HEM IIIIL (Mir IDE DAMIAATJESI EEN VERHEVENE! HEI De Grondwetsherziening in de Tweede Kamer. FEUILLETON Vrijdag 17 Nov. Tweede Blad XVIII. (Zitting: van 16 November) Een incident in de Kamer Op weg naar het Hongaar- Bche parlement? Een Ka mer! id, dat uit den hand springt Tumult onder Ka merleden Bijna 'n Kamer lid er uit gezet De voorzit ter grijpt in en schorst de vergaderingDe schadeloos stelling en het presentiegeld der Kamerleden Kamerle den die zand in de oogen der kiezers strooien De belan gen der vrouw De vrouw als Kamerlid verkiesbaar. O, Parlement van Nederland, waar gaat het niet u heen, waar blijft de kalmte, de be- zadigheid, de nuchterheid in het uitspreken van 't oordeel, echt Nederlandsche eigen schappen, die tot lieden uwe leden in 't gene raal, kenmerkten en daardoor uwe vergade ringen onderscheiden van die van andere Parlementen, waar 't soms rumoerig aan kan toegaan en waar men «hij wijl en hartstochte lijk in de debatten kan optreden? Dit mag men waarlijk wel vragen naar aanleiding van een incident, dat gisteren aan 't einde der zitting in de Kamer plaats had. Een incident, dat leidde tot een feit uni que in de parlementaire geschiedenis van ons land, wat, naar onze heuchenis, nog nim mer plaats had: eerst eene schorsing der vergadering en daarna midden in de debat ten eene verdaging tot heden in verhand met 't optreden van een Kamerlid, dat onvoeg zaam en de spuigaten uitloopende wis En dan nog wel van een lid eener partij, die der vrije liberalen, die een en al deftig heid en waardigheid is en wier oorypheeën, mannen als Koëll, Van Kam chook weleer en Tydaman laatstelijk, met afgepaste deftig heid en voorzichtige afgemetenheid, zelfs in den langzamen en tragen gang der zinnen in hunne redevoeringen, plachten op te treden. .Hun optreden gaf nimmer aanleiding tot een incident. Daarvoor uitten zij zich te net en te voorzichtig, in parlementaire en hoof- sche taal. De toon van insinuatie was hun vreemd. Wèl opmerkelijk, dan dat .een der hunnen, de lieer NIERSTR MSZ, de reden was, dat in Se Kamer een tooneeltje ontstond, clnt 's Lands Raadszaal veel deed gelijken op 't Hongaarsclie Parlement hij epn stormachtige zitting. Het ontbrak er nog maar aan, dat niet inktkokers werd geworpen, dat met de lessenaars werd geslagen, dat men eikander in letterlijken zin te lijf ging. Maar anders?Ook, dat had 't veel als ef men in 't Hongaarsche Parlement ver keerde. De lieer Borgesiua zat "bleek van schrik op den prosklentszetel. Zoo iets had hij nog nooit beleefd. 'En daarom schorste bij de zitting ten einde zich te kunnen hera den Minister Cort van der Linden, toch een balm en bezadigd man, die zich niét licht opwindt, én een aantal Kamerleden, traden tijdens de redevoering van den heer Nier- strasz met gerechte verontwaardiging op hem toe. Daar ontstond een geweldig ru moer. En't had maar weinig "gescheeld of de redenaar was de Kamer uit gezet, op een manier, zooals men op de Amsterdam- 'eche beurs wel eens een vreemdeling, een ,'orwelkome gast, de beurs heeft afgeduwd. Daar word geroepen: „D'r uit, d'r uit" en Vt if een schande". En TROELSTRA, bleek van woede, ais deze man van een en al tem perament kan zijn, schreeuwde boven' alles 'uit in groote opwinding, staande op een '{bank, terwijl velen hem, den pas-liersteld©, tot kalmte aanmaanden: „Moet jij spreken van idealen. Je komt op Vcor de kapitalisten?" Een schier niet te be schrijven rumoer. Daar weet Borgesius geen raad meer mede! De schorste ten slotte maai de vergadering voor een kwartier en liet de 'publieke tribune ontruimen..;.. .Vooraf had nog de heer DUYMAER VAN Soroepon: „Het is oen schande wat Lier gebeurt is! Eruit! Je moet senses ma lleen. De Minister mag niet beleedigd worden! iftot den voorzitter): IJ moet voor den Minis ter opkomen! En de lieer LOHMAN had den vrijen lilb, (afgevaardigde toegevoegd: „Dat is een ge- Aieene rede, die u daar gehouden heeft." Het had maar weinig gescheeld of tijdens ttezo debatten was de beer Troelstra, die zich bijna niet meer kon inhouden, tot handtas telijkheden over gegaan. Hij bad zich einde lijk dus opgewonden, dat 't leek of de krach ten hem zouden begeven.... Waarom zooveel kabaal en wat was de reden van de diep© verontwaardiging van zoovele Kamerleden? Dat is spoedig verteld. Behandeld werd een nieuw voorgesteld art. 89, dat aldus luidt: „De leden ontvangen een schadelooss tel ling van f 3009 's jaars benevens, volgens regels door de wet te stellen, een presiden- tiegeld van f 5 voor ht bijwonen van elke vergajd«ring dei- Kamer en vtergooiSinig van reiskosten. De in het vorige lid bedoelde schadeloos stelling wondt niet genoten door de leden die liet ambt vu Minister hekleeden, noch ook door hen, die gedurende een gelieele zitting afwezig bleven. Afgetreden leden ontvangen oen pen sioen van f 100 's jaars vcor eik jaar, ge durende hetwelk zij lid der Kamer waren, tot een maximum van f 2000. Het pensioen vervalt met den dag, waarop het afgetre den lid na herkiezing weder de in 't eerst© lid bedoelde schadeloosstelling ontvangt." Daarover voerde, nadat de hoer Van dei- Voort van Zijp, namens de comim. van Rapporteurs een paar vragen had gedaan en een enkele wijziging had voorgesteld, de heer NIERSTRASZ het wo-ord. Deze begon zijne t-ode met te.noen opmerken, dat hij niet veel gevoelde voor eene verhooging van de schadeloosstelling, dat hij had ontwaard, dat er leden zijn, die bijbaantjes aspireeren, dat door de Itegeering worden gegeven, waar door 'n zekere afhankelijkheid moet ontstaan die niet geschikt is voor eene goede vervul ling van 't lidmaatschap en meer van die kleine spel dep rikken, wat al zooveel rumoer verwekte, dat spr. bijna niet meer te volgen was. Spr. achtte het verkeerd, dat do Minister van Landbouw aan de Kamerleden een cir culaire heeft gezonden met de vraag of zij bereid waren zitting te nemen in Rijkscom missies van toezicht. Spreker ziet daarin een streven om zooveel mogelijk Kamerleden te binden aan zulke commissies, waaraan emo lumenten verbonden zijn. Daardoor kan aldus spr. gevaar ont staan voor de integriteit der leden, en hun objectiviteit. Is het den Minister niet te doen om een principieel antwoord \te ontvangen, waarom dan niet gewacht daarmede totdat de Rijkscommissies van toezicht hij de wet geregeld zijn? Daarna kwam hij op 't pensioen. Hij achtte 't toekennen daarvan ook bedenkelijk, omdat het al meer en meer zoo op een salaris gaat gelijken in stede van eon© schadeloosstelling. Beep rekende verder 't absenteisme, zeide spr. zich af te vragen, of de zaken bet best behandeld worden als alle loden in de Ka- mor aanwezig zijn. Wil men zoo ver gaan dat men hen daartoe wil dwingen, wil men een kaste van politieke theoretici kweeken? Spr. acht dit zeer nadeelig voor s lands be lang. Hij meent dat duizenden nuchtere, ver standige mensehen afkeerig zijn van het ge praat in deze Kamer. De VOORZITTER viel hier in, met de opmerking, dat 't geen werd gezegd bij dit punt niet op zijn plaats was. Echter.... de spreker stoorde zich daar niet aan, maar ging voort, terwijl 't rumoer toenam Hij had gladweg maling aan wat de voor zitter zeide en begon te praten er over dat 't aanzien van de Volksvertegenwoordiging in de laatste jaren zeer veel heeft geleden. Eu daarna, nadat de spr. zoo een tijdje was voortgegaan, onder 't rumoer der Kamer, kwam 't* eindelijk, wat deed ontstaan 't in cident, waarop wij reeds zinspeelden. Hij sprak ongeveer aldus althans, voor zoover hij verstaanbaar was: De Minister legt zon der argumenten nu eenige rijksdaalders in de handen van de leden, die den kiezers zand in de oogen strooien-in plaats van een hreede opvatting van hun taak te hebben. Iedere Kamer ondervindt oen behandeling van de Rageering die haar toekomt. Na het daarna volgende tooneeltje dat.wij reeds beschreven, schorste de voorzitter de Kamer voor 'n kwartier. Bij de heropening zeide de VOORZITTER, dat reeds in het be gin van de rede van den heer Nieretrasz deze uitdrukkingen gebruikten, die spr. noopten hem tot de orde te roepen, speciaal waar bij sprak in verband met de circulaire van den Minister van Landbouw. Het slot van de réde was echter onverstaanbaar. Er volgde een groot rumoer dat do sclvorsehing noodig maakte. Spr. heeft liet stenogram nagelezen. Wat de iheer Nlcrstras'z sprak kwam hier op neer, dat do Minister met een royaal gebaar en zonder eenige toelicfhting en dus a fortiori zonder eenige argumentatie enkele rijks daalders deed vallen in de handen van da afgevaardigden, die liever zand strooien in do oogen van de kiezers in plaats van bun plicht te doen in ruimste opvatting of zich vastklemmen aan hun manlhat als middel van bestaan. Spr. acht die woorden zoo ernstig 'dat hij hem onmiddellijk liét woord zou hebben willen ontnemen. Dé heer Niersti-asz heelt nu wel het wooïd gevraagd maar spr. acht het beter hem de gelegenheid to geven ér overpa te denken tot morgen, "g-pr. sloot daarna de vergadering tot heden. Ppmarkelijk was, d.at na de heropening noch de heer Nierstrasz, die zich als politiek man onmogelijk heeft gemaakt, noch de heer, Troelstra meer in de Kamer aanwezig wa len!. De medodeeling van dit incident nam veel van onze plaatsruimte in beslag, wij moeten daarom eenigszins beknopt zijn in de ver melding van 't geen ln de Kamer er aan voorafging. Behandeld werd toen het var- tikel,^ dat inhoudt de vereïschten om lid tor Kamer te kunnen zijn. De Regeering stelde voor om Art. 84 aldus te doen lui den: „Om lid der Tweede Kamer te kunnen zijn wordt vereischt, dat men Nederlander of door de wet- ais Nederland^ch onder daan erkend zij, niet krachtens onher roepelijke rechterlijke uitspraak wegcyrs krankzinnigheid of zwakheid van vermo gens, de beschikking of het beheer over zijne goederen liebbe verloren, noch van do verkiesbaarheid ontzet zij en Jen ou derdom van dprtig jaar vervuil liebbe." De lieer LOHMAN diende in een ameu- demnt om tussclien „men" en „Nederlan der,, in te voegen „mannelijke." Dat toe lichtende zeide spr. dat het niets heeft to maken met vrouwen-kiesrecht en dat liet passieve kiesrecht in het algemeen con heel andere zaak is dan liet actieve. Hij deed opmerken in 't algemeen de vrouwen min der geschikt t|o achten voor ©en© staat kundig© carrière, omdat zij niet voor die carrière worden getraind en dat, naar zijne meening, de onbewuste invloed, dien de vrouw op den man kan uitoefenen moet worden voorkomen. En verder zette hij uit een, dat de persoonlijke gezindheid van een vrouw ten aanzien van een minister van grooten invloed kan zijn. De moderne ge schiedenis bevat voorbeelden te over van geheimen invloed van vrouwen op mannen. Volgens spr. is, in bestuurszaken wel deel neming, van de vrouwen toelaatbaar, om dat zij v-aak eigenschappen toonen te be zitten, die de mannen niet hebben, maar ten aanzien van wetgevende colleges is dat wat anders. Voor de behartiging van haar bijzondere belangen aldus spr. is de tegenwoordigheid der vrouw in het parle ment met noodig, evenmin als daar een onderwijzer of een handelsman noodig is voor onderwijs- of handelsbelangen. Eon goed jurist z;al dj© belangen der vrouiw veel beter hunWcii biehjarifejen dan, zij zelf; de vraag is wie de vraagstukken goed kan oplossen en dat behoeveii volstrekt niet de belanghebbenden te zijn. Spi-, wil do vrouwen wel invloed geven op de w&t^Oving, doch indjUlect, door het mesiiU is echter niet noodig <tet vnn hja|ar belangen hier in de Kianifr fcwnlg! Meuten, Er zijn er die meenen, dat de belangstelling van de vrouwen voor ae publieke zaak zal worden geprikkeld door baar uitzi ht te geven op de ver vulling van publieke functies. Spr. erkent uit, doch meent dat die belangstelling even zeer geprikkeld wordt .door haar liet kies recht te geven. Zoo min in rechterlijke colleges als in staatkundige college© bo- hooren z.'i. mannen eri vrouwen naast elkaar zitting te hebben. Als de Kamer uit enkel vrouwen bestond, zou bij ook vinden dat de mannen moesten wen "en uitgesloten. Het gaat dus niet om uitsluiting van de zwakke sekse. Dit betoog vond van verschillenden kant bestrijding. 'Zoowel de beer VAN LEEU WEN als de lieer 'LIJV1BUK.Ü- - zagen er niet eenigbezwaar in, dat de vrouw aan den arbeid in de Staten-Generaal zal deel na men. En de heer DE MEESTER zeide, 'dat, naar zijne meening, tegenover de beslis singbij art. 80 genomèn het onlogisch zou zijn de vrouw thans uit te sluiten bij jhet passieve kiesrecht. De vrouw is reeds te leurgesteld door den afloop der beraadsla ging over art. 80; bij haar uitsluiting van bet pasicve kiesrecht zou die teleurstel ling nog grooter worden. Er zullen z.-i. zeer zeker .verscheidene geschikte vrouwen blij ken te zijn voor 't lidmaatschap der Tweede Kamer. De lieer SCHAPER bracht wat vroolijk-, beid in dc debatten door in zijne rede leen weinig humor te sprenkelen. Hij zeide zich verbaasd te hebben over de indiening van liet amendement en over de indiening, door een man als de heer Lohman, die op {zoo warme wijze het amendement van den heer tVan Nispen bestreed, Spr. kon het niet gelooven VQÓr hij het. zag. De neer Dohmaii moot aldus spr. zijn rede van ;een week geleden péns nalezen en zich dan afvragen: lioe is het mogelijk dat ik er toe kwam? Als over 10 jaar een vrouw zoo iets deed, zou men zeggen: Daar heb je hét! (Gelach). Dan zou men spreken van dé veranderlijke vrouw. Nu wji dé heer Loh man de vrouw thuis hóuden, ook als zij in lh»èt parlement komen wil. Dat is eeh oud-bakken standpunt in vergelijking met de frissche £pèech> «die cle heer Lohman 'hier de vorige week hield. 2DE JAARGANG VRIJDAG 17 NOVEMBER 1916 NUMMER 6 REDACTIE: GEBOUW „ST. BAVO" TELEFOON 40 BESTUURSRAAD. Dat was Woensdagavond nu eens een echt mooie vergadering. Vooreerst de opkomst, die was buiten verwachting groot. Geen enkele Voorzitetr en Secretaris der 34 onder-afd re lingen van den Volksbond ontbrak op het appèl. Ook allo afgevaardigden der groo- tcre vakvereenigiiigen waren tot den laat- sten man present. Nu bleek het ten volle waar, dat er werkelijk in onzen bond be hoefte was aan zoo'n besturend lichaam. En dat al degenen, tv ie zoolang en zoo luid om deze instelling hebben geroepen, dat bij het juiste eind hebben gehad,. Vanwaar die enorme belangstelling? Wel de agenda geeft u liet antwoord. We heb ben vooreerst onze distributie-eomm'ss'e. Nu in deze abnormale tijden, nu ieder aan den lijve voelt, dat we veel tekort komen, nu ligt liet voor de hand, dit iedereen het zich tot plicht rekent, om kennis te nemen van al les, wat wordt verricht om do lasten der tij den te verlichten. Het Hoofdbestuur heeft ©en aanzienlijk bedrag uitgegeven om onze levensmiddelen-commissie een two tal studie reizen te laten ondernemen, en de leden van den Bestuursraad wisten dat te waardeer ren, door nu in zoo'n grooten getale present te zijn, Teneinde kennis te nemen, van wat do Commissie heeft gedaan en nog zal doen. Biet tweede punt, van zeer verstrekkende beteekenis was de uiteenzetting dor Buslui ten van het Doorluchtig Episcopaat, betref fende de taak der Volksbonden en Vakveree nigiiigen. De Voorzitter voorziet groote ge volgen, onder meer een gehe le reorganisa tie van het contributie-systeem, het aanstel len van plaatselijke vrijgestelden voor den Volksbond, en het tot standikomen van cen trale kantoren en bureaux. De discussies over dit punt waren belangwekkend en zul len nog vele gevolgen hebben. Aangezien vooral de VakaMeelingen het - grootste be lang bij dit punt hebben, is het alleszins toe te juichen, Hat de leiders 'der Vakveree- niging door tegenwoordig te zijn ten volle hun verantwoordelijkheid hebben begrepen In verband met d'it punt werd besloten de reglements-herziening van den Volksbond nog enkele maanden uit te stellen en het zit tende Hoofdbestuur te handhaven. Pantter ie: de instelling van een „Studie commissie" I Reeds een 12-tal van onze buste leden gaven zich op voor de voorloopige Com missie, die een kort reglement zal samenstel len omschrijvende doel, middelen ónz. De- zo commissie zal als voorname taak te ver vullen krijgen het samenstellen van adres en, memorie's van toelichting enz. Inderdaad een tapk van groot gewicht, daar wij de verbe tering onzer toestanden ook gedieeltelijk willen verkrijgen door middel onzer Overheid. We donken bij v1, aan de innige samenwerking tus- schen Raads- en Kamerleden en onze So ciale Vereenigingon. Ten zeerste stelten we het daarom op prijs, dat de letten van den Bestuursraad zooveel .blijken van sym pathie gaven door hun dicht aaneengesloten opkomst. Waarlijk de voormannen uit onze onder-afdeelingen hebben een lewend'g be sef van hun taak." Punt vier: Ook dit punt kon tet zijn volle recht komen door de aanwezigheid der be- trrokkenen. Het ging over den socialen, flrié- daagschen cursus voor bestuurdiersledon in December van dit jaarin „St. Bavo." te houden. Vastgesteld werd, dat de toegangs prijs, door dé Vakbee turen, voor de deel nemers te betalen 50 cent zal bedragen. Dc cursus zal plaats hebben op Donderdag van half negen tot 10 uur, Vrijdag idem. Zondag middag half drie tot 4 uur en Zondagavond slotvergadering, toegankelijk voor allen van 8mur tot half tien. Gok omliggende gemeen ten kunnen meedoen. Een nadere circulaire volgt, ofschoon die eigenlijk overbodig is, daar immers allen, die liet aangaat, présent waren. Punt vijf, het her vemen van het Retraite fonds werd aangehouden tot de volgende ver gadering. Aangezien er zooveel belangrijks is verhandeld, dringen We bij de leden der on- iderafdeelingen er ten - sterkste op aan op hun eerstvolgende vergadering nader ver slag te vragen aan hun vertegenwoordigers op den Bestuurdersraad van liet aldaar verhan delde. Nota! De Secretaris, die de presentielijst heeft bijgehouden, meld ons, (lat één onder- Jl.'doeling niet vertegenwoordigd was! Wat zou daaraan gehaperd hebben? Zou den Voor zitter dier onderaMeeling een ongeluk ovcr- Wie deelt het ons even komen mede? DAG VAN DEN VOLKSBOND. De afgeioopen Zondag was een dag van be vrediging voor onzen Bond. Des morgens om 7 uur in hei Kleverpark waren aardig wat leden opgekomen, maar lang zooveel niet, als het vorige jaar. Des avonds bij het Willibrordus- Lof was het beter, doch óók nog ons ideaal niet. Wanneer de Volksbond een kerkdijken „Dag" organiseert, moet de Kerk tot de uiterste hoekjes bezet zijn. Eerder kunnen we niet tevreden zijn. Onze Volksbond zij vóór alles Roomsch en tooae dat zeker op die dagen, welke zich voor het uiten van onzen godsdienstzin speciaal leenen. De Voorzitter bracht een woord van gemeenden dank aan den ZeerEerw. Heer pastoor voor het welwillend afstaan van zijn kerkgebouw, aan den ZeerEerw. Heer Borsboom voor de eer ons bewezen des morgens en des avonds de H. Dien sten te willen verrichten met adsistentie van de Eerw. pater Van der Valk, kap. Vermeulen en kap. Mets. De ZeerEerw. Heer Mets heeft des avonds een heerlijk woord gesproken over het Geloof van den IT. Willibrordus en de ZeerEerw, Heer Borsboom heeft ons des morgens in tref fende woorden herinnerd aan het lijden onzer broeders in het vagevuur. Tot innige vreugde stemt het, van de medewerking onzer Eerw. gees telijkheid verzekerd te zijn. Nog werd dank gebracht aan het versterkte zangkoor van het Kleverpark, voor de keurige gezangen tijdens het Lof, aan de Prop.-Club ett aan de drukkerij „de Spaarnestad" voor haar gratis aanbieden der gedrukte liedjes. Het volgend jaar pakken we den „dag van den Volksbond" wat fermer en wat meer groot- scheepsch aan en zullen we zorg dragen, dat alle leden van den Bond met hun vrouwen en meisjes en groote kinderen tegenwoordig zullen zijn. Daf zal een pracht-dag worden. Denk er PU al vast om; het volgend jaar in November. MEDEDEELINGEN. Bloemisten. Onze Bloemisten-vereeniging, een onzer beste onder-afdeelingen, houdt aan staanden Zondagmorgen om zes uur een gene rale Heilige Communie in de kerk van- „Sin! Bavo" aan de Leidschevaart. Aangezien het algemeen bekend is, dat onze „tuiudersjongens" echte, soliede Roomsche mannen zijn, twijfelen we geen oogenblik, of ze zijn Zondagmorgen allemaal present. Esperanlo. Men verzoekt ons inede te deelen, dat Zondagavond in „St. Bavo" in de Sinede straat een pracht-propaganda-meeting gehou den wordt voor het Esperanto. Er komt een prima spreker, er wordt in het Esperanto gezon gen, het belooft alleszins een gezelligen avond te worden. Vooral de leden van den Volksbond worden welkom geheeten, en kunnen, zoo zij daar liefhebberij voor hebben, zich als lid van dec nieuw te vormen cursus laten inschrijven. De cursus zal door een gediplomeerd Esperanto gegeven worden. Voor de bioscoop! Deze week gingen de vrouw, tjes der Roomsche Hofjes met de Roomsche wees meisjes naar de bioscoop. Wij zijn er van over tuigd, dat zij zich allerkostelijkst hebben ver- maakt en wij gunnen hun dat van harte. Naar welke bioscoop zijn zij geweest? Naar „de Witte" in „St. Bavo"???.... Bestaat er vooi Roomsche vrouwen en meisjes óók een bioscoop, gevaar? AGENDA GEBOUW. SINT BAVO. Zaterdag 18 November: Witte Bioscoop, 8 uur. Zondag 19 November: Witte Bioscoop, 24 —8 uur Esperanto-propaganda-vergadering, 7 uur. Maandag 20 November: Esperanto, 8 uur Ondersteuningsfonds, 814 uur R.-K, Kies ver* eeniging, 8(4 uur Patroons Schoenmakers, 81/2 uur. Dinsdag 21 November: Bestuur Kalk en Steen. Woensdag 22 November: Zangkoor Mariaver- eeniging, 8(4 uur Hoofdbestuur Volksbond, 8(4 uur Hoveniers, 8 uur Bestuur Kan toorbedienden, 9 uur. Donderdag 23 November: Volkszang, zaai 7. Leden Spoor en Tram, 8(4 uur. Vrijdag 24 NovemberLeden Bouwvereeni- ging „St. Joseph, 8(4 uur Prop. Club Volks bond, 8(4 uur Leden Metaal, 8(4 uur -r- Leden Kantoorbedienden, 9 uur. NOTA. Om in deze Agenda vermeld te wor den, moet men uiterlijk Dénderdagavond 9 uui zijn zaal besproken hebben. Onder-Afdeelingen van den Volksbond kunnen des Zaterdags nk 8 uur geen zaal meer bespreken. FELICIA CURTIS. 87) „Hebt gij er iets op legen haar aan mij te toonen"? Weiger hef mij gerpét, indien gij het liever niet doet." Denis had het haar liever geweigerd, maar toch nam hij de lcelting van zijh hals én gaf haar aan het meisje. Er bestond geen vrees, dat zij de klein© doorneupuntjes zónde ontdekken. Victoria keerde de medaille haar alle kan ten om en bewonderde haar. „WatJ,s zij bizonder zwaar en dik! merkte sdj op. Het. opschrift bevalt mij: „Stande lat te" (Sta pal). O, ik zie dat zij gesloten is, daarom is zij zoo dik." Gesloten? zeide hij verwonderd. „Ja, wist gij dat niet?" Hij nam de medaille in zijn hand en be schouwde haar aandachtig, en zag dat 2ij met een teeken gemerkt was. De twee 'knopjes stonden vlak naast öïkaar. 'Ralp Morton omziende, verloor den draad Van zijn gesprek. »Wat doet u denken, dat dit een sluiting is? Meent gij dit, onnlat zij zich bevinden in cle dikke lijn in 't zilver. Zeker. Druk er maar op maar misschien wilt gij dit lie ver doen wanneer gij alleen zijt. Er mocht zich iets in bevinden wat niet voor vreemde oogen bestemd is". „Ik hoor niet graag, dat u zich een vreemde noemt, Miss Brent. Gij en Mr. Mor ton zijn de eenige personen van stand, dia ons bestaan erkend h-eibben." „Hef. wordt tijd om huiswaarts te koeren Victoria, viel Mr. Morton hen op een beve lenden toon in de rede, toen bij bemerkte bc-ezeer dé/ze twee in elkanders gezelschap verdiept whren, zoodat zij niet eens zijne tegenwoordigheid bemerkten. Wat is het, dat zorizeer uwe aandacht trekt?" Er viel niet aan te ontkomen. Zeker had hij het geschenk van den mar telaar liever met aan den man van de wereld getoond. Denis antwoordde kortaf- „Miss Brent bezit het talent der"ontdek kingen. Zij heeft waarlijk de sluiting van (léze metdhiile gevonden." „D'o sluiting, hoste jongen? vroeg Mrs. Fitzgerald, die naderbij was gekomen. Ik dacht, dat het slechts een molk wak en geen slot," „Neen. De veer gaat moeilijk," hij .drukte ze nogmaals terdege - daar sprong (sq ópen;, De medaille lag ia tweeën. Er lag ©öu plat goud sleuteltje iï: „Dit is al heel merkwaardig, zeide Ralph Morton, wat een samentreffen van omstan digheden! Zeker is dit bet sleuteltje van het koffertje! Nu hebben wij den sleutel van het raadsel gevonden! En waarlijk, hij v-us het; na het slot goeld met olie te hebben besmeerd, kon men het kistje openen. Ivoren voorworpen, een gouden werkdoos je, juweeleui en gouden sieraden en perka ment; waarop geschreven stond; „Deize juwoelen behoorden aan mijne dier bare eehtgenoote Ursula Fitzgerald,, die bij de geboorte van önzea zoon overleed, bewaar dit tot zijn huwelijk, alleen Roger van Tor- rebrigge weet waar do sleutel van dit kistje geborgen is." „En Rogor zal waarschijnlijk hetzelfde lot hebben ondergaan als zijn tneester." Hjj nam een gemsenicderen lap op, daar onder lagen ringen, broches en oorbellen, op zij lagen eenige rollen goudstukken. „Je hebt óns geluk aangebracht, lieve," zeide Mrs. FitzgetfbW'» victoria de hand toe stekende. „Maar bent u niet bedroefd, dat de vrouw van dien zoon niet beleend 5s zeide Victoria» Wat z£l zij oVer het verawtfnen van dit voor werp gotreuéd hébben. „Tk géloó'f niet, dat zij bet bestaan er van ftceftd heeft, zeide Mrs Fitzgerald. 3© Tferaltiè-papléréh wOidt eg niet ©ver gsproken." Nog lag er in de kist een rozenkrans met koralen in goud gevat, waar een gouden kruisje aanhing. „Zou dit ook aan Ursula hebben behoord? Neem hot er uit Denis, dit moet eenmaal een geschenk van jon aan jo vrouw zijn." Victoria vond haar oom voor het eerst sedert zij hem kende, bepaald in een aller slechtst humeur, toen zij te samen huis waarts kperden. „Ik hoop Victoria, dat je zoo verstandig zult zijn om je mond te honden als je thuie komt, over alles wat je gehoerd en gezien hebt bij de familie Fitzgerald, zeide hij scherp na een lang stilzwijgen. Ze behoeven door de geheole stad hierover niet te babbe len."' „Het is mijne gewoonte niet om te bab belen over dergelijke zaken;" antwoordde zijne nicht, op een toon, die deed hooren, dat zij zich gekrenkt gevoelde. Zij begroeip niet, welke de reden was, dat haar oom Ralp zoo plotseling boos was. HOOFDSTUK XIII. In huis der familie Brent heorsclite groot© opgffwondenheid, die den twiet tusséhen den Sgiiibè eü de „Puseyiston" en hunne tra- Wanten op dén achtergrond brachten. Mr. Macolm Dighbv, eenige zoon van hun buurman Mr. Dighby of Carsfoid, had Enid ten huwelijk gevraagd en de Squire had gaarne zijne toestemming hiervoor gegeven „Nu zal ik de eerste zijn die trouwt, merk te Enid met de noodige zelfvoldoening op. Ik ben blij, Vie., dat ik vóór mijn 21ste jaar verloofd ben." „Ik ben blij voor jou," hernam hare zuster, Malcolm Digliby is waarlijk een aardige jongon." „Het*is jammer, dat ik niet mag tx-ouwen vóór dat ik mondig ben, zeide Enid; haren verlovingsring betrachtende, maar vader zegt, dat het niet mogelijk is. Wii moeten zoolang wachten om den uitersten 'wil van oom Brent te lezen. Ik lean niet begrijpen wat dit met mijn huwelijk te maken heeft, er zal toch niets in staan waardoor beden kingen tegen mijne verloving zonden kun nen ontstaan." „Dat is niet te denken." „Ik ge.loof het ook niet. Maar. Victoria hen je niet een beetje jaloerseh op mij, dat ik het eerst© getrouwd zal zijn?" „Mijn lief, klein onnoozel bloedje, ik weet waarlijk nog nlot of ik wel ooit trouwen zal. Het is meer waarschijnlijk, dat ik als oude jongejuffrouw zal sterven." Wordt vervolgd zjjn?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5