DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Enorme voorraad SLOBKOUSEN NASSAULAAN 49, HAARLEM P. W. TWEEHUIJSEN, PILATUS BINNENLAND iderdag 2 November 1916 418t® Jaargang No, 917 8 DE OORLOG. STATEN-GENERAAL Iniercomm. Telefoonnummers 1426 en 2741 MAANDAG 6 NOVEMBER, des avonds te haif acht uur, Dit nummer bestaat uit twee bladen EËKSTË BLAttJl. BAARLEMSÜHfc ALLEuAGJES No. 2078 VERSPREIDE BERICHTEN KORTE SERICHTEÖ TELEGRAMMEN Van hedenmorgen Barteljorisstraat 27. TELEFOOni 1770. 6034 MRLEMSCHE COMT ABONNEMENTSPRIJS: Per maande» voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente)/1.60; voor de overige piaatsen in Nederland per post f 2,— per week voor Haarlem en de agentschappen f 0,125; afzonderlijke nummers f 0,15. -■ PRIJS DER ADVCRUENTieWi Van 15 regels f 0,75, iedere regel meer 0,15; huiSesdtuid rvgH 0,Z1>-. advertent iën in de rubriek „Vraag en Aanbod" va* 1f tegels f 0,40. et kt regel meer 0,10. t Alle betalende abonnés op dit Blad, in Let bezit van een Verzekeringspolis, zijn, volgen» de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor f 4000 bij levenslange ongeschiktheid lot werkos, f 500 bij overlijden, f 30G bij vt rlies van een hand of voet, f 2SO bij veriies van een oog, f 125 bij verlies van een duim, i 75 bij breuk van een arm of been, f ÏOO bij verlies van een wijeyinger. f 25 bij verlies van een anderen vinger De uitkcering dezer bedragen wnrdt gegarandeerd do~r de „Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank" te Schiedam. (De vóór I October 1911 uitgegeven polissen zijn niet geldig.) Voor de opvoering van dit treurspel voor de abonnés op de „Nieuwe Haarieinsche Courant" in den Schouwburg, Jansweg, op zijn de prijzen als volgt: Balconf IróO Frontlogef 1 Stalles. 1.25 Zijloge0.80 Parterre 1-10 Galerij en Amphitheater 0.60 In deze bedragen zijn stedelijke belasting en bespreekgeld be grepen, terwijl op den avond der voorstelling een uitgebreid verkla rend programma met beschrijving en rolverdeeling kosteloos verstrekt zal worden. De plaatskaarten kunnen zoolang de voorraad strekt, aan ons bureau: Nassaulaan 49, worden afgehaald tot een maximum van vier kaarten voor iederen abonné op Donderdag 2, Vrijdag 3 en Zaterdag 4 November van des middags 2 5 uur, en Maandag 6 November des morgens van 10—12 en des middags van 24 uur. Ten gerieve van abonnés buiten Haarlem stellen wij ook de gelegenheid open-om het bedrag per postwissel in te zenden, echter met duidelijke vermelding op de strook van naam en adres en van het aantal en de soort der kaarten die men wenscht. De kaarten worden dan onmiddellijk franco toegezonden. De voorstelling zal beginnen te half acht en VÓOr haif Gif geëindigd zijn. Administratie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. ROOM3CHE COURANTEN-VERSPREI DING. Onder de correspondentie vanmorgen twee gelijksoortige klachten. Eén van een militaire wacht, ergens in 't Zuiden, die van goede vrienden te Haar lem geregeld de Roomsehe coijrant gestuurd kreeg, maar die nu vergeten lijkt. Eén van de geestelijkheid van het Belgi sche vluchtoord Nunspeet, dat de zending vaii Roomsohe couranten, in het eerst zoo verblijdend-trouw volgehouden, gaandeweg ■zcer mindert Dat gaat zoo. De sleur doet hier veel kwaad. Maar wij- meenden, dat wij door de aan dacht van de vrienden erop te vestigen, t< ck wel dien sleur konden overwinnen. De verspreiding van Roomsehe couranten onder de militairen en onder de Belgische vluchtelingen is en muntschnppelijlv en kn- tholiek een goed werk. En wie er wat aan kan doen, mag dat niet nalaten! AGENDA. 3. NOVEMBER Gebouw St. Bavo Smedestraat 23 Rederijkers, 9 uur Vertrouwensmannen Metaalbewerkers 854 uur Leden Gemeen tewerklieden 8 54 uur. Paleis van Justitie half 2 Bu reau van consultatie. Spaarbank St. Rosa Nassaulaan geopend van 754814 uur. Bisschoppelijk Museum r— Jansstr. 79 geopend eiken dag van 105 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. x HEEMSTEDE R. K. Vreenigingsge- bouw 714 uur Openbare vergadering der R. K. kiezers. Spreker de heer A. B. Michielse. BEVERWIJK 914 uur Gemeenteraad OVERZICHT. Onder de nagekomen berichten, in een deel onzer splage van Dinsdag opgenomen, bevond zich een bericht uit Odessa, dat de Russisch-Servisch-Roemeensche troepen in de Dobroedsja waren overgegaan tot het offensief. Uit de reeks stafherichtén,- welke sindsdien werden uitgegeven, is echter nog niets van een offensief der Russisch-Ser- visch-Roemeensche troepen gebleken: zoo wel van Russisoh-Roemeensche, als van Dnitech-Bulgaarsche offigieele zijde wordt gemeld, dat de toeetand vrijwel ongewij zigd is gebleven. Op bet Zevenibergscthe front hebben de Oosteprijksch-Duitsohe troepen weer een be langrijke vordering gemaakt ten westen van den Predeai-weg, in de riobting van Kampoeloeng in Roemenië, terwijl de Roe- in eniërs in het Olt-dal eonig terrein her wennen. In de Bosoh-Karpathen drongen de Oostenrijkers nog in eenige Russische schan sen. Uit al deze berichten blijikt, dat het bordje nog niet geheel verhangen ia en de toestand van Roemenië nog altijd précair blijft. Op de overige fronten is de toestand vrij wel hetzelfde: er wordt in verscheiden sec toren verwoed gevochten en wederzijds zijn successen bekhald, echter Van te kleinen om vang om van grooten invloed te zijn op den gang van zaken. Te verwonderen zou bet evenwel niet zijn, als wij vandaag of mor gen, als bij verrassing, zouden vernemen, dat er hier of daar weer een groote slag ie geleverd. In bet Engelsche Lagerhuis heeft minis ter Balfour Maandag op een vraag ovér bet vlootgevecht in het Kanaal geantwoord, „dat de Admiraliteit geen reden had te mee- nen, dat er een Duitsche torpedojager door het viiur van Engelsche schepen in den grond was geboord, doch dat er reden was te meenen, dat twee Duitsche torpedojagers op mijnen waren gestooten en "waarschijn lijk gezonken." Overigens werd nog eens herhaald, welke verliezen de Engelsche vloot had geleden, onder bijvoeging, dat ook zes trawlers, welke als „voorpostschepen" dienst deden, door de Duitschërs in den grond werden gehoord. Deze mededeelingen komen dus nu meer overeen met die der Duitsche marine-autori teiten, die verzekerden dat geen enkel Duits oh vaartuig verloren ging. Want te „meenen" dat twee torpedojagers „op mijnen liepen" mag Balfour bevrediging schenken,; voor ons, ueutralen, heeft zulk een mededeeling weinig waarde. En ook de Lagerhuis-leden waren alles behalve voldaan door die mededeeling en gingen heftig tegen de regeering te keer, den eisch stellende, dat een officieel onder zoek zou worden ingesteld. Ook de Engelsche bladen hespreken het geval druk en zeggen, dat men altijd ver trouwen had gehad in de nauwe afsluiting van het Kanaal, doch dat men in dit ver trouwen, is geschokt. In geallieerde kringen is men, na het ver nielen van het Grieksche schip „Angeliki", dat revolutionnaire vrijwilligers naar Salo- niki overbracht, overtuigd dat de centralen, trots alle door de Entente genomen maatre gelen nog doeltreffende inlichtingen uit Athene ontvangen. En het geval, dat ook gisteren weer een Griekseh stoomschip, de „Kiki Isaia", in de Griekscre wateren, op dezelfde plaats als de „Angelikii", door een duikboot tot zinken Is gebracht, za] ernstige onrust ver wekken zoowel in de Entente-kringen te Sa- loniki, als bij do Entente-regeeringen. Amerika en de Engelsche censuur. Men zal zich herinneren, dat de Berlijnaehe correspondenten dier Amenikaansohe bladen indertijd geprotesteerd hebben tegen h&t wil lekeurig verminken en het naar eigen goed-, vinden verdraaien van bun telegrammen door do Engelsche censuur. Dit protest heeft uitgewerkt: nog steéas wordt er te Londen lustig geschrapt en geknoeid in de telegram men en correspondenties der Amerikaansche journalisten te Berlijn. Thans gaan hiertegen in de Amerikaansche pers verontwaardigde stemmen op. Aan het hoofdartikel van een der leidende bladen ontleenen wij het. volgende: „De Britsclie regeering ia van het begin van den oorlog af erop uitgeweest, berichten door de oensuur te laten beknotten of vervalsohen. Zij wenseht, dat de Amerikaansche bladen slechts half-ware of liever nog: geheel leugen achtige berichten opnemen. Zij wil den Ameri kanen verhinderen te denken wat zij willen! Engeland wil geheed de wereld de duimschroe ven aanleggen en de middelen die het gebruikt om dit te bereiken, zijn legio. Het heeft Grie- kenland's zelfstandigheid vernietigd en zijn staatkundige onafhankelijkheid opgelost. Ame rika heeft het, naast de bemoeilijking van zijn handel, den dwang tot vervalsclxing van de openbare meening opgelegd. Tegenover de andero, kleinere neutralen bedrijft het brutale overweldiging van hun vrijheid en van hun handel en schending van hun postgeheim Voor de volkeren die zich ertoe-laten overhalen, den strijd voor Engoland's belangen aan te binden, eindigt het bondgenootschap zoo, dat zij uitge put en doodgebloed in de politieke en finan- oieele knechtschap van Engeland komen. Zoo toont Engeland zich steeds duidelijker de vijand van de volkeren, die. zich niet voor zijn wil bukken en de .tyran van do wolkeren, die in de netten van le Britache lijfeigenschap ver strikt zijn geraakt." De toestand in Londen. Een onzijdige, die in Engeland een bezoek heeft gebracht, geeft zijn indrukken weer in het „Berl. Tageblatt." Hij zegt, dat de druk van den oorlog zeer zwaar door de lagere klas sen, zeer weinig door de hoogere in Engeland wordt gevoeld. De weldadigheidsvoorstellingen zijn buitenwegoon veelvuldig en de deelnemers moeten van een welgevulde portemounaie voor zien zijn, om hieraan mee te doen. Zeer vaak worden honderden invalide soldaten uitgenoo- digd om den voorstellingen in de theaters bij te wonen en- herhaaldelijk komt het voor, dat rijke Londcnaars hun automobielen ter beschik king van de Tommies stellen. In éen ding zijn echter do rijken in Londen te beklagen. Er heersekt een bepaalde diienstbo- dennood. Do munitiefabrieken en andere oor- logsindustriën betalen veel hoogere loonen en a fie arbeidskrachten, zoowel mannelijke als vrouwelijke, stroomen erheen. De verhouding lusscken heer en dienstknecht is tengevolge van den oorlog vrij sterk veranderd. Stilzwij gend lieeft men allerlei zaken goedgevonden, waarvoor vroeger de socialisten dikwijls zich vergeefs hebben ingespannen, maar tooh zjjn de eischen van het dienstpersoneel dikwijls zóo geweldig, dat veel dames uit eerste krin gen zich genoodzaakt hebben gezien, liun in trek te nemen in een der grootste eerste-raag hotels waarheen talrijke buitenlandsch bedien den-personeel hun ter beschikking staat. De Engelsche kellner is aan liet front en de Duit sche is geïnterneerd. Gevluchte Belgen en F ranselen uit het bezette gebied nemen hun plaatsen in. Ook veel Italianen zjjn als zooda nig werkzaam en portiers, liftjongens, kamer meisjes en bureaupersoneel zjjn bijna zonder uitzondering vreemdelingen. In Londen hoort men in groote hotels minstens evenveel Fransch als Engelsch spreken. De meeste musea zijn gesloten en de verza melingen zijn in ondergrondsehe verblijven in veiligheid gebracht. Het Londensche clubleven is geheel veranderd, üe meeste groote Engel sche olubs zijn in dienst van leg©r en vloot. De bioscooptheaters worden zeer veel bezocht en films van het front wisselen af met de gewone lcomischo van vroeger. In de meeste 'theaters zjjn uitstekende voorzorgsmaatregelen getrof fen voor eventueele zoppe] i n a a n va 11 en. Door aanplakbiljetten op do muren wordt den bo- zoakers medegedeeld, dat in allen gevalle twin tig minuten voor het verschijnen van oen lucht schip boven Londen een waarschuwingssignaal zal worden gegeven. Het beste ia dan natuurlijk om rustig te blijven zitten. Diegenen echter, die bezorgd zijn voor hun familieleden, kunnen naar huis gaan en worden verzocht, zoo snel mogelijk rustig hot theater te verlaten. De Noorsche contrabande-vaart stopgezet. Volgens een bericht van liet, bureau „Norden" heeft de Noorscho Reedorsverceniging bekend gemaakt, dat de geheele vaart naar de Witte Zeo en zoodoende alle toevoer van ootrabande door middel van Noorsche schepen naar Rus land is stop gezet Amerikaansch oorlogs-welvaren. Volgens de Parijsche bladen hebben de Geallieerden in Amerika 200 stoomschepen besteld van 100 voet lengte, voorzien van Dieselmotoren van 500 P.K. Do bestelling loopt over een gezamenlijk "bedrag van 36.000.000 Dollar. Amerika heeft tot dusver in het jaar 1916 honderd zeventien millioen pond versch vleesch aan Engeland, 49 millioen pond aan Frankrijk en 43 millioen aan Italië geleverd. De gezamen- en 48 millioen aan Italië geleverd. De gezamen lijke waarde dezer vlooschleverantios bedraagt 182 millioen Dollar. De vleesohtransporten uit Canada., Australië en Argentinië wijzen oven eens een groote vermeerdering aan. Bovroreu ratten voor de Koelies in Rus- hum. De Ohineesche koelies die in Minsk voor de Russen werken, hebben, verzocht voor heq be-' vroren ratten uit China te laten komen om in het gebrek aan vleesch te voorzien I Het ver zoek is „ingewilligd". De vrouwelijke spoorwegbeambten in Frank rijk. Volgens een Fransch. blad bedroeg op den lsten Juli 1916 het aantal vrouwelijke beamb ten op het z.g. binnennet van d© ïransche spoorwegen, wanneer de Noord- en Oost spoor lijnen en de andere kleine locaalsporen niet meegerekend worden, rond 32.000 personen. Haar aantal neemt sindsdien voortdurend toe. Dwaze voorlichting. In de „Sera" wordt de vlucht van het Roemeensche leger uit Zeven borgen een.... „geniale manouevre" genoemd! Den Italianen wordt wijs gemaakt, dat de Roo- meniërs Zevenbergen binnen rukten om de Rus sen, die uitgeput waren van het drie maanden lange offensief te ontlasten en tevens om de Bulgaren van Sarrail af te trekken. Nu dit ge- lukt(!) is, trekken de Roemeniërs, zoo meldt d© „Sera" aan de verrukte Italianen, trekken de Roemeniërs „in goede orde" uit Zevenber gen terug. Zoo wordt de openbare meening bewerkt en de toestand op zijn kop gezet. STORM OP ZEE. LONDEN, 1 Nov. Lloyd's meldt, dat de Deen- sche schoener Active, van Mulhouse, Canada, naar, Liverpool, gisterochtend te Milford is bin- nengeloopen. Een deel van de deklading was overboord gespoeld, een ander deel der lading moest uit nood overboord werden geworpen. EEN DEENSCHE VISCHKOTTER VERGAAN. KOPENHAGEN, 1 Nov. De bladen verne men uit Thorshavn op de Far Oer dat de vischkotter Rutland met 15 visschers is ver gaan. De kotter werd op de terugreis van IJs land met een volle lading visch tezamen -net andere vischkotter» door een Engelsch oorlogs schip aangehouden en van een Engelsche prijs- bemianning voorzien, die de schepen naar een Engelsche haven zou brengen. Onderweg is de kotter Rutland in den storm vergaarn DE „DEUTSCHLAND." NEW LONDON, (Ver. Staten), 1 Nov. De Duitsche handelsduikboot „Deutschland" is heden hier in Connecticut in de vroegte aange komen. BREMEN, 1 Nov. Hier is tot nu toe geen bevestiging ontvangen van het Reuter-benioht, dat do „Deutschland" te Nieuw-Lönden in Con necticut was aangekomen. DE WERKLOOSHEID IN BELGIE. BRUSSEL, 1 Nov. De laatste dagen is men begonnen met gedwongen transport van Bel gische werkloozen uit het gebied van het „genoraal-gouvornement," naar Duitschland, en wel uit de streek van Bergen. Het transport geschiedde zonder incident. In het station van Bergen kregen de menschen, in de eetgelegen heid der troepen, warm eten. HET NIEUWE OOSTENRIJKSCHE MINISTERIE. jWEENEN, 1 Nov. De Keizer heeft vanmid dag in Schönbrunn den minister-president Koerber en de nieuw benoemde leden van zijn kabinet beëedigd en daarna alle leden van het kabinet in audiëntie ontvangen. (Volgens bericht in de „Wiener Zeitung" heeft de Keizer, op voordracht van Von Koerber, de volgende benoemingen gedaan. Dr. Franz Klein tot minister van justitie; generaal baron von George, opnieuw tot min. voor landsverdediging; baron Hussarek von Heinlein opnieuw tot minister van onder wijs; baron dr. O. Fruka opnieuw tot min. van openbare werken; den tweeden presi dent van het gerechtshof, baron Schwart- zenaar, tot min. van binnenl. zaken; stad houder buiten dienst, Robozynski, kot mi nister zonder portefeuille; sectie-chef b. d., dr. Fhranz Stibral, tot min- van handel; sec tie-chef Karl Marek, tot min. van finan ciën; generaal Ernst Schaible tot min. van spoorwegen en graaf Heinricli von Clammar- tini tot min. van landbouw. Red.) WEER 'N VERGISSING? HAMBURG, 2 Nov. (rart.) Uit Luga.no wordt aan het „Hamburger Fremdenblatt" ge meld, dat de vorige week tusschen Bari en Otranto overblijfselen van oorlogsschepen zijn aangespoeld en tegelijk komt het bericht uit Korfoe van liet binnenloopen van beschadigde Engelsche torpedojagers. Tengevolge hiervan zijn geruchten in omloop als zou er bij vergissing weer een gevecht heb ben plaats gehad tusschen do strijdkrachten der geallieerden ter gelegenheid van het laatste groote troepentransport van Italië naar Epirus. GOED NIEUWS UIT DJAMBL (Officieel.) Bij het Departement van Ko loniën is het volgende bericht van den Gou verneur-Generaal van Nederlandseh-Indië ontvangen: De resident van Djambi telegrafeert dat de luitenant Samson teruggekeerd is van eene .inspectiereis naar de 1H Doesoeu 3a- rolangoen en den politieke'n toestand aldaar bevredigend bevond. Het voormalige bi n lehoofd Djambas meld de zich vrijwillig aan. De landstreek IH Doesoen ligt ten Z. O. van Sarolangoen in de onderaideeling van dezen naam, op de grens van Djambi en de afdeeling Rawals van de residentie Pa- lembang. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 November benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in /de faculteit der wis- en na tuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de pliar- macographie, de galenische pharmacie en de toegepaste microbiologie, W. O. de Graaff, lector aan Üe Rijksuniversiteit te Leiden. Ernstig ongeluk. Mij meldt uit Yenlo aar de „M&b." Dinsdagmorgen is aan de stroohulzen fa briek van de firma Breurs-Spreeuwenberg, te Blerick, een ernstig ongeluk gebeurd. Door den stormwind ia n.l. een schuur voor berging van hooi omgewaaid, waarbij vier werklieden ondei het puin bedolven werden. Twee van hen, Hek- kema en Peters, moesten met gebroken been en ernstige kneuzingen naar het ziekenhuis te Venilo worden overgebracht. De twee andere personen konden na verbonden te zijn, zich naar huis begeven. Een pseudo-baronesse. Door de politie ta Zwolle is naar haar ouders te Tiel terugge voerd een minderjarige, die zich te Zwolle in een van de voornaamste hotels voor baronesse uitgaf en groote verbeteringen -maakte. Toen bleek dat ze deze niet kon betalen, werd de hulp der politie ingeroepen. Aan de politie ver telde ze dat ze wel geen baronesse was, maar toch behoorde tot een welgestelde familie te Tiel. Ook dit bleek onjuist; haar vader is een „klein" arbeider met een groot gezin. Mientje is thans weer bij haar ouders. Ook een aanbevelenswaardig huishoudster. Do adjunct-inspecteur van politie Repelius te te s-Hertogenbosch, heeft te Tilburg in "een café aan de Heuvelstraat gearresteerd mej. J. v. K., wonende te Esch, als verdacht van dief stal van 180 en verschillende goudem-horlo- ges, kettingen, ringen, dasspelden, een zilve ren broche met diamanten, enz. bij den heer H. te Amsterlam, waar zij 6 weken als huishoud ster in dienst was. Bijna al deze voorwerpen heeft zij in Den Bosch, te Tilburg en Haarlem verkocht. Het grootste gedeelte van deze siera den is in beslag genomen. De verdachte ia op transport gesteld naar Amsterdam. Weer een andere smokkelaarstruc. Te Didam, het dorp dat zich, 6veuals Zevenaar en Beek, een ware smokkdreputatie heeft weten te verwerven, staken vorige week eenige opgeschoten jongens wat hoopen stroo en hout nabij eene boerenhoeve in "brand. Het was een donkere avond en bijgevolg waren in het be bouwde deel van het dorp de hoogopslaande vlammen maar al te duidelijk zichtbaar. Het leed bij de dorpelingen dan ook geen twijfel of do boerderij van een boer stond- in lichte laaie. Daar moest dua hulp verleend worden. In groot© getale trok men in de richting van den steeds toenemenden vuurgloed. Eenige surveil- leerende hulpkommiezen waren ook van de partü. Terwijl men zich beijverde het vuur te blussohen, vonden de smokkelaars, die dezen true bedachten, volop tijd om belast en beladen de grens over te trekken. Een edelachtbaar smokkelaar. De hoer J. Udema, lid van den Raad der gemeente Bel- lingwolde (Gr.), is aangehouden wegens het smokkelen van koeien. Een smokkelaar dood cosohofen. Do land bouwer II. Lans ink, te Tilligte, gem Deno- kamp, is bij het smokkelen van spek door kom- miessoldaten doodgeschoten. Aangehouden, Te Bussuru is aangehouden een 18-jarige jongen, verdacht van diefstal met braak bij een winkelier aldaar, bij welken dief stal een 50-tal gouden ringen en een aanlaj horloges zijn ontvreemd, GEWISSELDE STUKKEN. GRONDWETSHERZIENING. De heer Rutgers heeft twee amendemen ten voorgesteld: lo. om uit het voorgestelde artikel 89 te laten vervallen de bepaling omtrent hot presentiegeld van f 5.voor- het bijwonen van elke vergadering der Kamer; en 2o. om art. 105 aldus to lezen: „De Kamers mogen noeh afzonderlijk noch in vereeuigxle ver gadering besluiten, zoo niet meer dan de helft der leden tegenwoordig is". Ter toelichting zegt de voorsteller het volgonde: Het in verband met het voorkomen van absenteïsme voorgestelde presentiegeld stuit op bezwaren, welke in de vergadering der Kamer reeds uiteengezet eüu.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1