[num. IDE DAMIAATJES| De Grondwetsherziening in de Tweede Kamer. BUITENLAND OE OORLOG B1E9NENLAND Vrijdag 27 October Tweede Blad vn. (Zitting van 26 October.). Politieke speldenprikken). Strijd tusschen vrijzinnigen ,en soc.-dem. buiten de regee- 1 ringsvoorstellen om. Eerd- mans aan het woord. Nog het einde niet. Voor een buitenstaander inoge het co- ftiifob zijn om na te gaan, hoe de vrijzin nigen en soc.-dem. èlkander ov-er de weder- ïijctóohe beweringen in 't baar gaan vliegen, 't kan niet worden ontkend, dat zóó de de batten wel een weinig gaan ontaarden in Politieke speldenprikkerij in stede van een Vaardige discussie te blijven. Dat het daarop wel eens kon uitloopen, •rij zinspeelden daar reeds op, toen wij in 't eerste der artikelen aangaande de Grond- Wetsherziening er de aandacht op vestigden, dat de Kamer nu een ganseh ander aepect 'ertoont dan bij de Grondwetsherziening an 1887 en dat nu geheel andere figuren in t parlement zitten, mannen ook met een an- lere gemoedsgesteldheid. En, wat wij toen slechts als ons vermoe- tl e n lieten doorschemeren, wordt nu door de debatten van de laatste dagen keer op keer bevestigd. .Het is eene realiteit, maar dan eene te betreuren realiteit geworden! Het moge interessant zijn allerlei-beschou wingen te vernemen over de kwestie wie 't eerst den strijd aanbonden voor algemeen; kiesrecht, de soc.-democraten of de vrijzin- igen of over die andere of de openbare school al dan niet eene moderne secteschool is geworden, zooals de heeren De Jong en Marcliant dat gisteren deden, daarover gaat bet toch eigenlijk niet! Dat is een strijd bui ten de regeeringsvoorstellen oin. Dat men dat in de Kamer niet inziet, is een gevolg van politieke eerzucht 1 Natuur lijk vordert men op die manier niét. Hetgeen evenwel niet wegneemt dat er wel aardige momenten in de discussie van gisteren waren. Zoo toen de heer DE JONG den soc.-dem. voorhield, dat zij, die nu zoo warm voor vrouwenkiesrecht zijn, daarvoor niet steeds zoo warm zijn geweest. Nog in 3904 zeide de heer Troelstra, dat hij liever het kiesrecht gaf aan den eersten den bes ten baliekluiver dan aan de vrouw.... Of óók toen de heer MARCHANT zeide dat de beweging voor algemeen kiesrecht in zooverre een soe. beweging is, dat de soc.- dem. er de meeste beweging over hebben gemaakt. Ze hielden demonstraties, die ech ter tegelijk het karakter van een revue en een herhalingsoefening hadden. Opmerkelijk was, dat bijna heel de rede van den heer Marchant eene bestrijding van de soc.-dem. beweringen was! Wij halen uit die rede nog aan dat epr., handelende over' de heteekenis van het blanco-artikel, waarop in 1901 de vrijzinnigheid zoo prat ging zeide, dat dit artikel bü vergissing de schoonste uitvinding der eeuw is genoemd geworden, want reeds in 1887 heeft de heer .Van Houten het uitgevonden en in een amendement voorgesteld. En verder, dat spr. deed opmerken, dat in 1876 de kiesrechtbeweging was sociaal democratisch en dat in 1892 toen in de Ka mer warm gestreden werd over het ont- werp-Tak, dat feitelijk beteekende het alge meen kiesrecht, hier geen enkele sociaal democraat in 't Parlement was. Toen ver klaarde Stchaepman: 11? sta hier voor het algemeen kiesrecht! Mannen als Kerdijk, Veegens, Van Gilse, Heldt, Gerritsen en de voorzitter" waren er vóór. En wat aangaat de rede van den heer DE JONG stippen wij aan, dat deze verklaarde' ten aanzien van art. 192 te hehooren tot hen die met warmte zullen stemmen voor eene oplossing, die recht doet aan de bijzondere school. Hij getuigde te aanvaarden een fi- nantieele gelijkstelling zonder te vreraen voor het bestaansrechtvan dé openbare school. Echterhij wilde dat de openbare school niet bij de bijzondere- zal worden ten achter gesteld. Hij had dit tweetal mitsen: le. dat vast staat, dat de gelegenheid om overal open haar onderwijs te ontvangen geen doodie let ter wordt; waarom hij iedere redactie-ver-~ betering van art. 192 zal aanvaarden met "behoud van 't compromis; en 2e. dat gelijk waardige eieéhen van deugdelijkheid aan heide takken van volksonderwijs worden gesteld. Nadat spr. had betoogd, dat B.i. op dé openbare schood de absolute neutraliteit niet eene fictie, maar een realiteit is wat wel piet een ieder h<yn zal toestemmen ver klaarde spr. de regeering ten aanzien van Rrt. 192 met evenveel vreugde te willen vol gen als ten aanzien v.an het algemeen man- nenkiesrecht. Doch hij hoopte van harte, dat de ongerustheid hij velen zijner, geestver wanten over de werking van dit artikel door een wijziging in de redactie met behoud van het compromis zal worden te niet gedaan. Ten slotte sprak d» heer ËERDMANS! Behoeven wij van diens hetoog wel veel to Vermelden? Men kent diens meening ge noegzaam reeds uit woord en geschrift aan gaande de herziening ten opzichte van 't onderwijs. Overigens pruttelde hij wat er over, dat men nu een Grondwetsherziening ging ter hand nemen en was hij niet heet te spreken over de manier van voorberei ding der herziening. Het was weder verregaand, wat de heer Eerdmans zeide. Die man wordt wel haast als die andere befaamde, dr. Bronsveld nu reeds jaren van haat verteerd. Hij smijt er maar ales uit. Een paar staaltje® er van om de rede te typeeren. Spr. wenscht verre van zich te werpen de gedachte dat liberale menechen het monö- ipolie van wetenschap zouden hebben, maar Ejr. betwijfelt, of hij de voorstanders yan et hijzonder onderwijs die liefde voor de wetenschap gevonden wordt, die noodig is ivoor de ontwikkeling vap het onderwijs. De Inspecteur in het le district heeft gezegd, jdat de volksschool in zijn district heneden feeil is. Wat de gevolgen zullen zijn, daaromtrent staan we volkomen in het duister. Een zóó weinig omlijnd artikel kunnen we niet aan nemen. Er is geen norm voor het bijzondèr onderwijs. Het is due heter, dat meer waar- horgen worden geboden voor de deugdelijk heid van het onderwijs en voor de bescher ming van de openbare school. En aan het einde zeide de schetteraar, die herhaaldelijk in zijne rede Werd geinter- rumpteerd dat de liberalen z.i. niet *t offer kunnen brengen, dat de Regeering van hen vraagt; en dat indien men niet tot over eenstemming kan komen, de Min. maar het voorstel moet intrekken. Maar dan 't alge meen kiesrecht, dat de vrijzinnigen zoo gaarne willen. Och, redeneerde, de heer Eerdmans, het algemeen kiesrecht komt er toch, 't is slechts een uitstel van een paar jaar. Dat uitstel is niet het offer waard van het verlies van de controle over het volksonderwijs. Eerdmans nam dus een geheel bijzonder standpunt in onder de partijen van links. Feitelijk wilde hij tot den toestand van vóór de wet-Mackay terug. Wat de heer Tyde- man doen zal? Die is ook een dezer dagen aan het woord en behalve hem staan er nog 11 sprekers ingeschreven. Het einde is dus nog lang niet in 't zicht. DE TURKSCHE OPMARSCH NAAR TEHERAN. .Volgens den oorlogscorrespondent van de „Manchester Guardian," Philips Price, die thans in Teflis vertoeft, zijn de Turken nog altijd bezig hun offensief in Armenië te ont plooien, met het doel de Russische verbin dingslijnen tusschen Kars en Erzeroem te verbreken en .Teheran te bezetten. Het eerste doel is hun voorloopig belet door een handig tegenoffensief van d n Rus3ischen generaal ïudenitz. Evenwel beschikt Izzet Pacha, wien do taak te beurt Viel d t gedeelte van het offensief tot een goed einde te bren gen, over een leger van 110.000 man, dat voor de Russische troepen nog steeds een ernstige bedreiging vormt. Plet tweede plan om Teheran te veroveren lukte aanvankelijk beter. Halil Pasja, de op perbevelhebber van het zesde T'drksche leger, rukte met een afdeeling van 2Ö.COJ man ge regelde troepen, en 1G.000 ongeregelde Koer den reeds begin Juli Perzië binnen. De veld- batterijen werden ,door Duitsche officieren gecommandeerd, en er Waren ook eenige Duitsche vliegmachines medegekomen. De Russen moesten zich overal terugtrekken. Do Turken bezetten Hamadan en Ispahan. Op het oogenblik Wachten zij echter af, wat Izzet Pasja verder zal uitrichten, tiaar in geval van een nederlaag hun verbindings lijn met Bagdad zou verbraken worden. Maar dit Turksche leger van Halil Pasja* van ruim 40.000 man, dat voortdurend aangroeit door Koerden-stammen, blijft éen dreigend gevaar en de Russen kunnen er geen voldoende macht tegenover stellen. j VERSPREIDE SERICHTEH De heteekenis van Czernavoda. Het thans door de Bulgaren veroverde Czer- navcda, het stadje in de Dobroedsja op het kruispunt van den Donau en de spoorlijn Kon- stanza-Boekarest, is een Roemeënseh markt- plaatsje van slechts 3-500 inwoners. Het dankt zijn heteekenis alleen aan de positie die het heeft als bruggelicofd, en aan de spoorwegbrug, die er de beide oevers van den Donau ver bindt. De Donau is hier in twee armen gesple ten en Czernavoda, op den reehterover gelegen, werd als bruggehoofd ingericht en krachtig versterkt. De brug, de bercemde spoorbrug „Re>- gul Oarol I," loopt over den oostelijken Donau-arm, gaat dan over het bijna 13 K.M. breede, door het moerassig karakter voor _PÏL'i'" t&irö doeleinden totaal onbruikbare eiland Balta, om dan vervolgens ook over dén linker arm van den stroom, de Boreea, te gaan. De brug, waarvan de voltooiing, circia 24.000.000 francs heeft gekost, is 14 K.M. lang en ligt meter boven den waterspiegel van den Donau. Nog dezer dagen zeide de „BerL Lokal Anzoi- ger,'' dat noch vriend, noch vijand de blijvende vernietiging van dit kostbare en prachtige bouwwerk, waaraan vijf jaren gearbeid is, zou wenschen. En toch;gisteren gereikte ons het. be richt, dat de Roemeniërs de groote Donaubrugi in de lucht hebben laten vliegen. Dit ia wel n bewijs, dat de Roemeniërs groote beteekenis toe kennen aan hun nederlaag, die zij door het ver lies van Czernavoda leden. De Duitsche koloniën: De „Kölnische Volksz." geeft een beschou wing over dé beteekenis van de Afrikaansche koloniën voor Duitschland. Vaak wordt voorbij gezien, hoe belangrijk voor Duitschland de be trekkingen zijn met Afrika, en vooral met liet dteor dé natuur zoo rijk bedachte W eet-Afrika. Zoo was Duitschland voor palmpitten en palm olie bijna de eenige afnemer, ook van het niet Duitsche gebied tusschen de golf van Kameroen en Senechal. Van den goh celen uitvoer van Wost-Afrika aan palmpiten gingefiTin 1913 van de 320,000 ton 255,000 alken naar Duitsch land. Hoe bitter wij dit tropenproduct noo dig hébben weten wij thans in deze tijden van melk-, vet- en vleeschnood. Het verbruik van cacao bedroeg in Duitsch land in het midden der 19de eeuw jaarlijks slechts 100 gram (boonen) per persoon, maar in 1913 770 gram. Zoo is do cacao langzamer hand een belangrijk voedingsmiddel geworden. Tot voor korten tijd was Portugal door zijn West-Afrikaansche eilanden één dér hoofd leveranciers van cacao. Portugal was eohter in oorlog en bovendien is het Engeland gelukt, de cacao-opbrengst in- zijn West-Afrikaansche ko loniën zoo te verlioogen, dat hét in 1916 reeds bijna een derde van den geheelen wereldoogst leverde, zoodat ook in dit opzicht dé toestand gevaarlijk is. Engeland en Spanje. Men herinnert zich, hoe men in Engeland, nadat Lord Northcliffe in de Time® had be schreven, in hoe hooge mate Spanje in de zen oorlog Dnitscligezind is en afkeerig vooral van de Engelschen, aanstondls be gonnen is, pogingen te doen oan een toena dering tusschen Spanje en Engeland té be vorderen. Een nieuw opgerichte vereeniging zon o.a. in Engeland de studie van het Spoaneoh, Spaansche literatuur en geschie denis aanwakkeren. Lord en Lady Zowdray hebben nu 10,000 pond Bterüing geschonken om aan. de universiteit van Leed® een pro féssóraat -in Spaansche taal en letteren te vestigen. Twee anderen hebben voor hétzelf de doel nog 1000 pd.st. gegeven, dering tusschen Spanje en ngEeland-te he zen oorlog Duitschgezind is en afkeeriig Een Zwitserseho waarschuwing aan de Brit ache staastlieden. Over het doel en dé vooruitzichten van den oorlog schrijft A. K. in de „Basler Anzedger" een artikel, waaraan wij het volgende ontlee- nen: „De verbonden mogendheden eischen sohadieloostélling voor het verleden en vaste borgstelling voor de toekomst. Dat kan veel en weinig beteekenen. Het is do oude geschiedenis, het zijn de bekende gemeenplaatsen waaruit men altijd weer lezen kan; Engeland wil geen vrede! Lloyd George zeide het duidelijk en min of meer grof; de ministerpresident zeide het ver bloemd en wat hoffelijker, maar het komt op hetzelfde neer. Daar men ook in Engeland weet alhans weten kan hoe onzeker het spel van den oorlog is en hoe gemakkelijk mensche- lijke berekeningen kunnen falen, kan. men de woorden der Engelse lie staatslieden mits zij ernstig gemeend en niet als bluf zijn op te vat ten slechts zoo verklaren, dat zij uit een voortzetting van den oorlog toch met eenige zekerheid groote voordeelen verwachten. Zou het de zon van den slag aan do Somme zijn, waarin de Britten zich koesteren Laat hen dan oppassen, dat het niet een herfstzonnetje voor hen wordt, dat spoedig achter de zware wolken van den winter schuilga,at. Ook Enge land heeft bij al zijn ongenaakbaarheid, zijn Achillespees. Is het er zeker van, dat zijn tegen stander niet nu reeds erop mikt? Staatslieden moeten nooit „Nooit" zeggen ook de Engel- sdie nietl En vooral niet als het gaat om den vrede. Halsstarrigheid is vaak goed, is mis schien meestal goed, maar zij heeft toch menigeen ten val gébracht!" De Chineesche arbeiders in do Entente-landen. Ter voorziening in het tekort aan arbeids krachten, dat door de inlijving der weerbare mannen bij het leger ontstaan is, heeft men zoowel in Engeland, als in Frankrijk en Rusland het middel aangegrepen ^Chineesche arbeiders in jte voeren. In al deze landen werden echter korten tijd daarna door de inlieemaclio arbeiders klach ten aangeheven, niet alleen wegens de concur rentie hun aangedaan, waardoor do loonen sterk giedrukt werden, maar ook wegens de ge vaarlijke hykienisehe gevolgen, daar de vreemde arbeiders allerlei ernstige infecterieziekten medegebracht hebben. In de „Times" werd dan ook vermeld, dat de Engelsche Do-kwerkersverbond zich zeer bezorgd toont Over de toename van het aantal Gliinee- ehe havenarbeiders in Engeland, waardoor zelfs de Engélsche arbeiders verdrongen worden. De bond meent, dat een zoo groot aantal vreemde werklieden de nationale belangên ernstig in ge vaar brengt en eïsekte, dat dé Regeering aan deze belangrijke zaak hare aandacht zal wijden. Het Chineesche kwartier te Londen omvat thans de geheele wijken, gelegen om Linchause Oausway en Pennnyfields. De „Times" vindt de Cbineezen neg niet de meeat te duchten immigranten, maar acht toch ook voor de Engélsclie industrie een aanvoer van vreemde werkkrachten op zoo groote schaal een ernstig gevaar. Het opiumverbruik begint zelfs ook langzamerhand bij dé Engélsche be volking ingang te vinden. De Dokrwerkorsbond heeft- ten slotte .eene motie aangenomen, waarin van de Regeenng gevorderd wordt, dat zij alle Chineesche arbei ders, die geen Britoche onderdanen zijn, zal teugzenden. U-booten in de Bottnische zee. Zaterdag is de Zweedsche bark „August" van Gefle cp weg naar Rauma met cokes door ©en Duitsche duikboot getorpedeerd. De duik boot sleepte de booten met de bemanning naar het lichtschip Finngrundef. Het schijnt dus, schrijft Stockholm» Dag blad, dat de Duitsehers weer dé scheepvaart tus schen Zweden en Finland gaan aanvallen, die, nadat op het eind van Augustus de Weilamos" wias getorpedeerd, niet meer was gestoord Een Zweedsche "torpedojager is er dadelijk op uitge gaan om eenige uitgevaren Zweedsche schepen té waarschuwen. De „August" was eigendom van de roedenj Malmberg te Stockholm, die kortelings ook de „Götha Lejon," eveneens met cokes op weg naar Finland, heeft verloren. De „Götha Lejon,: was het oudste schip van Zweden en misschien van de heelo wereld, lezen wij. Het was in 1716 gebouiwd, dus twee eeuwen oud. Volgens h©t „Petdt Journal" heeft French afgezien van zijn reis naar Boekarest en zal hij Donderdagavond weer te Londen aankomen. Het Zwitsersche bericht, dat vorst Btilow te Lugano wordt verwacht, is volgens 't „Hamb. F remden bl." geheel onwiaar. In Boedapest zijn nu de prijzen voor res taurants zóó geregeld, dat minder bemiddelden voor matigen prijs een maaltijd krijgen. Het Weenstthe correspondentieburoau spreekt een bericht nit Parijs tegen, dat er in Montenegro een opstand zou uitgebroken zijn. Bij 'n brand in het Ziekenhuis te Farm ham in Quebec zijn 5 kinderen gedood en 25 gekwetst. 5 worden vermist. Heden, Vrijdag-middag om 8 uur, zoo wordt uit Berlijn gemeld, zal de Duitsohe Rijks dag bijeen komen. Bij een ontploffing in een munitiefabriek in Kent (Engeland) zijn 2 menschen gedood en 10 hebben ernstige brandwonden gekregen. DE BRANDERIJ-INDUSTRIE BEDREIGD. Naar de Sehied. Ct. meldt, heeft het Rijles- bureau voor de distributie van graan en meel besloten om voorloopig geen graan af te geven voor de Schiedamsche branderijen. Dit besluit heeft belanghebbenden verrast én men tast naar de motieven in het duister. Gisteren is reed® aflevering geweigerd van partijen, die primitief waren toegezegd. De voorraden der branders zijn, zooals te hegrijpen is, zeer klein. Gevolg van de in houding is, dat reeds alle branderijen van den heer J. F. Bertels zijn étil gezet, en ten zij het Rijksbureau op zijn besluit zou te rugkomen, zullen spoedig andere branderijen moeten volgen. In 't algemeen mag worden aangenomen, -dat de bestaande voorraden mi d d en-No v emb e r geheel zullen zijn ver bruikt. Het schijnt, dat hot Rijksdistributie- bureau zijn besluit beeft genomen, zonder TWEEDE JAARGANG. VRIJDAG 27 OCTOBER 1916. No. 8. j REDACTIE: GEBOUW „ST. BAVO" TELEFOON 49 i ENGELAND. De man van de Becchampillen. Op 68-jarigen leeftijd is deze week te Londen oveneden sir Joseph Beecham, de man van de Beecham-pillen. Zijn vader, Thomas Beecham aanmerkelijk meer dan een millioen van zijn pil len werden verkocht. De inkomsten bedroegen een 360,000 pd. st.; aan adverteeren werd er jaarlijks iets meer dan 100,000 uitgegeven. Sir Joseph- was een weldoener in het groot en heeft kapitalen weggegeven aan allerlei liefdadige en nuttige instellingen. Hebben de pillen misschien de lijdende mensch- heid weinig geholpen, aan allerlei instellingen van nut en kunst zijn zij middellijk dan toch ten goede gekomen. In 1911 werd hij geridderd en in 1914 met een baronetschap geadeld. Voorts was hij drager van de Russische Stanislausorde. Sir Joseph bezat een uitgebreide verzameling schilderijen. De zoon van den overledene. Sir Thomas Beecham, is bekend als dirigent, com ponist en ojSera-impressario. Hij was van het jaar al geridderd en is nu baronet geworden. Berichten in drie regels. i— Als ender-secrétaria van Ierland, staande onder den onderkoning, is benoemd1 Sir W. P. Byrne, een Koomsch-Kathcliefe van gezag. Ten einde steenkolen te sparen zijn In den winterdienst Van de Itaüaansche staats spoorwegen 8000 treinen uitgevallen. Volgens een Zwitsersche bereking houden de Duitsehers, Bulgaren en Turken thans 20,000 K.M2. Roemeensch gebied bezet. —1 Als opvolger van wijlen graaf Tauibe, ia E. B. v. Trollo tot Zweediseh gezant te Berlijn be noemd. Hij waa 't ook jw lQQfy—'1913. AAN HET WERK! We hebben de vorige week aangetoond, dat de dankbaarheid tegenover de „N. Haarl. Courant" ons den plicht oplegt ijverig de propaganda voor dat blad ter hand te nomen. Maar ook ons eigen belang roept ons toe te werken voor den toenemenden invloed van ons Roomsch orgaan. Dat is zoo heider als da dag. In de „N. Haarl. Ct." leest men dag aan dig over onze actie, dag aan, dag over alles, wai in onze vereenigingen omgaat. Redevoeringen, adres sen aan openbare lichamen, festivi.e.ten, p.an- nen en voornemens, in één woord heel ons v eveeni g i n gs le ven in ai zijn streven en uitingen wordt weerspiegeld in de kolommen der „Nieuwe Haarlemsche." En is dat geen prachtige propaganda voor onze bonden en corporaties? Avond aan avond komt het vereen igings nieuws onder da oogen van duizenden. Wij zien voor de propaganda wel eens naar de S- D. A. P. mannen, de grootmeesters der propaganda. Nu hebben ze weer aangesteld een gcsalar.eardan propa gandist voor onze' stad en onze omgeving. Reeds in meer dan 40 plaatsjes en gehuchten weerklonk zijn woord. Welk woord Zegt hij tegen U«e menschen: Wordt lid der S. D. A. P.! of stemt rood! Neen, dat zegt hij niet! Hij bezweert hun alleen om do roodo organen te lezón, anders niet. Want zoo denkt hij (en zoo is het ook!) als de menschen een maal de socialisten kranten lezen, d m stem men zo vanzelf rood,, dan verliezen ze van- zeil' hun geloof, dan worden ze vanzelf lid der S. D. A. PI En zoo is" het bij ons ook. Zou er onder de vaste lezers van de „N- Haarl. Ót." wel iemand gevonden worden, die rood stemt; zou er onder hen, die dag aan dag lezen van ons vereenigingsleven wol één zijn, die op den duur niet bezwijken zal voor do kracht onzer voortdurende propaganda? La ten wij claarom de Roomsche Arbeiders abon- nA maken op de „N. Haarl. Ct." en we heb ban ze ook na eenigen tijd in onze organi satie. Maar hoe zo nu te winnen voor ons Dag blad? Er zijn verschillende middelen, die alle gedeeltelijk tot het doel leiden. We kun nen vooreerst op onze tallooze vergaderin gen ,en samenkomsten in allerhande toon aarden hot nut der Rcomsche Pers en speciaal het nut der „N. H. Ct" bepleiten. De voor zitter van den Volksbond gaf deze week het goede voorbeeld door in een zeer druk be zochte vergadering van het Spoor- en Tram personeel (een afdeel ing van meer dan 800 leden) een stevig gedocumenteerd betoog te leveren over de noodzakelijkheid van het le zen der „N. Haarl. Ct." Als men van tijd tot tijd Weer eens een enkel woord jjaaraan wijdt, "dan blijft het vuurtje warm 'en werkt de stille kracht der propaganda voortdurend door. We hebben in onzen Bond en zijn Instellingen en Vakgroe pen wél 40 Voorzitters. Uit 40 monden zou het woord van opwekking onafgebroken kun nen weerklinken. Ook de Leden zelf, die het nut der eigen pers begrijpen, zouden nu en dan de aandacht kunnen vestigen op de ver breiding van onze krant. Een ander middel, dat ook weer al mee zou helpen, kan het gedrukte Woord zijn. Zoo is er elke maand in „St. Bavo" een groote vergadering van don Volksbond, waarop e'ke bezoeker èn bezoekster een gedrukt lk d ont vangt. Als aan de achterzijde nu eens een stukje reclame gedrukt was, zooals we dat hadden op dö programma's van ons Rncy- cliekfeest in het Brongebouw:? Binnen enkele maanden houden we waar schijnlijk weer onze reeks van schitterende jaarfeesten, bezocht door 4000 Haarlemmers. De achterzijde bedrukt met pakkende recla me, mij dunkt dat moet weer helpen. Een stempel: „Abonneert u op de „N. Haarl. CV op de duizenden oonvocatie-biljettenl.,,. Als we onze verbeelding raadplegen, dan vinden w© nog vele middelen, die als de ge- gestage drop den harden steen van het voor oordeel zullen uithollen. Ook het idee van volksvoorstellingen in samenwerking mot het Hoofdbestuur van den Volksbond verdient overweging. We gclooven wel, dat d.' Volks bond bereid zou- zijn in de onkosten moe te helpen betalen, aangezien de bloei der „N. Haarl. Ot." en de bloei van den Bond in verband met elkaar staan. Een Roomsche krant is in onze dagen van de Roomsche actie en van het Roomsche .Vereenigingsleven ni t meer te scheiden. Welnu dan, moge d© belangstelling voor onze Roomsche krant frisch en krachtig opleven! „ARBEID ADELT". „Arbeid Adelt" benoemde gisteravond twee j leden in de coöperatie-commissie. We wen schen de Bakkerij geluk met haar besluit cnl zijn er Van overtuigd, djat de Oommissie, eerstdaags door het Hoofdbestuur te instal* loeren, veel kan doen tof uitbreiding onzer hoopvolle coöperatie»» KLEIN GOED. Processies. Op het verzoek van enkele onder afdelingen, om de Processies in „De Damiaat- jes" mee te deelen, antwoorden we, dat de vaan drigs tot heden toe altijd schriftelijk mededeeling hebben gehad, waar en wanneer er Processie was. Kregen zij zoo'n schriftelijke mededeeling niet, dan beteekende zulks dat zij door den ZeerEenv. Heer pastoor niet verwacht worden. Gewoonlijk door gebrek aan ruimte in de kerk. Allerzielen. De gedachtenis onzer overleden Bondsbroeders zal zeer waarschijnlijk gevierd worden op Zondag 12 November a.s., des mor gens om 7 uur, in de kerk aan het Klever-park. Reeds nu wekken we al onze leden met kracht op, onze Roomsche solidariteit te toonen door ons ernstig voor te nemen present ie zullen zijn. Volgende week nadere bijzonderheden. Willibrordusfeesl. Het Hoofdbestuur meent, dat bet aloude Willibrordus-Lof weer in eere her steld moet worden en zoo mogelijk zal dat plech tige Lof eveneens op Zondag 12 November des avonds in de Kleverparkkerk gevierd worden. Ook voor nadere bijzonderheden omtrent dit feest zie men a.s. Vrijdag „De Damiaatjes". Dringend verzoek om er nu reeds zooveel mpgelijk kennis van te geven aan alle kameraden. Algemeene vergadering. De algemeene verga dering op den "eersten Woensdag van November gaat niet door, maar wel worden onze Bonds broeders met klem aangespoord om allen op tijd aanwezig te zijn in de verschillende Parochie kerken, teneinde naar oud-Roomsche zede onze dierbaren, die ons zijn voorgegaan, in onze ge beden te herdenken. Retraite-fonds. Op de eerstvolgende vergade ring van deii Bestuursraad komt een voorstel van het Hoofdbestuur aan de orde om een Retraite fonds op te rchten óf, indien zulks in onzen Bond (nog vol mysteries) reeds bestaat, dit fonds te hervormen en tot leven te brengen. Distributie-Commissie, Deze commissie in on zen Bond bestaat uit de heeren: P. de Rooij, voor zitter; J.' v. d. Post en 'A. Hubers, leden. Ge vraagd zal worden of deze heeren op elke ver gadering van den Bestuursraad verslag hunner bemoeiingen zullen uitbrengen. Tevens is de be doeling in de permanente commissie den heer Dammers te vervangen door den heer de Rooij, teneinde meer eenheid van werking te verkrijgen. Studie-Commissie. In voorbereiding bij liet Hoofdbestuur is het oprichten van een studie commissie, die voorlichting zal geven bij het verzenden van allerlei adressen en verzoekschrif ten. Beter voorbereid zullen dan de adressen van onzen Bond meer en betere resultaten afwerpen. K. S A Beleefd deelen wij mede, dat de lezingen en- voordrachten dezen winter door de K S A te geven, niet uitgaan van de directie van ,St. Bavo". Derhalve gaat de aankondiging dezer samenkomsten, evenals de regeling in de zaal of de orde der plaatsbesprekingen en der gelijke buiten de directie van „St Bavo" om, zooals vanzelf spreekt. Naar „De Kroon", Hedenavond „Geloof en Wetenschap" in de bovenzaal en „De Katholieke Kring" in de groote zaal. Naar den Schouwburg. Over enkele dagen het Sobriëtasfeest van „Het Kruisverbond" en de tooneeluitvoering, georganiseerd door de „Nieuw* Haarl Courant". Als ons mooie Roomsche centraie gebouw „St. Bavo" kant en klaar is, dan komen ze allemaal bij ons. Want wij willen met ons Roomsche geld onze Roomsche zaak helpen groot maken. Geduld en vertrouwen en alles zal ,/echi kommen Vaknieuws. De heeren secretarissen van onder- afdeelingen worden er attent op gemaakt, dat ia „De Damiaatjes" ook plaats is voor belangrijke zaken -de vakverenigingen betreffende. Uiterlijk Donderdagavond negen uur moeten in de bus van St. Bavo>' de nieuwstijdingen zijn binnengeKO- men, geadrèsseerd aan de Redactie van „De Da miaatjes".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5