NAGEKOMEN BERICHTEN IIIT OE PROVIMCBE 1 aan déTToeforen van het ïïospitaar aangebo den. Natuurlijk werd het met een begelei dend schrijven, eveneens direct naar de ouderlijke woning of familie en kennissen verzonden. Dr. Bijleveld is in het bezit van een groot aantal dezer foto's. Bijna zonder uitzonde ring ver Iconen ze de frissche, gezonde, goe dige gelaatstrekken der Russische jongens. De achterschriften waren met duidelijke let ters geschreven en toen wij omtrent de al- gemeene ontwikkeling zijner patiënten iets vroegen, antwoordde dr. Bijleveld, dat on der alle in zijn hospitaal verpleegde gewon den slechts drie analphabeten waren. Het onderwijs in Rusland is dan ook beter dan over het algemeen bij ons te lande wordt gedacht. Ook is het godsdienstig leven van den Rus sterk ontwikkeld. Hfj bezit de ware vroomheid van het hart. Als er 's avonds gebeden moest worden, gaf de „chef" (d.w.z. een der soldaten tijdelijk door dr. B. met deze functie belast en die ook hij andere ge legenheden eenig gezag kon uitoefenen) het sein tot gebed. Dan was het plotseling muis stil in de zaal en zingende werd het gebed twee- of driestemmig volvoerd, altijd ein digend met het zingen van het Russische volkslied, welke over de geheele wereld heen bekende hymne daar oneindig veel meer po pulariteit geniet als het onze hier te lande. Dit eenvoudig gebed, voorgedragen op de zwaarmoedige doch welluidende klanken van het meerstemmig gezang, liet nooit na een diepen indruk op de Nederlanders te maken. Het was, zei dr. B., een aandoenlijk gezicht, die stoere knapen met diepe aandacht hun kerkelijke ceremoniën te zien vervullen. Wij hebben reeds gesproken van de sym pathie die de Nederlandsche Ambulance in alle hringen ten deel was gevallen. Deze uitte zic-h in verschillende vormen. Zoo werd aan dr. Bijleveld op zekeren dag het St. Oregoriuskruis toegezonden,- met het ver kerende verzoek dit zelf uit te reiken aan een soldaat die zich aan het front onder scheiden had. De uitreiking geschiedde met de noodige plechtigheid. Doch behalve sympathie had de Ambu lance ook het volle vertrouwen der Russi sche autoriteiten verworven. Dit bleek uit het volgende: Op 9 September kwam bezoek van generaal Babikoff, die een depêche bracht van Prins Oerosoff, chef van het Roo- de Kruis van het Zuider Departement, waar in gevraagd werd of dr. Bijleveld met zijn Ambulance bereid was om aan de zuidgrens van Roemenië te komen werken. Dit was een hoogst eervolle aanvraag, want nog nooit was dit toegestaan aan een vreemde ambulauoe. Natuurlijk kou in een zaak van zooveel gewicht niet dadelijk antwoord wor den gegeten. Dat moest eerst ampel met het personeel besproken worden, want zoo maar eventjes met hutje en mudje naar Roemenië te trekken, was toch geen kleinigheid. Dr. Bijleveld antwoordde het vereerende voor stel in ernstige overweging te zullen nemen, omdat eerst ampele besprekingen moesten worden gehouden, die dan ook plaats von den. Na rijp beraad werd Odessa bevonden de meest aangewezen plaats voor de even- tueele vestiging der Ambulance te zijn. Veel correspondentie werd er over gevoerd. Doch toen het schema voor het heele i lan gereed was, moest dr. Bijleveld, wiens tijjd ver streken, feitelijk reeds overschreden, was, naar Haarlem terug, zoodat de zaak dus overgedragen werd aan zijn opvolger. Ook voor den heer en mevrouw Visser, die reeds 6 maanden in St. Petersburg ver toefd hadden, was de termijn verstreken en de belangen die de heer Visser thuis had, te Schiedam, noodzaakten genoemden heer eveneens te vertrekken. Zooals men weet, wonen in St. Petersburg en omgeving vele welgestelde Hollandsche families. Ten einde deze in dé gelegenheid te stellen met hun landgenooten verbonden aan de Abulance, kennis te maken, had dr. Bijleveld een thee georganiseerd, die op 4 September dan ook gehouden werd en druk bezocht was. De eenigszins late datum was opzettelijk gekozen, omdat vele families des zomers elders vertoeven en dr. Bijleveld nie mand wilde overslaan. Door middel van de Nederlandsche Vereeniging waren te dien einde dan ook de volgende uitnoodigingen verzonden: „De leden van het Nederlandsche La zaret te St. Petersburg noodigen hier mede op Zondag 4 September a.s. in het gebouw van het hospitaal (Engelsche Kade no. 68) alle in St. Petersburg en omgeving gevestigde Nederlanders met hunne dames uit, tot een namiddagthee tusscben VA en 554 uur ten einde kennis met hnnne landgenooten te kunnen ma ken en gelegenheid te geven een Neder landsche instelling te bezichtigen. Namens de léden (get.) Dr. M. C. A. BIJLEVELD. St. Petersburg, 30 Augustus 1916. Tel. 677-61". De kennismaking was van beide kanten uiterst aangenaam. Met belangstelling werd de Ambulance bezichtigd en de voortreffe lijke indruk dien men reeds van de inrich ting verkregen had werd daardoor beves tigd. Ais gevolg dezer kennismaking werd dr. Bijleveld eenige dagen later, zonder dat er zijnerzijds eenige poging toe was aan gewend, door vele in St. Petersburg wonen de Nederlanders een bedrag van ongeveer 3000 roebel ter hand/ gesteld, om de groote onkosten van zijn hospitaal te helpen be strijden. Ook 't financieel machtige lichaam der Ned. Herv. Kerk te St. Petersburg liet dr. Bijleveld weten dat de mogelijkheid be staat om van de Kerk subsidie te krijgen. Wij zijn hiermede aan bet einde onzer aanteekeningen. Het is, zooals dr. Bijleveld dan ook zei: ,Jk zou wel tot morgenochtend kunnen blijven doorvertellen over al de er varingen daar beleefd, maar dan dienden we de beschikking te hebben over de ruimte van een dik boek." Derhalve basta. We ho pen van het zegenrijke verblijf der Neder landsche Ambulance te St. Petersburg een voldoelfd beeld voor onze lezers te hebben gevormd en willen eindigen met den ener gieken en kundigen leider geluk te wenschen Biet het welslagen zijner onderneming en hem na zijn behouden terugkeer een harte lijk welkom in de stad zijner inwoning toe fe xoepep. F. C. KEESER. Mai. schrijft ons nog omtrent het jubileum yan den heer Keeser: Eèh bekend stadgenoot 'mag 15" November zijn zilveren jubileum beleven. Dien dag is de lieer F. C. Keeser gedurende 25 jaren Administrateur van „weldadigheid naar Vermogen/' vele diensten heeft hij in dien tijd aan hulp- of werkzoekenden bewezen. Aan blijken van belangstelling en waardeering zal het den jubilaris dien dag voorzeker niet ontbreken. De receptie wordt gehouden 's nam. van 2'/ü4 i/g uur, Raamvest, 5A. MU£lËK. SOIRéE MUSIC ALE E. A. CATS. IN DE BOVENZAAL „VEREENIGING". Leu niéuwe sonate van Philippe jarnach, die te haarlem haar eersfe uitvoering beieetde. De heer Cats toonde al aanstonds door warm, tem peramentvol spel, dat hij dit werk met liefde speelt. Als vioolmuziek is het dan ook een dank baar werk. Ik moei er echter bijvoegen dat het als geheel, in de opvolging zijner deelen, wel eenigszins de noodige eenneid mist. Dit is wei de reden, dat ik van het geneei geen sterken, blij- venden indruk heb gekregen, al gaf de violist, zooals in „trés mouvemente" praentig ingehou den spel. Mej. Fanny Gelbart, die we ons nog herinne ren van een optreden van het trio Gunning-v. d. Hoeven-Gelbart, op een concert van „Onder Ons," gaf mede in deze sonate een alleszins lof felijke vertolking der belangrijke klavierpartij. Waar zij later als begeleidster optrad in viool stukken van Beethoven, Wilhelmy en Joachim, gaf ze eveneens mooi volgzaam spel te genieten, evenals in twee violoncelstukken waarmee de heer Bertrand Drilsma zich als een eminent spe ler deed kennen. Zijn schoone volle toon doet warm aan in Nocturne van Rifflaud, zijn tech niek is verzorgd en bovendien blijkt uit heel zijn spel, dat hij een warm-voelend kunstenaar is, die zich na de pauze nog als een intens triospeler zal doen kennen. Het was van den concertgever goed gezien, als laatste deel te kiezen het D noll-trio van Mendelssohn: dezen Mozart der negentiende eeuw. Opgewektheid, rust, bevalligheid, de ken merken der antieke kunstwerken, zoo ook die der Mozarische schoolwe vinden dit alles in Men delssohn terug. Ofschoon Romantiker, verliest hij ioch nooit de evenredigheid van vorm uit het oog. Zoo kiest de heer Cats juist Mendelssonhn om het evenwicht in het programma te bewerkstel ligen. En of de uitvoering het hare deed? Ik zeg vol mondig: ja. Wie de Meadelssohnsche klavierpartij kent, zal toegeven dat ze stellig een dankbare is, mits de speler kan beschikken over een belangrijke do sis techniek, een fraaie aanslag en.de noodige muzikaliteit. Waar Mej. Gelbart dit alles bezit en bovendien nog een andere deugd, die we bij Mendelssohnpelers zoo dikwijls missen nl uiterste soberheid in het pedaalgebruik; waar zij ais partners had de heeren Cats en Drilsma moest vanzelf wel een schoon beeld ontstaan van dit weelderig opus. Mendelssonh's uitroep, als hij zijn orkest aanvoerde: „flott, frisch im Takt!" was hier onnoodig, alles werd strak en streng gehouden, en geen spoor van de hinderlijke ru bato s, die veelal dit genre ontsieren. ..De heer Cats toonde weer in deze soiree, te zijn een bekwaam violist, die met zorg een niet overladen program weet samen te stellen. Ik wensch hem geluk met dezen goed geslaagden avond. Een volgende maal moge de zaal no» iets beter bezet zijn. G. J. K. DE GEESTELIJKE PLICHTEN DER POLITIEBEAMBTEN. In een ingezonden stuk in „De R. K. Politie beambte" gewoogt 't Bestuur van de R. K. Poli- tiebeambten-vereeoiging „St. Michael" alhier met instemming van 't geen in den laaisten tijd in den Gemeenteraad is gedaan ten bate der stoffe- ke belangen van de politiebeambten. Vooral aan de heeren mr. Bomans, mr. Bruch en Klein wordt voor hun optreden hulde ge bracht. Wij zien aldus wordt gezegdge noemde heeren gaarne voor ons korps werk zaam, omdat dezen medeleven met de Politie en hare belangen altijd voorstaan. Het artikel concludeert: „dat onze stoffelijke belangen hier in Haarlem in deze voor ons zoo bedrukte tijdsomstandigheden in goede banen zijn geleid." Echter besluit het: Echter is er nog meer en wel de Geestelijke plichten, die wij R. K. en Chr. Politiemannen te vervullen hebben en die wij wegens onzen zwa- ren dienst niet naar behooren kunnen vervullen wat voor ons toch wel een zeer belangrijk punt mag heeten, wat te gelegener tijd wel eens naar voren gebracht mag worden. Wij zouden, indien de stemming in de Raadsvergadering van 1914 niet was bedorven, ongetwijfeld reeds een stap in die richting geweest zijn, toen een lid sprak over voor ons een wekelijkschen vrijen dag. Wij zuiden maar hopen dat als er verandering komt wij hier 'mogen rekenen op 'n drieploegen stelsel' waardoor het bovenomschreven Geestelijk be komt^ 'S °1>ge*ieven' wat ons aden ten goede EEN BELGISCHE SENATOR BEGRAVEN. Hedenmorgen heeft op de Algemeens Be graafplaats de voorloopige bijzetting plaats gehad Tan het atoffelijk overschot van den» Belgischen Senator P. E. v. d. Walle, hier ln hotel St. Jan in den ouderdom van 68 jaar plotseling overleden. De heer v. d. Walle was voor twee jaar hier aangekomen] met de vluchtelingen uit- Antwerpen. Aan de geopende groeve stonden ge schaard verschillende afgevaardigden van de Eerste en van de Tweede Kamer in België. Minister Poullet, 'de Belgische re- geCringsvertegcnwoordiger in Nederland, was bij de teraardebestelling vertegenwoor digd door Dr. Dierikx. "Verder waren aan wezig afgevaardigden van liet comité voor- Belgische vluchtelingen te Haarlem en ihinV00rt' -botuJLier van St. Jan, ver* scnuiende logé's en vele belangstellenden. Len groot aantal kransen van vrienden en verwanten dekten de lijkbaar, ü.a. was er een bloemstuk van den zoon des Senators, uie aan liet front ia, van mevrouw v. d;j Walle, van de gasten van het Hotel St. Jan. Aan de groeve werd het woord ge voerd door den depute Dr. Terwogne, dio in een Eransche toespraak herdacht het geen de heer v. d. Walle voor België enihet Belgische volk heeft gedaan, ook nog als balling- in dezen oorlogstijd. Spr. roemde, de vaderlandsliefde van den overledene, dio zijn eenigen zoon voor den militairen dienst in het land afstond. Daarna hield de heer J. v. d. Kamp Jr., de hotellier, een korte! gevoelige toespraak uit paam van de echte genoote, dochter en vrienden van den se nator, die door dit verscheiden zoo zwaar* getroffen zijn. Ce eenvoudige plechtigheid bleef niet zonder indruk. LIEFDADIGHEIDS-PREDIKATIE. Men wordt niet moede te bedelen, u te vra gen om den armei^te gedenken. Iedereen wordt gevraaagd om zijn glas water in 's Heeren naam den arme te geven! Geen wonder, want de winter ia aanstaando. Zendag a.s. ia het de beurt, naar uit een ad vertentie in ons blad blijkt, aan de Parochie kerk van O. L. Vrouw Rozenkrans. Daar zal pater /Mosmans, redemptorist, de liefdadigheids- predFcatie houden, ten behoeve der Sint Elisa beth's Vereeniging. Het moge voldoende zijn de aandacht er op te vestigen om de oogst van Zondag ten bate van de armen een overvloedige te doen zijn. Geeft, geeft veel! GEMEENTEZAKEN. Presentiegeld aan gemeente raadsleden. B. en W. stellen voor aan Ged. Staten van Noord-Holland voor te stellen het presentie geld voor ieder van de leden van den Raad te willen vaststellen op f 5.— voor elke zit ting en zulks met ingang van 1 Jan. 1917. Vrouwelijke bestuur sleden voor de Arbeidsbeurs. B. en W. stellen voor om. het bestuur der Gemeentelijke Arbeidsbeurs uit te breiden met twee vrouwelijke leden. Genoemd be stuut heeft daartoe de medewerking van B. en W. verzocht, ten einde meer voorlichting te hébben hij de behartiging der belangen van de vrouwen-afdeeling. Voor de benoeming van een lid-werkgeef ster bevelen B. en W. aan: 1. mevr. A. M. L. Braakman—Spekschoor; 2. mevr. C. J. Schweitzervan Beekum; 8. mevr. P. J. van AsperenPijpers, allen alhier. Voor een lid-werkneemster: 1. mej. J. A. Versélewel de Wit Hamer; 2. mej. V. C. van Wendel de Joode; 8. M. Barendregt, al len 'alhier. DE A.S. RAADSVERKIEZINGEN. De Christ.-Hist. Kiesvereeniging stelde in haar gisterenavond gehouden vergadering met algemeene stemmen candidaat voor den gemeenteraad in district I den heer Mr. W. F. van Slooten en besloot in district II met alle kracht te steunen den candidaat der R. K. Kiesvereeniging, Mr. F. J. Hagemeyer. De S. D. A. P. stelde in district I can didaat den heer C. Wesselius, gemeente werkman op wachtgeld. VAN ES EN VAN ES. Men verzoekt ons te willen melden dat de heer J. P. van Es, wonende Anthonie- straat 44, niet is de schrijver van het inge zonden stuk in ons blad van Dinsdag. HOOGER BEROEP. Door G. G. F. van Z.,. gedetineerd alhier is Hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Arr. Rechtbank alhier, waarbij hij is veroor deeld tot eene gevangenisstraf van 2 jaren met aftrek der préventieve hechtenis ter zake van diefstal. VERKIEZING. De Verkiezing van 2 leden-patroöns van de Kamer van Arbeid voor de bloembollenteelt te Haarlem, Schoten, Velsen, Heemstede, Benne- broek en Bloemendaal, zal plaats hebben op Dinsdag, 21 November a.s. en da evemtueele herstemming op Donderdag, 30 November d.a.v. Raadhuis, van de3 voormiddags 8- tot dea na middags 2 uren, om daarna onmiddellijk over te gaan tot opening der ingeleverde stem briefjes. EEN ONDERZOEK. Naar aanleiding van de arrestatie van de» milicien Moot, die deze week van een logger te IJmuiden werd gehaald, heeft de commissa ris van politie, tevens fungeerend waterschout, te IJmuiden, op las van hooger hand een on derzoek ingesteld naar het in dienst nemen van schepelingen op stoomtreilers op zoogenaamde schepelingen-boekjes, door de opvarenden mon sterboekjes genoemd, 't Is meermalen voorge komen, dat schepelingen, die om den een of an dere reden tijdelijk wilden verdwijnen, hetzij omdat ze deserteur van een garnizoen waren, hetzij om aan een gevangenisstraf te ontkomen of om andere redenen op valsere namen boek jes en daarmee een plaats op een stoomtreiler hadden verkregen. Op deze wijze was 't ook den gevluchten milicien H. gelukt op een haring- logger uit te varen, ofschoon het monsteren op loggers volgens een monsterrol verplicht i». VRIJGESPROKEN. De Haagscbe Krijgsraad heeft 1'O., milicien ziekendrager uit Haarlem, die terecht heeft ge staan wegens diefstal in de chambróe te Laren, vrijgesproken. SCHOORSTEENBRANDJE. Gisterenavond 7 uur ontstond in de woning van-Ph." K. aan den Burgwal 26 een schoor steenbrandje, door aanlading van roet. Het werd door den bewoner met emmers water ge- bluscht. N.V. HET. TOONEEL. Dolle Hans. Drama in 3 bedrijven van Jan Fabricius. Wederom vergissen we ons niet, dan was het voor den vijfden keer heeft Henri Brondgeest hier triomfen gevierd met Fa- bricus' mooi, sterk-dramatisch Indisch spel „Dolle Hans", 't Was boeiend, sterk-emotio- neerend van 't begin tot het einde, dit aan grijpende spel. Brondgeest heeft schitterend gespeeld, het gansche stuk door, dat zijn stuk geworden is! Maar ook de andere wa ren best! Vrolik en Erfmann en Marie Holtrop. De kleinste rolletjes trouwens wa ren tot in de finesses correct en af daar vóór waren het de Rc^oyaards-menschen, die het gavenl De Schouwburg was zeer goed bezet en het publiek was enthousiast. Die „nuchtere Hol landers" kunnen toch nog geestdriftig wor den. Na het tweede bedrijf kreeg Brondgeest een ovatie/ OPBRENGST VAN T LOOTS-OONCERT. Men doelt ons mede, dat de opbrengst van het Loots-Concert op 3D October door de Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap en de Haarl. Orehestvereeniging gegeven, na aftrek der onvermijdelijke onksten, heeft be dragen f 404.68- Dit bedrag is afgedragen aan den penningmeester van het Comité, dat zich gevormd heeft, om éen aandenken aan Loots te stichten. VAN HET POLITIE-RAPPORT. Van den walkant aan het Spaarne is ten nadeele van de firma Vogelpoel en Hoorn wegen een zwart dekzeil ontvreemd, dat over goederen lag. GTsferen werd floor twee personen hij de politie aangifte gedaan dat uit de ves tibule een er woning aan de Schagchelstraat nit een tweetal mantels de portemonnaie met geld was ontvreemd. VAN ONZE RECHTBANK (Zitting van gisteren). Een vreemde historie. In de maand Augustus had te Wijk-aan- Zee-en-Duin iets raadselachtigs plaats. Een juffrouw uit Amsterdam, van mid delbaren leeftijd, had daar in een café een portemonnaie, die een gedienstige uit Krom menie er had laten liggen, bij zich ge stoken en was daarmede naar het strand gegaan, nadat zij aan 't dienstmeisje had gezegd, dat zij de portemonnaie niet had gezien. Echter, daar liet het dienstmeisje 't niet hij zitten. Onmiddellijk deed zij van de zaak hij de politie aangifte en vergezeld van een dienaar van den H. Hermandad, ging zij naar het strand, waar hij al de dames, die in 't café waren geweest, een onderzoek werd ingesteld. Ook toen deed eerst de Am- sterdamsché juffrouw als wist zij van de zaak niets af. Doch heimelijk wierp zij de portemonnaie weg en later viel zij door de mand. Thans zeide de juffrouw voor de rechters, dat, nhdat zij eenmaal had gezegd, dat ze niets van de portemonnaie afwist, zij haar daarna niet had durven teruggeven, omdat zij zich geneerde voor haar schoonzuster, daar dan aan den dag zon zijn gekomen, dat zij had gelogen. Overigens had zij geen ver klaring voor haar daad. En zóó bleek ook hier, dat nog altijd waar is het woord van den dichter, dat de mensoh ia raadselen op de aarde wandelt.... Het O. M. vorderde in deze zaak f 30.— boete of 80 dagen hechtenis. Toen kwamen er bij de bekl. waterlanders. Dat kon zij niet betalen. Maar.... als altijd, kwam ook hier 't berouw te laat! Een bonker gestolen. Ook de volgende zaak had iets eigenaar digs! Het was er eene van verzet, waarbij- een zekere N. B. te Krommenie wegens dief stal van een honker ten nadeele van een boerenarbeider tot een maand gevangenis straf was veroordeeld. Bekl. zeide: „Ik zon naar Marken gaan. Maar daar het zoo regende, gfng ik schui len in een boerderij. Ik was nat en kond en trok zóólang aan een honker, dien ik daar zag liggen! Later vergat ik hem uit te trekken." De president: „Indien de politie er niet bij was gekomen, dan hadt je dat nu nog vergeten." Bekl. ging voort: „Toen ik later hij mijne positieven kwam, dacht ik: die jas hoort miij niet toe. Ik zal hem terug brengen. Maar: daarna bemoeide de politie zich er mede." Verder bleek, dat bekl. tijdens den dief stal geheel door den drank was versuft, eri dat indien bekl. geen drank op had gehad, het gebeurde niet zon hébben plaats gehad. iHet O. M, eisehte bevestiging van het bij verstek gewezen vonnis. Een lastige aanhouding. G. Z., een arbeider te Beverwijk, moest eenige -maanden gaan „brommen". De po litie te Beverwijk liad de opdraohit liem daar toe aan te houden. Dat was echter gemak kelijker gezegd dan gedaan! Nadat Z. had gevraagd waarvoor men hem moest aanhouden en hem daaiop van antwoord was gediend, zoide Z.: „Kan dat niet wachten tot Maandag! Dan kan ik eerst mijn zaken afdoen".... Natuurlijk met de heimelijke bedoeling om dan in dien tijd te trachten zich nit de voeten te maken. Doch.... de politie van ^Beverwijk is ook niet van gisteren. Die had de streek van bekl. al gauw in de gaten. Neen man, dat zal niet gaan, werd hem geantwoord. „Dan moet je maar zien, dat je me mede- krijgt," zeide bekl. En hij liet zich op den grond vallen. Toen begon een hevig verzet tegen de po litie. Deswege requireerde 't O.M. gisteren middag tegen Z. 14 dagen gevangenisstraf. „Een natte hals". M. L., een Haarlemmermeerder, die veel van een borreltje houdt, had.zich tegen zijn arrestatie wegens dronkenschap tegen de pclitie verzpt. Hij beweerde, at bij zich- eteeds goed gedraagt. Echter bleek, dat men in zijne woning blij is, wanneer hdj niet thuis is, daar hij daar leelijk te keer kan trekken. Daar had bekl. wel wat op gevonden. „Och, mijne vrouw heeft zoo'n groote mond," zeide hij, „die wil altijd gelijk heb ben en den baas spelen en dat maakt mij dan zenuwachtig. Dan geraak ik geheel van stuur." Het O. M. deed in zijn requisitoir opmer- \ken, dat de vrouw van den bekl. een „groo- ten mond" moge hebben, hij zelf een „natte hals" heeft, en dat hij een dronkaard is, aan wien de politie veel last heeft. Het vorderde tegen hem 14 dagen gevangenisstraf. Heel gezellig zal 't, dunkt ons, er in 't huisgezin van den man met den „natten hals" en de vrouw met den „grooten mond" wel niet toegaan. Daar zal de harmonie wel veelal zoek zijn! Een kistdam beschadigd. Een Amsterdamsche koopman in vodden wandelde op een goeden dag op een eenza men landweg, een uur van Wormerveer af, en ziendé, daar de gonjezakken liggen, die geruid met zand voor de kistdammen had den gediend, meende hij wel zijn slag te kun nen slaan. Zoo'n paar stekken van een gonjezak ziin spoedig afgescheurd en medegenomen. En wie zal daar erg in hebben! Evenwel aan het waakzaam oog van een paar land weersoldaten was liet niet ontsnapt, dat de koopman een lap van een zak afscheurde. Zij hielden hem aan en vonden in zijn be zit een zak met eenige 6tukken van gonje zakken als bij den kistdam te Zaandam Ö.Z. zijn gebezigd. Dat maakte, dat békl., een echte praatjesmaker, zich gisteren had te verantwoorden. Hij hoorde tegen zich eischen f 12 boete of 12 dagen hechtenis, wat hem nogal medeviel!.... Nog een verzetzaak. G. Z., een niet-versehenen Zaandammer, had zich danig verzet tegen een politie agent, die hem wegens openbare dronken schap zou arresteeren en den/dienaar der wet op den koop toe nog eenige beleedigende woorden toegevoegd. Dóór T brute optreden van den bekl. waiT een der kaken van den politie-agent ge scheurd en als een gevolg daarvan waren hem eenige kiezen moeten worden getrokken*. Tegen den geweldenaar werd 2 maanden gevangenisstraf gerequireerd. De maximumprijs overtreden. A. H. te Koog aan de Zaan had bloem kool tegen een hoogeren dan den daarvoor gestelden maximumprijs verkocht en toen de politie zijn schuit met bloemkool in be slag zou nemen, zich daaltegen krachtdadig verzet. Dit was 't eerste geval van dien aard, dat voor de rechtbank alhier werd aangebracht. Het O.M. meende, dat in dezen een exem- plaire straf moest worden gesteld en vor derde tegen den niet-verschenen bekl. f 60 boete of 60 dagen hechtenis. Diefstal. Tegen C. de J., die op den 15den Augustus te Wormerveer zich schuldig had gemaakt aan diefstal van een zinken afvoerbuis van een onbewoond perceel, werd één maand ge vangenisstraf gevorderd. PROGRAMMA voor 't concert te geven in de concertzaal „Ver eeniging" op Zondag 12 Nov., half drie, door het Orkest der Concertvereenïging „Haar lem's Muziekkorps", directeur: Ch. P. W. Kriens. 1. Marsch uit de Carnavalsuite, Aunrray. 2. Ouverture „Egmond," Beethoven. 3. Prélude de Déluge, Saint-Saëns. Vioolsolo de heer Fer- werda. 4. Grande fantaisie de l'opéra „Aida", Verdi-Coeenen. 5. Ouverure „Frau Meisterin", Suppé. 6. Fantaisie de l'opéra „La Bohème", Puoeini. 7. Romance voor fluit en hoorn, Titl. De heeren Schmidt en van der Kwast. 8. „Uebar alles," Walzer, Waldteufel. GEMEENTERAADSZITTING. De raad der gemeent# Haarlem is voor een vergadering bijeen geroepen tegen Woensdag middag 11 uur in de Statenzaal van het Prin senhof. Deze zitting, op een ongewoon uur en on- gewonen dag (er wordt in den regel om de 14 dagen vergaderd) geldt niets bijzon ders, naar wij vernemen, doch wordt gehou den omdat op den daarop volgenden Woens dag de gemeenteraadsverkiezing moet plaat» hébben. DE BOOMEN AAN DE DReÜ\ Men is begonnen met het rooien der veel besproken boomen, staande aan den west kant van de Dreef. INDEELING LANDSTORM. Heden 'had alhier wederom de indeeling plaats van een groep lands to rmers der lichting 1910. Alles had een kalm verloop. BURGERLIJKE STAND. Géboren; 9 Nov. z. van C. C. M. Koëter— de Wit. z. van W. E. Dijkstra—Schouten, 10 Nov. z. van A. E. ReinerieRossaert, z. van L. G. BeugelingVrugt. Overleden: E. Krohn,. v., 14 jaar, Kamper laan. BINNENLAND. Men meldt ons uit Grave: Een vliegmachine, welke gisteren hier een noodlanding maakte, is hedenmorgen half tien, na voorzien te zijn van een nieuwen motor weer opgestegen en vertrokken naar Soesterberg. Gisteravond hield de vliegenier-luitenant Coblyn een lezing oveii'- de vliegmachine voor de blinden van het bt» kende St. Henricusgeeticht alhier. BUITENLAND. Wilson definitief herkozen- NEW-YORK, 10 Nov. (Part.) Alle bladen zijn het er thans over eens, dat Wilson her kozen is. 217 democratische afgevaardigden werden, gekozen voor de Kamer van Afgevaardig den, tegen 211 republikeinen. De democratische meerderheid in den Se naat bedraagt thans 10. Heemstede. Ned. R. K. Volksbond. Woensdagavond hield de Ned. R. K. Volksbond zijn maandelijksche vergadering. De opkomst was wederom zeer go- ring. Nadat de voorz. de vergadering op ge bruikelijke had geopend, werden de twee over ledene leden G. Ha gem an en G. Slenters her dacht en voor hun zielerust vijf ünze Vader» gebeden. De voorzitter maakt bekend, dat a.s. Zondag het Willibrordusfeest gevierd zal wor den. 's Morgens te 8 uur zal een H. Mis voor de leden Donateurs en overleden leden worden opgedragen. Vei zocht wordt, dat alle leden, getooid met insigne, tot de H. Tafel zullen naderen. Des avonds te 7 uur is er een uitvoering voor de leden. Alls leden kunnen een dame mee brengen, doch met het oog op de plaatselijke belasting zullen de leden voor hun dames een kaart a 11 cent moeten nemen. Door de tooneel vereeniging wordt het treurspel „Zriny" opgevoerd, terwijl tusschen de bedrijven hiervan de Harmonie zich zal doen hooren. De uitvoering van a.s. Zondag is alleen voor de leden en donateurs, die van Zondag 19 Nov. voor het publiek. Daar de bode tegen Dpc. zijn ontslag als zoo danig heeft aangevraagd had er een verkiezing d. Eem, J. v. d. Erf en A. Klaver om in vereeni- daten binnen gekomen. De heer J. v. d. Meer werd hiervoor gekozen. De heer W- Groenland- bracht verslag uit van de vergadering voor het bespreken van de distributiewet welke te Utrecht is gehouden. Uit de vergadering werd een commissie be noemd, namelijk de heeren W. Groenland, J. v. d. Een, J. v. d. Erf en A. Klaver om in vereeni ging met een comité van de Christelijke Werk- lieden-vereeniging een plaatselijk comité tot verkrijging van distributieartikelen op te richten.- Nadat eenige huishoudelijke zaken besproken waren, werd deze zoo leerzame vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. BLOEMENDAAL. Het station. In het afdeelingsverslag va* de Tweede Kamer, over de Wateretaatsbe- grooting, werd op verbetering aangedron gen ten aanzien van het station alhier. Hot atcmburoau s^al Httirkgi lTou.d.en. op )iet EEN NOODLANDING.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2