl" Hoe welsprekend hoe aangrijpend dat stille, verlegen kijken, dat vragen zonder woorden. Maar hoe veel treffender, hoe roe rend, dat onverschillig voor zioh uit zien der enkelen, die wisten, dat zij niet tot de gelukkigen zouden behooren. Hoevele bevoorrechten hadden zij in deze weken al zien heengaan, het eerst natuurlijk da meisjes met mooie interessante of gun stige gezichtjes, kinderen met lieve, zachte, dadelijk voelde aangetrokken, terwijl nie mand de uiterlijk misdeelden opmerkte of aanvallige maniertjes, tot wie ieder zkfli zelfs het woord tot hen richtte. Aangrijpend, daft kijken zonder belaufg- stelling, dat schuwe teruggaan, als toeval lig §en blik langs hen heengleed. Arme kinderen! Hoeveel moet in die lrar-6 jes zijn omgegaan! „Mag ik mee!" „Je suis une orpheline", fluisterde een bleek meisje in 't zwart terwijl ze stillefctjes mijn hand namvader is gesneuveld en moeder de vorige maand gestorven, toen ben ik hierheen gestuurd," vertelde ze in mooi IVansehMag ik mee met u? Odh, kinderen, kon ik je allemaal nemen, je koesteren en verzorgen in dezen moeilij ken tijd, de eerste weken, ver van huis, ver van vader, moeder, broertjes en zusjes. Eén was er, die niet vroeg in woord of blik, één, die rustig, onbevangen, stilletjes tussoben de anderen stond, een klein, schat tig meisje van "zeven jaar. Een perzikje, met heerlijk-roode wangetjes, een echt kin derkopje, met groote, blauwe oogjes. Ik kon niet laten haar op mijn schoot te nemen en haar te vragen naar hare ouders, hare moeder, die dat jonge kind, dat sohatja ver weg moest laten gaan, weg iu deu vreemde, hopende, dat liaan kind een liefde rijke verzorging te beurt zou vallen. „Ou demeurent vos parents, ma petite!'' „Dans la maison," kwam er heel zachtjeJ uit. „Maar in welke stad, ju welk dorp?" vree# de directrice in het Franseh. Het kleintje dacht even na en het haakW het kopje verlegen tegen mij aangedrukt: „Oui, ilt sont dans la maison." Voor haar bestond geen dorp geen stad alleen maar „sa maison," haar huis, haar eigen thuis. Waar zou ze dat hier in het land Minden, dat kleine, lieve d'iaig, da?' kindje, dat even hoestte, toen ik het op der. grond zette, hoestte, 7.00 echte losse kinder- hoest. 's Avonds moest ik telkens denken aan dat kleintje en haar lieve moeder, dans la maison, wat zou zij er niet voor gé ven, even haar kind te kunnen toestoppen, het te kunnen vertroetelen dat kleine, hoestende ding, met dat zachte, onschuldige kinderkopje. Zou hare moeder gevoeld heb ben, dat er dien avond eeu andere moeder met liefde en warmte aan haar kind dacht! Er werd gebeld. Een heer en dame werden aangediend, een kinderloos echtpaar, idal een meisje, een wees tot zich wilde nemen. Lieve, hartelijke menschen, die dien dag vol illusies alles voor de ontvangst van het aangenomen dochtertje in gereedheid had den gebracht. Een kamertje naast hunne, slaapkamer hadden 'zij ingericht met keu-! rige, witte meubeltjes, rvit bed, witte stoe len voor hun lief, toekomstig dochtertje, 't Speelgoed stond klaar, de pop en de wieg, een kastje met kleertjes, alsof er een klein prinsesje op bezoek zou komen. lErr 't prinsesje? Had zich verstopt op zol der, uit angst, dat ze weg moest van dik bekende, deze omgeving waar zij nu een jaar was geweest. Huilende werd ze door de kameraadjes binnengebracht, die haar ver driet niet begrepen, niet konden deelen. Goedig verlegen zag liet zoo sympathieke; echtpaar naar het-t huilend kind, neg niet' wetende, 'hoe ze daarmee aan moest, totdal de aanstaande pleegvader onbeholpen eeu' zakje bonbons in de meisjeshanden stopte, om daarvan haar kameraadjes te traetee- ren. Toen gingen we 'heen. Het ihek werd geopend door een meisje van twaalf, dat ik: niet opgemerkt had; „Was jij daar ook bin nen!" „Mais oui, Madame, mais oui!" Wéér een van de onopgemerkten, die zich, over hare verlegenheid heeruzette en met) aandrang vroeg: „Bent u al geslaagd? Zoo; niet, mag ik dan mee? Wat al gedachten bestormden mü op den terugweg. Hoe was ik weer opgeschrikt uit het gewone sleur leven, het leven van eiken dag. De kleine dagelijkséhe beslomme ringen doen ons soms vergeten, dat er in dezen dieptragischen tijd blijvend de belang stelling en toewijding van ons. gevraagd wordt. Wij, Hollandsche vrouwen en moe ders, hebben een groot arbeidsveld vóór ons.' Nu er wekelijks een paar honderd Belgische kinderen tot ons komen, weecsen, vader- of, mcederloozen, kinderen, die van heel nabif alle ellende hebben meegemaakt, die honger en gebrek hebben geleden, nu zou onze be langstelling verflauwen, denkende: wij héb ben onzen plicht, dus genoeg gedaan?: Hoevel ens telden in 't begin van den oor log hun huis open voor gekeele gzinnen en nu zou er tijdelijk geen plaats meer zijn voor één of meer kinderen? Hoeve/ie vrou wen beklagen zich over een eenzaam leven een leven zonder doel, zonder roeping? Haaf; zou ik willen zeggen: Gaat een bezoek brejn< gen aan de „Téhuizen der Belgische kinde ren." Het bestuur zetelt Heerengraoht 2pl, Amsterdam. 'Maar gaat niet eerst einde* looa lang cowrespondeeren over het even tueel tijdelijk inhuis hemen van kinderen die aan zoovele verschillende eisohen moeten' beantwoorden: een bezoek bij de kinderen, de veriatenen, eenzamen, die op ops rekenen,' van ons alles verwachten al onze liefde, onze hartelijkheid en toewijding zal uwe keus geheel doen veranderen en mis schien slapt ge over al qwe oorspronke lijke bezwaren heen en koestert in uw huis aan uw haard, een van die kinderen welke ze het meest noodig hebben. Gij verbindt u voor geen bepaalden tijd, alleen hoopt hel eenzame kind, dat het een plaatsje in uw hart mag veroveren. EEN HOLLANDSCHE MOEDER. Kantoor* Magazijn Brouwersvaart SOS Tel. 748 GED. OUDE GRACHT II8.||J naast uw gewone werkzaamheden. Iedei* katholiek, man of vrouw, jong of oud, kan meedoen. Behalve de hoofdprijs nog benevens zeer vele luxe voorwerpen en leesboeken. De voorwaarden tot deelneming worden op aanvrage gratis toegezonden. Brieven onder letter K V bur. „Nieuwe Haarlemsche Courant", Nassaulaan 49, Haarlem. 0 van 1063 1057 DUIZEND GULDEN A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6