Belangrijk Boelhuis. KOOPT HEDEN LAKENS en SLOOPEN IMadapolams Electrische Licht- en Krachtinstallatiin. PIANO'S - ORGELS KLUIT KALK. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Afslag Lamsvleesch. G. DE VLEESHOUWER Co. W. C. RH. VISSER BUITENLAND STATEN-6ENERAAL Mdwe^tesitiën. SOCIALE"BERICHTEN d KERKNIEUWS RECHTSZAKEN. Het loodje Anton Hunink, Deventer Wegens Sterfgeval Osn. Cronjéstraat 2 en 4. Tel. Int. H22 Gierstraat 4-6 Telefoon 763 Vraagt onze stalen van per EL. Electro Technisch iupeau Schellen - Telephoons. Levert ELECTRO MOTOREN voor alle doeleinden. J.de HAAN, Juiianapark 62 Haarlemsche Bouwmaterialen-Handel C. DRINKENBURG, Directeur. Berichten in drie regeBs. Grondwetsherziening. den m$t beginselen en zich te veel had laten lei den door fideale overwegingen. BLOEMBOLLENCULTUUR Notaris A. J. C. DAAMEN Publiek te verkoopen: 29 stuks puik HOORNVEE, als: 4 pas gekalfd hebbende koeien. 10 dragende koeien. 8 gelde koeien. 5 kalfvaarsen. I graskalf. 1 1x/2-jarige stier. 3 paarden van verschillend ras en baar. 11 oonschapen. 15 schapen (overhouders). 75000 Kilo puik best hooi, waarbij Iniaaghooi. Een partij gras afkomstig van 3l/2 H.A. in een kuil ingemaakt. Een landharkmachine. Een nieuwe schudmachine. Een bietensnijder. Een Tilbury, een Brik, drie Boere- wagens. Tuigen, gierbak, kruiwagen, land bouwgereedschappen, brandhout en DAMES! TEKA HAARWATER en BRILLANTINES de beste verzorging voor de haren. Vleeschhouwerij en Lamsslagerij. - Vanaf heden noteer ik voor prima Lams vleesch geslacht en gekeurd openbaar slachthuis Haarlem de volgende prijzen, Alles per 5 ons: LAMSBOUT zonder been 0.69 (i met 0.55 53 Jacobijnesfraaf 23. Teïef. laf. 2360 PLANNEN - BEGROOTINGEN KOSTELOOS- 2035 Groote keuze le klas merken. Langdurige Garantie. Stemmen p. abonnement en p. keer. (Voorheen 1ste stemmer bij DUWAER en NAEiSSENS te Amsterdam). 2139 Spaarndammerweg 5 hoek Herzogstraai. Telefoon Intero. 2232. 2515 „Anton Hunink" aart de worst is voor U een bewijs, dat wij de qualiteit waarborgen. Let dan op 't lood en 't merk 2088 Hofleverancier. Nu geen twjjfel meer. Van maand tofc maand hield nu tuesohen Londen en Berlijn het geredetwist aan over de netelige vraag, van waaruit de vonk in het kruit gespat is: Van uit Grey'a lippen of uit de pen van Von Bethnmnn Hollweg. De „Standaard" zegt daarover: „Uit Serajewo kwam de aanloop van het booze kwaad. De moord van den Oostenrijk- achen troonopvolger bracht ons d© ellende. De moord werd te Weenen verstaan als uit Bel grado aangestookt. Weenen vroeg toen schuld bekentenis. Rusland prikkelde Servië om die schuldbekentenis te weigeren. En o.i. al te overhaast riep Oostenrijk toen zijn gezant terug. Zoo brak de oorlog uit. Van uit Weenen zonden men zijn devisies op Belgrado af, en Rusland stelde zijn divisies daartegenover. De vraag was nu miaar, kou Duitscliland zijn bondgenooten laten verpletteren. Vanzelf niet. Er was derhalve waarborg noodig. Die werd deelt te St. Petersburg deels te Londen gezocht. Maar beiderzijds bleef óf het antwoord uit, óf 't bleek teleurstellend. De vraag werd toen, nvoest men zijn leger reeds op den voet van oorlog brengen? Natuurlijk moest, zoo de één bet deed, ook de andere het doen. En tpen scheen het een oogenblik alsof Duitsokland er mee begon. In de „Lokal Anzeiger," extra-blad, stond toch een onrustwekkend bericht. Doch binnen het uur heeft, de Regeering te Berlijn dit bericht, als geheel onjuist, en valsch, weersproken. Weersproken bij de Gezanten, en weersproken te St. Petersburg en te Londen. Doch niets hielp. Desalniettemin is toen Rusland aanstonds tot atgeheole mobilisatie overgegaan, en van uit Londen heeft men dit niet gestuit- Zoo kwam te Berlijn hat bericht in, dat Rusland zioh met alle kracht opmaakte, niet enkel om morgen den dag reeda Oostenrijk aan te vallen, maar om tegelijk Koningsbergen en Oost-Pruisen te bestormen. In die grensprovincie is Pruisen dan ook den dag daarop reeds overvallen en zoo overval len, dat nu nog de schade in dit gewest niet geheel kon hersteld worden. Lord Grey heeft derhalve met zich op de „Lokal Anzeiger" te beroepen, zioh zelf in de vingers gesneden. In den diplomatieken beker is ons nu klare wijn ingeschonken. Da Historie is nu als getuige opgetreden, en op Rusland rust de schuld." Het Gricksche raadsel. Lord Robert Cecil heeft in het Lagerhuis gezegd, dat de geallieerden het bewind van kon'ng Konstantijn als wettig erkenden, maar dat zjj de regeering van Venizelos als de auto riteit de facto erkenden, waar zij gezag had, d.i. in Nieuw-Griekenland en op de eilanden. Pemberton Billing vroeg hoeveel regeerin gen er in Griekenland waren. Eén, was het antwoord. Een ander lid vroeg: „Erkent gij er dan geen twee?" Lord Robert Cecil antwoordde: „Ik meen riet, dat Venizelos zioh als in opstand tegen de rogeering des konings beschouwt." MEXICO. iDe strijd- met genterpal Villa nog altijd gjaande. De Amerikaansclie straf-expeditie in Mexico heeft nog steeds haar taak niet vol bracht. Nog telkens worden er gevechten geleverd, hetgeen ook blijkt uit berichten, welke uit El Paso via New-York aan de „Frankf. Zig." worden gemeld. Volgens deze berichten, rukken Capata met 25000 man, Robes met 12000 man en IFclix Dias met 6000 man vereenigd op dé stad Mexico aan. Carranza en generaal Obregon trokken terug naar Querataro. Chihuahua is tn «en stormaanval geno men, nadat de troepen van Carranza door die van Villa in de nabijheid van Chihua hua in een hinderlaag gelokt en geheel ver nietigd waren. Het garnizoen van Chihuahua heeft zioh thans bij Villa aangesloten. De vreemde lingen zijn gevlucht. De stad Juarez wordt thans ernstig bedreigd en de bevolking lijdt honger. Dias bedreigt, na de inneming van Rineon en Antonia de stad Ronimo, het kruispunt van de Mexikaansche staatsspoor wegen en de Noord-Amerikaansohe sporen, AUSTRALIË. De groote injjuwerkersstaking. Naar Reuter uit Londen seint, wordt uit Sydney aan de „Times" gemeld, dat 30.000 mijnwerkers staken. Honderden stoomschepen zijn opgelegd. De woliveilingen ziju geschorst, omdat geen seheepsruimte kan worden ver kregen. De meerderheid van de mijnwerkei-e besloot alle kolen besmet te verklaren, -hetgeen zal beletten dat treinen en trams rijden. De levensmiddel en aanvoer is beperk en de prijzen vliegen omhoog. In een groote mijnwerkers vergadering is besloten bij de staatsregeering er op aan te dringen, dat zij deu aohturigen arbeidsdag voor de verschillende ploegen zal invoeren. - olgens eeu bericht uit New-York aau de „Times" ia de handelsduikboot „DeutsoMaud" weer op de terugreis. Het Chileeneohe kabinet is, ingevolge een motie van wantrouwen, wolke de Senaat, na een heftig debat nam, afgetreden. Uit New-York wordt gemeld, dat de re publikeinen niet willen toegeven, dat Wilson is herkozen. Zij wachten de offioieele telling af. De reis van Bissola.ti naar het Franisohe front is uitgesteld, wijl hij zich opnieuw naar het Italiaansehe front zal begeven. Do Beierscho gezant aan het Saksische hof, graaf Eduard von Montgelaa is, 62 jaar oud, te Dresden overleden. De Italiaansehe Kamer zal, naar de „Köln. olksw.tg." uit Zwitserland verneemt-, den 15deu December wedier bijeenkomen. Het „Aoht Ulir Abendblatt" te Weenen meldt, dat voorloopig de Oosteurijksche Rijks dag nog niet bijeengeroepen zal worden. Volgens de „United Press", zal de Ame- rikaansehe staatssecretaris van Oorlog, Baker, zijn ambt neder leggen. De te Lyon versohijnend© bladen vernemen uit St. Petersburg, dat de lichting 1898 door 'n cekase van den Czaar zal w-ordon opgeroepen. i Burian, dé Oostenr. minister van buitenl. zaken, is, vergezeld door den gezant Merey- Hoyos, uit ^Veenen te Berlijn aangekomen. De „Seoolo" meldt-, dat Z.Ém. Kardinaal Amette, aartsbisschop van Parijs, in het Con- sistorium te Rome wordt verwacht. De Roemeensclie generaal Cristescu, be weert, dat zich thans in hefc geheel 200,000 man uussische hulptroepen in Roemenië bevinden. Volgens „Le Journal" is de l'mnsohe re- geering voornemens één vleesehloozen dag per week in te voeren, waarschijnlijk den Vrijdag. Amendementen. Op het wetsontwerp tot het in overweging nemen, van eeu voorstel van verandering in het Ilde, lilde en IVde hoofdstuk dor Grond wet heeft de hoer Bogaardt een amendement voorgesteld om het eerste lid van het voorge steld© art. 89 t© lezen*: „De leden ontvangen een sohadielooastelliing van 3000 jaars benevens, vólgen» regels, dóór de wet t© stellen, vergoeding faa réis- en verblijfkosten voor het bijwonen van de verga deringen der Kamer of van hare commissiën. Het voorgestelde presentiegeld, zoo zogt de heer Bogaardt ter toaliohting, stuit op bezwa ren, welke in de vergadering der. Kamer reeds uiteengezet zijn. In de plaats daarvan aoht hij het van meer belang aan de leden die niet in den Haag wonen, bohaliv© vergoeding van reis kosten ook vergoeding voor verblijfkosten toe te ken tien. Op het wetsontwerp tot het in overweging nemen van een voorst©! van verandering van art. 192 der Grondlwet heeft de lieer Otto voor gesteld, het derde lid van art. 192 te lezen: Het openbaar enderwijs wordt, met eerbie diging van ieders godsdienstige gevoelens en leerstellige begrippen, door de wet geregeld. De bedoeling ia, volkomen óbjectivtoit van het openbaar onderwijs niet alleen in gods dienstig maar ook in elk ander opzicht, vast te stellen, en de betreffende zinsnede van het grondwetsartikel los te maken van do toelich ting der rogeering, alsof deze objectiviteit al leen noodig zoude zijn tegenover de ouders der seli ooi gaande kinderen. GEWISSELDE STUKKEN. Belastingwetten. Voorloopig verslag der Eerste-Kamer is uitge bracht over de wetsontwerpen tot wijziging der Successiewet; heffing van statistiekrechtver hooging van den accijns op bier en herziening der wettelijke bepalingen omtrent dien accijns; en verhooging van het invoerrecht op bier en af schaffing van dat op azijn. Verscheidene leden waren van oordeel, dat, nu het ontwerp grondslagenwet is ingetrokken, er geen reden is om over de algemeene beginselen van belastingpolitiek beschouwingen te voeren, doch men had geen bezwaar de vier bovenge noemde ontwerpen die tot dusverre deze Kamer bereikt hebben, reeds thans te onderzoeken en vond geen aanleiding te wachten, totdat de ove rige ontwerpen, die de Tweede Kamer in behan deling heeft genomen, zullen zijn ontvangen. Onderscheidene leden waren van gevoelen, dat het niet aanging om. een viertal ontwerpen te onderzoeken, die deel uitmaken van een geheel samenstel van wetsvoorstellen, ingediend om het becijferde jaarlijksche tekort te dekken. Deze leden achtten het wenschelijk, dat afgewacht werd dat ook de overige wetsvoorstellen de Eerste Kamer bereikt hadden. Bij het uitspreken van dezeh wensch hield men rekening met de vraag, of de Regeering zelve wel in zoodanige mate de urgentie van de voor ziening in het tekort gevoelt, dat ook bij haar daarvoor alle andere overwegingen wijken. Zij liet den vorigen Minister van Financiën los, om zich te voegen naar den politieken wensch ter voorafgaande behandeling in de Tweede Kamer van het wetsvoorstel in zake de Ouderdomsren ten. En ook verder schijnt de Regeering geen bezwaar te maken tegen het voorscluüven van de behandeling der wetsontwerpen in zake de Grondwetsherziening, vóór en aleer in het tekort zal zijn voorzien. Wijkt zij derhalve voor argumenten, buiten de wetsontwerpen omgaande, zoo is er zeker wel reden om bezwaren, gelegen in de ontwerpen zei ven, ter tafel te brengen en te laten wegen en zich daarvan niet te talen afhouden door het argument, dat het geld er toch moet komen. Inmiddels zoude het tekort op den dienst kun- nén worden opgenomen in de crisis-uitgaven, ge lijk in sommige opzichten reeds is gedaan, of ge dekt kunnen worden door leeningen op korten termijn of door uitgifte van schatkistbiljetten. Het werd door onderscheidene leden betreurd, dat de Regeering tot dekking van het tekort in de eerste plaats haar toevlucht had genomen tot de successiebelasting en den accijns, in het alge meen was bij hen de indruk gewekt, dat zij bij deze maatregelen te weinig rekening had gehou Met het oog op het mét geheel voldoen van de aanhangige voorstellen, werd de vraag bespro ken, op welke wijze bij voortduring versterking dér middelen kan bereikt worden. Algemeen was men van oordeel, dat de invoering van staats- rnonopolies ernstig behoort te worden overwogen in verband waarmede een nota werd ingediend, welke aan dit verslag is toegevoegd. Te dien einde zag men gaarne eene commissie benoemd, bestaande uit bevoegde personen, aan wie 'koude worden opgedragen een onderzoek in te stellen naar de wenschelijkheid en de moge lijkheid van de invoering van enkele staatsmono polies. Vooral voor de spoedige invoering van een sigarettenmonopolie werd door eenige leden veel gevoeld, daar de vervaardiging van sigaretten in ons land op dit oogenblik nog een opkomend bedrijf van kleinen omvang is, zoodat voor ver goeding aan bestaande bedrijven nog niet veel uit te keeren zoude zijn. Evenwel rees de vraag of men niet den ver keerden weg zoude opgaan met de invoering van dergelijke monopolies, welke niet beoogen gelei delijk een einde te maken aan een kwaad als de opiumregie bedoelt of welke tot strekking hebben te voorzien in levensbehoeften, of te vol doen aan maatschappelijke eischen, al3 drink waterleidingen, gas- of electriciteitefabrieken en dergelijke. Vele leden achtten een technische herziening van het tarief wenschelijk en zouden gaarne ver nemen, hoever de Minister met die herziening gevorderd was. Over de vraag, of het tarief tevens in protectionistischen geest behoorde te worden gewijzigd, waren de gevoelens verdeeld. wordt vervolgd.) Inlijving der militie lichting 1917. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Duy- maer van' Twist, heeft tot den Minister van Oor log de volgende vraag gericht: Is de minister bereid, de militieplichtigen van de lichting 1917, voor zooverre dezen in gewone omstandigheden niet tot de najaarsploeg zouden behooren, en voorts ook de landstorm van de jaarklasse van dit jaar voor inlijving aan te wijzen, alvorens de landstorm Van de jaarklasse 1909 onder de wa penen te roepen? Zoo deze vraag ontkennend moet beantwoord worden, wil de minister dan de redenen mededeelen, welke hem tot die gedrags lijn leiden? AFSCHAFFING VAN DEN BAKKERS- NACHTARBEID. Naar de „Msbd." vernoemt heeft hot centraal bestuur van den -Neder]Bakkorapatroonsibond in zijn Dinsdag to Amsterdam gahoudéu cen trale bastuursivorgadoring zioh in beginsel ver klaard voor oen wettelijk verbod van afschaf fing v'an b akker an aehtarbei d. PATER EMILE VILLETTE. t In het missiehuis te Helden- Panningen (bij Venlo) is bericht ontvangen van het overlijden ran den Hoogeerw. pater E. Villatte, gene- raal-oversta der Lazaristen en der Liafdediooh- tei'3 van den II. Yincèntius a Paulo. D© Hoogeerw. pater Vilette werd aldus herinnert de „L. K." 31 Juli 1914 geroepen, tot dit lrooge ambt en hoe kort ook, toch heeft dit generalaat van den Hoogeerw. pater zijne vruchten gedragen voor de Lazaiistenpro vin ei©» in Nederland. Men denk© hierbij aan de recto ra a tok er k en het klooster, welke t© S ua te ren gaan verrijzen. BENOEMINGEN. Z. D. H. de .Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Oldenzaal (H. Piech.) den Weleer w. lieer A. F. J. M. d© Wit, tot kapelaan t© Uithuizen, den Weleerw. hoer Bi M. Paanakker; tot kapelaan te Losser, den Wel* eerw. heer B. A. W.' K act ertot assistent te Soest, dien Weleerw. heer J. R. Kempertot aaaiatent t© St. Nicolaasga, den Weleerw. heer W. M. A. van Rijn; tot assistent te Worcum, den Weleerw. heer S. J. Hegge; tot assistent te Montfoort, den Weleerw. heer J. G. Biete naar; tot kapelaan t© Achteveld, den Weleerw. heer H. O. A. Oostveen; tot kapelaas te Bomer-1 broek, den Weleerw. hoer A. Th. J. Naber. Bestrijding van den handel in afgesnedeti Hyacintheribloemen. In het „Kweekersblad" komt de volgende mededeeling voor: De bestaande overeenkomst der Hyacinthen» kweekers en handelaren met den Bond van Bloembollenh'andelaren en het H. B. G. heeft goed gewerkt en een dusdanige uitbreiding ver kregen dat het practisch onmogelijk was voor onze vakgenooten om hyacinthen te koopen of te verkoopen, wanneer hunue namen niet op de lijst van onderteekenaars der overeenkomst voor kwamen; het aantal niet-onderteekenaars is op dit oogenblik dan ook uiterst gering. Verschil lende personen, welke indertijd niet geteekend hadden, o. a. in de meening dat het beetje bollen dat zij te koopen of te verkoopen hadden, de moeite van het teekenen niet waard was, hebben de last van hunne nalatigheid ondervonden. Hoe veel personen toch hebben ons niet gevraagd, nadat de gelegenheid daarvoor gesloten was, of zij nu nog niet eventjes gauw konden teekenen. Ook op onze veilingen is het meermalen voor gekomen, dat een kooper, niet onderteekenaar, ae gekochte bollen niet in ontvangst kon nemen of dat een verkooper, niet onderteekenaar, zijn bollen niet kwijt kon in onze veiling. De overeen komst loopt dit jaar ten einde en nu wordt voor-/ gesteld voor de eerstvolgende drie jaren wederom1 een soortgelijke overeenkomst aan te gaan. EEN NATIONALE INBREKER. In den loop van dit jaar hebben in tal van plaatsen van ons land inbraken plaats gehad, die alle een zekere overeenstemming vertoonden. Gewoonlijk was het een gebouw aan het water gelegen waar werd ingebroken, steeds was hef uitsnijden van een ruit het middel geweest voor den inbreker om binnen te komen, telkens bleek dat de indringer ramen en deuren had geopend om een snellen terugtocht mogelijk te maken en eveneens was bij die inbraken steeds gereedschap gebezigd dat ter plaatse aanwezig was. Dit duidde er op, dat er een bepaald persoon aan het werk was geweest, die zijn slag wist te slaan te Wageningen, Valburg, Pannerden, Doornenburg, Rotterdam, Dordrecht, Alkmaar en andere plaatsen. Vingerafdrukken te Wagenin-' en en te Oosterhoui gevonden, leidden er toe, at de gangen van een 24-jarig varensgezel,' J. J. A. Stegen, werden nagegaan. Het trok de aandacht dat de man er voor een varensgezel! bijzonder deftig uitzag. Hij werd gearresteerd en bekende twee inbraken te Wageningen te hebben gepleegd. Dinsdag stond de varensgezel voor de Arn- hemsche rechtbank terecht wegens enkele der door hem gepleegde inbraken, nl. twee te Wage ningen, waar hij een horloge ea 48 stal, en; een te Oosterhout, waar hij uit een jamfabriek' f 480 ontvreemdde. Voor de rechtbank verklaar de bekl. van niets meer te weten. Het geld dati op hem gevonden werd beweerde hij door smok kelen te hebben verdiend. Beklaagde moet thans nog terecht staan voor de rechtbanken te Rotterdam, Leeuwarden, Dor drecht en Alkmaar, terwijl te 's-Hertogenbosch' een instructie tegen hein is geopend. De subst. officier van justitie verklaarde in zijn requisitoir rekening te willen houden met d?' veroordeelingen welke bekl. nog zal hebben te ondergaan en eischte een gevangennisstraf van 4 jaren. onder Haarlemmerliede en Spaarn- woude BINNENPOLDER. te Haarlem, is voornemens op morgens 9 uur op de boerderij van wijlen den heer B. P, VINK Sr. nabij de school om contant geld wat verder ten verkoop zal worden aangeboden. 2325 Wilt u de hoogste prijzen ontvan- §en voor net gedragen kleeren, ge mikte kleeden, karpetten, schoenen, lijn. ROLLADE zonder 0.55 POULET 0.59 met 0.40 REGOUT 0.40 CARBONADE (haas) 0,49 (rib) 0.40 MAGERE LAPPEN 0.45 DOORREGEN 0.3S.0.40 VETTE 0.30 VET 0.40 COTELETTE 20 cent per stuk. Alsook Ie kw. Rund- en Vet Kalfsvleesoh tegen zeer lage prijzen. 2486 VRAAGT PRIJSCOURANT. Thuisbezorging zonder prijsverhoog Aanbevelend, P. GOOSS ii ii ii ii 19 99 19 99 99 99 JE KLEINE KAPEL v-S' ;.V. Dïl-ect van onze magazijnen leverbaar prima JCIuit Kaikf van de Limbut-gsche Kalk- en Kalkmei-gelgroeven. Déze Kalk, een Nederlandsch product, wordt reeds overal verbruikt, en door H.H. Architecten en Bouwkundigen zeer aanbevolen. 'V.' •ftf-?-.-Ó&-. VG"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6