DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. NASSAULAAN 49, HAARLEM P. W. TWEEHUIJSEN, Dinsdag 7 November 191£ 418te Jaargang No» 91 a DE OORLOG. Barteijonssiraat zj TtLEm&mMEM BUil£NLAND leitercoRtm. Telefoonnummers 1423 est 2743 Uit nummer bestaat uit twee bladen RSTE BLAO. t.AAt.LE^SbHs: ALLtsJAëitS N°.2082 VERSPREIDE BERICHTEN KORTE BERICHTEN TELEFnïÜtf ITM. 203 Berichten in drie regels. WAT EEN OUD-RECHERCHEUR VERTELT. ME HURLED COM ABONNEMENTSPRIJS J Per voor Haarlem e» ée agentschappen (kom eener gemeente) 1.60; voor de overig plaatsen ia N.derlaad per post f 2,- per week voor Haarlem en de ageniïdurppc n 0.125; atzonda-ln*e nummers 0,15. PRIJS DSR ADVERTENTIËNi Van 15 regels f 0,75, iedere regel meer 0,15; SaKeoUa» per regel ».2t advertentiën in de rubriek „Vraag ~a Aanbod" va» 1 —5 «gels f «Jt» regel meer 0,10. "7 T 7 pi j tet be2it van een Verzekeringspoli», zijn, volgen» de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor f 4000 bij levenslange ongearbiktbeid ,j» °4o bii vêrlies van een hand of voet, f 250 bij verlies van een oog, f 125 bij verlies van een duim, f 75 bij breuk van een arm of been. f ÏOO N verl.es vao een w„»v,ager. f 25 bn verhfs van ^anderen De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de „Hollandsche AlgemeeneVerzekeringsbank" te Schiedam. bDc vóór 1 October 1911 uitgegeven pohssen zyn met geld.g.) ZOMERTIJD. Vanavond zal de Kamer van Koophandel de vraag behandelen of het venschelijk is den zomertijd ook een volgend jaar te handhaven en dezen, zoo mogelijk, voorgoed ingang te doen vinden. Wij verwachten niet anders dan, gezien de adviezen ook in andere plaatsen van ons land en de enkele antwoorden die ons van verschil lende bedrijven en vereemgingen ter oore kwa men, dat de Kamer zich zal uitspreken voor voortzetting van de proef en zoo mogelijk besten diging er van. In het algemeen is de maatregel gunstig ont vangen en tot belangrijke stoornissen gaf het geen aanleiding. Dat de boeren er zich tegen verzet hebben in enkele plaatsen werd viijAcl ontzenuwd in de jongste vergadering van Land en Tuinbouwers, waar gezegd werd dat de boeren niet op de klok werken, maar op de zon, en dat. een uurtje meer daglicht 's avonds wel pret tig is. De voordeelen, aan den maatregel verbonden, vallen spoedig in het oog wat de besparing betreft op gaslicht en het daarvoor benoodigde kolenverbruik. Wanneer ook de omliggende landen den maat regel invoeren, zal van een stoornis van het internationaal verkeer geen sprake zijn. Doen zij het niet, dan wordt het natuurlijk lastiger. Natuurlijk staan er eenige nadeelen tegen over, vooral, zooals wij reeds aanduidden, ten piattelande, maar een buitengewone meevaller zou het zijn, wanneer aan 'n nieuwigheid in 't geheel geen bezwaar was verbonden. Die nr fee!en kunnen echter met wat goeden wil ondervangen worden, wanneer b.v. de school tijden zoo geregeld werden, dat zij zich aan passen aan den door de gezinnen gevolgden 'ij<Maar en somme lokt de uitkomst van de eerste proef wel uit om den maatregel ook 'n volgenden zomer te treffen. En de Italiaansehe staf meldt voorname lijk een aantal tegenaanvallen der Oosten rijkers. In het .Westen, in de buurt van de Somme en van de Ancre, neemt de artillerie-be- djrij vigheid weer toe en schijnt ook de in fanterie weldra weer in actie te zullen ko men. Do Eranschen namen op het Verdun- fronfc nu ook het dorp Vaux, dat zij met hun geschutvuur beheerscliten, in hun bezit. Gelijk dezer dagen werd gemeld, zouden in Roemenië aanmerkelijke Russische ver sterkingen worden aangevoerd. Dit schijnt thans te hebben plaats gehad, want zoowel van uit .Walachye als in do Dobroejsja pogen de Roemeensch-Russische troepen het offensief te nemen. De Romeinsche correspondent van de „Daily Telegraph," Dr. Dillon betoont zich zeer tevreden over den toestand in Roe menië en zegt, dat de Roemeniërs een dap peren, veelbelovenden weerstand bieden. Het ware echter zich zelf misleiden, zegt Dillon verder, door te meenen dat het ge vaar voorbij is, zooals velen doen. De mili taire toestand, hoewel verbeterd, is onge twijfeld nog ernstig. Alles hangt er thans van af welke der beide partijen het eerst de noodige versterkingen ontvangt. In Griekenland doen zich weer nieuwe kwesties voor en in verband hiermee is ze ker van belang, dat de Eransche minister van oorlog te Saloniki is aangekomen en naar reeds vooraf is gemeld had generaal Roques een belangrijke opdracht te ver vullen. tWij zullen nu aan de eerstkomende ge beurtenissen in Griekenland of in Macedonië misschien spoedig zien, wat de Eransche minister te Saloniki ging doen. AGENDA. 8 NOVEMBER. Gebouw St. Bavo Smedestraat 23 Ledenvergadering Kiesvereeniging 814 uur. Zaal I. Hoofdbestuur Volkshond 814 uur. Bestuur Bouwvereeniging St. Jozef 814 uur. Zangkoor Mariavereeniging 814 nur. Statenzaal Prinsenhof lyt UUr Gemeenteraad. Bisschoppelijk Museum Jansstr. 79 geopend eiken dag van 10—5 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. OVERZICHT. Het is met het negende Italiaansehe of fensief gegaan als met het achtste en de voorgaande Italiaansehe acties: een flinke stoot, eeuig terreinwinst en daarmee uit. Een offensief -van enkele dagen dus. Het Oostenrijkscho legerbericht meldt, dat al leen bij Biglia, Hudi Log, 'ten O.Z.O. van Oppachiasella, en ton Westen van Jamiano, ten Zuiden van Nova Vas, het geschutvuur zwaar is geweest en dat bij Biglia alleen de vijandelijke infanterie in actie -kwam, die echter direct werd teruggedreven. n Een Russisch-Japansch-Chineesch conflict. Uit Peking wordt aan de „Rjetsj" getele grafeerd, dat Rusland te Peking een protest heeft ingediend tegen een overeenkomst, die de Ohineesche regeering heeft gesloten met een Amerikaansche firma voor den bouw van een spoorweg, die de Kaigauer-lijn vèrlengt tot Nioesia. De vorm van het pretest moet scherp zijn; het grondt zich. op het tusschen Rusland en China in 1899 afgesloten verdrag, waarbij China zioli verplicht, om den bouw van spoorwegen ten noorden van den grooten muur, alleen met eigien knaohtan en middelen gemeensohapelijik met Russische kraohten te ondernemen. Ook Japan heeft protest aangeteekend en wei tegen het besteden van een kanaalbouw door Sjantoeng aan dezelfde Amerikaansohe firma. Het Japansche protest moet, volgens de meening van Russische diplomaten, samen hangen met dat van Rusland. Japan's protest is gogrond op het verdrag van 1915, (overgave van Kioutsohou) volgens welk alle voorrechten, die Duit-schland tot 1914 in Sjantoeng genoot, aan Japan worden overgedragen. Men soliijnt in Russische diplomatieke krin gen van meening te zijn, diat beide met de Amerikaansehe firma afgesloten oontracten ep een misverstand berusten en door de Ghineesehe regeering spoedig zullen worden ontbonden, daar de laatste het natuurlijk niet tot ernstige moeilijkheden zal laten komen. Dr toestand in Griekenland. Er doet zich een nieuw conflict voor tusschen de officieele Grieksche rogeering en de En tente. Eournet, de Eransche admiraal, eischt de volle beschikking over de lichte Grieksche flot tielje tegen de Duitsche duikbooten. in de Grieksche wateren. Zaterdagmiddag is te Athene, naar de correspondent der „Daily Telegraph" van daar seint, een kroonraad ten paleize gehouden. Aanwezig waren Zaimis, Dragoemis, Rallis, Skoeloedis, Goenaris, Kalo- geropoelos, Dimitrakapoelos, de minister-pre d- dent en de minister van buitenandseha zaken. De koning zat voor. Tijdens den kroonraad liet de Engelsche gezant zioh. ten paleize aandienen. Hij bleef 10 minuten, zonder tot den koning te zijn toegelaten. Dezelfde correspondent meldde Zondagmiddag: De reden die voor het houden van den kroonraad wordt opgegeven is de nood zakelijkheid, om allo leiders van de antie-Veni- zolistischo partijen roet den toestand bekend te maken en met de besluiten van het kabinet- Lambros, m. a. w. hen mede verantwoordelijk te maken, daar het kabinet slechts een zaken kabinet is. Na den kroonraad verklaarde de minister president aan journalisten: Morgen aal de re geering oen volledig antwoord geven aan Four- net op zijn eisoh om liohte oorlogsschepen te gebruiken tegen Duitsche duikbooten. Het zal een bevestiging zij a van de heden gegeven mon delinge weigering, waarschijnlijk vergezeld van een protest. Zondagavond seinde die „Telegraph."-correa- pondent: De Griekse lm regeering, die den eisoh van I' ournet omtrent het gebruik van oorlogs schepen had voorzien, heeft getracht daar munt uit te slaan. Dit plan wordt thans uitgevoerd. Het bestaat hierin, dat de regeering in naam weigert, dat de schepen in het bezit van de bondgenooten overgaan, terwijl ze inderdaad stilzwijgend zal toegeven, wanneer de over dracht eenmaal heeft plaats gevonden. Grieken land zal hetzij betaling hetzij een leening vra gen. De bondgenooten zullen in de gegeven om standigheden moeilijk kunnen weigeren. Met den geringen financieelen steun van Duitsch- land zijn de traktementen over de maand Sep tember betaald, doch hetzij verdere steun is geweigerd dan wel verminderd, een feit is diat de schatkist op 't oogenblik in een erbarm dij ken toestand verkeert. Tenzij er geld van buiten komt, dreigt er voor de regeering een financieele instorting. Het bovengenoemde plan was een van de onder werpen, die den kroonraad van gisteren bezig hebben gehouden. Een nieuwe „Baralong".kwestio. De Duitsche bladen bevatten het volgende verhaal van een Du its oh krijgsgevangen offi cier, uit Engeland naar Zwitserland gebracht. Een Duitsche onderzeeër liad op 24 Septem ber 1915 in do nabijheid der Scilly-eilanden een onder Amerikaansehe vlag varend stoomschip aangehouden. Terwijl het stoomschip stopte en schijnbaar aanstalten maakte, om een boot te water te laten, naderde de onderzeeër het schip tot op een afstand van 300 meter. Op dit oogenblik Het het stoomschip op twee plaatsen de verschansing vallen en opende uit twee scheepakanonnen het vuur op de onder zeebooten, die bovendien met talrijke geweren beschoten werd. Dat alles gebeurde, terwijl de Amerikaansehe vlag woei. De onderzeeër, die zwaar getroffen was, be gon eerst te zinken. Toch slaagde hij er in na korten tijd weer aan de oppervlakte te komen. Door een thans geopend luik konden juist nog de eerste luitenant ter zee Crantpton en de stuurman Godau de boot verlaten, toen deze voor de tweede maal voor altijd in zee zonk. In weerwil van do zware verwonding van de luitenant slaagde hij er, evenals de stuurman in zich ziwemmenden te houden en na eenigeu tijd een in de nabijheid drijvende ledige boot te bereiken. Het stoomschip, dat dit bemerkt had, keerde om en hield rechtstreeks op de boot aan. Doch niet om de beide hulpeloozo schipbreukelingen te redden, doch om de boot te rammen. Met dit doel was zelf3 vooraan op het schip een man geplaatst, die de noodige aanwijzingen voor het sturen naar de commandobrug riep. Kort voordat de boot getroffen werd, sprongen de schipbreukelingen in het kielzog van het rammende schip en slaagden er later in, zioh aan het wrakhout van de boot vast te houden. Eerst nadat zij wederom meer dan een half nur in het water gelegen hadden, kwam het stoomschip in hunne nabijheid terug en nam hen op. Op het dek liet zich geen officier zien. In plaats van den gewonden luitenant hulp te brengen, werden de beide geredden zonder er barmen opgesloten in een nauw verblijf tot hunne aankomst te Falmouth op 25 September 1915. Eerst daar werd hun de eerste geneeskun dige hulp verleend. Polen en de Entente. De te Bazel verschij nende bladen melden dat de Duitsch-Oosten- rjjksche proclamatie betreffende Polen onmid dellijk en woordelijk in de Eransche bladen is verschenen. De mededeeling baarde in Frank rijk groot opzien. De „Spere" getorpedeerd. Het groote En gelsche B.s. „Spere," van de Wilson-lijn, is op 2 November door 2 Duitsche duikbooten, 110 mijlen van Holmengra tot zinken gebracht. De „Spere" trachtte tevergeefs te ontkomen, maar werd doer de duikbooten ingehaald. De beman ning dreef 30 uren op open zee rond en werd 3 October door een Noorsch wachtschip aan boord genomen. Het beweerde proces tegen Reventlow. Vol gens do „Tagliche'Rundschau" is inderdaad door den Rijkskanselier tegen graaf Reventlow een gerechtelijke vervolging ingesteld. Het blad voegt eraan toe: De getuigenverhooren zullen uitwijzen, dat de vervolging steunt op een valsche beschuldiging en daarom waar schijnlijk geen rechtsingang zal worden ver leend. Uit Griekenland. Volgens de „Corriere della Sera" is koning Konstantijn zeer verbolgen over den aanslag op Ekaterini door Venizelis- tisohe troepen (het ia sedert dien deer de Entente-troepen bezet) en eischt hij van de Entente-gezanten waarborgen, dat het natio nalistische leger slechts tegen de Bulgaren in Macedonië zal optreden. Zoolang hjj die zeker heid niet heeft, weigort hij nog meer Grieksche troepen uit Thessalië naar de Peloponnesus te zenden. Een Amerikaanseh schip tot zinken gebracht. „Loyds" meldt: Het Amerikaansehe stoomschip „Lanao" is den 28sten October tot zinken ge bracht. Dertig leden der bemanning zijn te Barfy door het Noorsche stoomschip „Tromp" aan land gezet. (De „Lanao" was een soliip van 692- ton en het eigendom van de Findliy S.S. Co. Ltd. Red.l Duitsch oorlogsschip beschoten. De Engel sche Admiraliteit bericht: Een Engelsolie on derzeeër in de Noordzee lanceerde gisteren dicht by de Deensche kunst torpedo's op een Duitsch slagschip van het dreadhought-type. Het sohip werd getroffenomtrent den omvang van de aangerichte schade is echter niets be kend. Do staking van het Paryselie trampersoneel. Naar aanleiding van de staking ven het trein personeel te l'arij^, heeft de ministerraad be sloten, om, na bekrachtiging door het parle ment, een besluit uit te vaardigen, luidende: Gedurende den oorlog neemt de regeerinp wanneer het stopzetten van een industrieels onderneming of een openbaar bedrijf de natio nale verdediging dreigt te schaden, alle noo dige maatregelen om bet bedrijf of de ondc* neming gaande te houden. DE ENTENTE EN GRIEKENLAND. LONDEN, 0 Nov. Do Atheenscbe correspon dent van de „Daily News" gelooft, dat Fournet de lichte schepen der Grieksche vloot zal over nemen, ondanks de tegenwerpingen der regee ring. De meening der liberalen is, dat de regee ring den eisch had behooren in te willigen, al ware het alleen maar geweest om de onzijdig- heidsbalans te herstellen, die in de war was ge raakt door de overgave van Roepel en andere forten met munitie. ATHENE, 6 Nov. Naar verluidt is gister avond de Fransche vlag op de Grieksche licht# flottielje te Keiatsmi geheschen. i DUITSCHLAND. Een holbewoner. Bij een drijfjacht in een bosch bij Neustadt werd heel toevallig een Russische holbewoner ontdekt. Bij deze drijfjacht verdween een dtrij- ver in den aardbodem, waar hij plotseling een man voor zich zag staan een Rus met da handen omhoog. De man had in den grond een kunstig hol gemaakt, afgetimmerd met sterk? planken en voorzien van een vuurhaard. De wanden waren met beddelakens gedrapeerd. De planken waren met struiken beplant en de valdeur met moe belegd. In het hol vond men' 1 Va brood, een pot met kalkeieren, een met in gemaakte boonen, een zak aardappelen, potte? met vet, petroleumkannen en een primitief ver lichtingstoestel, alles blijkbaar van diefsts' afkomstig. Naar een bericht uit Rome meldt, heeft de kardinaal-camerlengo, della Vol'pe, d? H.H. Sacramenten der Stervenden ontvangen Den 15den Nov. viert de Koning van België zijn 3de naamfeest in den oorlog, welk feest te Havre kerkelijk gevierd wordt. De Belgische majoor Rouling, die in dt Kongo werd gewond, is thans hersteld iq Havre aangekomen. Uit Engeland komen berichten oven zware stormen. Groote schade is aangericht te Bournemouth en op het eiland Wight. Het aantal mannen, die van het begin van den oorlog hij het Engelsche leger zijn ingciüfd, bedraagt zes millioen. IAj „Vossisohe Ztg." weet te melden, dat de kleine Italiaansehe kruiser „Quarto", me tende 3300 ton, in de lucht is gevlogeu. „Ja," zei Verkerk, toen we hom vroegen om wat herinneringen 'uit zijn langen poli- tie-loopbaan, „daar zou ik eens voor op m'n gemak moeten gaan zitten. Je vergeet dat allemaal," en hij rekte zijn nog flinke ge stalte, terwijl hjj de rimpels uit zijn voor hoofd wreef, als om zijn geheugen wat losser te makc-n. „Kijk een», hier b-eb Ik nog al mijn aan- teekeningen." Wij kregen een stapel notitie boekjes en klappers te v.ien, van voren tot achter zwart van namen en aanteekeningen. „Daar toekende ik al do namen in op van verdachten of van lui die om een of anderen reilen gezocht werden. We liepen dan de ho tels en logementen al, vroegen om de lijst ivan logé's eens te mogen zien en onderwijl keken we af en toe in ons boekje of er ook bekenden bij waren. Zoo hebben we heel wat onvindbaren gevonden. En als ik nu Op m'n gemak die boekjes nog eens door- ja, dan schiet me weer heel wat te bin nen en «ou Ik heel wat kunnen vertellen." Maar meteen was Verkerk al bezig en verschafte genoeg oopy voor een heele krant. Zoo Is Verkerk! Wanneer hij op 1 Januari a.s. wagens be reikten leeftijd zijn aanfot van oonoierge aan de Rechtbank neerlegt, dan heeft -hjj zoo on geveer 3d jaar in de politiewereld meege leefd; hü is ei' mee saaiiLgegroeid: met hom gaat een stukje geschiedenis rusten van mis dadig Haarlem. Achttien jaren was hij agent van politie in Haarlem, waarvan hij ruim_ acht dienst deed als rechercheur. En de oudere Haarlemmers weten dat hij geens zins de minste was ónder zijns gelijken. „Toen ik hier in 1881 agent vierde klas werd," aldus Verkerk, waren er twee en der tig agenten en drie inspecteurs. Dat was onder commissaris Van Kempen. De heer Jcrdens was toen burgemeester. „De dienst was vrijwel hetzelfde als nu. Maar Haarlem was veel kleiner. Van de huidige Leidsche Buurt, het Amsterdamache kwartier en het Rozenprieel b.v. was heel weinig bekend. Het was haast levensgevaar lijk om langs de Bustenburgersloot te gaan 's nachts, maar je moest er heen. „Van het tegeuwoordige Kleverpark was heelemaal niets te bekennen. De bebouwde kom van de stad beperkte zicih tot ongeveer binnen de singels, alleen in het Schoter kwartier was het een weinig uitgebouwd, achter het excercitie-terrein van de huzaren en het z-g. Zieken, In het slob rechts in de Ken nemerstraat. „Het salaris der agenten was toen f 450 per jaar voor een derde klas, waarbij dan zoo ongeveer f 10 van de agentenpot kwam jaarlijks. De dienst was, zooals ik zcide, dezelfde als nu. We waren met twee en dertig man, waarvan de helft over dag eu de andere helft 's nachts dienst deed, dus 16 "man. Maar daarvan gingen twee eerste klussers af voor de controle. Er waren toen nog geen ad juncten. Die controle was geducht, zeide de heer Verkerk, en ik verzeker je dat. de dienst niet slechter werd gedaan dan nu. „Daarbij kwam, merkte Verkerk met vol doening op, dat de burgerij eu ock_du jeiusd- ui; mi i wwu v»" - toen heel anders tegenover uë politie stond 1 vroeger. dan tegenwoordig. 2e hadden meer ontzag voor de poHtie en deze laatste ontving meer medewerking, de toenmalige jeugd trad minder brutaal en minder baldadig op dan nu. Ik bedoel dan de jeugd tot 18 jaar. Mijns, inziens, zeide Verkerk, is dat toe te schrij ven aan het feit dat Haarlem op 't gebied van zeidelybheid niet is vooruitgegaan. Hoe het stond met misdrijven, inbraken en dergelijke? vroegen Wij Verkerk. „De toenmalige diefstallen en inbraken werden meesttijds geploegd door Amster dammers. Vooral de diefstallen hij winke liers door de tuimelramen of bovenlichten was een geliefkoosde bezigheid, der heeren en met genoegen vertelde Verkerk, hoe hij met Van Halst twee heeren inbrekers op heeterdaad betrapte toen zij in den schoenen winkel bij Paanakker in de Anegang bezig waren den heelen voorraad te plunderen. „Dat kwam zoo. D f waren in dien tijd hier twee danshuizen in de Boogaardstraat, naast elkaar, waar tot s avonds 11 uur mu ziek werd gemaakt en gedanst, maar die nog een stuk fatsoenlijker waren dan derge lijke huizen van nu hier. De heeren Amster dammers gingen dan eerst tot een uur of elf dansen en liepen dan de stad in om hun slag te slaan. Maar voor het zoover was, wisten we al dat ze ei waren, want ook wij kwamen trouw in die caie's en-wij lieten niet na om hun gangen na te gaan. Zoo konden we ook die inbrekers op heeterdaad betrap pen. Die Amsterdammers hier hebben we er uitgewerkt. Ze kwamen op den duur niet moer terug! Verkerk had te kenneu gegeven dat z.i. ,i van nu misdadiger is dan die van „Ik heb mijn eigen opvatting over de oor zaken daarvan," zeide hij, en die is deze: „Vroeger brachten wij, Van Halst en ik, altijd trouw onze bezoeken aan de danshui zen. Eiken avond vast eenmaal, maar het gebeurde ook wel dat we er meer kwamen. Van jenever tappen of zwijnderij uithalen was daar geen sprake, want ze leefden er nooit veilig voor ons. We zagen alles daar en wisten ook alles. En nu? Nu zie je nooit een agent in zulke gelegenheden. Zo staan er bij op post en het zou mij niets ver wonderen als zij zelfs niet wisten dat zij het recht hebben er binnen te gaan. Op n kleine omgeving, niet in een uithoek van i e stad, maar in het centrum, in de nabijheid van politie-bureau en gerechtsgebouw telde Ver kerk ons niet minder dan elf huizen voor, die geen reden van bestaan hebben en dat terwijl er tegenwoordig geen danshuizen meer mogen zijn. In vele van die gelegen heden wordt muziek gemaakt, gedanst, en gehost, dat het 'n lieve lust is en en maar zelden dat er een agent naar kijkt. De jon gelui worden naar binnen gelokt door de muziek; zij kunnen op den duur de vertee- ringon niet. bijbeen, zij slaan aan het stelen om aan geld te komen en dan heb je de poppen aan 't dansen. Dat is de reden dat er tegenwoordig zooveel kinderzaakjes behandeld moeten worden van jongens, die inbreken, van loop jongens, die met geld van hun patroon op den loop gaan enz. Natuurlijk doen do bios copen en de detective-romans er het hunne aau, maar naar mijne meening is dat de hoofdzaak niet. En de houders van die ca- fé's genieten meer bescherming dan de bur gers. Een aannemer, die bij een in aanbouw zijnd pand, een stapel stecnen wil lat« bewaken, heeft netjes zijn naelitveiligheidsdieust. ot vierde klas agent te betalen; een winkeiieri die bi) de a.s. St. Nicoiaasdrukte zoo'u toe loop van klanten krijgt, dat hij om politio< hulp vraagt voor de orde, heeft daar netje* voor te betalen en hij zulke gelegenheden kun je niet zelden twee, geen vierde l.laa maar tweede-klas agenten, op post zien staan, om bij de minste vechtpartij direo' hij de hand te zijn. Recherche bestond hier vroeger niet. Ili< is ingevoerd door den tegenwoordigeu com missaris van politie. Ik was eerst alleen re chercheur, maar dat was al gauw te (trui* voor mij. Toen kreeg ik Van Halst tot ktilp, We stonden voor alles: misdrijven, drank* wet, prostitutie, voor alles. De meeste nuih* ten was de dag al aan den hemel, vootrdat we naar huis gingen en als de overuren' toentertijd betaald zouden zijn als tegen woordig, zouden wij meermalen wel eens met dubbel weekgeld naar huis zijn gegaan. We kregen al gauw in de ga ten dat wij door het verbaliseeren van café-houders we gens het tappen van sterken drank met hen op kwaden voet kwamen te staau en nu ge beulde bet dikwijls dat wij zoon bierhuis- kouder, die wij pas bekeurd hadden-, noodig hadden voor inlichtingen omtrent eea. of ander misdrijf. Maar dan had die ook ma ling aan ons. Wij brachten hiervan den commissaris van politie op de hoogte en ei werden toen afzonderlijke rechercheurs aan gesteld voor de prostitutie, de bedelarij ei het tappen zonder vergunning. Zoo ging het beter. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1