uit he pummcïE LEGES EN VLOOT STATEN-OENERAAL. ÖtT DE ZAAMSTii£t& STADSNIEUWS meene «tenunen goedgekeurd, wwraa dr. Kuyper er den nadruk oplegde deae uit spraak te beschouwen als die van de ge- heele partij. Nadat den voorzitter dank was gebracht voor zijne leiding, zong de vergadering hem toe: «Dat 's Hoeren zegen op u daal", waar na de vergadering werd gesloten. BEGRAFENIS VAN Jhr. DE RANITZ. Na een door ds. Welter ten sterfhuize ge leiden rouwdienst, bijgewoond door de Ko ningin-Moeder, is g.sterenm ddag in strengen eenvoud het stoffelijk overschot van jhr. M. S. de Itanitz, grootmeester van het Huis van de Koningin-Moeder, ter aarde besteld op Oud-K k-eu Duinen onder overgroot® be langstelling, in de eerste plaats van die van Prins Hendrik, en voorts van honderden uit de kringen van Hof, de regeering. (die ver tegenwoordigd was door de Ministers van Marine, Jus i.io en Koloniën), de hoogs mili taire kringen, o.a. den opper bevelhebber, dj lliooge Colleges van Staat, de d pltynttie, enz. enz., terwijl een talrijke deputatie uit de stichting Oranje-Nassauoord tegenwoordig was. Redevoeringen werden niet gehouden. Alleen dankte de heer De Savorain Lobman namens de familie voor de deelneming door ons Vorstenhuis betoond en de liefde en ach ting den overledene steeds van vorstelijke zijde betoond en sprak ds. Weiter een gebjd uit. DE „OLDAMBT" VERONGELUKT. Wij maakten nog in een deel der oplage tan ons vorig nummer met een erakei woord melding van hei verongelukken ven het Ned. s.s. „Oldambt." 1 Volgens bet rapport van den gezagvoer der Joekes, van hei stoomschip „Oldambt," is zijn schip gisterennacht oan 2 u. 30 m. aan gehouden door Duitsche torpedojagers. Een prijsbemanning ging aan boord, die getracht Reeft het schip naar Zeebrugge op te bien- igen. Aangezien er Engelsche torpedojagers aankwamen, is die prijsbemanning wed r van ,boord gegaan pn heeft men getracat door 'in de machinekamer gelegde bommen het stoomschip te doen zinken. f De bemanning van de „Oldambt" was in middels in de booten^gegaan en de gezagvoer der Joekes was door een Engelschen torpe dojager opgenomen. De Engelsche torpedojagers hebben nog ivergeefs getracht de Duïtschers te achter volgen om het tot een treffen te doen komen. Bij het terugkeeren van de Engelsche tor pedojagers heeft de gezagvoerder Joek s ge zien, dat zijn schip nog ia do buurt van den Noord Hinder drij ven de was. Hij is door de Engelschen aan de loods boot overgegeven en die boot heeft hem te Hoek van Holland aangebracht. Da beman ning is op het vuurschip Maas. Nadere berichtten meldden Voor het binnenbrengen en te Rotterdam afleveren van het stoomschip „Oldambt" we: d gisterochtend gecontracteerd met L. Smit en Oo.'s sleepdienst. De sleepbooten Oostzee en Blankenburg hebben het schip gisternamid dag tegenover het station te Hoek van Hol land aan den grond gezet, om aldaar gelost en leeg gepompt te worden. Gisterenavond bij vloed is de „Oldambt" echter over bakboord omgeslagen; ae ligt nu plat op zijde. De trossen van de sleep booten waren gebroken. Smokkel aarsleed. Woensdagnacht zijn Aan de Belgische grens twee smokkelaars doodgeschoten, die trachttenonder den electriscben draad door te ontsnappen. Ingerekend. Zekere D. te Sittard ging toet zijn vrouw en een logé wandelen. Zon der het te bemerken, bevonden zij zich op Duitsoh grondgebied. Toen zij dit begrepen, was het echter te laat. Onder geleide van een Duitschen post werden zij verder Duitschland ingevoerd, waarheen is niet bekend. Een ernstig ongelnk. Woensdagmiddag had te Heusden een droevig ongeluk plaats. Een 10 a 11-jarig ineisje uit Vught, dat bij haar tante logeerde* geraakte al spelende onder rangeerende tramwagens en werd overreden. Het hoofd en een hand werden van de romp gescheiden. De dood trad on middellijk in. Gemeentelijke zorg. Men schrijft uit Weesp gan «Het Vad.": Kou men lezen, hoe in de residentie men- eehen uren lang in regen en wind hebben te wachten tot het in ontvangst nemen van kaarten voor bruinbrood of andere levens middelen, geheel anders is het in ons stadje gesteld. Van gemeentewege heeft men hier hij alle inwoners een omslag doen bezorgen, waarin zieh niet minder dan 481 talons met 15 coupons bevinden voor nagenoeg alle be- noodigde levensmiddelen en waschartikelen. Het is een aardig gezicht, zoo'n mantel met talons van verschillende kleuren en menig huismoedertje had waarlijk niet kunnen denken dat ze nog eens de schaar ter hand zou nemen om coupons te knippen. Komt de melkboer, dan geef je hem een voudig voor een flesch melk 12 cent en een coupon voor 1/1 flesch; koop je een half pond uien, dan geef je den groenteboer het geld en een coupon voor K.G. Des morgens bij het opmaken van het me nu worden dus de benoodigde coupons af geknipt. tan alles is er in de portefeuille te vinden, etenswaar zoowel als brandstof fen en waschartikelen. Zijn de voorradige bons verbruikt, dan wordt ten stadhuize de talon ingeleverd in ruil voor een nieuwen. De gemeente zorgt voor den aanvoer van levensmiddelen. Een zestal wagons zijn reeds onderweg. Voorwaar voor menigeen een uitkomst. Een reis met hindernissen. Dinsdagmor gen kwamen te Middelbrug twee Russische krijgsgevangenen aan, een 37-jarige artille rist afkomstig uit Warschau en een 25-ja rige marinier afkomstig uit Kief. Volgens hunne mededeelingen werden zij door de Duïtschers verplicht om aan het westelijk iront loopgraven te maken, des nachts wer den zij opgesloten in een gevangenis, het eten was slecht, brood met vleesch zagen zij nocit, wel kregen zij soep getrokken van mais. Als het werk niet vlug genoeg ging, werden zij aan den lijve* gestraft. Alles bij elkaar genomen deed hen met nog een Rus besluiten te vluchten; dit gelukte hun door e®?_ gat m den mnur Van de gevangenis, ter wijl zij buiten gekomen onder door ecu elec- t rise hen draad moesten «wemmen door een kanaal en dit met al hunne kleeren aan. Toen zijn zij van Arras, waar zij gevangen zaten, langs Doornik en Gent door Noord- Frankrijk en België naar do Nederland ach e grens gegaan op een oorlogskaart, die een hunner bad. Des nachts zetten zij hun weg voort en overdag verborgen zij zich. Toen zij eindelijk de grens bereikten, voelde hun kameraad aan den electrisehen draad of er stroom op was en dit bleek maar al te waar te zijn; hij was op slag dood. De beide thans te Middelburg aangekomen mannen, die hun verbaal in oen mengsel van Duitseh, Rus sisch, Nederlandsch en Engelsch deden, wachtten toen nog vijf dagen voor het hun gelukte ons grondgebied te betreden. Thans zijn zij naar Vlissingen gebracht en van daar gaan zij onder geleide naar Rotterdam. Een dienstbode van goud! Te Laag Kep- pel brak brand uit, midden in den nacht. De dienstbode bemerkte dit 't eerst, doordat ze vreemd warm in baar bed werd. Onmiddel lijk ging'ze haar baas en zijn vrouw roe pen, de kinderen uit bed halen, de koeien los snijden en de varkens den stal uit drij ven en redde onder de hand zooveel moge lijk het goed van de familie. Van haar goed, waaronder o.a. een geheel nieuwe fiets, die ze makkelijk er uit had kunnen krijgen, heeft ze geen stukje gered. De gedachte kwam eenvoudig niet in haar op, wat ze zich later niet moer kon begrijpen. Natuur lijk is zij ruim beloond geworden voor baar trouwe diensten, welke ieders bewóndering en sympathie wekten en vooral in dezen tijd, waarin dienstbaren alleen zichzelf en eigen voordeel zoeken. Past op uw kleinen! Terwijl de moeder afwezig was, haar drie kleine kinderen al leen thuis latende, waarvan de jongste in een leunstoel was vastgebonden, ontstond een begin van brand, vermoedlijk door het omtrekken van het koffielichtje, in de wo ning van J. L. te Mijdrecht Op het hulp geroep der kleinen schoten eenige voorbij gangers te hulp. Het vuur had de gordijnen, maar ook den leuningstoel aangetast. Het kind bekwam brandwonden aan armpjes en beentjes. GEWISSELDE STUKKEN. Staatsbegrooting voor 1917. ALGEMEENE BESCHOU WINGEN. (Vervolg). De volvoering der taak welke de Regee ring op zich heeft genomen om voor zoo veel noodig van overheidswege te voorzien in de behoeften der bevolking aan levens middelen en andere benoodig.dheden levert ten gevolge van de buitenlanidsche verwik kelingen steeds grootere moeilijkheden op, en of het gelukken zal die taak behoorlijk te vervullen, werd door velen betwijfeld. Tegen de wijze waarop de organisatie der overheidshulp thans is ingericht, werden verschillende bezwaren geopperd. Het ziet er niet naar uit alsof aan den cbaotischen toestand, waarin die organisa tie verkeert, een einde zal komen. Verschei dene leden waren van oordeel dat de inge stelde commissie van bijstand niet heeft ge strekt om den goeden gang van zaken te be vorderen. Ook werd geklaagd over de sa menstelling der commissie. Andere leden juichten de instelling der oommissie toe, omdat daardoor naar hunne meening eenheid in de uitvoering der wet kan worden verkregen. Enkele loden gaven den Minister in over weging eene nieuwe afdeeling van het de partement in het leven te roepen voor de behandeling van alle zaken, de levensmid delenvoorziening betreffende. Enkele anderen hadden met genoegen de oprichting van verschillende vereenigingen in verband met de levensmiddelenvooivie- ning gezien; maar meenden dat in den boe zem van enkele dier vereenigingen misbrui ken zijn voorgekomen die toezicht noodig maken. De opheffing der algemeene Rijkscommis sie van toeaicht op bet distributiebureau werd door 6ommige leden betreurd. Eenige leden waren van oordeel, dat hot onbevredigende optreden der Re^cering ter zake van de levonsmiddelenvoorziening te wijten is-aan bet politieke standpunt van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, dat hem, naar zij meenden, in eiken maatregel te dier zake te nemen, een in breuk op zijn economische opvattingen doet tien. Sommige leden meenden dat den minis ter van Landbouw organiseerend talent niet k^n worden ontzegd, maar dat hij niet ge noeg waarde hecht aan de adviezen van des kundigen. Voorts waren er leden die meenden dat belanghebbenden een te grooten en de mi nister en zijn ambtenaren een te geringen invloed op de leven&middelenvoorziening oefenen. Van verschillende zijden werd bezwaar ge maakt tegen bet zitting hebben van Ka merleden in commissies, die zich met de voorziening in de behoeften der bevolking hebben bezig te houden. Ten volle overtuigd dat bet der* Regee ring niet te doen is geweest zich door de be noeming van Kamerleden aan de parlemen taire controle te onttrekken, gaf men baar in overweging alle leden der Stuten-Gene- raal van hunne functies als leden van deze commissies te ontheffen. Anderen eikenden wel dat de benoeming van Kamerleden tot bezwaren aanleiding geeft, maar wezen daartegenover op de voordeelen verbonden aan de behartiging van de gewichtige en ingewikkelde belan gen, die het hier geldt. Van verschillende zijden werd de aandacht gevestigd op (1e reusachtige uitgaven waar toe de, uitvoering der distributiewet aanlei ding geeft. Gevraagd werd op welke wijze de kosten der wet naar de meening van den Minister van Financiën gedekt zullen moe ten worden. Eenige leden opperden het denk beeld, om ter dekking van deze oksten een exportmonopolie te vestigen, dat ware uit te oefenen door een daartoe pp te riohten vennootschap. Men wees verder op de bezwaren welke de distributiewet voor de gemeenten met zich brengt. Som-migêh merkten op dat véle ge meenten daardoor zullen verplicht worden zich in schuld ente steken en vroegen of de Regeering het geoorloofd acht, dat gemeen tebesturen hiervoor leening enop korten termijn aangaan. Verscheidene leden meen den dat vele gemeenten het te haren laste gebrachte aandeel van 10 pet. der kosten onmogelijk kunnen dragen. Voorts werd door eenige leden aange voerd dat hij de behandeling der Distributie wet een misverstand heeft plaats gehad. Men heeft gemeend, dat de gemeenten zou den kunnen doen verknopen tegen lagere dan de door den Minister vastgestelde maxi mumprijzen. Dit is alleen mogelijk hij op richting van gemeentelijke winkels of vol gens den omvang van art. 8 en dan slechts onder goedkeuring des Ministers, maar de gemeenten kunnen niet verordenen, dat de winkeliers, die van haar koopen, goederen tegen lageren dan den door den Minister ge- steiden maximum prijs aan de verbruikers verkoop en. De eenige vrijheid die de gemeente hééft is, dat zij krachtens art. 3 de winstmarge van de winkeliers bepaalt, maar daarvan zouden de verbruikers voordeel trekken en geven dus voor de gemeente geen reden van deze vrijheid gebruik te maken. Hieruit volgt, naar de meening dezer le den, dat er geen reden is van de gemeentebe drijven 10 percent van de kosten te doen betalen met het doel, dat zij rekening zou den houden met de belangen van 's Rijks schatkist. Deze leden achtten het wensche- lijk de kosten geheel yooi' rekening van het Rijk te brengen, vooral nu blijkt, dat deze kosten zeer hoog zullen zijn. Enkele leden spraken den wenseh uit, dat na afloop van den oorlog een onderzoek zou worden ingesteld omtrent de doelmatigheid van de uitgaven in verhand met de crisis gedaan. Andoren deelden dit gevoelen niet. Van verschillende zijden werd opgemerkt, dat de millicenennota geen volledige, voor stelling geeft van den financieelen toestand nu daarin geen mededeelingen voorkomen omtrent, het bedrag der crisisuitgaven. Men verzocht den Minister van Financiën als nog een overzicht van die uitgaven over te leggen. Zelfs al kunnen de hoogere uitgaven door nieuwe belastingen worden gedekt, achtte men opdrijving daarvan ongeoorloofd. Hiertegenover werd opgemerkt, dat bezui niging op de uitgaven, die verhooging vgn de volkskracht en ontwikkeling teu doel hebben, in dezen tijd allerminst gewenseht is. Opgemerkt werd, dat de minister blijk baar als mogelijk beschouwt, dat de door hem genoemde belastingontwerpen spoedig tot wet zuilen_worden verheven. Die mee ning werd echter onjuist genoemd. Vele leden achtten het volstrekt noodig eene belangrijke som beschikbaar te stellen voor verhooging der salarissen van de amb tenaren en beambten van den Staat en van de onderwijzers. Men drong er op aan, dat zonder verwijl en zonder schrielheid tot ver hooging zou worden overgegaan. BEENWINDSELS. Een_ divisie-commandant beeft e«n voor stel bij het legerbestuur aanhangig gemaakt de beenwindsels weer af te schaffen. Naar aanleiding hiervan brengt de commandant van het veldleger ter kennis, dat het den minister van oorlog in niet geringe mate bevreemdt en ook ontstemt, een voorstel tot afschaffing van de beenwindsels te ontvan gen, nadat nagenoeg van alle zijden, ge steund door de meeste hoogere legerautori- teiten, op invoering was aangedrongen. Hoewel de minister zieh kan yoorstellen, dat de beenwinsels, die onder de tegenwoor dige omstandigheden, wellicht niet zooda nig hier te lande zijn vervaardigd, dat zij aan de hoogere technische eischeu voldoen, zou hij toch eerder van de militaire autori teiten een streven hebben verwacht om die bezwaren zooveel mogelijk te ondervangen of daaraan geen overwegende heteekenis te hechten. Voorstellen tot technische verbetering van de beenwindsels worden ingewacht. IN0E70NDKN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zieh niet aansprakelijk. DE KAMERVERKIEZING TE HAAR LEMMERMEER. Voor de te trachten tussohentijdsohe ver kiezing in Haarlemmermeer zal onder de Roomeeh-Katholicken van dat district een •zeer warme strijd gevoerd worden met het oog op de definitieve candidaatstelling dooi de Katholieke partij in het district. Al zeer spoedig bleek, dat ook hier ge werkt wordt voor speciale vertegenwoor diging ten belange van het onderwijs. En waar evenzeer op ander terrein, o.a. het leger, voor een special en vertegenwoordi ger van Roomscho zijde de gedachte zeer levendig is, zon het zeker geen verwonde ring behoeven to baren, als de belangstel ling der Haarlemmermeersohe Eoomsche kiezers daarvoor gevraagd werd. Indien in dit geval van zulke bijzon dere afvaardiging de spraak zou kunnen wezen, dab zou ik me zeker scharen aan de zijde der ijveraars voor 'n Roomsch onder wijzer. 't Geen ik daaromtrent reeds herhaalde lijk als verantwoordelijk leider van het on- derwijsweekblad «De Katholieke School" schreef, pleit m.i. voor de noodzakelijkheid van een Roomsch onderwijzer-Kamerlid. Niet ieder district echter leent zieh even gemakkelijk voor zulk pogen naar speciale vertegenwoordiging. In het district Haarlemmermeer méér dan gewoon goed georiënteerd zijnde, lijkt me dergelijk streven zelfs niet zoifder gevaar. Reeds vele jaren is er onder de geijverd voor afvaardiging van een bij uit stek praotisch man. Juist de mobilisatietijd heeft dat verlangen bij een groote massa der R o o m s e h e, en in 't algemeen der recht8che kiezers in dit district sterk verlevendigdr- De dagelijksche eischen van het econo misch leven doen zich bij al de voorbe reidingen voor de candidaatstelling krachtig gelden bij een aanzienlijk gedeelte onder Eoomsche kiezers* die daarvoor van zeer tal rijken onder de antj-revolutionaire kiezers wanna «yaapathie dMervind^jj, Reed» meerders jaren e* onder (Te Roomsehe kiezers van Haarlemmermeer een volhardend streven naar een man nlt de practlik. Dat verlangen openbaart zich nu op bijzonder krachtige wijze. Ieder kunstmatig, min of meer geprovo ceerd ingrijpen, ieder opdringen van een specialiteit, in welke richting ook, bergt in zich de kiem voor groote ontevredenheid. Het Roomsehe kiezersleger van Haarlem mermeer heeft in de laatste jaren, politiek" en sociaal, een stadium doorgemaakt, tenge volge waarvan de strijd voor de definitieve candidaatstelling voor een belangrijk stuk in het teeken der economische levensvragen zal staan. En bedriegen de verschijnselen niet, dan is te verwachten dat een zéér groote en energieke groep van Eoomsche kiezers geen invloedrijke inmenging tot bij zondere politi/eke doeleinden zal dulden. Zij willen de zaak der candidaatstelling blijkbaar in het eigen district zelf onderling eerlijk uitvechten. G. BULTEN. Zilk-Hillegom, 30 Oct. 1916. r SCHOTEN. GEMEENTERAAD. In de raadszitting van gisterenavond is, nadat de notulen van twee raadsvergaderingen warén gelezen en goedgekeurd, het voorstel van B. en W. inzake vernieuwing der aanstelling van de gemeentewerklieden W. Koelhuis en J. Smit, aangenomen met tegenstemming van den heer Pruschen, die had betoogd dat z. i. volgens de bepalingen van 't Werkliedenreglement 't nemen van dit besluit overbodig en onnoodig is. Als leden van het Burgerlijk Armbestuur wer den herkozen de heeren j. R. Bangma en G.J. Veenliuis. Daarna had plaats de samenstelling van een stembureau voor de verkiezing van leden voor de Kamer van Arbeid voor Bloembollen teelt. Daar 't in dezen Raad te doen gebruikelijk is cm voor ieder lid eene afzonderlijke stemming te houden, ging hier een aardig tijdje mede heen. Aangenomen werd 't voorstel van B. en W. inzake 't opnieuw geldig verklaren van eenige strafverordeningen en dat om de mogelijkheid te openen, dat aan 't gemeeniegasbedrijf een elec- tricien kan worden aangesteld, die ook zal wor den belast met het schoonmaken der machines van het gasbedrijf. Het laatste voorstel ging er niet zoo grif door. Want de heer Bies meende dat men voor 17 per week niet een bekwaam electricien zal kun nen krijgen. Wethouder Verton echter legde hem uit, dat B. en W. iemand op 't oog hebben, dien men voor dat loon kan krijgen en dat men in hoofdzaak ook een electricien noodig heeft, wanneer er eens iets aan den transportbaan mankeert. Met de redeneering van den heer Verton ten aanzien van 't loon .van den aan te stellen func tionaris ging .de heer Souverein niet ac- coord. Deze meende dat men een standaardloon moet uitkeeren en niet moet beginnen met den man op een laag salaris aan te stellen met voor uitzichten op meer loon, indien hij voldoet. Dit weder gaf aan den heer H o o y aanlei ding om uiteen te zetten, dat hei loon, dat men aan den electricien wil geven, niet veel zal ver schillen met het standaardloon, daar de man aan de gemeente allerlei voordeelen krijgt die rnen niet heeft, indien men in een particulier bedrijf werkzaam is. - Nadat nog een paar andere heeren eenige op merkingen hadden gedaan, werd het voorstel van B. el W. aangenomen met tegenstemming der heeren Boxs, Souverein en Pruschen. Aangenomen werd 't voorstel van B. en W. om niet over te gaan tot den verkoop van grond aari de gemeente toebehoorende, aan de°Ged. Schalkburgerkade, Op verzoek van den heer Hooij is beslaten het voorstel van B. en W. inzake de kwestie van een raad van beroep of commissie van fabricage inzake klachten, voortspruitende uit de Bouw verordening, aan te houden tot een volgende ver gadering. Naar aanleiding van een verzoek van den heer Magendans is besloten het voorstel van B. en W. inzake verhoogirig van den gasprijs te behande len bij de Begrooting van het gasbedrijf. B. en W. adviseerden voor kennisgeving aan te nemen een verzoek van C. Laan om hem in gemeentedienst te handhaven. Bij dit punt informeerde de heer Al agen- ..a waarom als bewaarder aan de school A tijdelijk iemand van 40 jaar is aangesteld. Heeft hier misschien een vriendjes-benoeming plaats gehad, vroeg spr.? Of wat is anders de reden? Dit bezorgde hem een krasse reprimande van den v o o r z t-t e r, die deed opmerken, dat door hem nimmer een vriendjes-benoeming heeft plaats gehad of zal plaats hebben. Op een vraag van den heer V e r k o o y waar om B. en W. iemand boven 35 jaar hadden aan gesteld, antwoordde de voorzitter, dat B. en W. onder de sollicitanten niemandgeschikt achtten dan den benoemde. Spr. verklaarde zich bereid om de lijst van sollicitanten aan den raad over te leggen. De heer Magendans beweerde, dat er on der de sollicitanten keus genoeg was, wat echter wethouder Verton hem betwistte. Met kracht kwam de wethouder er tegen op, dat men zelfs ook maar durfde veronderstellen, dat een vriend je moest worden benoemd. De vrouw van den benoemdeds bij de familie Poth als werkster, maar dat werd aan spr. eerst bekend, nadat de benoeming" had plaats gehad. Bovendien releveert spr. dat de ambtenaarsver- ordening toelaat om in een bijzonder geval van den leeftijdsgrens van 35 jaar af te -wijken en dat in dezen zulk een bijzonder geval aanwezig De heeren de Vries en Magendans hielden vol, dat hier niet een bijzonder geval aanwezig was. De laatste achtte de benoeming afkeurenswaardig en zeide indien een volgend jaar de definitieve benoeming aan de orde komt rich daar met 't oog op den leeftijd krachtdadig tegen te zullen verzetten. De voorzitter zeide, dat B. en W. be noemd hadden iemand dit naar hunne meening de meest geschikte persoon is en dat hunne keuze eene goede was, blijkt wel hieruit, dat 't hoofd van de school over den man buitengewoon tevre den is. Deheeren Pruschen en Loerakker betoogden, dat 't niet goed is, dat B. en W. tij delijk personen voor een proefjaar aanstellen die de raad daarna later definitief moet benoe men. Dè laatste kondigde aan indiening van een voorstel om ten dezen 't ambtenaarsregle ment te wijzigen, indien B'. en W. zelf niet een voorstel zullen indienen), .Wethouder Verton reide dat van B. en W. U dezen geen vtópel It wa«aten, aaar a. en W. niet er van «zien 't practach nut om in t ambtenaaiarégksfient een verandering aan te brengen in dien zin, dat ode de tijdelijk vaste ambtenaren door den Raad worden benoemd als tijdelijk ambtenaar. Ten slotte is het voorstel van B. en W. om het adres van C. Laan aan te nemen, voor ken nisgeving aangenomen. Om redenen van formeelen aard is ingetrok ken het raadsbesluit van 29 October 1912, aan gaande het in-gebruik-geven van schoollokalen. Behandeld werd nu een adres van den Bond van Ned. Onderwijzers om wijziging van de ver ordening op het herhalingsonderwijs. De heer Magendans bepleitte de veror dening te herzien, daar de verordening op meer i? punt ui* ^en tijd is naar zijne meening. De heer Pruschen had gaarne eerst van B. en W. een nader advies verwacht; waarop de heer Ver ion antwoordde dat eerst, nadftt advies bij den schoolopziener is ingewonnen B. en W. in dezen positie kunnen nemen. De Raad dient zich nü in beginsel ai dan niet voor eene herziening der verordening uit te spreken. De heer Hoóy meent dat men nu de zaken op hun kop keert en dat de Raad eerst dient te weten het standpunt dat B. en W. innemen en de motiveering daarvan. Hier is weder waar te nemen dat gemis aan vast beleid, dat meer viel waar te nemen bij B en W., inzonderheid bij den wethouder van on derwijs. Na nog eenige deliberatie werd aan B en W machtiging verleend om met den arr-sehoolop ziener in overleg te treden aangaande eene her ziening der verordening. Daarna ging de Raad in eene zitting met ge sloten deuren over, op verzoek van den heer Ma gendans, die in verband met 't agendanunt in zake eene \eroraening 33ng<icirKle het lever delenbedrijf in gesloten zitting eenige opmerlin- gen wenschte te doen. IJ MUIDEN. De visschers gaan weder varen. In eene gis teren gehouden vergadering van zeelieden in het stoomvisschersbedrijt is bij ac: ae be sloten uit te varen, nadat medede^ .g gedaan was, dat de reeders zich bereid veia, a.a had den, de gages uit te betalen voor den üju, dat de schepen hebben stilgelegen, dat je g; zuilen worden uitbetaald gedurende den 'dat ue schepen naar vreemde havens zuLen zijn op„o bracht en dat de procen.en der te der. i öesom- ming over dien tijd zullen worden uitbetaald op den voet, zooals destijds met de op. machte Ijslandsche treilers heeft plaats gehaj vol ie tevredenheid der opvarenden. Met volle toestemming dér reedcis is verder besloten in het vervolg in convooi te vaien, zoo wel door de vertrekkende als door de Vüschen- de en de thuisvarende schepen, Ieder convooi zal besiaan uit tien stoomtreilers, waartoe deze schepen in klassen zullen worden verlet J, naar gelaag van grootte en snelheid. Over ieder con- vooi zal de oudste schipper het commando voe ren, Dit in convooi-varen heeft ien doel in geval van een ernstig ongeluk hulp te kunu verlee- nen. Het mijnengevaar. Alhier komen verschillen de loggers terug met zoo goed als geen vangst, omdat men van de netten verloor door don storm of door een mijnontpjoffing in de vleet. Eén zeil- logger is reeds afgetuigd en zal niet meer ter hanngvisscherij uitvaren. Exploitatie- en Administratie-Maats De St - Ct behelst de statuten der N.V. Exploitatie- en Administratie-Maatschappij „Eendracht" Het kapitaal der vennootschap wordt bepaald op veertig duizend gulden, verdeeld in honderd zes tig aandeelen van tweehonderd vijftig gulden waarvan twee en dertig aandeelen zijn geplaatst oi volgestort en waarin wordt deelgenomen door den heer N. W. Willemse, magazijnmeester it Amsterdam, voor 15 aandeelen, den heer H. Uilenburg, meesterknecht wonende te Haarlem voor 13 aandeelen, en den heer H. G Uilenburg boekhouder alhier, voor 4 aandeelen Reederij „ZaanstroomDe St. Ct behelst de statuten der N.V. „Zaanstroom", alhier Het kapitaal der Vennootschap is bepaald op f 30,000, verdeeld in 30 aandeelen van f 1000 in dat kapitaal wordt door comparanten S. IJff. P. D. J. Dil en J. Dil, deelgenomen voor 6 aan deden. ZAANDAM. De Anti-Rev. candidaat voor lil7 - Ook iu de vergadeing van de Centrale Antirevolu tionaire Kiesvereeniging in het Kamerdis rict Zaandam is de heer -D. L. Harms, hoofd der Christelijke school alhier, gekozen als voorloo- pig candidaat voor de Tweede Kamer-verkiezing in 1917. 6 WORMERVEER. Diphtheritis. Blijkens een opgaaf in de „St. Ct. is alhier, in het tijdvak van 25 tot en met 31 Oct. één geval van diphtheritis voor gekomen. KOOG a. d. ZAAN. Christelijke Schoolvereeniging. De St Ct bevat de Koninklijke bewilliging'op de gewiizig- de statuten van de Christelijke Schoolvereeni- gmg, gevestigd alhier. De nieuwe Post-dimteur. Bij Kon. Besl is, met ingang van 16 December 1916 benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Koog Zaandijk, H. M. Hijlkema, thans in ge lijke betrekking te Edam. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te hekomen hij: C. Buivij, Essehil. derstraat 3, een tabakspijp; C. Boeree, N. Beetsstraat lzwart, Haarlemmerliede c.a., een insigne; A. Jansen, Delftstraat 32, een kindermutsje. EENE INTERESSANTE PROCEDURE. .Voor het Kantongerecht te 'a-Gravenliage is dezer dagen uitspraak gedaan door den Kantonrechter tusschen eene liter te lande gevestigde Ongevallenverzekering Maatschap pij als eischeresse en een harer verzeker den als gedaagde. Voor gedaagde trad op Mr. F. M. Hagemejjer van hier. De Maatschappij is door -den Kantoni ech ter in 't ongelijk gesteld met veroordeling in de kosten van het geding. Daar deze uitspraak eene wijziging in da verzeker!ngsvoonvaardèn onzer veraekeings- maatschappijen tengevolge zal hebben, is dd zaak interes sant genoeg om miaöchieft, •Aaeantiwaeaw

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2