DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Enorme voorraad SLOBKOUSEN illISSAULAAN 49, HAARLEM P. W. TWEEHUIJSEN, PÏLATU S DE OORLOG. TEL£GR£fi«fóEN - BINNENLAND ^Maandag 30 Octboer 1916 41st® Jaargang No, 9176 ABONNEMENTSPRIJS t Per s maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente) 1.60; voor de overige plaatsen in Nederland per post f 2,— per week voor Haarlem en de agentschappén 0,125; afzonderlijke nummers f 0,15. SEtercsmm. Telefoonmimiaers I42B en 2741 PRIJS DER ADVERTENTIÊNt Van 15 regels f 0,75, iedere regel meer 0,16; buitenland por regal advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van I6 regels f O.U. regel meer f 0,10. "1 Alle betalende abonnés op dit Blad in bet bézit van een Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor f 4009 bij levenslange ongeschiktheid tot werken, f 5QO bii overlijden f 3DO bij verlies van een band of voet, f 2SO bij verlies van een oog, f 125 bij verlies van een duim, t 75 bij breuk van een arm of been, f ÏOO bij verlie. van een w*«vinger. f 25 bg verTies van een anderen vinger De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de ..Hollandsche AlgemeeneVerzekeringsbank" te Schiedam. (De vóór I October 1911 Uitgegeven polissen zijn niet geldig.) De voorstelling van het Bijbelsche Drama „Pilatus", van prof. frencken, door het gezelschap VINCENT BERGHEGGE, heeft voor onze lezers plaals op Maandag 6 November a.s, in den Schouwburg. Morgen zuilen wij de prijzen der plaatsen en de wijze van bestelling daarvan door onze lezers, publiceeren. bit nummer bestaat uit twee bladen c.fc.K»ïb l&iLfty. DE k-K VROUWENBOND IN HAARLEM EN WAT HIJ DOET. uaar is vandaag weer een advertentie in deze courant opgenomen, die een nieuwen werkkring van de haarlemsche aideeting van den R. K. Vrouwenöond aankondigt. ten cursus n.l. voor moeders, te geven door een uitermate bevoegd deskundige, een onzer kadioiieke artsen te dezer stede. Wij behoeven niet te zeggen, van hoe ontzag lijk Veel beieekems voor jonge moeders en jonge vrouwen in het algemeen zulk een populair-we- tenschappelijke cursus is! De verzorging, de op voeding, de voeding enz. van de jonge kindertjes, ook de gezoridneictskundige verzorging van de gehuwde vrouw en de jonge moeder, dat alles is een stof die voor veten héél wat leering geven kan. Wij volstaan derhalve, naar deze adverten tie met aandrang te verwijzen. Maar ze geeft ons aanleiding tevens, om eens met groote waardeering te spreken om al het werk dat door den R. K. Vrouwen te dezer stede reeds is of wordt aangepakt. Daar zijn, behalve de gewone vergaderingen, bovenal de cursusavonden, waar mevrouw Kal- ter-Wigman uit Amsterdam spreekt om de roe ping der Roomsche vrouw in het hedendaagsche leven die zoo van groot belang zijn voor onze katholieke' vrouwen. Nog altijd maar wordt door vele vrouwen (en die zijn er uit èlken stand) ge zegd, dat de Roomsche vrouw enkel en alleen thuis behoort, en niet hoeft te „vergaderen". Als of dat „vergaderen" het 'm deed! Maar dat de Roomsche vrouw thuis behoort, en géén roeping heeft in het hedendaagsche leven, is in dezen tijd en in het algemeen gesproken, een groote dwa ling' luist dat zal mevrouw Kaller, voor elke categorie der vrouwen in het bizonder en met-de redenen waarom, in de cursusvergaderingen van dezen winter (de volgende heeft op 15 Novem ber plaats) aantoonen, en het ware te wenschen, dat er dan eens vooral die vrouwen wilden ko men, die „er niet veel voor voelen, die zoo éwaas zijn te meenen, dat in dezen tijd de Roomsche vrouwen zich van het sociale en openbare alleen moeten afzijdig houden, terwijl alle a - dere vrouwen hier hun deel aan het werk f cischcn De R-K Vrouwenbond geeft hier, onder zekere en vaste leiding, den waren weg aan. Dat doet hij ook op de algemeene vergaderingen, waarvan de eerstvolgende op 7 December gehou den zal worden. En dat daarbij de speciale belangen der vrouw niet worden -vergeten noch onderschat, toont weer de nu aangekondigde „Moedercursus", die voor de gehuwde leden van den R.K. Vrouwenbond kosteloos zal toegankelijk zijn, mits zij zich daar voor hebben opgegeven, en die óók zal kunnen worden gevolgd door hen, die zich nü dadelijk bij een der bestuursleden opgeven als lid (con tributie over 1916. wordt niet meer geheven). Moge de belangstelling onzer Haarlemsche katholieke vrouwen de werkkracht en de energie van de leidsters te dezer stede evenaren en met namé de „Moedercursus" die nu wordt ingericht, een groot succes blijken. Het zal aan onze Room sche bevolking niet weinig voordeelig zijn wan neer ook op dit gebied onze Roomsche moeders zooveel mogelijk ontwikkeling zoeken! AGENDA. 31 OCTOBER. Gebouw St. Bavo Smedestraat 23 KieSplicht-commissié' R. K. Kiesvereeni- ging 8 uur. Schouwburg Jansweg 8 uur Groot© Kerk 2—3 uur Orgelbespe ling door den heer Louis Robert. (Zie pro gramma Stadsnieuws). Gebouw St. Marthavereen. Kleine Houtweg 13 Betrekkingbureau geopend van 8—9 uur 'e avonds. Bisschoppelijk Museum Jansstr. 79 geopend eiken dag van 105 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. OVERZICHT. Waar do krijgsbedrijven op de fronton juist Mot worden belemmerd door liet slechte wesr, daar is de bewegelijkheid, vooral .van de artillerie, vrij groot. Van veel verandering in den totestand ia «schier geen sprake. In het Westen hebben tie Franschen hun succes van de vorige .week bij Douaumont nog 'n weinig uitgebreid; de Ïhiitsch-Oostenrijksche troepen blijven de Xtussen op verschillende deeien van het Oos- front met plaatselijke aanvallen be zig houden; op. het Westelijk Roemeensche front bieden de Roemeniërs thans krachtig- n tegenstand en worden nu wederzijds suc cessen behaaldin de Dübroedsja z tien de Duitsch-Buigaarsch-Turksche troepen hun op- marseh voort en in Macedonië hebben weer heftige gevechten plaats tussehon Serviërs en Bulgaren om het bezit van den weg naar Monastir. Uit verschillende nabetrachtingen iu de En gelsehe pers blijkt, dat het succes der Du.-t- sche torpedojagers in het Kanaal veel groo- ter is geweest, dan uit het oif.cieele Engel- sche bericht te lezen was. Vooral wordt- a tn deze Duitsche maritieme operate in do En- gelsche bladen groote morec.e te .©eken.a ge hecht. Zoo schreef de DailyMail" onder het opschrift „Eten onwelkome tijdmgT: ;,De Duitschers hebben de meeste punten behaald; wij kunnen niet beweren voldaan te zijn o-ver den uitslag." En de „Evening ost" publiceerde een beschouwing onder het op schrift: „Slaapt Baifour?" en schreef: „Voor leeken moge de tegenslag er een ziju, die veel pp een succes gelijkt in werkelijkheid zijn .wij jn onzen slaap overrompeld." In jfiriekenland heeft de Entente den Ko ning thans onder dan duim, de Entente hoeren oonfereeren hartelijk (1) met hem fen zijn over -het geheele land a'thans in militair opzicht de baas. VERSPREIDE ®ERI©*8TESa Von Hindenburg over den toestand. In een onderhoud, dat de Berlijnsche^ cor respondent van de „Neue Freie Presse dr. Goldmann, met generaal welt! maarschalk Von Hindenburg heeft gehad, heeft deze over den militairen toestand gezegd: De toestand is zoo gunstig als maar eenigszins mogelijk is en alles zal oo-k ver der goed gaan. Het is onzin te beweren, (lat ik voornemens ben bet westelijke front te verkorten. Waarom zou ik bet dooat Het front iu bet Westen staat zoo vast als ©en muur en al wint de vijand hier en daar met een reusachtige hoeveelheid artillerie en muni tie ook een weinig terrein, er door komen zij nooit. Daarvoor zouden zij nog dertig jaren moeten aanvallen, als mensohen ge noeg hebben. De slag aan de Sonune kost onze vijanden vele honderdduizenden en daarmede meer dan ons. Op de vraag, of de Fransehen de ontzet tende verliezen nog lang zullen kunnen lij den, antwoordde Hindenburg: De Franschen houden zieb zeer taai, maar zij roeien zich zelf door bun strijdwijze uit Ook de taaiheid zal ben niet helpen, omdat zij er ten slotte zelf niet meer zullen zijn. Het Fransche volk dankt dit lot voor alles aan de Engelscben. De Franschen roepen de Engelscben te hulp en de hulp, welke .de bondgenooten verleenen, bestaat daarin, dat zij de Franschen dwingen zich zelf te vernietigen. In den slag aan de Somme .is een groot deel van het Fransehe leger ge bleven. Wanneer de Engelscben in het voor jaar een nieuw offensief in denizelfden stijl verlangen, zullen zij Frankrijk van het ove rige gedeelte van zijn leger en zijn volks kracht berooven. Wij kunnen er slechts vrede mede hebben. Het is echter merkwaardig, dat de Fran schen niet bemerken, wat de bondgenoot hun kost, In het oordeel over de waarde der mili taire praestaties van Engeland zal ook deze oorlog weinig verandering brengen. De groote Engelsehe strategen zijn namelijk ook ditmaal uitgebleven. Over Zevenbergen zerde Hindenburg nog: Daar gaat het voortreffelijk. De Roeme niërs trekken terug. Zij krijgen bun ver diende loon. Ik begroet hun oorlogsverkla ring met vreugde; daardoor zijn wij uit den positie-oorlog gekomen, KORTE BERICHTEN Een juiste maatregel. Volgens een bericht van Mittagsavisor zal door de Noorsche oor- logsverzekeringsunaatschappijen worden be sloten geen verzekeringen meer af te slui ten voor schepen, die contrabande vervoe ren. Het blad zegt, dat een dergelijke ver ordening gelijk staat met het stopzetten van het houttransport naar Engeland, voorzoo ver althans Engelsehe verzekeringmaat schappijen de risico niet op zioh nemen. Uitwisseling van artsen. Naar de „Bireje- wija Wjedomosti" verneemt, is tussehen de besturen van het Russische en het Duitsche Eoode Krtiis overeengekomen, dat Rusland en Duitschland voor iedere 2500 krijgsgev'an- neu een arts achterhouden, maar daarente gen alle overige zioh in gevangenschap be vindende doktoren zullen uitwisselen, zon der rekening te houden met bet aantal.. Men berekent, dat tengevolge van deze overeen komst 189 Russische artsen hun vrijheid zullen - herkrijgen. Amerikaansche oii(?)zydighehl. De „Köln. "V olkszeitung' is er verontwaardigd over, dat verscheidene4 Amerikaansche burgers aan de zijde der Entente medestrijden. Alle gevallen van dien aard behooren, volgens het blad, te worden opgeteekend en verza meld. Zij vormen een duidelijk bewijs tegen de onzijdigheid van dn Vereenigde Staten. Vervolgens haalt het blad uit de Engelsehe pers riarnen en feiten aan, betreffende Ame rikaansche vliegers, die in Frankrijk tegen Duitschland strijden. Een IJ-boot iu een Noorsche haven. Naar „Afterposteu verneemt, is er te Honnings- vaag een Duitscihe duikboot binnengekropen met 23 leden der bemanning van liet En gelsehe ss. ,,Pola", dat Donderdagmiddag om 3 uur op 30 mijlen ten noorden van de Noordkaap in den grond is geboord. De „Pola was niet steenkool van Newcastle op weg naar Alexaiidrowsk. Uit Bulgarije. Zaterdag is te Sofia, door Rado&lawof uit naam van den 'Czaar der Bulgaren (.e derde gewone zitting van de 17e gewone nationale vergadering met een openingsrede geopend, waarin hij uitvoerig sprak over den nieuw ingetreden toestand als gevolg van deii oorlog met Roemenië. CHINA EN JAPAN. STOCKHOLM, 29 Oct. (Part.) Volgens St. Petersburgsche bladen zijn in Mantsjocrije op nieuw 3 overvallen van Chineezen op Japanners voorgekomen. Dit zou geschied zijn in de nabij heid van Huaida. Zes Japansche kooplieden w;erden hierbij gedood. EEN SCHEEPSRAMP. PETERHEAD (Schotland), 29 Oct, Het Rustiisolie stoomschip Kiev, van Archangel naar I-eith mot ©en lading stukgoederen, is vannacht bi,i Rattray Briggs, aan do Oostkust van Schot land, gestrand. Men verwacht dat het acliip golieet wrak zal slaan. Van de passagiers zijn er 22, van do bemanning 62 gered; 7 worden or vermist. KAPITEIN BöLCKE. t BERLIJN, 29 Oot. Wolff seint: Kapitein Bölcko ia bij een luchtgevecht op 28 October met een ander vliegtuig in botising gekomen en bij de daarop gevolgd© uederdaling met doodelijken ailoop achter onze linie-s veronge- luk-fe Do 27sten October had li ij zijn 40at« vijande lijke vlietguig naar beneden geschoten. EEN GBIEKSCH TRANSPORTSCHIP GETORPEDEERD. LONDEN, 29 Oct. Hit Athene wordt ge meld dat het stoomschip Angellki dat vrijwil liger» naar Salonika overbracht, getorpedeerd ia. LONDEN, 29 Oct. (Part.) De „Daily News" verneemt van heden uit Athene: Een Duitsche duikboot heeft het stoomschip Angeiiki in deu grond geboord, dat 800 vrijwilligers van bet loger van Venizelos aan boord bad. Dertig zijn er verdronken. De ramp gebeurde gisteren avond om 9 nur op 7y2 mijl buiten den Piraeus. 'Het schip ia niet gewaarschuwd. Daardoor ontstond hot vermoeden, dat het op een mijn was geloopen. Het schip is 0p strand gezet. Men vreest dat het aantal slachtoffers grpoter is uan beven aangegeven ia. EEN SCHRIJVEN VAN DEN PAUS AAN KARDINAAL GIBBONS. ROME, 29 Oot. He Paus zond een schrijven aan kardinaal Gibbons, aartsbisschop van Baltimore, waarin Z- II., naar Reutor seint, aan hot episcopaat, de geestelijkheid en de ge- loovigen van Amerika mét warmte aaabe- veclt hot plan te steunen, aan den H. Stoel voor gelegd door Hooven, voorzitter van het Ame rikaansche hulp-comité in België, om den Bel gischen kinderen meer maaltijden te verschaf- fen. Het Pausélijk schrijven schildert den ver- schrikkeiijken toestand der Belgische kinderen en dringt er bij hunne gelukkige Amerikaan sche broedéts op aan, liun te hulp te komen. De H. Vader zegt, dat Hij zelf de meest ge schikte middelen overwoog om hun Ujdeu te verzachten, toen Hooven's voorstel op het juiste ©ogenblik kwam. Hot schrijven sluit niet de aankondiging, dat do Paus de eerste wil zijn 0m in te schrijven op de lijst om aan de Belgische kinderen één maaltijd per dag meer te verschaffen, teneinde hen te redden van gebrek, tuberculose, Engel sehe ziekte en andore kwalen, die door onvol doende voeding ontstaan. De Paiis zendt den aartsbisschop 10.000 'francs voor dit doel en betreurt het, niet meer te kunnen doen wegens don fin.anciooien toe stand van den H. Steel op het huidige oogen- blik. Wan hedenmorgen RUZIE IN DE HUT? BERLIJN ,30 Oct. (Part.) De Amsterdam» sclie correspondent van die „Vossische Zeitung" verneemt met zekerheid, dat de Italiaansche oorlogsraad een. eisch der Entente om 150.000 man Italiaansche troepen naar Saloaiki te zenden, heeft verworpen. DE ITALIAANSCHE LEGERLEIDING. BERLIJN, 30 Oct. (Part.) Uit Lugano wordt aan de „Vossische Zeitung" geseind, dat de hertog van Aosta het commando over het Ita liaansche Isonzo-leger lieeft neergelegd, naar het heet, wegens meeningsversch.il met den ohef van den generalen Staf. EEN ROEMEENSC11 HOSPITAALSCHIP GEZONKEN. HAMBURG, 30 Oct. (Part.) Aan het „Ham burger Fremdenblatt" wordt uit Malmö ge seind: Het blad „Rossya" deelt mede, dat het DoUau-hospitaal&chip „Elisabeth IV," dat 600 Russische en Iioemeensche zwaar-gewonde sol daten uit de laatste Dobroedsja-geveebten aan boord had, om deze naar Odessa te vervoeren, aan den beneden-Donau op een mijn liep en zonk. Slechts twee verpleegsters werden ge red. een belangrijke samenkomst. HAMBURG, 30 Oot. (Part.) Het „Hambur ger Fremdenblatt" verneemt langs indirecten weg uit Londen, dat van Entente-zijde eene samenkomst van den Koning van Engeland, president Poincaré, Koning Albert van België en van den Konng van Italië in bet voornemen ligt, welke waarschijnlijk tussehen 29 Octo ber en den 2en November te Lyon of Chamonix zal plaats hebben. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. Besluit is aan den graveur le klasse bij de Topographische inrichting, L. G. Kier- dorff, op verzoek, op grond van gevorderden leeftijd, met ingang van 1 November 1916, een eervol ontslag uit zijne voormelde betrekking verleend. Door de arrondissements-rechtbank te Heerenveen is, tér vervul (jng der vacature van kantonrechter te Heerenveen, opgemaakt de na volgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. F. A. Ebbinge Wubben, griffier bij het kan tongerecht te Rotterdam; mr. J. H. Roessingh, rechter in de arr.-rechtbank te Alkmaar; mr. N. G. Servatius, griffier van de arr.-rechtbank te Heerenveenmr. W. H. Moquette, griffier bij het ■kantongerecht te Wageningen, is met het lot af gevallen tegen een van bovengenoemde candi- daten. De gewone audiëntiën van de Ministers van Financiën en van Oorlog hebben deze week niet plaats. DE KAMERZETEL VAN HAARLEM MERMEER. In verband met het artikel van „De Nieuwe Meerbode", dat wij Zaterdag hebben overgeno men, en waarin werd gezegd, dat de heer J. H. M. Balvers te Hillegom, die door de R.-K. Kies- vereeniging te Hillegom candidaat is gesteld voor de vacature-van Wichen, in 1909 tegen de organisatie in werd candidaat gesteld, herinnert men ons uit het district Haarlemmermeer er aan, dal de heer Balvers dato 2 Juni 1909 in de verschillende bladen, èn per circulaire, zijne candidaatstelling buiten de politieke organisatie om, ,len zeerste betreurde". Tn deze circulaire verklaarde de heer Balvers dat hij zich neer legde bij de beslissing der Katholieke Centrale Kiesvereeniging. De opmerking van de „Nieuwe Meerbpde" dat dit altijd nog niet geschied zou zijn. is dus on juist. Vanwege dé R.-K. Kiesvereeniging „R.-K. Kring'V ie Hillegom wordt met onderteeke- ning van het geheele bestuur en van den Geest. Adviseur, den ZeerEerw. Heer pastoor A. J. C. Schraag een circulaire verspreid, waarin de heer Balvers krachtig wordt aanbevolen als man uit de praclijk, sinds 16 jaren lid van den Ge meenteraad van Hillegom, lid van de Staten van Zuid-Holland, voorzitter van het Ho) Bloem- bollenkweekers-genootschap, afd. I lillegom, hoofdbestuurder en medestichter van het H. B. G voorzitter der Tuinbouw-Onderlinge, com missaris voor den Tuinbouwcursu9, adviseur voor de militaire verloven ten behoeve van land- en tuinbouw, enz.- Ook het vele sociale werk, door den heer Bal vers in en om Hillegom gedaan en zijn Voort durende practische arbeid voor de katholieke beginselen in de gemeentelijke politiek worden, naast zijn ijveren voor het behoud der coalitie en trouwe samenwerking met de Christelijke bondgenooten, in deze circulaire vermeld. WAT BUITEN HET GEDING MOET BLIJVEN. In „Van onzen Tijd" heeft het lid der Reken kamer, de heer Stumpff, een zekere beduchtheid uitgesproken voor een rechtsch ministerie, dat uit de verkiezingen van 1917 zou kunnen vooriko- men> beduchtheid, dat zulk een ministerie een meer of minder p^o-Duitsch standpunt zou innemen. Deze beduchtheid grondt de heer Stumpff op de yoorkeur van dr. Kuyper 'en de „Standaard" voor Duitschland, op de pro-Duitsche sympa thieën van de „Nederlander" en op het feit dat zeker drie van de vier katholieke geestelijken pro- Barteljorisstraat 27. TELEFOON 1770. 6034 Duitsch zijn. terwijl een groot deel van de kath<K lieke pers hen hierin zou volgen. Wij gelooven, dat, indien men dr. Kuyper en de „Standaard" uitzondert, de heer Stumpff te zeer veralgemeent. Maar de heer Stumpff ziet heel iets anders over het hoofd, merkt „Het Hsgzn." terecht op. Aan de linkerzijde worden, evenals dit bij de rechterzijde het geval zal zijn, personen aan getroffen, die men pro-Duitsch, anderen die men pro-gealliëerd zou kunnen noemen. Maar terwijl van pro-gealliëerde zijde her haaldelijk is aangedrongen op practisch partij kiezen ten gunste van de entente, heeft men van pro-Duitsche zijde nooit iets in dien geest ten behoeve van Duitschland vernomen. De pro-Duitschers wenschen ons land in ieder geval huiten den--oorlog te houden en zijn dus op de eerste plaats pro-Nederlandsch. Bovendienis ooit van rechts aan de door den heer Stumpff terecht geprezen byitenlandsche politiek van het tegenwoordige ministerie eenige moeilijkheid in den weg gelegd, heeft niet, inte gendeel, dg rechterzijde steeds, met nadruk en zonder uitzondering, het voorzichtig beleid der regeering gesteund? En is dan aan te nemen, dat de rechterzijde, aan het bewind gekomen, een andere politiek zou gaan volgen en de politiek van wijs beleid zou verwisselen voor een van avonturen en partij kiezen Niets wettigt zulk een veronderstelling. Daarom kunnen wij de beduchtheid, waaraan de heer Stumpff uiting geeft, niet als redelijk, evenmin als politiek prijzen. Veeleer is te vreezen, dat, komt het >t volgend jaar tot een partijstrijd, de tegenpartij uit de beduchtheid van den heer Stumpff eefi wapen zal pogen te smeden tegen de rechterzijde. De buitenlandsche politiek Thoet bij den stem buswedstrijd er buiten blijven. Wij kunnen over zaken van binnenlandsche politiek zooveel ver schillen als we willen, voor de buitenlandsche politiek wenschen we, op weinige uitzonderingen na, zoo ter rechter- als ter linkerzijde dezelfde gedragslijn te blijven volgen. Daarom handelt verkeerd wie die kwestie in het geding brengt. Weder mond- en klauwzeer. Nadat se dert 24 Juni hier te lande geen gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen, werd 27 October deze ziekte geconstateerd op een hoeve ixr elk der gemeenten Ey&den en Berg Tfjrblyt. De zieke en verdachte die ren zijn afgemaakt. Inbraak. Inbrekers hebben hun slag ge stagen op het kantoor van den handelaar in gouden- en zilveren werk en engros Henri L. van Era, Heerengracht 144 te Amsterdam. Door de kelderdeur open te breken, kwamen de dieven in het kantoor. Hier werd de brandkast geforceerd. Volgens de opgaven van den handelaar werden gouden en zil veren-voorwerpen gestolen, die een waarde hadden van ongeveer f 10.000. Malversaties bfl de N. O. T. Naar wij vernemen, hebben eenige employe's der N. O. T. met eenige handlangers zich aan verschillende strafbare feiten schuldig ge maakt, waaromtrent het volgende "kan wor den modegedeeld. Dinsdag 17 dezer werd aan do afdeeling „Boekhouding en kas" van de N. O. T. in do Oranjestraat een bon gepresenteerd van de .afdeeJüng. „Cognossementen" voor. een be drag van f 1500, hetwelk moest dienen om daarvoor op bet zegelkantoor N. O. T.-for- mulieren te laten zegelen. Do chhf der afdeeling die zich aan de kas bevond herkende de haudteekening niet vooi echt en telefoneerde terstond naar de afdee- ling „Cognossementen" waarop de persoon cue de bon gepresenteerd had, wegliep. Het is gebleken dat deze niet behoorde tot het personeel der N. O. T. Hij is later gearmd teerd. Naar aanleiding van doze vervalischlng zijn vorder aangehouden twee employe's van de afdeeling „Cognossementen" en een go- wezen bode der N. O. T. die zich eveneens aan vervalscbing bleek te hebben schuldig gemaakt. In bet geheel waren reeds vijf valsclie bons gepresenteerd telkens voor een bedrag van f 337.50. In de tweede plaats is ontdekt dat twee employe's van de sub-commissie A der N.O. T. geholpen door den jougsten bediende der afdeeling „Cognossementen", yjch hebben schuldig gemaakt aan diefstal van eenige postpakketten. Ook dezen züu gearresteerd. Hjj wilde acteur worden. Een 19-jaii jongmenscli uit Doventor iogoerd© in het loge ment Stoopendoal aan do Utréchtschestraat to Amersfoort. Na zijn vertrek des morgens wer den verschillende gouden en zilveren voorwer pen vermist. Do recherche toog er aanstonds op uit en had bet geluk het jongmensch in Soest" aan te houden. Allo vermiste voorwer pen werden in zijn bezit gevonden. Voor den commissaris van politie legde bij oen volledige E heme mmm. cam liAAnLttólSoHe ALLeciAbitb i1°.2Ü/6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1