DAGBLAD voor MOORD- en ZUID-HOLLAND. Enorme voorraad SLOBKOUSEN NASSAULAAN 49, HAARLEM P. W. TWEEHUIJSEN, DE OORLOG. BUITENLAND TELEGRAMMEN BINNENLAND 9 Laandag 6 November 191£ 4tste Jaargang No, 9181 issfercosnsmn Telefoonnummers 6428 en 2741 HAABLESTiSCH*. ALLEJAGiES N°. 20Ü VERSPREIDE bekbchten KORTE BESSSCHTEBI Van hedenmorgen Barteljorisstraat 27. TELEFOON 1770. 2036 Berichten in drie regels. zei; DE SCHEEPVAART BENOORDEN SCHOTLAND. A '.V ENE NUUILEII» CWRHT ABONNEMENTSPRIJS» Per 3 maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente)/1.60; voor de overige piaatsen in Nederland per post f 2,—per week voor Haarlem en de agentschappen f 0,125; afzonderlijke nummers 0,15. PRIJS DER ADVERIENTIËNi Van 15 regels f 0,75, iedere regel meer 0,15; buitenland per regel 0,201 advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van 15 regels f 0.40, elk* regel meer 0,10. AÏÏe betalende abonnés op dit Blad. in het bezit van een Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor f4000 bij levenslange ongeschiktheid tot werken^ k" ,."„1 ÏQQ l.:: verlie« van een band of voet, f 250 bij verlies van een oog. f 125 bij verlies van een duim, r 75 bij breuk van een arm of been, S lOO bij verhes van een wijsvmger. f 25 bt verTif. van TellnZ'Jn toTdt gegarandeerd door de „Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank" te Schiedam. (De v<S6r 1 October 1911 uitgegeven polissen zijn met geld.g.) ZONDAGSRUST. In de algemeene vergadering'der Volks- bond-Propaganda-Unie, die gisteren hier werd gehouden, drong de cluih Alkmaar aan om in het vervolg.niet meer op Zondag te vergaderen, maar op een dag in de week. Behalve op de gewone motieven voor Zon dagsrust, grondde zij haar verzoek ook op de uitdrukkelijke wenschen van Monseig neur, den Bisschop van Haarlem. Zij citeer de daarbij eenige uitspraken van Mgr., welke zij van liooren zeggen had. De voorzitter der Unie meende dat ver gaderen op een werkdag moeilijk zal gaan »n wat betreft de geuite wenschen van Mgr., waarschuwde Iiij voor overdrijving. Ook Mgr. is tegen overdrijving. Zeker! Z. D. H. de bisschop van Haarlem is tegen overdrijving. Alle overdrijving schaadt. Maar wij kunnen toch wel verzeke ren dat Mgr., alleen in de allergrootste nood zakelijkheid en wanneer het werkelijk niet anders kan, het vergaderen, feestvieren enz. opZondag goedkeurt Het heeft wellicht zijn nut dit even naar voren te brengen. AGENDA. 7 NOVEMBER. Gebouw St. Bavo Smede3traat 23 Bestuur Timmerlieden 8 uur. Hove niers 8 uur. Groote Kerk 2—3 uur Orgelbespe ling door den heer Louis Robert (Zie pro gramma Stadsnieuws). Gebouw St Marthavereen. Kleine Houtweg 13 Betrekkingbureau geopend van 34 uur 's middags. oncertzaal Vereeuiging 8 uur Haarl. Bachvereeniging: tweede concert eert Statenzaal Prinsenhof Vergade- xing Prov. Staten. Raadhuis 91 uur Verkiezing Kamer van Koophandel. Stadhuis 8 uur vergadering Ka mer van Koophandel en Fabrieken. Bisschoppelijk Museum Jansstr. 79 geopend eiken dag van 105 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. OVERZICHT. De eenige militaire daad, van vermoe delijk verstrekkende beteekenis is de for ceering van den Donau door Oostenrijksche troepen. Een groep Oostenrijksche monitors heeft namelijk 1.L Vrijdag een aüdeelinigt Oostenrijksche troepen op liet Donau-eiland Dinu en op den daartegenover'figgende Roe- meenschen Donau-oever aan land gezet. De Roemeniërs werden met verlies van twee ka- konnen van den oever verdreven, -waar de Oostenrijkers zich nestelden. Aanrukkende Roemeensche versterking .werden eveneéns op de vlucht gejaagd. Van hoeveel belang deze troepenlanding aan de overzijde van den Donau zal zijn, moet nog blijken, omdat nog niet met ze kerheid is te zeggen of van dit punt uit een krach tigen opmarsch in Roemenië zal kunnen volgen. Het feit alleen evenwel, dat de Donau hier werd geforceerd, is van groote beteekenis en wettigt de verwachting van weer nieuwe gebeurtenissen in Roe menië. De toestand van Roemenië blijft dus nog voor de toekomst zeer twijfelachtig, temeer omdat het gebrek aan munitie voor de Roe meniërs steeds nijpender wordt. Hierover klaagt ook de Fransche generaal Vouville in de „France Militaire." Deze ge neraal zegt, dat de benoeming van generaal Sacharow tot opperbevelhebber van het Rus sische leger in de Dobroedjsja van geener lei nut is, indien niet tevens aan Roemenië voldoende kanonnen on munitie worden ge-' zonden. Een andere gebeurtenis, maar dan van groot politiek gewicht, is de zelfstandig heidsverklaring van het aan Rusland ont rukte Poolsche gebied door de Keizers van Oostenrijk-Hongarije en Duitschland en de zelfstandigheidsverklaring van Galicië door Keizer Frans Jozef van Oostenrijk. Dat het manifest, aankondigende de her schepping van het Poolsche Koninkrijk, in Poolsche kringen met gejuich is ontvan gen is te begrijpen. Een beslissing van be lang voor de Centrale mogendheden, voor ■Rusland en voor Polen zelf natuurlijk ook. Hiermede is een begin gemaakt aan de tenuitvoerlegging van liet politieke program ma, door Bethmann-Hollweg, den Duitschen rijkskanselier, in zijn redevoeringen duide lijk uiteengezet. .Omtrent Polen's toekomst heeft de rijkskanselier immers onomwonden gezegd, dat Duitschland en Oostenrijk niet voornemens waren Polen aan Rusland te rug te geven, vooral ook hierom, dat de veiligheid aan de oostelijke grenzen van Duitschland en Oostenrijk dit niet toela ten. De zelfstandigheids verklaring van Ga licië is blijkbaar niet van zoo verre strek king als die van Polen, maar zal toch niet nalaten een goeden indruk te maken op de bevolking aldaar. Over de eigenlijke grensregeling, welke natuurlijk geheel afhankelijk zal zijn van den verderen loop van den oorlog, zal later worden beslist; voorloopig vertrouwt men in de centrale staten op de moreelen, maar vooral ook op militairen steun van de Po len om Polen's toekomstige zelfstandigheid; tegenover de Russen te verdedigen. POLEN TOT ZELFSTANDIG KONINKRIJK VERKLAARD Het eeuwenoude verlangen der Polen zal bevredigd worden. Reeds herhaalde malen heeft men juist van dezen oorlog het her stel verwacht van het Polenrijk als zelfstan dige staat. Onder den druk der omstandigheden, voor al wanneer het hun niet al te voorspoedig ging, hlebben de Russen bij herhaling ver zekerd, dat Polen autonomie zou worden geschonken; doch wanneer de omstandig heden in militairen zin, ten gunste van Rusland, eenige wijziging ondervonden, dan trokken de Russen hun half gedane be loften weer geheel in. Zoo was de toestand ook thans weer dat de beslissing over de toekomst van Polen, door Rusland ander maal voor onbepaalden tijd was uitgesteld, omdat.... men in Rusland meent de over winning in den oorlog te zullen behalen en alzoo, liefst een vergroot, Polen bij Rus land ingelijft te houden. Ook de Middenstaten deden al eerder toe zegging, dat Polen's zelfstandigheid zou worden hersteld 'en nu werd beraadslaagd, hoe dit het beste zou kunnen geschieden. De beraadslagingen hebben er nu toe geleid, Polen tot zelfstandige staat te ver klaren. Dit heeft gisteren te Warschau en te Lubiin plaats gehad. In beide plaatsen is, op hoog bevel van Z. M. den Duitschen Keizer, door den plaat selijken gouverneur-generaal het volgende manifest aan de bewoners van de generaal- gouvernementen afgekondigd: Z. M. de Duitsehe Keizer, Z. M. de Keizer van Oostenrijk en Koning van Hongarije, vast vertrouwend op de uiteindelijke over winning hunner wapenen en bezield door den wenscli, den door hun dappere legers met zware offers aan de Russische heer schappij ontrukten Poolsehen gebieden een gelukkige toekomst te bereiden, zijn over eengekomen uit deze gebieden een zélfstan- digen staat met een erfelijke monarchie en een constitutioneele wetgeving te vormen. .De nadere bepaling der grenzen van het Koninkrijk Polen blijft voorbehouden. Het nieuwe Koninkrijk zal in aansluiting bij de verbonden mogendheden de waar borgen vinden, die het voor de vrije ont wikkeling zijner krachten behoeft. In een eigen leger zullen de roemrijke overleve ringen der Poolsche legers van eertijds en de herinnering aan de dappere Poolsche medestrijders m den huidigen grooten oor log voortleven. De organisatie, africhting en leiding van het Poolsche leger zal in gemeenschappelijk overleg worden geregeld. De verbonden monarchen, de noodige re kening houdende met de algemeene politieke toestanden in Europa en de welvaart en veiligheid van hun eigen landen en volken, koesteren het vertrouwen dat zich thans de wenschen naar staatkundige en natio- Jiale ontwikkeling van het Koninkrijk Po len zullen vervullen. De groote, iWestelijke buurstaten van het Koninkrijk Polen zullen echter den vrijen en gelukkigen staat aan liun Oostgrens, die zich over zijn nationale leven verheugt, met vreugde opnieuw zien ontstaan en'tot bloei komen. EEN ZELFSTANDIG GALICIË, Gelijijktijdig mot de uitvaardiging van bo venstaande proclamatie aan het Poolsche volk, heeft Keizer Frans Jozef in de „Wie ner Zeitung" een eigenhandig schrijven doen publieeeren, gericht aan den minister-pre sident V on Roerhor, waarin Z. M. aan Ga licië zijn zelfstandigheid hergeeft en ver zekert. Het schrijven luidt als volgt: Krachtens de Overeenkomst, die ik heb aangegaan met Z. M. den Duitschen Keizer zal uit de landstreken van het Poolsche ge bied, dat onze dappere legers aan de Rus sische heerschappij hebben ontrukt, een zelfstandige staat, onder een erfelijke mon archie en donstitutioneelen rcgeeringsvorm, v/orden geschapen. Dit herinnert mij met bewogen gemoed aan de vele bewijzen van aanhankelijkheid en trouw, die ik gedurende mijn regeering heb ondervonden van het land Galicië, benevens aan de groote en zware offers, welke dit land in den huidigen oorlog^blootgesteld ais het is aan den (hefti ge n aanval van den vijand, brengt in het be lang van de zegerijke verdediging van de oostelijke grenzen van ons land, welke of fers het land voortdurende aanspraken ver zekeren op mijn innigste vaderlijke zorg. Derhalve is het mijn wil, op hetzelfde oogen- blik nu de nieuwe staat gJJboren wordt, hand in hand met deze ontwikkeling ook aan het land Galicië het recht te verleenen, zijn aangelegenheden binnen het volle raam van hetgeen in verband staat, met zijn saam- hooriglióid tot het staatkundig geheel der monarchie en tot haar bloei, zelf te regelen en daarmede de bevolking haar nationale en economische ontplooiing Je waarborgen. Terwijl ik u van dit mijn voornemen in ken nis stel, draag ik u op, de voorstellen vanldo wettige verwèzenlijking van dit plan uit te werken en ze mij voor to leggen. De Duitsehe Rijksdag verdaagd. De .Duitaohe Rijksdag heeft een regeeringB- vooretel, om de zitting tot 13 Februari 1917 te verdagen, aangenomen. Na afloop der be sprekingen over voedingskwesties, waarbij weliswaar alle sprekers een reeks klachten uitten, maar toch allen den nadruk erop legden, dat 's vijands hoop óp uithongering van Duitschland niet in vervulling zou gaan, heeft de vertegenwoordiger van den Rijkskanselier, Helfferich, het keizerlijk bevel tot verdaging van den Rijksdag tot 18 Februari 1917 voorge lezen. In zijn sluitingsrede zeide de voorzitter, Kftmpf: „Ons werk was gericht op het alge meen welzijn, in het vaste vertrouwen dat Duitschland samen met de trouwe bondgenoo- ten, tegen iedere taak ia opgewassen die deze oorlog op strategisch, oeconomisch en finan cieel gebied van ons vergt. De plannen van den vijand zijn mislukt en zullen ook verder af stuiten op de kracht die de voorstelling van wat het Duitsehe volk tot dusverre ge daan heeft, en tot welke daden het nog in staat is, ons geeft. Dankbaar past het ons op 't oogienblik dat wij ons werk eindigen, een groet te brengen aan Keizer en Rijk, aan hot Duitsehe volk, en het Duitsehe volksleger van opperbevelhebber tot landstorm soldaat. Bravo I De hemel be- acherme het vaderland. Onder levendige toejuiching werd de zitting met een „hcch" voor Kedzer, volk en vader land, gesloten. Amorika's bedreigde onzijdigheid. Uit New-York wordt aan de „Daily Tele graph" geseind: Het Amerika ansche vlieg- korps bij het Fransche leger zal waarsoliijnlijk spoedig dezen bizonderen titel kwijt zijn, op grond-van de informeel» opmerking van Was-' hing ton aan de Fransohe regeering, dat hot noemen van het Amerikaansche korps in de communique's de Amerikaanaehe regeering in een moeilijke positie brengt. Uit Duitsch land heeft zij namelijk kennis gekregen, diat het Duitsehe publiek de aanwezigheid van Amerikanen in het Fransche leger als een be wijs opvat, dat Amerika niet onzijdig is. Noorwegen en Duitschland. Aan een hoofdartikel in het te Stockholm verschijnende „Afton'blad" ontleent de „Korr. Norden" het volgende ovor het conflict tus- schen Noorwegen en Duitschland: Het ver schil in de Noorsohe en Duitsehe opvatting be hoeft niert van dien aard te zijn, dat er geen overeenstemming mogelijk zou zijn. Noorwegen kan er niets tegen hebben, dat Duitsehe duik booten op dezelfde wijze optreden tegen sche pen, die oor,trabands vervoeren, als kruisers, volgens de bestaande rechtsbepalingen kunnen doen. Het spreekt van zelf dat een Duitsehe duikboot een voor Borgen of voor do Noord kaap prijs gemaakt schip niet naar een Duit sehe haven kan slepen- Men jcan echter aan de zfjde van Duitschland de^ fictie niet volhouden, dat de Noorsclie duikbootverordening Oen onvriendelijke daad togen Duitsohland is. Mis schien echter ware het wenschelijk geweest, zoo de regeer in g van Noorwegen die bepalin gen had uitgebreid tegenover alle oorlogssche pen. Een Engolsohe kruiser vernietigd. Officieel wordt uit Berlijn gemeld: Oen 23sten Oct. ver nietigde een der Duitsehe onderzeeërs een En- golschen kleinen kruiser van een oikIgt type met twee sell nors toenen ten. westen van Ter- land. Een gezin van oorlogsslachtoffers. Naar de „Daily Express" meldt, bevat do „Dorset County Chronicle".het volgende bericht. Een Engelsch soldaat, wiens vader en drie broeders aan het {tont zijn gesneuveld en wiens moeder en zuster bij een Zeppclinaanval zijn omgekomen, is zolf drie maal gewénd. De „Marina." Do „Daily Ma.ii" meldt, dat volgens de laatste berichten slechts twee Ame rikanen van. het in den grond geboorde stoom schip „Maripa" vermist, worden. Verder do kapitein, 3 officieren, do Marconist en 11 kop pen van de bemanning. Duitschland en Denemarken. De „Lokalanz." verneemt uit Kopenhagen, dat de Duitsehe regcening de Deen,ache haar leedwezen heeft betuigd over het tot zinkeu brengen van hot s.s. Danneborg" en den schoener „Proeven" en verklaard heeft, dat het tot zaniken brengen niet gerechtvaardigd ia. Da Duitsehe regoe- ring verklaart zich bereid tot schadevergoe ding. NOORWEGEN—DUITSCHLAND. KRISTIANIA, 5 Nov. (Part.) Naar gemeld wordf zal het antiwoord van Noorwegen op de Duitsehe nota Dinsdag a.s. den Duitschen ge zant worden overhandigd. DE TOE,STAND IN GRIEKENLAND. PARIJS, 5 Nov. (Part.) Volgens berichten uit Athene besloten de gezanten der Entente- mogendheden neutrale zones vast te stellen tusschen het gebied van de voorloopige Re geering te Saloniki en de Atheensche ilegee- ring. De stad Ekaterimi zou dan binnen het ge bied van de Saloniki-Kegeering komen te lig gen. Waar evenwel de Venezelisten reeds wa ren slaags geraakt met de Grieksche Regee- ringstroepen, die de stad poogden te herwin nen, besloten de geallieerden Ekaterini door hunne troepen te doen bezetten, om verder bloedvergieten tusschen de Grieken te voorko men. Óndertusachen wordt gemeld dat bij hunne aanvallen de Grieksche regee rings troe pen reeds een verlies leden van 35 dooden en 20 gewonden. DE „U 20" VERNIETIGD. BERLIJN, 5 Nov. Gisteravond is de „U 20" in den nevel ten noorden van Bovbjergk op-de westelijke kust van Jutland vastgeloo- pen. Alle pogingen van onmiddellijk te hulp geroepen torpedobooten om den onderzeeër vlot te maken bleven vruchteloos. Deze werd daarom hedenmiddag opgeblazen, nadat de bemanning door onze torpedobooten gebor gen was. UIT DUITSCHLAND. BERLIJN, 6 Nov. (Part.) Naar gemeld wordt zal de eerste bijeenkomst van het hoofd- comitó van den Rijksdag tot het bespreken van den toestand der buitenlandache politiek Don derdag 8.8. plaats vinden. Men verwacht, dat hierin da Rijkskanselier eene belangrijke ver klaring zal afleggen. SAMENWERKING DER GEALLIEER DEN. LONDEN, 6 Nov. (Part.) Volgens berich ten uit Parijs zijn de onderhandelingen die tusschen Parijs, Londen, St. Petereburg en Rome eenige dagen geleden begonnen met bet doel om een groote vergadering van de generale staven der geallieerden in Parijs te bewerkstelligen, op goeden weg tot ver wezenlijking. Deize vergadering zal de grootste krijgs raad zijn, dien de geallieerden tot nu toe gehouden hebben. DE ONAFHANKELIJKHEIDSVERKLA RING VAN POLEN. BERLIJN, 6 Nov. (Part.) Naar uit War schau gemeld wordt, waren op dezen histo risch en dag voor Polou duizenden burgers op het slotplein bijeengekomen. Om 12 uur werd de proclamatie door den gouverneur- generaal Von Beeeler voorgelezen. Na het bekendmaken van deze proclama tie hield Von Beseier een toespraak, waarin hij wees op het belangrijke feit dat te mid den van dezen ontzettenden oorlog, een reeds lang gekoesterden wenaoh naar een zelf standig Polen door de regeeringen der Cen trale mogendheden verwezenlijkt is gewor den. De gouverneur-generaal vroeg het ver trouwen voor de zaak der Centralen, ten einde medo to helpen den oorlog tot een goed einde to brengen. Wij hopen, aldus besloot Von Beseier, dat de Poolsche staat, welks leven tihans is in geluid, spoedig een Poolsch leger zal vor men, dat zicli vrijwillig in dienst zal stel len teneinde de staatkundige onafhankel(ik heid te beschermen. Hot slot Belvédère, alwaar deze plechtig heid plaats had, bleef den ^eheelen dag het middelpunt van demonstraties. Duizenden burgers zongen het Poolsohe volkslied en tot laat in den avönd bleof liet op bet Slot plein zwart van groepjes uiensclien. die de gebeurtenissen van dezen dag druk bespra ken. Vrijdagavond, kort na haar vertrek uit Gree nore (Oostkust van Ierland) in aanvaring ge komen met het Engelsche s.s. „Retriever." Beide schepen zijn gezonken en van beide is slechts één overlevende. De „Connemara" was op weg naar Holyhead en de „Retriever" kwam van Carston en moest te Greenore binnenkomen. Aanvankelijk vreesde men, dat 300 menschen zouden zijn omgekomen, doch uit later inge komen berichten blijkt, dat er op de „Conne mara" 60 passagiers en een bemanning van 31 koppen waren. De „Retriever," een kolenboot, had een bemanning van 13 koppen. Van het passagiersschip de „Connemara" zijn 48 lijken aan land gespoeld, waaronder dat van den kapitein en de verminkte lijken van drie vrouwen en een zuigeling. Vele lijken zijn herkend, andere zijn onherkenbaar. Tot dusver weet men nog maar van één geredde. Nader wordt gemeld, dat veel wrakhout en nog een aantal lijken zijn aangespoeld. De in New-York uitgeschreven Britsche leening van 60 roillioen pd. st. ia geheel volte©- kend. Zaterdiag is de inschrijving gesloten. i Uit Bern komt het bericht, dat de Rus- sisohe gezant bij de Zwitsersche regeering Baaile de Bacharacht aldaar is overleden. De Deensche regeering heeft voorloopig tot 30 Apri 1917 het gebruik van rogge en tarwe voor veevoeder verboden. Gemeld wordt, dat de derde Duitsehe han delsduikboot, de „Amerika," nog niet gereed is om de reis te ondernemen. Volgens den „Manchester Guardian" loopt het gerucht, dat het bekende Reuterbureau ver kocht Is aan een Australiër. In de zitting van Zaterdag van het „Heiohsmilitargerieht" werd de.revisie van. Liebknecht's vonnis verworpen. Er heeft weer een ontploffing plaats ge had in een Engelsche munitie-fabriek. 1 per soon werd gedood en 4 werden er gewond. Volgens de „Stockholmer Beursct." houdt zLch de Russische regeering bezig met het op- stollen van zwarte lijsten naar Engelsch model. n In Oostfriesland wordt veor goede werk paarden 24003500 Mk. per stuk betaald; veu lens, beneden 't jaar, gelden 9001150 Mk. De Keizer van Oostenrijk heeft dr. Dumba (dien gewezen Oostenr.-Hong. gezant in de Ver. Staten) pensioen verleend. B E L G I E. Mgr. Aittoihe Stillemans. t Sedert korb na do viering van zijn 00-jarig priesterfeest, in do tweede helft van Septem- bor, waarover wij destijds oen en ander be richtten, is do hoogbejaarde bisschop van Geut, Z. D. H. Mgr. Antonie Stillemans, ongesteld geweest. In de laatste dagen nam zijn onge steldheid ernstig toe en deed zijn toestand reeds hot ergste vreezen, temeer wijl zijn hooge leeftijd weinig hoop meer op herstel overliet. Gisteren, Zondag, is Mgr. Stillemans, in den ouderdom van 84 jaar, te Geut overleden. R. I. P. ENGELAND. EEN SCHEEPSRAMP IN DE IERSCHE Drie en negentig mensehen omgekomen. De Ier ach o passagiers- en pakétiboot „Con nemara" is naar Reuter uit Londen seint, UIT DE STAATSCOURANT. By Koninklijk besluit is, op verzoek, met in gang van 1 Januari, aan H. J. Gesterkamp eervol ontslag verleend uit zyno betrekking van hoofdcommies by het Departement van Financiën. De gewone audientiën van do ministers van Buitenlandache Zaken, van Finantiën, van Oorlog en van Landbouw enz. hebben deze week niet plaats. DE KAMERVERKIEZING TE HAARLEM MERMEER. Op "de groslüst voor den Kamerzetel in het district Haarlemmermeer is gebracht door de R. K. Kiesvereeniging te Nieuwer- Amstel met nagenoeg algemeene stemmen de heer Mr. J. B. Bomans, te Haarlem. DE ONLUSTEN IN DJAMBI. (Officieel). Bij het departement van Ko loniën is van den vice-president van den Raad van ïndië, by afwezen van den Gou verneur-Generaal belast met het dagelijkseh beleid Van zaken, het volgende bericht ont- vangen: De Resident van Palembang seint, dat twee verzetsleiders uit de afdeeling Rawas zpu gevangen genomen. De Resident van Djambi telegrafeert, dat in Bangko alles rustig was; de'bevolking keerde in haar dorpen terug en verrichtte heerendiensten. Rio Depati meldde zich bü den controleur; een der moordenaars van den controleur Walter meldde zich te Sarolangoen (Djambi) (Officieel). Het departement van Marine deelt mede, dat in verband met liet door een groot deel van de scheepvaart \olgep van de routo beuoorden Schotland, het lichi van Eierland weder zal worden ontstoker, met dien verstande, dat hierop niet in alle gevallen vast mag worden gerekend, omdat de militaire autoriteit gemachtigd is, in dringende omstandigheden het licht te doo ven zonder voorafgaande waarschuwing. H. M. DE KONINGIN-MOEDER AAN EEN GEVAAR ONTSNAPT. Door den sterken wind knakte omstreeks i I'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1