DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Enorme voorraad SIMOiiÉ NASSAULAAN 49, HAARLEM Bok, 't Haasje, Alpensneeuw; Excelso, P. W. TWEEHUIJSEN, De Kamerverkiezing in het district Haarlemmermeer. DE OORLOG. AFSLAG SIGAREN THJ4ÜS i CENT korte berechte# MKNOiLAffiD AVoensaag 15 NovemBei1 191& 41^® Jaargang No, 9189 Intercomnir TeSefooEinsimma'S 1426 en 2741 it nunimér bestaat uit twee bladen ïÉL 14lin ^AHLESSSbHïi ALL£üAöiÊSH°. 2039 KÖÖ&T DE iaEüLÊiaSE JEUKEN VAN OENEN MANSSEN Barteljonsstraat 27. f WE HUILEN» ClfflR/UIT Per A i NNEMENTSPRJJSj 3 maanUra voo: Haarlem en de agent«chappen (kom eener gemeente) 1.60; r iiino'r iin/\e Heer!nm voor de overige piaaUen Mr Nederland per post f 2, Per week voo» Haar,cm en de agentschappen 0,1»®; aizorïderliike nummers 0,15 PR213 DER ADVERIENTIÊNi Van 15 regels t 0,75, iedere regel meer 0,15; buitenland per regel S,iv» advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van 15 regels f 0.48. el ka regel meer f 0,10. Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor f 40ÖQ bij levenslange ongeschiktheid tot werken, voet, 25© bij verlies van een oog, f 125 bij verlies van een duim, t 75 bij breuk van een arm of been, f ÏOO bij verlies van een wijsvinger, f 25 bij De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de „Hollandsche AlgemeeneVerzekeringsbank" te Schiedam. (De vóór 1 October 191 I uitgegeven polissen zijn niet geldig.) Alie betalende abonnee op dit Blad. in het bezit van een 50Ö brj overlijden, f 300 bij_vernes van een hand of voet, 25© bij verlies van een anderen vinger -L ten teii NIETS aan ïe doen? aan dag komen er klachten, aangif- enz. bij de poiitie en spoorweg-autori- ■u ove. en van spoorwegdiefstallen. ir.ic -.-ns en telkens worden goederen ver- tie in doozen of kisten verzonden worden per spoor, van hier naar elders of omgekeerd. i)aii volgt aangifte bil de politie en de di'r.etie üer H. IJ. S. M. meent dan, zoo verom rs!ellen wij, dat aan haar plicht vol daan is. lie politie is er mede in kennis ges;i'In en dan kan de zaak weer mar cheren. De politie staat echter voor een een hopeiooze taak, omdat die aangiften daten reu van weken, soms maanden her. Daar is geen uitzoekenmeer aanl Neen; dat zaakje klopt niet. Het alge meen belang kan,- dunkt ons zoo, beter be hartigd worden. Het publiek vraagt daarom met reden, want wanneer het aan de Maat schappij goederen ter verzending toever trouw!, dan vertrouwt het ook dat de last- liebster op de beste manier voor hare be langen zorg draagt. Dat nu gebeurt onzes inziens niet. Waarde diefstallen, naar gebleken is, in den regel veel te laat aan het licht ko men voor een vruchtbaar onderzoek, daar blijkt wel de noodzakelijkheid om even- tueele dieven op heeterdaad te betrappen. Welnu, waarom geen recherche op haar spoorwegen ingesteld? Voor een goed trak tement zullen onze beste politie-mannen daarvoor te vinden zijn. En dat moet den spoorwegmaatschappijen het publieke trouwen wel waard zijn. De vrucht van dezen maatregel zal niet zoozeer te wegen zijn naar het aantal ar- restatiën, dat er uit voort zou vloeien, dan wel in de preventieve kracht, die er tan uit zou gaanl AGENDA. 16 NOVEMBER. Gebouw St. Bavo Smedestraat 23 - Volkszang 8 uur Coöperatie-Comm. 8tf uur. - out« Kerk 2—3 uur - Orgelbeepe- u door den heer Louis Robert (Zie pro- 'iima Stadsnieuws). ■•Douw St Martbavereen.- Kleine .utweg 13 - Betrekkingbureau geopend van 8-9 uur 'savonds. Do Kroon 8 uur Concert Jaoöba Repelaer van Driel. Z ij 1 w e g 24 Tentoonstelling voor ouder» en opvoeders. SL Elisabeth «-G e b o uw Jan»«tff. 49 van 1—2 uur aanvrage om ver «ter- kende middelen voor urm© zieken der St. Eiisa beths-Vereeniging. Bisschoppelijk Museum Jansstr. 79 geopend eiken dag van 105 uur tegen betaling van 25 cénts. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. BENNEBROEK 8 uur Gemeenteraad. SPAARNDAM 8 uur Gemeenteraad. m De Kamerverkiezing in het district Haarlem, mermeer heeft tot voorspel: de verkiezing van een katholieken candidaat. Naar men weet zijn er drie candidaten, die voor de definitieve candidatuur in aanmerking komende heeren Balvers, Bomans en Michielsen. Wij kennen alle drie als degelijke, principiëel- katholieke mannen, die ieder voor zich der katho lieke partij tot eere zijn, ieder voor zich voor de katholieke zaak reeds jn het verleden groote ver diensten hebben, en ieder voor zich ook een uitnemend vertegenwoordiger van dit district kunnen worden genoemd. De keuze, die de katholieke kiezers van Haar lemmermeer hebben te doen, hangt derhalve niet, en volstrekt niet, aan motieven die de katholieke politiek raken: de kiezers hebben dunkt ons te beoordeelen aan wien zij hunvoorkeur zullen schenken op motieven van b.v. plaatselijken aard van de districtsbelangen, van hetgeen zij van hen verwachten enz. - Het schijnt evenwel, dat deze eerlijke kamp tusschen drie even hoog staande katholieken niet overal met loyale middelen wordt gevoerd. Er komen ons ter oore en wij hebben stroo ien „ingezonden stukken" op onze schrijftafel *1 liggen allerlei bijzonderheden en klachten.,.. Maandag jl. namen wij een algemeen-gesteld Protest op tegen zulke handelingen, van den Secretaris der R.-K. Centrale. Mr. Rits: wij ®jeenen echter goed te doen, het daarbij te laten olijven. Men kan van onze Courant niet verwachten, «at zij voor blzortdert klachten, voor allerlei «jngen die wij niet kunnen controleeren, voor «Herlei wedergesehrijf ook, onze ruimte dispo nibel stellen. Te meer niet, omdat wij voor den persoon van welken ook der drie candidaten, onzerzijds géén voorkeur mogen toonen; de kiezers-hebben in olie vrijheid te beslissen. d poch wèl mogen wij erop aandringen en a' doen wij bii dezen met grooten aandrang dat men de campagne voor de candidaten loyaal en eerlijk zal voeren! Er gebeuren dingen, die niet dpor den beugel kunnenEr wordt (en naar ons verstrekte mededeelingen gebeurt dat van verschil lende zijden) voor en tegen candidaten gewerkt met middelen die niet kunnen worden goedgekeurd. Dat is jammer. Want het is niet goed, als een kaiholieke candidaat ten slotte definitief moet gesteld worden, wiens blazoen bezoedeld is door deloyale bestrijding van mede- candidaten! Trouwens:-men kan zelfs de vraag stellen of in zulk geval de coalitiegenooten wel dien candidaat zouden willen overnemen!.... Maar bovendien is dit gebruik van deloyale middeten om er te komen funest voor de éénheid der Katholieken! En die staat in de Haarlem mermeer op het spel! Terwijl eenheid juist zoo noodzakelijk is en onontbeerlijk, om het district voor Rechts te behouden, want men kan er op rekenen: van Links speculeert men op tweedracht onzerzijds. Wij gaan hier echter niet verder op in. Heeft men klachten, en gerechtvaardigde, zoo als er bij ons al zijn ingebracht, laat men die dan op andere wijze kenbaar maken dan door de Roomsche Courant er voor te spannen, die- wij hebben het gezegd van hare gedragslijn om géén invloed eener-, nóch anderzijds uit te oefenen, niet zal afwijken. Doch wij handhaven intusschen ons zéér ernstig beroep op allen, die vich voor den een ot anderen der drie candidaten moeite geven, om t werk vóór den candidaat hunner keuze zoo eerlijk en loyaal mogelijk- te voeren, om geen verbittering te wekken, om den persoonlijken strijd (die helaas al werkt!) toch te beëindigen, om geen misbruik te maken van positie of waar- digheid In volle eerlijkheid worde deze keuze gedaan, óók in volle vertrouwen op de goede inzichten der kiezers-zèlfWij zeggen dit laatste voorname lijk met 't oog op 't in ieder geval, uit organisatie- oogpunt, zéér af te keuren streven van sommige bestuurders van kiesverenigingen, om tegen de uitspraak en den wil der meerderheid van hunne leden in, nog allerlei middelen aan te wenden om invloed uit te oefenen voor een meer door hèn gewensdjten candidaat. Het belang van het behoud der katholieke politieke organisatie en derzelver eenheid (laten ook de sociale vereenigingen voorzichtig zijn, en zich buiten het geding houden!) moet nummer één zijn, dat bedenke men in de Meer bij de keuze tusschen de drie oprechte, goede, nobele katholieken, die naar dezen Kamer zetel dingen 1 OVERZICHT. De toestand op de fronten blijft spannend. Men kan uit de berichten niet bepalen waar de eerstvolgende groote slag zal worden ge leverd en zeker is het, dat een gevoelig tref fen, misschien een beslissend gevecht, in voorbereiding is. Of zouden eindelijk de ge allieerden een beslissing willen bevechten door op alle fronten opnieuw en tegelijk een offensief in te zetten, gelijk al eerder eens doch te vergeefs werd gepoogd. De eenige belangrijke gebeurtenis, welke er volgens de stafberiohten in de laat ste dagen plaats had, is de groote stoot, die de Engelsohen ten zuiden en oosten van de Ancre het Doitsche front weer hebben toege-, bracht en waarvan gisteren reeds onder bet „Laatste Nieuw»" nog melding werd ge maakt. Tegenover de offensieve aoties der centra- len op het Russische front; waarover een particulier telegram uit St. Petersburg gis teren een en ander mededeelde, staat, dat op bijna alle overige fronten de centralen in het defensief zijn. Ook Sarrail zou, volgens een bericht uit Sofia aan de „Kölnisohe Volkszeitung" het offensief in Macedonië weer hebben hervat; dooh zonder noemens waardig succes. - De Bu 1 gaarsch-Buitsclie rechtervleugel is na een trommelvuur van 16 uren en hevigen aanval ongeschokt geibleven. De hoofdverde digingslinie bleef intact Óf 't offensief, van Sarrail aidh verder ontwikkelt hangt er van af, of hij zijne zware verliezen zal kunnen aanvullen. Het blad ziet echter de ontwikke ling der gebeurtenissen met vertrouwen te gemoet In antwoord op de Aanerikaanscbe nota, waarin beswaar werd gemaakt tegen de zoo genaamde Engelsohe zwarte lijst, omdat deze willekeurig ingreep in den handel der neu tralen, heeft minister Grey een verklaring afgelegd en. daarin herhaald, dat het han delsverbod teq. aanzien van zekere personen in den vreemde een zuiver nationale bepa ling was, en slecht» van toepassing was op personen in het Ver. Britsche Koninkrijk. De Engelsche regeering bedoelt volgens Grey's verklaring, geenszins eenig venbod of eenige straf on te leggen aan onziidiaro ner- SiGAREHFABRIKAHTEq HILVERSUM. sonen of aan den onzijdigen handel. De maat regel beveelt uitsluitend hen, die trouw ver schuldigd zijn aan Engeland, om hun han delsbetrekkingen met personen, van wie ge bleken is dat zij den vijand helpen of dien sten bewijzen, af te breken. Niemand; zelijtj minister Grjey niet zaj meenen, dat door deze verklaring de kwestie der zwarte lijsten met Amerika en de overige neutrale staten geregeld zal zijn. Leveusmiddelenvoorziening In Hongarije. Uit Boedapest wordt bericht, dat de gemeenteraad aldaar een voorstel tot invoering van het kaartensysteom voor- alle levenemiddelen heeft aangenomen. Verder werd de uitvoer van vet j01 ,ea maxknumprijieix vastgesteld voor dage. yka benoodige industrieele artikelen. Schending van de onzijdige post. Het be stuur der Deenscbe posterijen maakt bekend aat van net Deens die ba. Bothenia, dat zich in de vaart op Ysland op weg: naar Kopen- hagen hu de Par Oer bevond, te Leith bij doorzoekmg van het schip de geheele paket- pest in beslag is genomen. De U- en mjjnoorlog. Het Engelsche s». „Zlan Buchanan" is door de „U 49" tot zin ken gebracht. De bemanning werd door een Bollandsck s.s. gered. De Engelsche drie master „Ligih" is te Havre aangekomen. Het schip was op zijn rek dooT een duikboot aan gevallen en dé bemanning en de passagier» waren reeds in de reddingsbooten gegaan, toen de duikboot verdween, daar een Fran- sobe torpedo-vernieler verscheen. Volgens Greys verklaring, ziiu er tusschen 1 Juni en 30 Sept. van dit jaar 262 schepen door duikbooten der oentralen in den grond geboord; 73 waren Engelsche; 123 behoorden aan de bondgenooten en 66 aan neutrale staten. De buit in Konstanza. Volgens een bericht uit Sofia aan de de „Köln. Vollksztg." i» de telling van de buit in Konstanza nu zoo goed als afgeloopen. In handen der verbon den troepen zijn gevallen 80.000 ton petro leum, 27,000 ton benzine, 17,000 ton minerale olie, reusachtige hoeveelheden graan, suiker en koffie, genoeg om het Dobroedsja-leger en de bevolking vele maanden lang te voor zien. Levensmiddelenvoorziening in Oostenrijk. In Oostenrijk is thans ook een departement voor de levensmiddelenvoorziening ingesteld Met de leiding van dit departement is be last de militaire kwartiermeester, von Ro- lim. Deze was als chef van de economische afdeeling in het ministerie van oorlog werk zaam, en voerde in den laatsten tijd het be vel over een legercorps. De beschieting" van Reims. Een Wolff-te- legram verzekert, dat de Duitseihers, als ver gelding van de beschieting door de Fran sehen van bewoonde oorden achter het Duitsoho front, het. zuidelijk deel van de vesting Reims, doch niet de kathedraal, be schoten hebben. De betrokken Duitsche auto riteiten stallen nadrukkelijk vast; dat de kathedraal noch de Wjjk, waarin de kathe draal gelegen is, bet doelwit was der Duit sche batterijen, doch wel de in de stad opge stelde batterijen. De „Keizerin Ma"8, Te Kopenhagen ont vangen Russische bladen bevatten de mede- deeling van den Russisch en admiraalstaf, dat op 20 Oct. brand uitbrak op het linie schip „Keizerin Maria, die een ontploffing tengevolge had. Vier officieren en 145 man verdronken. Bovendien kwamen 64 man om tengevolge van de bekomen brandwonden. Het sChip zonk en ligt nu in ondiep water op de reede van Sebastopol. Men hoopt het te kunnen lichten. LUCHTAANVAL OP DUINKERITEN. BERLIJN, 14 Nov. (Officieel.) Gisteren heeft een van onze marine vliegtuigen' bom men geworpen op de luchtvaarthaven en het vliegkamp St- T°' bij Duinkerken. Er zijn treffers waargenomen op fabrieks- en enkele andere gebouwen. Het vliegtuig is ongedeerd teruggekomen. UIT FRANKRIJK. ZURICH, 14 Nov. (Part.) Naar de „Zü- richer post" van particuliere zijde uit Ge neve verneemt, is liet zoo goed als zeker, dat de Fransche minister Sembat zal af treden en dat het geheele ministerie van Openbare werken zal worden gewijzigd. De oorzaak zou hierin te zoeken, zijn, dat Sem bat zich door het verleenen van conces sies aan Engelschen in Algiers zou heb ben gecompromitteerd. HOE IN CRISISTIJD EEN W.O. TOT STAND KOMT. Verschenen is een belangwekkend werk van den oud-minister Treub. „Oorlogstijd, herinneringen en indrukken". Wij ontkenen daaraan het vol gende ten opzichte van het gevaar eener opdrij ving van levensmiddelen, om eens te doen uit komen hoe vlug jn dezen een W. O. tot stand kwam „Het was aanstonds duidelijk, dat de bestaan de onteigeningswet niet voldoende was om het opkomende gevaar te keeren en dat het langs den weg van uitbreiding dier weg gekeerd wor den moest. Zaterdagochtend, onder het gaan naar het ministerie, overwoog ik de hoofdpunten van hetgeen hier noodig was. Daar gekomen, zetie ik die hoofdpunten op het papier als schema voor een wetsontwerp met een korte Memorie 'van Toelichting. Aan den chef der afdeeling Han del werd door mij opgedragen, ze in den ver- eischten vorm te gieten en daaromtrent voor zoo veel noodig de departementen van Binnenland sche Zaken en van Justitie, te raadplegen. Per soonlijk 'besprak ik de zaak met den heer Cort van der Linden, van wien het ontwerp, daar het een aanvulling van de onteigeningswet betrof, formeel in de eerste plaats moest uitgaan. Naar aanleiding van opmerkingen van de departemen ten van Binnenlandsche Zaken en van Justitie werd het stuk, dat tegen den middag in zijn eersten vorm gereed was gekomen, voor zooveel noodig gewijzigd en aangevuld. Hoewel 's mid dags ook een belangrijke en vrij langdurige ver gadering met personen uit de financiëele wereld moest worden gehouden, was het toch omstreeks 7 uur 's avonds zoover, dat ik aan de Koningin een audiëntie kon aanvragen om het ontwerp aan H. M. voor te leggen. De Koningin, die in die dagen met allerlei spoedzaken door Hare verschillende grondwette lijke raadslieden werd overstelpt, had den voor zitter van den Ministerraad doen weten, dat alle leden van het Kabinet konden verzoeken in gehoor te worden ontvangen, zoo dikwijls zij dit voor dringende aangelegenheden noodig oordeel den. Bovendien had H. M. er voor gezorgd, dat voortdurend een der ambtenaren van Haar Kabinet ten Paleize aanwezig was, om de ver dere behandeling van urgente stukken zooveel mogelijk te bespoedigen. Hoewel aan het ontwerp onophoudelijk was gewerkt, werd het toch onge veer negen uur 's avonds, vóórdat ik het stuk in den vorm, waarin het aan de Koningin kon worden voorgelegd, naar het Paleis kon mede- nemen. Toen ik met een enkel woord de strek king van het- ontwerp uiteenzette, zeide de Ko ningin mij, datZij dienzelfden dagzeer was getroffen door de bestorming van winkels, welke Zij zelve had opgemerkt en aat Zij met genoegen zag, dat terstond een maatregel was voorbereid om het hieruit te duchten gevaar te keeren. Hoe wel hetgeen ten Paleize binnenkamers tusschen de Koningin en een van Haar raadslieden wordt besproken, geheim is en behoort te blijven, ben ik wel niet onbescheiden en verklap ik geen staatsgeheim door te dezer zake een tipje van den sluier, die om zulke besprekingen hangt, op te lichten. Haré Majesteit gaf mij verlof het ontwerp uit Haar naam onverwijld naar den Raad van State om advies te zenden en teekende voorloopig het exemplaar, dat ik achterliet, boven op het stuk af, opdat de directeur van Haar Kabinet daaruit voorloopig reeds Kaar instemming met het ont werp zou zien. Zoo werkte in die gedenkwaardige dagen ieder, de Koningin aan het hoofd, mede om den gang van zaken te bespoedigen en werd over formaliteiten, die vertraging teweegbrengen, heengestapt. Intusschen was de ministerraad van acht uur af bijeen ier behandeling van verschillende drin gende onderwerpen en waren in een afzonderlijke kamer van het ministerie van Justitie eenige amb tenaren van dat departement en van die van Landbouw en van Binnenlandsche Zaken samen gekomen, om het ontwerp nog nader onder han den te nemen, naar aanleiding van de opmer kingen, welke de Raad van State mocht maken. Toen ik in het gebouw van het departement van Justitie, waar de ministerraad pleegt te verga deren, gekomen was, ging ik eerst naar de kamer van den secretaris-generaal. Daar vertelden mij- de heeren, die er met het zooeven aangewezen doel samengekomen waren, dat de Raad van State uiteen was gegaan en den volgenden och tend opnieuw zou vergaderen. Aangezien het ontwerp van zeer urgenten aard was en, zoo eenigszins mogelijk, behandeld moest worden in de vergadering van de Tweede Kamer, die Maan dag 3 Augustus bijeenkwam, kon ik die mede- deeling niet eenvoudig voor kennisgeving aan nemen. Telefonisch kreeg ik er den hoofdcommies, die in het gebouw van den Raad van State achter gebleven was, toe, dat hij den waarnemendeii vice-voorzitier van den Raad (de heer Röell was kort te voren overleden en een nieuwe vice-voor- zitter was nog niet benoemd) zou mededeelen, dat er een bij uitstek dringend ontwerp was ingekomen en dat de regeering het zeer op prijs zou stellen, 'als zij nog dienzelfden avond of nacht liet advies van den Raad daaromtrent zou kunnen ontvangen. 'De waarnemende voorzitter bleek aanstonds bereid zijne medewerking te ver leenen. De leden van den Raad van State wer den terstond voor een spoedvergadering op den- TELEFOON 177©. 2038 zelfden avond opgeroepen en des nachts om streeks half één of één uur kwam het advies in, De ministers van Binnenlandsche Zaken én van Justitie waren met mij in de vergaderzaal van den Ministerraad gebleven ter behandeling van het in aantocht zijnde advies. De zooeven ge noemde ambtenaren hadden het intusschen nog eens zorgvuldig van alle kanten bekeken, zoodai de slotredactie, toen het advies van den Raad van State ingekomen was, spoedig kon worden vastgesteld. Het ontwerp kon nu den volgenden ochtend aan de Tweede Kamer worden aangeboden en zóó tijdig aan de leden van de beide Kamers worden rondgezonden, dat zij er nog vóór de vergadering op Maandag den jlden Augustus van konden kennis nemen. Na formeel in de af- deelingen te zijn onderzocht, werd het nog den zelfden dag met eenige andere zeer urgente wets ontwerpen aangenomendes avonds verscheen het, door de Koningin bekrachtigd, in het Staats blad. Sneller levensloop, van het eerste stadium der overweging van zijn inhoud tot zijn meta morphose als van kracht zijnde wet toe, heeft wel nooit een wetsontwerp gehad." SNELLE BERECHTING VAN SMOKKEL ZAKEN. In verband met den groeten achterstand bij de behandelmg van strafzaken, bij v, r- schillende .rechtbaken, vooraa bij de recht bank te Arnhem waar de achterstand iedere week grooter wórdt, zoodat reeds duizenda strafzaken op afdoening wachten, niet.eg.n- staande het aantal zaken dat op een zitting behandeld wordt, steeds grooter wordt en het aantal strafzittingen steeds wordt uitge breid en men zelfs binnenkort iederen werk dag zitting zal houden, verdient het denk beeld van den Officier van Justitie te Arn hem Mr. P. Joselin de Jong bijzondere be langstelling. Ken dit denkbeeld worden uitgevoei-d, dan zou dit niet alleen een snelle berechting bevorderen, maar tevens zou die wijze van behandeling preventief werken. Dezo amb tenaar schrijft in het W. v. h. S. o.m.: Sedert meer dan 2 jaar zijn de rechtban ken, wier grondgebied grenst aan Duitsch- land en België overladen met berechting van overtredingen der wetten, tot doel hebbende de bestrijding der smokkelarij. Niettegenstaande de talrijke te dezer ma terie gewezen vonnissen, is het der (Justitie t i nu toe niet gelukt de smokkelarij in belang rijke mate te beteugelen. Ben der verschillende oorzaken dat deze blijft voortwoekeren, vindt m.i. haar grond daarin, dat de berechting niet snel genoeg geschiedt. Alhoewel meer dan 90 pCt. dei- geconstateerde overtredingen op hecterdaad ontdekt wordt, moeten al deze zaken op om slachtige wijze behandeld worden, volgens ons verouderd Wetboek van Strafvordering: uitbrenging van dagvaarding enz. Het zou 'd m.i. daarom wel aanbeveling verdienen dat bij den wetswijziging in de wet op de rech terlijke organisatie en in andere wetten Zoo danige bepalingen worden opgenomen, dati bij bijzondere tijdsomstandigheden afzonder lijke gerechten met de berechting van bepaald strafbare feiten kunnen worden be last. De op heeterdaad betrapte smokkelaars zou de nien onverwijld moeten kunnen bvengn b.v. voor een omgaand gerécht, bes aindd uit een rechter, die na verhoor van den verdachte on van den verbal'sint, terstond vonnis moet wijzen, tenzij het dien unicus judez voorkomt, dat de zaak op de gewone wijze moet worden, behandeldin w ik ge val bij de berechting der zaak naar den be trokken rechter verwijst. Teven? zoude bovenbedoelde recht-r moe- ten kunnen bevelen de voorloopige aanhnuj ding van den verdachte of den veroo-deelde, bij het bestaan van gevaar voor vlucht. Op vele vroemdëline-cn en Nedèriandord die in den vreemde vertoeven, kunnen than? de ten hunnen laste laste ter zake smokke larij gevelde vonn-ssen niét worden ten uit voer gelegd wegens hun verblijf in het Bui tenland. DE ONLUSTEN IN PALEMBANG. - (Officieel.) Bij het departement van Ko loniën is het volgende bericht van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indiö ontvangen: Do Resident van Pa/cm bang keerde te rug van een inspectietocht in een groot deel van zijn gewesten. De houding van de Loofden en de bevolking in het bij zonder in Rawas, was onberispelijk. De po litieke toestand is dank zij doelmatige pa trouilleeringen zeer bevredigend. Het af slaan ivan den aanval op Soeroelangoen heeft allerwege een diepen indruk gemaakt. Het' verzet is geëindigd met de uitlevering door de bevolking van den rebel Satoedjota met zijn volgelingen. Het verzet te (Ta- nahreali is eveneens feitelijk gebroken»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1