HEW iUIL CIIIUT ilïimiiMB Os Grondwetsherziening in de Tweede Kamer. KAARS,- CARBID, III 0L1EIAMPEH nnal 63 tl H. J. w. d. MEER, Bchagchelstraat 7-9 DE OORLOG BUITENLAND PEÜ8LLETOBI Woensdag 15 Mov. -- Tweede Blad GROOTE partij JASBESCHERMERS 69 ct. VERSPREIDE BERICHTEN Berichten in drie regels. p5) (Wordt vervolgd.) XVI.' (Zitting van 14 November.) Behandeling van art. 192 vóór de additioneele artikelen Verzet daartegen van de star- onverzoenlüken Onrust in liet land dreigend? Debat over opneming van evenre dige vertegenwoordiging in de G. W. De zaak van het meervoudig kiesrecht onder de oogen gezien De schor sing van het kiesrecht voor militairen. .De geest van verzoening die maakte dat - in de bsvredigingsconxmissie een compromis ion tot stand komen is nog lange na met m alle leden van links in 't Parlement gevaren! Hat kwam gisteren weder eens aan den dag, toen de VOORZITTER een voorstel deed, dat oen rationeele behandeling van de zaak leek cm vóór de additioneele artikelen te be handelen art. 192, waarmede dan echter niet zal worden begonnen voor Donderdagmid dag. Een voorstel, waar alles voor is te zeggen. Terecht stelde de heer NOLENS in t licht, dat het mogelijk is, dat men de behandeling van ce grondwetsherziening tijdelijk ter wil le van andere noodzakelijke werkzaamheden moet stopzetten en dan is 't beter, dat dit geschiedt na afdoening van art. 80 en art. jli)2 dan na die van de additioneele artikelen (Bovendien er is een andere mogelijkheid n.l. dat men hij de behandeling van art. 19*2 blijft pdeken en dan zou men de additioneele ar tikelen tevergeefs hebben behandeld. Echter dit oordeel van een bezadigd man ids de heer Nolens is, werd niet gedeeld door een drietal Kamerleden, die niets van een (tomp-omis op onderwijsgebied willen weten; kie s t ar- on v erzo enl ijk enDie maakten een |ieel kabaal over het voorstel van den voor zitter. Daar had men den lieer VAN DOORN. Die was niet meer of minder bevreesd dan voor on vist in bet land. Hij zeide, dat toch al meer in 't land 't inzicht algemeen- wordt dat men in de Kamer bezig is het Staats onderwijs te verkoopen voor 't algemeen Jdesrccht en voegde hij daaraan toe, wanneer men nu ziet, dat men art. 192 er gaat door jagen dan zal die overtuiging gesterkt wor den. Hij geloofde stellig dat dit gejaag onrust in 't land zaL wekken. Daar was iets m de manier waarop hij zich nitte en in den on waarop hij sprak, als duchtte bij zoo ietsvan een vrijzinnig voiksoproer. ^n eon ^o-ging ontvangen dat hij zal trachten meer tegemoet te komen aan den eisch voor waar- horgen voor het hijzonder onderwijs. De garner moet eerst weten wat dat beduidt voor hij zijn stem aan het voorstel geeft. En dan was er de heer OTTO, die met bange zorg dacht aan de agitatie, die men m den lande bezig is op touw te zetten tegen art. 192 en. die op niets zou uitloopen, indien nu art. 192 aan de orde werd gesteld, daar men had gedacht dat 't eerst in Januari of misschien wel Fehruan zou geschieden. Waar gaat men op die manier heen rede- «ppwle hii Hij vreesde dat men door de voor- gStell r?geling>et vertrouwen van bet volk zou ondermijnen. -pypu r>_ Op de derde plaats deed ie heer EER MANS zijne stem hoorenDie aehHe dat me nu de W.O. in één gaat strenge en en nat. des voorzitters voorstel m stiij weet Reglement van Orde. En, naar men weet, voor dat Reglement van Orde zwugt al in de Kamer. De andere Kamerleden links lieten, dit trio met zijn bezwaren aleen ito zTiieM de I,,-- KBmi.S Al hm voor, dat men toch waarlijk wel weet, wat de tegenstanders willen, daar hun adressen reeds bij de Kamer inkwamen. Verder meende hij, dat jukt om de agatie de Kamer zich zoo spoedig mogelijk moet uitspreken, hoe zij over de zaak van het onderwijs denkt, daar men dan vóór de eind stemming huiten de Kamer nog duidelijk zijne meening kan uiten en 't land over het standpunt der Kamer kan oordeelen. In ongeveer gelijken zin uittten zich de HE- DE MEESTER en TROELSRA, welke laat ste er nog den nadruk op legde, dat aller minst van eene overrompeling sprake is, daar sinds weken art. 192 even goed aan de orde is als 't andere gedeelten der grondwets herziening. Ook zeide hij, dat men geen klei ne middelen moet bezigen om de zaak tegen te werken, waarmede hii de kern van het verzet van het onverzoenlijke trio aanroerde. Daarin zit *m de kneep. Daarom en daarom alleen spraken Eerd- mans c.s. Die willen de zaak, tegenhouden en zien voor hun gedoe in een uitstel van be handeling heil! Zij repten van een ondermij nen van het vertrouwen van het volk in de Kamer. Maar de VOORZITTER beduidde hun, dat zij zelf bezig zijn dat te doen door deze manier van behandeling als eene over rompeling voor te stellen. Daartegenover herinnerde spr. er aan, dat de óvergroote meerderheid de Kamer bezig is om ten aan zien van bezwaren tot overeenstemming te geraken. Het einde van de zaak was, dat de heer VAN DOORN zeide geen stemming te zul len vragen, nu men vrij algemeen mede gaat met het voorstel van den voorzitter, waarna dat zhs. is goedgekeurd. Voor 't overige ging de dag heen met de behandeling van art. 81 met het- daarop in gediend amendement en met die van de nog resteerende amendementen op art. 80. Wat aangaat de eerste quaestie herinneren wij er aan, dat het artikel 81 van de bestaande Grondwet aldus luid: „De Tweede Kamer bestaat uit honderd leden, die gekozen worden in kiesdistricten. De verdeeling van het Rijk in kiesdistricten en alles wat verder het kiserecht en de wijze van verkiezing betreft, wordt door de wet geregeld." Het regeeringsvoorstel luidt aldus: ,J)e Tweede Kamer bestaat uit honderd leden, gekozen op den grondslag, van even redige vertegenwoordiging. Alles wat verder het kiesrecht en de wijze van verkiezing betreft, wordt door de wet geregeld." De heer EERDMANS stelt voor art 81 te lezen als volgt: „De Tweede Kamer be staat nit 100 leden. Alles wht het kiesrecht en de wijze ven verkiezing betreft wordt door de wet geregeld." De bedoeling van dit amendement is om het stelsel van even redige vertegenwoordiging niet gebiedend in de Grondwet voor te schrijven. Dit gaf aan den heer VAN IDSINGA aan leiding om eene lange rede te honden waarjn hij zich kantte tegen de evenredige ver tegenwoordiging, en waarin hij deed opmer ken, dat het kwaad van het partijwezen door het voorgedragen stelsel van evenredige vertegenwoordiging niet zal worden wegge- nEn0I1wat aangaat art. 80 kwamen nog in behandeling dit viertal amendementen, waar een breede discussie over is gevoerd: 1. Van den heer TROELSTRA om na den eersten volzin in te voegen de woorden: „Ieder kiezer brengt slechts ééne stem uit." 2. Van den heer DUYMAER VAN TWIST om in het tweede lid te doen vervallen de woorden: „beneden den rang van officier." 3. Van den heer H U GENHOLTZ om het tweede lid aldus te doen luiden: „De wet kan bepalen, dat de uitoefening van het kiesrecht wordt geschorst voor de militairen hij de zee- .en landmacht voor den tijd, gedurende wel ken zij zich onder de wapenen bevinden. 4. Van den heer DE GEER cjb. om na den eersten volzin in hetzelfde lid te lezen: „Geen kiezer brengt, nit hoofde van aan het bezit van maatseliappelijken welstand ont leende redenen, meer dan één stem nit. In de beraadslagingen bleek, dat de heer DE GEER, nu slechts de kiesbevoegdheid wordt uitgebreid, do gelegenheid voor meer voudig kiesrecht wil laten bestaan, die er is, naar luid van de bestaande redactie van art. 80, dat haar toelaat en dat hij de deur er voor niet voor altijd wil sluiten, al betwijfelt hij dan, of het ooit zal komen, terwijl de heer TROELSRA ondubbelzinnig wil aangeven in de G.W. dat meervoudig kiesrecht niet toe laatbaar is. Hij kwam aan met 't principieele argument dat het wezen van 't algemeen kiesrecht onwrikbaar moet worden vastge legd in de G.W. De leider de soe. dem. resumeerde: lo. het is niet noodig de deur open te laten voor meervoudig kiesrecht; 2e. het is in strijd met den geest van deze herziening; 3o. het is een vervalsehing van het kiesrecht in het algemeen. Blijft de deur open, dan koo- pen de democraten een kat in den zak. Bij de voortgezette discussie deed de heer DEION opmerken geen principieele b.-fcwa ren tegen 't amendement Troelstra te heb- ben. Echter werd door hem er de aandacht op gevestigd, dat cr stelsels Yan evenredige vertegenwoordiging zijn, waarhij alle kiezers meer dan één stem uitbrengen. Voor zoo danig stelsel wil 'hij de gelegenheid open laten en hij gaf dus in overweging het amen dement te wijzigen door te bepalen dat de ééne kiezer nimmer meer stemmen mag uit brengen dan de andere. Van aanbelang was verder 't geen de heer LOEFF zeide. Die bracht de zaak tot haar ware proportiën terug. Hij betreurde het, dat de Minister tot den heer Troelstra de uitnoodiging heeft gericht om dit amende ment in te dienen. Tot dat oogeublik was de quaestie van het meervoudig kiesrecht geëli mineerd nit de discussie. Deze zaak behoort niet tot de essentie van de qua es tie die aan de orde-is, betoogde spr. Niemand kan zeg gen of er een tijd zal komen dat men er spijt van zal hebben, dat men deze zaak definitief heeft afgedaan. Het lijkt spr. beslist een zaak die noch in den eeuen, noch in den anderen zin in de Grondwet moet worden vastgelegd. Het kiesrecht is nu eenmaal een functie maar daarnaast blijft de vraag bestaan of men bij de regeling van die functie niet eens voor de mogelijkheid of noodzakelijkheid kan komen te staan om meer dan één stem toe te kennén. Met beginselen heeft dit op dit oogenblik niets uit te staan. Ten opzichte van het vrouwenkiesrecht is ook geen be ginsel genomen en spr. wil dus ook'over het meervoudig kiesrecht geen beslissing nemen. Spr. is dus tegen het amendement-Troel- stra. Het amendement-De Geer acht hij niet gelukkig geredigeerd. Er valt iets geheel anders uit te lezen dan er in staat. Wordt dat veranderd, dan gaat spr. er met mede. In den namiddag kwam nog Minister CORT VAN DER LINDEN aan het woord. De minister ontkende dat hij eene uitnoodi ging heeft gericht aan den Keer Troelstra om met een amendement te komen. Hij heeft alleen geconstateerd, dat meervoudig kies recht niet strijdt met de woorden van de Grondwet. Wel strijdt het met de bedoeling ervan. Ieder meervoudig kiesrecht berust op welstand or geschiktheid. Ook strodkt het niet met evenredige vertegenwoordiging. In den breede bestreed de Minister verder 't amendement De Geer, daar men daarmede terugkeert op den juist verlaten weg en het in strijd is met het nu in art. 80 neer gelegde kie&reohtstelsel. Het amendement Troelstra achtte spr. overbodig, omdat meer voudig kiesrecht in strijd: is met het stelsel van de Grondwet, maar spr. had er geen bezwaar tegen. Wat de schorsing van liet kiesrecht voor militairen betreft aclit de Minister een vast legging daarvan in de kieswet heter dan oen regeling hij noodwet tijdens de omstandijjbe- den zelf. De Minister wil de mogelijkheid van schorsing ook behouden in bijzondere omstandigheden als thans bestaan. De Mi nister van Oorlog meent dat tijdens de her halingsoefeningen het kiesrecht moet ge schorst blijven, omdat in dien korten tijd geen gelegenheid kan gegeven worden voot de uitoefening. Ook daarom acht de Minister het heter deze zaak in de Grondwet te re gelen. Spr. zon zich heter kunnen vereenigen met het amendement Duymaed Van Twist en moet dat van den heer Hugenholte aan de Kamer ontraden. Door de eigenaardige manier van behan deling: des ochtends de eene door ons aan geroerde qnaestie en des middags de andere, viel gisteren nog in geen van Ibeide eene beslissing. Heden zal er worden gestemd. HOE MEN HET NEUTRALE NEDER LANDSCHE VOLK TRACHT TE STEMMEN VOOR DE ENTENTE. In allerlei toonaarden en op velerlei manieren is al gesputterd tegen de propaganda, welke hier in Nederland door Duitsche agenten ten gunste van een Duitsche gezindheid zou zijn gemaakt, maar over de propaganda van Engelsche zijde, door officiëele Engelsche instellingen geleid, wordt gezwegen, alsof die niet schaden kan aan de onziidieheid, welke het Nederlandsche volk in den grooten wereldstad heeft in acht te ^Tocli zijn er ergerlijke staaltjes van voorhan den Zoo weten wij. dat aan onderscheiden groe pen'van Nederlanders in ons land, geheel gratis dus op kosten van het Engelsche propaganda- instituut iedere maand wordt toegezonden een geïllustreerd Engelsch oorlogstijdschrift. Wat ons in deze juist als sterk afkeurenswaar dig voorkomt, is, dat het offirëele Engelsche bureau, dat de verspreiding van die propaganda- lectuur in handen heeft „Publicity Agent to H B M. Consul General gevestigd te Rotter dam zich daarvoor de vrije organisatie der Nederlandsche vakverenigingen ten dienste maakt door ongevraagd die geschriften aan de besturen van onderscheidene onzer vakvereeni- gingen, ter circulatie onder de leden, toe te zenden. En bleef het dan noe maar bij de verspreiding alleen van bedoeld geïllustreerd tijdschrift; maar ook natuurlijk zeer partijdig geschreven schandaal-lectuur moet voor die Engelsche pro paganda dienst doen. Door een katholieke vakvereeniging werden wij o. a. in het bezit gesteld van een lijvig boekdeel (ruim 170 bladzijden druks grobt) over Arme nische gruwelen", het bestuur ook ongevraagd door het Engelsche generaal-consulaat te Rotter dam toegezonden, waarin Arnold J. Toynbee („Fellöw van „Balliol College" te Oxford) een weerzinwekkende beschrijving geeft van het ver moorden van een (het Armenische) volk". Van Fransche zijde worden wij als overstroomd met foto's van de fronten uit Frankrijk en de koloniën en van andere voorstellingen, welke voor de Entente-propaganda nuttig kunnen zijn. Slechts op deze ééne voorwaarde, dat die foto's zullen worden opgenomen, worden ze door be middeling van het Fransche consulaat gratis aan de Nederlandsche geïllustreerde bladen toe gezonden. Een andere wijze van propaganda voor de En ten te-m ogendheden zien wij ook in de film voorstellingen Dan het Somme-front, welke door de Engelsche autoriteiten worden gesanctioneerd en bevorderd. Zelfs de opera-schouwburg is in dienst van de geallieerden. Velen toch is het hier een doorn in het oog, dat de Nederlandsche opera uit de Hol- landsche overheidskassen geen subsidie krijgt, terwijl de Fransche opera niet alleen een ontzag gelijke jaarlijksche subsidie ontvangt van de ge meente 's-Gravenhage, maar bovendien daar ook het gebruik van het comedie-gebouw gratis heeft. Nu lezen wij in „Tooneelleven", dat niet alleen van Hollandsche zijde, maar ook de Belgische en Fransche regeering aan den heer Roosen, den directeur, een subsidie geven. Dus snijdt het mes niet van een of twee, maar zelfs van drie kanten. De „Res.bde" die ook dit laatste feit bespreekt, vraagt zich dan ook zeer terecht af, waarom er zooveel over Duitsche propaganda geschreeuwd wordt, terwijl niemand er over kikt, dat de regee ringen der Entente-Mogendheden officiéél gelden beschikbaar stellen voor tooneelgezelschappen, die de Fransche propaganda In Nederland moe ten steunen en stijven. En nu spreken wij niet eens van de dagelijksche propaganda van de „Telegraaf en dergelijke bladen. Heusoh, wij mogen op die actie der Entente-agenten in ons land wel met alle waak zaamheid toezien, evengoed als op elke andere, die onze neutraliteit in gevaar zou kunnen brengen. I)e Vlaamsche Hoogescliool te Gent Men meldt ons uit Gent: De lessen aan de Vlaamsche Hooge&chool zijn in vollen gang. De inschrijving blijft gedurende het geheele jaar geopend. De les sen der candidaturen zijn alle volledig inge richt; zoo ook de lessen der meeste doctora ten. Aan de doctoraten, waaraan nog eenige cursussen ontbreken, zullen naar behoefte nieuwe wonden toegevoegd. Die der wijsbe geerte, letteren en der rchtsegleerdlheid zijn reeds nu volledig en worden drab bezocht. Een waardevolle lading voor Roemenie verloren. De „Köln. Ztg." geeft een opsomming van de ladiing van het in de Noordelijke IJszee door een Duitsche duikboot getorpedeerde Roe- meenjsche s.e. „Bristritz," zooals dde gebleken is te zijn uit het laadregister. Zooals men weet, was de lading bestemd voor Roemenië. Er be vonden zioh onder 126,50b stuks 7.6 o.M. grana ten met aanstekers, 42000 stuks 7.6 o.M. kardoe zen, 14,000 kardoezen voor mitrailleurs, 200 duizend stuks 8,7 o.M. granaten, 800 staal- bommen met aanstekers en lading, 8600 stuks 12 o.M. granaten en even zooveel kardoezen, 1,676,000 partonen voor machinegeweren, 6000 lonten, 60 duizend stalen helmen, 10 duizend geweren, 100 machinegeweren (stelsel Hotch- kiss) 20 stuks 6,8 c.M. mortieren, 860 pakza dels voor machinegeweren en munitie, *28 auto's, 88 roiea utom oh i el en22 Jaatauto'e, 5 ziekenauto's,7 hospitaalwagens met volledige medische uitrusting, 2 vliegtuigJood&en, 5 luchtballonnen met toebehooren, 883 ton staal in staven, 29 ton nikkel, 23 ton zwavel, 8,6 ton lood, 62 ton machines en dynamo's. De waarde van de lading wordt op 23 millioen Mk., de waarde van het nieuwe schip op onge veer 2,5 millioen Mk. geschat, zoodat de ge heele schade op zijn minst 25 millioen Mk. heeft bedragen. Behandeling van een Amerikaauschen consul- generaal te KirkwalL De vroegere consul-generaal van de Yer- eenigde Staten te München, Thomas St. John Gaffney, is door zijn regeering teruggeroepen, en reisde mot het Deensche schip: „Frederik Vin" naar New-York. Den 20»ten Augustus 1918 werd dit schip gedwongen Kirkwall aan te doen. Daar werd do hut van den Amerikaau schen consul-generaal ondanks zijn protest ge heel doorzocht, en deze ambtenaar ontkwam niet aan een onderzoek aan den lijve. Alle boeken, papieren en couranten werden in beslag geno men, ook zijn aanteekeningeboekjes en zijn ef fecten. In Amerika aangekomen, heeft hij ter stond bij den Minister van Budtènlandeóhe Zar ken protest aangeteekend, maar Engeland heeft langzaam als het altijd bij do beantwoording der Amerikaansche nota's ia daar natuurlijk nog niet op geantwoord. Wij, kleine staten, zijn zoo ongeveer gewoon geraakt aan dergelijke machtsmisbruiken, maar in Amerika kijkt men altijd nog een beetje vreemd op, als een ambtenaar van den staat eenvoudig wordt uitgeplunderd. Maar ook dA4r zal men er wol aan wennen I De pot rerwjjt den ketel. De En ten te-mogendheden zijn roer ontstemd over de zelfstandigheidsverkiaring van Polen door de middenstaten en zien er alleen een poli tieke truc in om de eigen legergroepen met Poolsahe legerafdeelingen te veraterken. Voor al ook de Enten te-pers gaat er rreeeeiijk tegen te keer, en men vergeet daarbij, dat de Russen tegenover de Oostenrijkers hetzelfde hebhsn gedaan. Immers, naar de „Ceako-Slovauaka Samostat- noet" (Independence Ozosoho-Slave) welk blad te Parijs versohynt, herinnert, heeft de Rus sische regeering reeds 160.000 Ozesohisohs krijgsgevangenen ingelijfd. Het kan zijn, dat deze Czech8n tot de partij der ontevredenen behooren, die er niets in zien, de wapens tegen hun vaderland te voeren; terwijl tech do groote meerderheid der Ozechen de partij van Oostenrijk gekozen heeft. Wij willen er eohter niet over twisten, of al deze krijgsgevangenen met of tegen hun wil in de Russische gelederen dienen. Het eenige, waarop wij willen wijzen, la, dat het onbillijk schijnt, wanneer de Mogendheden der Entente erover klagen, dat Duitsahland misschien van de Poolsohe legioenen tegen Rus land zal gebruik maken, terwyl het vasttsaat, dat Rusland de Czeeiusche krijgsgevangenen roods jaar en dag tegen Oostenrijk aangevoerd heeft. Gebrek aan steenkolen in FrankrOk. Het steenkolengebrek, dat ook reeds aanlei- ding gaf tot den maatregel betreffende de win kelsluiting om 6 uur 's avonds, begint nijpend te worden. Op een vergadering van belanghebben den bij den invoer en het vervoer van steenkolen werd als oorzaak o.m. opgegeven de moeilijkheid om van de Engelsche regeering vergunning te krijgen tot uitvoer van voldoende hoeveelheden en tevens om van haar dt noodige schepen voor het vervoer te krijgen. Verder worden veel be zwaren ondervonden bij het lossen te Rouaau tengevolge van de kooge eisehen der lossers, terwijl ten slotte onvoldoende watert rans pórt- middel en voorhanden zijn om de steenkool naar het binnenland te brengen. Immigratie van uitheemsche inboorlingen in Frankrijk. De „Petit Gironde" deelt mede, dat door een besluit van den Gouverneur-Generaal van Al giers van 17 September 1916 de rekruteering van inlandsche arbeiders geregeld is. Men zal beginnen met als proef voor het jaar 1916 een totaal van 17.600 arbeiders te doen opkomen in den leeftijd van 17 tot 45 jaar. Zij zijn bestemd voor den landbouw, de fabrieken, de handels ondernemingen, alsook voor werken van lands verdediging. Hun diensttijd is een jaar, en kan met 6 maanden verlengd worden. Hun loon i» 6 francs per dag, kleeding en geneeskundige hulp is vrij. Het plan bestaat, dit Systeem over alle Fransche koloniën uit te breiden. Vrijwillig werken reeds 16.000 inboorlingen uit Noord-Afrika in de munitie-fabrieken, en een gelijk aantal Annamieten. Bij den gezond heidsdienst hebben 8000 Annamieten een aan stelling gekregen, en ais ziekenoppasser vol doen zij zeer goed. In de mijnen werken duizen den inboorlingen udt Nieuw-Caledonië. Singa- leezen doen dienst als matrozen en stokers op de koopvaardijvloot, en bij den landbouw zijn eenigen duizenden Kabylen werkzaab. Wat de Fransche arbeiders hiervan zeggen, daarover schrijft de „Petit Gironde" niets. Maar men kan wel langzamerhand voorspellen, dat deze oorlog het begin van het einde vau het balnke ras in Frankrijk zal zijn. ENGELAND. Reuter's nlouws-bureau. „National Tidende" heeft een telegram uit Londen ontvangen, waarin uit gezaghebbende bron over den aan de aandeelhouders voorge stelden verkoop van het Iteuter-bureau wordt meegedeeld, dat een Engelsch consortium het nieuwsagentschap wil overnemen. Aan het hoofd van 't consortium staat de advocaat Mark .Napier; andere deelnemers zijn de grootgrond bezitter lord Glenconnet, burggraaf Peel en Starr Jameson, de man van den inval in Trans vaal in 1895. Naar het heet wil het oonsortium het agentschap vrijhouden van eiken buiten- landschen invloed. Volgens Zwitsersche bladen is Koning Peter van Servië incognito per automobiel te Athene aangekomen. De „Figaro" verneemt uit St.-Peters- burg', dat in Roemenië in de omgeving van Predeal Russ. versterkingen aankwamen. (Wegens de ongunstige oogstvooruitzich- ten in Argentinië, zal daar de uitvoer van graan zeer beperkt worden. Volgens de „Petit Parlsien heeft de Roomeenscheo regeering den leeftijd voor dienstplichtigen tot 60 jaren uitgebreid. De Fransche en Italiaansche ministers FELICIA CURTIS. Pij trachtte den toon, waarmede hij deze Vraag stelde, zoo kalm mogelijk te doen frchjjnen, Victoria zeide opgewekt: Ik moet u belten- pen, dat ik ér in dier voege nog met over heb nagedacht. Ik meen als echtgenoote van een geeste lijke met zijne parochie. Denk eens na, ©en onmetelijk veld om te bewerken en w kan men daar een goeden invloed uitoeae- pen. v Victoria daeht onwillekeurig aan Mrs. [Vowlee, die nooit haar echtgenoot, onder welk opzicht ook, in de parochie had ter zij de gestaan. Ja, maar daar is een groote dosis zelfver loochening en zachtmoedigheid voor noodig, ju ark te zij op, ook moet het zeer moeilijk pjn altijd een gOed voorbeeld' te moeten ge- ,vcn; ik geloof dat ik een gevoel zou krijgen, hls ware ik een Fariseeër. Loudt gij het zoo zwaar, zoo moeilijk u7jj»«nooy .JLPU jQxÜQ/h JkQH-. det doen en ik altijd daar was om u te helpen! Victoria keek verwonderd op. Ik.ik.ik weet niet.ik kan niet. Zij bevond zich in de grootste verlegenheid en wist niet wat te antwoorden, zij had wel willen ontvluchten. Zij hieven een oogenblik bij het hek van St. Hilarius staan. Terwijl zij daar stonden, ging iemand voorbij die hen groette; de vi caris antwoordde den groet. Zij was nog niet alleen, of zij daeht dat de voorbijganger Denis Fitzgerald was ge weest. Ik heb u overvallen, zeide Mr. Lewton Whyte vriendelijk. Hij was in zooverre ver liefd op dit schoone meisje, als het in zijn natuur lag om het te zijn. Hij had het voor cn tegen van dit aanzoek gedurende zijn verblijf te Torribrigge goed overwogen. Miss Brent behoorde tot de eer ste familie van den geheelen omtrek. De Squire was een welgesteld man, wiens ver mogen, wanneer dit tussahen de beide doch ters verdeeld was, nog een aardig fortuin mocht genoemd worden. Daarbij was Victo ria zeer mooi, vooral nn, zooals zij daar stond met hooge kleur en onrustige houding. Wilt gü mijne vrouw worden? vroeg hij heel eenvoudig, »a enkele minuten te heib- ben gezwegen, die het meisje een eeuwig- Juaid gc.h nnitrv' „Ik weet het waarlijk niet, zeide zij, hem een flikkering in de oogen aanziende. Gij zult wel vinden, dat ik kinderachtig hen, maar de mogelijkheid van uw voorstel Is nooit hij mij1 opgekomen- De Vicaris, die zéér goed' wist hoe andere meisjes over ham dachten en welke hoop zij kostendlen, begreep toch», dat Victoria die Waarheid sprak. Hu wist ook, dat er min stens een dozijn aardige meisjes hem dade lijk een toestemmend antwoord zouden ge geven hébben. „Maar nu ik u de vraag gesteld heib, vroeg hij oen weinig dringend, want haar antwoord begon hem te verontrusten. „Waarlijk, ik pm u op zoo'n ernstige vraag, zoo maar niet antwoorden, tfeide Vic toria. Zij was rich meester geworden, maar haar oog was nog onrustig. Ik moet daar eerst ernstig over nadenken.;' Mr. Lewton-Why te had zich deze samen komst geheel anders voorgesteld, hij had ge dacht, dat zaj onder den indruk van het eer ste oogenblik, de werkelijkheid minder klaar zoude hebben ingezien. Mag ik mijue vraag aan Mr. Brent herha len," vroeg bijl „O, doet u dat met, ik vrees, dat hij u onbeleefd zal ontvangen," zeide zij oprecht .Maar, daar bestaat toch met de minste re den voor tenzij h«t mijne inzichten zijn cm- teent be* «Katholicisme." dia er oqnaak van moesten zijn, begon de Vicaris. „Ja, het is juist dit wat hem kwaad maakt Hij noemt uwe neigingen zelfs Roomsen Ka tholiek, weet ut" „Maar daar hij de persoon met is,.diei lk wenseh te huwen, hebben nmn® denkbeelden niets met de zijne te maken. Gu zijt het, die deze moet beoordeel®», dat is de zaak, en gij deelt mijn opinie." Victoria keek hem nadenkend aan: „Ik geloof eigenlijk, zeide zij, dat ik In dit opzicht er geen opinie op na boud." „U bezit alles, wat een man verlangen kan: U bent de liefste, de zachtste, de be minnelijkste van alle vrouwen! riep hij in verrukking uit, hare eenvoudige oprechtheid bewonderende. Indien uw vader zijne toe stemming geeft, mag ik dan op de uwe ho pen V' „U moet mij den tijd laten oom hierover na te denken, wat ik u bidden mag." Zij stak hem hare hand toe, hij vatte ze beide en kuste ze herhaaldelijk. Victoria trok ze 'terug en vloog weg. Naar huis wandelende, overdacht Mr. Lew ton-Why te nog eens het geheele onderhond hij meer de nog al tevreden te kunnen zijn. Toen Miss Brent geheel van streek tbuis kwam, vlnchtte zij dadelijk naar hare learner 'en trachtte de dienstboden te ontwijken. Zij trok do handschoenen, die door den aanzoe ker gekust waren nit, draaide *e in een pa pier cn stak dit in brand, daarna begon zij te schreien. „En dan zijn er mannen, die beweren, dat zij do gevoelens der vrouw begrijpen?" HOOFDSTUK XII. Een paar kandelaars, waarop kharsen ge plaatst waren, die een goed licht gaven, ver lichtten de gewelfde kamer in de rots, toen Victoria haar terugzag. Mijne moeder heeft do grootste moeite go- had om hare nieuwsgierigheid to bedwingen, wat de geheimzinnige kisten betreft, zoide Denla lachend, toen hij zijne gasten in kamer bracht, waar Mrs. Fitzgerald -«» wachtte; maar wij hebben gemeend, dat ad Brent bij de opening er van moest tegen- woord iff fcijn, daar bet waa, die ze ejk heb een sterk voorgevoel, dat wij niets dan een ledige ruimte In die kisten zullen vinden," zeide Mary Fltegerald .met een glimJaoh. Jk zal mot de kleinste beginnen, zeide Denis, hij nam de kist van hare plaats en zette ze op den grond. De groote kist was met ijzer beslagen en van een ijzoT slot voor zien. Het is jammer, dat onze voorvader* die do kisten hier plaatsten, de sleutels niet aohterlieten, zeide Denis, J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5