BÜE HUL Ë5IUIT Kil HliElElt! IÏÏ P. J. JANSSEN, LETTEREN EN KUNST FEUILLETON Zaterdag II Nov. Vierde blad Beverwijk. Er is in Beverwijk, 't oude district van jPasstoors, rumor in c as a, bij de vrijzin nigheid! De heer .Boodenburg, de huidige afgevaar digde, heeft het kennelijk verbruid bij een deel der vrijzinnigen, 't meest bij de Tide- inanianen en de vrije liberalen. De kans is niet uitgesloten, dat hij in 1917 niet meer zal worden 'gecandideerd, tenzij .dat hij zich verklare als de anti-clericaal eu de conservatief hij uitnemendheid. Dit althans zou men kunnen afleiden uit het volgende, dat dd. 8 dezer aan het N. v. d. D. uit Santpoort wordt geschreven: „Dinsdagavond vergaderde de Vrijzin nige Kiesvéreeniging „Burgerplicht" al hier. Dit zou op zichzelf niet zoo be langrijk zijn, als niet punt 2 der agenda: „Kandidaatstelling Tweede Kamer" tot een belangrijk debat had geleid. „Zooals bekend is, vertegenwoordigt de' beer Boodenburg het district Bever wijk in de Kamer, dat in 1913 met groote moeite op de rechtsehe partijen werd veroverd. „In een vergadering der Evangelische partij, bijgewoond door den heer Booden burg en geleid-door den heer P. ïideman (Blocmendaal) en waarin de zending van een gezant naar den Paus werd behan deld, verklaarde de heer Boodenburg, dat de godsdienstige kwesties hem vrijwel koud lieten. „Deze verklaring gaf aap eenige kie zers gisterenavond aanleiding tot de vraag, hoe de heer B. stond tegenover de huidige kwesties van ouderwijs en al gemeen kiesrecht. Ten slotte werd aan het bestuur opgedragen dit aan den heel' K. categorisch te vragen, daar van zijn antwoord zijne eandidaatstelling afhan kelijk gemaakt zou worden. Vele kiezers keurden het gesol van de linksche par tijen met de onderwijskwestie en het al gemeen kiesrecht af. Wil men het kies district Beverwijk voor links in 1917 be waren, dan moeten alle krachten wor den ingespannen; er kan geen enkele stem worde» gemist. .Jlet zal dus, zoo werd betoogd, noodig zijn, dat de kw-estie zoo spoedig mogelijk wordt opgelost, want men kan er zeker van zijn dat de hier gerezen bezwaren ook elders in het district zullen hespro- ken worden en tot verdeeldheid aanlei ding geven, waardoor Beverwijk een ge makkelijke prooi voor rechts zou wor den." Voor ons Is in dit merkwaardig bericht het opmerkelijke, dat de vrijzinnigen inzien, dat het in 1917 in Beverwijk zal gaan spannen, dat zij klaarblijkelijk beducht zijn, dat dan voor hen de Kamerzetel wel eens kon ver loren gaan. Zij gaan zich kennelijk tot den afweer van rechts voorbereiden! Voor rechts moge dat een aansporing zijn om, gedachtig aan het: een gewaarschuwd man geldt voor twee, op 't qui vive te zijn, om zich niet in den slaap te laten sussen, om op de lauweren te gaan rusten. Want het kon wel eens zijn, dat in het .bericht is te zien een list van links, een po ging om rechts om den tnin te leiden, om het in den waan te brengen dat met min dere waakzaamheid tegenover links kan worden volstaan, gezien de mededeeling, dat Beverwijk wel eens een gemakkelijke prooi voor rechts zou kunnen worden. Integendeel, goede strategie vordert, juist nu op de hoede te zijn, juist nu alle krachten in te spannen en de kiezers voortdurend te bewerken, om niet eenig middel van propa ganda te verzuimen. Al en din zal het er in 1917 voor rechts niet kwaad voorstaan. De leans is groot, dat dan de nederlaag van 1913 zal worden ge wroken en nu aan rec-hts een glansrijke over winning zal ten'deel vallen! INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Kedaetie zich niet aansprakelijk. DE R. K. POLITIE-ORGANISAT1E. Haarlem, 9 Nov. 1916. Geachte Redacteur.' Naar aanleiding van het stukje, voorkomende in Uw geëerd blad van Zaterdag 4 Nov. jl-, AüEtsAüG hk. Warmoessür. ENOflfóE S0RTEEB1NG VACHT£N en TOCHTDEKENS. 2010 FELICIA CURTIS. 24) Hij vertelde dé geschiedenis, die hij gaarne noemde „het onverschoonbare indringen van mijne kleine nicht", maar zeide niets van den afsehuwelijken dood waaraan zij ont snapt was. In overeenstemming met het ver haal van haar oom had Victoria de opening in den vloer van den tunnel'nog bijtijds ont dekt, vóór dat zij een stap in den afgrond zonde hebben gedaan. Mrs. Fitzgerald was bleek geworden, ter wijl zij naar het verbaal van Ralph Merton luisterde; hij stapte dus zoo gauw mogolij'k van dit onderwerp af en vroeg wat of wel die kisten konden bevatten. Hij had Denis voortdurend in het oog gehouden, om te zien welken indruk het gebeurde op hem maakte, maar deze liet niets blijken, bij behield zijne zelfbeheerscbing. Ik herinner mij, zeide Mrs. Fitzgerald, het stilzwijgen dat eenige oogenfblikken geduurd had, verbrekende, dat mijn man van mij verteld heeft, dat er een onderaardsche gang van de Abdij naar „de Solitude" loopt; hij getiteld„De politie in het teeken van den strijd", onderteekend door W., verzoekt ondergeteekende, namens de politie-vereeniging „V. Z. O. S." op name van bijgaand schrijven, in Uw geëerd blad, bij voorbaat U dankzeggend: -Waarde W. Is U er wel zeker van, dat het confessioneel beginsel aanleiding is geweest tot het oprichten eener R.-K. Politiebeambten-vereeniging, waar door de R.-K. politieagenten zich niet langer •thuis gevoelden in de zoogenaamde(?) neutrale politieagenten-vereeniging „V. Z. O. S."? Laat ik U dan zeggen, dat uit geenszins het geval geweest is. Waren onze R.-K. collega's niet voort durend aangespoord geworden, door hen wier belang het isr dat alle R.-K. zich scharen onder eigen'vaan, de R.-K. politiebeambten-vereeniging -was hier niet opgericht geworden. Maar zij kenden noodwendig niet anders, wilden zij niet in ongenade vallen bij hun Kerk en deszelfs die naren. Hieraan is het te wijten, dat de eendrach tig samenwerkende vereeniging „V. Z. O. S." wordt verbrokkeld, en tweedracht komt, onder een groep menschen, wier vakbelangen dezelfde zijn. hn dan, waarde W., spreekt U van zooge naamde neutrale vereeniging. Met hetzelfde recht noem ik de opgerichte R.-K. Politiebeamb ten-vereeniging een zoogenaamde eonfessio- neele Roomsch-Katholieke Politiebeambten- vereeniging, of-te-wei een vereeniging van zoo genaamde confessioneele R.-K. Politiebeambten, want daar zijn leden bij, die omtrent confessio neele beginselen of geloofsleven totaal geen be grip hebben, maar enkel handelen en gehandeld hebben op aandringen en gezag van over hen gestelden. Arme stumpers, niet de minste zelf standigheid wordt U toegekend, ook niet, waar het geldt uw vakbelangen. Wat U verder zegt omtrent het oprichten eener afdeding van den Bond van Christelijke Poliiie- bea/ïïfcten in Nederland, „Gideon", ook dit ge schiedt of zal geschiede^ uit partijhaat en geenszins uit beginsel. He; een zoeken naar iets anders, omdat, of voor hen geen plaats meer is bij „V. Z. O. S.", of zij de gelederen hebben verlaten ter wille van één persoon, lid van „V. Z. O. S." Dat zich hiervoor reeds twaalf christelijke politiebeambten hebben opgegeven is beslist niet waar. Of al deze verbrokkelingen wel zeer orga nisatorisch zijn, ik betwijfel het. Ook heelt lhet ever een rechercheurs-vereeni- ging „Plic r' lit". Laat ik U zeggen dat die vereenigino ,s lang is opgeheven, en omgezet in een onder-onsje, tellende negen leden, waarvan de meesien nog dubbel-ledig zijn. Als vakorga nisatie komt ze dan ook geenszins in aaumer- king. Ten slotte nog dit: Waarde W.U denkt dat de onder neutrale vaan strijdende politiebeambten-vereeniging „V. Z. O. S." spoedig uit den tijd -zal zijn, gesmoord in de kleur der zelfzucht, „zelfzuchtig is zij heele- maal niet, gaarne deelt ze aan anderen mede," alles tengevolge van hare zoogenaamde neutra liteit. Ik geef echter de verzekering, dat zij die de leiding hadden en hebben tot nu toe, geen oogenblik hebben medegedaan aan politiekerif of partijstrijd, of hunne vereeniging daarin hebben betrokken als officieel lichaam. Altijd is hun parool geweest, en dit zal het blijven: „Hoog de neutrale beginselen in onze vakbeweging." Ik voor mij ben overtuigd dat waar het vakbelangen geldt, eendracht macht maakt, en iedere verbrok keling schade doet aan onze actie. Om te behar tigen enkel vakbelangen, is het niet noodig con fessioneel vereenigd te zijn. Een inensch is een tweeledig schepsel. Natuurlijk en geestelijk. Bei den hebben voedsel noodig om in contact te blijven, maar dit kan zeer goed afzonderlijk ge nomen worden. Terwille van het eerste vereenige men zich neutraal en terwille van het tweede con fessioneel, opdat niet het een door het ander ver doezeld wordt. Nogmaals hartelijk dank voor de plaatsing, Voor de Haarl. Pol.-Ver. „V.Z.O. S." R. SMIT, Bestuurslid. Door de welwillendheid der geachte Redactie van dit blad kregen wij inzage van bovengc- plaatst stukje van de hand van R. Smit, bestuurs lid van „V. Z.O. S.", en was de Redactie tevens zoo vriendelijk een plaatsje ter beantwoording van den heer Smit in te ruimen, waarvoor wij hartelijk dank zeggen. Waarde heer Smit, U vraagt naar mijn meening en de verzekering daarvan, „of het confessioneel beginsel" de aan leiding is geweest tot oprichting van een R.-K. "Politiebeambten-Vereeniging over te gaan, omdat de R.-K. agenten van politie zich niet langer thuis gevoelden in de z.g. neutrale politie-ver eeniging „V. Z.O. S." Op zichzelf zou ik die vraag zeer logisch van U vinden, als niet twee omstandigheden, door U zelf ontworpen, uw vraag onlogisch maakten, n.m.l. deze: U vraagt of het confessioneele begin sel de aanleiding is, terwijl U terstond zelf daarop het antwoord geeft door uw bewering (hetgeen natuurlijk niets bewijst) 'dat zulks is geschied door aansporing van hen wier belang het is, dat alie R.-K. zich scharen onder eigen vaan. Natuurlijk zeg ik, als dit het belang van de R.-K. is, die hun volgens uw bewering, hebben aangespoord, dan sluit dit ook slechts de belan gen in van R.-K. politieagenten, mits van con fessioneel standpunt bekeken. Op dit standpunt plaatst U zich echter niet, dus neem ik aan, dat uw beschouwing uitgaat van materialistisch werd gemaakt ten tijde vande vervolging. Het is waarschijnlijk, dat Mrs. Brent in de zen terecht is .gekomen toen zij op verken ning is uitgegaan. De kleine gewelfde kamer zal zeker tot kapel gediend hebben, merkte Denis op. Dat is zeer waarschijnlijk, antwoordde Mr. Merton. Een der familieleden mijns vaders werd in dit huis gevangen genomeu en tegen liet einde der regeering van Elisabeth, te Ty burn gemarteld. Een ander priester, ook een Fitzgerald, ontvluchtte laugs de rots van de Abdij. Wilt u den kelder eens onderzoeken, Mr. Merton! vroeg Denis. Ik zie dat mijne moeder brandt van verlangen naar een avontuur. Biecht eens op, moedertje, is u niet verlangend die geheimzinnige kamer te zien en te weten wat zich in de kisten bevindt! Zijne moeder lachte en knikte toe stemmend. Misschien is er wel niets in, zei de zij vroolijk. Maar mij dunkt, daar miss Brent de persoon is, die alles ontdekt heeft, wij deze ontdekkingstocht niet zonder liaar mogen maken, vindt ook niet,. Mr. Merton! Mr. Merton beloofde zijne niclit te zullen vragen om hem te vergezellen, wel begrij pende, dat dit verzoek niet zoude worden afgewezen, terwijl Denis inwendig zijne moe der innig dankbaar was voor dezen goeden iDval. standpunt. U beweert verder mogelijke ongenade, bij anders handelen, van Keit en deszelfs Diena ren. Kom, kom, waarde heer Soiit, dat weet U wel beier. Door de oprichting van een R.-K. Politie- vereeniging is zeer zeker een lang gekoesterde wensch der R.-K. Geestelijkheid in vervulling gegaan, doch ware die organisatie nimmer geko men, dan, geloof het vrij hoor, was van ongenade noch gedachte, noch sprake geweest. Neen vriend, de oorzaak moet dieper gezocht worden. Kan ik het helpen dat „de oorzaak" ontstaan is in de gelederen van „V. Z. O. S." Gelooft U het niet? Ik zal trachten het U te bewijzen, doch eerst nog een woordje over confessioneele organisatie, dat eigenlijk niets anders wil zeggen dan geloofs belijdenis in de organisatie. Het is tegenwoordig een tijd van „kleur bekennen", schreef Mr. Andreae onlangs in 'n plaatselijk blad, zelf vrij zinnig zijnde. Het is tegenwoordig „goed", kleur te bekennen, schreef onlangs een Haagsch politie man in „De Politiebode". Het is goed dat ook de politie meer en meer deel gaat nemen aan het politieke leven. Hoe vindt U dat? Dat schrijft nu een politieman in een neutraal blad, de „Politie bode", zonder dat ik later een woord van bestrij ding heb gelezen. Is dit nu het toppunt of niet? Sterker nog". Toen de vorige maand op Zondag een vergadering werd gehouden in de Diergaarde te 's-Gravenhage, uitgeschreven door de Bonden van Overheidspersoneel, waarop als sprekers op traden Mr. Troelstra, Oudegeest en Kleerekoo- per, werden de leden en aangesloten vereenigin- gen door het bat uur van den „B. v. G. P. B. I. N.", met een in blokletters gestelde aankondiging in de z.g. neutrale „Politie-Bode" aangemoedigd naar die „onpartijdige" sprekers van professie ie gaan luisteren en zoodoende den Bond flink v vertegenwoordigen. Zeg eens, vriend Smit, is dit nu ook kleur bekennen of niet? Als U her beter weet moet U het maar zeggen. Ik voor mij kan daarin nu eenmaal niets anders zien dan „roode" kleur bekennen door een z.g. kleurloozen Bond. Was dit nu voor het eerst, dat dergelijke, zij het ook eenigszins bedekte kleurbekentenissen van den kleurloozen „Bond. van Gemeente-politie beambten in Nederland" plaats had gevonden, wij zouden hun toeroept; bekeert u. Maar gij weet het ook wel, vriind Smit, dat zulks in het verleden ook schering en inslag was. Nu kan U daartegen inbrengen dat „V. Z. O. S." daaraan geen deel nam en ik zou dit grif toegeven als „V. Z. O. S." geen onderdeel van den Bond was. Blijft „V.Z.O. S." lid van dien Bond, welnu, dan gaat zij met hem op of onder en is mede aansprakelijk voor elke handeling in die richting. Waar „V. Z. O. S wiens spreektrompet U thans zijt, door aangesloten te blijven aan den „B. v. G. P. B. in N." alzoo de kleur der zelf zucht bekent, waarin zij, ik herhaal het, ten slotte zal „smoren", en weldra „uit den tijd", d. w. z. totaal partijdig een „bijwagen der S. D. A. P.'ers" zal zijn. wat ten slotte haar goed recht is, mits zij maar geen z.g. neutraliteit huichelt, zou het dan ook geen goed recht kunnen heeten dat R.-K. en Christelijke politiemannen zich onder eigen vaan scharen? Maar is tevens ook niet bewezen dat hun belangen, d. w, z. hun geeste lijke belangen niet in goede handen zijn, in z.g. neutrale organisatie? Mij dunkt, daar is nie.s tegen in te brengen. Noemt U dit nu zuivere behartiging van vakbelangen? Wij weten geluk kig beter en U ook wel, vriend Smit. Maar al te dikwijls moeten politiemannen, die het wagen hun geloofsbelijdenis hoog te houden, wanneer zij daarin gekrenk t werden, in bureaux daarvan grievende verwijten liooren. Van gere geld kerkbezoek is onder het tegenwoordig dienst verband geen sprake. Op de vergadering van „V.Z.O. S." ontvangt men geen geestelijk voed sel. In de „Politie-Bode" evenmin, aangezien deze haar kolommen liever disponibel stelt voor cita ten uit „Het Volk" en onderling twistgeschrijf en alzoo stelselmatig onderlinge verdeeldheid zaait, waarbij meer dan eenmaal een hatelijk compli ment wordt gebracht aan alles wat naar Gods dienst gelijkt, wat tenslotte niet anders beduidt, dan het zaad strooien voor confessioneele orga nisaties. Zoo ziet U, vriend Smit, de oorzaak is wel te vinoen, als wij ons slechts de moeite geven het „heden" aan het „verleden" te toetsen. M. a. w. U kunt ds confessioneele organisaties uit den booze achten, hun noemen zooals je wilt, ze zijn er, geboren uit de noodzakelijkheid die oorzake lijk wortelt in de door U verdedigde z.g. neutrale organisatie. Dat het U leed doet dat „V. Z. O. S." in één jaar tijds in ledental daalde van 107 tot 59 leden, kan ik mij voorstellen. Beter als uw bewering dat de rechercheurs-vereeniging „Plicht Recht" opgeheven zou zijn en omgezet in een „onder-onsje". Dit nu is een vergissing van U. Zij bestaat niet alleen officiéél, doch telt inder daad elf leden. Evenzoo de christelijke te vormen afdeeling van den bond „Gideon", zij telt niet twaalf, doch elf leden, dus is U bewering in- zooverre waar, doch verschilt dit slechts 1 lid. Uw bewering dat een mensch een tweeledig schepsel is, deel ik met U. Dat hij natuurlijk en geestelijk voedsel noodig heeft eveneens, doch vergun mij dat ik bet geestelijke boven het na tuurlijke stel en alzoo het materiëele aan. hef geestelijke onderworpen tracht te maken. Om dit overwicht te verzekeren, is het gebiedende eisch confessioneel te vereenigen, waar die belangen óf worden verwaarloosd óf doodgezwegen. Bij HOOFDSTUK XI. Ralph Merton, die zijn stiefbroeder als dom, onverstandig» fanatiek mensoh be schouwde, was er op voorbereid, dat hij hem zoude weigeren, dat Victoria de ontdekkings tocht mocht meo'emaken, toch meende hij, dat het zijn plicht was de toestemming van den vader in deze te vragen, zonder hem verder in te lichten, dat de eigenaars van de Abdij tot het gezelschap zouden hehooren. Hij vond de Squire in een dusdanige staat van opgewondenheid over een parui']et, dat hij dien morgen had ontvangen, zoodat hij weinig aandacht leende aan het verzoek van zijnen broeder. Zoo Victoria overmorgen een roeitocht met je wenscht te maken, laat zij haar gang gaan. Waarom niet? Maar luister een», Ralph, wat hier ge zegd wordt Hoor eens wat die jongen ver telt: Eenig dogmatisch onderwijs is noodza kelijk voor iedere geestelijke om anderen goed te kunnen leiden. Dogmatisch, zeker! Maar daarvoor hebben wij immers den Ca techismus en den Bijbel!' Wat verlangt hij meer? Hierop niets -willende antwoorden, haalde Ralph Merton zijno schouders op. Hij verliet de kamer en liet den Squire atin zijn booze bui over. Victoria, aan wie haar oom niets van het voorgenomen aitstgyje had «eaecd, wand si- mij zijn deze twee belangen niet van elkander te scheiden. Doe ik dit, welnu, dan dreig ik óf materialist óf „kwezel" te worden. Waar nu mijn geestelijke belangen "dreigen verdoezeld te worden in „V. Z. O. S.", daar grij pen wij geestverwanten, naar een nuchter middel, dat „confessioneele organisatie" heet. OUDE HUIZEN". In De Bouwwereld schrijft C. Visser: Benige jaren geleden, gevolg gevende aan een reeds lang gekoesterd voornemen, bezocht ik op een vacantie-uitstapje het dorpje Hin- deloopem,. Hoog was'mijn verwachting ge spannen. De Hindelooperkamer in ons Rijks museum strekte zoo ongeveer tot basis van wat ik mij voorstelde te zullen zien. De ontgoocheling was evenredig groot aan het geen, ik dacht te zullen genieten. Hindeloo- pen bestaat als typisch dorp alleen nog maar in de verbeelding van hen, welke het "nog niet bezochten en in de verschillende bin nen- en bu tenlandsche boeken over „typisch Hollandsch." De honger dreef mij tot het opsporen van de een of andere eetgelegenheid en lit gelukkig toeval wiide, dat de bez.tter va i de eenige inrichting waar de bezoeker ook dan inwendigen mensch kan versterken, uitmun tend op de hoogte was van alles wat H ndcloo- pen, zijn -geschiedenis, zeden eu gewoonten betrof. Zelfs een rijke verzameling curiosa, ja een klein museum, was aan zijn „herberg'' verbonden. Met welk' een toewijdende lief de toonde hij mij zijn prenten en doeken, zijn sleetjes en schaatsen. Totdat het mij op e.ns duidelijk werd, dat de quasi liefdevolle ver zamelaar ook handel dreef in al die met zorg bijeengegaarde zaken 1 Hij verkoeld ze. Zijn toewijding' betrof niet het artikel als zoodanig, maar de waarde, welke in he; geld vertegenwoordigdeIn stede dus van iemand welke uiterst, omzichtig trachtte a! het bonte Hindeiooper gedoe bij elkaar te houden, ont popte hij zich als een voor het dorp uiterst ■gevaarlijk - handelsman. Hij was bezig het plaatsje leeg te halen. Dit bezoek aan Hindeloopen schoot mij te binnen, toen ik laatst aanleiding vond een der in veiling aangeslagen perceeien te be zichtigen. Een makelaar liet mij het merk waardige pand zien. Merkwaardig, omdat hot gebouwd werd door niemand minder dan Hendrik de Keyser. En hoewel de gevel blijkbaar reeds betrekke ijk kort na de st ch- ting gemodernsieerd was, bevatte hij toch nog zeer veel, wat aan dezen beroemden bouwmeester deed denken. Ook het interieur gedeeltelijk. Op de voorkamer der eers.e verdieping was een mooi renaussance kolommenpaar me* fraai gesneden chorintische pap dee. en en een prachtig in hout gesneden fries aanwezig. De benedenkamers waren achttiende e uwsch ge moderniseerd en hadden de bekende geschil derde „behangels". Mijn makelaar toonde mij opgetogen ai d:t moois, krabde de verf van een der oude deur ren om te laten zien van welkeen, mooi blank eikenhout zij wei waren gemaakt. Zijn werkelijke gevoelens voor d t alles zijn het best getypeerd door zijn' uit drukking „Ja, meneer, u zoude er van staan te kijken, voor hoeveel (geld) er uit zoo'n oude kast nog wei te halen zou zijn." En de nieuwe eigenaar liet perceel weid inmiddels verkocht is blijkbaar aan het halen getrokken. Dp sehilderrs.ukken, merkte ikalthans op, zijn al verdwenen. Misschien ook wel het andere." NOBELPRIJS. "Wolff seint uit Stockholm: Volgens „Svenska Dagbladet", verluidt het in wetenschappelijke kringen adaar, dat aan de physloloog prof. dr. H. J. Hamburger, te Groningen, de Nobelprijs voor phys.ca, misschien voor scheikunde zal worden toege- Vezen. Prof. dr. Hartog Jacob Hamburger, g bo> en te Alkmaar 9 Maart 1859, werd 12 Juli 1101 benoemd lot gewoon hcogleoraar aan do Rijks universiteit te Groningen bij de facul e;t der geneeskunde om -onderwijs te geven in (d phy- s.ciogie en de weefselleer. De Zweedsche Academie te Stockholm ver leende den Nobelprijs voor letterkunde voor 1915 aan Bomaui Rolland, voor 191Ü aan Ver- ner von Heldenstam. BURGERLIJKE STAND SCHOTEN. Ondertrouwd: F. P. Schorn en H. M. A. Schmitz J. van Baare en J. van Eg- ten. Getrouwd: HL van Gelder met B. de Wilde H Fieckinger en B. Mentjox L. C. G. Wenke en H, C. Gerrëts R. Th. Braakensiek met H. v. Be3. Geboren: z. van P. A. van Straaten-van der Linden z. van C. Lindeman-Mienis d. van M. J. E. Drost-Franssen. HEEMSTEDE. Ondertrouwd: J. M. Draaijer en M. C. v. Tongeren. Getrouwd: A. Paap met A. J. Kulk M. de den dag nadat zij alles aan haar oom had medegedeeld, langzaam naar huis, zij was wat vermoeid. Onverwachts stond Mr. Lew tenWhyte naast haar, Het meisje had de.si-men van hare wijk bezocht, eene taak, die liaar niet bijzonder beviel, daar zij nooit recht wist, hoe zij deze menschen moest toe spreken; met de kinderen ging het heter, zij kon aardig met huu spelen, luisterde naar de verhalen van hun leed; ook bood zij trouw geldelijken steun, maar zij voelde, dat er meer van haar \<|Gangd werd. Ik vrees, zeide zij, met een vriendelijk lachje, dat ik niet do geschiktheid heb om de armen der wijk te bezoeken, het verstan dig en open gelaat van den geestelijke aan ziende, toen. deze met haar voortwandelde. Hij vroeg met groote belangstelling naar hare moeilijkheden en deze waren menigvul dig. Victoria had waarlijk eerbied voor don Vicaris. Hij was mannelijk en ernstig, hij be zocht trouw zijne parochianen en deelde in hun dagelijkiech leven. Zij gaf zich geheel zooals zij was, zonder de minste terughou dendheid, hetgeen haar later, toen zij er over nadacht, verwonderde. U ziet, zeide zij verlegen, dat mijn leven werkelijk heel anders moet geleefd wórden dan ik liet tot nu .toe deed. Ik ben volstrekt niet godsdienstig niet zdbals mijne nicht en mijne zustor het zijn deze dames zul len «een enkele godsdienstoefening in de St. Kooren met J. P. Bakker H. de Jong met D. A. A. C. Blansert. Geboren: d. van C. van de Poll-Gevers d. van H. Rademaker-Kemp d. van A. A. Schulz- Venings d. van A. M. Wessels-van Campen. Overleden: A. J. van Halen, 58 jr, Wilha. van Egmond, 6 weken N. van Tol, wed. R. J. Immink, 79 jr. BLOEMENDAAL. Ondertrouwd: O. Lut- gendorf en E. van der Laan. Getrouwd: L. J. W. Bijvoet met M. M. Roo- zen A. H. M. Teunisse en A. Rolvers. Overleden: T. Oud, 78 jr. A. C. Engels, 78 jr. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARN- WOUDE. Geboren: z. van A. G. Vergers-Deen d. van M. G, van Looij-Koopman d. van T. A. Kunst-de Graaf. Overleden: B. Spronk, 76 j. B. P. Vink, 74 jaar. HAARLEMMERMEER. Geboren: z. van W. Siebeling en M. Kamp d. van C. Vreugden- hil en E. Molenaar z. van A. Nieuwkoop en J. Vos z. van P. Korsuize en M. Bokhorst z. van C. Dijksman en G. Kistenmaker d. van L. Gijzen berg en A. Koning z. van H. Middelkoop en J. Camfferman 2 drs. van J. Lankhaar en J. Honcoop d. van L. van Wijk en P. A. Biesheuvel d. van H. P. Lam- boo en 'M. Jonker d. van K. Th. Zwetsloot en'M. P. van Steijn d. van J. van Maaren en M. de Graaf. Overleden: Jan de Vormer, 58 i.. geh. m. S. Lamperse Govert Willem van Driel, 63 j., geh. m. A. de Waal Lena de Winter, 69 j., weduwe van P. Bart. Geboren; d. van M. Coenraads en H. Uiterwijk z. van J. de Reus en J. T. Rietveld z. van Q. Buijs en C. D'haene d. van E. P. Hoogeveen en K. van Diemen z. van M. Smoren-burg en C. K. Sprangers 2 drs. van C. Roubis en W. Los d. van K. Gales en L. Bart z. van J, den Dekker en G. Grau- welman z: van M. Jansen en D. Prins. Ondertrouwd: A. Segaar en B. W. van Nieuw koop B. W. Boon en M C. van Dijk C, J, Verhoexên en A. J. Roubos C. Boer en N. Verbeek. Gebuwd: C. J. Pruijssers en J. Hartman L. van Zanten en S. Tjenkes S. Aardema en K. Klaassen F. Kroon en G. Grevenstuk, wed. L. J. Splinter en C. Verkuijl. Overleden: Neeltje, 2 mndd. van J. J. Pols en A. Klomp. Geboren: z. van M. Buis en H. van Hui zen z. van D. van Egmond en A Roos z. van J. van der Meulen en L. E. Tanis d. van J. Biemond en F. de Groot z. van C. H. Veen en N. Kwadijk z. van N. A. Ouwer- kerk en A. Overbeek d. van J. H. H. Graa- man en M. M. Toornend z. van M. C. Kroou en W. C. Honcoop d van J. Groene- weg en G. de Koter d. van P. Maarsen en J. Visser z. van J. Struik en C. A. van Some ren. Overleden: Hendrik Vonhof, 41 j„ geh. met G. Zonneveld Elizabeth Hogewoning, 71 j., geh. met T. Kulk Teunis Laan, 80 j., geh. met L. Smit Willem Schreuder, 77 j., geh. met I. Los Jacob van Duuren, 40 j., geh. met L. W. Wakker. HILLEGOM. Geboren: z. van S. J. Bakker- Stassen d. van A. M. Granneman-van der Jagt d. van J. C. Langeveld-Duijpdam d. van J. Imanse-Rolvers d. van E. W. A. M. du Pont-Richel. OverledenG. Jansen, 53 jaar. BENNEBROEK. Geboren: z. van R. E. Hoo- gesteijn-Mount. NOORDWIJK. Geboren: z. van K, Doorgeest en Th. C. J. Leenaerts z. van P. Passchier en G. C. Vegt z. van H. van Roon en N. v. d. Zwan d. van A. A. v. Rhijn en W. Bierman d. van J. v. d. Wiel en L A. Barnhoom d. van C. v. Rooyen en T. Onderwater. Ondertrouwd: A. P. van Rossum en H. M. Klein S. Broekhuizen en A. v. d. Haak. Getrouwd: C. A. van Kampen en M. G. de Haas. Overleden: C. van Exter, 7 m. NOORDWIJK. Geboren: d. van G. S. Bulk en M. Duindam z. van J. v. o. Linden en A Vink d. van L. v. Roon en 1. Haasnoot. Ondertrouwd: P. Hoogervorst en M. P. v. d. Ham G. Caspers en E. J. van Mees L. P, v. d. Weijden en J. Vink C J. Koper, wedr. van J. M. v. Kampen ai M. v. d. Haak H. Rombouts en M. W. Dekerse.. Getrouwd: L. Kouwenhoven en W. v. d. Voet Tj. Benning en A. de Jonge. BEVERWIJK. Ondertrouwd: D Brandjes en M. S. Rijnders A. van Ameyde en F. M. Pim- melaar. GehuwdT. E. de Nijs Bik en J. J. Schiff J. L. Jansen en J. P. Blaauw. Geborend. van J. B. Hulscher-Brink z. van H. Beliën-Kuijl z. van A. van der Linde-Blok. Overleden: M. Eh'mer, 86 jaar. ZANDVOORT. Ondertrouwd: S. Verloop en E. Bol. Overleden: G. M. Roode, 74 jaar. UITGEEST. Geboren: d. van A. Deijle en P. Heijne z. van J. v. Slooten en H. Houtzager d. van E. Jak, wed. van T. Goeman. Overleden: Nicolaas Noom, 5 j. Stefanus Kabel, wed. van Elizabeth van der Werff, 68 j. Ondertrouwd: J. H. Luijken en F. de Kievit. Geboren: z. van H. W. Smit-Reijnders Drmstankerkan overslaan; beiden, Enid en hare vriendin Helena Dighy,' deel en in de toenemende zorgvuldige bewerking van de kerkelijke plechtigheden, in de groote ver andering in den eeredieiwt maar, ik voor mij verlang iets meer degelijks om andere van nut te kunnen zijn. Dat is juist bet ware g Isdienstige gevoel: aan anderen goed te willen doen, antwoordde de Vicaris. Langer dan één nur had hij aan de greus van de parochie op haar gewacht, hij dacht er in de verste verte niet aan deze gelegen heid te laten voorbijgaan, om haar te zoggen wat hü hoopte. Mr. Lewton Whyte vertraagde zijn stap en Victoria was gedwongen hetzelfde te dt en. Zij bield werkelijk van haar begelei der, deze zag haar liefdevol bewondereud aan; hij wist hare onschuldige schoonheid op waarde te schatten. Zij bercat eene aange boren voornaamheid, niettegenstaande haar nog zeer jeugdig uitzien. Zij sloeg hare oogen tot hem op, een wei nig verwonderend over zijn lang stilzwijgen en kleurde, toen zij bemerkte, dat hij haar met merkbare bewondering aanzag. Onbe wust voelde zij dit dadelijk. Hebt u er wel over nagedacht welk een wijd veld van werkzaamheden het huwelijks leven u eens zal openen! vToeg de vicaris. Wordt vervolgd.1 Q .V'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 13