DAGBLAD voor NOORD-en ZUID-HOLLAND. SLOBKOUSEN. IMSSA ÜL A A N 49, H AARLEM PIL A T U S". P. W. TWEEHUIJSEN, 10°/. koriing cp BE OGRL.OG. NOGMAALS: AüDITIONEELE AHTlKtLEN. TELEGRAMMEN "Zaterdag 4 November 1916 41ste Jaargang No, 918© isBtepcsmifa. Telefoonnummers I4SS en 2741 HAARLEMSüHt ALLEyAKJLS N°.2080 DE AARTSBROEDERSCHAP DER H. FAMILIE. Het ministerieele antwoord. Zie annonce Derde Biad. 6034 wv> tf£RSPS*E8B3E tëEfüCHTEAl KQÉTE BELICHTER HEOffE MlfKCHE COW ABONNEMENTSPRIJS s Per S maande» voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente)/1.60; voor de overige plaatsen in Nederland per post f 2, per week voor Haarlem en de agentschappen f 0,12s; atzonderlijke nummers f 0,15. PRIJS DER ADVERTENTIEN s Van 15 regels f 0,75, iedere regel meer 0,15; buitenland per regel f O.TGj advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van 15 regels f 0.4Q. elke regel meer 0,10. 1 Alle betalende abonnés op dit Blad, in bet bezit van een Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor f 4000 biji levenslange ongeschiktheid tot wedren, f 500 bij overlijden, f 300 bij verlies van een hand of voet, f 259 bij verlies van een oog, f 125 bij verlies van eer, duitn, 75 bij breuk van een arm of been, f «OO bij verlies van een wijsvinger, f «.5 bn verlies van een anderen vinger De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de „Hollandscbe Algemeene Verzekeringsbank" te Se.hiedam. (De voor 1 October 1911 uitgegeven polissen zijn met geldig.) De toeloop van onze abonnés naar de voorstelling van a.s. Maandag is enorm. Verschillende rangen: Parterre, Front oge enz., zijn reeds geheel uitverkocht, terwijl op andere rangen nog slechts enkele plaatsen disponibel zijn. Men zal zich dus, niet het minst ook voor de goedkoopere plaatsen op Amphitheater en Galerij, dienen te haasten, en het niet moeten laten aankomen op den avond der voorstelling. Voor de nog open-gebleven plaatsen zijn Maandag a.s. ten onzen kantore nog toegangsbewijzen -te verkrijgen, die dan tevens kosteloos besproken worden- Mochten er nog plaatsen disponibel blijven, dan zijn die nog te bevragen aan het loket van den Schouwburg, vóór de voorstelling, die foalf acht begint en vóór nalt elf is geëindigd. De prijzen der piaatsen zijn: Balconf 1.60 Stalles 1.25 Parterre1 10 ln deze bedragen zijn stedelijke beiasting en bespreekgeld be grepen, terwijl op den avond der voorstelling een uitgebreid verkla rend programma met beschrijving en rolverdeeitng liOStelOOS verstrekt zal\y°rden. - Administratie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Frontlogef 1 Zijloge0,80 Galerij en Amphitheater 0.60 Uit nummer oestaai uit vier biatfen, waar onder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Morgen zal naar wij vernemen aan den uitgang der Rooinsehe kerken een vlug- echriftje worden uitgedeeld, dat een aanbe veling is voor het lidmaatschap van de Aartsbroederschap der H. Familie. Dit vlugschrift geeft, voor wie dit alles niet weten zou, een volledig overzicht van hetgeen de Aartsbroederschap is, wat zij beoogt, voor wie ze is en hoe ze werkt en vergadert, terwijl er een apart woordje „aan de vrouwen" is toegevoegd. Wij bevelen de lezing van dit geschriftje ten zeerste aan. Moge het doel, dat de werk zame propagandisten ermee beoogen, ten volle worden bereikt! AGENDA. 5 NOVEMBER Gebouw St. Bavo Smedestraat 23 Witte Bioscoop 24—8 uur. Propa ganda Uuie 12 uur. Bakkers 12 uur. AGENDA. 6 NOVEMBER. Gebouw St. Bavo Smedestraat 23 Esperanto 8 uur. Ondersteuningsfonds 8K uur. Land- en Tuinbouwhond 2 uur. St. E 1 i s a b e t h s-O e b o uw Jawssur. 49 van 2—2H uur aanvrage om verster kende middelen voor arme zieken der St. Elisabeths-Vereenigtug. Bisschoppelijk Museum Jansstr. 79 geopend eiken dag van 105 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en K.-K. feestdagen. Minister Cort van der Linden heeft zich in de Kamerzitting van gisteren nader aangaande de aanhangige voorstellen tot Grondwetsnerzieniug verklaard. Men vindt zijne rede in ons Kamer- Overzicht breedvoerig weergegeven. Hier vestigen wij op een. paar gedeelten ervan de aandacht. In de eerste plaats, dat uit de rede is gebleken, dat de Regeering beide voorstellen als één onafscheidelijk geheel beschouwt en dat de minister niet-geneigd is medewerking te ver kenen tot herziening van één der beide artikelen alleen. Dit vergemakkelijkt de door rechts aan te nemen houding en is een antwoord op 't betoog van den heer Loeff. En op de tweede plaats, dat de Minister, die aan 't adres van de heeren Eerdmans en Tyde- man veel raaks zeide, en die zich lijnrecht kantte tegen beweringen als die van den „Hbld."-cor- respondent, die wij onlangs signaleerden, niets wilde weten van een uitwerking in de additio- neele artikelen, maak daarentegen toenadering betoonde ten opzichte van opneming van een termijnbepaling. Voor dat laatste zal de Min. denkelijk wel te vinden zijn. Een succes voor onze Kamerleden, die dit punt aanroerden. De Minister wilde medewerken om ongerustheid weg te nemen. En dat zegt reeds veel. Ook uit 't geen de Minister zeide ten aanzien van de- waarborgen-quaesiie blijkt, dat de Minister meer aan de zijde van rechts dan aan die van de palstaanders voor de openbare school staat. Over 't geheel, óók daar de Min. zeide, dat hij iedere poging om tot invoering van het vrou wenkiesrecht over te gaan onaannemelijk moet verklaren, was de rede van. den Min. er een. die dunkt ons. aan de uitersten van links nief zal voldoen. Het was een paciticistisch woord, dat bij een Eerdmans en anderen allerminst in den smaak zal vallen! Ons bevredigde de rede in meer dan één op zicht! Alleen valt er misschien op af te dingen, dat de Min. wel wat tè veel speculeerde 'op een geest van vertrouwen, die in de Kamer en daar buiten moet blijven heerschen. (Ingezonden.) Onze Kamerfractie schijnt zich bij de Grond wetsvoorstellen, zooals zij daar liggen, neer te kunnen leggen, als er dan nog maar een enkel additioneel artikeltje komt ten opzichte van art. 192. Eén additioneel artikeltje met een tijdsbe- palinkje waarbinnen art. 192 ten uitvoer moet worden gelegd. Wel heel simpel. Wij zijn de eersten om het goede recht en het hooge nut van deze eenvoudige tijdsbepaling te erkennen. Wij zulien dientengevolge binnen wet telijk bepaalden 'tijd de financtëele resultaten van de Grondwetswijziging van art. 192 in onzen zak kunnen bemerken, terwijl zondek die tijdsbe paling de financiëele uitwerking wel eens heel tang zou kunnen vertraagd worden met een beroep op de berooide schatkist. Maar hebben wij bij de volledige uitwerking van art. 192 eenigen waarborg, dat zij-geschie den zal in den geest der eigenlijke onderwijsr voorstellen der Staatscommissie? Het lijkt er niet op. Wanneer de sociaal-democraten straks het algemeen kiesrecht binnen hebben, wij zijn er zeker van, gezien wat er thans reeds leeft in de socialistische partij, dat zij hun rokje zullen keeren en van vurige pacifisten van vandaag worden zullen tot fanatieke vasthouders aan het Groningsche roode onderwijsprogram. En evenzeer wijst de houding der overige linksche partijen heden ten dage aangenomen, uit, dat van haar kant maar op minieme toe nadering' tot rechts te rekenen valt. Maar loopt aldus de uitwerking, ook al komt zij in de naaste toekomst tot stand, niet het grootste gevaar ons de meest ongewensebte ver rassingen te bereiden? Wel zijn links te tellen bij bosjes de uitlatin gen, welke roepen om een „loyale uitwerking" van art. 192, maar in die loyauteit ziet links blijkens dezelfde uitlatingen, geenszins de uit werking in den geest van het compromis. Wij meenen dus, dat er met groote vreeze te vreezen valt voor de wijze waarop de wettelijk gewaarborgde'uitwerking van art. 192 tot stand komen zou, indien de Kamer in meerderheid links ware. Deelen zij rechts, die zich met ééne enkele tijdsbepaling in één additioneel artikeltje tevre den stellen, deze vreeze met ons niet, wellicht wijl zij oordeelen, dat bij de komende verkie zingen op den basis van de nieuwe Grondwet zulk additioneel artikeltje met een tijdsbepaling, voor de rechtsche kiezers een diep ingedrukten spoorslag zijn zal om als één man te rennen naar de slembus en den rechtschen candidaa te kiezen opdat de Kamer, welke overeenkomstig dat ad- ditioneele artikeltje art. 192 zal hebben uit te werken, toch in overgroote meerderheid rechts zij? 'Wij geven toe, dat ons volk, bijaldien de Grondwet zonder stemplicht wordt ingehaald, op de hier bedoelde leus, in dichte drommen ter stembus tijgen zar en dat het, ook bij stemplicht, zich voor ae. rechtsche candidafen niet onbetuigd zal laten. Maar wat weten wij van de werking der nieuwe Grondwetsregeling betreffende het alge meen kiesrecht? Komt de Grondwetsherziening er zonder stem plicht, zijn wij ons dan wel bewust, dat in de tal rijke recntsche districten, waar de bevolking van ■geen rechtsche districten, waar de bevolking' van geen stembusstrijd weet en daarmee al te vaak ook niet voldoende politieke belangstelling bezit deze bevolking niet den eers.en keer den beste in één phalanx naar, het s.emlokaal oprukken zal? Kunnen wij in dit verband bevroeden, wat in den eersten tijd der nieuwe kiesrechtregeling ons teleurstellingen kan bereiden? Komt de Grondwetswijziging er met stem plicht, en wordt,daarmee zulke mogelijke ont goocheling voorkomen, weten wij dan, wat voor mvioea op de linksche en onverschillige kiezer- schare hebben zal de zeer zeker door links aan te hefien leus van regeling door den gewonen wet gever van het algemeen vrouwenkiesrecht? Zijn wij er zoo van overtuigd, dat op deze leus, bij klinkende linksche propaganda, geen meerderheid in de Tweede Kamer te verkrijgen zou zijn, ook al spande het geloovige volksdeel zich in voor de onderwijskwestie, haar harte- zaak? Wij weien eenvoudigweg niet wat de uitkomst op den hier bedoelde leuzen onder het nieuwe kiesregime zal zijn. ie meer weten wij zulks niet, waar het onze verbazing geenszins wekken zou, als bij volgende verkiezingen het goede Nederlandscne votk en passant wederom tegen rethts opgejaagd werd door de 1 ariefkwestie in verband met de dek king der steeds stijgende oorlogs- en dis- tributiekosten. Waar derhalve.de mogelijkheid niet te ontken nen valt dat art. 192 door links in de Tweede Kamer als meerderheid zal worden uitgewerkt, en waar deze uitwerking te vreezen is, ware het ons heel veel liever, dat rechts bij de Grondwets wijziging niet volstond met één simpel tijdsbe- palingkje in één eenvoudige additioneel arti keltje. Als de eisch tot meer additioneele artikelen de Grondwetsherziening in gevaar brengen zou, dan ware zulks een klare aanwijzing, dat links bij uitwerking van art. 192 in gewone wetten, ons menige kool wensclite te stoven. Waarom zouden wij toch de algeheele vervul ling onzer onderwijswenschen, in zooverre deze in de weisvoorstellen der pacificatie-commissie gedeponeerd liggen, voor een groot deel in gevaar gaan brengen, terwijl wij hare redding waarschijnlijk kunnen bewerkstelligen, zoolang wij links nog niet tegemoet zijn gekomen op Tiet kiesrechtgebied Ware het voorts een ramp, indien behandeling van meerdere additioneele artikelen ten gevolge zou hebben, dat de herziening niet meer tot stand kwam in deze vierjaarlijksche Kamer periode? Dat vermogen wij niet in te zien. Wij meenden daarom in het hooge belang eener afdoende en voldoening schenkende onder- wijsregeling onze meening niet te moeten schui ven onder stoelen en banken, ook al weten wij, dat onze meening thans nog niet door alle katho lieke Kamerleden wordt gedeeld. nog het bericht, dat groote Russische troe penverplaatsingen naar Roemenië plaats hebben en dat de Russische generaal Sa- eharow benoemd is tot opperbevelhebber van het Dobroedsja-leger inplaats van generaal Zajutschusky; de Russisch-Roemeensche staf schijnt dus een tegenoffensief, zoowel in de Dobroedsja als tegen het front in Zevenber gen in voorbereiding te hebben. De grootste moeilijkheid zou echter zijn om een massa-leger op de Roemeensche fronten steeds voldoende van munitie te voorzien, waaraan naar het heët Rus land zelf ook weer gebrek begint te krijgen. Tiet- belangrijkste oorlogsbericht van he den, is eigenlijk dat de Italianen hun of fensief in het Kustgebied nog hebben voort gezet en hun successen nog eenigermate heb ben uitgebreid. Met een geweldigen inzet van menscben en munitie hebben de Italia nen hun aanvallen in het Panowitzer-bosoh (ten oosten van Görz), bij Sober (ten Z.O. van Görz) en ten oosten van Vertojba (ten Z. van Sober) herhaald; doch werden daar overal teruggeslagen. Doch in de boscbrijke streek ten oosten van Veliki Hubrach en nabij de hoogte. Pecinka hebben de Italia-, nen verschillende krachtige verdedigings werken der Oostenrijkers bestormd. Zij heb ben nu do linie bereikt, die van den berg Faiai (Faiti Rhib, ten N.O. van hoogte Pe cinka) over heuvel 319 naar heuvel 229 (aan den weg naar Kostagnevica, 700 M. ten wes ten van die plaats) loopt. Bovenstaand artikel gewerd ons van zeer gewaardeerde zijde. Wij hebben het opgenomen om de zaak van allen kant te belichten: tegen over de méér-geldende meening der katholieke organen dat verdere „additioneele artikelen" onnoodig zijn, verdient deze beschouwing zeer zeker nadere overweging- OVERZICHT. Eindelijk, ruim een dag na de ontruiming ervan door de Duitsobers, hebben de Fran- schen 'tfort/Vaux bezet. In den nacht van 1 op 2 Nov. hebben de Duitschers het werk, zonder daarin door de Fransehen te worden gehinderd, ontruimd en gisteren op 3 No vember vermoedelijk pas na uit hetDuit- sche legerbericht kennis te hebben gekregen van de ontruiming hebben de Franschen bet fort bezet. De niededeeling in het Fransche bericht, dat de troepen den derden November weer in het bezit kwamen van het fort Vaux, sluit in zich de erkenning, dat men niets gemerkt heeft van den Duitschen uittocht. Verder is van het Westelijk front niets bijzonders meer gemeld; zoowel nabij Ver-' dun als op het Somme-front wordt thans slechts een gematigde loopgravenstrijd ge voerd. Alleen is hier en daar meer artille rie-bedrijvigheid waar te nemen, zoodat nog altijd weer nieuwe infanterie-acties- aan staande kunnen zijn. Eenzelfde toestand ongeveer heersoht aan het Russische front en in Macedonië. Roemenië schijnt er toch eenigszins heter aan toe, de laatste dagen; niet juist dat de Roemeniërs veel terrein terugwonnen met hun tegenaanvallen, maar wijl hun hardnek kige tegenstand den opmarsoh der Duitseh- Oostenrijksche troepen in Transylvanie toch voorloopig tot stilstand heeft gebracht. Ook in de Dobroedsja hebben de centralen geen vorderingen meer gemaakt ea nn komt é\M .M-T-M e De verkiezingsactie in Amerika houdt daar bijna de geheele politieke aandacht in beslag. Immers a.s. Dinsdag reeds zullen de kiezers der Vereenigde Staten beslissen wie in het tijdperk tueseben Maart 1917 en Maart 1921 het lot der groote Unie zal bestieren, president Wilson de democraat, of de heer Hughes de republikein. Wel zijn het slechts de kiesmannen die in 't begin van Novem- ber benoemd worden, maar zij worden ge kozen met een stellig mandaat om hun stem uit te brengen op een der officieele partij- candidaten, zoodat Dinsdag feitelijk de be slissing valt. De keuze zal 'naar men al gemeen verwacht thans ook van grooten invloed zijn op den oorlog, terwijl in vre destijd de verkiezing van het Amerikaain- scho staatshoofd eigenlijk meer van belang Was voor de financiers dan voor de staats lieden. Welken invloed eigenlijk de uitslag der verkiezing op den gang van zaken zal hebben, blijft evenwel nog een^ vraag, omdat men niet precies weet welke houding Hu ghes wel juist in het groote wereld-gebeu ren zal aannemen. De betrekkingen tusschen het Vaticaan en Engeland. Volgens een bericht van de „Stampa" uit Rome, wordt daar de boodschap van den nieu wen Engelsclien gezant bij het Vaticaan in ker kelijke kringen met spanning verwacht. Aan den gezant moet zijn opgedragen, er bij het Vaticaan op aan te dringen, dat de lersclie geestelijkheid haar houding inzake hot lersclie dienstplicht-vraagstuk verandert. Kort geleden ontvingen de Paus en de Kardinalen een Me morie uit Ierland, waarin de tijd van den op stand en van zijn bloedige onderdrukking wprdt beschreven en waarin de torenden Heiligen Stoel verzoeken, ten hunnen gunste in te grij pen. Dit document moet op den Paus grooten indruk hebben gemaakt; tegelijkertijd heeft de Paus echter de Iersche hooge geestelijkheid ge wezen op de onmogelijkheid van een tusschen komst. Men denkt dat het Vaticaan ook tegen over de wenschen van graaf Salis dezelfde hou ding zal aannemen. In ieder geval zuilen van den uitslag van de zending van den nieuwen ge zant de toekomstige betrekkingen tusschen het Vaticaan en Engeland afhangen. Aardappelnood iu de steden. De bisschop van Usnabrück heeft op den feestdag van Aller heiligen, in al de kerken van zijn bisdom een herderlijk schrijven doen voorlezen, gericht tot de katholieke landbouwers met het dringend' verzoek, den immer meer dreigenden aardap pelnood in do steden te helpen lenigen en daar om ook op alle Zon- en feestdagen met het be zorgen van aardappelen voort te gaan.' In de Noordzee. Officieel wordt uit Berlijn gemeld: In den nacht van 1 op 2 dezer hebben lichte Duitsche zeestrijdkrachten een onderne ming uitgevoerd tegen de handelsroute tusseheu de Theems en Nederland. Zij hebben verschei dene stoomschepen aangehouden en onderzocht en twee daarvan, die verdacht waren, opge bracht. Een derde stoomschip (de „Oldambf'O, is nog niet aangekomen. Op den terugtocht zijn eenige torpedobooten korten tijd vruchteloos door 4 Engelsche kruisers beschoten. Onza strijdkrachten zijn alle onbeschadigd terugge keerd. Een belangrijke samenkomst. De „Wiener All- gemeine Zeitung" beweert, dat de Czaar alls Entente-gezanten in Rusland voor een zeer ge wichtige bespreking naar het groote hoofd kwartier heeft ontboden. De Engelsche gezant Buchanan is daar reeds aangekomen. Rusland en de Finnen. Naar Zweedsche bla den weten te melden, mogen de bemanningen van Finsche visschersvaartuigen voortaan in, Zweedsche havens niet maar aan land gaan, daar ieder kapitein voor zijn manschappen ver antwoordelijk is gesteld en voor iederen ont vluchten matroos tienduizend Kronen als maxi mum straf zal hebben te betalen. Uitwisseling van zwaar gewonden. Met in gang van 20 November zal de uitwisseling van zwaargewonden tusschen Duitsehland en Frankrijk weer beginnen. Dan zullen ook her stellenden uit Frankrijk, Engeland en Duitseh land in Zwitserland worden geïnterneerd, waar zij onder toezicht van een commissie van Zwitsersche geneesheeren komen te staan. Ook Oostenrijksehe burgerlijke geïnterneerden zul len van deze gelegenheid profiteeren, daar Frankrijk daarin reeds heeft toegestemd. Uit Luxemburg. De Luxëmburgsche regee ring heeft een reeks verordeningen inzake liet levensmiddelen-vraagstuk afgekondigd. Zooi is o.a. een maximum-prijs voor vleesch vastge-' steld, waardoor de bestaande prijzen in door snede 20 tot 30 centimes per pond worden ver laagd. De boterprijzen zijn, zooals gewoonlijk: gedurende de wintermaanden, hooger gesteld. De havervoorraden worden in beslag genomen en onteigend. De uitvoer van paarden van 12 jaar en ouder is voorloopig weer toegestaan. Duitschland's Iegersterkte. Hilairo Bello, de bekende Engelsche militaire schrijver, schat het Dnitsche veldleger op het oogenblik op ruim 5 millioen man. Dat is het grootste aantal, dat Duitsehland nog in het veld heeft gehad. De reserve, die. achter deze troepenmacht staat raamt hop hoogstens 1.250.000 man. UIT OOSTENRIJK. KEULEN, 3 Nov. (Part.) Uit Weenen wordt aau Te „Kölnisehe Zeitung" geseind: Het' nieuwe Kabinet hield reeds verscheidene raads zittingen waarin men zich. vooral bezig hield met de voedingsquaestie en de hervorming van het voedingsdepavtementdit was door Sïürghlc ender het ministerie van binnenlandscho zaken' gesteld. Volgens den algemeenen wensch schijnt Koerber liet in navolging van Duitsehland eene grootere zelfstandigheid te willen geven. EEN RUSSISCH LINIESCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN? I KOPENHAGEN, 3 Nov. Vclgens oen tele gram uit Stockholm aan „Berliugske Tidende" heeft een Zweedsche zakenman, van °en reis naar Rusland en Finland teruggekeerd, verteld dat het Russische linieschip „Sewastopo!" (23,400 ton) een week geleden voor Helsing- fors op een mijn ia g-eloopen en gedeeltelijk ver nield. DE RIJKSKANSELIERSREDE UITGESTELD! BERLIJN, 2 Nov. Naar het Wolff-burean verneemt, zal de Rijksdag de agenda (hedetO Zaterdag afhandelen en vervolgens verdun worden.- De voorgenomen rede van den Rijkskanselier zal dientengevolge worden uitgesteld. De ver dere vergaderingen van de hoofdcommissie euN,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1