NIEUWE HUE. COURANT De Grondwetsherziening in de Tweede Kamer. DE OORLOG BUITENLAND KERKBERICHTEN Zaterdag II Nov.Tweede Blad VERSPREIDE BERICHTOI Berichten 'in drie regels. XV. (Zitting van 10 November). De stemplicht 111 art, 80 be houden. Fiasco der suc.- v dem. die den stemplicht fay cultatief hadden willen stel len. Gort van der Linden bestrijdt de amendementen, die daarna onthalsd worden. Alleen 't amendement der Commissie van Rapporteurs aangenomen. Poging om 't meervoudig- kiesrecht te cou peeren. De gelieele zitting is gisteren gewijd aan de behandeling van de ingediende amende menten op art. 80. De debatten concentreer den zich voornamelijk om de kwestie van de invoering van stemplicht. De heer LOHMAN betoonde zich er een groot voorstander van. Hij deed opmerken, dat alleen wanneer allen naar de stembus gaan, de volkswil zich juist kan uiten en dat een evenredig kiesrecht nimmer tot zijn recht kan komen, als daaraan niet de stem plicht wordt verbonden. Hij achtte het daar om niet alleen wenschelijk, maar ook een eiseli van de Overheid, dat zij den stom plicht oplegt. En ook de heer LOEFF verdedigde haar. Hij stelde in 't licfht dat stem,plicht ligt in de lijn van de opvatting dat kiesrecht is eene functie, dus een plicht en dat men het dient óp te nemen in de G.W. en niet in de addi- tioneele artikelen, naar de heer Schaper had bepleit, omdat ook de verplichting van even redige vertegenwoordiging in de G.W. staat en omdat de stemplicht is het noodzakelijk complement van de eventueele vertegen woordiging. De uitslag van de verkiezing moet al dus spr. verder een fotografie geven van den toestand in liet land. De foto moet vol doen aan den eisch,*dien men aan iedere foto stellen moet: dat ze nl. duidelijk is, nietvaaig en goed gelijkt. Om dit gedaan te krijgen, moet ieder kiezer verplicht zijn zich te ver- toonen. Er is een sterk streven om die foto goed te maken. Daarom moet men het onont beerlijke middel van den-stemplicht niet on gebruikt laten. In een gelijken zin uitten zioh ook de hee- reu VAN IDSÏNGA en LIMBURG. En mi nister GORT VAN DER LINDEN? Ook die moest niets hebben van 't amendement-Seba- per om den stemplicht facultatief te stellen. Hij sloot zich geheel aan hij de sprekers, die wij aanhaalden en verdedigde den stemplicht als een wettelijken dwang, die de zuiverheid van de verkiezingen zal bevorderen en die het besef zal verlevendigen, dat de kiezer zij 11 kiesrecht uitoefent als een landsbelang. De minister kantte zich verder tegen de andere ingediende amendementen en liet de beslissing over dat van de oommissie van rapporteurs om in de eerstealiuea van art. 80, zooals de Regeering voorstelde dat te doen luiden, een redactiewijziging aan te brengen, aan de Kamer over. Na de rede van den minister werden eeni ge amendementen ingetrokken, waaronder d'at van den beer Van Nispen van Seven,aer, dat wij in ons Vorig overzicht bespraken. Over de andere amendementen bad eene stemming plaats. Ze werden verworpen. Alleen dat van de commissie van rapporteurs is z.k£. aange nomen. Diensvolgens is beslist, dat 't eerste lid van art. 80 aldus zal luiden: De leden der Tweede Kanier worden recht streeks gekozen door de mannelijke ingeze- tenen, tevens Nederlanders of door de wet als Nederlamlsehe onderdanen erkend, die den door de wet te bepalen leeftijd, welke niet beneden drie en twintig jaren mag zün, hebben bereikt en door do vrouwelijke in- gezetenen, die aan gelijke voorwaarden vol doen, indien en voor zoover de wet haar, niet uit hoofde van aan liet bezit van maatschap- pei ijken welstand ontleende redenen, kiesbe- Vccgd verklaart. Wat aangaat het lot van de andere amen dementen zij vermeld, dat het amendement- Troelstra (de leeftijdsgrens van 23 op 21 jaar brengen) is verworpen met 54 tegen 23 stem men. Vóór de sociaal-democraten en do hee- ren Teenstra, van Raalte, De Jong, Koster, Van Beresteyn, Limburg, Ketelaar, Rooden- burg en Mar chant. Het le amendement Snoeck Honkemans om in het derde'lid van artikel 80 na het woord „uilgesloten" de navolgende woorden lus- ecben te voegen: „Zij, die den door hen ver- söhukligden aanslag in een meer der rijks directe belastingen niet hebben voldaan", is verworpen met 71 tegen 7 stemmen. Vóór de heeren Ankermau, Gerretson, Lobman, Snoeck Honkemans, Van Veen, Beumer en Kollunam Het tweede amendement Snoeck Hen.ke- mans om in 't derde lid van art. 80, na bet woord „uitgesloten" de navolgende woorden tussehen te voegen:.„Zij, aan wie of aan wier gezin in bet burgerlijk jaar, voorafgaande aan de vaststelling der kiezerslijsten, ten gevolge van arbeidsschuwheid of wange drag, onderstand werd verleend door een gemeentebestuur ef door een instelling van weldadigheid" is verworpen met 72 togen 6 stemmen. Vóór de heeren Snoeck Henke- mans, Gerretson, Lobman, Van Veen, Kolk man en Ankerman. Het amendement-Schaper om den stem plicht facultatief stellen, is verworpen met $3 tegen 25 stemmen. Vóór de sociaal-demo- firaten en de heeren Van der Voort van Zijp, Eerdraans, De MontéVerlören, Brummel- kamp, Van Doorn, Beumer, van der Velde. Ooöterbaan, Van- Vliet en Durnaer v. Twist. 'Het resultaat der debatten is, dat de soc.- flwn. een fiasco leden, dat alle amendemen ten werden onthalsd, behalve dat van de Commissie van rapporteurs en dat het be- jg&nsel van stemplicht, ondanks het verzet, In art, 80 is behouden. Voor 't laatste worde onzerzijds met in- gtemminig geconstateerd. Opmerkelijk was aal de idéé v&n stemplicht van vele zijden W verdedlgi- Over eenige andere amendementen en over een paar nieuwe, die gisteren na de rede van den minister in de replieken werden In gediend, zal Dinsdag worden gestemd. Daar onder is er een van den heer TROELSTRA om door liet opnemen van den regel: „Ieder kiezer brengt ééne stem uit", het meervou dig kiesrecht te eonpeeren. Dit is een zaak van veel belang. De mi nister had op eene vraag van den leider der soc.-dem. geantwoord, dat de woorden van 't nieuwe art. S0 niet strijden met het meer voudig kiesrecht; doch dat de bedoeling der Regeering ook niet was zulk een kiesrecht mogelijk te maken. Dat gaf aan den lieer Troelstra aanleiding 't amendement in tc dienen. Voor iemand als bij, een wel merk waardig amendement; een poging om liet meervoudig kiesrecht in de kiem zelfs te willen verstikken. Dat is om. voor ditmaal eens de Msib. van hedenochtend aan to halen nu eerst recht „zwarte reactie"! Als de ontwikkeling der staatsgemeenschappen straks wellicht veel duidelijker dan nu reeds in de richting van een minder individualistisch, meer ge organiseerd kiesrecht wijzen, zal, dan moet er geen slagboom liggen, die den weg lot verbetering afsluit. Dat is strijd tegen den „vooruitgang", tegen de „evolutie", flat is wij gebruiken maar termen en wendingen, welke de roode vrienden goed kennen „zwarte, donkere reactie". Vreemd, zeer vreemd is het, dat de roode leider door een aantal afgevaardigden uit andere linksche partijen wordt gesteund. Met eenige spanning zien wij op dit punt naar de beraadslagingen van Dinsdag Van de replieken gesproken, zij aange merkt, dat de VOORZITTER het nu mét zijn zucht tot opschieten toch henseh te bar maakt. Tot twee keer toe, verzocht hij een Kamerlid maar op te bonden, zeggend: „wij liébheu geen tijd". Rat gaat waarlijk toch niet langer zoo. Op zulk een bevelenden toon mag een Ka merpresident zioh niet uiten! „EEN SCHILD ZONDER ZWAARD". Onder den titel „Een schild zonder zwaard" geeft de „New Statesman" een beschouwing over de actie en beteekenis van de Brits-ahe vloot naar aanleiding van den Puitschen uitval naar het Kanaal, Het blad wijst erop, dat de Duitsche schepen twee keer de mijn- velden en versperringen vair het Kanaal hebben gepasseerd zonder hoog© verliezen.- Daardöoi*. toonden zij aau, dat een water, door de Britten langen tijd voor ondoor dringbaar gebonden zelfs voor duikbooten, in het geheel niet ondoordringbaar was voor oorlogsschepen, die zich boven water bewe gen. Gelukkig, dat die schepen slechts torpedo jagers waren. Veronderstel dat het Oceaan varende kruisers waren geweest, gelijk de „Greif' of de „Möwe", ofwel slagkruisers, dan was liet mogelijk geweest, dat zij waren doorgevaren naar de open zee en in dat ge val zouden zij een nog veel grootere uitwer king hébben gehad op den loop van den oor log. Deze episode zal de kritiek doen herleven van de z,g.n Fislheivseliool tegen de poli tiek van de admiraliteit onder Balfour en sir Henry Jackson, welke kritiek nooit ge heel heeft gezwegen. Deze verwijt onze te genwoordige Engelsehe marinestrategie het volkomen gebrek aan offensief optreden. Dank zij haar meerderheid beeft do Brit sehe vloot controle verworven over de meeste wereldzeeën en op deze wijze verleent zij onmisbare hulp aan onze bondgenooteu en legt zij onzen vijanden een blokkade op. Maar baar houding tegenover de vijande lijke strijdkrachten is zuiver verdedigend. Zij vangt de stooten op en tra dit ze terug te geven, maar gaat niet.zelf tot aanvallen over. Het door de geschiedenis gesteunde oordeel der strategen is dat malle oorlogen de zijde, die afziet van het offensief, ver loren is. Want de ervaring toont, dat hier door de tijd en bet geluk tot bondgenooten van den tegenstander worden gemaakt, en deze ten laatste zijn weg weet te vinden door de verdediging. De huidige politiek van de admiraliteit kan tegen deze kritiek alleen wonden verde digd om bijzondere practische redenen. Ei ken worden beweerd, dat bet tactisch onder de moderne omstandigheden voor een vloot die in de meerderheid is, niet praetiseh mo gelijk is een behoorlijken slag toe te bren gen aan een vijand, die zijn schepen in de havens houdt. Het moderne geschut heeft geen einde gemaakt aan de ongelijkheid in een duel met land-batterijen; terwijl liet wel een einde heeft éemaakt aan do mogelijk heid om vermeesterde forten en kuststeden te behouden zonder een onderneming te land op groote schaal. Tussehen deze tegenstrijdige meeningen is het voor burgers moeilijk een keuze te doen. Maar het is duidelijk, dat gelijk alle mee- niiigen, die berusten op tijdelijke tactische toevstanden, ook de laatste meening door uit vindingen kan worden teniet gedaan. Er moeten middelen kunnen worden ontdekt, die de onredelijkheid in den strijd tusselien schepen en forten bij een artillerioduel ver minderen. De monitors van lord Fisher wa ren vermoedelijk een poging in die richting, en ofschoon wij na den oorlog wel meer zul len vernemen oYer hun successen en mis lukkingen, is het eerlijk te betuigen, dat zij naar het schijnt, niet zijn gebruikt in zulilc groot, aantal en met zulle een concentratie op een punt als bedoeld was door liun sa menstelling. Verder gaat de tegenwerping, dat liet on mogelijk is een verovering te behouden te gen tegenaanvallen vanuit liet land, niet op voor eilanden; en eenige der maritieme stations, waaraan de Duitschers het meest hechten, zooals Sylt en Helgoland, zijn eilan den. Bovendien zou oen eiland, dat-zoo klein is als Helgoland, gelijktijdig kunnen worden gebombardeerd door schepen op ieder punt en van iedere zijde. De sterkste vorm van liet gevaar dat uitspringende hoeken aan een front zoo bijzonder onraadzaam maakt. Het is niet wenschelijk, dat het leekempu- blick, vasthoudt aan opgedrongen meeningen. Ook ki hot beter, dat de vloot niets doet dan nuttelooil zich tegen steen en muren te plet ter te loopén. Aan den anderen kajit lijkt het een paradoxe, indien alle gewéldige ont wijde dl ug van ne techniek' vjfn déh téëtiöt- 'og inderdaad en onveranderlijk Leeft ge leid tot deze uiterste gevolgtrekking, dat een sterkere vloot aan een zwakkere het initiatief moet overlaten. Zoo was het niet in vroeger dagen, toen wij de baard van den Koning van Spanje zengden, toen wij Gibraltar vermeesterden of Napoleons plannen in Egypte verijdel den. Reeds heeft de zeemacht veel van haar oude vermogen verloren door de uitvinding van spoorwegen, die het vervoer van legers en voorraden op langen "Ufstand te land veel beter maken dan die te water kan ge schieden. Indien bij dit verlies nog gevoegd moet worden bet verlies van offensieve macht lot slaan, blijkt het, dat de maritieme meer derheid; voor de Britsehe eilanden noodzake lijk voor hun onmiddellijke verdediging, van veel minder waard-© is dan zij placht te we zen voor dén algemeen-en invloed op het oor logsverloop. Wellicht is dat in den grond de raden waarom wij voor liet eerst in onze moderne geschiedenis verplicht waren een militaire natie te worden in denzelfden zin en dezelfde mate als de naties zonder groote vloten. Australisck-Engelsche huwelijken. De „Daily Mail" waarschuwt tegen (1e licht zinnigheid, waarmode Engelaelie jonge meisjes met de „Anzao" ^oldaten in het huwelijk treden. De Australiërs die hun korten verloftijd in Engeland komen doorbrengen,, -worden belet gord door een schaar jonge dames, die alle erop uit zijn, hem over "te halen in liet huwelijks bootje te stappen. In twee of drie dagen wordt zoo'n Australisch linwelij-k in elkaar geflanst. De wittebroodwekeu (honeymoon) duren dik wijls maar 24 uur. Dan gaat de jeugdige echt genoot weier terug naar het front, en de on bestorven weduwe krijgt: „vier shilling per dag" als soldatenvrouw. Daar was het om te doen. Een niet al .te helder inzicht. In de „Revue des Deux Mondes" bespreekt de heer Hanotaux, lid der Fransehe Academie en gewezen Minister, ook van Buitenlandsclie Zaken, het vraagstuk van den vrede. Met de bestraffing van Duitschland en de schadever goeding aan de Geallieerden voorziet hij wei nig moeilijkheid, maar hoe zal men waarborgen voor de toekomst verkrijgen. De eerste vraag, die beantwoord moet worden, is ef Duitsch land tot het te houden vredescongres zal wor den toegelaten. I)e heer Hanotaux blijkt nu ontdekt te hebben, dat het Duitsche Rijk rech tens eigenlijk riiet bestaat. Want tot de stich ting is door Pruisen en do Duitsche Bondssta ten besloten, maar Bismarck heeft verzuimd de erkenning daarvan door do groote Mogend heden aan te vragen. De geallieerden kunnen dus het Duitsche ltijk als niet bestaande bo- schouwen/met de Bondsstaten afzonderlijk on derhandelen en Pruisen binnen zijn vroegere grenzen terugbrengen. Alfi'ocl Capus sproekt in „Le Figaro" zijne bewondering voor dit denkbeeld uit, maar liet „Journal des Débats" maakt er oprherkzaaam op, dat Frankrijk roeds in 1871 dcor het Frank furter Vredesverdrag het Duitsche Rijk erkend heeft en sedert hebben alle groote Mogendheden er mede betrekkingen aangeknoopt en onder houden en verjchillpnóe verdragen er mede aan gegaan. Dergelijke eenvoudige gedachten schij nen niet bij den heer Hanotaux te hebben kun nen opkomen. En de oorlogsverklaringen der Enteute-afca- ten aan.... de regeering van het Duitsche lijk dan? Om de oorlogsverklaringen te doen hebben de Entente-mogendbeden toch ook hot Duitsche rijk als wel bestaande be schouwd DUITSCHLAND. 100,000 Mark boete. Na een rechtszitting, die 2 dagen duurde, veroordieoldo de strafkamer te Bielefeld do si garenfabrikanten Wilhelm en August Blase uitübbeoke wegens ontduiking dor tabaksbe lasting tot de hoogste, op die overtreding ge stelde boete n.l. 100.000 Mark subsidiair 1 dag hechtenis voor elke 15 M., maximum 2 jaar. DEN E MARK E N. Een verdachte oorlogswinstmakcr. In Mei is een schatrijk Deensok koopman, met name Böjsen'-Thügersen, gevangen genomen, onder beschuldiging, de zeeoorlog» verzekering voor 425,000 kronen te hoben opgelicht. Zijn vrienden trachtten hem te bewegen, onrecht te bekennen en hot gold terug te geven, maar hij hield steeds vol, niets onwettigs te hebben gedaan, ook nadat hij, kort geleden, tot drie jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Nu ein delijk hoeft hij de som terug laten betaleu. POLE N. De Poolsche kroon-inslgnes. De te Boedapest, vertoevende voorzitter van de Hongaarsch-Poolsche club te Lem- berg, Von Stamirowski, vertelde Jan een medewerker van het Acht U'hr blad, dat do Poolsche kroon-insignes, de kroon en de scepter n.l„ die indertijd op zeer geheimzin nige wijze zijn verdwenen, thans na het her stel der Poolsche onafhankelijkheid, wel weer voor den dag zullen komen. Het geheim van (loze Poolsche kroonsie raden was steeds aan slechts 3 Poolsche pa triotten toevertrouwd. Zoodra één van hen stierf, werd het geheim aan een anderen patriot medegedeeld. De „Lo-kalanz." voegt hieraan toe, dat waarschijnlijk de Poolsche kroonkleinoodiën zich in Zwitserland bevinden. ITALIË, Diplomatie. Salvage Raggi, Italië's vertegenwoordiger te Cairo, is te Rome aangekomen en hail een langdurig onderhond met Sonnino. Volgens de Oorrlere della Sera, zal hij gezant worden te Londen, inplaats van Imperiali, dio op zijn beurt Tittoni te Parijs zal gaan vervan- gen. Het a.s. consistorie. Volgen» een particulier telegram aan de „Msb.", bevat de „Ossorvatore Romano" de volgende lijst van HoogEerw. H.H. geestelijken, die in het a.s. C'onsistorieMatden 4den en 7e'n Dee. za.l plaats vinden, tot Kardinaal zullen worden gecreëerdmgr. La Fontaine, patriarch yam Venetië; mgr. Sbarretti, assessor van,hot jf. Officie; mgr. Dubourg, aartsbisschop van RëStiSe»; mgr. Dubois. aartsbissohou *£D Eouaan; mgr. Ranuzzi de Brancki, majordo- mus van Z. H.mgr. Boggiano, assessor van de H. Congregatie van het Consistorie; mgr. Ascaieai, aartsbisschop van Benevente; mgr. Maurin, aartsbisschop van'Lyon; "mgr. Marini, secretaris van de Signatura en mgr. Giorgi, secretaris varf^Yte H. Congregatie van het concilie. De Romeiusche kwestie. In de. November-a flavoring van de „Stommen cjer Zeit" behandelt Robert von Nostitz-Rie- neele S. J. het Italiaansche groenboek van 1870 over de inneming van Rome. Hij komt tot de volgende conclusie: „Op de Katholiekendagen in Duitschland werd jaar op jaar geëi&cht, dat de vrijheid en onafhanke lijkheid van den Paus gewaarborgd werd op een wijze, dlie de Paus voldoende acht. Zijl deden daarmee niets anders dan de Italiaan- sche regeering aan de in het groenboek van 1870 gedane beloften herinneren." Steeds weer werd zoowel van de zijde der Italiaansche regeering, als van de zijde der Europeesehe e taatskanselarijen erkend en ver klaard, dat de vrijheid en onafhankelijkheid ivan den Paus een aangelegenheid was van lioog belang voor alle Katholieken der wereld, voor alle roge.eringen, die Katholieken onder danen hebben. De Italiaansche minister van buitenlandsclie zaken verklaarde in een circulaire, in een me morandum en andore officecle stukken, dat „men aan het vertrouwen van Europa en de verwachtingen der Katholieke wereld moest tegemoet komen. De beste waarborg voor een goede oplossing der Romeinsche kwestie ziet Italië in de toestemming der Katholieke mo gendheden." Nog meer citaten worden aangehaald, o.a. een waarin de koning van Italië den Paus vér- klaart, „dat hij van alle menschelijke soeverei niteit onafhankelijk zal zijn." Van dit alles, aldus de schrijver, is in dé ga- rantiewet geen sprake meer. Zij laat den Paus niet eens het volle bezit van het Vaticaan, maar slechts het vruchtgebruik. Do Paus werd persoonlijke souvereiniteit beloofd, die echter niets meer bet-eokent dan een zuiver titulaire. De academie van wetenschappen heeft besloten de nobel prijzen voor pihysica en chemie dit jaar niet toe te staan. Einde November komt de Nobelprijs commissie bijeen, om te bepalen wien de No belprijs voor den „vrede" in 1916 zal krijgen. De afgevaardigde Reuleaux Dugage heeft in de Fransehe Kamer voorgesteld om 't stemrecht aan alle vrouwen te geven. De 3 redacteuren van de „Vorwarts": Statthagen, Strobel eu Leid, zijn wegens de boy cot-aangelegenlieid ontslagen. Door de aanhoudende regens zijn de Saonne en Loire buiten hun oevers getreden. Ook de Doube stijgt per uur 7 centimeter, Tengevolge van den storm aan kusten van Frankrijk, is ook het Italiaansohe s.s. „Savio Ravenna" op de rotsen gestrand. In Italië zijn de landstormklaasen van boven de 38 jaar, mensehen, die nooit onder Je wapenen zijn geweest, opgeroepen. 'n Neef van Koning Peter van Servië, die als officier bij bet O.-H. leger diende, is in liet hospitaal Geltersdorf bij Weeneu overleden. Volgen9 de „Corriore della Sera" zullen de Fransehe oorlogsuitgaven tot einde Maart 1917 Ue som van 72 milliard 'fres. bereiken. In de Berlijnselie bureaux voor goudver zameling zijn in de laatste drie weken 400 K.G. goud vrijwillig bijeen gebracht. Na het debat, op de rodevoering van den Rijkskanselier werd in de begrootingscoiu.ns- sie do Poolsche kwestie behandeld. Kardinaal Bourne is riaar Londen terug gekeerd van zijn tweede bezoek aan de Katho lieke manschappen van de Engelsohe vloot. De Griekscho Koninklijke regecring heeft tot da entente een protest gericht tegen het gebruik van da Grielcsche torpedcivloot. Aiitejirsro ht voorhebouden. KATHEDRALE KERK ST. BAVO. Leidsclie Vaart. ZONDAG de HH. Missen om 6Jé, 8 en 9 uur en om half 11 de Hoogmis. Na de Mis van half 7 eerste II. Communie der kinderen. Geen catechismus. Om 6 uur plechtig Lol', waaronder opdracht aan Maria. MAANDAG WA uur plechtige Conven- tueelo Mis van het Hoogwaardig Kapittel, 's Avonds 7 uur Lof met Rozenhoedje. ZATERDAG des avonds to 7 uur Lof mot Rozenhoedje in de Mariakapel. Parochiekerk van den H.. Joseph. ZONDAG, de stille H.H. Missen te 7 uur to half 9. Te half 11 de Hoogmis; te 1 uur leering, te half 5 Congregatie, 's Av. te 7 uur Lof met Conferentie. DINSDAG, 8 uur H. Mis voor nicj. Jo anna v. Scheijndel, als lid «dor Broeder schap. van het H. Hart, 7 uur Congregatie. AVjOENSDAG, te 8 uur gezongen Requiem voor de overleden leden der Congregatie van"de Allerh. Maagd. DtONDERDAG, half 8 H. Mis voor mevr. v. Gasteren, als lid der Broederschap van Gedurige Aanbidding, 's Avonds half 8 Lof. VRIJDAG, van l> tot half 8 biechthooren voor de kinderen. ZATERDAG, half 8 II. Mis voor de bo- lcecring der zondaren in de kapel van het Mirac. Mariabeeld. Half 8 Lof niet gebeden, voor den vrede. Deze week de H.H. Missen en leering 'naar gewoonte. Zondag 26 November a.s. zullen de kin deren hunne eerste H. Communie doen. Parochiekerk van den H. Antonius v. Padua ZONDAG te half 6, 7 uur en half 9 do ge lezen HH. Missen; te half 11 de Hoogmis voor de loden der Broederschap van den •H. Kruisweg. Na de Hoogmis (12 uur) ver pachting van eenige mannen- en vrouwep- plaatseü. 's Namiddags te half 4 de Vespers; daarna gemeenschappelijke gebeden voor mej. J. H. van Soheijmdel vanwege de Derde Orde. MAANDAG 7 uur en half 8 de HH. Mis sen voor mej. Joanna Henrica van Bolieijn- del, als lid der Broederschap van den H. Kruisweg. DINSDAG te 8 uur gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius voor mej. Joanns Heurica van Scheijndel als lid der Broeder schap. 's Avonds te half 8 Lof en r>rgade ring der Broederschap. VRIJDAG te 8 uur gezongen H. Mis vooi de leden der Broederschap Haarl. Processie naar Kevelaer. 's Avonds te half 8 Lof, pre dikatie en vergadering der Broederschap van den H. Kruisweg. ZONDAG 19 November. De Hoogmis t« half 11 voor de leden der Derde Orde. De/ namiddags te half 4 vergadering en inklee ding van nieuwe leden. Kerk vuu het Allerheiligste Hart.' Z10EDAG, te 9 uur de stille H. Mis, te half 11 de Hoogmis, pnder de H.H. Mis sen Predikatie; half 1 Catechismus; te 4 uur. Lof en Rozenhoedje; 's morgens -te 1 uur de JH. Mis waaronder algemeene H, .Communie en 's avonds te 7 uur plechtig Lof waaronder Feestpredikatie voor de le den van den R. K. Volksbond. DINSDAG, te half 8 gezongen H. Mis ter eer© van den H. Antonius, het H. Sacrament blijft ter aanbidding uitgesteld tot na de H. Mis van 9 uur, 's avonds. 7 uur het Lof. Van half 8—9 uur gelegenheid tot het ver krijgen van Kath. Lectuur. VRIJDAG, half 8 gezongen H. Mis ter eer« van het H. Hart; 7 uur Lof. ZATERDAG, 's avonds van 5—half 10 ge legenheid om te biechten. In de week de II. H. Missen te half 8 en 9 uur. Parochiekerk Spaarpe. ZONDAG, de H.H. Missen te half 6, 7, en 9 uur, half 11 de Hoogmis. Te 12 uur Cate chismus voor de meisjes, te 1 uur voor de jongens, 7 uur Lof met Rozenhoedje. Heden te 9 uur en half 11 Liefdadigheids- preek en collecte voor de St. Elisabeths- Vereeniging. MAANDAG, 's avonds te half 8 Lof ter eere van de H. Maagd. WOENSDAG, 's avonds half 8 Lof tor eere van den H. Joseph. DONDERDAG 8 uur gezongen H. Mis voor de leden der Broederschap van de Gedui-igö Aanbidding. Aartsbroederschap van do H. Familie, DONDERDAG St. Lebui nus, patroon det 16do Sectie. Do vergadering wordt iederen Zondag te half 5 gehouden in de parochiekerk aan het Spaarne. Vóór de vergadering bestaat er gelegenheid zich op te geven als lid der H. Familie en van „Voor Eer en Deugd." Parochiekerk van do II. H. Elba' -lh on Barbara (Schoterkwartier). ZONDAG, de H.H. Missen te half 6, kwart over 7, 9. uur en half 11 Hoogmis; 12 en 1. uur Catechismus, half 7 Lof met preek. DINSDAG kwart ua 8 en 9 uur H. Mis voor de overleden fam. en tot intentie dergenen, die in de bus voor de geloovige zek-u geof ferd hebben. Dinsdag en Donderdag te half 8 Lof. ZATERDAG, gelegenheid .tot h echten van half 8—half 10 voor kinderen en ouderen, van 4—5 uur voor kinderen en van 5 - half 10 voor kindereu én ouderen. De lste H. Communie der kindeTen zat zijn op Zondag 26 November. SE Jan, Amsterdamstraat. ZONDAG, te 7 uur, balf 9 de stille H.H. Missen, te half 11 de Hoogmis, 2 uur Gale, chismus, 7 uur Lof met predikatie, Rozen- hoèdje. DINSDAG-avond te lialf 8 Lof ter eeri van den H. Antonius. DONDERDAG, 's avonds lialf 8 Lof ter eere van liet H. Sacrament. VRIJDAG, 's nam. van half 5 tot half 6 ge legenheid om te biechten voor de kinderen. ZATERDAG, 's middags van 4half 10 gelegenheid om te biechten.' Gedurende deze week de Catechismus vol gens gewoonte; de H.H. Missen te 7, half 8 eu 9 uur; Woensdag- en Vrijdagmorgen wordt de kerk om 6 uur geopend en kwarj over 6 de H. Communie uitgereikt. HEEMSTEDE. ZONDAG 7 uur en half 9 stille HH. Mis sen; 10 uur Hoogmis; 3 uur Vespers; 6 uur Lof. DINSDAG 's avonds half 8 Recollectie voor de Retraitanten. DONDERDAG half 8 gezongen H. Mis ter eero van het H. Sacrament dos Altaars; de» avonds half 8 Lof. OVERVEEN. I ZONDAG, de le H. Mis te 7 uur, de 2de to half negen, de Hoogmis te 10 uur, te 3 uur openbare aanbidding, des avonds te 7 uur Lof met predicatie en processie, sluiting van het 40 uur geheel. ZATERDAG-avond te 7 uur Lof. Geduren de de week zijn de H. H. Missen te 7 uur e» te half negen. SCHOTEN (St. Havo.) ZONDAG, om half 8 de Vroegmis cn om 11) uur de Hoogmis. Verder zuillleu do H.H. ■Diensten door de E.E. Paters tijdig worden bekend gemaakt WOENSDAG en overige dagen Catechis mus naar gewoonte. VRIJDAG, 's avonds om 7 uur Lof met Rozenhoedje voor deu vrede. Onmiddellijk- voOr en na het Lol' biechtgelegenheid. - ZATERDAG, 's namiddags van 49 uiy gelegenheid om te biechten. 11 AA RLEMMERLIEDE. ZONDAG, 71/2 um" Vroegmis, 9*4 uur Cate chismus, IO14 uur Hoogmis, 2)4 uur Vespers, WOENSDAG. DONDERDAG, VRIJDAG en ZATERDAG, 9 uur Catechismus. DONDERDAG, 8 uur gezongen Jaardienst voor Maria Bijnsdorp, wed. van Alb. Buy». VRIJDAG, 8 uur gezongen II. Mis. ZATERDAG, 48 uur biechtgelegenheid. BENNEUROEK. ZONDAG, half 8 Vroegmis; 10 uur Hoog mis. Om 2 uur Oatecli.smus, Om 3 uur Vesper© (lied 63). Vanavond 0111 6 uur eerste bijeenkomst voor de St. Jozefs Gezelleuver- eeniging in het R. 'K. Vereenigingsgebouw. MAANDAG om kwart na 8 gelezen jaar getijde voor Antonia Boonenkamp. DINSDAG, 'a avonds om 7 uur Lof voor den vrede. (Lied 37.) DONDERDAG-avond om 7 uur Lof voor den vrede. (Lied 37.) ZATERDAG, van 4—8 uur gelegenheid om te biechten-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5