NIEUWE HUIIL EODMHT EEN VERHEVENER WEG. F. JH JflüSSEü, Teiiilletm SOND DE LITURGIE BINNENLAND DE OORLOQ BUITENLAND ooexxxm. Zaterdag 4 Nov. -Derde Blad LAKLEER voor DAMESHOEDEN WEDER VERKRIJGBAAR 4.NE&ANG hk. Warmoesstr. -2010 19) VERSPREIDE BERICHTEN Berichten in drie regels. ONDER DUITSCHE GE WONDEN. Hier is het laud der veld- eu oorlogslaza- retteu, uer „Sauimeisteilen" voer de gewon den, die de ambuiancetrein afhaalt, het veliigru«« land zonder audore inenschen dan militair. Wu bezoeken ouder geleide van Stabsarat Obersla bsarzt eu Geuerai-ober- Hizi i^.'L.tge awi>u»ances in de buurt, alies per oou» natuurlijk. Nóg uieer rangen van geueesbeeren telt het Duitsche leger. Na den laatstgenoemden komt nog de General- arzt, dau ye Obergeueralarzt eu dan einde lijn uu> uiterste spits der pyramide de chef van deu gezoudheiuöuieust voor het leger, e-ene waardigheid uie ïu ueaeu oorlog uo-or execeüei.tie V ou Schjerning bekleed wordt. Dau tomen nog ue verschillende nenamin- gen voor ue geueesiieeren uie thans krach tens hun beroep uieust doen in het leger zonder vroeger gediend te hebben en die öf ais ianustorinpiicntige geueesbeeren opge- ïoepeu waruen ófwei als oorlogsvrijwillige burgerlijke geueesbeeren zichzelf daartoe aangemeld beoben. De beide laatste catego- nën aragen geen schouderstukken en slechts ue aescuiaapstal kenmerkt bun beroep. De Denerai-Oberarzt der ui visie, uie ons omving in uit uoor hem bekeerscht gebied, zeite ons kort bet systeem uiteen volgens heltvein ue gewonüenverzorging bier in de naaste buurt- van bet front geschiedt. Naar de troepenverbanuplaats die vaak genoeg büccboleu wórdt, brengen de hospitaalsol daten ue door beu zelf of de honden uie ten getale van 3O00 over de verschillende fron ten verdeeld zijn, gevonden gewonden op draagbaren van verschillende soort, die wij iater in een depot voor zulk mate riaal zagen. Zoo zijn er draagbareji die slechts voor ue loopgraven bestemd zijn, anUere uit zeildoek, die de cavallerie onder het zadel draagt en waarbij de lansen als draagstokken lungeeren. Van de verband- plaatsen brengen auto's of koionnewagens de gewonnen dan naar het dicbtstbijgelegen veldlazaret, waar plaats vrij is. Maar niet alien woruen onmiddellijk getransporteerd. De steliingstrijd heeft ook op dit geibied een novum gebracht, namelijk de onderaardsche kleine hospitaien, bomvrij gebouwd en in gericht met operatie- en verbandkamers voor telkens 20 gewonden, die tengevolge van zware buik-of longschoten voorloopig niet vervoerd mogen worden. Tot deze verbandplaatsen kon men ons niet brengen: liet vijandelijk vuur reikte te ver dieu dag. Maar wij bezochten bet veld lazaret, dat slechts vier kilometer daarach ter lag en dat er door een klein spoorlijntje mee verbonden ivas. Het kleine loodsje dat hier ais eindstation dienst deed, was rijke lijk met takken bedekt, en dat dit noodig was bleek wel uit de begraven, echter niet ontplofte vliegerbom, die wij vlak naast de ambulances vonden op een -door prikkeldraad omgeven plein. Een jaar oud was dit in een vroegere boer derij ingerichte lazaret. Ook hier niets dan militair, de burgerlijke bevolking uit deze streek die beheerseht wordt door het hooge kruis van het bedevaartsoord Waville boven op een heuvel, werd hier allang weggezon den uit het onrustig, dagelijks beschoten land. Maar alles was keurig in orde; een waterleiding en nieuwe cementvloeren had men aangelegd, een bibliotheek en een Röntgen-laboratorium stonden ter beschik- Nog uitgebreider was het tweede wat wij zagen, waar een tandheelkundige kliniek, een afdeeling voor uit-en inwendige ziekten, een proefstation voor seramex peri men ten met Chineesche biggetjes, een limonadefa- briek en een medico-mechamsch instituut vereenigd waren. Dit lag reeds op de grens van 't etappe- en operatiegebied, nagenoeg buiten 't bereik der kanonnen, doch niet ver schoond door de vliegers, en het vormde den overgang tot het zoogenaamde oorlogslaza ret der etappe, waar reeds meer stabiele toestanden heersehen en waar pleegzusters werkzaam zijn naast het mannelijk perso neel. De kerk, ingericht voor 160 zieken, waaronder ook enkele Franschen, leverde voor ons, die dit nog niet gezien hadden, toch een vreemde aanblik op. In het school gebouw ernaast kregen Fransehe kindertjes les van een door Duitsohland betaalden i FELICIA CURTIS Victoria was in haar boot gaan roeien, de stralon van de heerlijke voorjaarszon speelde op de baren. Victoria roeide rond om de rots waarop do flbdij gebouwd was, die door den tijd en de kracht der golven gevormd was. Victoria liet haar boot rustig drijven, totdat hare oogon aan de duisternis gewend waren, toen ontdekte zij een reus- achtigen, verroeste ijzeren ring, die aan een steen was vastgeklonken: hieruit maakte zij op, dat er de een of andere gebeurtenis had plaats gehad. Zij besloot bier nogmaals te rug te koeren en hare onderzoekingen voort te zetten. Het was kil In deze holte en Victoria was blij zich in de warme lentezon te kunnen koesteren; toen zij er uit kwam en naar bo ven keek, zag zij Denis Fitzgerald op de roia boven haar staan. De herinnering aan haar laatste ontmoeting met hem, deed haar 't bloed naar 't hoofd stijgen; zij be antwoordde sdtjn groet en stuurde haar boot Franschen dorpsschoolmeester. Wij kwamen, alles por auto en steeds on der stroomenden regen, naar de mijn, eén ertsgroeve, die niet geëxploiteerd, doch slechts uitgepompt wordt en wier admini stratiegebouw op het oogeniblik de dubbele bestemming van ontluisinriohting en kino voor de troepen heeft; een hier vroeger re- sideerende autokolonne heeft er o.a. een waarlijk bezienswaardig zwembassin aange legd. Dan komt Jarny, een dorp waar gestre den is, waar ruïnes zijn. Het lazaret be vindt zich in een nieuw gebouw, een Fran sehe school, dat juist vóór den oorlog klaar gekomen was, groot en imposant voor het kleine nest van dorp, wat echter zijn ver klaring vindt in de talrijke mijnwerkers- at'deelingen. Ook worden er cursusssen ge geven voor jonge medici, die juist voor hun staatsexamen stonden, toen de oorlog begon en die hier nu clinische colleges krijgen om niet ten achteren te raken. Een keel-, neus- en oorenkliniek en een oogenkliniek waren hier ingericht en in den tuin werden, o nood zaak van den oorlog, rieinusplanten ge kweekt. De kapitein die onze gids was door deze streken, had ons een lunch op het slagveld van Mars-la-Tour beloofd. Door den regen kwamen wij nu echter in een primitief ca sino terecht en lieten ons het zelfgebakken brood en de zelfgestopte worst uit de can- tine góed-smaken. Het geden.kteeken van Mars-la-Tour staat in artistiek opzicht waarlijk niet vooraan in de rij der Fransehe monumenten. Er onder vonden wij catacomben, vol van beenderen der gesneuvelden van '70. Lang, lang scheen dat hier geleden. Maar op den terugweg over St. Privat en Gravelotte was het of deze impressie van het verleden weer nieuwe kracht kreeg. Daar lagen ze overal langs den weg, kerkhoven en graven met witte kruisen, zoo zeer gelijk aan welke ik in Belg. Luxemburg zag, dat slechts de dicht met gras begroeide grasheuvels op den tijd die verging, wees. Daar lagen de massa-gra ven, daar was het dal aan weerszijden van den weg, waarvan onze chauffeur wist te vertellen dat de Saksische jagers er „toen" zulke groote verliezen geleden hadden. Daar smolten verleden en heden ineen tot één symphonie van oorlogsleed. En slechts het zien van het, al weer in het rijkeland gele gen dorpje Regen vil! e, van de namen ..Graaf Bismarck" en „Koning Wilhelm van Pruisen" op huizengevels die daar stonden als teek en van een kort* verblijf in dit oord in den oorlog van '70, bracht ons de spanne tijds in bewustzijn, die toch tusscben het bloedig verleden en het veel bloediger he den ligt. Brood voor de neutralen? In het „St. Galler Tagblatt" versobeen een interessant artikel over den toestand van den graanaanbouvv in de neutrale staten van Europa. De schrijver kamt in zijn, van verschei dene statistieken voorafgegane studie tot de conclusie» dat, met uitzondering van Spanje en Zweden, geen enkel land in de graanbehoeften van zijn volk kan voorzien. Men heeft evenwel overal, met uitzondering van Nederland den meerderen aanbouw v'an graan bevorderd; men heeft daarvoor cultures die voor den vreemde bestemd waren voorloopig opgeheven, ook heeft men verschillende gronden voor den aanbouw geschikt gemaakt en door de hooge graanprij zen toch nog belangrijke voordeelen behaald. Men kan dit ochter niet beschouwen als een stap in de richting der onafhankelijkheid van •derden op gebied- van de volksvoeding, een vraagstuk waarover thans overal gesproken wordt. Na den oorlog, als er weder normale verhoudingen komen, dan zullen de nu opge heven cultures opnieuw aangevangen worden, tenzij dat de regeering ingrijpt en door invoe ring van monopolies of wel door invoerrechten kunstmatige verhoudingen schept. Rouaan tijdens den oorlog. In aansluiting met een vroeger daaromtrent gegeven bericht en hetgeen in dit opzicht ook over Calais is medegedeeld, werdt ons nog ge schreven Als Jeanne d'Aro heden ten dage eens een kijkje kon gaan nemen, in de stad, waar zij vijfhonderd jaar geleden levend verbrand is, zou zij wel spoedig de vlucht nemen, want Rouaan wemelt van de Engelschen. Men ziet er Engolsche stafofficieren» Engelscho marine officieren, Highlanders met korte rokje3, Aus traliërs, Goerka's, Engelscho roodekruis-zusters in khaki, Engels-olie verpleegsters in het grijs, en Canadeesehe zusters in het blauw. Zelfs de politie-agenten zijn gedeeltelijk Engelsch. De oorrespondent van do „Express de Neuchatel" schrijft, dat de inwoners zelf allerlei Engelscho gewoonten aannemen, bijvoorbeeld de five-o' clook-tea, en de korte Engelsche pijpen. De dames loopen er met stokjes evenals him na zusters aan de overzijde van het Kanaal. De fniseurs zijn „Hair-drasse»" geworden, in de boekwinkel» vindt men alleen nog maar En- dichter in zijne nabijheid en riep hem toe: ik hoop dat ik geen inbreuk gemaakt heb op uwe vrijheid, ik heb dien kelder een's be keken, daar onder de rots. Wel. zeker niet, gij zijt niet vrijpostig geweest. Wilt gij wel gelooven dat ik er zelf nooit in geweest ben? Is bet waarlijk een kekier? Ik dacht dat het maar een eenvou dig, een holte in de rots was. Neen, antwoordde Victoria, het is wer kelijk een kelder, en iets zachter voegde zij er aan toe: Is u nog altijd aan 't schilderen? Ja, ik ben juist die dansende golfjes, zoo mooi door de zon verlicht, aan 't schilde ren. Wilt gij mjj toestaan uw boot er bij te nemen? Zoo n dit wensoht, vol gaarne. Wilt gjj mijn boot met.... of zonder.... mij hebben? Er 6peelde een klelno coquette glimlachje om haar mond, toen zij dit vroeg. Denis lachte toen zij haar aanzag en zei: Een leege boot heeft niets* aantrekke lijks; men zon kunnen veronderstellen, dat de ingezetene er uit gevallen was en derge- lyko sinistre voorstellingen schilder ik niet. Ik ben deze drie dagen nog vrij- Wilt gij mij het voorrecht geven, morgen in de vroeg te te komen, dan kan ik met dc schets be ginnen? Met pleizier, antwoordde Victoria. Den volgenden morgen had de zitting plaats, de schets werd begonnen, maar niet gelsohe boeken en tijdschriften, aan de muren Engelsche aanplakbiljetten. Deze Franechm-an schijnt dat alles prachtig te vinden, maar wij twijfelen toch, of al zijn laindgenooten met zijn enthousiasme, zullen insteinmen. Menigeen zal het met een scheel oog aanzien, dat aldus ge heel West-Frankrijk op vreedzame wijze ver- enngelseht wordt. v Toestanden in den Franschen landbouw. Het dagblad „L'Oeuvro verhaalt, dat in de rijke gra-austreken van Touraine en Berry ge brek aan steenkool heeracht. In Frankrijk is ge noeg steenkool, maar er zijn niet genoeg wagons om ze te vervoeren. Hierdoor komt hot, dat niet genoog graan is kunnen gedorscht worden. Het blad zegt, dat men in sommige departementen van Frankrijk, niet eens tijdig zal kunnen uit zaaien, wijl men niet tijdig heeft kunnen der- sohen. Zoo iets sohijnt engeloofelijk, maar in het derde jaar van den oorlog z.ullen er nog wel ongeloofelijker dingen gebeuren. Ghineesche koelies in Rusland. Volgens de „Djen" geven de mededeelingen, die tot dusver door de pers zijn gedaan over den omvang van de Chineesche arbeiderswer ving in Rusland slechts een zwak beeld van de werkelijkheid. Volgens een in Juni gepubliceerd verslag werden destijds in de Oostprovin- eies van China 100000 koelies aangeworven. De Russische regeering gebruikt de koelies ten deele in de bergmijnwa-ken doch ook bij den Siberischen spoorweg, in j de metaalnijverheid en voor den landbouw. Het blad schildert de sc-berheid van de koelies, die bijv. in den Oeral in aarden hutten wonen, in de open lucht eten en dertien uren dagelijks ijijna zonder te rusten arbeiden. Toch is men mei het oog op da onder cle koelies heei'schende epidemieën niet meer zoo sterk voor hun aanwerving. De Zwemstwo- stedenbond en de vertegenwoordigers der ar beiders in de oorloga-commissie spraken zich onlangs beslist tegen een verderen invoer van koelies uit. Opvallend is het, dat vclgens de ,,Rjets-j" van 11 tot 24 Octc-ber het kabinet aan een bijzondere commissie ter bestrijding van de pest vijf millioen subsidie heeft verleend. De U-bootenactie aan de Moermankust. De gezagvoerders van 3 Duitsche duikboo- ten» die van hun operaties aan de Moerman- kust teruggekeerd zijn, hebben het een en ander omtrent hun opgedane ondervindingen medegedeeld. -Zy zeiden o.a. dat de golfslag aan de Moermankust vrij hèvig is, zoodat voort durend golven over de duikboot slaan en de manschappen, die het geschut bedienen moe ten, zich vaak daaraan moeten vastbinden, teneinde niet ^weggespoeld to worden. Ook had men veel te lijden van hagelbuien en sneeuw stormen. T och raakte de duikboot niet in het ij3» daa? de golfstroom het water, nog op be- t rekkelijk hoe go temperatuur houdt. Zeer moei lijk was het om de bemanningen der tot zinken gebrachte schepen aan wal te brengen, daar de kust sleohts zeer dun bevolkt is. Officieren en manschappen waren zeer onder den indruk van het Noorderlicht, dat hen nog geheel nieuw was. De schemering duurde zeer lang en veer tien dagen geleden was het nog tien uur lang licht. Het Noorderlicht werkte sterk op het com-pas, dat aoms dertig gTaden afweek. Ook de draadlooze telegrafie had onder het Noor derlicht te lijd'en.De bemanningen van de kleine schepen, die tot zinken werden gebracht, be stonden groot-endeels uit negers. De Italiaansche oorlogsfilms uit vredestijd. De Londensche oorrespondent van de „Gior- nale d'ItaMa," Gino Galza Bedolo, geeft een beeld van de Italiaansche „oorlogsfilms" zoo als zij onder den pomp-euzen titel,»Op weg naar Görz" in Engeland wordien afgedraaid. De meeste films van „Troepen op m-arsch" zijn in vredestijd opgenomen en de soldaten dragen nog uniformen, zooals zes jaren geleden ge bruikelijk waren. „Een opwindende scène bij het doorsnijden van electrische draadversperringen" is de naam voor een opname, welke drie personen toont, die met de ontbedekte handen(!) „electrische" draden doorsnijden. Do comedieepelers trekken daarbij een leelijk gezicht. Andore gedeelten van kanonades met steeds opstijgende witte rook wolken zijn naar het schijnt op de Monte Ma rio (bij Rome!) opgenomen. Het is een schan daal, zoo zegt de correspondent, dat zulke aan vallen op de waardigheid van ons leger met goedvinden van onze ambtelijke kringen door de wereld gaan. Maar het mooiste is» dat diie ongelooflijke dingen nog succes hebben: het goede Brit-s-dhe publiek applaudiseert als razend bij de seènie, waarin de draadversperrin gen worden doorgesneden alsof het boter was." Als m-en dan nog bedenkt, hoe bij voorbeeld de film van het Groot Engelsch offensief, bui ten het immoreels oen zeer eenzijdig en nog meer onvolledig beeld geeft van den waren toestand, dan komt men tegenover sommige oorlogsfilms^tooh vvel wat anders te staan. Russische joden in Egypte. Volgens de „Djen" worden alle Russische on derdanen in Egypte bij het Engelsc-he leger in gelijfd. Daar tusschen Egypte en Rusland nage noeg' geen handel bestaat, is de Russische kolo nie aldaar uit Joden samengesteld. Joden» die gevlucht zijn uit Zuid-Rusland, uit Kiev, uit voltooid, zij eischte een betere afwerking. Ik zou uw werk wel eens willen zien, zeide Victoria, al haar moed verzamelende, toen de artist haar bedankte voor hare wel willendheid. Zij koesterde een stille hoop, dat hij haar zou verzoeken, het schetsje te komen zien. Hij antwoordde beleefd: Zeker, gij kunt komen wanneer gij wilt. Het antwoord bevredigde het meisje ten halve; zij had verwacht, dat hij haar onmid dellijk zoude gevraagd hebben boven te ko men; doch hij wist, dat hij niet zoo ver mocht gaan; hij drukte de medaille van den martelaar tegen zijbe borst, om door zijn voorspraak de kracht te bezitten, do ooren voor de verleiding te sluiten, die hjj in zich voelde opkomen om haar, die hij in zijn droo- men zag als-de vrouw, die hem gelukkig kon maken en wier liefde voor hom van de grootste waarde was, niet zelf te mogen ontvangen. Ik za) mijn plicht doen en zij zal mij be grijpen. Den volgenden dag plaatste hij de schilde rij op den ezel, vulde een kruik met takken van jonge bloesems. Deze moesten de be zoekster blijk geven hoezeer zij welkom was, maar de schilder zelf bleef afwezig; ook stond een stoel gereed waarep zij kon plaats nemen. Victoria zag zichzelf, zittende in de boot, die met rozen was opgesierd, drijvende op Odessa om aan de mensohonteerende programs te ontkomen. En deze ongelukkigen worden nu gedwongen dienst te nemen, om het heilige Russische rjjk te helpen verdedigen 1 In Enge land zijn de Joden totdusrverre aan dezen maat regel van minister Samuel ontsnapt. Maar wie helpt de joden in Egypte. Daar ia geen parlement, en geen openbare meening. Niets dan machtsmisbruik en willekeur. Dat dezw soldaten tegen wil en dank aan hun vijanden veel vrees zullen inboezemen, is niet waarschijn lijk, maar er is nu eenmaal gebrek aan manne tjes, en alles wordt bij elkaar gehaald, wat maar eenigszins mogelijk is. Waarschijnlijk rijn deze nieuwe keurtroepen voor Generaal Sar- rail bestemd. Japan's goudreserve. Volgens de „Economist" bedraagt de goud reserve van Japan thans 613.757.446 Yen, dat is honderd millioen Yen meer dan bet vorige jaar. Deze vermeerdering valt namelijk te con- stateeren. bij de depóts in Londen en New-York, maar ook in Japan zelf begint liet goud te stroomen. Men hoopt dit voornamelijk te ge bruiken, in China en Rusland, welke landen dreigen economisch geheel van Japan (\lhanke- Iijk te werden. De opbrengst van de belastingen vermeerdert gestadig, door do toenemende ont wikkeling van handel en industrie, zoodat men vcor dit jaar een meerdere opbrengst van 10 millioen Yen verwacht. Engolsch-Indische hospitalen. „Nu brengen wij u een bericht, zegt de „Mor ning Post," dat zo) afschuwelijk is, dat ieder, die bij de lezing ervan zijn bleed niet voelt kooken, niet waard is een man genoemd te wor den." En dan volgt een-beschrijving van een En gelsch hospitaal in Engel,seh-Indië, waar En gelsche koloniale troepen werden verpleegd. „Het hospitaal is een oude barak, met ver molmden vloer, en petroleumlampen, die licht geven als er petroleum aanwezig is. Geen mos- kieten-netteu. Somtijds is er geen water. Als er ijs noodig is voor de patiënten, moet het uit de sociëteit gehaald worden. Glazen en borden zeer weinig, maar overvloed van ongedierte. Het brood is zuur en onsmakelijk, en de inlandsehe bedienden stelen alles wat los of vast is. „Daar worden de helden heengebracht, die in Mesopotamië den ongelijken strijd streden tegen het ldimaat en een numeriek veel sterkeren vij and." Als dat alles waar is, wat dit Engelsche blad over den toestand in deze Engelsche hospitalen vertelt, dan is dit zeker een schande voor den gezondheidsdienst in het Engelsch-Indisehe leger. B E L G I E. Onregelmatigheden iu Brussel De Fransehe directeur van de Societe fran- caiae de Banques et de Depóts, bijkantoor Brussel, is gearresteerd onder verdenking van onregelmatigheden, gepleegd tijdens en voor dat deze instelling onder Duitscli dwangbeheer geplaatst was. Met hem zijn in hechtenis ge nomen, de procuratiehouder der bank, een Belg, en een kashouder bij de tram wegmaat- schappijNa aanvankelijk alle schuld geloo chend te hebben, bracht ten sotte het omvang rijke bewijstmateriaal hen tot een volledige be kentenis. De kashouder had bij een andere bank een safe gehuurd, waarin nog 40.000 francs aan goud en bankbiljetten gevonden werden. De directeur van de Soeiete Suisse de Ban- que et de Depóts, eveneens een Franschman, wordt verdacht van medeplichtigheid. Men heeft de hand gelegd op bescheiden, die zeer bezwarende medëdoelingen bevatten, en c.a. het bewijs leveren van oen verboden beta ling naar Londen ten bedrage van tienduizend pond sterling. Volgens de Petit Parisien", zal graaf Eormin-Longare, Italiaanach gezant te Madrid, Tittoni te Parijs opvolgen. De Zwitsersche oorlogsbelasting zal naar vcorloopige berekeningen in bet jaar 1916 115 millioen fres. opbrengen. Volgens bericht uit betrouwbare bron, zal do Servische regeering bij die te Bern in Zwit serland een gezantschap stichten. De in Russische bankkringen aangekon digde heropening van de St. Petersburgsche beurs is voorloopig nog niet te verwachten. De Zwitsersche staatsongevallenverzeke- ï-ing treedt 1 Juli in werking. Op de begroo ting zijn hiervoor 1,600,060 fres, uitgetrokken. De Chineesche rcgecring verbood een ver dere willekeurige landverhuizing en de aanwer ving van Chineesche werklieden. De bekende Osnabriickor vlieger Gustav Tweer is te Hannover van l(f00 M. hoogte neer gestort; hq stierf na korten tijd. Verbeterd bericht: Prof. E. Sohm een der bekendste Duitsche rechtsgeleerden eu leeraren van dezen tijd bereikte dezer dagen de 70 jaar. de zilveren baren; maar dit alles zag zij in een waas, daar tranen van teleurstelling in hare oogen opwelden. Hij ziet mij Melker voor een ingebeeld schepsel aan, zeide zij mistroostig tot zich zelf, doch ik zal wel oppassen, dat hy my een volgenden keer niet zoo behandelt. Zij had zich zooveel van deze ontmoeting vooi'gosteld. Ach, dacht zij, toen zij van de abdij naar huis wandelde, ik wilde dat ik waro#als Enid, en mij blij kon maken over een spelletje criquet of over een nieuw toilet. Ik hoor dat de nieuwe Vicaris is aan gekomen, merkte nicht Cordelia aan tafel op. Niemand vertelde iets bijzonders, alle- maal zaken, die reeds honderdmaal gezegd waren; het was echt saai aan tafel dien raid dag. Victoria was ontstemd en zeide niets, zij gaf alleen aan nicht Cordelia ten ant woord, dat zij dit reeds vernomen had. Hij is een man van goede familie en zeer bemiddeld, ging miss Cordelia voort Hij heeft te Londen in een groote parochie gestaan. Dan hoop ik dat vader hem zal willen ontvangen. Hij is een volmaakt gentleman in ieder opzicht, merkte Enid op. Mr. Vow- les had nooit schoone nagels. Foei, lieve Enid, je mag nooit van een overledene kwaad spreken. Ik begrijp niet, zeide Victoria, welk on- Koningskroning. Examen des Konings. Vermaning des Anrtsbisschops. Zoodra de stoet, die den vorst begeleidt, bij het priesterkoor gekomen is, treden de twee voornaamste bisschoppen hem tege moet en na hem gemijterd met een kloine hoofdbuiging begroet te hebben, geleiden «ij hem met ontdekten hoofde tot voor den Aartsbisschop, aan wien de Koning zijn eer bied betuigt door een hoofdbuiging; hierna keert de voornaamste der begeleidende bis schoppen, na den mijter afgezet te hebben, zich tol den Aartsbisschop, met duidelijke stem zeggende: „Eerwaardigste Vader, onze H. Moeder de Katholieke Kerk vraagt, dat gij dezen voortreffclijken ridder, hior te genwoordig, tot de Koninklijke waardigheid gelievet te verheffen!" De Aartsbisschop vraagt: „Weet gij of hij 't waardig is en geschikt voor deze waardigheid?" De an dere antwoordt: „Ja, wij weten en vertrou wen, dat hij het waardig is, geschikt voor de Kerk Gods en voor het bestuur van dit rijk." Nu roept de Aartsbisschop uit: „Gode zij dank!" Vervolgens zet de Koning zich neder recht tegenover den Aartsbisschop, de beide begeleidende bisschoppen aan zijn linkerzij de, met het gelaat naar elkander gekeerd. Na een oogenblik stilte, richt de Aartsbis schop het woord tot den Koning, zeggende: „Doorluchtige Vorst, uu Gij heden uit de handen van Ons, die hoewel onwaardig in dezo aangelegenheid de plaats van ChrTstus onzen Verlosser bekleeden, de H. zalving en de Rijks-insignes gaat ontvangen, is hot heilzaam, dat Wij U eerst vermanen omtrent den last, dien Gij op uwe schouders neemt. Heden aanvaardt Gij de Koninklijke waardigheid en neemt gij de zorg over het geloovige U toevertrouwde volk op U. Voor zeker neemt gij hierdoor onder de sterve lingen een. voorname plaats in, doch vele gevaren, veel arbeid, veel zorgen zijn hier mede verbonden! Nochtans, wanneer gij bedenkt, dat alle macht komt van God den Heer, door Wien de Koningen re- geeren en de makers der wetten rechtvaar dige besluiten nemen, dan zult gij ook aan dienzelfden God rekenschap weten te geven aangaande de U toevertrouwde kudde. Voor eerst, gij zult godvruchtig zijn en den Heer uwen God dienen met geheel uw verstand en met een zuiver hart. Den christelylkeu godsdienst en het Katholiek geloof, door U van der jeugd af beleden, zult gij tot den laatsten ademtocht ongerept bewaren en zc naar best vermogen tegen alle vijanden ver dedigen. Den Bisschoppen en den priesters zult gij den verechuldigden eerbied bewijzen, de vrijheid der Kerk niet belagend. De rechtvaardigheid, zonder welke geen enkele Staat iu stand kan blijven, zult gij onwrik baar handhaven, de goeden beloonend, de- kwaden behoorlijk straffend. De weduwen, de weezen, de armen en de zwakken zullen in U een verdediger vinden tegen elke ver drukking. Voor allen, die tot U naderen, zult gij, overeenkomstig uwe Koninklijke waardigheid, U welwillend, minzaam en vriendelijk toonen. En zóó zult gij U godra gen, dat het voor iedereen duidelijtk is, dat gij het bewind voert niet ten eigen voor- deele, doch voor het welzijn des volks en dat gij het loon voor uwe goede werken verwacht niet hier op deze aarde, maar in den hemel. Hetgeen zich gewaardigd U te verleenen Hij, die leeft en heerscht God, in de eeuwen der eeuwen. Am en!" De Duitsohers surveilleeren tegenwoordig op de Eems, in Oostfriesland, mot bootjes om ontvluchting v. krijgsgevangenen te voorkomen. —Volgens de „Wiener Rundschau" zal weldra 'n officieel besluit verschijnen, waarbij Galicië een verregaande autohomie wordt toegekend. Te Dresden overleed in den ouderdom van 84 jaren do beroemde pianiste Marie Wieck, de schoonzuster van Robert Schumann. De Berlijnsche correspondenten in Noor wegen zijn van meening, dat de Duitsch- Noor- sehe crisis 'n gunstige wending heeft genomen. EE,N LIBERAAL OVER HET FIASCO DER LIBERALE SCHOOLPOLITIEK. Professor Krabbe zet in de „Gids" de leegheid «i het fiasco der liberale schoolpolitiek onmee- doogend te kijk. De Staat zegt de hoogleèraar heeft niet te zorgen voor openbaar neutraal onderwijs, maar voor goed onderwijs, en £oed onderwijs kan alleen uitgaan van hem, die zich mag uit spreken en daarin niet belemmerd wordt door de verplichting neutraliteit in acht ie nemen. De dwaling der liberalen is geweest en is nog, dat zij geen" andere tegenstelling kennen dan confessioneel en neutraal onderwijs. Maar zoo zegt de hoogleeraar de libe- dersoheid er bestaat tusschen kwaad te spre ken van iemand die leeft of die ovorlodeu Is; bovendien, die goede man had altijd zijn snuifdoos bij de hand, is dit niet nicht Cor delia? Schaam je toch Victoria, zoo spreekt men niet over zijn herder. Ik ga vroeg naar bed, zeide Victoria, ik hen in een slechte luim. Het doet mij leed zulke dingen to moe ten hooren. Wees toch dankbaar voor al hot goede dat je bezit, wat kan je meer verlan gen? Het meisje ging naar het venster en keek in de duisternis; zij zocht of zij daar iel» vinden kon, wat hare dagen minder kleur loos konden inaken. Zij dacht bij zioh zelf' Mr. Vowlea was Van meer nut in deze we reld. dan ik. Ik gevoel mü ziek on l>en on tevreden met mijzelf en met anderen, ik ga naar bed. Ik heb zelfs geen lust om myne gebeden op te zeggen. HOOFDSTUK IX. Zaterdagsavonds laat kwam Mr. Brent van zijn bezoek te Londen terug; hij was prik kelbaarder dan ooit. Zondags was de Squire altijd het slechtst gemutst. Onder het ontbijt snauwde hij nicht Cordelia af; maar nooh zij, noch zijn© dochters gaven hior acht op. (Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 9