DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Enorme voorraad SLOBKOUSEN NASSAULAAN 49, HAARLEM P. W. TWEEHUIJSEN, Nabij en vèraf. HE OORLÓG. TELEGRAMMEN Donderdag 26 October 1916 4iste Jaargang No, 9173 Intercomm- Telefoonnummers 1428 en 2741 *)it nummer bestaai: uit twee bladen EERSTE blad. nAAftUifëGHi: ALLEüAfaüES N°.2Ö73 VERSPREIDE BERICHTEN Barteijorisstraat 27. TELEFOON 1770. 6034 KORTE BERICHTEN NEUK HMHLHSCHE CMUiï AB ;NNEMENTSPRI3S: Per 3 maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente) 1.60; voor de overige plaatsen in Nederland per post f2,—per week voor Haarlem en de agentschappen f 0,125; afzonderlijke nummers f 0,15. PRIJS DER ADVERT ENTIËN» Van 15 regels f 0,75, iedere regel meer 0,15; buitenland per regel 0,20» advert entiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van 15 regels f 0.40. elke regel meer 0,10. n Alle betalende abonnés op dit Blad, in bet bezit van een Verzekeringspolis, zijn, yolgena de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor f 4000 bij levenslange ongeschiktheid tot werken, enn Kii ™»rlüden f 'ÏQO bii verlies van een hand of voet, f 250 bij verlies van een oog, f 125 bij verlies van een duim, X 75 bij breuk van een arm of been, f ÏOO bij verhes van een wijsvinger, f 25 bij verlies van een anderen vinger De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de „HolTandsche Algemeene Verzekeringsbank" te- Schiedam. (De vóór 1 October 1911 uitgegeven polissen zijn niet^geldig.) DE EERSTE CURSUSVERGADERING DER K. S. A. Het plaatselijk Comité der K. S. A. or ganiseert ook dit jaar weer een serie cur susvergaderingen, die ditmaal door ver schillende sprekers zullen worden gegeven. Mr. Romans was gisterenavond de eerste spreker, en het verslag zijner uitnemende, zeer gedocumenteerde en zoowel- historisch als wij&geeng van veel studie getuigende rede zuilen onze lezer*. in onze courant aan treffen. Op voortreffelijk-juiste wijze schilderde de heer Bomans de grondoorzaken van de zen oorlog, bekeken van katholiek stand punt. Daar viel nu wérkelijk heel wat te leeren; üat was inderdaad, populaire filoso fie, populaire wetenschap, populaire apolo gie. Met een rede als deze in de ooren be grijpt men dunkt ons beter de houding van zoovele katholieke couranten, de posi tie van den Paus en van de katholie ken, die de oorzaken van den oorlog met maar zoo oppervlakkig zien in de kiijgs- toerustingen van, of de z.g. uitlokking van üen oorlog door ©en of andere mogendheid, maar dieper, veel dieper: in liet wezen der dingen! Wij hebben gemeend dat het historiseh- wijsgeerig-politiek betoog dat de heer Bo- mans gisterenavond leverde, voor een he laas k\ te klein gehoor, een zeer aanzienlijk grooler getal hoorders moest bereiken: en daarom zullen wij in eenige nummers van ons blad een bewerking dezer hoogst-nite- ressante studie over „de oorzaken van den oorlog van katholiek standpunt opnemen. Ongetwijfeld doen wij daarmee aan velen eeu groot genoegen, terwijl wij voor ons de voldoening hebben, dat wij daarmee de goe de zaak der eélit-Roomsclie wereldbeschou- ..wing, ook in dit onderdeel, zullen dienen. AGENDA. 27 OCTOBER. (inbouw St Bavo Smedéstraat 23 Rederijkerskamer. Prop. Club Volks bond. Leden Metaalbewerkers. De Kroon 8 uur R. K. Kring Contrasten. Corripontus Nasiculus. Paleis van Justitie half 2 Bu reau van consultatie. Spaarbank St. Rosa Nassaulaan geopend van TA8 A uur. Bisschoppelijk Museum Jansstr. 79 geopend eiken dag van 105 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen eu R.-K. feestdagen. VELSEN VA uur gemeenteraad. ZAND VOORT —IA uur gemeente raad. LXIV. DE GEMEENTEBEGROOTING IN BEN RAAD. Onze Raad kan somtijds vreeselijk lang dradig zjju en langzaam werken. Het ge beurt, dat er over onderwerpen van zoo goed als geen belang uren lang „geboomd" wordt, maar met de begrooting loopt het hier geregeld elk jaar mooi vlug af! Er zijn col lega's, die zich uog avondzittinge'n met thee en beschuitjes herinneren, maar zóóver gaat mijn Haarlemsche herinnering niet, en aan de Utrechtsche of Amsterdamsche me thode van dagen lang „algemeene beschou wingen" met redevoeringen van een paar uur iang te houden, heeft men zich geluk kig in ons goede Haarlem nooit bezondigd. Zoodat ik maar zeggen wil, dat ook dit maal onze Raad de geroeentebegrooting vlug on zakelijk heeft behandeld en met name* wat de „algemeene beschouwingen" "betreft, de kortheid naar reden heeft be tracht. Nu was het eigenlijk ook niet goed moge lijk om over doze begrooting (een eeh'te „oorlogsbegrooting") heel langdradige en rekte „beschouwingen" ten beste te geven. Zwevend en onzeker noemde de heer Wol zak haar, en de heer Nagtzaarn zeide het zelfde, en wethouder Heerkeus Thijssen be aamde bet volmondig: hoe kan het anders in dezen tijd, waarin zoowat alle normale dingen staan te wankelen?...v De ondergrond der „algemeene beschou wingen" was ditmaal dan ook "biet: het al gemeen politiek beleid van B. en W„ of: do richting onzer gemeentelijke politiek, of zoo iets anders, waarop in normale tijden de Raad en de anderhalve toehoorder wordt vergast, maar.... -do dubbeltjeskwestie. Hoe komen we eruit?Dat was de eenige vraag. De vraag natuurlijk óók, die B. on W. zich hadden gesteld, en de wethouder van finan ciën zeker niet in' de laatste plaats! Hie vraag was aldus beantwoord: een "Sluitpost" moest op de bcgrooting worden Gebracht van een bedrag, dat als 344,000 h^erd aangegeven, voor „bijdrage van het •Rijk in de crisissebade." Hierover nu liep het grootste deel' der „algemeene beschouwingen." Is dat wel goed berekend? zoo zeide de heer Wolzak. En de beer Nagtzaam zei: is dat wel goe de, voorzichtige gemeentepolitiek? Méér nog: zullen- Gedeputeerde Staten zo-o'n be grooting met een onzekeren sluitpost goed keuren?" Zullen de schaden, die de gemeente lijdt op de bedrijven, wel door bet Rijk worden vergoed?" Aldus maakte de beer Van Liemt zwarigheid. Moeten we niet wat anders erop vin den, bvprogressie?" Aldus alle drie deze heeren, mitsgaders Mr. Bomans, die er op stond uit te spreken dat ook onder de leden der katholieke raadsfractie er zijn die pro gressie wenschen. Mr. Heerkens Thijssen, de- wethouder van financiën, heeft inderdaad met liandigen tact zijn begrooting verdedigd. De post van de rijksbijdrage voor de cri sissebade zoo zeide de wethouder was naar eer en geweten berekend, en wat méér zegt (want met zoo'n berekening doe je te genover departements-ambtenaren nog niet veel): er is van te voren met den Minister over gesproken en tal van groote gemeen ten be ruk en en dezen post precies op dezelf de wijs. Ja, maar als nu de Minister tqn slotte ons er mee laat zitten?" Zoo zeide de heer Van Liemt in repliek. Als de hemel valt, zijn we allemaal dood: met „als" moeten we ons maar niet ophouden," zoo antwoordde Mr. Heerkens Thijssen, die heel zeker scheen te zijn van zijn zaak en zelfs verklaarde, dat de Minis ter bij een conflict met Gedeputeerde Sta ten de gemeente in het gelijk zou stellen. Daarbij bleef het echter niet. Van Rechts heeft men blijkbaar de be zwaren van het dreigend tekort, dat bij de onzekerheid waarin men verkeert, nog zoo ontzaglijk veel grooter kan worden, terdege nagegaan; vóór de eindstemming kwam dan ook 'sEaadö Nestor, de Nestor tevens der katholieke fractie, verzekeren dat men van Rechts deze begrooting alléén zou stemmen, om vertrouwen uit te drukken in 'den wet houder, niet omdat men met de begrooting- zelve in alle opzichten meeging! Dat was inderdaad een kras optreden, dat -begrijpelijkerwijs sensatie maakte! Mr. Bruch en Mr. Bomans verduidelijkten nog dr. Van den Berg's verklaring door te zeg gen, dat men ook van Rechts alle verant woording op zich nam door vóór te stem men, maar dat men dit alléén deed in goed vertrouwen op den wethouder, niet om de „médites" der begrooting-zelve. Natuurlijk werd bij de „algemeene be schouwingen" ook gesproken over de pro gressie, die tot een wel interessanten woor denstrijd aanleiding gaf, waarhij Mr. Bo mans, en de heeren Wolzak en Nagtzaam progressie èn in 't algemeen èn bizonderlijk in deze tijdsomstandigheden, sterk verde digden, terwijl Mr. Heèrkens Thijssen juist in deze tijdsomstandigheden, nu de grensuit- breiding voor de deur staat, elk streven naar progressie uit den booze achtte. Vóór en tegen werden de gebruikelijke argumen ten in het geding geworpen, doch natuurlijk kwam men niet zoo maar eventjes tot een. resultaat. „Waarom zijn onze voorstellen van 1914 niet in behandeling gekomen,'!, vroeg de heer Groenendaal bij wijze van in terruptie, waarop de burgemeester langs zijn neus weg later zeide, dat de Raad zelf heeft gezegd, dat deze voorstellen voorloo- pig moeten worden afgevoerd, zooals zei de lieer Sandberg de heer Nagtzaajn nog indertijd aan den heer Poppe heeft op gemerkt! Tableau. Tntusschen is van de dage lijk se h - b es tu ur s- tafel toegezegd, dat de zaak ter sprake zal worden gebracht, en de Raad nam later nog een motie aan, om B. en W. tot spoed te manen. Het belangwekkendste der „algemeene be schouwingen" vond ik wel: niet de klach ten van den heer Nagtzaam over het ge brek aan samenwerking tusschen den Raad en het D. B„ die door den burgemeester en den heer Thijssen snedig wei-den beantwoord, e verin in de opmerkingen van den heer Wol zak over sommige onkosten die volgens hem nog op den „crisis-uitgaveii-staat" voor het Rijk zouden kunnen worden gebracht, maar de toezeggingen die de wethouder van financiën deed in zake nieuwe belas tingplannen. Het principe van Mr. Heerkens Thijssen is: de inkomstenbelasting mag niet meer, zooals vroeger, de „sluitpost" der begroo ting zijn. Er mag niet meer gezegd: we heb ben, inkomsten en uitgaven vërgeleken, zóó veel te kort, welnu, dan verlioogenwe den post „inkomstenbelasting" met dat bedrag.. Dat acht Mr. Heerkens Thijssen (en te recht, dunkt me) voor het aanzien, de toe komst, den goeden naam van Haarlem een 6trop van jewelste. Neen: de inkomstenbelasting moet lager, veel lager worden, opdat ze niet meer het schrikbeeld der hier-wonenden en het af schrikkend spook der hier-niet-wonenden kan wezen. En dan: nieuwe belastingen, die andere drukken op de ingezetenen; zal de wethou der straks voorstellen. - Mij dunkt; deze medodeelingen die be vestigen dat in de belastingpolitiek met de komst van Mr. Heerkens Thijssen in het college van B. en W. een nieuwe koers werd ingeslagen, zooals al eenige malen in onze courant werd medegedeeld zullen met ingenomenheid door de stadgenooten worden begroet. Het opvoeren van het per centage der inkomstenbelasting, als eenig middel voor de gemeente om aan geld te komen, L- al dikwijls genoeg verfoeid. Hoe die nieuwe belastingvoorstellen er zullen uitzien, moeten vre afwachten. Ech ter is het piet te stout te onderstellen, dat" ze in de richting yan „indirecte" belastin gen zullen gaan, welke veel minder igevoéld én dus veel gemakkelijker betaald worden, dan de reusacktig-kooge directe belasting op het inkomen. Over de verschillende kleinere dingen die bij de „algemeene beschouwingen" nog werden ter sprake gebracht:meerdere uit voerigheid in de toelichting der voorstellen van B. en W., het veiling-gebouw (we zijn er mee bezig, zeide de burgemeestér), de a.s. grensuitbreiding (we zijn er druk mee bezig, zei de burgemeester) de weuselieu naar gemeentelijken woningbouw, die de heer Nagtzaam speciaal uitte, zal ik hier niet verder spreken. Een enkel woord nog over hetgeen hij de behandeling der artikelen van de begroo ting, werd gesproken en besloten. Hiervan verdient vooreerst vermelding do toekenning van boogere subsidies aan de Vakschool der St. Jozel'sgezellen 600meer), de huishoudschool 1000 meer) eu de Ver- eeniging tot bestrijding der tuberculose 1000 meer). Voor de eerste was deze subsidie een le venskwestie, en do Raad heeft er goed aan gedaan, zoo goed als eenstemmig deze voor treffelijke instelling het voortbestaan mo gelijk te maken. De huishoudschool is een troetelkindje van ouds der liberalen in den Raad: ik wil evenwel van doze subsidie-ver- booging, die zeker wel noodig was, geen kwaad zeggen. Wél lijkt me de verhooging van subsidie aan de (neutrale) Vereeniging tot bestrijding der tuberculose niet voldoen de gemotiveerd. Met allo waardeering voor liet boog.-t loffelijk werk dezer vereeniging, ben ik het dan toch met den wethouder, van financiën geheel eens, dat het niet gaat, om voor het overgroote deel de kosten van dat werk maar op de gemeente te schuiven! Daarbij komt nog dat deze neutrale vereeni ging zoo langzamerhand het monopolie van officieel» tuberculosebestrijding enof- ficieelen steun heeft gekregen, en dat b.v. onze Roomsche bestrijders van de tubercu lose in Roomsehen kring (die de noodzake lijke Roomsche verpleging voor katho lieken'willen) "geregeld achter het net vis sollen. Dat de Naad zoo eenstemmig, op de wethouders na, den heer Nagtzaam naliep, kan toch dukt me el oehts uit bij redenen verklaard worden. De marktmeester van de visebmarkt, voor welken de heer Visser al herhaaldelijk in de bres is gesprongen, lieeft dan nu zijn ver hooging gehad. Een besluit dat omwille der billijkheid wel toegejuicht kan worden. Ten slotte dient nog melding gemaakt van de zéér welsprekende verdediging, die Mr. Bruch leverde voor dp imtelling eener com missie van Advies bii de politie (later hoo- ren we daar meer van, daar de zaak om praeadvies naar B. eu W. ging) en van de aanneming der motie, die B. en W. aanport, spoed te zetten achter de behandeling der nog liggende belastingvoorstellen. Me dunkt uit de stemmeneijfers (8 leden stemden te gen en drie wethouders bleven buiten stem ming) valt zoo ongeveer de kans te bereke nen dat Haarlem eerlang tóch nog progres sie in do gemeentebelasting zal krijgen. F. S. OVERZICHT. Do Fransche pers is. vol lof over do re sultaten van het nieuwe offensief aan het Verdun-front, waarvan intussch©>> ook in de Duitsche staf berichten molding is gemaakt. Tegenaanvallen der Pu tseliers op di bo de vleugels van het nieuwe iranseh© front, ble ven zonder uitwerking op de ingenomen stel lingen. Overigens bicei do toestand hier ongewijzigd, evenals aan het Soumie-front, waar zware regens do krijgsbedrijven be lemmerden. Het offensief der Centralen tegen do Roo- meenscho fronten wordt met onverminderde kracht voortgezet. Ju de Dobroedsja hebben de Duitsch-TurksclvBulgaarsche troepen thans den goheelen spoorweg van de Zwarte Zoo tot aan den overgang over den Donau in hun bezit. De Roemeensche militaire autoriteiten zul len vermoedelijk het onmogelijke ervan heb ben ingezien om met de onvoldoende hulp, welke zij van de bondgenooten ondervinden, do Dobroedsja jbo behouden en hebben be sloten de troepen grootendeeïs over den Donau/ terug te trekken alvorens Czernavo- da door hen mocht worden ontruimd. Dit wordt bevestigd door een officieus bericht uit Boekarest, waarin te lezeu was, dat die Roemeensche militaire autoriteiten de Do broedsja. als een gevechtsterrein „van ge heel ondergeschikten aard" beschouwen. Dat is oorlogstaal en beteekent dat zij het er niet kunnen houden. Nog maar zeer kort geleden werd van onderscheiden Oificieuse zijden- uit tie Oostelijke Entente landen ver nomen, dat Lemberg, het Westelijk gevechts terrein, Zevenbergen, .Triest en dergelijke, healemaai niets te beteekenrn hadden in ver gelijking met de Dobroedsja, waar de strijd om Konstantinopel werd uitgevochten. Ook dat was oorlogstaal. Het werd nameujk ge zegd, nadat von Mackensen wat achteruit was gegaan en beteekende niets anders dan „daar hopen we dat het ons verder goed zal gaan." Die wensch is echter mei in vervul ling gegaan en nu heet da Dobroedsja weer een gevechtsterrein van ondergeschikten aard. Weldra zal m'sschien cok het gevechts terrein ten zuiden van de Transyl'vanische Alpen van ondergeschikt belang heeten, want ook daar wordt de toestand voor de Roeme niërs met den dag ongunstiger. Daar zijn zij reeds ten zuiden van Predeal, 18 'werst zuidelijk van Kroonstadt, in het Tirgului- dal bij Kampoeloeng, in het gebied van Kam poeloeng en in het Jiul-dal overal terugge trokken en nog altijd dringen de Duitsch- Oostenrijksche troepen verder in do richting van Kampoeloeng op. Bovendien wot den wear andere, nieuwe voi-deringen der verbonden troepen gemeld uit den Vulkan-pas, welke thans ook door de Duitschers en Oosten rijkers is bestormd. De Engelsche regeering zit dan ook met de positie van Roemenië wel wat verlegen, hetgeen andermaal bleek uit een antwoord van minister L'loyd Geörg» gisteren' in het Lagerhuis op een vraag over den toestand van Roemenië gedaan: „Wij en onze bond genooten zeide hij werken samen en al wat mogelijk is wordt gedaan om Roeme nië te helpen. Het zou uitteraard onge- wenscht zjju om meer in bijzonderheden de maatregelen, welke er genomen wol den, mee te deelcn." Een antwoord, waarvan nog niet veei is to verwachten of zou Roemenië toch nog mogen hopen op. zijn bondge nooten?. Zou de gebeurtenis in Albanië soms eenig yverband houden met de genomen maatrege len om Roemenië te hulp fce komen? Bij Pre- miti namelijk, in Zuid-Albanië, heeft een af deeling ruiterij van het leger van Saloniki verbinding gekregen met een Italiaansche af- deeling ruiterij uit Valona. Vermoedelijk is hier dus een nieuw gevecht aanstaande, het geen den druk op -de Roemeniërs zeker aan merkelijk zou ontlasten. De ministerieel© crisis in Oostenrijk, ont staan door den moord op den minister-pre sident Stürghk, nadert reeds haar- einde. Aan Koerber, een van de door graaf T.sza genoem de mogelijke opvolgers, is d or Keizer Frans Jozef opdracht gegeven, een nieuw ministerie te vormen. Vermoedelijk zal Koerber geen of slechts weinig wijziging in hot huidige Kabinet aanbrengen. De haven van' Konstauza. Do Roemeensche stad Konstanza (Kustendj.e) heelt in den wereldhandel een tamelijk gxoot© rol gespeeld'. De stad is belangrijk voor do ver scheping van Rcemecnsche producten naar westelijk Europa, zij hooit een zoor ruime haven en is ook voor de vaart op de Russische havens belangrijk. De artikelen, die te Konstanza ver scheept werden, waren mais, graan en vooral petroleum. Juist voor olie-soorten is Konstanza een belangrijko stapelplaats. Daarmede licudt ook verband, dat zich daar de groote Roemeen sche banken, die bij den handel in petroleum of bij den graan-export geïnteresseerd zijn, gevestigd hebben. De haven van Konstanza -ia vooral tot bloei gekomen sinds 1895. In dat jaar werd do groot© spoorbrug bij Ozernavoda voltooid en het werd dus mogelijk een spoorwegverbinding van hot Eoemeensehe achterland mot do Zwarte Zee te krijgen. Deze groot© spootbrug over den Do nau de uiterwaarden der rivier heeft een long- te van 17.600 M. Amerika en de zwarte lijst der geallieerden. De kwestie der handelsbelemmeringen, als gevolg van de door de Entent» ingevoerde z.g.n. zwarte lijst, wordt in de Vereeuigde Staten druk besproken. Vooral de vraag of de instelling van een den neutralen handel. moordende „zwarte lijst" geoorloofd is, wordt ernstig in regeerings kringen overwogen en in verband hiermee heeft de minister van buitenlandsche zaken in de Vereeuigde Sta ten, Lansing, een verzoek om advies gericht tot de vereeniging van juristen te Washing ton. Op deze gedane aanvrage om advies werd het volgende bericht ontvangen: „De po ging om schepen, die goederen vervoeren van firma's, welke op de zwarte lijst voor komen, aan een andere behandeling te on derwerpen dan de overige schepen, vormt eene krasse schending van de internationale bandelscertificaten." De tegenstand tegen de zwarte lijsten houdt de gemoederen in de Vereenigde Sta ten dan ook in hoogo mate bezig, maar nog veel grooter is de verbittering daarover in Ztfid-Afrika, alwaar reeds verre billende vergaderingen daartegen hebben plaats ge had. Vrouwen by de gemeentelijke administra tie. De Berlijnsche gemeenteraad behandelt thans een voorstel om vrouwen bij alle com- missiën toe te laten. In de commissies voor Armenverzorging en Weezenverzorging heb ben reeds sinds lang vele vrouwen zitting. En waar zoovele mannen aan den tegen- woordigen oorlog hun gelieele werkkracht moeten geven, daar geldt meer dan ooit de leus: help man, help vrouw, al wie geschikt is, geve zijn krachten aan het algemeen welzijn. Tegenmaatregelen. De nationaal-liberalo Rijksdagafgevaardigde Basserinann heeft de/ volgende vraag tot den Rijkskanselier ge richt v.j In Portugal zijn Duitsche eigen dommen in beslag genomen. Is de Rijkskan selier bereid en in staat, hierover nadere inlichtingen te geven? Welke tegenmaatre gelen heeft de Rijkskanselier getroffen? Naar Saloniki. De Amerikaansche genees kundige missie, die een jaar geleden te Ha vre aankwam en sedert, onder leiding van twee bekende chirurgen uit Philadelphia en New-York op het westelijk front gear beid heeft, is te Marseille scheep gegaan naar Saloniki. Zij bestaat uit 34 personen. Lag© loonen. De „New Statesman" komt er nogmaals tegen op, dat de vrouwen in Engeland, die voor het departement van oorlog werken en in vele gevallen door do wet verhinderd worden hun dienst neer-ito leggen, nog altijd niet het beloofde laagste loon van een pond in de week verdienen, Duizenden verdienen slechts 15 shilling, minder dan drie stuiver in het uur. Do Vlaamsclie hoogeschool te Gent. Dinsdag-' ochtend is do Vlaamsche hoogeschool te Gent plechtig geopend in tegenwoordigheid van on geveer 1000 personen, uit alle deelen van Bel-' gië. Behalve het college van prof esse reu en studenten waren vele politieke persoonlijkhe den, zoomede de meeste Vlaamsche letterkundi gen, in d» aula aanwezig, Dea avonds had er in den Vlaamschen schouwburg een algemeene vergadering plants, waarin gewezen werd op do betoekenis van de Vlaamsche hoogeschool voor het Vlaamsche volk. Gisterochtend zijn de col leges begonnen. Uitvoerverbod van tarwe uit Amerika? In v&rband met* de prijsstijging van tarwe «n tarwemeel in de Ver. Staten heeft de vereeni ging van bakkerspatroons te Chicago besloten, bij het Congres op een uitvoerverbod aan te dringen. Uit Griekenland. Ilot dezer dagen aan de „Secoio" ontleende bericht, dat de vooiloopige Veuizelistische regeering een ultimatum aan Bulgarije had gesteld, is enjuist. Hetzelfde Ita liaansche blad meldt thans, dat die voorloopige regeering na rijp beraad heeft besloten dezen stap voorlcopig nog niet te doen. Engeland weigert. Robert Cecil hoeft in het Lagerhuis meegedeeld dat het departement van buitenlandsche zaken besloten heeft, geen on derhandelingen met Duitschland te voeren omrent- een overeenkomst waarbij over en weer zware straffen, aan krijgsgevangenen op- gelogd, tot het eind van den oorlog worden op geschort. Tusschen Duitschland en Frankrijk zijn deze aangelegenheden geregeld. DS OPVOLGER VAN WIJLEN STüRGHK. WEENEN, 25 Oct. (Part.) Naar verluidt heeft Yon Kjoerbor reeds opdracht van den Kei- zor ontvangen, om een kabinet te vormen. DE U- DN MJJNOORLOG. BERLIJN, 25 Oct, (Officieel.) In duo maand September zijn 141 vijandelijke koopvaarders met een gezamenlijken inhoud van 182000 bruto registertcn door duikbooten der iniddenrijken in den grond geboord,' opgebracht of door mijnen verloren gegaan. 13 gezagvoerders van vijandelijk» schopen zijn gevangen genomen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1