Oroote yitverkoop ■m WO. EN BiOP m PIEUGE Co. Z -A. HST ID GRINT - SCHELPEN J. VAN 'WUKp imm, «urn mim „HET WAPEN WH HEEMSTEDE." J. C. HIENKENS, advertentien. BINNENLAND KERKNIEUWS Vraagt bij uwen winkelier: JAMS van WILLEM VAR0SSIEAU Lzn. Fabriek A L P H E N a d. R IJ N. i Pu OLTHOFF? Klerksteeg 20 DUINMONIJNEN en HAZEN* Stucadoor. - Beverwijk. firma C. G. 1G0MEUER t ZOOI. VOOR KINDERSPEELPLAATSEN J. HABERmEHL. heemstede. Töiet de gSroote retortea raede. Atie daken op het .terrein der fabriek werden vernield en de murén "ingedrukt. Do brand werd door de snel ter hulp gesnelde brandweer gebluscht. In de stad werden honderden spiegelruiten ingedrukt. Overal zijn de stra ten met glas bezaaid. Menschenverliezen zijn niet te betreuren, 2 personen werden licht gewond. Het in de buurt van de fabriek liggende garnizoens-hospitaal werd oogen- blikkelijk ontruimd. Het bedrijf is gestoord. De stad is z'óhder licht. Berichten in drie regels. De Amerikaansch e gezant te Berlijn, Gerard, wordt, volgens de „Vcssiscke Ztg.'\ niet voor Kerstmis terugverwacht. B;j een oefening te Freibergen is 'n Zvvit- sersclie kabelballon met 2 officieren aan boord losgeraakt en over de grens gevlogen. Naar de „frankf. Ztg." nit Lugano ver neemt, zal de Ital. minister Bissolati weldra naar het Fransehe front vertrekken. Te Bergen is een groote Fransehe am bulance, ongeveer 100 personen sterk, aan gekomen en naar Roemenië Vertrokken. Uit Rusland zijn 30 Russische zusters van het Ro&de Kruis te Bergen aangekomen Om over Engeland naar Saloniki te reizen. Te Stockholm heeft een comité inzame lingen gehouden voor da luchtverdediging an den koning 700,000 Kr. ter hand gesteld. De rijkskanselier heeft de Duitsche pers zijn erkentelijkheid betuigd voor haar hulp tot het doen slagen der oorlogsleening. Op het Noorsche eiland Björnö zijm rijke kolenbeddingien ontdekt. Lagen van 2 M. dik zijn aangetroffen. EALKSTEENLAGEX IN DEN LIMRUBG- SCHEN BODEM. Nu door den gebrekkigen kalkaanvoer uit 'België met verschillende bouwwerken niet zooveel voortgang gemaakt kon worden als de belanghebbenden wenscheen, is de ont dekking van kalkzandsteenlagen in den bo dem van Zuid-Limburgs dis den laalsten tijd' gedaan werd, van zeer veel belaag voor ons land. De ontdekte hoeveelheden schijnen hier en daar zoo groot te zijn, dat men naast tie pteeds meer werkkrachten vragende mijn industrie een niet van belang ont'oloote kalksteenindujlrie-verwacht. Zop heeft een Amsterflamsche firma een onderzoek doen instellen naar den kalksteenvoorraad in den zoogenaamdeh Putberg, gelegen in de ge meente Voerendeel, nabij Heerlen. Bij dat onderzoek bleek, dat er zonder gevaar voor spoedige uitputting, uit den Putberg weke lijks een hoeveelheid van een millioen K. G. kalksteen kan worden gedolven. Bedoelde -firyia heeft zich In verbinding ]ge3teld met den raad der gem. Voerendaal, om het recht van exploitatie te verkrijgen en in zijn jongste vergadering besloot die raad de gevraagde toestemming te verlee- nen op oorwaarde, dat per waggon opge dolven specie een bedrag van f 2.50 in dê gemeentekas zal .worden gestort. Waar die firma zich voorstelt te beginnen 1 Maart 1917 een wekelijksche hoeveelheid van 100 waggons te vervoeren, zal de gedane ont- (dekking dus voor de gemeente een jaar- lijksche bate van f 13.000 opleveren. NEUTRALITEIT EN DE REOHTSGüE POLITIEK, i (Wij hebben vermeld, wat de heer A. J. iM. Stumpff Jr., lid van de Rekenkamer, in „Van Onzen Tijd" schreef over de Duitsche eympliatieën van velen in 't bijzonder tir. Kuyper aan de Rechterzijde. „Hoe staan hiertegenover nu, zoo vraagt (de „Standaard," do feiten? Zonder aarzeling heeft ook ons blad de internationale houding, door het thans zit tend Kabinet aangenomen, geprezen. Zonder eenigen slag om den arm heeft ons blad er voor gepleit, dat Nederland in de nu geldende neutraliteit stiptelijk vol harden zou. Èn wat .wel het sterkst spreekt, onder alle Rechtsche organen heeft'juist de „Stan daard" 't sterkst de stelling verdedigd, dat er ditmaal in 1917 liefst niet op Kabi netswisseling móest worden aangestuurd, juist om ons internationaal niet in moei lijkheden te doen geraken. Kan het jnu erger, dau dat men, na djjze niet te loochenen feiten, juist dr. Kuypèr gaat aanwijzen als den man, die 't juist andersom zou bedoelen? Het aal wel zoo liggen, dat 'de heer Stumpff op de vraag: Leest ge de „Stan daard"? wel uit waarheidslievendlieid zou moeten antwoorden: „Zoo goed als nooit!" Dit nu staat uiteraard aan zijn beiteven. Doch wie nimmer zelf las, wat geschreven werd, onthoude zich dan ook van zoo ave- irechtscho voorstelling." HET 'WONINGVRAAGSTUK. Onlangs werden in zake het woningvraag stuk te Rotterdam door verschillende Raads leden voorstellen ingediend, strekkende om door het verleenen van meer faciiliteiten den woningbouw door particulieren te "In vorderen, of, als dit 'geen resultaat had, dirëèt tot bouwen door Ue gemeente over té gaan. B. en ;WV hebben deze voorstellen in over weging genomen. Zij-handhaven hun voor-' istel om, alvorens met voorstellen tot ge meentelijken woningbouw te komen, zoo mo gelijk een optreden zoowel van de parti culiere bouwers als van de woningvereeni- gingen vooraf te laten gaan, doch dat het toestaan van verder strekkende faciliteiten dan in hun voorstel vervat, niet .uitgesloten zal zijn. Met l\et oog daarop zullen zoowel met de particuliere bouwers als mot de woning- vereenigingen besprekingen worden gehou den. Mochten die besprekingen er niet too lei den dat vóór 1 Maart de aanbouw van een voldoend aantal woningen verzekerd is, dan zullen door B. en ,W. voorstellen worden ge daan tot gemeentelijke Voorziening. Inmiddels zal de betrokken wethouder reeds nu maatregelen doen treffen tot het in gereedheid brengen van do plannen, die eventueel voor gemeentelij kon woningbouw vereischt zullen zijn. UITKEERING AAN GEMEENTEN. In antwoord op een verzoek van de Ver*- eeniging van Nederlandscho Gemeenten om inlichtingen over uitkeex-ingen aan do ge meenten uit de oorlogswinstbelasting, heeft de directie van den minister van Finan ciën afschrift ontvangen van een brief van Zijne Excellentie aan. gemeentebesturen, die hem gemelde uitkeering verzochten. De minister zegt in dien brief dat de toe kenning vaiïi bedragen aan de gemeenten uit het daarvoor teu hoogste beschikbare bedrag lo zijner tijd bij de wet zal moeten geschieden en dat mitsdien op dit oogeniblik door hem geeuerlei bindende toezeg-ging kan worden gedaan. En daarna gaat hij voort: Wel ben ik bereid hieronder mede te dee- len op welke wijze, afgescheiden van de kos ten der uitvoering van de Distributiewet, naar mijn aanvankelijke meening te dezer zake zou zijn te wei'k (e gaan. Hierbij valt te onderscheiden tusschen derving van inkomsten -als gevolg van de crisis en stijging van uitgaven uit dezelfde oorzaak. Wat de eerste betreft, ben Ik van oordeel, dat hier de vergoeding zich in iéder geval zou moeten beperken tot den achteruitgang van de opbrengst van reehten en looneu en andere gelden, in artikel 238 der Gemeente wet bedoeld, ter zake van het gébruik of genot van openbare werken en iuriehtingen, die strekken ten dienste van. bet verkeer, daaronder niet begrepen inrichtingen en werken, uitsluitend ten dienste van het ver keer binnen de gemeente. Achteruitgang van andere inkomsten der gemeente behoort naar het mij voorkomt te worden gedekt door belasting of tariefverhooging. Slechte^ in gevallen waarin van de inkomstenbelas ting een zeer belangrijk deel moclit gedor- ven zijn door de crisis, ware ook daarvoor eenigo tegemoetkoming denkbaar. Wat de vorenbedoelde stijging van uitga ven aangaat, ben ik van oordeel, dat de ver goeding uit dezen hoofde zou kunneu be staan in het verleenen van een tegemoetko ming aan die gemeenten waarvan blijkt, dat do kosten van het armwezen sedert het uit breken van den oorlog stork zijn gestegen en een beduidend grooter percentage vórmen vt)n de gewone uitgaven dier gemeeute dan in gewone tijden. In elk bijzonder geval zal-intusschen na der zijn te beslissen in hoeverre de stand der financiën In de betrokken gemeenten en do mogelijkheid haar inkomsten te verster ken, termen opleveren de tegemoetkoming niet te verleenen of tot een lager bedrag te beperken dan andere zou zün te verleenen. Ik teeken te dezer plaatse nog aan, dat met neme voor de buitengewone uitkeerin- gön aan wèrkloozénkassen, waarvan bet Rijk reeds de helft te zijnen laste nam, voor duurtetoeslagen aan personeel en voor de kosten van tijdelijke werkkrachten ter ver vanging van gemobiliseerde ambtenaren en werklieden geen vergoeding zal verleend kunnen worden, tenzij dan in bijzondere ge vallen, waarin de werkloosheid buitenge woon groot was, in verband met bepaalde alleen in de beirokken gemeente geldende omstandigheden. BEDROG MET WASCHMIDDELEN. Over het voortdurend bedrog met z.g. „wasch middel en" schrijft dr. Van Hamel Roos in bet „M. t. d. V." het volgende: „Het is zeer zeker niet te verwonderen, dat, daar de rechtbank blijkens een dezer dagen gewezen vonnis te Haarlem van meening is, dat een persoon vrijgesproken moet worden, die onder den naam van „Ados" een schadelijke en voor de wasch ge heel onbriiikhare stof levert als „waschmid- del", een heirleger van knoeiers zidh niet te ontzien heeft om de huisbonding te over stelpen met allerlei schier waardelooze z.g. wasch middelen tegen natuurlijk geheel on evenredige prijzen. Het eenige wat hiertegen te doen is, is op uitgebreide schaal publiciteit te geven aan onderzoekingen' van dergelijke producten, opdat bot publiek wete wat het koopt. Nog steeds gaat men, blijkens onze jongste er varingen, door met den verkoop van „öhloor- extract" of „bleekpoeder" met allerlei fan tastische namen, evenwel zonder den naam van verkooper of fabrikant op de etiketten; en daar deze flescbjes k 10 of 12Mi cent per stuk verkocht worden bij een intrinsieke waarde van onderdeelen van centen, begrijpt men hoeveel „oorlogswinst" op deze wijze uit d.e zakken der burgerij geklopt wordt. „Er is sleohts één middel om dit bedrog tegen te gaan, men koope uitslui tend chloorkalk (bleekpoeder) waarvan de fabrikant of verkooper een percentage ac tief chloor garandeert (b.v. een minimum' van 20 pet.) en weigere alle anonieme fabri katen, welke men zonder eenige garantie aan den man tracht te brengen." Een droevig ongeluk. Zaterdagmiddag had een -jarig kind in een tuin van een perceel aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag een kuil gegraven. Door het in storten Wan den kuil werd het kind 'onder het zand bedolven. Toen de vader het kind: er onder vandaan had gehaald, was bet reeds overleden. Een noodkreet. Zaterdagmorgen werd aan een lantaarnpaal in de Voorstraat te Stellendam opgehangen een vermagerd big getje mét tussohen de voorpooten een bordje waarop stond: Noodkreet! Geeft ons 'regee- ringsmals! Kunstgebit ingeslikt. In den nacht van Zaterdag op Zondag bad een jongeman te Leiden het ongeluk in den slaap zijn kunst gebit in t« slikken. Vai\ TV'auwdheid Werd hij wakker en (merkte dat hij bloed op gaf. De medicus achtte onmiddellijke operatie noodig. In 't Academisch Ziekenhuis tracht te men eerst het gebit uit den slokdarm 'te verwijderen, wat niet gelukte. Vervolgens had een welgeslaagde operatie plaats, waar door de maag van het gevaarlijke voorwerp werd verlost. Het mijnengevaar. Gedurende do maand October zijn 145 mijnen, waarvan 121 En- gelsche, 13 Duitsche en 11 van onbekenden oorsprong op de Noderlandsdie kusten aan gespoeld. Het totaal aantal mijnen dat tot 1 (November op onze kusten is aangespoeld, bedraagt 1558, n.l. 926 van Engelsoben, 63 van Franschen, 251 van Duitsehen en 313 van onbekenden oorpsrong. Door een auto gedood. Zondagmiddag is de 19-jarige bakkersknecht P. Wiegera op de helling van het Laardevhooigt onder La ren door een auto uit Amsterdam overreden en gedood. Wiegers liep daar met een vriend en hoorde waarschijnlijk door den sterken wind de signalen van de hem achteropko mende auto niet. Vlak by zUnde, waarschuw de de bestuurder wederom, waarop de jon gelieden verschrikt ter zijde sprongen. met het gevolg dat Wiegers geheel onder 'de auto geraakte en een aantal meters werd mede- gesleurd. Niet dan met de. grootste moeite kon het lichaam van onder de zware auto worden gehaald. De doktoren De Bloome en Hommel, spoedig ter plaatse, constateer den den dood. Het lijk werd daarop naar de ouderlijke woning te Laren gebracht. Brandstichting? Zondagmorgen zagen eenige bewoners der Voorstraat te Dordrecht rook opstijgen uit het dak van het meubel- magazijn der firma Buys. De heer B. had juist het magazijn Verlaten en werd door burgers en politie teruggeroepen. Toen men in liet magazün kwam, stond de geheele bo venverdieping in lichterlaaie. De politie heeft den brand gebluscht en den heer B„ daar lint onderzoek uitwees dat de brand 'on der verdachte omstandigheden had plaats gehad, in verzekerde bewaring gesteld. Een. goede vangst Te Zeist heeft de politie de hand gelegd op een 15-jarigen be diende van de firma W. v. W., die, naar bleelc, reeds sedert een paar jaren allerlei goederen van de firma heeft weggenomen en bü zün ouders thuis heeft opgeborgen. Men moest zelfs een handwagen laten aan rukken om al het gestolene op Ju laden. Be halve bü de firma thuis, veerden ook een menigte goederen hy eene te Utrecht wo nende zuster ontdekt. De ouders zijn ook reeds door de politie aangehouden, verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan heling. Voor pl.m. f 1000 aan goederen is op de ge noemde manier teruggevonden. INGEZONDEN. Voor den.inhoud dezer rubriek stelt do Redactie zich niet aansprakelük. DE VOLKSBONDSVERGADERING VAN VRIJDAG A.S. M. de Redacteur! Zou ik voor het onderstaande eens ge bruik inogen maken van uw geëerd blad? Volksbontders van Lisse, ik vraag even uwe aandacht voor Vrijdagavond a.s. Zoo u uit do agenda gezien hobt, is het Vrijdag avond 7 uur vergadering. Die vergadering is voor allen bel angry k. Daarom een beroep op u, dat gij tegenwoordig zijtl Ook de leden- Middenstanders verwachten wij allen dien avond! Wij hébben nu een controle-commis sie voor de distributie. Wü hébben nu van gemeentewege een Distriibiitie-bureau met directeur. Dus lateu wü dan nu ook mede werken dat er resultaten bereikt worden! Daarom Vrü dagavond present, om derge- ïyke- zaken te bespreken. Even zü medege deeld dat Donderdagavond gelegenheid be staat van 7—8 uur om aardappelen te be stellen in liet Bondsgobouw voor leden der afdeeling. Ook zullen Vrijdagavond eenige aandeelen uitgeloot worden. Degenen die aandeelhouder zijn, mogen ook deze verga dering bijwonen. Zie verder de agenda in da VoSks-banier. Het bestuur rekent nu op een flinke opkomst! U dankend voor de plaatsruimte, A. H. S. 1909 of 1917? Mynheer de Redacteur! Wees zoo goed, onderstaande regelen In uw veelgelezen blathpp te nemen, waarvoor by voorbaat onzen liartelü'ken danik. Het zal den meesten lezers bekendzün, dat ook hier, zoowel als in de meeste plaat sen van ons land een vereeniging ia opge richt van Landstormplichtigen der jaar klasse 1909. Het doel draer vereeniging is o.iu. om de militaire autoriteiten te verzoeken, de mi- Landslormlichting 1909. Wat toch !s hét ge val? De militiel iöhting 1917 zal moeten die nen, ook al zou er morgen vrede zijn, doch daarentegen zal da Landstormlichting 1909 dan verblijven. Die kans moet den anderen mannén niet ontnomen worden, aangezien het dienénl als recruut voor hen in elk op- ziéht bezwaarlijker is dan voor de nog jeug dige en niéêrendeels zonder maatschappe- ïyke of huiselijke zorgen zijnd en der militie- lichting 1917. Men vergete toch niet, dat met bet voor gaan der militielichting 1917, niet alleen de Lamlstormlicliting 1909 uitstel, ja mogelijk afstel verkrügt, maar dat dit voordeel zich automatisch voortplant op alle oudere lich ting. Ieder belanghebbende werke dus mee, om dit deel to bereiken. Hoogachtend, Het Bestuur der Vereen, van Landstormplichtigen 1909, Haarlem en Omstreken. EEN RLEINE OPHELDERING. In de „Haarlemscho Alledagjes" onder No. 2073 wórdt gesproken, dat het verspreiden van de Katholieke, lectuur gaandeweg Is verminderd. Nu voor hot vluchtoord Nun- speet is dit zoker waar! Vroeger werd' mij voor de Inwoners van het vluchtoord van alle kanten goede lectuur opgezondc-n, vooral couranten on de Zondagsbladen. De&o bladen werden hier altijd met gencegc-n ont vangen, zij werden gelezen en hei lezen, gin gen over van hand tot hand en velen zon den deze later nog op naar hunne zonen! in de loopgraven. En 't. is een feit, thans staat dat edel werk zoo goed als stil. Ik durf gerust zeggen, dat de Katholieke lec tuur hier onder de menschen veel goeds gesticht heeft en het dikwijls de neutrale bladen uit hunne handen hield. En daar wij ons liier bevinden in een' streek, waar heelemaal geen Katholieken zijn -on dus hier igeen Katholieke lectuur moeten gaan zoeken, moet het dus vau elders komen. Haarlem en omstreken heeft indertijd veel gedaan en lezers van „De Nieuwe Haar lemsche Courant," uw werk is vruchtdra gend geweest, maar moet nu, nu de lange winteravonden voor de fleur staan, dat alles stop gezet worden? Neen, dat. moet weer eens wat gaan herleven en dringend be veel ik -u aan dit groot liefdewerk. Alles wat tot dit doel kan medewerken, hetzij geld, hetzij boeken, couranten, tijdschriften enz. zal in dank ontvangen worden door PAÏER STANISLAUS. Pastoor, Vluchtoord Nunspeefc. VEILIGHEID OP DE LANGE HEERENVEST. M. de Hoofdredacteur. Het komt ondergeteekende voor dat het nuttig is de aandacht te vestigen op het volgende, waarom hij U een plaatsje verzoekt voor hef volgende. Als bekend mag worden verondersteld, dat het auto-verkeer op de Lange Heerenvest zeer druk is. Is dit verkeer bij den huidigen stand van het verkeersvraagstuk wellicht noodzakelijk, niet noodzakelijk is de razende snelheid, waarmede meestal de volkrijke straten aldaar gepasseerd worden en meermalen zonder behoorlijke aan kondiging door het signaal. De mogelijkheid van ongelukken is daar des te grooter, omdat de auto's, als gevolg van d» smalle straat, op twee k drie meter afstand van de huizen voorbij snorren. Wordt hier misschien met het nemen van maatregelen, b.v. strenger maatregelen en be perking van snelheid, gewacht tot van toepas sing is het vaderlandsche spreekwoord: „Als het kalf verdronken is enz.? Dan wil ondergetee kende, als goed vaderlander herinneren aan een ander spreekwoord: „De kruik gaat te water, zoolang tot zij breekt!" Hoogachtend, J. VAN ES. Laren, 3 Nov. 1916. VOOR DE R.-K. MILITAIREN. Oeaehte Redactie. Beleefd verzoekt ondergeteekende plaatsing voor het volgende in Uw geëerd blad. Nu de lange winteravonden er weer zijn, ko men onze R.-K. jongens weer in grooten getale- hun vrije uren door brengen in ons R.-K. Mili tair Tehuis en dientengevolge doen zij vooral de leestafel eer aan. Nu krijgen we voor deze tafel van vele bekenden couranten gestuurd, maar vele, of liever de meeste, zijn eenige dagèn oud. Nu is mijn beleefd verzoek of er niet een goede genius is, die voor ons een abonnement op de „Nieuwe Haarlemsche Courant" wil nemen zoo dat wij ook eens wat frisch nieuws op de'tafel hebben. De vereeniging zelf siaat er hier niet al te rooskleurig voor, wat de firiantiën betreft, omdat het een mobilisatie-tehuis is. Wie helpt ons in dit goede werk. Het adres is: R.-K. Mi litair Tehuis, Eemnesserwcg, Laren. In afwachting inmiddels dankende, EEN R.-K. MILITAIR. Z. D. H. de Bisschop van 's Bosch heeft aan den WeiEerw. Heer A. B. Gerold, op diens ver zoek, eervol ontslag verleend als kapelaan R Drunen en heeft benoemd tot kapelaan te Drunen den Eerw. Héér A. J. Pessers, priest^ van het Seminarie. EEN NIEUW KLOOSTER. S. B. meldt; Maandag 3 October begonnen de Zusters, Dominicanessen van Voorschoten te Leiden eenr nieuwe vestiging. Zij namen de verpleging ov< van het R.-K. Wees- en Oudeliedenhuis aan St. Jacobsgracht aldaar. RETRAITE. De retraiten van 27 tot 30 Nov., van 2—5, 811 Jan. en van 22 tot 25 Jan. in het Retrai tehuis „De Thabor", te Rotterdam, zijn voltallig. 0510 EN ZILVER mz. enz. L. C. KARSTENS, VIERKANT. - LISSE. Inkoop en ruil tegen de hoogste waarde. LUXE BAKKERIJ PRIMA FIJN MELKBR000. Dagelijks versche Sf* ^icolaas en Letterbanket. Minzaam aanbevelend, 2083 BCat!i©iiekera koopt niet in winkels, waar onzede- lyke of N. Mahhusiaansche artikelen worden verkocht of voorhanden zyn koopt aan Stat ion» boekenkas ten alleen die lectuur, wélke Keker geen gevaar oplevert. 2009 geeft de hoogste prijzen voor 2231 Heeft U in uw huis vochtige muren of lekke kelders?. Laat deze dan afdoende en onder garantie droog maken door Is overal te ontbieden. 2065 Abonnementsprijs f (.25 p. kwart Adres: Secretariaat. Voor Eer en Deugd, Rolduc, ANTIQUITEITEN IN EN VERKOOP. Taxatie billijk. ABIE VAU 't mr. CiRüSTE ftSASKT 23. i8 voor HOORN, de STREEK en WESTFRIES LAND het aangewezen biad voor Vraagt Proefnummers. 2C04 Zijlstraat 18. a056 Telefoon 1078 L. Veerstraai SO Telefoon 272. Onze zaken staan onder voortdurende controle van het Scheikundig en Bacte riologisch Bureau van de Kantoor üagazijn Brouwersvaart 106 Tel. 748 tegen ^emeppH*ijzeia. litielichting 1917 op to lateu komen vóór de van 2066 pin 2040 ,-mrmnm

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6