DAG BLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. 8,-K. POL PW. CLIIB. Enorme voorraad SLOBKOUSEN NASSAULAAN 49, HAARLEM BUITENLAND BINNENLAND P. W. TWEEHUIJSEN, Li A 5 DE OORLOG. Maandag 13 November 1916 41st* Jaargang No, 9187 ABONNEMENTSPRIJS i S finten voor Hoarten en de agenttchappen (kom eener gemeente)f\.60j 4» wtrty pianfaMB in Nederland per post f 2per week voor Haarlem en 4e «gairiailaappa» 4,Ks4; efxonderiiike nummers 0,15. -s Ifltercomm. Telefoon nummers 1428 en 2741 PRIJS DER ADVERTENTIÊN» Van 15 -regels f 0,75, iedere regel meur 0,15; buitenland per rejjet 0,2*,% adtfertetsllêa in de rubriek „Vraag en Aa«hv>4" va» Iregel» f 0.44. «Uw regel meer f 0,10. een Verzekeringspolis, zijn, volgen» de bepalingen op de polisaen vermeld, tegen ongelukken naen. i ..-..d of voet, f 250 by verlies van een oog. f 125 bij verlies van een duim, t 75 by breuk verlies van een anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de „Hollandsche Algcmeenc Verzekermgiban Alk betalende abonnéjt op dit Blad, in het bezit van f 500 by overlijden, f 300 bij verlie» van een band gelukken verzekerd voor f 4000 bij levenslang» ongeschiktheid tot werken, jij breuk van een arm of been, f ÏOO by verlie# van een wijsvinger, f 25 bij te Schiedam. (Do vódr 1 October 1911 uitgegeven polissen zijn niet geldig.) HAARLEMSCHE ALLEDAGJES No. 2037 HET ROOKVERBOD. Nu alhier de rechtsgeleerde-commissie is uitgenoodigd eene strafbepaling te ontwer pen inzake een rookverbod voor kinderen, vestigen wij er de aandacht op, dat men in de afdeelingèn der Tweede Kamer bij de be handeling der Justitiefeegrooting beeft on- dekt dat er eene tegenstrijdigheid bestaat trsschen eenige gemeentelijke verordenin gen gericht tegen het rookeri van knapen be neden 14 jaar en bepalingen van het Wet boek van Strafrecht. Die verordeningen bevatten ook eene straf bepaling tegen de'rookende kinderen zelve, aan wie eene geldboete kan worden opge legd. Doch 't Wetb. van Strafrecht draagt den rechters op, om hij vervolging van jeugdige personen heneden 14 jaar ter zake van overtredingen voor de eerste maal al leen de straf van berisping op te leggen en «at hem ingeval van-- herhaling da keuze msschen berisping, geldboete of tuchtschool. Dat kopt dus niet met de bepalingen der gemeentelijke verordeningen. Of die verorde ningen zullen moeten worden herzien, of de wet gewijzigd. Wellicht, dat onze rechtsge leerde commissie aan de zaak eene oplos sing kan-geven, die afdoende bestrijdt het rooken van knapen heneden 14 jaar en noch tans niet in strijd komt met de bepalingen van het Wetboek van Strafrecht. We zijn daar zeer benieuwd naar! AGENDA. 14 NOVEMBER. Gebouw St. Bavo Smedestraat 23 CANDIDAATSTELLING VOOR DEN GE MEENTERAAD van 9—4 uur, voor district I en II. Vrouwenbond 8 uur Patrimonium g uur Leden Timmerlieden 8 uur Leden Haven en Transport 9 uur Bestuur Metaalbewerkers 8'A uur Bestuur Bloe misten 8 uur. Schouwburg Jansweg 8 uur Tooneelwodstrijd „Oremer" „Aan Flair- den." Concertzaal De Kroon 8 uur In stituut voor muziek Klavier-recital met or chestbegel eiding. Sociëteit Vereeniging 8 uur In dische avond door het A. N. V. en Oost en West. Groote Kerk 23 uur Orgelbespe ling door den heer Louis Robert. (Zie pro gramma Stadsnieuws). Gebouw St. Marthavereen. Kleine Houtweg 13 Betrekkingbureau geopend van 34 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstr. 79 geopend eiken dgg van 105 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. HAARLEMIf. Groote Propaganda-Vergadering op Maandag 13 November a.s. des avonds 81/-} UUP in St Bavo. Spreker: den Heer Hl. L. A. KLEIN. Alle propagandisten worden daar verwacht, met hun vrienden en ken nissen. Denkt om het groote belang bij de a.s, Gemeenteraad» verkiezingen KOMT DUS. 2385 OVERZICHT. Oorlog of vrede?. Als naar gewoonte, wanneer de Engel- sche staatslieden hebben gesproken, seint Reuter berichten over den onverzoenlijke» etrijdgeest $er Engelsohe bevolking: dan zijn er in Engeland weer vergaderingen van vredesvrienden uiteengejaagd, optoclitenge- ihouden tegen den vrede en voor den oor log en moties aangenomen, waarmee bij de Eutente-regeeringen wordt aangedrongen, Iden strijd voort te zetten tot de eindelij ke en geheele overwinning op de midden-rijken zal zijn behaald. Geen vrede dus nog; maar oorlogl Op alle fronten worden in de laatste da gen met, aan beide zijden van de fronten, toenemende Intensiteit de gevechten voort gezet. Elf wordt in verschillende sectoren met zulke en verwoedheid gevochten, dat ihot verwondering mag baren, dat zoo weinig verandering In d«n toestand wordt teweeg gebracht. Zoo maak ton do „Franscheo weer eenige vordering ln de streek, van.het. veelge noemde üubboldorp Sailiy-Salissol. De Duitaoh-Ooatenrljksche troepen hebben 'n 12 mijl breed stuk loopgraaf ten Oosten van de Varajofka op de Russen verover3. In de Kar pathen en Zevenbergen, waar de Rus ten de Roemeniêra hebben ontlast, door over •en breedte van 180 K.M. het front over to nlemen, houden de partijen wederzijds [Vrijwel over de geheele linie stand. In de Pobroedsja, hebben de Russen en Rocme- bl&rs het offensief behouden, doch geen aan merkelijke vorderingen meer gemaakt. In kfaoedonlS zou zoo Is v an ItaUaansche ,«»d» officieel gemold een tweodo groote offensief van de troepen van Sarrail als kanstaande kunnen worde» verwacht. Maar ln do legorberichten Is daarvan nog niet Veel te bemerken. Er wordt voortdurend geklaagd over het gehallo der ëxpcditie- Jroepen daar en beweerd, dat alleen do (Serviërs met élan den strijd voeren. Nu weer hebben de Serviërs, na geruimen tijd ook geen vorderingen meer të hebben ge maakt, het dorp Polog op de Bulgaren ver overd, En ten slotte: ook op het Italiaan- sche front duurt de strijd hardnekkig voort, waar vooral de artillerie op sommige pun ten groote bedrijvigheid aan den dag legt. Groote beteekenis wordt gehecht aan het bezoek van den Franschen minister van Oorlog aan Griekenland, vooral omdat hij, ha zijn bezoek aan Saloniki, ook naar Athe ne vertrekt oimdaar te confereeren met de vertegenwoordigers der Koninklijk Griek- sche regeering. VERSPREIDE BERICHTEN Het wegvoeren van werklieden uit bezet België. INaar aanleiding van de z.g. „gruweldaad" der Ontvoering van Belgische burgers uit het bezette gebied, schrijft oas een landgenoot,, die dezer dagen in België vertoefde: De buitengemeenten van Antwerpen hebben op moeten houden uit geldgebrek met het ver strekken van kost en kleeding aan die duizenden arbeiders, die sinds het bombardement der stad geen verdiensten meer hadden. Het Ameri- kaansoh Relief-oommittee springt ook niet meer bij. De Antwerpsche Commandatuur ziet er niet veel heil in honderden straatslijpers dag aan dag langs kaden en straten te laten slen teren. Alle aanzienlijke Belgen hebben getracht En geland te bewegen grondstoffen door te laten om tenminste ©enigszins in de werkloosheid te voorzien. Doch het belang der Entente vraagt, dat de arbeidersbevolking in België zich tot den. tijd aan den vrede opoffert De Commandatuur heeft hu gelukkig arbeids- gielegenheden gevonden. Daarheen zullen de arbeiders in het algemeen belang worden ge voerd om wederom in hun eigen levensonder hond te voorzien. Natuurlijkerwijze valt deze sociale maatregel met bizonder in den smaak van een volkje, dat sinds 214 jaar met dobbel spel en «traatskntorij~aan den kost kwam. Onze Amsterdamsche bladen, die nu eens de politiek der Entente niet kunnen prijzen, en zioh daarvoor schadeloos stellen door Duitscho hetze, moesten trachten, tot herleving van han del en nijverheid in België, van Engeland doorlating van grondstoffen te bekomen. Door hun relaties met Havre kunnen ze dat wel ver krijgen. Dan werkten zij meer in het belang dor Belgische bevolking dan met hun gosmaal tegen Duitschland. De toestand in Portugal. De „Kölniache Volkszeitung" verneemt langs een omweg, dat een uit Portugal te Londen t#- ruggkeerd En.gelsch koopman mededeolingen heeft gedaan over den ontredderden toestand in Portugal als gevolg van den oorlog. Bij elk troepentransport, dat een Portugeescke haven verlaat, komen tafereelen van muiterij voor. De soldaten moeten met geweld worden wegge voerd, daar zij veelal weigeren het vaderland te verlaten. Tengevolge van het volkomen lam liggen van den handel bevindt de bevolking zich in grooten nood. Het tegenwoordige kabinet wordt door de oppositie heftig aangevallen. De algemeene 8temming in het land is zeer ongunstig voor de regeering. Van do Geutsclie Hoogeschool. De „Toorts" meldt aangaande de Vlaamsche Hoogeschool: Bij het 'jtleino veertigtal hoog- loèraren, wier benoeming wij reeds vermeldden, mceten nog warden toegevoegd dr, Jonokx en dr. Clays, beiden tot hoogleeraar in de faculteit der rechten, dr. Mensenrath tot hoogleeraar in de faculteit van natuurkunde en dT. A. Jaco-b tot dooent in de faculteit van letteren en wijs begeerte. Onder den naam van Gentsoh Studentencorps werd op Vrijdag 27 Ootcber in een gehoorzaal der Vlaaamsche universiteit te Gent het eerste Vim macho studentencorps gesticht, hetwelk als leuze aannam, de leuze der stad Gent: „IIou ende Trou." Het Genlscho Studentencorps bo- staat uit vier faculteiten en een technische af deel; ng. De senaat bestaat uit do praesides dor verschillende faculteiten. &®ETE BERSSHTES liet oud» Docnm-liodje. De „Kriegasaitung" verneemt uii, Stockholm, dat men in St. Peters- Ij urg-scii a Doemakringea niet meer gelooft, dat de Doema tegen 14 November zal worden bijeen geroepen. Men is van meening, dat tengevolge van de ziekte van Stürmer, de bijeenroeping wederom zal worden uitgesteld, daar Stürmer, van plan was, in de eerste zitting een groote redevoering te houden. Be Amerikatanscbe vredea-apostjel Ford. De Noorsche bladen melden, dat de wel bekende Amerikaansche automobiel fabrikant en vredespropagaadist Henri Ford verklaard heeft, dat hij vermoedelijk in het begin van het volgend jaar een nieuwe reis naar Europa ondernemen zal. De Nicorsche antwoordnota aan Dnjtscli- land. „Berlingske Tïdende" verneemt dat in Kristiania de meaning heerscht, dat het het Noorsch-Duitsche conflict met de Noor sche nota van antwoord aan -Duitschland nog niet de wereld uit is. Het antwoord!' van Duitschland wordt met groote span ning tegemoet gezien. Zoete koekjes bakken. Lloyd's-bureau ver neemt, volgens Reuter, uit Athene, d.d. 10 dezer: Prins Demidof, de Russische gezant, heeft vanavond koning Konstantijn en de prin sen van den bloede bij zich ten eten gehad. Beneset, lid van de Fransche Kamer, was ook te gast. Later op den avond kwamen alle ge zanten van de entente. Begenadigde Belgen. De Keulsche correspon dent van de „Mb." seint: De gouverneur-gene raal ia België, generaal von Bisaing heeft op verzoek van dén Paus den burgemeester'Golen- vaux van Namen, de pastoors Bulet en de Ryoke en 10 andere Belgen, die allen midden September ter dood veroordeeld werden, tot levenslange tuchthuisstraf begenadigd. AMERIKA. De presidentsverkiezing. De Berlijnsche vertegenwoordiger van de „Associated Press" heeft telegrafisch bericht gekregen dat Wilson met 272 stemmen herko zen is. Do Senaat zal naar de totdusver bekende uit slagen demokratiach zijn met een meerderheid van 12 stemmen. De samenstelling van het Huis van Afgevaardigden is nog twijfelachtig. De meerderheid zal alleen demokratiach zijn als 5 districten, waar de uitslag der stemming nog niet vaststaat, demokratiach kiezen. De republikeinen protesteeren en eiacken in verschillende Staten nieuwe telling der stem men. OOSTENRIJK. KEIZER FRANS JOZEF ONGESTELD, Het iWeensche 'Korrespondenz-bur. Wil helm meldt.*- Naar wij vernemen lijdt de Keizer sinds eenige dagen aan een lichte katharrale aandoening. De Keizer, in wiens dagverdeeling geen verandering gekomen is, heeft de dagelij ksche rapporten in ont- .vangst genomen. Berichten in drie regels. Naar gemeld wordt, zijn die legendtgaven voor Italië, voor het dienstjaar 1916'17, op 5Ü0Q millioen lire berekend. Een Belgisch corr. meldt, dat j.l. Vrijdag het Bisschoppelijk College van Oudenaarden, een stad, nabij het front, weer heropend is. Tnsschen Engeland en Noorwogen ia een *veroenko'mst getroffen,betreffende toevoer van graan, meel en koloniale waren naar Noorwegen. Naar gemold wordt zullen de Czaar en de Koning van Roemenië tegen het éinde der maand te Reni bijeenkomen. De „LokaJ Anz." ontleent aan do^/i omps" hot bericht dat de patronen-fabriek te Sèvres door een ontploffing volslagen is vernield. Markies Salvago Raggi de vertegenwoor diger van Italië te Kairo, ia tot gezant te Parijs benoemd, als opvolger va» Tittoni. Sedert j.l. Woensdag, dun 8steu November is in Oostenrijk de brief censuur in 't verkeer mot Duitschland opgeheven. 08 jaar oud, is overleden Frank Hugh O'donnoll, vroeger een <l.er meest bekende leden van de Iereeho parlementaire partij. Nu do Polen geen Russische onderdanen meer zijn, bestaat er geen bozr.-aar meer tegen hun toelating aan Dnitsche universiteiten. Volgens hot „Neues Wiener Abendblatt" zal het Oostenrijksch parlement tegen het einde van Februari 1917 bijeenkomen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 1 December benoemd tot directeur van liet post- en telegraafkantoor te Dieren, if. J. G. de la Sabloniêre van Eoldo, thans in gelijke betrekking te Winsterswijk. is,' met ingang van 10 November a.s., be noemd tot d'i'Strict-inapeotour der spoorweg* diensten, A. H. Liebert, c. i., te Rotterdam. Do gewone audïentien der minister» van Bui- teulandsche Zaken, vian Finant.iën en van Oor log hebben deze week niet plaats. HET KOLENGE.BREK TE AMSTERDAM. Mou meldt ona uit Amsterdam: Het kplen,- gobrek doet zich thans ook in de hoofdstad ern stig gevoelen. In bakkerskringen n.l. vreest men dat indien niet spoedig ingegrepen wordt binnenkort verschillende bakkerijen gesloten moeten worden, doordat, de voorraad kolen bij velen slechts nog voor eenige dagen toereikend is. In verband hiermede zullen de bakkerspatroons, de heeren L. Snapper en M. A. Blok heden eene "conferentie hebben met den Minister van Landbouw enz. teneinde Z.Exc. er op te wijzen, dat geen voldoende hoeveelheid kolen voor hunne bedrijven geleverd kan wor den. ENGELAND S TÏRAN1E. Telkens en telkens doten zien nieuwe moei lijkheden voor hij de econom.seho pout.ek tengevolge van het optreden van gngeland, dat hoe langer hoe- meer ai ie paai en per ken le puiten gaat Thans zij.n er aldus het „Hbld-" zeer ernsuge verwikkelingen over dun invoer van versciie en gedroogde zuidvruchten. Op dit oogenhlik wordt daarvoor door de N.O.T. geen enkel consent ai gegeven. Ma zelfs wat voor do betrokken handelaren, die kre dieten geopend hadden, veei erger is de goederen waarvan de consignatie aan de N.O.T. wel leeds was toegestaan, werden in Engeland gelost of zeifs, wanneer ze hier te lande (reeds waren aangekomen, nood zaakte de Engelsche regeering de N.O.T. ze terug te zenden naar Engeland, om ze daar voor het Prijzenhof te brengen. Het is n.l. een overeenkomst tusschen de N.O.T. en de Engelsche regeering, dat de booten wofüen doorgelaten, ook als Enge land een gedeelte van de lading wens oh t aan te houden. De N.O:l\ verbindt zich dan om' tie goederen niet vrij te geven, of, wan neer dit verlangd wordt, naar Engeland .te rug te zenden. Zoo is het ook gegaan met groote par - tijen abrikozen, abrikozen-pulp, amandelen enz. Door onderhandelen slaagde de 'N.O.T. er nog wel eens in een partijtje vrij! te krijgen, maar dat ging toch steeds stroever. Totdat do Engelsche regeering er een eind aan maakte, en kortweg een drietal booten aanhield en Idlaar alle zuidvruchten uit haalde. De stoomvaartmaatschappijen bedankten er nu voor om haar schepen ter wille van een gedeelte van de lading een kostbaren tijd opgehouden te zien en weigeren voor- loopig zuidvruchten te vervoeren. Omtrent de oorzaak van het optreden van Engeland vernemen wij, dat van die zijde de eisch is gesteld, dat eerst de grenzen voor den uitvoer van het Nederlandsche fruit moot worden - gesloten. De Engelsche regeering betoogt eenvoudig, dat, wanneer de Nederlandsche fabrikanten jam of com pote willen maken, zij; daarvoor in de eer ste plaats het Nederlandsche fruit moeten gebruiken. Men wil niet, dat diit fruit wordt uitgevoerd en het tekort aangevuld met zuidvruchten. Zijn w7j: wel ingelicht, dan heeft Enge land zich bereid verklaard om, Wanneer die eisch wordt ingewilligd, den aanvoer van zuidvruchten weder toe i(e laten. Op dit oogen- blik -Worden zelfs reeds onderhandelingen ge voerd over een geheel nieuwe regeling. MAATREGELEN TEGEN STAGNATIE IN DEN WONINGBOUW. Te Amsterdam kwamen bijeen vertegen woordigers van die gemeenten, waaraan in den jóngsten 'tijd rijks voorschot voor wo ningbouw was verleend, in een vergadering welke door het dagelijksch bestuur van den Nationalen Woningraad was uitgeschreven, tor bespreking van de vraag of en zoo ja hoe, de gemeentebesturen bij de regeering konden aandringen op het nemen van maat regelen, ona de stagnatie in den woningbouw tengevolge van de stijging van de bouw kosten tegen te gaan. De afgevaardigden van Haarlem en .Vlaar- dingen Wisten te vertellen, dat de regeering bereid is om de helft der meerdere bouwkos ten, tengevollgo der verhoogde bouwprijzen, in den vorm van een bijdrage in de annuïteit to dragen. Deze mededeeling gaf aanleiding tot een algemeene gedachtenwisseling. Het blijkt, dat hierdoor wel enkele groote gemeenten eenigs zins worden geholpen, maar dat toch de wo ningnood daarmede niet gelenigd zal wor den, omdat tal van gemeenten niet in staat zijn,*zulke belangrijke extrabijdra^en als noo- dig zullen zijn te voteeren. Vele afgevaardigden bleken van meening te zijD, dat de Regeering, daar men hier zonder twijfel met crisis-uitgaven te .doen heeft, een veel grooter gedeelte der bui tengewone kosten voor rekening van het rijk moet brengen om in den dringenden nood te voorzien. Ook wed het verrmoeden geuit, dat de Eogeoring niet voldoende bekend is, met den omvang van den bestaanden woningnood. Ten slotte wordt besloten, dat do Nationele Wo ningraad van (die verschillende gemeenten, welker bestuur vertegenwoordigd waren, zoo veel mogelijk uitvoerige gegevens betreffen de de bestaanden woningnood zal ontvan gen, dat een commissie uit do vertegenwoor digers der gemeentebesturen met het dage lijksch testuur van den Natiönaion Woning raad een audiëntie bij; de Ministers vian Bjp- nenlandsche Zak^n en Financiën Bal aan- Barteljorisstraat 27. TELEFOON 1770. 2038 vragen, ter bespreking van de dringende noodzakelijkheid om den geregelden aanbouw van arbeiderswoningen voortgang te do n vin den en van de maatregelen, weike da re geering ter bevordering daarvan zou kunnen nemen. DE KAMERYACATURES TE HAARLEM MERMEER EN TIEL. Ter verkiezing van u lid der Tweede Kamer in het kiesdïs Haarlemmermeer, ter voorziening in de w.cmure ontstaan uooz de verkiezing van deh heer Van Wichen tot lid van die Eerste Kamer is de candiduat- stelling bepaald op Dinsdag 21 November stelling bepaald op Dinsdag 21 November, dd mventueele stemming op Vrijdig 1 D o. en de eventueele herstemming op Vrijdag 15 December. Ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het Kiesdistrict Tiel, ter voorzie ning in do vacature ontstaan door het over lijden van den heer Tydeman, is de candi- daatsbelling bepaald op Dinsdag 28 Novem ber en de eventueele stemm ng en herstem ming op resp. 7 en 14 December. DE AANHOUDING DER „KONINGIN REGENTES." Het Wolff-bureau benchi als me.-oLc.ecj uit Berlijn, dat aangaande de reeds vermeide aanhouding van de NedoriundsouO madboot „Koningin Regentes", op weg van Viissm- gen naar Londen, nog word* vernomen, dat dadelijk na de aanhouding vau het stoom schip verscheiden zakken, naar het scheen postzendingen bevattende, over ooora wer den geworpen. Een der zakken word door de duikboot opgevischt en bevatte in hooid- zaak kranten voor het ministerie van Bui- tonlandscho Zaken te Londieu. Dertig weer bare onderdanen van aan DuitschhnuWvaa- dige landen, Uie zich aan boord van lie' stoomschip bevonden, zijn in verzekerde be waring gesteld, waaronder een Engeische sol- daat, die uit een Nederlandsoh interueerings- kamp mot verlof naar Engeland op weg was, VALSCHE ZILVERBONS. De Minister van Financiën brengt in de, „Staatscrt." ter kennis, dat valsche zilver- bons van f 2.50, waarop de iuuidtoekening Ant van Gijn voorkomt, in omloop ziju. l>a bons dragen als serie L U en als nummer 09978. Het verschil met d» echte bons is te on derkennen aan liet volgende: lo. Het watermerk staat te veel naar rechts en is iets kleiner; '2o. Rand en let ters zijn grof; bo. De gele ondergrond ont breekt; 4o. De blauwe ondergrond wijkt af in teekening; 5o. De valsche bons kunnen gemakkelijk onderscheiden worden door do gladheid van het papier 6 De lettere en cijfers, in het bijzonder de serleleiters en de lettere van het onderschrift houdende de strafbepaling, zijn ietwat gevlekt; 7o. Het go- heel maakt een minder scherpen indruk en vertoont een blauwere kleur dau de eohte bons. Aangezien valsche bons niet door het Rijk zullen vergood worden, zal het publiek, ter voorkoming van geldelijke schade, good dinar nauwkeurig op de hem aangeboden bons toe te zién en dezen, indien zij kenmerken van vervalsching vertoonen, te weigeren of wel zooveel mogelijk met inlichtingen omtrent de herkomst van den agent van 't mini.»! v-ie van Financiën te Amsterdam (Korte Spin huissteeg no. 3) of bij een der betaalmeesters aan te bieden. DE WERKLOOSHEIDSVERZEKERING. Zooals bekend is, zou mot 1 October jl. de overgangsregeling tusschen de noodrege- ling-Treub en de definitieve zijn tot stand gebracht. Daarvan is tot heden niets gekomen, al hoewel toch enkele hondeixlen gemeentebe sturen op de tot standkoming der. defini tieve regeling wachten. Naar men verneemt zijn een dezer dagen voorzitter en secre taris van de Verzekeringscommissie van den Werklooskeidsraad bij den minister Lely op audiëntie geweest om den minister te ver zoeken zoo spoedig mogelijk een nieuwe blij- vende regeling tot stank! te brengen. Zijr. we goed ingelicht, dan heeft do minister aar» id.e deputatie toegezegd, dat met 1 Jan 1917 de definitieve regeling zal worden in gevoerd. EEN GEMEENTELIJKE LEVENSMIDDE LEN-BELASTING. De gemeenteraad van Amersfoort beeft ba- sloten, zich te wenden tot H.M. de Koningin, met het verzoek eene gemeentelijke levensmiddelen-belasting te mogen heffen teneinde gedeeltelijk de koeten te dekken, melke do distributiewet de gemeenten op'.eigt Deze levensmiddolen-beiasting zou geh v.n worden naar het systeem dei" rijks-verde- digings-belasting II, aanvangend met belast- baar inkomen van f 1200. PHIWF HMBIHKCHE CuBBMT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1