eisinenland BUITENLAND NAGEKOMEN BERICHTEN Van hedenmorgen STADSNIEUWS De inbraak bij den Officier van Justitie drie kanonnen vèn gewapende §.b. tuit gemankt. Verder rijn 36 onzijdige koopvaarders met een gezamenlyken inhoud van 72600 ton, wegens vervoer van contrabande naar den vijand, in 'len grond geboord. DE BURGEMEESTER VAN ROME. ZURICH, 26 Oct. (Part.) Uit Rcme wordt bericht, dat het ontslag van den burgemeester van Rome, Vorst Prosper Colonna, niet is aan genomen door den Romeinschen gemeenteraad. De vorst werd verzocht liever een lang verlof te nemen, maar op rijn post te blijven. Naar men zegt, was de reden van den wensch van Colonna, om af te tteden gelegen in de zw%re riekte zijner gemalin. EEN AARDBEVING. BERLIJN, 26 Oct. (Part.) Uit Karlsruhe wordt bericht dat in Neustadt en aan het Titimeer in het Zuiden van het Schwarzwald Dinsdagmorgen om 6 uur eene hevige aardbe ving i3 waargenomen, waardoor de voorwerpen in de kamers wankelden en de vensters trilden. Er is hier sprake van een locale aardbeving. ABESSINIE. De binnen landsche oorlog uitgebroken. Naar de „Temps" uit Addis Abeba, verneemt, is de burgeroorlog in Abbessinië in vollen gang. Ras Michael, de vader van den onttroonden negus Lidz Jeassoe, heeft Zondag met zijn troe pen Ankober, de vroegere hoofdstad van Sjca, bezet. ZWEDEN. Een nieuwe waterweg. Gisteren is het nieuwe Trollhattan-kanaal, de aanmerkelijk vergroot© en verbeterde ver keersweg tusschen het Venern-meer en de Noordzee, na zevenjarigen arbeid, door den Koning feestelijk geopend. De pers schrijft aan den nieuwen waterweg grcote beteekenis toe voor het verkeer in be langrijke gedeelten van Zweden. DE ROUTE DOOR HET SUEZ-KANAAL. De Stoomvaartmaatschappij „Nederland" en de Rotterdamsche Lloyd zullen, volgens het „Hbld." half Februari van het volgende jaar ■weder als vroeg r met hun mailbooten op de uit- en 'thuisreis door het Suez-kanaal va ren. Een der overu g ngen voor dit besluit is, dat de vaart via de Kaap te lang duurt, waardoor het in verband met het aantal be schikbare schepen niet mogelijk is pm het .grcote passagiersvervoer te bevredigen. Een andere overweging is deze, dat de gelegenheid om kolen in te nemen te Port- Baid en te Suez thans beter is dan vroeger. DE MEEL- EN BROODPRIJZEN. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel maakt bekend", dat door hem is be sloten met 'ingang, van 27 October eerstko mend: lo. den prijs van tarwebloem (Inlandsch, uitsluitend één soort) te stellen op f 21.26 per 100 kilogram; 2o. den prijs van tarwemeel (ongebuiidj te stellen op 20.2j per 100 kilogram; 3o. dat de onder 1 en 2 vastgestelde prijzen rijn netto, contant of fabriek of molen voor bakkers en dergelijke verbruikers, en dat aan tusschenpersonen op verzoek een reductie moet worden toegekend als is aangegeven in rijn circulaire van 23 Maart 1915, no. 12001/6; 4a. den maximumprijs voor tarwebrood vast te stellen per kilogram contant, afgehaald van bakkerij of winkel voor: a. gebuild tarwewaterbrood op 25 cents; b. gebuild tarwewaterbrood gebakkeu on der rabbinaal toezicht op 26 cent; (de prijzen van de andere soorten gebuild tarwebrood naar evenredigheid). EEN NEDERLANDSCH STOOMSCHIP AANGEHOUDEN. Volgens een draadloos telegram van het Wc Iff bureau te $ew-York ontvangen, is het Nederlandsche stoomschip „Araken," van een Nederlandsche haven op Borneo naar Manilla op weg, 30 Augustus in volle zee door een Engelsch oorlogsschip aangehouden, terwijl de geheele post in beslag is genomen. Naar verluidt, zal een onderzoek worden Ingesteld, waarom aldus werd gehande d met een neutraal schip ver van de oorlogszone. Met de „Araken" zal bedoeld zijn de „Ara kan" van de JavaPacificlijn, die 20 Au gustus Soerabaja aandeed én 2 September te Manilla aankwam. De „Arakan" is 21 October van gan Fran cisco naar Batavia vertrokken. UIT FLORES. (Officieel) Bij het Departement van Kolo- üiën is het volgende bericht van den Góu- rerneur-Generaal van Nederlandsch-Itidië ont vangen j De toestand in Rndeh is veel verbeterd; met uitzondering van vijf ontevredenen meldde zich de geheele bevolking vrijwillig aan. In Tanahrea is de toestand eveneens gunstiger geworden; de bevolking begint haar onderwerping aan te bieden. Het verzet is aldaar beperkt tot de versterkte kampongs tWolowae en Tena,. waartegen een militair detachement oprukt. t EENZIJDIG. „We moeten niet om goedkoope klompen Vragen, want dat brengt den arbeider op AOg lager peil." Aldus ongeveer heeft zich bij een bespre king der Distributiewet te Amsterdam een der sociaal-democratische kopstukken uitge laten. Verschrikkelijk zouden ,wij het niet vin- Jen, indien de schaarBehte van leder tijdelijk lot het dragen van klompen noopte, zooals men immers ook wel bruinbrood in plaats ?an wittebrood ieet. Maar typeerend is aldus het „Hsgn." - de gebezigde uitdrukking voor het feit, Jat de sociaal-democratie een stadspartij is. Op het platteland immers .worden klompen rolstrekt niet enkel door de allerarmste ge- jragen, zijn ze voor een aanzienlijk geel (er bevolking de gewone dracht. Door zich tegen de verstrekking .van goed-, ioopc klompen te Verzetten keert, men zich jegen het belang van duizenden en tiendui zenden op het platteland, die met goedkoope klompen wel (tegelijk gebaat zijn, even goed als de stedelingen met goedkoop zoolleer. Waarom niet het een én het ander ge vraagd, en waarom aan het dragen van klom pen het merk van achterlijkheid en ver nedering gehecht, dat het niet verdient? DE KAMER-VACATURE IN HET DIS TRICT HAARLEMMERMEER. Het bestuur der R. K. Kiesvereeniging „Kiesrecht is Kiesplicht1" te Stoten (N.-H.) besloot in zijne 23 dezer gehoudjn vergade ring, als candidaat voor de Kamerverkie zing in het district Haarlemmermeer, ter voorziening in de vacature van den heer Van Wichen, voor te stelten, ter plaatsing op de groslijst, den heer Mr. F. S. M. Rits, Advocaat-Procureur té Amsterdam, s c e ai ris der R. K. Centr. Kiesvereeniging „Haarlem mermeer." OVER EEN WETHOUDERSBENOEMING In de gisterenmiddag gehouden zitting van den gemeenteraa.d van Alkmaar is na uitvoerige discussie in de plaats van den heer J. F. Lubbe tot wethouder benoemd de heer A. F. Thomsen met 10 stemmen, ter wijl 8 sternen waren uitgebracht op den heer mr. A. J. M. Leesberg (links, met uit zondering van den heer Cloeck, tegen rechts). De vrijzinnigheid vertoonde zich bij deze benoeming" weder in haar ware gedaante. Dat blijkt uit wat het Hbld. aangaande de discussiën meldt. Daaraan ontkenen wij: De heer Cloeck betoogde niet direct een bewonderaar te zijn. van het binnenhalen van den politieken strijd in gemeentezaken, doch hij is een voorstander van billijkheid en deze brengt mede, dat hij nu wél ove^, politiek moet spreken. Voorstander van evenredige vertegenwoordiging, vindt bij 't bovendien in Alkmaar zeer van belang, dat in het college van B. en W. elke politieke partij is geschakeerd. Hij vindt het thans in het belang van de stad, dat het college van B. en W. wordt uitgebreid met een bepaald persoon, die niet bij links te vinden is; hij bedoelt dat het noodzakelijk is het college van B. en W. met een meester in de rechten te versterken. Hij is hierbij in goed gezelschap. De burge meester n.l. meënde ook, toen de commissie voor de strafverordeningen moest worden uitgebreid, dat een meester in de rechten hierbij noodig was. Welnu, spr. meent dat een dergelijke titularis ook in het college van B. en W. van Alkmaar thuis hoort. Men mag de minderheid niet onderdrukken, want dit is geen gemeentebelang om van de bil lijkheid niet eens. verder te spreken. De li Udo zeide dat de keuze van een wethouder met evenredige vertegen woordiging niemendal te maken heeft. Het college van B. en W. is een bestuurscollege en van rechts is er momenteel geen persoon die èn door hestuurs-capaciteiten èn door persoonlijken invloed zóózeer op den voor grond treedt, dat hij een zetel in het college van B. en W. moet hebben. Mr. Sluis noemde hetgeen hier gebeurde het oude liedje en tartte de vrijzinnigen te bewijzen, dat de eandidaat van rechts, mr. Leesberg, niet geschikt zou zijn voor wet houder. Na nog eenig debat volgde de benoeming." Ongeval bjj het schijfschieten. Men meldt ons uit Harderwijk: Bij het schijfschieten van het garnizoen had gistermiddag ©en zeer bijzon der ongeval plaats. Een der solda.ten met een pompstok het geweer willende schoonmaken, kon deze niet meer uit den loop trekken, waar om hij de hulp van een kameraad inriep. Juist waren ze samen aan het trekken, toen een schot afging; het geweer bleek geladen te zijn. De pompstok vloog den helper door de hand en vond in, den bovenarm een uitweg. De man weid onmiddellijk naar het hospitaal vervoerd. Gevangenissen vol met smokkelaars. Ver oordeelden uit <te arrondissementen Almeloo, Zutphen, Arnhem worden tegenwoordig naar Heerenveen getransporteerd, om in de gevan genis aldaar hun straf te ondergaan. De oorzaak is, dat de gevangenissen in de arrondissementen geheel bezet zijn door smokkelaars. Iu de val geloopen. Door den omroeper werd te Venlo bekend gemaakt, dat een porte-' feuólle, inhoudende 150 was verloren. Door een Gennepénaar werd de portefeuille gevonden en bij de marechaussee gedeponeerd. Toen de eigenaar zich aldaar vervoegde cm deze in ont vangst te nemen, werd hij ingepikt, wijl de portefeuille, naast een paspoort, diverse brieven bevatte, waaruit bleek, dat de eigenaar was een rijwieldief, tevens smokkelaar. Van de 150 was geen spoor aanwezig. i Doodgevallen. Te Rietmolen (Geld.) is de moeder van den landbouwer S. in den kelder gevallen. De oude vrouw werd dood opgenoipen. Moord. Woensdagnacht heeft een bewoner van een woonwagen, staande onder de gemeente Overschie, een mede-bewoonster met revolver schoten van het teven beroofd. De dader ia in hechtenis genomen. Onjuiste aangifte voor de oorlogswinst belasting. Een fabrikant in het oosten van ons land heeft voor de oorlogswinstbelasting een. onjuiste aangifte gedaan, en, ten einde bij een eventueel onderzoek te zijnen kanore gedekt te rijn, had hij tevens gezorgd voor een valache balans, waarin zijn goederenvoorraad met. een te lag© Waarde voorkwam. Een fictieve staat van dien voorraad moest tot verder bewijs die nen. Een onderzoek, als waarop de fabrikant had gerekend, heeft dezer diagen werkelijk plaats gevonden, waarbij de valschheid aan het licht is gebracht, en daarmede vanzelf ook de onjuistheid der gedane aangifte. Op beide fei ten staat uitsluitend gevangenisstraf. De zaak is in banden der justitie. Het nieuwste. De „Fr. G. Ct." verhaalt: Mevrouw had 'n nieuwe dienstbode gehuurd en feliciteerde ziöh zelf, in dezen tijd van gedien- atigennood. De godspenning, was uitbetaald en alles afgehandeld. Nog geen paar weken en die „hit" wiie het werk ontgroeid was zal vertrekken en haar op volgster „voor dag en nacht" haar intrede doen. Maar..i Drie dagen later brengt de post mevrouw een brief van de nieuwe gedienstige. Er zitten twee zilverbohfl in de teruggezonden gods- penning. En het begeleidend schrijven, met excuus voor deze minder correcte handelwijze, zegt, „deze te betreuren maar ik heb ontdekt dat ik aanleg heb voor schilderen, en ik .word schil deres." Wat smokkelaars al niet verzinnen. Dins dag werd te Zevenaar aan een passagier in een personentrein een dubbeljesbroodje ontnomen, dat bestemd was om op de reis naar Duitsch land te wórden medegenomen. Het zoo onschul dig uitziende broodje was echter uitgehold op de kerst en de aldus ontstane ruimte bevatte boter I Een moordaanslag. Te Waalwijk heeft gisteren een Belgisch vluchteling een aan slag gepleegd op zijn kost juffrouw. Met een scheermes trach.te hij haar dsn h ls af te snijden. Een Belgisch geinteraeerde, die juist voorbijkwam, wist de hand van den man met een stok te treffen, waardoor het mes viel. Deze zette het daarna op een loopen, achtervolgd door militairen. Aan het station sprong hij in een sloot. Militairen haaiden hem er uit cn leverden hem aan de politie over. De verwonding van de vrouw is niet ernstig. ALLElfLEI. EEN UNICUM. Den avond van 31 Aug. in het Hotel des Indes bij een groot gezelschap, waar wij den vice-president van den Raad en mevr. 'Van der Houven van Gordt, den heer en meyr. Von He- mert, den heer en mevr. Von Essen en den heer Van Beunigen opmerkten, een matroos, een simpele matroos, in zjjn keurig, wit, blaadje, aldus de „Java Bode". Hij moest opvallen te midden van het mon daine gezelschap. Een matroos te midden der hoog© personages, en dansende met de dames uit de hoogste standen. Het nog niet gezien schouwspel prikkelde on- ,zo nieuwsgierigheid. Wij vernemen dat onze matroos behoort tot de miliciens, die vrijwillig naar de Oost zijn gegaan, ter vervanging van de matrozen uit Soerabaja, en met de Lombok" zijn aangeko men. Zoon van oen der l«Vencete en voornaamste families uit Nederland, familielid van een jour nalist, die steeds voer zijn liefde voor de zee en het zeevarende volk uitkwam, vroeg deze jonge man plaatsing aan als matroos en kwam zoo in Indië iZoo kan deze matroos medewerken om de unifoim van den Nederlandsohen matroos, die in den kaatsten tijd vooral niet dat aanzien had, als verwacht mocht worden, weer in aanzien te doen stijgen. Hij kan zorgen, dat ook voor an dere matrozen de deuren wijd worden geopend, om hen op te nemen, zoolang als zij zioh be hoorlijk gedragen, in deq familiekring. Hij kan veel doen om voor de anderen een tehuis te scheppen, waar ze niet al te veel zuilen missen het vaderlijke huis in Nederland." BINNENLAND. ZOND AGSSLUITIN G. Meu meldt ons uit Amsterdam: Door de R. K. Manufactririers-vereeniging; wordt een krachtige poging gedaan, om te komen tot algemeene sluiting van de manu facturenwinkels op Zondag. Reeds een groot aantal manufacturiers ?ijn hiertoe uit eigen beweging overgegaan, maar er rijn er nog steeds, die beweren, het niet te kunnen van wege de concurrentie van de collega's in hunne nabijheid. Tezamen met de vereen iging „Collegiaal Belang," is nu een criculaire aan alle manu facturiers gezonden met verzoek, om een der drie vragen te beantwoorden: Zijt gij voor algeheele Zondagssluitdng? Zijt gij, tegen algeheele Zondagssluiting? Zijt gij reeds Zondags, gesloten? Aan de hand der gegeven antwoorden hoopt het bestuur een goede oplossing te kunnen vinden en dan met 1 Januari a.s. een al gemeene winkelsluiting te verkrijgen. De actie strelt zich ook uit over de ge meente Watergraafsmeer. BUITENLAND. DE „EEMDIJK" HEEFT AVERIJ. LONDEN, 26 Oct. Volgens een Lloyds bericht is het Nederlandsche s.s. „Eemdijk" te Villa Con- stitucion (Argentinië) binnengeloopen. De groote ketel ia zwaar beschadigd en lekt wegens een stoomdruk van 260 pond. Een donkeyman treft de schuld. Tijdelijke reparaties worden aange bracht. PERSONALIA. Te Amsterdam is geslaagd voor 't examen vrije- en ordeoefeningen mej. E. J. Bijkerk, van hier. Voor den dienst in Ned.-Indië is bestemd de heer J. H. Raadersma, van hier. GOUDEN JUBILEE. Woensdag 1 November herdenkt het echt paar J. A. van den Heuvel den dag, waar op zij vóór 50 jaar in het huwelijk werden verbonden. Het nog zeer krasse echtpaar woont Schouwt jeslaan 2A. FEEST IN DE BUURT l De firma Levert en Schadel, likeurstokerij en wijnhandel, was eigenlijk reeds 1 Mei j.l. 25 jaar geleden opgericht, doch de heeren K en H. G. Levert, die de zaak sedert eenigen tijd samen drijven, hadden het jubilé in alle stilte laten voorbijgaan. De firma, legt zich vooral toe op export, is gevestigd in de Dijkstraat, dus ver buiten het stadsrumoer en voor Haarlem kon de herdenking dus te gemakkelijker worden stil gehouden. De buurtbewoners dachten" er even wel anders over. Zij hebben al die 25 jaren met de firma sa men gewoond en hadden nu het%lan opgevat om de heeren te huldigen, op dendag, dat het 26 jaar geleden was, dat de arbeid in de fabriek voor goed begon. Een buurtcommissie werd gevormd, bestaande uit de heeren 0. Drayer, A. Zeenten, P. Hessels en P. J. Verdutten. Vanmorgen om 10 uur wer den do heeren Levert met hun dames van hun woningen gehaald per rijtuig en aan het feeste lijk met planten en groen versierde gebouw „De Pelikaan" docr de commissie en het personeel ontvangen. Een kinderkoortje zong den heeren en hunne eehtgenooten twee feestliederen toe. De heer C. Drayer sprak namens de buurt har telijk© woorden en overhandigde den jubilaris sen een zeer fraai tegel-tableau, die een over zicht geeft op de likeurstokerij. Bij het ontwer pen van deze tegel-tableau verleende de heer prof. J an Bronner die een tijdlang in de Dijk straat woonde rijn welwillende hulp, .Namens het personeel aprak de heer H. J. P. Christiaans de patroons toe. Het personeel had d© fraaie versiering van kantoor en magazijn verzorgd. Twee oorkonden net, uitgevoerd vergezelden de geschenken. De feestcommissie en de leden van het personeel werden door een der firmanten in een hartelijk toespraakje be dankt. De heeren Levert aanvaardden schoon ze liever geen feestelijkheid hadden gezien deze huldiging toch als een blijk van harte lijke toegenegenheid en vriendschap van de buren, met wie zij in deze buurt zoo veel mee maakten en waarvan zij zooveel zagen passeeren. De firma schenk aan het personeel een be drag van 500, geplaatst op boekjes der nuts- spaarbank. Van andere rijde kwamen ook gelukwenschen in. Een paar bloemstukken bewezen, dat het feit van het jubileum toch ook wel verder be" kend geworden was. De eehtgenooten der eomitêleden kwamen vanmorgen ook gelukwenschen en de firmanten ontvingen allen hartelijk en joviaal, terwijl hun eehtgenooten ververschingen aanboden. STATUTEN. De „Sts Crt." bevat de gewijzigde statuten van de vereeniging: „Door Endracht Verbete ring," Afdeeling Haarlem van den Algemeenen Nederlandschen Timmerliedenbond* gevestigd te «Haarlem, en de statuten der Sehotensche Gymnastiek-Vereeniging, te Schoten. VAN ONZE RECHTBANK (Zitting van heden.) Van den zomer, toen eenige families buiten de stad waren en hier hunne woningen onbe woond hadden achtergelaten, maakten een paar inbrekers van de gelegenheid gebruik om door middel van insluiping, meestal aan de achter zijde van het huis, die woningen binnen te drin gen, om daarna daar te gaan speuren, wat er van hun gading was. De inbraken waren aan de orde van den dag. De eene volgde op de andere en daar werd zelfs door den waamemenden commissaris van politie een tijdelijken bewakingsdienst van onbewoonde perceelen ingesteld. De meest brutale en de meest de aandacht trekkende was wel de inbraak in de woning van den Officier van Justitie, Mr. A. A. Pélerin, aan de Dreef. Om al die inbraken aan het licht te brengen had de politie handen vol werk. Eindelijk werden een paar der verdachtengesnapt en hun aan houding volgde. Het bleek, dat men hier had te doen met een heel complot van dieven en diefjes maats/van inbrekers en opkoopers, die volledig samenwerkten. Ook kwam veel van 't ontvreemde aan de politie in handen, maar lang niet alles. Daar werd verder nog in de stadsgrachten gedregd, maar met, niet veel resultaat. Veel vond men daarbij niet. Dan bleek nog, dat er eenig ver band was tusschen de hier gepleegde inbraken en eene op „Bosch en Vaart" onder de gemeente Heemstede. Vooral de aanhouding van den opkooper J. K. had veel sensatie verwekt. Die woonde in de L. Begijnestraat en was bij de komst van de politie op 't dak van zijne woning geklommen en had gedreigd met een revolver op de politie te zullen schieten. Het had moeite gekost om hem te ver meesteren bij den inval in zijne woning De aangehoudenen hadden zich hedenochtend te verantwoorden. Er was voor de behandeling der geruchtmakende zaken veel belangstelling. Inzonderheid de publieke tribune was geheel vol met luisteraars. Eén van de aangehoudenen, de 19-jarige P. Z., was niet verschenen. Die kon niet, omdat hij ziek was. Vóórdat de behandeling der zaak begon, was de deurwaarder druk in de weer met 'f étaleeren. Die plaatste op de tafel voror de leden van de rechtbank allerlei voorwerpen, als koperen kan nen, een druivenschaar, messen, legde er een ridderorde neer, enz. Het leek wel bijna een uitdragerszaakEn dan was dat nog maar een heel klein deel van 't geen bij den heer Pélerin is ontvreemd Het eerst diende de inbraak bij den heer Pélerin. Het bleek, dat J. K., die wèl was ver schenen, een 16-jarige loopknecht, met P. Z. het plan van inbraak had beraamd, dat zij beiden aan de achterzijde 't huis waren binnengedron- fen door een stuk van een kelderraam te verbre- en en een paneel van een deur in-te trappen, waarna zij daar alles hadden overhoop gehaald. Het had plaats in den nacht van 8 op 9 Aug. De buit viel mede. Daar werd van alles mede genomen, wat men maar vond, of 't veel of weinig waarde hadsokken en zoekdoeken, plaidzilveren lepels en vorken, zilver speelgoed, een drui- venschaal, ridderorden, een vergrootglas, een mosterdpot env zelfs een geladen revol ver met 5 patronen! Daar werden kasten, en een bureau voor opengebroken. Men pakte bet gestolene in een blauwen zak, ging daarmede, toen men meende onraad te hooren, naar Bloemen- daal, nadat men de schutting was overge- klommen en begroef 't daar in 't Bloemen- daalsc.he. bosch. Daarna werd door de ver dachten 't gestolene bij een zekeren J. K. gebracht en daar verkocht. De heer mr. Pélerin, gehoord als getuige, zeide, dat hjj op 5 Augustus zijne woning bad verlaten en daarna op den 9den een telegram, vermeldende de inbraak, bad ontvangen. Toen bleek hem, dat een groote hoeveelheid voorwerpen werd! ver mist. De dagvaarding vermeldde nog niet een tiende gedeelte van wat is ontvreemd.. Beide beklaagden hadden naar bij de ver- 'dere behandeling der zaak bleek, nog meer op hun geweten, volgens, hun eigen beken tenis aan den inspecteur van politie, den heer v. d. Beek. Ook aan de inbraak te Schoten en aan een in de Haarlemmerolie- fabriek zijn zij debet. Het bun ton laste ge légde hadden zij volledig bekend. Het O. M. deed opmerken, dat het wel' eigenaardig is, dat niet alleen bier, maar ook elders bij een lid der rechterlijke macht' is ingebroken. Het noemde beiden geraffi neerde inbrekers, die de stad eenigen tijd onveilig maakten en die Optraden met ge slepenheid en brutaliteit, personen, die exeinplair dienden te worden gestraft. Tegen den eersten* niet verschenen, bekl., die al drie keer wegens diefstal ts veroor deeld, requireerde bet 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, en tegen den tweede, die wel nog heeft een blanco strafregister, maar die nu ook al leelijk begint te doen, 2 jaar gevangenisstraf. Daarna kwam de opkooper J. K. voor. Nu werden de rollen omgekeerd. De beklaagde uit de vorige zaak, J. K, trad in deze zaak als getuige op. K. was de man aan wlen het gestolene vu verkocht. Ook die kwam al eens meer met de rechters in aanraking en is al driemaal wegens diefstal veroor' deeld. Hij is een van die gevaarlijke individuen in de maatschappij, waarvan men veel last heeft en die als 't ware tot diefstal uitlok ken en aanmoedigen. Zondershen zonden heel wat- minder beklaagden vooral jeug dige, niet in het beklaagdenbankje treden.. Hem was ten laste gelegd de aankoop van goed, dat hem bekend was van diefstal af komstig te zijn. Hij had den blauwen zak, welken getuigen hem hadden gebracht en dié den buit bevatte, in ontvangst, genomen en er uit genomen wat voor hem van waarde was. De rest hadden beklaagden Z. en K. in de Bakenessergracht geworpen. Getuige K. had aan den bekl. bet goed te koop aangeboden. Bekl. wilde dat wel, maar hij had momenteel geen geld. Vóórdat bij kon betalen, moest hij eerst zelf het goed verkoopeu. Dat werd goedgevonden. Later gaf bekl. als de opbrengst f 5.— aan K., die op zjjn beurt aan den bekl. f 2.— gaf, die dat aanvaardde. Getuige verklaarde, dat de bekl. hem had gezegd, toen hij met 't goed kwam „dat is zeker van de inbraak bij den heer Pélerin." Het O. M. requireerde tegen de bekl. 3 jaar gevangenisstraf, .terwijl de verdediger Mr. Schorer vrijspraak pleitte, op grond, dat de bekl. v. B. alleen als makelaar was op getreden en makelaarsloon had ontvangen!... .Vanmiddag kwamen de andere zaken voor. Rüwielverduistering. Een jeugdig metaaldraaier uit Den Haag afkomstig had hier in de maand September een rijwiei gehuurd. Hij was vcornemer^ daarmede naar Pen Haag te gaan. Echter, te Lisse verkocht hij het rij wie. voor f 4.50 aan een zekeren L, een rijwielhandelaar. Hij werd nog nét, gesnapt door de pol.tie vóórdat hij gelegenheid had om met den trein naar elders te vertrekken. Dit was te danken aan de11 heer Las- caris, die de politie had gewaarschuwd dat hij een rijwiel had gekocht, maar dat hem de zaak verdacht voorkwam. Aan den heer Lascaris bracht 't O. M. daarvoor eeu woord van hulde. Het releveerde, dat bekl. ai meer op zijn kerfstok heeft en requireerde tegen hem we gens verduistering van eeo rijwiel drie maan den gev. straf. Vrijgesproken. De Haarlemsche grossier, die verleden week terecht stond, beklaagd van oplichting, is beden door de rechtbank vrijgesproken. Een succesje voor den verdediger, Mr. Hagemeijer! De inbraak te Heemstedo. Vanmiddag trad andermaal een jeugdig bekl. bet beklaagdenbankje binnen. Het was de 19-jarige H. J. M., die in den nacht van 16 op 17 Augustus in de tijdelijk onbe woonde villa van den heer P. D. Alta te Heemstede met een ander inbraak had ge pleegd. Daar hadden zij een buffet en een paar bureaux opengebroken en ontvreemd een groot aantal zilveren voorwerpen, benevens eer. gouden Horloge en eenige gouden vijf jes. De buit was, evenals in de vorige zaak, naar de woning van den opkooper K. ge bracht, waar bekl. 't horloge op 't dak had geworpen. Bekl. had eerst, naar hij verklaarde, om K., zijn oom, te sparen, gezegd, dat de in braak door hem met een onbekende was gepleegd, doch thans deelde hij mede dat die opkooper zijn mede-dader was. Deze K. schijnt .voor velen een booze geest te zijn, die hen inspireert tot slechte daden. In dit verband i$ van belang, dat ter plaatse, volgens de verklaring van den in specteur vtn politie Kemper, gevonden ia een gummistok, die gebleken is aan K. toe te behooren! Nog bleek, dat bekl. is een wees, die veel bij de familie K. vertoeft en dat door den particulieren nachtveiligheidsdienst is ont dekt, dat inbraak was geffleegd. Het O. M. schetste den bekl. als behoo- rende tot de zeer veel kwaads belovende knapen en requireerde tegen hem 2 jaar gevangenisstraf. Uitspraken. De Arr. Rechtbank heeft heden de volgen de uitspraken gedaan: J. K. en H. L., ar beiders te Haarlemmermeer, diefstal, ieder 2 maanden gev.straf met aftrek prev. h.; B. de V en 6. van der M., visschers te Zaan dam, poging tot doodslag, ieder 1 jaar en 6 maanden gevjstraf met aftrek prev. h.; A. L., werkman, en D. van D„ slager, bei den te Amsterdam, poging tot diefstal en medeplichtigheid, ieder 8 maanden gey.straf met aftrek prev. h.; A. M. B., leerling-ma chinist -te Haarlem, diefstal, 10 dagen gev. straf; G. G. F. van Z., bakkersknecht te Pur- merend, verduisteringen, oplichting en dief stal, 2 jaar gev.str.af met aftrek prev. h.; A. B., schipper te Rotterdam, poging tot verboden uitvoer, f 10 boete of 10 dagen h.; J. S., slager te Haarlem, appèl overtreding vleesohverordening, 6 dagen b.; B. N., hoofd- commandeur van de Brandweer te Heems kerk, valschheid in geschrifte en verduiste ring, 1 maand gevst.raf; A. B., arbeider te Koog aan de Zaan, zwaro mishandeling met voorbedachten rade, plaatsing gelast in een krankzinnigengesticht; A. A. O., arts te Velseroord, onbevoegd afleveren van genees middelen, ontslagen van rechtsvervolging. BURGERLIJKE STAN1». Ondertrouwd 26 Oct.H. L. C. Hermans en M. A. Klaasseri G.,Bakker en A. Kollaard D. T. Ruys en S. W. v. Marselis Hartsinck. Getrouwd 26 Oct.: W. de Graaff met A. M. v. Es A. F. Mulder met H. Jantz A. K. P. Vring met J. M. de Lange A. P. J. de Nijs met A. W. Reijn H. Heidendaal met G. Teunisse J. H. Korstiens met J. E. v. d. Werf! P. C. Hartog met M. H. Meiland B. J- W. Los met M. J. P., Hesselink. Geboren 25 Oct d. van C. Poorter-v. d. Werff 26 Oct.: d. van M. H. Spocr-Feije. Overleden 25 Oct.: J. Korstenbroek-Immers 69 jr., Santpoorterstr. A. M. v, d. F.cg'n-Ver gers 41 jr., Adriaan Loosjesstraat S., 17 z. van J. W. Kaestner, Gasthuisiaan tL. jr., z. van J. F. van Kampen, Noorderso»*'r steeg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2