NIEUWE HAARL COURANT [EN VERHEVENER WEG. de oorlog De Grondwetsherziening in de Tweede Kamer. HARS-, CARBID, en OLIELAMPEN vsnaf 63 et' HL JL cIb miEER, Schagchelstraat 7-9 bij ttoAneganp FEUILLETQM Woensdag 8 Nov. Tweede blad XII. (Zitting van 7 November). De nagedachtenis van den lieer Tydenian gehuldigd. Replieken. Niet eenig staatsbelang verzet zich te gen finantieele gelijkstelling op onderwijsgebied. Troel stra blijft strijden voor op neming van volledig vrou wenkiesrecht In de G.W„ maar zal zich neerleggen bij het nu voorgestelde. Een motie oin invoering van vrou wenkiesrecht urgent te vèr- klaren. Voorstellen inzake de v erborgen. Geen be- vredigwig bii links. Do a.-r. dringen aan op additioneele artikelen. Golljk was te verwachten, werden gisteren *n het Parlement, waar "bij zooveele jaren fitting beeft gehad, woorden van nagedach tenis gewijd aan den heer Tydeman, die Vrij dag tijdens de rede van den Minister van Binnenlandsche Zaken nog druk aanteeke- ningen zat te maken voor zijne repliek en die den volgenden dag reeds kwam te over lijden onverwachts, toen hij op de jadht was. Terecht herinnerde naar aanleiding daarvan de Kamerpresident eraan, dat het de menséh is die wikt, maar dat het God is, die be lch ik t. De heer BORGESIUS deed dat in eene rede, waai-in hij releveerde, dat tal van mannen, die in 't Parlement uitblonken, co- typheeën der Kamer haar in den laan-sten tijd ontvielen als Van Deventer, De Stuers, Bos, Talma en nu weder Tydeman en waar in hij verder den heer Tydeman schetste als {en scherpzinnig denker, die heeft moeten ir.dervinden, dat een Staatsman als hij, zijn irbeid niet met onvruchtbaarheid wil zien geslagen, zich niet voortdurend kan verzet ten tegen wat niet te keeren is, als iemand, wiens invloed in de Kamer groot was en »ls een stoere werker. Spr. weide verder, dat dr. Bos hem na 't gereedkomen van 't rapport deT bevredi- gingseommissie had géschreven, dat het voor pem een goote teleurstelling waa dat zijn pogingen om Tydeman mede te doen gaan giet gelukt waren, juist omdat hij zooveel tan zijn oordeel hechtte. Gaarne had men tezien, dat beide hoogstaande Staatslieden iot het einde aanwezig hadden kunnen zijn. Wie weet of zij dan niet samen een weg gevonden zouden hébben, leidende tot ver- loening. Van Tydeman kan getuigd worden, eindig- le spr., wat ik destijds van Boe weide: dat misschien ook voor hem de groote inspan- öing wellke de onderwijskwestie van hem rorderde, te zwaar is geweest. Wij zullen hem missen in de Kamer. Zeker, na enkele weken zal zijn plaats weer zijn ingenomen, tnaar na vele jaren nog zullen wij dankbaar redenken den kloeken strijder, die in en bui ten de Kamer hij was ook de ziel der In terparlementaire Commissie zijn leven re wijd heeft aan 's lands belang. Minister OORT VAN DER LINDEN, na mens de Regeering sprekende, sloot zich bij leze woorden geheel aan. Het plotseling ver scheiden van dezen Staatsman, aldus de mi- lister, heeft de Regeering ook diep geschokt. Tydeman behoorde tot die mannen van 'iere overtuiging, die een sieraad zijn van Act Parlement. Zijn groote bedachtzaamheid m zijn scherp inzicht maakten hem vanzelf tot leider. Wie hem als bondgenoot had, kon gelukkig zijn; wie hem als tegenstander had, jnoest hem eereu en duchten. Zijn nagedach tenis zal ook bij d® Regeering in dankbare pere blijven. Bij de daarna volgende replieken, hul- {igderi zoowel de heer LOHMAN als de heer KOELSTRA de nagedachtenis van denbeer fydeman. De eerste deed opmerken, dat de werledene in de discussiën steeds met ar gumenten en nimmer met ve.rd-achtmakin- ren of iets van dien aard. streed. En de twee de zeide dat de overledene voor hetm een eduelite tegenstander was met wien hij vaak nderen niet geschikt ie. En verder ver ben degen had gekmist, maar dat de voor- GROOTE PARTIJ JASBESCHERMERS 69 ct. FELI01A CURTIS. T) Hij had invloed op haar, zooals het altijd jet geval is, wanneer men met personen in ignraking lcomt, .die een sterken wil bezit ten. Zijn ijver deed het meisje hoe langer hoe meer inzien, dat haar leven nutteloos Kas. Daarom bood zij zich aan ornin de pa rochiale school werkzaam.te zijn. Toch vond iij ook hierin niet de voldoening die zij De anjelier en witte bloesems van de Ma- /ia-maand vulden de lnoht met heerlijken feur. Victoria gevoelde zich dien dag erg rerlaten. Zij had geen lust om mét nicht Jordelia nuttelooze praatjes te houden of net Enid over beuzelarijen te giggelen. De Squire was met zün stiefbroeder te Londen; ót aller gouoegen zoude deze hem naar buis er gezellen. Enid on miss Cordelia waren naar de Rid- jings gegaan om daar verder den dag door .te brengen. Victoria besloot een ontdekkingstocht na«T jen kelder onder de Abdij te maken. fcü had naamheid Van ajui karakter en de eerlijk- beid van zjjn overtuiging en strijd bij hem Bteeds in berinnering zullen blijven. En nu de replieken. Déze werden ingezet met een rede van den heer LOBEMAN, waar in spr. dééd opmerken, dat zijn ideaal blijft: de vrife school voor lieel de natie en een gelijk recht voor allen en nog eens uiteen zette waarom de openbare school voor onze klaarde spr. wat aangaat de waarborgen, dat het niet de openbare school is, die het peil van het onderwijs vaststelt, maar dat de Overheid dat doet, overeenkomstig de maatschappelijke behoeften. De Grondwet, aldus spr., behoeft daarover niets te bevat ten, maar de Overheid heeft er voor te zor gen, dat het peil van alle scholen, die een samenhangend onderwijsgeheel vormen, goed z«. Dan betoogde spreker dat eenige waar borgen zijn, volgens de plannen der Bevre digingscommissie, die gelden voor 't open baar en 't bijzonder onderwijs, maar d'at men, daar de natuur van beide verschilt, meü niet in alle opzichten gelijkheid van waarborgen kan eischen. Hij ging vervol gens na hoe de volksontwikkeling zal zijn na de financieèle gelijkstelling. Beide soor ten van scholèn worden, deed hij uitkomen, beter financieele in staat gesteld h^t peil van hun onderwijs te verbeteren. Zij zullen elkaar dan geen vliegen behoeven af te van gen; de concurrentie zal hen noodzaken, het onderwijs op peil te houden. De strijd in do gemeenteraden, waarbij om financieele of bijredenen een soort School wordt voorge- trokken, zal verdwijnen. Op dien grond meende spr. dat niet eenig staatsbelang zich tegen deze regeling ver zot en dat de volksschool er bijzonder door zal zijn gebaat. Aan 't einde van zijne rede protesteerde de heer Lobman tegen de félle uitlatingen van den heer Lieftinok, die een standpunt inneemt, naar spr. uiteenzette, dat reeds jaren geleden door de liberalen is verlaten en verklaarde hij, dat men in de toekomst kouyast zal hebben aan de gelijk stelling, ook al komt de organieke wet niet, omdat dan toch de gelijkstelling in de Grond wet staat. Hij besloot met de verklaring bereid te zijn, den strijd voort te zetten niet om de vraag van openbaar of bijzonder on derwijs, maar voor de vrijheid van cons ciëntie en voor de deugdelijkheid van bet onderwijs. Door den heer TROELSTRA werden ze met een breedvoerige rede voortgezet, waar uit wij aanstippen, dat ten aanzien van het vrouwenkiesrecht spr. herhaalde zijne ver klaring, dat lijj en z(me fractie met alle kraclit zullen blijven strijden voor de opne ming van Volledig vrouwenkiesrecht In de Grondwet, maar dat hij zich zal neerleggen bij het thans voorgestelde blanco-artikel, in dien het niet gelnkt meer 'te krijgen. Hij verzet zich er tegen dat hij op het punt van het vrouwenkiesrecht van uit de concentra tie wordt aangevallen. De strijd voor alge meen vrouwenkiesrecht zal thans ontbran den. Spr. laat voor het oogenblik de leiding aan den Minister over. Wanneer deze ver zoekt niet tot decisies te drijven die gevaar lijk kunnen worden, zal hij zich daarbij neer leggen. Wat aangaat 't door hem ingediende amendement in dezen, dat' zal wel niet wor den aangenomen, nadat de minister het voor onaannemelijk heeft verklaard en is niet meer geschikt voor een uitspraak. Hij zet het daarom om in een motie, waarbij de Ka- mor de Invoering van vrouwenkiesrecht ur gent verklaart. Hij geeft daarbij den Mi nister in overweging om een Staatscommis sie, waarin ook vrouwen zitting krijgen, in te stellen, om de iqvoering van het vrou wenkiesrecht voor te bereiden. Voor liet overige zette spr. nog eens uit een het standpunt, dat de soc.-dem. in de onderwijskwestie innemen en daarbij kwam spr. ook op de kwestie van de deugdelijk heid van 't onderwijs. Hij wenschte een po ging te doen om met ontzien van de ge voeligheden van rechts aan de verlangens van links tegemoet te komen. Volgens hem is het niet te doen om de centen, maar om de deugdelijkheid, om het resultaat. Wij kunnen, aldus spr., in de G.W. uitdrukkelijk zetten, dat de regelen voor de deugdelijkheid der openbare scliool andere zijn dan (15 e voor de bijzondere scliool, maar toch uitdrukke lijk bepalen, dat ue deugdelijkheid wordt ge waarborgd. Spr. heeft gepoogd hiervoor een redactie te vinden door een amendement te formu leeren, luidende: „De wet stelt de regelen vast, waardoor „de deugdelijkheid van het uit de openbare „kas te bekostigen onderwijs wordt gewaar borgd. Deze regelen kunnen vereehrllenur >>KÜn voor openhaar en bijzonder onderwijs, „mits de geliikwaardigheid en gelijkheid „van beide en de vrijheid van richting van „het bijzonder onderwijs worden gewaar borgd." In t de avondzitting was de heer EERD- MA.NS aan het woord, die zieh inzonderheid kantte tegen de rede van den minister Cort van der Linden en den minister zelfs ver- sedert dien gedenkvollen dag Denis alleen maar in de verte gezien; maar Denis bad haar ongemerkt dikwijls gadegeslagen. Toen Tabby dien morgen de koffie binnen bracht, had zij een nieuwtje te vertellen. Men zegt, zeide hij. dat de nieuwe predi kant het-hoff maakt aan. miss Brent. Mrs. Fitzgeral bemerkte dat Denis kleur de eu zich achter het nieuwsblad verschool. Welke miss Brent? vroeg zij achteloos. Waar doe je toch die nieuwtjes op, Tabby? Wanneer je je ooren maar openen wilt, dan zijn er monden genoeg, die er iets in blazen, gaf de oude dienstbode als een orakel ten antwoord. Het is die miss Brent, dio heur haren niet in „krullen-vlieg-maar- weg-stiil" draagt, zooals ik het noem. Het zal maar een praatje zijn, denk ik, hernam hare meesteres, want kortelings heib je mij nog verteld, Tabby, dat het Mr. Bid dings was, van wien men hetzelfde zeide, en ook werd Digby nog genoemd, je bent een oude praatjesmaakster, hoor! Het was van de andere miss, antwoord de Tabby met waardigheid, dat dit gezegd werd, die flirt graag een beetje, geloof ik, als je het mij vraagt, dan lacht zij tegen den eenen, dan tegen don anderen. Het zijn mooie meisjes, zeide Mrs. Fitz gerald, het ia due geen wonder, dat zij bo- wonder®ars vinden. Kom toch achter dat papier uit, nttP» jongen en wees gezellig. weet zich te hebben Jatenbeïnvloeden door personen van partijen van linke en rechts en dat de minister aan 's lande zaken uiet een vaste leiding gaf. De minister trok zich dat nog al aan, wat maakto dat de heer Eerdmans later zijne woorden terugnamen aan den minister zijn verontschuldigingen •aanbood. Na hem spraken nog de heeren KNOBEL, VISSER VAN IJZENDOORN en DE MU- RALT, die allen getuigden door de rede van den Minister niet te zijn bevredigd, inzon derheid niet door hetgeen door den minis-- ter aangaande de waarborgen is gezegd. De laatste zeide niet nadruk, dat, komen de waarborgen niet in bet onderwijsartikel, dit op zijn stem niet zal kunnen rekenen. Daarna kwam. de heer OTTO, de befaam de, aandragen met een formuleering van de waarborgen door hem uitgevonden; 'die, ndar zijn meening, allen zon kunnen bevredigen, waarbij men beide soorten van onderwijs naast elkaar zet, en zegt dat deze moeten voldoen^ aan even liooge eischen van deug delijkheid. Spr. wenselite voorts dat de bij zondere school die uit de 'Staatskas wil wor den betaald, worde erkend door de Kroon. Men zdfc dan krijgen: lo. de vrije school, niet betaald door den Staat; 2o. de bijzondere er kende school, wèl betaald door den Staat; 3o. de openbare school. Spr. zal zijn formu leering in een amendement neerleggen. Eindelijk wei'd nog gesproken door den heer VAN DER VOORT VAN ZIJP, die betoogde dat de ongerustheid bij de a.-r. in zake de uitvoering van art. 192 een zeer ernst3 gen grond heeft. Met de uitvoering van dit artikel zijn millioenen gemoeid, en deze regeling wordt wellicht eerst na 10 ja ren getroffen. Deze gansehe oplossing van art. 192 is een belofte. Buiten de Kamer stuurt men aan op ver-breking van bot com promis. Daarom dringen wjj aan op vastleg ging van bet compromis in de Additioneele artikelen, zeide spr. Wij babiben gegeven wat wij konden. Gaat gij nu in het compromis veranderingen aan brengen, die iets beteekenen, dan verbreekt gij het compromis. Beteekenen die verandek ring en niets, waarom brengt gij ze dan aan? Voorloopig zullen wij afwachten, hoe de Mi nister denkt uitvoering te geven aan het too gezegde Additioneele artikel. Daarmede eindigden voor gisteren de re plieken, Heden zullen ze worden voortgezet. Van veel ^belang waren ze tot heden nog niet. Van 't meeste belang is misschien nog de verklaring van den laatsten spreker. Gebleken is, wat wij wel reeds vermoed den, dat de Minister met diens rede bij links in geenen deele bevrediging heeft gewekt. HET KONINKRIJK POLEN II. „Nog is Polen niet verloren I" Een Poolsch volkslied, dat door Bakunin te recht het vrijheidslied der Europeesche staten werd genoemd. Immers 't zelfstandige Polen zal een bufferstaat moeten zijn fusschen Rusland en de middenrijken. Polen, zooals het tot in den oor log voor het grootste gedeelte bij Rusland was ingelijfd, was voor Rusland een uitvalspoort naar de Europeesche middenstaten en vormde voor deze .een voortdurende bedreiging. „Boven alle voor en tegen," zoo heet het clan ook in de offi cieuze omschrijving van het keizerlijk manifest in de „Nordd. Allg. Ztg", „staat beheerschend het beginsel, dat wij, ter wille van onze eigen toe komst, Polen niet meer aan Rusland mogen la ten komen." En in deze overweging zijn de kei zers van Duitschland en Oostenrijk „overeenge komen, uit het aan Rusland ontrukte Poolsche gebied eenjzelfstandige staat met een erfelijke monarchie en een constitutioneele wetgeving te vormen." Wat evenwel de overwegingen waren die tot de beslissing leidden en van hoeveel belang deze ook zijn voor de neg te treffen regelingen, omdat ze hierop natuurlijk grooten invloed zullen heb ben, voor de Poolsche bevolking is de ouafhanke- Staat er zóó ie+-8 bizonders in cTie courant? Niet dat de moeite waard is, om de koffie, koud te laten worden, antwoordde Denis lachend; doch zijne moeder keek hein met bezorgden blik na, toen hij heenging om zijne dagelijkeéhe ronde in de boerderij te maken. Het is eentonig leven voor een jongmensch, zuchtte zij, ik wilde dat de vroolijke Mr. Merton weer terugkwam. En zooals het meermalen gebeurt, dat een onuitgesproken gedachte wordt beantwoord door een ander, die toevallig aan hetzelfde dacht, zoo zeide Tabby, terwijl zij de tafel afdekte. „De broer van den Squire komt weer terug en zal eenigen tijd blijven." „Maar Tabby, waarlijk, waar heb je dat nieuws nu weer opgedaan?" „Och, praatjes van de menschen, zeide zij eenigszins verlegen, en verliet haastig de ka mer, om niet verder ondervraagd te worden." Victoria nam een goeden voorraad sand wiches en wijn mee, ook een kleine lantaarn, lucifers en een kaars en trok zoo uitgerust op verkenning uit, nieuwsgierig welk avon tuur baar zoude wachten. De zomer was in aantocht, een verkwikkende geur van jong groen en fiTssche bosohluciht verspreidde zich in de atmospbeer. Victoria was geheel onder de betoovering van het nieuwe leven in rle natuur. lijkheidsveflrlartng als zoodanig op 1 oqgenbiuc van de meeste beteekenis. Het verlangen van het Poolsche volk naar het bezit van een hersteld koninkrijk won, sedert de kansen daarvoor door den loop van den oor log steeds gunstiger schenen te worden, voort durend veld. In verschillende artikelen van Pool sche schrijvers is dit in den loop der laatste maanden sterk naar voren gebracht en het be hoeft ons daarom dan o<jk niets te verwonderen, dat in de Poolsche steden de proclamatie, behel zende het herstel van Polen, met enthousiasme werd begroet. Er werden indrukwekkende betoo- gingen gehouden; met muziekkorpsen, die de Poolsche volksliederen speelden, voorop, trokken menigten van duizenden door de straten en be gaf men zich naar monumenten van nationale helden, waar gloeiende redevoeringen werden gehouden. Het Poolsche volk, hopende op de elndelijke overwinning der centrale legers, waardoor alleen de aangekoudigde zelfstandigheid voor de toe komst verzekerd zal zijn, vertrouwt nu op de ein- delijke bevrijding van het Russische juk. Nog juist dezer dagen, kort voordat de onaf- hankeiijksverklaring van Polen plaats vond, kwam dat verlangen der Polen, in verschillende goote volksvergaderingen weer krachtig tot uiting. In een van die vergaderingen, welke te War schau, op initiatief van het „Nationaal Poolsche Centraal Comité" werd gehouden, sprak o.a. de onderburgemeester Artur Sliwinski, die voorna melijk deed uitkomen de tegenstellingen tusschen de Polen en Russen, welke tegenstellingen reeds eeuwen oud zijn „als een strijd tusschen twee verschillende werelden." Reeds koning Stefan Batory zoo ging hij verder heeft in zijn oproep in de Poolsche, Littausche, Hongaarsche en Duitsche troepen Rusland niet alleen den vijand van Polen, maar van de geheele wereld genoemd. Iwan Kasimir regeerde nog in Polen, toen in Moskou reeds het plan rijpte om 't land te verdeelen. Dit denkbeeld werd de leus van' Peter den Grooten, die het ook in zijn testament neerschreef. En daaraan heb ben zich al zijn opvolgers op den Czarentroon gehouden. Toen Czaar Alexander in Tilsit de voorwaar den vo_:- den vrede met Napoleon onderteekende, had hij zelfs den naam Polen uit de herinnering der volkeren te willen schrappen. Rusland werd hierdoor niet alleen door zucht naar veroverin gen geleid, doch ook door de juiste opvatting van het feit, dat Polen een dekkingsmuur voor het Westen vormt, waarop alle Russische aanvallen doodloopen. Nadat verschillende andere sprekers het woord hadden gevoerd, gaf Szpotanski nog een over zicht van den opstand der Polen tegen Rusland en stelde vast, dat die pogingen tot verzet steeds zwakker werden, daar de Polen immer erger neergeworpen, gemarteld en krachteloos gemaakt werden. Toch staan wij weer voor nieuwe deelname aan een strijd tegen Rusland, zeide hij. Evenals ten tijde van de Russische overheersching verlangen wij onafhankelijkheid, cfie wij slechts door groote offers en door organisatie der groote massa kun nen verkrijgenmet ons aan te sluiten bij de Centralen moeten wij ons geestelijk op den strijd tegen Rusland voorbereiden om thans in dezen oortog onze onafhankelijkheid deelachtig te worden. Medard Downarowicz, die het slotwoord sprak, wees op de beteekenis die het krachtig ingrijpen van het Poolsche legioen in het begin van den oorlog gehad had. Thans in het derde jaar is de leuze van het legioen: „onafhankelijk land, eigen leger, eigen regeering!" gemeengoed der geheele natie geworden. Een andere vergadering, uitgaande van de „Club van Vrienden van het Poolsche Staats wezen", welke Zondag 22 October in de groote zaal van „Philharmonie" plaats had, was vol gens het verslag in de „Goniec Poranny" door eenige duizenden Polen bezocht. De journalist Zygmunt Macowieki, die de vergadering opende, verklaarde, dat de Polen aan den vooravond stonden van het ontstaan van hun eigen Pool- sclien staat. Iets anders is onmogelijk, want dit ligt volmaakt in het belang der Centralen. Zij hébben een gebied noodig, dat hen in de toe komst voor een weerwraak van den kant van Rusland zal kunnen dekken. Alle leidende per soonlijkheden van Duitschland enOostenrijk- Hongarije zijn zich bewust dat het Poolsche probleem alleen door een stichting van een Pool- schen staat kan worden opgeheven. Wij koesteren de Verwachting dat de Centralen en in het bijzon der Duitschland, In wiens belang het is een ster ken Poolschen staat*te vestigen, zullen inzien dat een snel besluit noodig is, zoodat onze geestdrift en offervaardigheid in den strijd tegen Rusland energiek kan worden benut. Uit deze verklaring blijkt duidelijk hetgeen wij hierboven schreven, dat voor het Poolsche volk niet zoozeer de motieven die er toe leidden, maar veel meer de vervuiling van het verlangen naar zelfstandigheid beteekenis heeft. Het meerendeel der Polen heeft geen vertrou wen meer in Rusland en alle mooie beloften wor den met achterdocht aangehoord enafge wezen. De Polen wenschen niet, dat Rusland hen wet ten geven zal, al zijn het dan ook nog zoo libe rale wetten; doch zij willen het recht bezitten,- Zieh den kouiden, killen kelder herinneren de nam zij oen warme pels mee en stapte m haar bootje. Zij roeide met flinke slagen naar de plaats Victoria pakte den verroesten ring vast, nam haar proviand en lantaarn mee enklom toen de treden op, die met slik bedekt waren. Het was voor het jonge meisje een gevaarlijke expeditie. Zij hield de lantaarn vóór zieh uit. Boven haar, op eene hoogte van ongeveer vier voet, bevond zich een donkeren tunnel, toen zij aan het einde kwam, stond zij voor een wit ten muur, rechts vond zij een droog voetpad, datmaar beneden, in de rots voerde. Eensklaps stond zij in 't donker, zij hield h,are lantaarn in de hoogte en ontdekte een ingang van een kleine gewelfde kamer. De resten van een vermolmde deur lagen op den vloer, aan hare voeten. Zü zotte de lantaarn op den grond en keek rond. Toen bemerkte zij, dat aan don rechter kant van de deur een kist stond, op 'n paar houtblok ken, déél-hoven stonden nog twee of drie kleinere kisten. Zeker zijn 't smokkel aars, die hier komen, was Victoria's eerste gedachte. Neon, dat moest toch niet 't geval zijn, meende zij toen, smokkelaars zouden hun zaken niet in een duister, vochtig hol gébracht hébben, waar alles verrot. Een lange plank, op een tafel gelijkende, stond aan don overkant van de zen m nun eigen land voor zichzelf wetten t maken. Zij wenschen een eigen staat, met eei eigen leger en een eigen koning. De geestdriftige stemming der vergadering» bewees hoezeer deze denkbelden, die den weg de opoffering voor de onafhankelijkheid baner ingang hebben gevonden. Het verdrukte volk heeft niet kunnen denker dat het zoo kort bij de vervuling van dié wer schen was en daarom is de geestdrift te vei klaren, waarmee de keizerlijke proclamatie wer ontvangen. VERSPREIDE BERICHTEN Blijdschap in Polen. Het volgende telegram werd in een groot, politieke vergadering in de „Philharmonie" t Warsohau, onder de kreten: „Leve Keizer WE helm" verzonden. Groote Vorst! Op dezen voor het Poolsche volk zoo geluk kigen dag, waarop het verneemt, dat het ee vrije zelfstandige Staat zal worden met ee eigen koning, een eigen leger, een eigen regee ring. Het bewustzijn hiervan vervult eiken vrij heidlievenden Pool met een gevoel van dank baarheid jegens hen, die het met hun bloed 1>« vrijdden en riepen tot een nieuw zelf standi, leven. De overwinningen van oen onoverwin baar leger brachten tiwee steden de vrijheic welke even dierbaar zjjn aan het Poolsche har: n.l. Warschau en Wilna. De tegenwoordige overeenkomst tussche Duitschland en Oostenrijk-Hongarije in d Poolsche quaestie verleent ons een zelfstandi staatsbestaan, het hoogste goed van een vol! dat wij weten te waardeexen daar wij de bi' terheid en de knechtschap hebben geleden en tot welker verdediging wij bereid zijn, wan neer de mogelijkheid ons daartoe wordt gegt ven, onzen erfvijand, den Moskoviet, met al onz krachten te bestrijden. Wij weten, dat wij dit alles aan uw wil dan ken, en dat de kracht van uiw geest een elemen is geweest bij deze historische gebeurtenif Daarom zenden wij U de uiting onzer dankbaai heid en de verzekering, dat het Poolsche vol in staat zal zijn de trouw aan zijn bondgenoote te handhaven. Get. Makowieski, Stoednicke, dip'.; Pro Hoenriki; Groesjefski, auteur; Szymansk advocaat; Soelsk, grondbezitter uit Grojei Loeksenburg, industrieel; Krzyakiewics, indi strieel; Jawilrolski, geneesheer; Paul Rovesk grondbezitter; Giaglinski, veteraan van 186: Do Poolsche troon. Nu Polen tot zelfstandig koninkrijk is vei klaard, dringt zioh van zelf de vraag op, wi of den in eere herstelden Poolschen koning» troon zal bestijgen. Reeds verschillende namen zijn bij gerucht genoemd en zoo ook beweerde „Der Rundschau dat aartshertog Franz Stefan uitgeroepen zo worden tot koning van Polen. Maar nu wijst'd „Kreuzzeitung" er op, dat er geen aartsherto van dezen naam bestaat. Misschien is Kan Stefan, de jengere broeder van den veldmaai schalk Friedrioh, bedoeld. Het blad vraagt echter, met wolk recht „D( Rundschau" deze bewering in de wereld gi zonden heeft. Tot nu toe is nog geen enkole naam officieel bekend gemaakt. Over de kwestie, of er al of niet een Po< tot koning zal worden verbeven, heeft, na- uit Bern aan de „Frankf. Zeitung" wordt g> meld, de Poolsche afgevaardigde van de Ru sisoho Rijks Doema, Semplieki, die tot de deb gatie van Poolsche notabelen behoort, zicli t< genover een correspondent van de „Schweiz: rische Telegrapheninformation" als volgt ui gelaten: Voor de Polen is het var. weinig b. lang, of een werkelijke Pool of wel een Buitei lander den Poolschen troon bestijgqn zal, daf veel staten buitenlandsche vorsten hébben, dil wijls .met goede resultaten, staatprinoipie" niets in den weg aan de* troonbestijging doe een buitenlandschen vorst. Hervé's kritiek op de Entente-leiding. Was Hervé in zijn lijfblad „La Victoirf van 17 OctobeT reeds niet malsch in zij oordeel over de militaire leiding der Ve bondenen, in een later artikel is hij al nif minder fel. Hij' schreef: „Hoe kan men van iets anders spreken a van de angstige situatie, waarin wij om brave bondgenooten gelaten hébben. On: regeering heeft misschien niet de geheel seimld. Als men bondgenooten heeft, ka men niet altijd zijn eigen wil doorzette Men moet met de eigenzinnigheid van andi ren rekening houden. Als evenwel de gen- raal-staven der Verbondenen, voor het ii grijpen van Roemenië, slechts een paar m met elkander vergaderd hadden, dan ho men Rusland en Roemenië moeten overtu gen, dat voor alles Bulgarije moest verni tigid worden. Gedane zaken nemen geen keer! Het echter noodzakelijk nu de gedane zaken w derom goed te maken. Maar wat doen da toch de Russen? Zien zü dan niet dat Sof duizendmaal belangrijker is dan Lemberj Waarom werken zij met die kleine midde tjes? Gelooven zij dan dat de Duitsche ingang, Victoria legde bare Bandwict: daarop en begon met goeden eetlust te ete Maar de groote stilte van bet oord druk op haar, zij gevoelde iets, wat zij nog noo ondervonden had, zij herinnerde zich ie over aardbeving gelezen te hebben b was alsof zij opeens een geluid boorde, re pende: Victoria. Waarschijnlijk heeft menigeen wel et dergelijke gewaarwording ondervonden - bij het ontwaken uit een diepen slaap i zich verbeeldende zijn naam te hooren no men een dergelijk gevoel kwam over Vi toria en zijstond -gespannen to luistere of zij Hog een tweede maal haar naam zc hooren. Ja waarlijk, daar hoorde zij we< dezelfde stem, dit keer bevelend; zij was g dwongen te gehoorzamen. Zü nam hare la; taarn op en verliet de kamer; zij meende 1 droomen. Toen zij langs den weg Hop, flikkerde n en dan hare lantaarn, door een luehtstroou die hier en daar, door een opening in t rots werd teweeg gebracht; hare zenuwe waren zeer gespannen, haar hart bonsd eensklaps stond zü stil, want zij had een ij meters voor haax iets zien bewegen in t duisternis Wordt vervolgd.). - V)cht .1 kt '-a.;**-; i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5