IiNNENLAnF DE OO^LOO BUSTENLAND POSTERIJEN EN TELEGRAFIE LETTEREN EN KUNST RECHTSZAKEN. ~ALLEBLËL VERSPREIDE BERICHTEN G£ëtLG£S-A!LL£RLEI Berichten in drie regels. Alen verkort voorts aldus niet de belangen en het recht van de vrouw, maar van den man. Ik wil het recht hebben, in plaats van een man een vrouw te kiezen, b. v. in bet distriet Loosduinen. (Daarover wees groote vrooljjkbeidjr Spreker is er van overtuigd, dat in dien de Kamer en regeering den moed hadden gehad, het algemeen vrouwen kiesrecht in te -voeren, de heer Lokman ook vóór de Grondwetsherziening zou hebben ge stemd. Do heer Lohman is één van de man nen, die soms zoo vreeset ijk meevallen. (Luid gelach.) Het amendement zal wel niet worg den aangenomen, maar het ware jammer, als zijn naam er aan verbonden bleef. Laat hij ons dus weer meevallen en het amendement intrekken, eindigde spr. Nadat de Minister GORT VAK DER LIN DEN 't amendement had ontraden en nadat do heer Snoeck Henkemans had gezegd zich niet met 't amendement te kuimen vereeni gen, omdat hij er niet voor is geschikte vrouwen van. het lidmaatschap der Kamer uit te sluiten, kwam het in stemming. Het werd verworpen met 68 togen 15 stem men. Vóór de heeren: v. d. Velde, Schimmel- pcnninek, Oosterbaan, v. d. Molen, v. Wijn bergen, Brummelkamp, v. d. Voort van Zijp, Duymaer v. Twist, v. Veen, Arts, De Mo lite VerLoren, Seheurer Art. 89 werd vervolgens goedgekeurd. Daarmede is dus uitgemaakt, dat ook de vrouw als Kamerlid kan worden verkozen. ENGELANDS FINANCIEELE KRAOHT. (Ingezonden.) Door den Duitschen Rijksdag1 is reeds een oorlogscrediet van meer dan 52 mil liard toegestaan, waarvan bereids 47 mil liard, over vijf oorlogsleeningen verdeeld, werden ingeschreven. In Frankrijk zelf, waar het buitenland met allerlei vreemde waarden moest bij springen, waar een financieele erisis jheerscht en het beste gedeelte van het land bezet is, en het menschenmateriaal steeds meer wordt uitgeput, kon het nog niet tot het tiende gedeelte daarvan wor den gebracht, terwijl Engeland weinig be tere ervaringen heeft opgedaan. Daar be helpt men zich noodgedwongen met credie- ten op korten termijn, waarvoor het reeds 6 pCt. moet geven. Als men dan nog be denkt hoe bijv. Amerika alléén, materieel zoowel als financieel, moet bijspringen, dam vraagt men zich af hoe het komt, dat Duitschland, in alles op zich zelf aange wezen, zoo financieePkrachtig is, terwijl Engeland en Frankrijk, om van Rusland momenteel maar niet eens te spreken, in het eigen land zoo moeilijk aan het onmis bare geld kunnen komen. Waar Engeland en Frankrijk niet enkel oorlogsmateriaal, voedings- en genotmidde len, en zelfs ook luxe-artikelen voor vele milliarden betrekken uit het buitenland, Baar sij'a d8 Centrale Mogendheden van f.Hen toevoer zoo goed als afgesneden. Heele kapitalen, die anders voor den aan koop van buitenlandsche voedingsmiddelen, bemestingsstcffen en grondatoffen werden uitgegeven, zijn daar vrijgekomen voo'r oor logsinschrijvingen. Daarbij komt, dat een 'tekort aan-voorraden beperking oplegt, zoo dat de bespaarde gelden eveneens voor oor logsdoeleinden ter beschikking staan. Toch moet niet worden gezegd, dat jDuitschland financieel zco krachtig is, o ra- dat het geld in het land blijft. De om zet van het geld vormt immers niet de rijkdom van het land. Dit in deze be- teekenis, dat de invoer in den volstrektèn zin niet betaald wordt met geld, maar met goederen, of met andere prestaties, met uitvoer van de binnenlandsche pro ducten. Dat dient in het oog te worden gehou den bij de beoordeeling van de groot-ere financieele kracht in Duitschland; (hetgeen niet alleen is gelegen in het aan wezige geld,) en bij de beoordeeling van de;: linaneieelen achteruitgang van cle En tente-landen en vooral van Engeland. Engelands financieele kracht wordt ech ter niet minder, enkel omdat het in het buitenland koopen moet; en dus milliarden r.errr buiten zendt, maar omdat het niet meer door uitvoer in de goede verhouding tegenprestaties kan leveren. Veel van de. beschikbare werkkrachten zijn werkzaam ten bf hoeve van den oorlog. En En gelaaid is bovendien gedwongen om méér jonge mannen, dus méér binnenlandsche arbeids krachten (uit het eigen land niet te ver geten!) in den oorlog te zenden dan het ooit heelt kunnen en durven droomen. Met eiken man, die in den oorlog moet gaan, vermindert dje arbeidskracht van het bin nenland, en daarmee de mógelijkheid om [tegenover den reusachtigen invoer, den uit- !veer te stellen, die de balans in evenwicht moet houden. De mogelijkheid tot binnen landsche productie is "van dag tot dag klei ner geworden. Doch ook Duitschland moet voor de bin nen !u>. lsche productie, anders voor uitvoer bcsu rad, veie krachten missen. liet verschil is echter hierin gelegen, dat Duitschland zich, zij het noodgedwongen, heeft moeten a:;:.passen aan den ge wijzigden economy se! en toestand. Het voert niet uit zooals anders, maar krijgt ook geen toevoer, en geeft dus niet zooals Engeland, milliarden uit enk. I voor het buitenland. Bij beide ei:.breekt ui:voer (voor Engeland tenmin ste in de hcognoodige mate) maar Duifcscü- laud heeft ook geen schatten voor invoer to beta ea. Terwijl dus in Engeland de be talingsbalans aanmerkelijk verschoven is, wordt Duitschland door de Engelsche maat- re. elen behoed voor een al te drukkeaden bui unlandscho schuldenlast. Dit wil geenszins zeggen, dat ook Duitsch- lands financieele balans zou worden ver schoven, wanneer het wel toevoer krefcg, jen dus ook toevoer van grondstoffen, waar mee vele takken van industrie uitgebrei der aan het werk zouden kunnen worden gezet, en ook uitvoer weer mogelijk werd. Duitschland is op dit gebied zooveel rij ker dan Engeland, en in vele van ide be trokken industrieën zijn heel wat werk krachten over. Duitschland zou, als de we reldmarkt voor hem openstond in- en uit keer gemakkelijk kunnen regelen. Ook dan zou voor Duitschland de financieele toe stand er niet minder op worden, ofschoon dan immers het geld niet in het land zou blijven. Maar waar Duitschland geen toevoer krijgt, en dus ook geen geld uit geeft, en evenmin kan uitvoeren, daarom is er ook geen onevenwichtigheid in de betalingsbalans. Engeland voert ia da enor me wijze, én kan daartegenover door ge- uitvoeren, wal financieelee aehteruit- brek aan arbeidskraahten minder dan ooit gang moet tengovo Ttcbben. Zoo is er zelfs uit dit oogpunt beschouwt, zelfs in de blokkade, die Duitschland één maakt en vastbesloten, nog iets goeds gelegen, ter wijl Sir Edward Grey wel niet meer zal zal vasthouden aan het eens gesproken woord, dat het voor Engeland hetzelfde bleef, of het al dan niet deelnam aai*|dezen oorlog. De Engelschen hebben nu wel in meer dan één opzicht ondervonden, dat het anders is. Niet alleen doordat zij aotief met hun eigen zonen aan den oorlog moe ten meedoen, maar ook doordat zij econo misch en financieel een gevaarlijke crisis meemaken. De samenwerking der geallieerden. Het „Acht tlhr Abendblatt" verneemt ran de Russische grenzen, dat de gewoonlijk goed ingelichte „St. Petersburgsche Beuraoourant" nadere bijzonderheden weet mede te deden, over den binnenkort te Parija te houden groo- ten Krijgsraad vau de Entente. Niet alleen politieke, maar ook militaire vraagstukken zullen daar ter sprake komen. Engeland en Frankrijk zijn van plan, alle mo gelijke middelen aan te wenden, om een be slissend aucees te behalen op het Westelijk front. Tot dit dool zal een nieuw sterk leger in Frankrijk worden gereedgemaakt, dat zal bestaan uit geheel verache, goed uitgeruste Engelsche troepen en tevens uit Koloniale en Italiaansche soldaten. Aan Italië zal nogmaals het dringend ver zoek worden gedaan, troepen voor het Weste- lijk-front beschikbaar te stellen. Wordt zulks geweigerd, dan zal van do Snloniki-Expeditie verder worden afgezien en de troepen, die diaar vrij komen, te namen met de reserves van de lichtingj.917 zullen op 't Fmnseh-Engelaoh-oor- logstooneel worden gebruikt. Daardoor zal de Valona-exp editie van de Italianen geheel op zichzelf kermen te staan en men vermoedt dat Italië dan ook wel zijn toe stemming zal geven. Frankrijk zal op de conferentie met een om vangrijk programma voor den dag komen, dat onderandersa bevat de oprichting 'van een go- heel nieuw leger, samengesteld uit gekleurde troepen. Rusland en het Poolsche leger. Naar men uit goede bron verneemt, zal de Russische Regeering de Poolsche troepen, welke door Duitschland en Oostenrijk gedwon gen worden tegen haar vaderland te strijden, niet als oorlogvoerenden erkennen. De krijgs gevangenen, onder deze troepen gemaakt, zul len hun dienstplicht in het Russische leger moeten vervullen, zoo zij hiervoor in aanmer king komen. Tevens zon het in de bedoeling van de Russische Regeering liggen, krijgsge vangen Polen, die weigeren aan hunne mili taire plichten te voldoen, niet alleen wegens desertie of dienstweigering, doch ook wegen* hoogverraad, voor den krijgsraad te voeren. Het laatstgenoemde besluit steunt op de over weging, dat een vermoeden van hoogverraad aanwezig geacht kan worden tegen Russische onderdanen, die in vijandelijke leger» mede- streden, dooli weigeren hunne militaire plich ten in de Russische geledoren ma te komen. Naar verluidt, zal de Russische I! ogee ring over eenkomsten treffen met hare bondgenooten, en in de eerste plaats met Roemenië, waarbij krijgsgevangen gemaakte Russische Polen voor de keus gesteld zullen worden dienst te nomen in het leger van den bondgenoot of in het Russische leger. Ingeval van weigering beidsverklaring van Polen bepalen, daar als vanzelfsprekend wordt aangenomen, dat de overheid in de neutraio landen bij voorkomende gevallen de uit het tot koinkrijk geprocla meerde bezette gebied ofkomstig Polen als Russische onderdanen behandelen zal. Ten aanzien van de neutrale mogendheden zal de Russische Regeering zich waarschijnlijk tot een protest-nota tegen de onafhankelijk heidsverklaring van Polen als Russische onder danen behandelen zal- Do in vijandelijke landen gevestigde Polen van Russische nationaliteit blijven, evenals hunne eigendommen, de bescherming genieten van da gezanten, aan wie de behartiging der Russische belangen is toevertrouwd, en die, steunend op het volkenrecht, met kracht verzet zullen aanteekenen tegen poginge» van de regeeringen, waarbij zij geaccrediteerd zijn, om Russische onderdanen tot verraad tegen hun land aan te sporen of te dwingen. Fransche bureaucratie. De opbrengst der Fransche oorlogsleening is niet meegevallen, maar hoe kan het ook anders, als de inschrijvingen door de autoriteiten zoo moeilijk gemaakt worden, ais de „Journal des Debats" schrijft. Een dienstmeisje had eenige spaarduitjes op de baak in Orleans, en wilde deze op- het altaar des yaderlands offeren. Zij schreof dus aan den directe ui' van de postspaar bank, dat zij hem verzocht, die gelden voor haar ,op de ooi'logsleening over te schrijven. De directeur schreef terug, dat eerst het geld naar de postspaarbank in Parijs moest worden over gebracht. Op de postspaarbank te Pafijs kreeg zij drie groote formulieren, in te vullen met naam, voornaam, godsdienst, geboorte, woon plaats, nummer van haar dienstboekje, enz. enz.Deze documenten werden gelukkig naar Orleans vervoerd. Vandaar kreeg zij eene aanzegging, weer op het bureau te Parija te komen. Hier begonnen de moeilijkheden op nieuw. Men verlangde een identiteit-bewijs, of anders eene notarieele verklaring met twee getuigen. Het dienstmeisje lite zich door al dien omhaal afschrikken, en deed verder geen moeite. Zoo zijn er duizenden Fransche staats burgers, die het geld liever in hun zak houden, dan zoo getracasaeerd te worden. Japansche oorlogsbelangen. Op handels- en economisch gebied roert Japan, zooals bekend, zich aan alle kanten. Het land vaart goed bij den wereldoorlog. „Tbe Japan Ohroniole" meldt nu, da.t na heit uit breken van dm oorlog de aandacht Yin Japan sche financiers gevestigd was op ondernemin gen, welke zich na den oorlog waarschijnlijk zullen uitbreiden 1 Waar dit zou zijn, werf toen niet overwogen. Thans denkt men er speciaal aan om gelden beschikbaar te stellen voor de industriecle ondernemingen in de Japansche Koloniën. Japan geeft hiermee het bewijs, dat allereerst en voornamelijk aan de inwendige kracht moet worden gewerkt. Terwijl men in dien tijd ook anderszins natuurlijk niet stil zit. Hetzelfde blad meldt, dat Japansche papierhandelaren in den laatoten tijd, behalve naar Rusland en Australië, ook in toenemende mate papier hebben uitgevoerd naar Sjanghai, Hongkong en Nedorlandsch Indië. De uitvoeren naar de drie laatst genoemde bestemmingen waren gedurende het eerste half jaar van 1916 tienmaal zoo groot als over "hetzelfde tijdsver loop van 1915. Dat Japan zijn aandacht op serieuse wijze wijdt aan de toekomst, blijkt hieruit, dat wet telijke maatregelen worden overwogen tegen de Japansche exporteurs, die door hunne prac- tijken, bijv. door uitvoer van minderwaardige goederen, de belangen van den Japansehén handel schaden in de oogen van het buitenland. Een voorbereidend onderzoek is reeds begonnen. Do Engelsche oorlogskosten. Do heer F. W. Hirst, de bekende talentvolle schrijver over economische en finanGieele on derworpen, aan wien onlangs, wat niet genoeg betreurd kan worden, de gelegenheid om zijn critiek op de Regeering uit te oefenen in het voel gelezen weekblad „The Economist" door de eigenaars van diit blad ontnomen werf, heeft dezer dagen in het thans door hem opge richte weekblad „Common Sense" de aandacht gevestigd op het feit, dat de oorlog-skredieten door het Engelsche Lagerhuis toegestaan, laatstelijk gestegen zijn tot de totaalsom van 9132 milliocn pond sterling, zegge bijna 80 milliard frank. Het vai t niet gemakkelijk, schrijft Hirst, zich een juist denkbeeld te vormen van wat dit bodrag beteekent. Maar een aanschouwelijk beeld, kan, meent hij, daartoe behulpzaam zijn, En hij doolt daarom een reken sommetje mee, dat door een student in Cambridge werd op gesteld. Dio berekening is deze, de Oud-Testamenti- sche ohronologie als basis aannemende, dat in dien Adam tot den togenxvoordigen tijd was blijven leven -en hij wan de schepping der wereld af tot jien huldigen dag ieder uur, dag en nacht, vijftig souvereins op den bodem der zee had doen verdwijnen, de totaalsom dezer geld verspilling nog niet zoo hoog gestegen zou zijn aJa die van de kosten van den togienwoordigien oorlog, wel te verstaan, de kosten dan alleen nog miaar voor het Britsche rijk. Het lager onderwas in Frankrijk in gevaar. Nog steeds wordt ernstig geklaagd over het aanzienlijke tekort aan goede onderwijskrach ten op de lagere scholen in Frankrijk. De meeste onderwijzers zijn gemobiliseerd en de scholen verloopen, het onderwijs staat vrijwel stil. Thans weer bevat het „Journal" oen wanhoopskreet van Lucden Descoues, die een krachtig beroep doet op de leger-autori- taiten om toch oudere onderwijzers, die vaak ingedeeld zijn bij werkbataljons achter het front, met groot verlof te zenden, zoodat zü veel nuttiger werk kunnen doen. Deecóuea pu bliceert o.a. een brief van een inspecteur van het onderwijs, die schrijft: „De leerlingen hebben twee jaar verloren. Zy zullen dit niet moer inhalen. Na den oorlog zul andere arbeid beslag op hen leggen. Ons opgroeiend geslacht zal 25 analfabeten tellen! Wij bereiden den „na-oorlog" veel goeds voorl" Duro paarden. Van de Deensche grens wordt aaD de „Weeer Ztg." geschrevenSedert begin September wor den in Sleeswijk-Koletein eigen gefokte paar den in grooten getale opgekocht voor Midden- en Zuid-Duitechland', meest allen veulens van l/'a2 jaar oud. Van-Husum uit zijn groote transporten naar de Rijnstreken en het konink rijk Saksen afgezonden. Betaald werden onge kend hoog© prijzen. Zoo verkocht Thomas Bayna te Oldenswort een Eider stadje een IK-jarig hengstveulen voor den ongelooflijken prijs van 4600 Mark. Gebr. Hagge bij Witzwort verkochten 12 veulens van ongeveer iy22 jaar voor 35.000 Mark. Een groot getal jonge veulens, die naar Berlijn, Ghemnitz- en Fran kenberg gingen, kostten 28003000 Mark. Voor twee dezer soort dieren uit Süderstapel werd 8300 Mark betaald. Vervolgens komen daarbij de aankoopen van Deensche arbaids- paarden, die meeat eerst naar Sieeewijk-Hol- stein komen en daar weder voor zeer hooge prijzen verkocht Worden. De Deensche Regee ring heeft den uitvoer van 10.000 arbeidspaar- den toegestaan. De meeste komen uit het zui delijk deel van Jutland, van 't eiland Seeland, enz. Natuurlijk is'de speculatie snel bij de hand en de voordeden der opkoopers zijn, on danks de hooge aankoopsprijzen, onbegrensd. De prijzen, wdke thans reeds door vreemde opkoopers voor Slees wij-H1 steinsch e paar den worden betaald, doen reeds voor later een fabdaohtigen prijs voor een goed paard ver wachten. Op de markten in Sleeswijk-Hdetein zijn goede werkpaarden, die vroeger- met 900 1000 Mark werden betaald, niet onder* 3500 Mark te krijgen; zelfs lK-jarigo zoogveulens kosten minstens 1600 M. En wat zullen na den oorlog de paarden wél kosten? vraagt het blad ten slotte. De seminaries en de oorlog. Niet alleen in Frankrijk, ook in Duitsch land doen zich de treurige gevolgen van den dienstplicht voor seminaristen pijnlijk ge voelen. Weliswaar behoeven in Duitschland do priestérs niet actiefte dienen en wordt daardoor het gevaar, dat hun rijen aan zienlijk gedund worden, minder grcot; maar toch ziet men ook in Duitschland in dit op zicht de toekomst donker in. De „Bayr. Kurier" geeft eenige cijfers over het aantal theologanten aan de seminaries der Beiersche aarts-diocesen en bisdommen. Voor den oorlog telde het seminarie te Dil- lingen 140 theologanten, nu 15; dat te Bam berg reep. 47 en 29; te Eicihstadt 87 en 21, order wie 5 Bulgaren; het Georgianum te Mtincben 97 en 8; te Freising 174 en 29; te Passan 80 en 8; te RegensBurg 185 en 18; te Spiers 65 en 4, te Wtiraburg 90 en 6. Gesneuveld zijn van de seminaries te Bam berg 4, te Dillingen 17, te Eichstadt 18, te Freising 20, te Miinchen 11, te Passau 17, te Regeneburg 27, te Spiers 12, te WiirzJmrg* 17 theologanten. Zeer zeker zijn dit verschrikkelijke cijfers, vooral als men bedenkt, dat oak voor den oorlog in vele van~deze diocesen een ger brei ssn priêatara heerschte. EEN ONDERAARDSOHE STELLING GENOMEN. Reuter seint van het Ancre-front: Ten Zuiden van de A more heeft de vermeestering van Saint Pierre Divion weer een van d-e won deren van dezen oorlog ontsluierd. Langs de Anore loopen daar ondoraardfiolie werken van een verbazingwekkende uitgestrektheid. Men kan ruim 500 M. in een rechte tunnel loopen en da lielft van dien afstand in een dwarsgang, zonder dat men. er zich dan nog van heeft kunnen vergewissen hoe ver de tunnel zich werkelijk uitstrekt. De tunnels zijn zeven voet hoog en zes voet breed. Van de zijwanden gaan vertakkingen, die naar kamers en heele reeksen van kamera leiden, waarvan vele gemeubeld en zelfs behangen zijn. Zij zijn van electriisoh licht voorzien. Uit de tunnel loopen vier uitgangen naar den over van do rivier. Aan den anderen kant van de tunnel voeren reeksen trappen naar de Duitsejie loopgraven of liever naar de loopgraven, diio totnutoe aan de Duatschers behoorden. Deze ondergrondsche stad wa3 ver blijfplaats, fort, opslagplaats en verbindt ng®- kanahl tezamen. Men vond er alle mogelijke wapenvoorraden in. Er waren ook inrichtingen in, om zoo spoedig mogelijk mijnwerper* en kanonhen nsar de oppervlakte te brengen, die dadelijk veilig konden gebruikt worden, al» het artillerievuur ophield en de infanterie- aanval volgde. Het is een wonder, dat deze plaats ooit ge nomen kon wordién. Met de gewone oorlogs werktuigen lijkt zij onaantastbaar, maar de Engelsche soldaten berenden de Duitache stel lingen zoo plotseling, dat de Duitschers geen tijd hadden, om zelfs hun verfiedigingsmiddelen boven den grond te brengien. Evenmin hadden de Duitschers, in de loopgraven daarboven, tijd om jfich te bergen. Toen de loopgraven daar boven en de manschappen, die erin waren, ge nomen waren en de plaats zelve aan alle kanten ingesloten was, gaven de bewoners van de tunnels zich spoedig over. AMERIKA. Na de verkiezingen. Het schijnt nog niet vast te staan hoe de aamenstolling van het nieuwe Congres zal wezen. Voorloopige berekeningen stellen de partijgroepeering in den Senaat op 64 Demo craten tegen 42 Republikeinen, of een meer derheid van 12 tegen een van 16 thans. In het Huis zouden 216 Democraten komen te staan tegenover 211 Republikeinen, één progressist, één sociaal-democraat, één „wilde" en één progressistische protectionist. Van rijf districten was de uitslag nog onzeker. Lord Lucas, gewezen minister van land bouw jn het liberale ministerie Asquith en vlieger bij het Engelsche leger, wordt vermist. Do Russische minister van verkeerswegen vraagt een crediet van 71 mill, roebel voor den bouw van een rijksmetaalfabriek in Z.-Rusland. Het fonds van de „Times" voor het En- gialsohe Roode Kruis bedraagt nu ruiim vijf millioen pond sterling. De Duitache gezant te Weenen von Tsohirscbky und Bogend orff, is Woensdag op 58-jarigen leeftijd onverwachts overleden. Generaal von Bissing, de gouv.-gen. in België, heeft de Belgische burgerl. bevolking verboden aardappelen aan vee te voederen. Ook de Radneri, die Italiaansche minister ven Landbouw, is naar Parijs vertrokken om de Entente-conferentie bij te wonen. Op 7 Dec. komt het ITongaarsohe Huis van Afgevaardigden bijeen. De zitting zal ver moedelijk tot begin Januari duren. Het Engelsche s.s. „Voy" is bij dékken mist aan de kust van Brest gestrand. De be manning kon worden gered- Romain Rolland deelt mede, dat hij den hem toegewezen Nobelprijs zal gebruiken voor liefdadige doeleinden. VREEMD BEDRIJF. Mr. W. j. L. van Es vertelt in de Hollandsche Kroniek van de Dietsche Stemmen een „vermake lijk" verhaal uit den tijd van den Boerenoorlog, dat hij indertijd van jhr. dr. Sandberg heelt ge hoord. „Onder de auspiciën van het Comité du Sou des Boërs te Parijs, zou de heer Sandberg zijn tweede op Engelsche blauwboeken gedocumen teerde lezing houden over de Concentratiekam pen, en wel in het Theatre de Chatelet. Hem werd door genoemd comité te verstaan gegeven, dat, waar het meerendeel van de Pa- rijsche pers zich de Boerenzaak zeer welwillend betoond had, en zij dus wel vanzelve de aan dacht op de per advertentie aangekondigde lezing zou vestigen, zij het toch zeer zou waardeeren indien hij persoonlijk of wel zijn secretaris de redacties ging bezoeken en hun vragen, of die, naar, aanieiding der in hun blad voorkomende advertentie, een opwekkend woord in hunne bla den zouden willen ten beste geven. Naar aanleiding daarvan ging zijn toenmalige secretaris, de heer E. J. Brierre, zijn opwachting maken bij de verschillende hoofdredacteuren der- voornaamste Parijsche bladen. Bij zijn terugkomst verhaalde hij door allen allerwelwillendst ontvangen te zijn, behalve door den hoofdredacteur, tevens groétendeels eigenaar van de „Matin". „Le Matin" nu was een ochtendblad (gelijk ook thans waarschijnlijk nog) en algemeen heet.c het in Parijs dat het feitelijk niets anders was dan de avond-editie van „Le Matin". „Le Matin" was sterk pro-Engelsch„Le Francais" was nog feller pro-Boer. In zijn keurige werkkamer ontvangt de hoofd redacteur van „Le Matin" den heer Brierre, die hem het doel van zijn komst mededeelt. Waarop hem op heftige wijze wordt medege deeld, dat men niet begrijpt dat hij met zulk een verzoëk durft aankomen, daar de heer Brierre, zelf Parijzenaar blijkbaar, zeer goed wist dus dat „Le Matin" volstrekt niet met de Boeren, doch ten zeerste met de Engelschen sym pathiseerde. Mogelijk dat de hoofdredacteur van jJU Francais" vatbaar zou zijn voor de inwilli ging van zoo'n verzoek, maar zeker niet hij, hoofdredacteur van „Le Matin". Eenlgszins van zijn stuk gebracht door den onverwacht-heftigen uitval vroeg de heer Brierre of hij hem wilde zeggen waar of het kantoor was van den hoofdredacteur van „Le Francais". Eenigszins barsch werd hem toegevoegd: „hier naast," vervoeg u maar tot den concierge', die zal u wel inlichten. De heer Brierre vertrok en vroeg aan den com cierge den hoofdredacteur van „Le Francais" te spreken. Weldra werd hij binnengelaten in een even keurig arbeidsvertrek, onmiddellijk grenzend aan dat wat hij pas had verlaten. Tot zijn niet ge ringe verbazing zit daar dezelfde heer van zoo even, die hem allerminzaamst ontvangt en vraagt wat de reden van zijn bezoek is. Brierre heeft weer hetzelfde verhaal te doen, wordt zeer welwillend aangehoord en krijgt ten antwoord, dat het den hoofdredacteur bijzonder aangenaam zal zijn aan zijn verzoek te voldoen, en dat hij geheel te zijner beschikking is. „Le Mhtin" bevatte den volgenden morgen niets omtrent de lezing; „Le Francais" den vol genden avond een warme opwekking er heen te willen gaan ter wille van de op schandelijke wijze aan hongerdood prijsgegeven weerlooze vrouwen en kinderen. De opbrengst toch was bestemd tot leniging van den nood in de concentratiekam pen." We noemden dit verhaal „vermakelijk". Eigen lijk is het in-droevig. Het geeft een staaltje van rransche perstoestanden, dat misschien wel eenig is, maar toch wel doet zien, waartoe die pers gekomen is. Trouwens, we behoeven daarvoor niet zoo' ver te gaan, merkt de „Res.bde" aan. Ook in ons land gaat het bij sommige bladen "die richting uit. Er zijn cok hier uitgevers, die bladen van verschillende richting uitgeven. En al zijn er dan misschien geen hoofdredacteurs, die voor twee personen spelen, directies zijn er wel. En of ?ulk een persoon nu directeur of redacteur heet, komt er niet op aan, maar een rare verhouding is het wel. Geldverdienen is soms een vreemd bedrijf. Beginselen laat men er voor loopen. LEVENDE KUNSTHANDEN. In de „Deutsche medizinische Wochen* schrift" wordt een nieuwe uitvinding be handeld van den militairen chef-arts van het reserve-hospitaal te Stuttgart, ar. Wal- cher. Dezen is het gelukt, om kunstma tig een levende kunsthand te vervaardi gen. Hij ging daarbij uit van het stand punt, dat "iedere kunstmatige hand slechts iets werkelijk volkomens kan leveren, wanneer men rekening houdt met de samen werking van twee factoren, n.I. van het ge- voels- en het bewegingsvermogen. Aan iemand, die zijn rechterhand ver- loreu had, werd een nieuwe hand gegeven, doordat uit het onder-armbeen een nieuw lid gevormd werd. Voor dit doel werd de huid van den pols af tot aan den elle boog te zamen met de daarin liggende weeke deelen tot op het bot opengesneden en dan van het bot naar buiten afgeschild. Van dit bot werd dan 5Va tot 6 centimeters afgezaagd Aan dit afgezaagde gedeelte worden de vijf vingerpezen bevestigd en op het punt, waar het stuk werd afgezaagd, wordt een nieuw gewricht gevormd. Daarop wordt de afgeschilde huid met de weeke deelten weer om den onderarm en om het losse bot gelegd en toegenaaid. Op deze wijze heeft de geamputeerde op de plaats, waar de hand afgenomen werd, een nieuw gewricht en een nieuw lid gekre gen, om zoo te zeggen een grooten kunst- matigen duim. Deze kan op natuurlijke wijze willekeurig gestrekt en gebogen wor- worden en wel met een groote" kracht, om dat de vijf vingerpezen hem bewegen. Deze duim nu wordt verbonden met vier kunst matige, uit dood materiaal vervaardigde vingers, die onder den druk van den duim zich openen en sluiten kunnen. De patiënt hoeft daardoor een hand gekregen, waar mede hij alies kan' aanvatten en vasthou den op veel natuurlijker wijze dan dit tot nu toe het geval was met doode kunst handen. HULP BIJ DE POST. Met het oog op de naderende St. Nieolaas. en Nieuwsjaaradrukte, heeft de opperbevelheb ber bepaald dat de compagnies-, eskadrons-, batterij-, fort-, detaehementscommandanton en de commandeexende officieren der zeemacht, het dienstplichtig personeel der posterijen dat langer dan 8K maand onder de wapenen is, in do tijdvakken van 2 tot en met 7 December e.k. en van 29 December tot en met 6 Januari d.a.v. op rechtstreeks door den directeur van het Postkantoor of spoorwegpostkantoor ter plaatse tot die commandanten gerichte aanvrago tot hulpverleening bij de posterijen beschikbaar zullen «tellen, voor zooverre de eiseken van den dienst dit zullen vergunnen. IUW.IL.111 IJl yj'.iT 3 r-i EEN NIEUW GROOT INDISCH DAGBLAD. Naar wij vernemen zal te Semarang in het laatst van 1916 een nieuw dagblad verschijnen, onder leiding van den hoer J. Veersema, oud- rodacteur en pl. verv. hoofdredacteur van „De Sumatrapoet" en oud-redacteur van de Locomotief." 1 IH'—WIf rWfcfiA ze&tzaoa** EEN LIEFHEBBEND VADER. Den 29en Augustus werd aarf den portier van de wachtkamer 3e kl. van het station S.S. ie Arn hem door een reiziger verzocht, even te willen letten op zijn twee kinderen van 3 en 5 jaar, daar hij even weg moest. De manjkwam evenwel niet terug en liet zijn kinderen onverzorgd achter. Deze werden naar het politiebureau gebracht, waar zich eenigen tijd later een man vervoegde, die verklaarde de kinderen te herkennen als die van zijn broeder, F. v. d. W„ te 's-Heerer.berg, die volgens zijn zeggen naar Duitschland ge gaan was. De rechtbank te Arnhem heeft den nalatigen vader thans, wegens het opzettelijk on verzorgd achterlaten van personen, tot wier ver zorging, verpleging en onderhoud hij verplicht was, veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6