H. en J. LAMP, I Barteljorisstraat (8. I BERICHTEN UIT DE PROVINCIE STADSNIEUWS UIT LIS SE E.O. KATHOLIEKENDAG GRONINGEN— DRENTE. Het- bestuur van den Katholiekendag mocht van Z. D. H. den Aartsbisschop een schrijven ontvangen waarin Mgr. verklaart gaarne toestemming te vexleenen tot 't hou den van den 2den Katholiekendag op d/en 2cn Pinksterdag te Groningen. het gebrek aan rogge. Naar men mededeelt heeft op de jongste vergadering van de levensmiddelen-commis- sie te Amsterdam, waar ter sprake kwam 't gebrek aan rogge, de voorzitter verklaard, dat uit andere provincies rog'ge zal wor den aangevoerd, zóodat men hoopt dat de bakkers voorloopig voldoende zullen heb ben voor hun normaal maandelijksch ge bruik. Tot dusver blijkt de aangevoerde hoeveelheid niet voldoende te zijn. Een onbruikbare brandspuit. Men meldt ons uit Nes-Ameland: Waarschynlyk door het cmvalien van een brandende lantaarn, brak gisteravond bij D. R. te Hollum brand uit. De hftcrderij met stal brandde geheel af. Voorts kwamen 5 koeien en 2 kalveren in de vlammen om. Huis en stal waren verzekerd: het vee echter niet. De brandspuit was, naar wij ver nemen, volkomen onbruikbaar. De gevaarlijke electrisehe draad. Van de Belgische grens wordt gemeld, dat gisteravond twee slachtoffers hunne roekeloosheid met de electrisehe draadversperring weder met den dood hebben bekocht. De smokkelaars V. L. uit i urnhout en vrouw H. uit Loenhout zijn dood aan den draad gevonden. v ulsc-he guldens. Te Doetinchem zijn valsche guldens uitgegeven. Ze zijn zeer goed nagemaakt, zelfs het rondschrift ontbreekt «iet. Ze dragen het jaartal 1914, de klank ?s slecht, terwijl het gebruikte metaal weeker is. De burgemeester liet de ingezetenen door den stadsomroeper waarschuwen. Het grootste dak van Nederland. De N. V. Bouwmateriaal Mij. „Nepoqset" heeft van de N. A. S. M. de opdracht gekregen voor haar nieuwbouw aan de Rijnhaven te Rotterdam de loodsen te bedekken met Neponset-Paroiddakbe- deklcing ter oppervlakte van 25.000 vierk. meter. Overreden. Een 42-jarige dame, wonende aan de Frederik Hendriklaan te 'a-Gravenhage. is gisternamiddag op de Conradkade, nadat ze, op oen rijwiel gezeten» had gepoogd nog tus- sclien. twee wagons door te rijden, door een dier voertuigen een grooten verhuiswagen, overreden. Zij werd binnengebracht in éen siga renwinkel en is daar korten tijd later overleden. Noodlottige twist. Bij een vechtpartij tusschen den 16-jarigen H. en den 15-jarig-eu B. te Venendaal trok eerstgetlremde onver wachts een mes en gaf zijn tegenstander daar mede een steek juist boven het hart. Bewuste loos zakte de jongen neer; zijn toestand is aeer ernstig. Geen kinderspeelgoed. Een vijftienjarige knaap, zekere L. Q., te Maastricht, was Zon dagmiddag bezig mqj het peuteren met een mosje aan een geweerpatroon. Tot zijn niet ge ringe ontsteltenis ontplofte deze patroon, met het gevolg, dat de jongen aan zijn hand ernstig verwdbd -werd. De nagel werd van den duim gescheurd en twee vingers zoo ernstig gekwetst, dat ze misschien zullen worden afgezet. Een klein kind, dat in de buurt stond, kreeg door de ontploffing ook een wonde in de hand, ge lukkig niet van ernstigen aard. De knaap werd ter verpleging in Calvariënberg opgenomen, terwijl het kleine kind na verbonden te zijn, huiswaarts kon keeren. Een rampspoedige reis. Zondagmorgen is het s.s. „Ambon" van de Maatschappij „Neder land", uit Ned.-Indië te Rotterdam gearri veerd. Op de reis heeft zich een drietal onge vallen voorgedaan, aldus de „Maasb." Op de heenreis is een der matrozen uit den mast gevallen en verdronken, terwijl op de terugreis de hofmeester werd vermist. Men vermoedt dat de man over boord is geslagen. Op het laatste gedeelte van de terugreis, n.l. voor het vertrek ran Kirkwall naar Rotterdam, deod zich het derde ongeval voor. De matrozen kregen onderling twist over het verdeelen der wacht. Een van hen nam een ijzeren stang en sloeg hiermede een kameraad op het hoofd, zoodat de man het bewustzijn verloor en zon der by kennis te zy'n gekomen, overleed. Na een familie-visite. Te Oude Pekela heeft gisternacht de soldaat D. W. zijn zwager Roelf Tuin, vischventer, doodgesohoten na een familie-visite. UIT ONZE V08IGE OPLAAG HAARLEM. CANDID AATSTELLING VOOR DEN GEMEENTERAAD. Tot gistermiddag twee uur vfaren candi- daat gesteld voor den Gemeenteraad in dis trict I (vac. J. L. E. S. Breda Kleijnenberg) de heeren Mr. W. F. van Slooten (Chr. Hist.) en C. Wessëlius (S. D. A. P.) in district II de heeren Mr. F. M. J. Hagemeijer (R. K.); M. A. Reinalda (S. D. A. P.); G. H. L. Ver- wey (neutrale kiesvereen.)P. J. van Voorst Vader (Lib.) Na een woord van dank aan den spreker en na de regeling van eenige verkiezingswerkzaam heden, werd de goed bezochte vergadering ge sloten. EEN STRAAT-TOONEELTJE. Een oploopje op de Botermarkt, 't Was Maan dagnamiddag, omstreeks half vijf, extra druk, nabij den winkel van de fa. Simon de Wit. Wel 'n 60 a 70 menschen stonden daar geschaard om een huilend, ongeveer 14-jarig, meisje. Wat is er an de hand? O, 'n meisje heeft d'r portemonnaie verloren met ruim 3 gulden er in. Arm kind!Arm schaap! Een paar meewarige omstanders nemen het kloek besluit, .een collecte te houden onder het publiek. Waar zooveel blijken van belangstelling wer den geuit, dacht men ook wel in één rondgang de 3 gulden bijeen te brengen. liet standje begon direct te verloopen. De Beiangstelling verkoelde nu men om „zilveren" Belangsielling-blijken kwam. Nog slechts 'n 20 menschen bleven toezien, offerde hun dub beltje, en een tweede rondgang met den hoed was noodig om het bedrag bijeen te krijgen. Dat is de meegevoelende belangstelling aan den weg. DE NAAMDAG VAN KONING ALBERT. Namens de hier vertoevende Belgen is weer een adres gericht aan 'Koning Al- bert van België ter gelegenheid van zijn naamfeest. t Het luidt als volgt: Aan Zijne Majesteit j J Koning Albert van België. Sire, Ten derden male herdenken wij in onze gedwongen ballingschap in het gastvrije Haarlem Uwer Majesteits naamfeest. Meer dan ooit zijn we op dezen dag met ons hart en ons denken bij onze zo-* nen aan den Yser, die, aangespoord door het? grootsche voorbeeld van Uwe Majesteit hun' leven opofferen voor de onafhankelijkheid van ons dierbaar vaderland.— Moge God onze innigste beden verhooren. „Hij schenke Uwe Majesteit en Hare Ma jesteit, onze geliefde Koningin, de onont beerlijke gezondheid, de kracht om, ge schraagd door uw leger, te volbrengen de heilige taak, Uwe Majesteit op dé schou ders gelegd „de bevrijding van ons Klein1 en toch zoogroot België." Moge de vrede, zoo vurig door alle vol-' keren begeerd, spoedig komen; en onder 'Uw Scliepter België herrijzen, vrij en onaf hankelijk, schooner dan ooit door zijn hel dengeschiedenis. Het vaderland zal zijn Heldenkoning niet vergeten; voor altijd zal Uwer Majesteits naam in onze harten gegrift blijven. In één adem roepen wij den Allerhoogste toe: „God behoede onzen beminden Koning Albert en hergeve ons het vaderland, vrij, van den vijand. Met gevoelens van onwrikbare trouw en' aanhankelijkheid verblijven wij van Uwe» Majesteit de gehoorzame onderdanen. Het geheel is een prachtstuk calligraphie, gèzet met de hand op perkament, door een alhier welbekende Belgische dame. De omlijsting is samengesteld als volgt: links idee ik, verbeelden de kracht; waar uit boven ontspruit de passie bloem, er langsönder de distel welker twee takken zich aan de rechterzijde samenbinden. Tus schen het eikeloof is een schild aangebracht met de spreuk: „VoorVrijheid, Eere en Rechtvaardigheid." Onder in de distels is een lint gevlochten met-de woorden uit de H. Schrift: Zie: Ik gebied het U: I i [Wees dapper en vol moed, 1 ■Ei Heb geen vrees of angst, [Want de Heer is met UI Jos. 1.9. Het geheel is ondertéekend door de Bel gen, alhier verblijvende. DE A.S. RAADSVERKIEZING. Maandagavond wordt in „St Bavo" eene groote propagandavergadering voor de kiezers van rechts met hunne dames gehouden, waarbij als sprekers zullen optreden de heeren Mr. A. Bruch, van hier, en C. D. Wesseling, van Den Haag. MET GELD ER VAN DOOR. De slager W., aan het Plein, heeft aangifte bij de politie gedaan dat zijn knechtje K. een dezer dagen vertrokken is om niet meer terug te keeren. Bij onderzoek bleek dat hij van verschil lende klanten geld geïnd heeft en dit niet aan zijrf patroon heeft afgedragen. Het liep tot een bedrag van 30.—. VEROORDEELINGEN. De miliciens P. J. M. J. J v. d. M., van het 10e reg. inf. zijn door het Hoog Militair Gerechtshof veroordeeld tot 7 dagen hechtenis wegens het vervoeren van verboden goederen. DE NED. AMBULANCE IN OOSTENRIJK. De Nèderlandsche Ambulance in Oostenrijk keert, blijkens een gisteren ontvangen telegram, vermoedelijk 29 November hier te lande terug. Mr. F. G. Schalkwijk, secretaris der ambulance, is Vrijdag reeds alhier teruggekeerd. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: M. Kolemeijer, Jans straat 80, een vrouwenschort; L. Schouten, Korte Jansstraat 8, een ceintuur; J. Ney- lands, Aelbertbergstraat 87, een bos sleutels; D. de Vos, Ged. Oude Gracht 51, een kat; P. Teu nissen, Ged. Raam gr. 6, een ringetje; H. Hessels, Dijkstraat 11, een ketting; L. P. Hes sels, KI. Houtstraat 77, een veiligheidsspeld je; S. Bertram, Gr. Houtstraat 12, een hee renhandschoen; F. Jutte, Nadorsstraat 2; 2 muziekboeken, P. Tuin, Leidschestr. 111, een beugeltasch met inhoud; Bureau van politie, een bril, A. Soholten, L. Wijngaardstraat 7, een paar handschoenen; S. R. Beinema, Tey- lerplein 45, een dameshorloge; K. Betz, Tey- lerstraat 38, een schopje en oen hoepel; J. Blad, KI. Houtstraat 105 rood, een geheelont houdersboekje. BURGERLIJKE STAND. Getrouwd* 14 Nov. N. J. H. M. v. Midden dorp en M. A. Koster. Geboren: 13 Nov. z. van G. Ruigrok v? d. Werven-v. d. Grootepoort. d. van K. Boüw- meester-Jansen. Overleden: 13 Nov. W. Wijmer-Heijne, 42 j., Ged. Raamgr. C. C. v. Roode-Handgraaf, 60 j., Kamperlaan. BUITENLAND. DE RUSSEN MELDEN OFFENSIEVE BEWEGINGEN DER DUITSCHERS. ST. PETERSBURG, 14 Nov. (Part.) Vol gens zoo juist ontvangen berichten van het front, heerscht groote levendigheid in de streek van het dorp Scrobow en van Bara- nowitsji, waar de Duitschers een Russische loopgraaf bezetten, doch er den volgenden dag weer uitgeworpen werden. De offensief- pogingen der Duitschers begonnen tegelijker tijd aan de Narajofka-rivier, in de streek van de Woud-Karpathen en ten zuiden van Dornawatra in de streek van Chollo en Tol- diesh. Alle aanvallen werden verijdeld. Aan het front in Zevenbergen neemt het Duitsohe offensief een nieuwe richting aan in het dal van de rivier Argis. Blijkbaar trachten de Duitsehere de zwakke punten van het vijan delijk front te zoeken, doch het Russiseh- Roemeensche legercommando, die hun tak- tiek kent, heeft de noodige maatregelen ge nomen. DE TOESTAND VAN KEIZER FRANS JOZEF. WEENEN, 14 Nov. Volgens de „Kon* Wilhelm" heeft keizer Frans Josef, aarts hertog Karl en vorst Wilhelm van Boliën-- zo]lorn en later minister rJurian m lang durige audiënties ontvangen. De catarrhal® verschijnselen, die nog niet volkomen ver dwenen zijn, beletten ecihtef niet de gewone werkzaamheden van den keizer. EEN PROTEST VAN DEN PAUS? ROME, 14 Nov. Volgens een Havas-ibericht zou men in Vaticaansche kringen weldra een nota verwachten van Z. H. den Paus, waar in Hij krachtig zou protesteeren tegen de maatregelen door de Duitsche overlieden te gen de Belgische bevolking aangenomen. Onze Afdeeling FIJNE LEDER- WAREN werd wederom ver rijkt met een nieuwe collectie HOOFDDORP. Een van onze correspondenten meldt ons: De R.-K. Plaatselijke Kiesvereeniging te Hoofddorp heeft gisterenavond een belangrijke vergadering gehouden onder buitengewone be langstelling. Aanwezig waren o. a. burgemeester Sloö, wethouder Knaap, de heer Pruisen, Centr. Bestuurslid van de anti-rev. Kiesvereeniging, de heer Bergkamp, voorzitter van het Centraal Be stuur der R.-K. Kiesvereeniging en de heeren J. H. M. Balvers en Mr. J. B. Bomans. De derde spreker, de heer Michielsen, zou een uur later ter vergadering komen. De vergadering werd geopend door den voor zitter, den heer de Heij, die verschillende mede- deelingen deed. De voorzitter hield vervolgens nog eenige be sprekingen omtrent hetgeen hem de laatste dagert ter oore was gekomen. Om allen schijn van par tijdigheid te vermijden, zullen de sprekers in alfabetische volgorde optreden. Als eerste spreker trad op de heer J. H. M. Balvers, die begon met een woord van dank te brengen aan het bestuur voor deze uiinoodiging, benevens een woord van waardeering aan den heer van Wichen, voor hetgeen hij voor de Haar lemmermeer gedaan heeft. Vervolgens zegt spr., waar staan we hier voor? Voor bespreking van de vraagstukken van het oogenblik? Weineen! We staan hier voor daden. Vanavond moeten onze candidaten hun staat van dienst overleg gen. Vervolgens memoreerde spr. hetgeen de laatste dagen gebeurd is. Vooral in verband met hetgeen gezegd was over de anti-revolutionairen en Balvers, vooral nu de kopstukken der anti revolutionairen hier aanwezig waren. Daarna werden door spr. verschillende bewij zen aangehaald en voorgelezen betreffende het geen ook door hem is tot stand gebracht, o. a. de stichting van een rechtsche raadsfractie in Hillegom, de oprichting van het Hollandsch Bloemkweekersgenootschap, en al wat daaraan vastzit. Verder memoreerde spr. de Tuinbouw- Onderlinge, waarvan hij voorzitter was. Vervolgens herinnerde spr. aan de eerste da gen der mobilisatie^ welke vooral voor de Bloem bollenstreek zooveel ellende bracht. Ook de rege ling voor wat betreft de uitkeering van het loon aan de bollenarbeiders. Als adviseur van den Tuinbouwraad heeft spr. honderden reques- ten geschreven, tientallen audiënties bijgewoond met de Ministers, enz. enz. Vervolgens besprak spr. de houding van Mi nister Posthuma. Vooral het afmaaksysteem vond in hem een scherp bestrijder, pok de verschil lende circulaires werden aan critiek onderwor pen. Vervolgens kwam spr. tot de gemeentelijke politiek. Vooral in Hillegom, waar spr. 16 jaar raadslid is, heeft hij veel helpen tot stand bren-' gen. Gasfabriek, 9-uur-winkeIsluiting, fuinbouw- cursus, enz. Als poldermeester heeft spr. in verband met den jongsten watersnood ook een en ander -ge daan in het belang van den landbouwer. Ge meentelijk Werkloozenfonds en Distributiewet, ook deze zaken hebben in hem een krachtigen verdediger gevonden. Ten slotte wekte spr. op om thans daden te stellen. Na vijf minuien pauze betrad Mr. Bomans den katheder. Mr. Bomans, in uniform den katheder betre dend, speet het dat de tijd zoo kort is. 't Lijkt wel een evolutie op het slappe koord. Zijn voor ganger begon met z'n staat van dienst, dit kon spr. niet doen. God's zaak is mijn zaak, maar mijn zaak is Qods zaak niet. 't Is hier geen per soonlijke zaak. Vóór 14 dagen had spr. aan den strijd in de Haarlemmermeer nog niet gedacht. Spr.'s jeugdige ziel haakte naar den strijd. Niet in de pers, niet in de vergadering, maar op de plaats waarop het oog van Nederland gericht is. Spr. becritiseerde scherp het stuk van Mr. Rits* hetwelk in de verschillende Kath. bladen gestaan heeft. Spr. zal hem uitdagen tot een openbaar debat, waar hij zal moeten bewijzen wat hij ge schreven heeft. En zoo hij dit niet kan, zal spr. hem „plat slaan". Ik ben geen advocaht, geen gemeenteraadslid, geen officier in het Ned. leger, jnaar propagandist. Zóó alleen wil spr. worden' aangeduid. Spr. wil met eere het district Haar lemmermeer vertegenwoordigen. Daarvoor zal geen arbeid te veel zijn. Met verdubbelden ijver, met gepaste kennis van zaken zal spr. werken in het parlement. In spr.'s vestibule hangen meer petteh dan hoeden, ledereen is welkom, de arbeider, de poli tieman, de middenstander. Spr. herinnerde' aan hetgeen hem de laatste dagen overkomen is. Ondanks alle verzoek is nog geen verlof voor spr. afgekomen. Gij ver moedt iets, maar ik weet iets! De tegenwerking is te wijten aan de Haariemsche vrij-magonnerie. Men wil spr. niet op het Binnenhof. Maar als het dan toch zoo zijn moet, dan gaat hij voor niemand op zijDan maar door de bajonetten heen. (Applaus.) Vervolgens herinnerde spr. aan de verkiezin gen van 1917. Duidelijk zette spr. uiteen waar om de strijd gaat. Schaepman, Kuyper en Lohman zijn ons voorgegaan. Dit verbond is de Wil Gods. Spr. noemt nog een driétal Eerdmans, Ötto en Drion. S'pr. wil niet persoonlijk worden, ofschoon de vrijzinnigen het wel doen. Spr. her innerde ook aan den smaad, Dr. Kuyper aan gedaan. Ook herinnerde spr. zoo juist aan de opgerichte R.-K. Marine-Vereeniging, waaraan door spr. de stoot gegeven is. In socialistische kringen is spr. gehaat. Men heeft gezegd dat spr. nog voor hen beven zal. Spr. wil echter wel een bever, maar dan een Amerikaansche bever zijn, een die knaagt en nog eens knaagt. Moeten wij het Ministerie bestrijden, tfraagt spr. Ja, hij haalde verschillende voorbeelden daarvoor aan. Lijkverbranding, eedswet enz. Van de Eedswet gaf spr. een passend en juist voor beeld. Iü het vrouwenkiesrecht ziet spr. iets ge vaarlijks. Het heerlijke moederschap wordt lot een paskwil gemaakt. Met een heerlijke perora tie sluit spr. zijn rede. Na eenige pauze betrad de heer Michielsen den katheder. Spr. zal het hebben over het mi- nisterie-Cort v. d. Linden. Maar eerst zal spr. eenige woorden wijden aan zijn candidatuur. Hij zette daarna uiteen waarom hij de candidatuur aanvaard heeft. Hij zal vooral ook spreken over het platteland. Het platteland is onze reserve. Spr. zal niets beloven. Het blijkt maar al te dikwijls dat beloften niet verwezenlijkt kunnen worden. Geen woorden, maar daden, dat is spr.'s inleiding. Vervolgens houdt spr. eenige politieke beschou wingen over het Min. Cort v. d. Linden. De liberale hoogmoedswaanzin is nog niet gebro ken, hetgeen blijkt uit de liberale opmerkingen betreffende de verschillende zaken, door hen tot stand gebracht. In verband daarmede besprak spr. de verschillende ministers als Bertling en Bosboom en becritiseerde hunne daden. Ging eerst alles goed, zoetjesaan was het aan te zien, dat de Godsvrede verbroken zou worden. Men begon hij de Ouderdomswet en Invaliditeitsver zekering, welke wetten niet werden uitgevoerd. Ook besprak spr. de gevoerde oppositie, door lange redevoeringen, obstructie, absenteïsme. Met cijfers en feiten toonde spr. dit aan. Spr. zegt dat wij katholieken veel te spoedig de verschil lende beleedigingen vergeten. Het anti-clericalisme is hier even erg als in Frankrijk en Portugal Spr. haalde verschillende uitspraken aan van bekende linksche voorman nen. Met al die dingen echter verkreeg links de meerderheid, al was het dan ook een kleine. Met een 400 stemmen had de meerderheid rechts geweest. Maar de geschiedenis wreekt zich. De meerderheid was links, maar nu moest een minis terie gévormd worden. De socialisten gingen knoopen tellen. Besloten de leiders van aanne men, het congres besloot van neen. Zoo ging het verder. En daarom wil spr. ons waarschu wen. Spr. spoort aan te werken voor den katholie ken candidaat. Al lijkt de strijd gemakkelijk, ver geet niet dat onze vijanden waakzaam zijn. Spr. hèrinnerde aan de twee groote. mannen die ons zoo kort geleden ontvallen zijn, Passfoors en Talma. Zij zijn gevallen als slachtoffers van hun eer en plicht. Maar het bloed der martelaren is het zaad der Kerk. Met een krachtige peroratie tot eenheid sloot spr. zijn rede. De voorzitter dankte de drie sprekers voor hun optreden. Eveneens een woord van dank aan de belang stellende anti-revolutionairen, waarvan hij hoop te dat zij met dezelfde krachten voor onzen can didaat zullen optrekken. Na eenige huishoudelijke zaken te hebben af gedaan sloot de voorzitter deze zeer druk be zochte vergadering met den Chr. groet. De stemming had het volgende resultaat: Mr. Bomans 86 st., Balvers 44 st., Michielsen 1 st., van onwaarde 17 st. ZAND VOORT. Gevonden. Terug te bekomen bij: G. Kerk- mau, Koningstraat S, een hond,- die bij hem is aan komen loop en, NOOHDWIJKERHOUT. 'Diefstal van kippen. Alhier worden veel kippen gestolen. Bij verschillende inwoners zijn er reeds een deel ontvreemd. De politie is ijverig in de weer om de daders op te sporen. Het is heden dan ook eindelijk gelukt een paar woonwagenbewoners aan te houden, die vermoedelijk' de daders zijn. .7 BEN NEBROEK. De Kamerverkiezing. In de Dinsdagavond gehouden stemming der R, K. Kiesvereeni ging werden 55 stemmen uitgebracht waar van 34 op den heer J. H. M. Balvers en 21 op den heer J. B. Bomans. Li M L ID EN. Mijnen in de netten. De gisteren alhier bin- gekomen zeillogger YM 217 Ewald, rappor teerde een mijn in de netten te hebben op- gebaald. Uit vrees dat het monster tot ont ploffing zou komen kapte men de gebeele vleet, maar de logger werd daardoor genood zaakt naar bier terug te keeren. Het vaar tuig, dat geen vangst had, zal de haringvis- scbery nu beëindigen en worden afgetuigd. Een herinnering aan den zeeslag bij Jut land. De stoomtreiler Oceaan IIIJM 92 heeft nog een herinnering aan den zeeslag bij Jut land meegebracht. In het treilnet werd op- geviseht een zakje, waarin een paar zakdoe ken, een paar portretten en eenige prent briefkaarten ten name van den Obermatroos Karb Wiebe. De prentbriefkaarten met de poststempels 1914 en 1915 waren geadres seerd aan boord van het oorlogsschip Dor- flinger; die voorzien van het poststempel 1916 aan boord van het oorlogsschip Lutzow. UIT BEVERWIJK Brand. Naar men ons mededeelt brak gisterenavond een brand van niet te groo ten omvang uit in de drukkerij van den heer H., aan de Breestraat. kien was het vuur echter spoedig mees ter, terwijl geen zeer belangrijke schade werd aangericht. R. K. Volksbond. Gister- en eergisteren avond hield de afd. Lisse van de Ned. R.K. Volksbond hare feestveyrgadering ter her denking van haar patroonheilige St. Willi- boidus. In zijn openingswoord legde de voorzitter er den nadruk op, dat hij wensohte dat ook de gewone vergaderingen steeds zoo zouden bezocht worden. Hiervoor kunnen de vrouwen veel doen. De tooneelvereeniging St. Genesins, welke hare medewerking verleende?, voerde voor deze gelegenheid op, „De -rerloren Erfenis of Eerlijkheid beloond", blijspel in drie be drijnen en Hoofdrol", blijspel in twee be-! drijven en tot slot „De Kiesvereeniging van Strompelhorst," coanische ensemble-scene, terwijl de heer J. Bemelman voor het muzi kale gedeelte zorgde. Het applaus getuigde, dat allen best vol daan waren, in welke stemming men te on geveer 12 uur huiswaarts keerde. R. K. VROUWENBOND. De „Guskens-zaal" van de Bavo was gisteren avond boordevol! De Haariemsche Katholieke Vrouwenbond gaf zijn tweeden cursus-avond ec daarvoor hebben onze vrouwen belangstelling Mevrouw Kaller-Wigman zette haar cursus voort en sprak nu over „Het. meisje en de vrouw in den Middenstand". De spreekster betoogde, dat alle standen voor den R.-K Vrouwenbond en voor het maatschap pelijk leven onmisbaar zijn, doch bedacht dient daarbij te worden, dat de middenstand is ais de ruggegraad onzer maatschappij. Als de midden stand welvarend is, dan is dit voor het algemeene economische leven een goed teeken te noemen. Het meisje en de vrouw uu kunnen in dezen middenstand zooveel doen: zij moeten geven leven, bezieling en groei aan den middens .and en hébben daarop direct en indirect1 een goeden in vloed. Allereerst zooals de spreekster uitvoe rig naging het middenstandsmeisje. De meis jes van nu zullen eens een actief deel van onze middenklasse moeten vormen. Haar. komt een eereplaats toe in de katholieke vrouwenbeweging, waarvan zij een kern moeten uitmaken. De spr schilderde, hoe in het algemeen de middenstands meisjes hun leventje van gemak daar sleten, in een sleur, wat menigmaal nog zoo is. Hoogs.ens leeren zij een of anüer aan en heipen wat in de huishouding, waarmee zij hun plicht voldaan achtten en vaak nog achten. De spr. consta teerde echter met aandrang en overtuiging, dat déze dwaling in onzen tijd niet meer past. Geluk kig kon ze ook vaststellen, dat er tegenwoordig veel meer meisjes aangetroffen worden, die het niet beneden hare waardigheid achten, om in de eigen zaak, winkelbedrijf of kantoor, te werken, zonder zich buiien eike huishoudelijke bezig heid te. plaatsen. Maar hoevelen zijn er niet die zich daarvoor schamen? Door allerlei spookbeel den laten ze zich beheerschen. Die spoken ver bloemde de spr. niet. Het ziju het menscheiijk opzicht, het egoïsme, al te groote gevoeligheid, kleinheid en enghartigheid. Deze laatste' drie bederven volgens de spr. in vele xringen onder de vrouwen meer, dan menscheiijk opzicht en egoïsme belemmeren bij het opbloeien der R.-K. Vrouwenbeweging. De spr. kwam ook op de kwestie van den iraa. Zij betoogde, dat het in onze dagen niet aller eerst de absoluut nietsdoende meisjes zijn, tot wie de jongens zich voelen aangetrokken. Zij zoeken een vrouw die primo huishoudelijk onder legd is en waarmee zij vervolgens pradisch ovei hun werkkring kunnen praten. Hoeveel redenen dus voor de meisjes om aan te pakken en krach tig mee te doen in het sociale leven,! Spr. deed opmerken hoe verstandig en nuttig het is, als de middenstandsmeisjes een beroep uitoefenen. Tenminste, zoo zij dit voor haar of het gezin behoeven. Allen kunnen zich daarnaast, de een meer, de ander minder, echter verdien stelijk maken in de katholieke vrouwenbeweging, in den R.-K. Vrouwenbond. De middenstands- meisjes kunnen reeds nu een kern vormen in de katholieke vrouwenbeweging, voor nu en later Zij moeten zijn meisjes met een vasten wil, en zoowel in huis als1 daarbuiten moet in hen de sociale gemeenschapszin worden levendig'gehou den, die ook in de toekomst ziet. Krach ig moeten zij meedoen aan de katholieke vrouwenbeweging! De opgedane ervaring zal haar goeden terugslag doen gevoelen op het huwelijks- en gezinsleven Laten zij goede voornemens maken, maar ook daden stellen! Om dit te bereiken moeten zij zijn meisjes en vrouwen met een vaste overtuiging, die is voortgekomen uit 't katholiek bewustzijn én 't Roomsch beginsel. Die dit bezitten zijn de meis jes en vrouwen van de daad, waarop het chari tatieve Roomsche vrouwenleger wacht! Na een korte pauze sprak mevrouw Kailer over den mensch, geschapen als man en vrouw, als mensch gelijk, maar als man en vrouw ver schillend, bedoeld om elkander aan te vullen, te steunen en te helpen. De gelijkheid van den man en de vrouw, zooals dé moderne vrouwenbewe ging die dikwijls uit, is volkomen in strijd met den werkelijken aard en het werkelijke wezen der vrouw. Dit beteekent niet, dat de vrouw ook in het maatschappelijke leven vergeleken bij den man, een minderwaardig wezen zou zijn. Inte gendeel voor veel is zij eer meerderwaardig. Haar andere waarde is gelegen in de vrouwelijke macht, zooals die uitgaat van een vrouw met een diep voelend hart, en vooral met een vrouwelijk voelende ziel. De groote dwaling in de moderne vrouwenbeweging is, dat de vrouwen zich achting en rechten willen verschaffen, waardoor zij inboeten van haar werkelijk vrouw-zijn, en dus als vrouw noodzakelijk vrouwelijke rechten ver liezen. Volgens spr. moet de vrouW beter haar vrouwelijke macht weien te waardeeren en als vrouw in de groote principiëele .beteekenis die macht in het godsdienstige en maatschappe lijke leven in-dragen. Spr. paste dit nu vooral en allereerst toe op de gehuwde vrouw uit den mid denstand. Zij zette uiteen, dat het uit den tijd is, dat de vrouw zegtmet die béweging heb ik niets te maken! Zij behoort bij de vrouwenbeweging, hoe vol- handig zij het ook moge hebben. Zij behoeft ook niet juist alle vergaderingen af te loopen! De tijden zijn veranderd, en daarmede ook de wijze waarop de vrouw haar rechten en plichten moet uitoefenen en nakomen. De middenstandsvrouw van thans moet, ook wat het zakelijke betreft, een steun zijn voor haar man, naast haar huiselijke- en moederplichten. Niet iedere vrouw kan daad werkelijk meedoen in het zakelijke middenstands leven, maar wel meeleven en meevoelen. Daarom moet de man met zijn vrouw over dit zakelijke ook sprekenMan en vrouw moeten één zijn, ook in het sociale leven. De vrouw moet den man in de uitoefening van zijn plichten ondersteunen, door de gedachten en denkbeelden die hij in het leven tracht uit ie voeren, mee te voelen en zóó, door medegevoel hem de zwaarte van zijn plicht te verlichten en vreugde in beroep en bij succes te verhoogen! Spr. zeide, dat de Roomsche vrouwenbeweging onder haaf leden ook noodig heeft het vrouwelijk personeel uit den middenstand, dat zoo moeilijk te vangen is. De middenstandsvrouw is aange wezen om haar aansluiting te bevorderen en haar op te wekken, goede leden van den Bond te zijn. Spr. zette vervolgens uiteen, dat de vrouw tijd moet vinden, om nu en dan naar buiten te gaan en rond te zien, wat op vrouwelijk gebied in de vrouwenbeweging gebeurt en wat er voorvalt ia t- j 2476 DAMESTASCHJES.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2