uit de provincie" BERICHTEN SuSiiWeten 0Ver Wat dC toekomst te doen UIT SCHftGKM e.o. STADSNIEUWS lialféén Zondagmiddag in het H&agsche Bos oh op een gedeelte gelegen in het ver lengde van de Laan van Nieuw-Oost-Indië, een aware boom af en kwam het vallende deel met donderend geweld op den grond neer. Een ondeelbaaroogenblik te voren was het rijtuig, waarin H. M. de Koniiügin- moader gezeten was, de plaats van het ge beurde gepasseerd, zoodat H. M. op geluk kige wijze aan een zeer dreigend gevaar is ontsnapt. UITBREIDING VAN HET CENTRAAL STATION TE AMSTERDAM. Naar liet Hbld. verneemt hebben de on derhandelingen tusscken de gemeente Am sterdam en de directie der Hollandsche IJze ren Spoorweg-Maatschappij aangaande de vergrooting van het Centraal-Station en 't verdubbelen van de viaduct in de richting Haarlem dezer dagen haar beslag gekregen. He contracten zijn geteekend, en binnenkort zal dan ook met het werk een begin wor den gemaakt. Voor deze uitbreiding zal een stuk van het Oosterdok moeten worden aan- geslempt. De „K. I." beschoten. Xaar de „Toekomst" meldt, zijn de Neder- Jandse'ue onderzeeboot „K. I." en de sleep- boot „Vv itte Zee" op hun tocht naar Neder- landsch-Indië beschoten; eerst aan de Fran sche kust door een Fransoh patrouille-vaar tuig, later bii Gibraltar van Engelsebe zijde. Het blad setrrijft dienaangaande: „Ofschoon de beide vaartuigen door de vlag die zij voerden duidelijk herkenbaar waren, beeft men èn aan de Fransche west- kust door een Fransch patrouillevaartuig, èn bij Gibraltar van Engelsche zijde, zonder verder onderzoek op onze marine-vaartui gen geschoten. De granaten vielen op kor ten afstand in zee. Na eenigen tijd zag men blijkbaar de fout in, en het vuren hield op. De betreffende Fransche en Engelsche com mandanten hebben 't echter niet noodig ge vonden excuses aan te bieden, en zieh op de hoogte te stellen, of de Neder la nddsche sche pen misschien getroffen, resp. beschadigd waren en of hun, bij de voortzetting der reis, misschien gevaar dreigde." De N. R. Ct. doet naar aanleiding biervan opmerken: Deze gebeurtenis is inderdaad zeer pijn lijk. Het vertrek van de beide booten was in de Staatscourant bekend gemaakt, en gere- v geld zijn er in dat blad en in de Nederland- sche pers berichten versohenen, omtrent den tocht. De beide schepen zijn meer dan eens van de Engelsche kust gesignaleerd. Alle feevarenden konden dus van dezen tocht, in de ongewone combinatie van een sleepboot en een duikboot, op de hoogte zijn. Niette min is er, ondanks de schepen de Neder- landsche vlag duidelijk vertoonden, op los geschoten. En toen eerst aan de Fransche knst de fout was begaan, is zij bij Gibraltar herhaald. Dit alles wijst, bij de commandanten der schuldige schepen op een roekelooze onver schilligheid, die met die van sommige ka piteins van Dnitsche duikbooten op één Ijjn mag worden gesteld. Onze regeering heeft, naar „De Toekomst" meldt, over deze ge- i beurtenis aan de Fransche en de Engelsche regeering opheldering verzocht, en die zal wel worden verkregen. Maar men mag toch verbaasd zijn, dat geen der beide mogendhe den er van haar kant prijs op gestéld heeft, sene vraag van onze regeering te voorko men. NIET ANTI-KATHOLIEK, MAAR ANTI- ULTRAMONTAAN! De Evangelische maatschappij heeft ver gaderd. Dat zijn de heeren van het Protes- tantsche adresboek, pins Mr. Tideman en j prof. Eerdmans. Het adresboek is niet tegen de Roomschen, o neen, enkel om de protestanten voor te lichten. Die voorzitter is een odlijke guit! Hij wil ook bij katholieke winkeliers koo- pen, mits.... zij geen ultramontanen zijn j en dan ook: als zijbeter en voordeeliger verkoopen als de protestantsche broederen. Het algemeen standpunt is dus: principes zijn uitstekend, als het maar geen geld kost. Er zijn nog veel meer bewijzen dat de heeren niet anti-katholiek zijn. De voorzit ter wil liever met een katholiek Nederlan der dan met een protestant-vreemdeling in de loopgraven liggen. Hij heeft er niet bij gezegd dat die soldaat geen ultramontaan mag zijn. 't Is tooh mooi dat een katholiek soldaat zich dan toch ook met toestemming der Evangelische maatschappij, voor het vader land, mag laten doodschieten. Een landstormer vroeg mij vanavond het idres van den bond.... hij wilde zioh bij den voorzitter als ultramontaan aangeven., misschien heeft de voorzitter of anders het Kamerlid Eerdmans macht genoeg om zoo'n gevaarlijk element uit de kazerne te doen zetten.... de man is bakker, kan thuis goed gebruikt worden, zijn broodwinning is aan het verloopen. Vader, vergeeft het hun! „TELEGRAAF"-LEUGENS ONTMAS KERD. De Nieuwe Ct. schrijft het navolgende, waaruit wederom voor den zooveelsten keer blijkt welk een lands-gevaarlijk blad „De Telegraaf" is: In Le Temps van 26 October vinden wij onder het opschrift „La Situation Diploma tique" melding gemaakt van het bezoek, dat een buitengewoon slecht georiënteerde Zep pelin-commandant door de Dnitsche Regee- ring tegenover de onze verloochend, op 22 October aan ons land gebracht beeft. Het Fransche blad, aannemende datr het luchtschip opaettelijk een brandbom beeft laten vallen, maakt daarbij, in verband met het Noorsch-Duitsche duikbooten-gesehil, de volgende hatelijke en volkomen onjuiste op merking: „Noorwegen had waarschijnlijk zulk een handelwijze niet geduld en op deze wel overwogen provocatie geantwoord overeen komstig zijn recht van een neutralen staat, die besloten in zijn gebied te doen eerbiedi gen. Nederland is minder teergevoelig, als men een van zijn bladen, de „Telegraaf" van Amsterdam, gelooven moet. „Door altijd te berusten en te zwijgen schrijft dit opgaan ondanks de ergste beleedigingen van onze vlag en de laagste vernederingen, demora liseert en vernietigt met het gevoel van na tionale waardigheid dat eerbied afdwingt voor een vry volk en het een eereplaats in Se rij der natiën geeft." „Deze regels zijn geschreven vóór de jong ste aanranding. Dnitsohland rechtvaardigt de verwijten die het Hollandscho blad tot zijn eigen regeering richt, door opnieuw te bewijzen dat de minachting die de Teutonen voor de neutralen aan den dag leggen te grooter is naar gelang deze zich meer on der den indruk en volgzamer betoonen." Dadelijk daarop volgt dan de opmerking dat de waarheid biervan bewezen is.... aan Griekenland. Tegen het geringschattend oordeel van „Le Temps" wenschen wij nadrukkelijk te pro testeeren. Het berust ten deele op onbekendheid met de feiten: er is geen bom uit een Zeppelin geworpen; onze gezant te Berlijn is in op dracht van de Regeering onmiddellijk op zoodanige wijze tegen de begane neutrali- teitssehennis opgekomen, dat de Dnitsche Regeering zich verplicht, heeft geacht de verontschuldigingen van Kót Dnitsche Al gemeen Hoofdkwartier met haar eigene aan onze Regeering aan te bieden nog voordat zij in het bezit was van de volledige rap porten die zij afwacht ter beantwoording van het vertoog van H. M.'s gezant; de op merking dat Noorwegen in een dergelijk ge val zich teergevoeliger zou hebben betoond voor de schending van zijn neutraliteit, is dus sans rime ni raison. En de willekeurige beleediging die ons land en onze Regeering door het groote b ransche blad wordt aangedaan, hebben wij opnieuw te danken aan dat bij uitnemend heid nationaal orgaan van onze hoofdstad, JDo Telegraaf'! Mr. M. TYDEMAN Jr. t Het lid der Tweede Kamer voor Tiel en leider der Vrije liberalen in het Parlement, is Zaterdagmiddag, toen hij te Hilvarenbeek op jacht was, door een hartverlamming ge troffen, die onmiddellijk den dood ten ge volge had. De overledene, die 6 Maart 1854 te Tiel was geboren, zou den 14den December zijn „3-jarig onafgebroken Kamerlidmaatschap herdacht hebben. Hij was ridder in de orde van den Nederlandsehen Leeuw en com mandeur in de orde van Oranje-Nassau. Voor de partij der Vrije liberalen is zijh heengaan een gevoelig verlies. Ten opzichte van rechts was de heer Ty- deman, lid der bevredigi n-gvscommissio, niet zoo conciliant als de eenige maanden gele den overleden voorz. der comm. dr. Bos. In 't parlement was hij een figuur van betee- kems, wiens optreden, hoewel de heer Ty- aeman zich scherp tegen rechts kantte, zich toch nog kenmerkend onderscheidde boven dat van mannen als Eerdmans en anderen. Een griezelig geval. De ,,Avp." verhaalt: V an de gelegenheid dat de bewoners van een perceel in een der stillere straten van Duin oord te Den Haag op een avond allen afwezig waren, maakte in bet begin van de vorige week bet dienstmeisje gebruik om haar aanstaande binnen te laten. Na eenigen tijd kwam de familie weder thuis en het meisje begaf zioh op de gewone wijs te ruste. Eerst den volgenden ochtend werd men opmerkzaam op het ongewone ge drag van de dienstbode, die blijk gaf zeer op- giewonden te zijn, doch alle inlichtingen, om trent de oorzaak hardnekkig weigerde. Weder- om begaf ze zioh 'a avonds naar baar kamertje. Toen de toestand den volgenden dag geens zins verbeterd was, integendeel alle kentee- kenen vertoonde niet van voorbij gaanden aard te zijn, begon de familie aan een ernstige geestesetorting te denken en ontbood een ge neesheer. Deze, die het, zoo&le steeds in darge- djke gevallen, zijn teak achtte, zich zekerheid te verschaffen, omtrent de oorzaken van het lijden waaraan het meisje ten prooi was, stelde haar een aantal vragen. Aanvankelijk bleef ze ook daarop het ant woord schuldig, doch ten slotte bekende zij dien bewusten avond bezoek te hebben gehad van baar aanstaande en dat deze tijdens zijn verblijf in de woning plotseling overleden was. Vrees had haar weerhouden het feit bekend te maken. Ze had het lichaam van den man op haar ka mertje verborgen gehouden en twee nachten in de nabijheid van het lijk doorgebracht. Een brntaal stukje. Te Rotterdam kwam in een sigarenwinkel op den Goudsohe rij weg; een Belg een dubbeltje sigaren koopen. Hij maakte er een praatje en verzocht f 25 ter leen om zijn goed te kunnen halen, dat, zooals hij vertelde, aan een station staat. De winkelierster weigerde, doch toen bij van baar vernam dat haar man afwezig en zij alleen thuis was, deed hij brutaalweg een greep in de toonbanklade, haalde er de f 25 aan bankpapier uit, die hij opgemerkt had, toen hij zijn dubbeltje betaalde, liep den winkel uit en sprong op een motorwagen van lijn 5, waarmede hij in de richting Kralin gen verdween. Dat was heel anders. Toen te Volendam de boot naar Amsterdam voor vertrek werd gereed gemaakt, miste men den machinist Kamp. Daar de kapitein vreesde dat de man over boord was gevallen, liet hij dreggen. Later echter zag men dat een kast openge broken en een waarde van f 80 ontvreemd was. Doodgeschoten. Vrijdagnamiddag is de timmerman K, uit Siebengewald, die naar <toch was geweest om een lijkkistje te kee pen voor een zijner overleden kinderen bij zijn terugtocht naar Nederland op 30 meter afstand door een kogel van een Duitschen grens/wacht doodelijk getroffen. De man laat een vrouw en eenige kinderen onverzorgd achter. Een ernstig tramongeluk. Gisteren is de stoomtram, die om 9.50 van BurghZie- rikzee naar Rotterdam vertrekt, naar de Tel. meldt, gederailleerd bij Noordwelle. De stoker werd gedood en eenige reizigers wer den gewond. OST ONZE VOBIÜE 0PL&A6 HAARLEM. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND Verordeningen Watersnood. Ged. Staten bieden verschillende wijzigingen aan in de verordeningen, verband houdende met den watersnood. In de toelichting verklaren zij, dat aan de bezwaren voor een groot deel is tege- moet gekomen. Deze bezwaren betroffen in hoofd zaak het verbod tot het weiden van vee op de binnendijken, ae bepalingen omtrent het laten loopen of in hokken houden van pluimvee en het aanbrengen van beplantingen op of langs de dijken. In het aangeboden gewijzigde ontwerp worden daaromtrent minder strenge voorschrif ten voorgesteld, terwijl het verbod tot het bewei den der binnendijken vervallen is. Daarentegen meenen Ged. Staten dat niet kan worden voldaan aan het door het gemeentebestuur vanNieuwen- dam geuite verlangen om ook voor het bouwen langs de zee- of binnendijken geen vergunning van hun College als vereischte te stellen Evenmin vinden zij vrijheid om verder dan in het hierbijgaande gewijzigd ontwerp reeds is geschied, tegemoet te komen aan een sedert bij hen ingekomen verzoek van B. en W van Am sterdam, om in de ontwerp-verordening alsnog zoodanige wijzigingen voor te stellen, dat daar bij aan die gemeente geenerlei beperking worde opgelegd met betrekking tot het van oudsher haar toekomende beheer en onderhoud van den Spaarndammerdijk, de zeewaterkeering in de kom der gemeente en den St. Anthoniedijk, voor zoo ver deze binnen de bebouwing zijn gelegen Door de voorgestelde bepalingen zal inderdaad voor de werken tot rioleering, watervoorziening enz der perceelen langs genoemde binnenwaierkee- nngen gelegen, ook een vergunning van ons College worden gevorderd, doch bii eene ver standige toepassing der verordening zijn daar van o. i. geen moeilijkheden van ernstigen aard te vreezen Wij achten het in elk geval niet ver antwoord de genoemde binnendijken van de wer king der verordening uit te zonderen. E-iectriciteits voorziening. Verder hebben de heeren Mr. H. Verkouteren c. s een nota ingezonden betreffende de voor gestelde electridteitsvoorziening door Ged Sta ten. Zij verklaren zich niet voldaan en willen over het ontwep ook het oordeel hooren van den in te stelen Raad van Toezicht. Vooral willen Dr. H. VAN DEN BERG Den 18en December is het 50 jaar geleden, voiderd Berg lot arts is be- QEMEENTEZAKEN. E>e Gasthuis-quaestie. In de raadszitting van 25 October werd in handen van B. en W. om praeaövies gesteld het navolgende voorstel: „Willen Burgemeester en Wethoudere onder- d°°ur den Raad gewenscht woidi, dat het Gasthuis hetzij door overneming hetzij aoor wijziging der verordening moet wor den een gemeente-instelling als in art 229 Ge meente-wet bedoeld, een soortgelijke regeling practiscü uitvoerbaar zal zijn?" Den inhoud van dit voorstel volgend, zoude uw Raad aldus deelen B. en W. den Raad mede eerst de wenscheüjkheid der overneming moeten uitspreken, waarna omtrent de uitvoer baarheid door ons een onderzoek zou moeten worden ingesteld. x Dit komt ons voor een zeer omslachtige wijze van werken te zijn en ook niet in de bedoeling des voorstellers te liggen. Om die reden schijnt het ons aanbeveling te verdienen, dat het bedoelde onderzoek in de eerste plaats geschiede en eerst nadat daarover rapport zal zijn uitgebracht, de wenscheüjkheid door u worde overwogen. Zij stellen dan voor B. en W. uit te noodigen cr011^?0^? of 200 ja, hoe het St. Elisabeths- of groote gasthuis kan worden eigen dom der gemeente in den zin van art. 229 der Gemeentewet. Verder deelen B. en W. mede, dat de heer G. Ad nan, arts alhier, verklaard heeft reéds eeni gen tijd te hebben overwogen te bedanken als controleerend geneesheer, doch thans bereid te zijn zulks te doen tegen 1 Januari a.s. zoo daarmede zijnerzijds gehandeld werd in het be lang eener oplossing der gasthuisquaestie. Een rookverbod. en W. stellen den Raad voor te besluiten de rechtsgeleerden-commissie uit te noodigen over te gaan tot het ontwerpen eener verordening waarbij' het rooken door kinderen wordt tegen gegaan. Woningverbetering. B. en W. adviseeren goedgunstig op een adres van de Haarlemsche Stichting voor Woningver betering om haar te verleen en een voorschot van f 516,000 voor de stichting van 184 één-gezins woningen, benevens een kantoor voor den admi nistrateur, op een terrein ten zuidoosten van de Hofdijkstraat, bij het Hofdijkplein De Ambachtsschool. B. en W. doen een voorstel om wegens redenen ran formeelen aard eenige wijzigingen aan te brengen in 't raadsbesluit inzake verleening van subsidie aan 't Bestuur der vereeniging „De Ambachtsschool". Onderwijs. Mej. S. S. Bouwmeester, leerares -aan de meisjesschool voor M. O. met 5-jarigen cureus vraagt met ingang van 1 Januari 1917 uit haar betrekking eervol ontslag. Subsidie Haarl. Muziekkorps. De Haarlemsche Handelsvereeniging en de R.-K. Middenstands-Vereen. „Sint Jozef", hebben tot den gemeenteraad het verzoek gericht om de gevraagde subsidie voor Haarlem's Muziekkorps toe te staan. B. en W. verklaren zich daartoe bereid en stel len den Raad voor aan het Haarlem's Muziek korps de subsidie van f 15000 tot wederopzeg- gens toe te verleenen. Wat de regeling der rechts positie der leden betreft waarom het verzoek werd gedaan door de heeren Poppe en Spiesz ontmoet deze geen bezwaar bij het bestuur der Concertvereeniging, die zulk een regeling wil treffen en door den Raad doen goedkeuren, echter vraagt het om het subsidie voor 1917 daarvan niet te laten afhangen, waartoe B. en W. advi seeren. DE HAARLEMSCHE POLITIE IN HET TEEKEN VAN DEN STRIJD. D.d. 5 September 1916 ia, zooals reeds eerder werd gemeld, alhier een afdeeling van den Bond van R. K. Politiebeamten „St. Michael" opgericht. Deze afdeeling, die'aanvankelijk met 7 leden begon en thans, de Bisschoppelijke goed keuring op de Statuten mocht ontvangen ter wijl Z. D. H. tevens tot Geestelijk Adviseur dier vereeniging benoemde den WelEerw. heer ka pelaan J. Th. Jacobs, telt nu reeds 19. leden, Wel een bewijs dat R. K. organisatie niet slechts gewenscht, doch een noodzakelijkheid was ge worden. Lang heeft het geduurd eer de oogen der R. K. agenten van Politie open gingen en voor zij beseften, dat zij onder zoogenaamde Neutrale vaan? georganiseerd waren. Dit niet direct, doch indirect doordat de Politieagenten- vereeniging V. Z. O. S. waarvan zij lid wa ren aangesloten ia-bij den Neutralen Bond? van Gemeente Politiebeambten in Nederland. Zij hébben ook niet vergeten dat liet hun plicht is mede te werken aan de vervulling der wenschen van onzen H. Vader den Paus en het Doorluchtig Episcopaat. Roepen zij ons allen niet toe: Katholieken, vereenigt u in Katho lieke vereenigingen? Is ook voor hen de Encycliek „Rerum No varum" van onzen grooten Paus Leo XIII, zali ger gedachtenis, niet geschreven? Zou die stem nog langer voor u, Haarlemsche R. K. Politiemannen moeten zijn als die eens roepende in den woestijn. Gelukkig neen,. Reeds de meeste Roomsck-Katholieke Politieman nen hebben gehoor gegeven. Het roepen is al leen nog voor een enkelen hardhoorende noodig Welnu luister naar die stem R. K. kameraden voor het te laat is, want gij ziet het, de chris telijke Politiemannen vereenigen zich ook af zonderlijk en zijn blijkbaar ook overtuig ge worden, dat het zoo niet gaat, hetgeen kan blijken uit het feit, dat ook twaalf christelijke Politieagenten personeel lid zijn geworden van den Bond van Christelijke Politiebeambten in Nederland „Gedeon". Naar wij vernemen bestaat er ook in die kringen behoefte om een plaatselijke afdeeling van dien Bond te stichten en zal er binnen kort een propaganda-vergadering worden be legd, waarop eenige sprekers zullen optreden om te komen tot oprichting eener afdeeling. Voegen wij daar nog aan. toe dat de reeher- cheurs-vereeniging „Plicht Recht" die 1 Januari 1916 werd opgericht en ongeveer elf leden telt ook geen deel uitmaakt der vereeni ging V. Z. O. S., dan kan men daaruit zien dat deze eens zoo eendrachtige vereeniging danig aan het aftakelen is onder haar zoogenaamde N e u t r a 1 e V a a n, en dat zjj weldra uit den tijd zal zijn. Dit schijnt voor ]e confessioneele vereenigingen niet anders te beduiden clan groei, ten koste van V. Z. O. S., die is ge smoord in de kleur der zelfzucht. W. SALARISREGELING VAN VERPLE GERS OP „MEERENBERG". Namens de afd. Meerenberg der Ned. Ver plegers Vakvereeniging is aan de Provin ciale Staten van Noord-Holland verzocht het salaris der verplegers als volgt te wijzigen: A. Iste verplegers per week f 1722; ver plegers per week f 1520. Het maximum te bereiken in 5 jaar. Gediplomeerden ontvan gen f 1.per week meer. Leerling-verplegers f 14 het eerste jaar; idem f 14.50 het tweede jaar. Plaatsvervan gende lste verplegers genieten f 1.— per week extra. B. Gehuwde verplegers ontvangen een vrije dienstwoning of bij gemis daarvan een vergoeding van f 8.— per week. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 4 Nov. C. H. Koster en W. Wassenaar. Geboren; 1 Nov. d. van A. W. H. M-Allard -Steonhandt Carré. 2 Nov. z. van J. M. StruijkBeijnen. Overleden: 3 Nov. M. J. van BuerenJan sen Runnenburg, 88 jaar, Sophiastraat. BINNENLAND. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN DE VER. STATEN. LONDEN, 4 Nov. Reuter seint aan enkele bladen: De „Tlmea" verneemt uit New-York d.d. 8 Nov.De geeetdriftigste bijeenkomst in den presidentieelen verkiezingsveldtocht is gis teravond gehouden, toen Wilson verscheen op een massameeting in Madisonsquare Garden. De politie kon de menigte niet meester blijven het terrein was door 75.000 menschen omgeven, die toegang eischten, terwijl er slechts plaats was voor 15.000. Wilson en zijn vrouw konden niet door de massa heendringen en moeeten binnenkomen langs den nooduitgang aan de achterzijde van het gebouw. De president lokte groote geestdrift, toen hü zieide, dat d© teekenen van verdeeldheid die zich in het Amerikaansche leven openbaren, in de toekomst onheil zonden brengen, wanneer daaraan geen einde werd gemaakt. Verder sprak hij over de verdeeldheid tusschen arbeid en kapitaal, waarbij-hij tot de conclusie kwam, dat het land niets ergers zou kunnen overkomen, dan indien de werkgevers zich van een ander soort beschouwden dan de werknemers. De politici tasten in het duister over den uitslag van de verkiezingen. De weddenschap pen gaan nu ten gunste van Hughes, en wel tien tegen zeven en tien tegen acht; maar sinds langen tijd zijn er niet zulke diepe verborgen strooomingen geweest, waarvan de kracht niet geschat kan worden vóór de stemiping. SPAARNDAM. Ten plattelande! Daar de boot niet meer in de vaart is, rijden dagelijks 2 jongens per hon denkar naar school! SANTPOORT. Een mooi lid.' Een 16-jarige jongen uit Haar lem, H. J. de R. genaamd, stal bij den rijwiel handelaar S. Koster een stuk lood uit diens werk plaats, terwijl deze even afwezig was. Het werd, nog vóór dat dö jeugdige dader zich uit de voeten kon maken, opgemerkt en de jongen werd aan de politie overgegeven, die hem in verhoor nam. Om aan geld te komen voor te snoepen en om sigaretten te kunnen rooken, nam hij het lood weg Ongeluk. Tijdens het jagen op het landgoed van mej. Wickevoort-Cremmelin te Santpoort, werd de drijver W. S. in het been geschoten en kreeg zooveel hagel in zijn been dat dokter de Groot opname in de Joannes de Deo te Haarlem noodig oordeelde. Begin van brand. Heden ontstond een begin van brand in de woning van P. Schoon te Sant poort en wel doordat in den schoorsteen op den zolder een houten luik in brand was geraakt en liet vuur inmiddels door het vallen van het luik op den zolder de kleeren had aangetast. Doch de brand breidde zich niet verder uit. Assurantie dekt de schade. VELSEROORD. Inbraak. Behalve in het clubhuis der H. F. O. „Haarlem* te Schoten, is ook ingebro- kon in het kleedlokaal der voetbalvereeni- ging JDe Stormvogels" alhier, Eveneens zijn hier vele voethallen weggenomen en voor een waard© van f 200 aan kleedingstuikken is er gestolen. IJMUIDEN. Tien mijnen in de vleet. De KW 177 Noord zee VII, welk vaartuig alhier is binnenge vallen, heeft niet minder dan 10 mijnen in de vleet gehad. Bij het aan boord halen van de vleet kwamen de mijnen tot ontploffing, waardoor bijna de geheele vleet is verloren. De schokken waren meermalen zoo gewel dig, dat men voor het behoud van de beman ning en het vaartuig ernstig vreesde. Het in convooi visschen der schepen. Op een door schippers en machinisten van stoemkorders alhier gehouden vergadering is een regeling getroffen inzake het vissohen der schepen in eonvooi. De geheele stoomvisschersvloot, welke van hieruit de visscherij uitoefent, en bestaande mt 146 schepen, zal in drie klassen worden verdeeld. In de eerste klasse zijn de snelvarende, en groote, in de tweede klasse de minder snel varende en kleinere schepen geplaatst, terwijl ae laatste klasse de overige schepen omvat. Elke klasse is wederom verdeeld in ploe gen, namelijk de eerste klasse omvat vier ploegen, van resp. 11, 11, 11 en 12 sche pen, c.e tweede klasse eveneens vier ploegen met resp. 12, 12, 11 en 10 schepen, terwijl de derd klasse m vijf ploegen is verdeeld met resp. 11, 11, 12, 12, en 12 schepen. Aldus zullen cïan volgens bevenstaande regeling 10, 11, of 12 schepen, van ongeveer gelijke grootte en sterkte der machines in de toekomst uit en thuisvaren. Er zijn verscheidene schippers aldus meldt men aan het „Hbld." die ernstige bezwaren opperen tegen de regeling. Er zul len bijv. schepen bij een convooi zijn, die door de slechte kwaliteit der kolen geen stoom kunnen houden, en dan achteraan zul len komen. In het reglement staat aangegeven dat uitvaren, thuisstoomen en visschen geregeld zal worden naar de slechtste looper, doch zal deze maatregel gehandhaafd worden Bij stormachtig of mistig weer zou het mogelijk zijn, dat één of meer schepen van een con vooi van de overige afdwalen. Er zal dan ge tracht Worden dez8 schepen weer op te zoe ken, doch wanneer dit niet mogelijk is om de een of andere redenen, wat moet dan ge daan worden? Nog iels, er zijn bijv. eenige schepen die tot een convooi behooren, die slechts weinig visch hebben gevangen, terwijl de schipper, die aangewezen is het thuisvaren zal aan vaarden; zullen de opvarenden van de sche pen met ge'ringe vangst er dan genoegen meenemen het eonvooi naar huis te volgen? De vissehersvloot weer naar zee. Zaterdag zijn in het geheel 41 stoomkorders naar zee vertrokken, alsmede 1 beugschip en 8 ha ringschepen, welke laatste echter buiten het verband der IJmuider vloot varen en dus niet in ééne der convooiklassen ingedeeld waren. De regeling der verschillende groepen was toevertrouwd aan eene commissie van beva ren. schipprs, die alle schepen der vloot op hun duimpje kennen en dus het beste kon den uitmaken in welke groep de schepen moesten vissohen. De .Admiraal" van iedere groep werd door de medevarende schippers aangewezen en men kon zich in het alge meen goed vereenigen met de indeeling. Wij hoorden althans geen klachten tegen de re geling uiten. Het was een zeer interessant gezicht bui ten de haven de vertrokken schepen te zien ankeren, totdat iedere groep bijeen was. Zoodra de Admiraal" zijn scheepjes voltal lig had, ging de Nederlandsohe vlag in den voormast omhoog en werd koers gezet naar de visscherijgronden. Het geleek wel een flottielje marinevaartuigen. Personalia. Te Amsterdam slaagde voor 't examen vrije- en orde-oefeningen de heer J. Dalhuijsen, van hier. Stoomzeevisseheriimaatechappiien. De St.- Ct. behelst de gewijzigde statuten der N.V. Stoomzeevisscherijmaatsohappij „Zaanstroom IV" en „Zaanstroom V". BAARLEMMERLIEDE Tot tusschenpersoon ingevolge de Invali diteitswet is voor bovengenoemde gemeente herbenoemd de heer W. H. J. Vilsterman te Haarlem. HAARLEMMERMEER. De vacature van Wichen. Als candidaat vooi de Tweede Kamer is door do R.-K. Kiesver- eeniging gesteld de heer J. H. M. Balvers van Hillegom. Regecrings-aardappelen. J.l. Vrijdag zijn voor rekening dezer gemeente twee wagons regeerings-aardappelen te Hoofddorp gear riveerd, die a.s. Maandag zullen worden gedistribueerd voor f 3.10 per H.L. De aardappelen zijn prachtig van stuk. BEHAGEN. Rede van Mr. Bonians. Op den buitenge wonen feestavond van den R. K. Volksbond afd. Schagen, op 9 November as., zal de heer Mr. J. B. Bomans een rede houden. Met ze kerheid mogen we verwachten dat het den gevierden spreker niet aan toehoorders zal ontbreken, te meer daar het Bestuur beslo ten heeft aan alle katholieken boven de 16 jaar, dus ook aan niet-leden van den Bond, vrijen toegang te verleenen. Gemeenteraad. In den raad is de gemeente- begrooting vastgesteld tot een totaal bedrag van f 96,706.47. Bij de behandeling ervan is van verschillende zijden aangedrongen op een andere regeling der markt en is beslo ten een lantaarn te plaatsen op den hoek Landbouwdwarsstraat en Roggeveenstraat. Benoemd is als ambtenaar van den Burger lijken Stand de Burgemeester. Verder ia aan het Steuncomité 'alhier f 100 subsidie verleend. KOLHORN. Een ernstig ongeluk. Alhier had bdj het werk aan den Westfriesehen Zeedijk een ernstig ongeluk plaats. Twee karren met zand kwamen van den dijk af, te vallen, met het gevolg dat een werkman, de ploegbaas Soeters, er onder bedolven geraakte. Toen men den ongelukkige bad bevrijd, bleek hij reeds gestikt te zün'. Hij laat een weduwe met zeven kinderen achter. VEROORDEELINO. De milicien L. v, W. van het 10e Regiment In fanterie is door den krijgsraad te 's-Gravenhage veroordeeld tot twee maanden militaire detentie wegens eerste desertie in tijd van vrede. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: J. van Waarde Kleine Houtstraat 96, een dameetaschje; GL Termets, Oranjestraat 177, een handschoen*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2