NIEUWE IUIL CBIKANT EU HNHEIEI IEL (DE DAMIAATJESi De Grondwetsherziening in de Tweede Kamer. DE OORLOG FEUILLETON Vrijdag 3 Nov. Tweede biad X. (Zitting van 2 November). De glundere voorzitter. Geen replieken? Knobel pleit voor vrouwenkiesrecht en gaat tot den tijd der Fransclie revolutie terug. Otto spreekt, Het belang van land en volk geschaad? Grof geschut. Het open baar onderwijs verliest zijne aantrekkelijkheid. Hoe een vrijzinnige boer trachtte tte openbare school te helpen verzorgen. Weigering om voor de bijzondere school te betalen. Liberale verwaten heid en domheid. Aan het einde van den dag van gisteren ■wreef de heer Borgesius zicth de handen van 'vergenoegdheid. Had hij gedurende deze debatten vrij gemelijk gekeken, was hij prikkelbaar geweest, had hij nu en dan bars tegen Kamerleden zich geuit, die om 454 Uur hun rode wilden eindigen, eens zelfs misnoegd den presidialen hamer neergewor pen met een nijdigen slag, toen des mid dags om 12 K uur een Kamerlid niet verder voortging, omdat het tijd van koffiedrinken was, nu helderde zijn gezicht op, blikte hij glunder rond. Het Was gelukt! Hij had zijn zin gekregen. De algemeene beraadslagingen waren in zoo verre geëindigd, dat de minister aan het woord zou komen en dat nog wel zonder dat een avondzitting had plaats gehad, waar mede de voorzitter had gedreigd. Was het idan wonder, dat de voorzitter, die nu al eenige dagen als een nijdige en triestige figuur op den presidialen zetel had gezeten, geheel en al opmonterde? Er was hem een pak van 't hart Maar nu was er nog iets, dat hem zorg wekte. Hoe zou het met de replieken gaan? {3tel u voor, dat ook daarmede tien zittingen ge moeid gingen. Borgesius, de voortvarende, die op zijn ouden dag bijna als een jong paard begint te steigeren van ongeduld, om dat het hem niet vlug genoeg gaat, peinsde en zinde. En ziet.... hij vond er wat. op. Heureka, riep hij uit! Hij trachtte de leden er mee te paaien^ want als oude parlementariër weet hij, dat er vele Kamerleden zijn, die gaarne op een Vrijdag naar huis gaan, dat, indien van replieken werd afgezien, gelijk hij velen, zeide hij voor- ziehtiglijk, het voornemen schijnt te zijn, beden niet de artLkelsgewijze behandeling meer zou gaan beginnen. Dat was zoo iets als van een proefballonnetje, een lokaas toewerpen om te zien of men zon toehappen. Echter.... dat bleek wel, daar wilde de Kamer zoo maar niet aan. Terecht deed men opmerken, dat men nu nog niet kon zeggen of men al dan niet van repliek zou dienen en dat men alvorens daartoe te be slissen, eeret des ministers antwoord moest afwachten. Dit gaf aan den voorzitter aan leiding te verklaren, dat hij alleen maar wensehte mede te deelen wat er zal gelben- ren als niemand repliceert, Of de heeren al dan niet willen repliceeren moeten zij na tuurlijk zelf weten. En nu nog iets aangaande het in de zit ting van gisteren gesprokene. Van hijzonder gewicht was dat in geenen deele. Allerminst had het zeker zin, dat aan t einde der de batten de heer KNOBEL een heel pleidooi ten bate van het vrouwenkiesrecht ging honden. Voor hem was 't vrouwenkiesrecht een recht, dat de man aan de vrouw ont houdt. Reeds in den tijd der Fransche Re volutie, riep spr. uit, waren er vrouwen, die voor haar rechten opkwamen. Het geldt bier de rechten van den mensch. Zoo- waar, het was aisof men den befnamden wijsgeer van de Reyolutie Jean Jacques Rousseau hoorde! Het geldt hier niet, ging spr. voert, een nieuw recht "te scheppen, maar goed te ma ken een vergissing door den vroegeren grondwetgever begaan toen hij het woord „mannelijk" in de grondwet plaatste. Het voorstel der regeering is dan ook voor spr. een voorstel van gezonde, practisehe poli tiek, dat aan het concentratieprogram vol doet. Hij eindigde met de hoop uit te spre ken, dat het dit kabinet nog gegeven zal zijn, het vrouwenkiesreebt in de wet neer te leggen en zoo uitgebreid als de omstan digheden het mogelijk maken. De rest van den dag werd volgepraat door den heer OTTO, den groote, die zich voelt als de onderwüsspecialiteit, die zich in beeldt, dat er geen beter palstaander voor de openbare school is dan hij. Dat dan zoo iemand zich geroepen gevoelde om te spre ken, om te getuigen van zijn liefde voor de openbare school, dat laat zich indenken. In dien toch ten slotte, mede met behulp van vele vrijzinnigen, de voorgestelde redactie van art 192 er misschien door zal komen, dan ligt dat niet aan hom. Dan wascht hij zijn handen in onschuld. Dan gaat hij vrij uit. "Want hij hield de vrijzinnigheid voor wat kwaad zij op 't punt is van te gaan stichten. Hij, de geweldige openbare schoolman, kwam met grof geschut aandragen om zijn bezwaren tegen de voorgestelde redactie van art. 192 te uiten. Dat knalde er op los, Het was alsof het vaderland in nood was! Hoort hem beginnen! Van het voorgestelde artikel zal bet practisehe effect zijn, dat de bijzondere school regel wordt, de openbare uitzondering, dat het belang van land en volk wordt geschaad, en wordt ingegaan te gen de liberale opvatting van den Staat. Er zijn geen voldoende motieven om de rege ling te aanvaarden, zij bet ook als een nood zakelijk kwaad. Bom! Toen kwam spr. op de taak der Bevredi gingscommissie, die z.i. was een politiek en niet een onderwijskundig doel. Men is ge komen, riep hij uit, niet tot eene regeling m 't belang van bet onderwijs, maar tot een compromis, dood in zichzelf. En daarna be gon zijn jammerklacht over de openbare school. Hij zag in heele streken van bet va derland de openbare school verdwijnen. En een traan pinkte de heer Otto weg! Want, zeide bij, zoodra onderwijs van denzelfden aard 'als het openbare op bijzondere scholen wordt gegeven, verliest het openbaar on derwijs voor een groot deel van ons volk zün aantrckkeliiklieid. Een bewijs, dat de open bare school in 't geheel niet is de sehool waaraan de natie is gehecht! Zoo stelde de heer Otto rechts in 't gelijk!.... Het is curieus te vernemen wat de heer Otto zoo al in 't midden bracht. Die man is de meest onverzoenlijke van heel de Ka mer. Meer onverzoenlijk nog dan Eerdmans of Tydeman. Meer hartstochtelijk ook nog. Hij sprak van dwang en drang, die diaconie en Kerk op de ouders zullen oefenen, om de kinderen naar de bijzondere school te drijven, die in de toekomst mogelijk zal blij ven. Van drang en dwang gesproken, och, dan past het veeleer dezen fulmineerder van schaamte te zwijgen. Want ten aanzien daar van gaat de vrijzinnigheid niet vrij uit. Leest maar de brochures van de voor mannen van rechts in den schoolstrijd, van den vroegeren en van laterèn tijd en keer op keer vindt ge daar gewaagd van onvertra- gelijke tirannie van vrijzinnigen om door allerlei niet geoorloofde middelen pressie op christen-oudere uit te oefenen om hunne kinderen naar de openbare school te zenden. Ja werd niet meer dan eens gedreigd den menschen 't broed te ontnemen? En welk een zudelingsche pressae oefen de men uit. Nog in 1913 behelsde do Schoon hof ensclie Ct. een annonce, waarin een boe renarbeider tegen hoog loon werd gevraagd en onder de vereischten werden genoemd „twee of meer kinderen plaatsen op do open bare school in de Meiio". Een staaltje van de manier, waarop een vrijzinnige boer trachtte te helpen verzorgen de openbare school!.... En daarna kreeg de minister een duw. Weer knalde er een hom! De minister aldus spr. wankelt tusschen de heide stel sels of het onderwijs taak van den Staat of van de ouders is. Nn eens zet hij ket eéne, dan weer het andere voorop. Spr. betoogt dat de leerpliohtd'wang duidelijk aangeeft dat de Staat den plicht heeft om voor he onderwijs te zorgen en dat hu daarbu zells den wil der ouders op zij zet. De schoolstrijd, ging hij voort, is een strijd om de macht in do school tnsschen de geestelijke en de wereldlijke macht. Het voorstel van de Regeering brengt- de over winning aan de eerste. De Staat betaalt vol ledig en laat liet beheer aan een ander, over. Dat beteekent een belangrijke keer in het Staatsbeleid, die niet in bet belang van den Staat is. De Minister laat de openbare school los en geeft haar nog een schop na. Spreker komt op tegen den geest van slapheid en matheid hij hen die zich voorstanders van de openbare sehool noemen. Nog meer bommen knalden er! Het nieuwe stelsel zal de verdeeldheid bevorderen. Het is anti-liberaal, omdat het de vrije ontwik keling in den weg zal staan. Openbaar on derwijs is het middel om kennis op te doen, aldus spr. Daarmede naderde hij 't einde zij ner rede, dat hierop neerkwam, dat art. 192 aldus moet worden herzien^ dat „recht ge daan wordt aan de bijzondere school, onder zeggenschap van de Staat, zonder dat tekort gedaan wordt aan de rechten van andere burgers en zonder dat voor de toekomst be let wordt, dat de Staat de geheele onder wij szorg tot zich neemt." Daarna was de heer Fr. LIEFTINCK aan het woord, die niets moet hebben van een finantieele gelijkstelling die, naar men weet, ook een tegenstemmer van de wet-Mackay was, omdat hij zelfs van 't subsidiestelsel een tegenstander is. FELICIA CURTIS. 19) Wanneer maakte Mr. Brent zoo'n eigen aardige bepaling? Ralph Merton haalde de schouders op. --Hij schijnt over het algemeen genomen nogal eigenaardige denkbeelden te hebben gehad. Dan komt er nog een clausule hu m 't testament dat indien het meisje van geloof mocht veranderen bijv. katholiek zou worden de geheele nalatenschap a,an mij komt en zij geen cent krijgt. -Aangezien ik met de goederen dezer aarde niet mis deeld ben, hoop ik dat ik deze groote "bezit tingen niet zal behoeven te aanvaarden. Hier was hij tot het eigenlijke punt gekomen waarover bij wilde spreken het was, dat Denis begrijpen zou, dat hij zieh nooit illu sies moest maken om nadere kennismaking ran te knoopen met zijne nichtjes. Zeker zal bij mijne niohten nn uit den Veg gaan, meende Ralph Merton. Ik hoop, dat mijn lieve kleine Vie de erfgename iel En uarkeliik. Denis zast de zusters niet meer; maar des te meer ontmoette hij Ralph Merton en bracht met hem alleraangenaam ste uren op de Abdij door, deze gebruikte meermalen de thee in de „Bower'T De Squire wist van dit alles niets. aLngzamerhand was do schilderij voltooid en de schilder verliet de plaats, allerprettigste herinneringen aan de moeder en den zoon medenemende. Ook de St. John's waren vertrokken Victoria vergemakkelijkte hun vertrek mét hun een geschenk van 20 ponds te geven, haar geheel inkomen van één kwartaal. De vreugde echter, die zij van deae gift genoot, was grooter dan het gemis, dat zü onder vond door zich veel te moeten ontzeggen. De winter was voorhij, de lente was ge- kernen. Victoria bewonderde het golvende water van de haai en gevoelde er zich toe aangetrokken. Zij had behoefte hare gevoe lens aan een levend wezen mede te deelen. dat haar hegrijpen kon. Enid was hiervoor niet de geschikte per soon. zü was geheel vervuld van den geest, die de vrouwen van haren tijd bezielde. Toen Victoria haren vader vroeg een boot te mogen koopen en zelf te roeien, noemde zij dit „mannelijke" neigingen hebboa. Somtijds, vooral wanneer Victoria alleen was, had zü oogenblikken, dat zü er ernstig aan dacht, wel tot een buwelük met John Bedding te kunnen besluiten, deze maakte haar reeds lang het hef. Deze beeong in alle toonaarden de lof van de openbare sehool en verklaarde niet te willen betalen voor de bijzóndere school. Hé, wat u zegt! Wil n dan wel, dat wü, de belastingbetalende burgers van rechts, voor nw openbare school betalen zullen.? Hü durfde te getuigen dat in zün hart geen korrel godsdienstbaat is, maar even te vo ren zeide hü, dat, indien iemand liefhebberü beeft om geloofsdogma's „te propageeren", hü 't dan zelf moet betalen. Hü verkoos dat niet te doen. En hü ging voort: Als de open bare sehool is, zooals de wet die voorschrijft, dan is ze voor ieder staatsburger toeganke lijk niet alleen, doch zelfs een ideaal! Daar mede toonde hü toch niet eenig inzicht te hebben in dat onderwijs, dat mannen van rechts voor hun kinderen hegeeren, niet te heseffen hoe het voor hen aankomt op den geest en de cirhting van het onderwijs, wat maakt dat zfj nimmer zich kunnen of mogen tevreden stellen met een openbare school. Hun wenkt een heiliger ideaal dan dat van een Thorbecte of Opzoomer, die aan hieven de toenmaals bü het liberalisme zoo veel opgang makende lenze van een „chris tendom boven geloofsverdeeldheid" dat zü hoopten dat de openbare school zon aan- kweeken. Zü verlangen voor bnnne kinderen iets anders dan de-openbare 6chool nu kan geven. Het openbaar onderwijs is niet neu traal, zeide de spreker. Maar.... dat is slechts iets negatiefs. R.-K. en anti-rev. ver langen iets positiefs en dat geeft bet open- boar onderwüs nu niet of het doet dat wel, maar danin een zin, die lünreeht in- druischt tegen de christelijke levens- en we reldbeschouwing. En dat is de zaak in ge ding. Had de beer Lieftinck bestudeerd wat èn bü de wet-v. d. Brugghen én bü de wet- Kappeyne in de V. V. der Tweede Kamer van rechts is aangeveerd, dan wat dat hem duidelük geworden! 't Slot-aocoord van de rede des heeren Lief tinck bevatte den wenseb, dat de Nederland- sche natie zal waken voor de openbare school, die, zeide bü, niet neutraal is. Daar mede besloot de wachter voor de openbare school. Beide redevoeringen waren van dien aard, dat ze veel stof zullen opwerpen, ook in 't kamp der vrijz. en der soc.-dem., die bü lange met allen de ideeënvan den heer Otto zün toegedaan Jat is in deze debat ten wel gebleken en hunnerzüds is dan ook tijdens de rede van den heer Otto bü herhaling geïnterruppeerd. En nu is heden de minister van Binnen!. Zaken aan bet woord. Uit diens rede zal vooral belangwekkend zijn hoe de minister denkt over een bepaling inzake een termün van uitwerking an de amendementen. Hoe de minister denkt over den band tnsschen de voorgestelde redactie van art. 1992 en de andere voorstellen der bévxedigingscommis- sie is reeds bekend uit de Memorie van Antwoord <>p bet V.V. der Tweede Kamer. Na de^replielken die o.i. niet achterwege zul len blüven, vallen de conclueiën uit de de batten te trekken, die meer door de onder- wüskwestie dan door de kiesrechtkwestie werden bebeersoht! EEN FRANSCH OORDEEL OYER VON HINDENBURG. In een bespreking van den oorlogstoe stand in „Le Radical", stelt ludt.-koionel Pris aan het legercomanando der Verbonde nen de vraag of men voor Roemenië gedaan heeft, wat men bad moeten doen. „Men ken de toch Hindenburg^ altijd gelijk blijvende tactiek, enorme troepenmassa's verzamelen, daar waar bü zich voorstelt aan te pakken. Hü zoekt de "beslissing van den oorlog, waar het geheele Dnitsche volk haar zoek: in het Oosten. Bereikt Falkenhayn het hem aangewezen deel, dan zal het einde van den oorlog vertraagd worden. Het offensief der Verbondenen moet reeds bq' den eersten blik als onvoldoende be schouwd worden, daar de Roemeniërs thans gedwongen zün, zich aan hunne grenzen te rug te trekken; misschien zijn er maatrege len genomen waardoor zü daar stand kun nen honden. Dat moeten de Russische en Roemeensche generale staven trouwenB on der elkaar uitmaken. vMackensen heeft overigens zün rol, bij Hindenburgs manoeuvre uitnemend gespeeld, Hü heeft aanzienlijke krachten der Russen en Roemeniërs in de Dobroedsja naar zich getrokken, die thans in Walaohye ontbre ken. Verder heeft bü Falkenhayn de moge- bjkheid gegeven, wat .sterke troepenmassa's in Zevenbergen te vallen en voeling met de Bulgaarscke troepen te houden. Aan de Somme houden de Duitschers stand, waardoor Hindenburg in de gelegen heid is züno bewegingen in het Oosten uit te voeren. Men behoeft uit deze uiteenzet ting niet op te maken, dat de toestand der Verbondenen ongunstig geworden is. dooh bü een vastberaden man als Hindenburg, die tegen alle bezwaren is opgewassen, kan men verwachten dat hü alle* Dnitsche reserves tegen de Franscben in het vuur heeft ge bracht." VERSPREIDE BERICHTEN Engeland's heerschappij ter zee. In een hoofdartikel aeki'üft de „Times," na gewaagd te hebben van het ernstige karakter mn de nieuwe duikboot-bedreiging, die blükt uit rijf geslaagde tochten over den. Atlanti- sohen Oceaan door de „Deutschland" en de „U 53" en d/oor de aanhoudende verliezen aan koopvaardijschepen van onzijdiigen en geallieer den: Wü zien naar de admiraliteit om ons te beschermen tegen een wederopleving van den duikbootoorlog met dezelfde kracht, die aan den dag gelegd werd, toen hü begon. De Engel sehen zün in hun aanvallen op de vroegere duikbooten veel voorspoediger geweest dan ooit in het openbaar bekend is geworden. De „Times" wijst erop, dat koopvaardü'sche- pen, die bolioorlyk gewapend zün, vrü wel on aantastbaar zün. In elk geval dienen wij, zegt het blad, zonder vertoef niet alleen onze scheepvaart, die onze levensverbinding vormt, te besehermen, maar ook aan de onzq'digen te toonen, dat onze heerschappij ter zee feitelqk ongerept is. Ongelukkig is in het land een sterke stroo- ming van ontvredenheid ever de wijze waarop sommige departementen de zaken leiden, en tot die departementen behoort de admiraliteit. Deee ontvredenheid is door den inval van de Duitschers in het Kanaal niet verminderd. Balfour's verklaring erover heeft ongetwijfeld een ongelukkigen indruk gemaakt; maar deze indruk wa9 niet te wüten aan de mededeeling zelve, die vermoedelük alleen inlichtingen waarover Balfour beschikte, weergaf, maar aan 2de JAARGANG VRIJDAG 3 NOVEMBER 1916 NUMMER 4 REDACTIE: GEBOUW „ST. BAVO" TELEFOON 49 R. I. P. Sedert Allerzielen van 1915 zijn overleden de volgende weldoeasters en weldoeners van onzen Volksbond. Mej. J. P. A. Beijnes, Mevr. de Wed. Kap- tein, Mevr. de wed. Verkleij, WelEd. heeren A. Voorting, Th. Loots en J. H. Takkenb'-rg; en de volgende leden: in December F. Kla ver, in Maart P. Spoor, in April J. F. Loer akker, in Mei S. Nijssen, J. Barend, P. Kap- tijn, J. Eiking, in Juni Jozef v. d. Eik hoff, in Juli P. A. de Bont, in Aug. P. van Dui ven bode, J. A. H. Knaapen, in Sept S. Hark- mmi en A. Smulders. Dat zü rusten in vrede. Amen. PLECHTIGE H. MIS. Op Zondag 12 November, des morgens te zeven uur, zal in de kerk van hot Klever- park een plechtige gedachtenis dieast zjjn voor onze overleden weldoeners en leden. Generale H. Communie voor alle Leden. Het is een plicht van Raomsehe solidariteit onzo makkers, die aan de andere zijde van het graf voortleven, te helpen door ons gebod. Waar wij hier door onze organisatie en dóór onzeactie hebben getracht stoffelijke en geestelijke hulp te bieden aan al onze broeders en vrienden, daar zullen wij ook niet nalaten mede te wérken hen te redden uit dp verschrikkingen van het vagevuur. La ten we zorg dragen, dat al onze leden we ten, dat er Zondag 12 November hetïL Misoffer zal plaats vinden. PLECHTIG WILLIBKORDUS-LOF. Op Zondag 12 November, des avonds te zeven uur, zal in de Kerk van het Klever- park een plechtig danklof gehouden wor den ter eer© van Sint Wiilibrord. Wij heb ben aan Hem alles te danken, Hij is het vooral geweest, d,e het H. Geloof in Ne derland bracht. Hij is het ook, die nog eiken dag onzen Bond beschermt. Als we met veel volk naar de Kerk komen, zal dat ©en bewijs van erkentelijkheid zijn aan den Heilige, die zijn heele leven met volmaakte onbaatzuchtigheid gaf aan ons heil. Vertelt het verder, en wcki al.e kenniss n op om ook dfes avonds present te zijn. Do Wel Eerw. Heer Mets zal de fees:predikatie houden. DOCUMENTEN. Verzonden aan den Raad der Gemeente Haarlem Edelachtbare Heeren 1 Ondergeteekenden, Voorzitter en Secreta ris der AM. Haarlem van don Ned. R. K. Volksbond, Koninklijk goedgekeurd 13 Oc tober 1902, geven namens de leden, welke zq de eer hebben te vertegenwoordigen, met verschuldigde gevoelens te kennen; dat zü volkomen homogeen gaan met de strekking van het Uwen Raad bereids toege zonden adres door den Haaxiemschen Eesiuur- dersbond, waarin..wordt aangedrongen, Uwer zijds al het mogelijke te doen tot bestrijding dier werkloosheid, en spreken den wensch uit, dat o,p bedoeid adres gunstig door Uwen Raad zal worden beschikt. 't Welk doende, enz. Haarlem, 30 Oct. 1916. Edelachtbare Heeren! Ondergeteekenden, Voorzitter en Secreta ris der ,Afd. Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond, Koninklijk goedgekeurd 13 Oc tober 1902, geven namens de kdén, welke zij de© er hebben te vertegenwoordigen, met verschuldigde gevoelens te kennen, dat zü Uwen Raad beleefd, doch dringend in overweging geven, het daarheen^ ^to wil- len lerden, dat op Zondagen en algemeen erkende Christelyke Feestdagen, niet m er met reclame-wagens, voor welk doei ook, door en in de Gemeente Haarlem mag wor den gereden of gestaan. 't Welk'doende, enz. Haarlem, 30 Oct. 1916. IN DE VAKBLADEN. Onze vriend Jos. van Scggelen, den be. kenden, qverigen voorzitter van den R. K. Bond van Overhe'dspersoneel, geeft o s e n goed denkbeeld aan de hand. Hij zegt: We hebben in onzen Bond een veertig verschil lende vakbladen. Eik lid leest wel nog niet de „N. Haarl. Courant," maai' wel een of ander vakblad. Als nu de verschillende HaarL correspondenten in hun vakbladen di pro paganda ter hand nemen, dan kunnen zoo doende heelwat menschen bereikt worden. We kunnen dan opwekken tot het lezen van ons Dagblad en ook tot het getrouw bijwonen van onze A'g. Vergaderingen. Reeds gaf de heer Van S. het goedé voor beeld, door in het orgaan van zijn bond pittige artikeltjes t© schrijven. ter aanbeve ling van het bezoek onzer prachtige maand vergaderingen. Wellicht dat zijji ve.versi.e- den pen genegen is, in eenige forsche z nn;n zijn manschappen aan te sporen.de propa- ganda voor de „Nieuwe Haarlemscho Cou rant" geducht ter hand te nemen. Komt hee ren oorrespondenten, met uwe- hulp kunnen we weer heel wat doen, om onze Roomsen© krachtmotor eens ferm aan fce zotten. MEDEDEELINGEN. Duurte. Door de steeds s ijgende prij zen is het bier in ,..St. Bavo" oanigszins in prijs verhoogd. Ook zullen enkele andere artikelen, die weinig gebruikt worden, een weinig verhoogd worden. Adressen gevraagd. De sec etaris van den Volksbond doet een dringend beroep op de heeren secretarissen der on<? 'rafdoe- lingen om de adressen van voorzitters en secretarissen tè willen opgeven. Het is erg jammer, dat het hoofdbestuur by verschil lende gelegenheden de onderafd el'ngen niet kan aanschrijven om de eenvoudig - reden dat de adressen niet bekend zijn. Vakbladen. Er bestaat gelegenheid om de verschillende vakbladen op de leestafel van „St. Bavo" neer te leggen. Lateu de besturen der cnderafdcelmgen deze zaak .nu eens ter sprake brongen en er geregeld zorg voor dragen, dat steeds de nieuwst- verschenen nummers prosent zijn. Ook do jaarverslagen kunnen daar wel gedeponeerd worden. AGENDA GEBOUW ST. BAVO. ZATERDAG 4 November: Witte Bioscoop 8 nnr. Gewone zittingen. ZONDAG 5 November: Witte Bioscoop 2—4—8 uur. Propaganda Unie 12 uur. Bakkers 12 uur. MAANDAG 6 November: Esperanto 8 uur Ondersteuningsfonds 854 nnr, Leden Tabaksbewerkers 854 uur. Land- en Tuin- bouwbond 2 nnr. DINSDAG 7 November: Bestuur Timmer lieden 8 uur. Hoveniers 8 nnr. WOENSDAG 8 November: Ledenverga dering Kiesvereeniging 814 nnr, Zaal I. Hoofdbestuur Volksbond 814 nnr. Bestuur Bouwvereeniging St. Jozef 814 nnr. Zang koor Mariavereeniging 854 nnr. DONDERDAG 9 November: Volkszang VRIJDAG 10 November: Rederijkers 9 nur. Prop. Club Volksbond 814 uur. Particulier 3 uur. Wanneer zü hem echter zag met zijn goedig en blozend gelaat dan gevoelde zü onmiddellijk den lust in haar opkomen om hem te ontvlieden. Nicht Ada was naar Londen teruggekeerd in het boarding-house, waar rij hare kamers had. Nicht Cordelia had hare plaats weer In genomen op St. Hilarius. Een deskundige had Victoria het roeien geleerd, vóór dat zü Denis Fitzgerald weer eens ontmoette HOOFDSTUK VII Victoria meende in nicht Cordelia eenige verandering te hespenien; waarin deze ech ter bestond, had zü niet kunnen weergeveni tenslotte meende zü te bemerken, dat deze van religiertsen aard was; een stapeltje kleine boekjes, met roode bandjes die op de tafel der dame lagen en waarvan enkele, met een koper kruisje versiert waren, bracht haar tot deze overtuiging. De inhoud dezer boekjes handelde over pken van godsdien- stigen aard, die Victoria verbaarten. Godsdienstige twisten waren ten dien tijde aan de orde van den dag, tot nn toe had Victoria zich daar weinig over bekommert; in hoeverre dit invloed uitoefende op haar gemoed, valt moeilük te zeggen. Het was het jaar na de bekeuring van Her, ca va? den protestantsdhen bisschop Henry Wiïberfprce dat Victoria over deze geruchtmakende bekeering hoor de spreken. Iedereen was er vol van. In elke preek werd deze kwestie aangehaald. Er was niet aan te ontkomen. Miss Brent wil de het hare er van weten, zu begon de nieuwsbladen te bestudeeren. De plaats van Mr. St. John was door een nian zonder eenige beteokems ingenomen, züne preeken waren kleurloos. Op de Zon dagen kwam hü de lunch bü den Squire ge bruiken. Het was in het voorjaar van hetzelfde jaar, dat de Vicaris kwam te overlyden; en toen Victoria, na de begrafenis de Dunstan's kerk vooibü kwam, merkte zü tot hare ver bazing, dat de deur die andera van den eenen Zondag tot den anderen gesloten is, behalve bü trouwplechtigheden, open stond. Zü ging de kerk binnen. Een groote man volgens bare meeniug moest hü dertig jaar Qud zün stond mid den in de kerk; hü droeg het gewaad van de protestantsöhe geestelijken te Torribrig- tre Hij had een ernstig en aangenaam ge laat en maakte eerder don indruk van tot do clerical en te beboeren. De kosteravrouw -was met h©m en droeg do sleutels, v ictoria trok zich in een zijbeuk terug. Zü keek rond en was nieuwsgierig wat de geestelijke don ken zou van alios wat hij zag; hü bleef een oogenblik staan en keerde zich toen om, ge volgd door de kostersvrouw en bleef bü de dccpvont staan. Deze was van zeer ouden datum. Torribrigge was er trots op. Twee knielende engelen droegen den diepe kom, die met lelies versierd was. De nieuwe Vicaris lichtte den deksel en vroeg met helderen stem: Wat beduidt dit alles? Mrs. Settle zag den spreker bedeesd aan en antwoordde eerbiedig: „ik gebruik dezen hak om müne stofdoeken en borstels in te bergen; ik leg altijd alles daarin, dan is het goed geborgen." Neem er dadelijk alles uit. Hoe is het, heb je geen eerbied voor heilige zaken, vrouw? Hü noemde mü „vrouw" vertelde zu later aan haar man, toen zü hem het voor gevallene verhaalde. Toen hü de kerk ver liet en het licht op hem viel, merkte vie- toria ïp, dat zün gelaat een druk maakte, maar ook een vasten wil ver- Viotoria kwam uit haar verborgen hoekje te voorschijn en keerde, huiswaarts. Mr. Brent was voor eenige dagen na&r Lon den gegaan, om een vriend te bezoeken. De frmilio mankte hiervan gebruik om zich wat meer vrijheid te veroorloven. Enid was naar een vriendin gegaan, Helena Digby, die een broer had. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5