stjussüie uws BiSINEKLAND STA1 EN-GENERAAL. UIT DE PROVINCIE T ELüüücRARiüEN Van hedenmorgen DE BEGROOTING IN DEN GEMEENTE RAAD. Gemeentebegrooiliny, Replieken. "gaan bij het zinken van het Grieksohe schip „George Emblricos." Uit Italië. De Italiaansche ministers heb ben beraadslaagd over dringende economi- mische en fniancieeie maatregelen voor het bestrijden van de oorlogsuitgaven. Het ka binet zo ubegin van deze week bijeenkomen. Onder de nieuwe maatregelen is de uitgifte van een ^eening. De Fransehe zending is Maandag te Rome aangekomen, en zal be sprekingen hebben met Italiaansche verte genwoordigers van handel en nijverheid. Onderzeeërs bij de Amerikaan ache kust Het „Providence Journal" te New-York zegt stellig te weten dat de „IJ 53", vergezeld werd door de „U. 58" onder kapitein L. Michaelis, en de „U 61", onder luitenant H. Griefen. Deze drie duikbooten zouden zich nog steeds aan de kust der Vereenig- de Staten verborgen houden. 'n Nieuwe vorm van dwingelandij. De Bond van Noorsche stuurlieden heeft een waarschuwing tot zijn leden gericht, om niet op Noorsche schepen naar Duitschland te gaan, aangezien zij anders in Engeland op xïe zwarte Hjst komen. Zelfs indien het schip van de zwarte lijst wordt geschrapt, blijven de namen van de kapiteins en stuur lieden daarop staan, wat voor hen betee- kertt, dat zij nooit den Engelsohen bodem meer mogen betreden of havens der geal lieerden mogen aandoen. DE YEilKIEZiNfcWWEDDENSCHAPPEN IN AMERIKA. NEW-YORK, 24 Oct. Reuter seint aan eenige biaUen: -De verkiezingsweddenschap- pen in Wallstreet, 'waarbij de kansen aan vankelijk 2 tegen 1 tegen .Wilson waren, geven nu vrijwel gelijke kansen* aan beide candidaten. Groote weddenschappen zijn hangegaan op den grondslag van 10 tegen 9 voor Hughes. Naar schatting is er gis teren voor 75.000 dollar gewed. Het ge leidelijk rijzen van Wilson's kansen wordt toegeschreven aan de toenemende propa ganda, der democraten. Volgens onvolledige wedlijsten in de bla den heeft Wilson op 't oogenblik eenigszins de leiding. Sommige opgaven zijn twijfel-, achtig. UIT GRIEKENLAND. PARIJS, 24 Oct. (Part.) Naar uit Athene gemeld wordt, hebben niet zelden ernstige bofcingen plaats tusschen de bevolking en de Fransehe politie. Zaterdagnacht had er zelfs een geregeld gevecht plaats, waarbij 12 dooden vielen, waaronder 8 Fransohen, terwijl verder 8 Franschen en 2 aanhangers van Venizelos zwaar gewond werden. DB LES ENSMIDDELENVOORZIENING IN ITALIC. LUGANO, 25 Oct. (Part.) De Romeinsche correspondent van de „Stampa" meldt,.dat een reeks nieuwe verordeningen te wachten is, teneinde het verbruik van levensmidde len enz. nog meer te beperken. De stralfenj gesteld op. overtredingen, zullen verhoogd worden. AMERIKA EN DE POSTSCHENDINGEN. BERLIJN, 25 Oct. (Part.) Volgen» een draadloos telegram uit New-York aan de „Lokal Anzeiger" wordt uit Washington bericht, dat de Vereenigde Staten bij de Engelaohe en Fransehe Regeering ei ach en tot schadeloosstelling zullen indienen ten bedrage van millioenen dollars wegens de schade door Amerikaansche burgers geleden door de onrechtmatige censuur der Amerikaansche post door de geallieerden. DE KAMERZEiEL VAN HAARLEM MERMEER. De „Maasbode" meldt het volgende;- Als R.K. candidaat voor de Tweede Ka mer ia het kiesdistrict Haarlemmermeer is, naar het N. v. d. D. meldt, in- de plaats van den heer v. .Wiehen, die door Zuid- Hoiland naar de Eerste Kamer wordt afge vaardigd, reeds aangewezen de heer J. H. M. JBaivers, lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland te Hillegom. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat reeds in verschillende plaatselijke kiesverenigin gen de naam van den heer Balvers is ge noemd. Echter werden óók andere namen genoemd, zoodat nog niet kan worden ge sproken van „den" candidaat voor de vaca ture-van Wichen. Reeds hebben besprekin gen In het Centraal Bestuur plaats gehad, die echter daar volgens het Reglement de kiezers-zelf uitspraak hebben te> doen wie de candidaat zal wezen natuurlijk niet defi nitief konden zijn. EEN ERN STIG VLIEGONGELUK. Men meldt uit Wintelre: Op de heide van Wintelre tusschen Eind hoven en Oirschot heeft gisterenmiddag om streeks 4 uur bij de eerste opstijging een ernstig vliegongeluk- plaats gehad. Dc aviateui- u. AJosteu zou met luitenant Mantens van het le regiment veld artillerie, die als verkenner dienst doet, een vlieg-demonstratie houden. De opstijging had onder een spontaan gejuich van het publiek plaats. Aldra bemerkte men, dat de motor evenmin als de schroef der ma chine goed werkte. Nauwelijks had men dan ook een hoogte van circa 10U Meter bereikt, of het vliegtuig met de inzittenden stortte plotseling naar omlaag en kwam terecht in een eiken houtgewas. Het talrijke publiek, dat aanwezig was men vierde hier kermis stroomde nu onder alann-geschreeuw naar de plaats des onliedls. Luitenant Mantens was licht gewond. Luite nant Van Oosten daarentegen moest met ver eende krachten onder het vliegtuig vandaan werden gehaaid. Hij was in gebukte houding gezeten met de handen tegen het hoofd. In bewusteloozen toestand werd hij per auto naar Eindhoven vervoerd. Zijn toestand moet zorgwekkend zijn. NEDERLAxNDERS-HOOGLEERAREN aan DE VLAAMSCIIE HOOGESCHOOL. Er is in ons land veel geschreven en gespro ken over het door Nederlanders aanvaarden eener hoogleeraarsbcnocming te Gent, Xn verband met de aanstaande heropening der Gentsahe Hoogeschool verscheen de „Gazet van Brussel" in feestgewaad. Wij vinden daarin verschillende artiklen van onze landgenooten, de hoogleeraren Drs. Vale- ton, Godee Molsbergen en Versluya Jr. Professor Molsbergen schrijft een artikeltje waarom hij de benoeming aanvaardde en waarin wjj lezen: Aan uw verzoek om iets te schrijven naar aanleiding van mijn benoeming aan de Gentse Hoogeschool voldoe ik zeer gaarne. Men zal vragen wat mij er toe drijft het nog rustige Holland te verlaten voor gebied waar de oorlog woedt en de strijd voor stambelangen hevig is. De onschatbare waarde voor een volk van goede universiteiten had ik in Nederland beeeft. In Zuid-Afrika leerde ik ten volle de kracht van een stambewust volk kennen en mocht er meewerken tot het aansporen der voor taal en volk onverschilligen en tot verliooging van het peil der universiteit. Onze stambelangen diende ik waar ik kon en zou ik nu achterblijven waar door Vlamingen op mij een beroep ter wille van Vlaanderen gedaan werd t In Nederland wil men niet alleen de intellek- tuelen aan de universiteiten bereiken ontwikke ling in waarde doen toenemen; vandaar de volksuniversiteiten in Hollands voornaamste steden. Zoo moet het ook in Vlaanderen gaan: een goede Vlaamsehe Hoogeschool te Gent, goede volksuniversiteiten daar en in andere steden moeten er komen. Ook in Vlaanderen is, voor hen die waarlijk Vlaanderen's bloei willen, om met Jan Pieters zoon Coen te spreken, ies groots te doen. Aan sluiting, organisatie, eendracht en vaste wil is ertoe noodig. Naar beste vermogen zullen de Gentsche huogleeraren ertoe meewerken en zoo hoep ik het mijne in dezen te mogen doen, sterk dcor Vlaanueren's vertrouwen in mij ge steld. 24 September 1916. E. C. GODEE MOLSBERGEN. Tegen het mijnengevaar. Naar men ver neemt is op de N. V. Scheepswerf Wilton te Rotterdam een begin gemaakt met bet aan brengen van een mijnennet aan de „Batavier IV". Dit beschermingsmiddel tegen mijnen is een nieuwe uitvinding van de heeren P. J. Douwee Dekker te 's-Gravenhage en J. Eind hoven te Rotterdam. In de maand Juli IJ. waren wjj reeds in de gelegenheid aldus de „Mabd." een klein model van de vinding te bezichtigen, welke hier in bestaat, dat rond den geheelen romp van het schip ijzeren uithouders worden aangebracht, die onderling verbonden zijn door verscheidene horizontaal loopende kabels en als het ware een groot netwerk om het schip vormen. Alle kabels komen op voor-, en achtersteven op windassen bijeen en wijl de uithouders kun nen draaien, kan in niet-gevaarlijk water het geheele net tegen den remp gestreken worden, en in bedreigd gebied zeer gemakkelijk worden uitgezet, in welk laatste geval het netwerk on geveer 4 4 5 meter van den remp |verwijderd is. Stoot het schip of beter gezegd het net op een mijn, dan zal er een ontploffing volgen, waarbij volgens de vaste meening der uitvinders en deskundigen alleen enkele uithouders zullen werden vernield. Daar elk schip reserve-uit houders aan boord heeft, kan deze schade in korten tijd worden hersteld. Het geheele netwerk weegt ongeveer een ton en zou, wanneer het uitgezet is, de smalheid met 10 pet. verminderen. Naar men verzekerde zullen, zoodra het net werk om de „Batavier IV" gereed is, op de Maas proeven genomen worden. GEWISSELDE STUKKEN. Tijdelijke afwijking van de i Kieswet. De omstandigheden, die geleid hebben tot de wetten van 30 Januari 1915 en 24 Februari 1916 houdende tijdelijke afwijking van de Kieswet, hebben zich naar de meening van den minister van binnenlandeche zaken nog niet in die mate gewijzigd, dat een voorziening als bij deze wet ten getroffen kan worden ontbeerd. Mitsdien is een wetsontwerp ingediend om op den voet van die uitzonderingswetten de daarbij ten aanzien van het kiesrecht genomen bijzon dere maatregelen voorloopig te bestendigen en te bepalen dat de kiezerslijsten, van kracht ge worden den 15den Mei 1914, met de wijzigingen en toevoegingen tot en met 14 Mei 1917, inge volge de genoemde wetten van 1915 en 1916, in afwijking met art. 34 dei- Kieswet, van kracht blijft tot den bden Mei 1818, HEEMSTEDE. Het Huldeblijk aan den oud-burgemeester is ook "motgen, Donderdag te bezichtigen .van 104 uur, ten Raadhuize. HAARLEMMERLIEDE e. a. Treurig. Een 3-jarig kind van den winkelier D. is van een wagen gevallen, die op het erf stond. De kleine bekwam hersenschudding en is aan de gevolgen overleden. PERSONALIA. Te Amsterdam zijn geslaagd voor 't exa men vrije- en orde-oefeningen: de heeren E. A. van Trigt en M. Vermeer en de dames A. H. Hofstra, M. M. Hoogcarspel, M. H. O. Landmeier en A. Ruijs, alien .van hier. 1 Nov. a.s. hoopt de heer J. J, O. v. d. Walle, hoofdbesteller bij de admini stratie der posterijen, den dag te herdenken dat hij vóór 25 jaar werd aangesteld tot Hoofdbéefcelier op hei kantoor adder. Op 1 November hoopt Mej. Hemrka Wij- nands den dag te herdenken, dat zij 20 jaren onafgebroken als dienstbode in hei- Sint Eli zabeths of Groote Gasthuis is werkzaam ge weest. Zeer zeker zal die dag voor haar niet onopgemerkt voorbijgaan. Men seint ons uit 's-Gravenhage: .Voor den dienst in Nederlandsch-Indië is bestemd de heer J. H. Radersma, alhier, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e klasse bij het openbaar Europeesch Lager Onder wijs. VOOR 1917. Door de afdecling der S. IX A. P. alhier, zijn op de groslijst van candidaten voor de Tweede Kamer, in het kiesdistrict Haarlem, geplaatst de heeren J. Oudegeest, dr. Th. v. d. Waarden, A. Nagtzaam en D. Peere boom. VERBLIJFKOSTEN VAN EXAMEN- OOMMISSIE-LEDEN. In het verslag van de Algemeeue Reken kamer nopens hare werkzaamheden over het jaar 1915 worden bedenkingen ea briefwisse lingen gepubliceerd o.a. betreffende het vol gende onderwerp: „Verblijfkosten van commissieleden, de ge acht moeten worden in eene bezoldigde be trekking' ter plaatse aanwezig te zijn." De Minister van Binnel. Zaken achtte het niet in strijd met het betrekkelijk voor schrift, dat te Heemstede wonende onderwij zers, werkzaam bij de Rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem, vergoed ng wegens verblijfkosten in rekening brachten ter zake van hun verblijf in 1 aatsigenoemde plaats als deskundigen van de commissie voor de akte- examens voor jager onderwijs. Die meening was in hoofdzaak gegrond op de overweging, dat belanghebbenden op de dagen, waarop het examen werd afgenomen, niet te Haarlem aanwezig moeten zijn voor de uitoefening hunner betrekking aan de Rijkskweekschool en dus niet geacht konden worden in eene bezoldigde betrekking ter plaatse aanwezig te zijn. Volgens de Kamer moesten de bedoelde ambtenaren, die hunne bezoldigde be.rekking te Haarlem uitoefenden, in den zin van het reistarief geacht worden daar aanwezig te zijn, ook al was hun niet de verplichting op gelegd in de standplaats te wonen. In plaats van de vroeger onverevend terug gezondene werden daarop twee nieuwe aan vragen van betaling overge.egd, welke 66 en f 27 de te veel berekende verblijfkos ten lager waren gemaakt. BIJENTEELT. De afd. Haarlem en omstr. van de Neder- landsohe Vereeniging tot bevordering van Bijenteelt besloót in haar laatste vergade ring, op voorstel van het bestuur, het ten- toonsteUdngte-coinité blijvend te verklaren. De ontvangsten gedurende de tentoonstel ling bedroegen over de 1000. Het beheer van dit batig saldo werd aan het comité opgedragen. Het ledental steeg tot 150. Tot uitbreiding van het bestuur met twee leden werd besloten. De lieer Wefers Bettinck en de heer Grootes te Bloemendaal werden als zoodanig gekozen. De verschillende tentoon gestelde bijen werden bezichtigd: ook de bouw van een wespennest hit Nederland en een nit Amerika. VERONGELUKT. Onze vroegere stadgenoot, de luitenant der Infanterie J. P. van Oosten, thana vliegenier te Soesterberg, heeft naar uit een bericht onder „Binnenland" blijkt, op de heide bij Wintelre (N.-Br.) een ernstig vliegongeluk gehad. Zijn toestand moet zorgelijk zijn. DIEFSTALLEN. Bij de politie ia aangifte gedaan dat van een sold-aten-ehambrée in de Infanterie-kazerne vier wollen dekens, een paar rijgschoenen en twee werkpakken, allés rijkagoed, ontvreemd zijn. Uit de gang van de woning van P. O. v. K., aan de Ged. Oude Gracht werd gisteren avond omstreeks zeven uur een heerenrijwiél ontvreemd. LANTAARNS OEI De politie deed gisteren een menigte bekeu ringen wegens wielrijden zonder licht.' VELDWEDSTRUD VOOR SPANIELS. Dinsdag wend in het Elswoutaohe duin te Overveen een veld wedstrijd gehouden voor Spa niels door de Kon. Ned. Jachtvereeniging „Nim rod" en de Ned. Spanielolub. In den nieuwe- limgen,wed.strijd werden len en 2en prijs niet toegekend daar geen der ingschreven hemden aan de gestelde eischen bleek te voldoen. Deb derden prijs verwierf Joey, Cooker Spaniel, eig. H. E. Weise, Den Haag. De prijswinnaars uit de open klasse waren: 1. Jumbo Cocker Spa niel eig. E. Cremers, 2. Maud, Cocker Spaniel eig. E. Cremers, 3. Tekla, Coekfr Spaniel, eig. T. Clifford, Amsterdam. Eervolle vermelding Bess, Cocker Spaniel, eig. F. W. G. v. Motz v. Enghuyzen, Den Haag. Eereprijs (mooiste hond en beste werker, uitgeloofd door den heer Leen- bruggen, Maud, eig. E. Cremers. ORGELBESPELING in de 'Groote of St. Bavokerk op Donder dag 26 October 1916, dee namiddags van 23 uur, jioor deu beer Louis Robert. Programma: 1. Praeludium et Fuga C gjr.t. J. B Bach. 2. a. Rasse de Trompette, b. Reeit, e. Dia logue, Louis Marchand. (16691732). 3. „Tri- nitatie" Sonate Nol I G gr.t- (Motiv „Klein Gott in der Hoh' sei Eihr"), W. Rudjrick. 4. Invocation, J. Lemmeus. 5. Grand .Ckoeur, A. W. Marchant. Heden vergaderde de gemeenteraad onder presidium van den Burgemeester Jhr. Mr. Sandberg. Afwezig is de heer v. d. Boogaardt en verder zijn er twee vacatures. Grondverkoop. B. en W. adviseeren goedgunstig op een adres van mevrouw P. J- vau Serveilen— Bloem om voor 13 por' ^2. van de ge meente aan te koopen een perceel bouwter rein aan de noordzijde van de Julianastraat en stellen verder voor aan adressant toe te staan aan den voorgevel der daar te stich ten woning op twee plaatsen een voorbouw te doen makeu. Wordt aangenomen. Daarna wordt behandeld de Gemeentebe- grooting. Begonnen wordt met de algemeene beschouwingen. De heer WOLZAK opent ze met eene rede handelende over de onzekerheid die be staat wat aangaat de finantiën van de ge meente, waarvan spr. echter niet aan den wethouder van finantiën een verwijt zal maken. Hij meent dat er vrees is dat het RijiNnict alles z*al vergoeden wat is geraamd in verband met de huidige omstandigheden. Toch is het goed dat B. en W. dienaangaan de een breeden staat indienen. Verder acht spr. dat men op dien staat, ook had kunnen plaatsen de meerdere gel den, die de gemeente aan 't Gasthuis betaal de en dat er mitsdien alle aanleiding is om in te dienen een suppletoirs staat, Dan maakt spr. een aantal opmerkingen aangaande ons stelsel van belastingheffing. Hij deed opmerken, dat vooral de kleine luyden en de kleine middenstanders lijden onder den drnk der tijden en veel moeten ontberen en in verband daarmede vroeg hij of het nu niet de tijd is om al die mensohen, dat zijn lieden met inkomens van beneden 3000, wat minder zwaar te belasten. Hij vindt daarom dat invoering van een progressief belastingstelsel vooral nu een punt is dat ten zeerste een ernstige overwe ging verdient en citeert de mëening van Oppenheim. En verder meent hii dat in ver band met de tijdsomstandigheden ook het bedrag van aftrekking voor noodzakelijk levensonderhoud worde verhoogd, inzonder heid voor do gehuwden. Len warm pleidooi houdt verder spr. voor de regeling van een progressief belasting stelsel, vooral nu. De heer NAGTZAAM dringt er op aan, om vast te houaen aan 't idéé dat men van t Rijk terug zal moeten ontvangen als eene tegemoetkoming in de schade door de oor logscrisis veroorzaakt. Indien alle gemeen ten dat maar doen, dan zal 't er wel van komen, acht spr. dat 't Rijk de vergoeding Hij betoogt verder dat men van 't Rijk op. een andere manier zal moeten zien terug te krijgen de 10 pOt. die de gemeente vol gens de distributiewet zal moeten betalen, dat- men spoedig -eene leening zal moeten sluiten, en dat voor de gemeente 't finan- tieel verschiet allesbehalve rooskleurig is. Echter, mag dat geen reden zijn om na te laten noodzakelijke dingen. Want, ook met den toestand van het volk heeft men reke ning te houden en die is evenmin rooskleu rig als die van de gemeente-financiën. In dit verband bejammert spr. dat nu nog niet de geheele distributiewet in werking is getreden. Men zal het volk dienen te helpen met de levensmiddelen. Want nu is ,de toestand onhoudbaar. Dan dringt spr. aan op een spoedige terhandneming van de zaak van een veilingsgebouw voor groen ten, eene zaak die van veel gewicht is en informeert Iios.'t staat met de havenplannen. Hij vestigt verder de aandacht op andere uitgaven als die noodig voor 't onderwijs en die noodig voor de lichamelijke en gees telijke weerbaarheid van 't volk, die men zal moeten doen. Want na don oorlog zal een economische strijd beginnen en dan dient ons volk daarvoor weerbaar te zijn! Eenige opmerkingen maakt spr. nog in zake de verhouding tusschen B. en Wj. en den raad. Hij ineent, dat wannéér B. en W. de uitvoering van een raadsbesluit om de een of andere reden willen uitstellen, zij den raad daarvan kennis moeten geven, dat "eenige zaken, die hangende zijn, noodig dienen t,e worden ter hand genomen en dat vele voorstellen van B. en W- niet zou den uitgegaan zijn, indien zij eens verder dan V Raadhuis hadden gekeken. Ook acht hij, dat B. en W. hunne voor stellen in de raadsstukken wat breeder dienen te motiveeren. Nimmer heeft men bijna aan de raadsstukken op zich zelf wat. Men moet daar steeds de rapporten bij hebben. In dien men nu uit de rapporten een resumé in de *raadatukken opneemt, dan zal dat de goede behandeling van de voorstellen in den- raad bevorderen! De heer VAN LIEHT informeert of on der de post schadevergoeding van 't Rijk ook is begrepen, die van de beur ij ven? De heer BOMANS dringt aan om de voor stellen inzake eene progressieve belasting heffing te nemen in openbare behandeling, daar indein iets, deze zaak leeft in 't hart van 't volk. De "heer HEERLENS TH IJ SS EN, de wet houder, doet opmerken dat nu uit dein aard der zaak .de begrooting een onzeker beeld moet bieden en licht toe, dat de staat om schadevergoeding bij *t Rijk is ingediend, nadat was gebleken in eeii conferentie, dat de minister bereid is om een vergoeding te geven, alsmede, dat de minister zeide, dat indien Ged. Staten een begrooting behelzen de een post vergoeding van 't Rijk niet mocht goedkeuren, de minister zich aan de zijde van de gemeente zal scharen. Wat nu aangaat den Staat van de vergoe ding, die is mee groote nauwkeurigheid vast gesteld en daarin is opgenomen, wat B. en W. «volkomen behoorlijk kunnen verant woorden die staal behelst uitgaten waar van men met zekerheid kan zeggen: dat is een crisis-uitgaaf. Ten opzichte van de quaestie van de pro gressieve belastingheffing, zeide spr. dat heel begrijpelijk is dat de drang daartoe van onderaf is opgekomen. Dat is waarlijk niet een trouvaille hier! Laat men nu echter niet gaan zeggen, dat op dit gebied de ge meente aan den drang van onderaf moet toegeven. Neen, men moet de zaak beschou wen in verband met de grenzén van Haar lem. Indien eenmaal de grenzen van Haar lem verbreed zijn, dan is verminderd het bezwaar tegen een progressieve belasting heffing. Men mag niet de tijdsomstandigheden aan grijpen om nu te trachten eene progres sieve belastingheffing er door te jagen. Deed men .dat dan zou men onder andere omstan digheden weder op, de zaak dienen terug komen. -B-. en W, achten nu niet den tijd gekomen om voorstellen inzake belasting- verandering in behandeling te nemen. Nu er echter van den raad daartoe een dranjg uitgaat, willen B. en W- - de zaak in het college nog wel eens overwegen. Wat aangaat een te sluiten geldleening, die zaak heeft -van B. en W- de volle aan dacht. B.' en W. zijn er van overtuigd, dat dit eene urgente kwestie is, eene vraag van hoe en wat. B. en W. zijn met-de zaak van eene gclüleening doende. De VOORZITTER deelt uiede, dat B. en W. bezig zijn cm de zaak van een' veiimgs- gebouw voor te bereiden en dat zelfs 't voorbereiden daarvan niet*zoo vlot gaat. B. en W. kunnen nu nog niet zeggen of ze mot plannen zullen komen. - Aan de zaak van de grensuitbreiuing zijn B. en Wt met don grootst mogelijken ijver bezig en met die grensuitbreiding houden ook do haven- plannen verband. Hoe 't staat met de haven plannen kan spr. niet zeggen. De zaak is in handen van de commissie. Spr. komt er tegen op, dat B. en W> niet hard genoeg zouden werken en zegt, dat de wensch naar uitgebreidheid van de raads stukken door hen nader in 't college van B. en W. zat worden overwogen. Of dii ge wensch t ia b een andere laak. Immer» de raadsleden kunnen alle «tukken inzien en men kan toch niet aile oppositie In eer raadsstuk opnemen? De heer NAGTZAAM handelt andermaal over een progressieve belastingheffing »n zet uiteen, hoe noodig dit *.i. ia, onafhanke lijk van de tijdsomstandigheden. Hü pleit verder indiening van een praeadvise van B. en W. inzake deu woningbouw «n dat In 't beiang van de groote gezinnen. De heer VAN LLEMT informeert waar men vandaan moet halen gelden voor de tekorten, bijv. van de gasfabriek, iadien men eens niet van •t RUK eene vergoeding mocht krijgent De heer WOLZAK zetft in 't algemeen een progressieve belaslingheffuiü te wec- scbcn, maar dat nu z.i. daartoe de tijdsom standigheden vooral dringen. De heer HEERLENS XHIJSSEN zegt dat zijn ftreven is om. van de belasting bet 6-10 percentage af te krijgen «n dat dit er zoo spoedig mogelijk af meet, want dit per centage was alleen een uitzondennjt«.w.r- eenlage. Verder dat in den vervolge de post inkomstenbelasting niet meer Je sluitpost van de begrooting zal zijn. Wat er zal moeten geschieden indien het Rijk niet wil verleenen wat de. staat vau schade behelst, die met andere gemeenten uniform is ingediend, .dat kan spr nu nog niet zeggen. Dit echter merkt spr. op, dat indien het Rijk weigert toe te staan een daarop voorkomend belangrijk bedrag, men zal moeten probeeren vergunning te krijge-t om een leening op korten termijn te slffiten Spr. zelf is bezig met het aanboren nieuwe belastingbronnen en éeuige plannen dienaangaande zijn reeds gereed. Daar zal het op moeten nitloopen. Laat men overi gens nu niet gaan redeneeren over wat Let Rijk misschien niet zal doen. J>e algemeene beschouwingen worden hier na gesloten. De uitgavei» Begonnen wordt nu met de behandeling der uitgaven. Bij den post presentiegelden der leden van den raad diende de heer NAGTZAAM in een voorstel om dezen post met 2200 te verhoogen. Dit wordt met 6 stemmen tegen aange nomen. Bij den post onderhond en aankoop van meubelen voor het raadhuis, maakt de heer POPPE de opmerking, dat deze post telken jare zoo hoog is. Hij acht, dat meu op dezen post wel wat kan bezuinigen. De VOORZITTER zegt, dat steeds zuinig heid wordt betracht en dat nu de post boo- ger is omdat eenige nieuwe lokalen moe ten worden gemeubileerd. De heer MODOO zegt, dat indien met eenigen post zuinig wordt omgesprongen, dat wel is met dien aangaande meubileering van het raadhuis. Bij pqst 131: jaarwedden van de sluiswach ters enz„ doet de heer POPPE opmerken, dat het wel waarlijk tijd is dat 't gemeente- werkliedenreglement worde herzien en dat men de loon en van de gemeentewerklieden gaat brengen in overeenstemming met die in particuliere bedrijven. Want er gaat een ontevreden geest heersohen. Bij den post onderhoud van straten enz. dringt de heer BREGONJE aan op eene verbetering van eeuige straten in 't Rozen- prieel, waarop de heer DE BREUK ant woordt dat deze zaak reeds de aandacht ven B. en W. heeft en dat men reeds met eenige verbeteringen is begonnen. De heer POPPE vraagt om een specifica tie van den post voor aankoop van mat» rialen en wel, dat het vervoer van materia len meer zal geschieden door schuiten i» eigendom der gemeente. Hij meent verder dat rapporten als dat inzake rivier- en duinzand gedrukt moeten worden. De heer DE BREUK zegt dat den raad wel mededeelingen aangaande den aankoop van materialen geschiedt, maar dat men nu bijv. niet kan zeggen welke Utreohtsche drielingen men een volgend jaar noodig heeft Hij meent dat het drukken van alle stukken te duur zal worden. En verder zegt hij dat men niet overal in de gemeente met. schuiten kan komen en dat waar dat kan, de materialen met kar ren van de gemeente worden vervoerd. Bij den post: drinkfonteinen, riolen eu urinoirs dringen de heeren LASSCHUIT en VAN LIEMT aan op een verplaatsing van het urinoir op de Groote Markt en een in bouwing ervan in 't gebouw van de visch- markt De heer DE BREUK weet geen betero plaats voor het urinoir, maar deelt mede, dat men de inrichting der urinoirs gaat wij zigen, zoodat dan de stank zal gaan ver dwijnen. Bij den post: onderhond vau klokken enz. dringen eenige leden er op aan om niet meer van gemeentewege te doen drukken en uitdeelen de programma's van de orgel bespelingen in de Groote Kerk, maar zich dienaangaande met de dagbladen in ver binding zal stellen. Zoowel de heer HEERKENS THIJSSEN als» de VOORZITTER verzetten sich daar tegen* Een voorstel tot wijziging van den post wordt niet ingediend. Bij den post: onderhoud van begraafplaat sen enz. deeli de heer DE BREUK in ant woordt op eone opmerking van don heer Jonokbloedt mede, dat in verband met de hooge kosten vau "uitvoering nog niet ie overgegaan tot opruiming vau de beide po litiebureau* aan de Groote Houtpoort, maar dat dienaangaande spoedig een rapport zal verschijnen. Bij den pest: jaarwedden yau den com missaris van - politie bepleit de heer BRUCH de instelling van een commissi» van advies inzake strafoplegging afta de po litie, opdat de rechtszekerheid inzak» straf fen niet te loor ga. Hij doet daarbij opmer ken, dat zulk een commissie óók in 't belang van deri chef is en zet uiteen, dat men een dergelijke commissie reeds heeft in plaatsen als Den Haag en Ajmersfoort, waar die oom- missie nuttig werkt. Spr. dient in een motie nament* de beereO Van Liemt, Wolzak, Bomans en Klein, on* den wensch uit te spreken dat iu 't beiauif eener riohtige toepassing van de strnffoO door den Burgemeester een ooiamükde wofr de ingesteld als door den spr. fa bedoelA

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2