IIEM lUIL tiDlUT EES KiltUIEI IK. B1ÜÜE&1LAND FEUiLLETOl VRAGENBUS LETTEREN EN KUNST RECHTSZAKEN. SOCIALE BERICHTEN Hoe urinezuur afzettingen ALLERLEI. Zaterdag IB Nov. Vierde blad Antw. Op 8 en 9 April. WAAK ONZE KAKING BLIJFT. Inde „Köln. Volkszeitungt" lezen we eene scliets van de ervaringen der Duitsehe duik boot-commandanten aan de „Moermankust," udar welke benaming het stuk zee ver- si..an wordt, dat den overgang vormt tus- scheu de Noordzee enden Atiantischen Oce aan. Eéne uitlating daarin trekt onze aan dacht. Van de schepen, die daar in den grond werden geboord, hadden zeer vele, ja de meeste, zegt het verslag, levensmid delen aan boord, vooral haring. „bit feit," zegt het blad, „is te opmerke lijker, daar deze schepen uit Engeland kwa rren, cn Engeland zelf, zoöais bekend is, .Nederland en Noorwegen dwingt, hem liet grootste deel van hun haringvangst af te staan. De Eugclschon leveren dus, naar liet schijnt, de uit Holland en Noorwegen af komstige haring weer aan Rusland. Enge land zak zich natuurlijk wel een behoorlijke winst daarop laten betalen. „Fóh stoomschip van 2000 ton had voor een ïnillioen (mark) haring aan boord." VAN ONS HOF. De Haagsehe kouier van de „Pr. Gr. Ct." schrijft: Maandagmorgen der aigeioopen week maakte onze lieve Prinses Juliana nog een wandelrit, in lialf-open landauer door het Bosch en des middags gevoelde Zij zich niet wel en constateerde de hofarts, dat Zij koorts had, zoodat het raadzaam scheen Haar bed te doen houden. Gelukkig schijnt Haar ongesteldheid van lichten en voor bijgaande» aard te zijn, want de Prinses is, hoewel Zij Haar kamer nog moet houden dartel en wel, en naar men hoopt zal Zij 'binnen enkele dagen het paleis weder voor Haar dagelijksclie rijtoeren mogen verlaten Er ligt blijkbaar wel iets goeds in het verhai'dings-systeem, dat ten aanzien van 'het Prinsesje wordt toegepast, door Haar in weer en wind, steeds van de buiten- vooral ook boschluckt te lateu genieten want Zij ziet er flink en gezond uit met Haar bode blozende wangetjes en Zij groeit ai aardig op. Naar 'k uoor gaat het ook met Haar spelenderwijs ieeren heel bevre digend, al wordt en terecht nog niet te veel van. Haar verlangd en het grootste deel van den dag nog spelend door gebracht. Ik sprak daar van een verhardmgs-sys- teêm. Dat schijnt bij ons Hof wel alge meen te worden toegepast. Ook de Konin ginnen hebben de gewoonte om jgeeu kou of regen en wind te ontzien. Zondag der vorige week b.v. deed de KoDingiu-Moe- der Haar gewonen rijtoer, even goed ais anders niettegenstaande er een tamelijk ne- vige storm woei. Handel in iage auto-nummers. „De Auto" ockrijn: De advertenties in enkele dagbladen, waarbij lage autonummers te koop werden ge- vraagu en aaugeboden, hebben tot heel wat opotterajj aanleiding gegeven. Het is inderdaad toch. wel heel er»? dwaas. Waarom toch zou iemand, die „oorlogswinst" gemaakt heeft, zich moeten schamen, zoo hij die winst op eerlijke en volkomen faire wijze heeft verkregen? Is het, omdat er onder de z.g. „O. W.-numschen» velen zijn, die op minder nette w«ze aan hun fortuin zijn gekomen en men bevreesd is tot dezulken gerekend te zullen worden? Of schaamt de op de ladder der fortuin hoogeigo- klommene zich ervoor, vroeger op een lager sport te hebben gestaan? Hoe ongemotiveerd ook, lijkt dit laatse ons het meest waar Bellij ^Erkent dient echter te Worden, dat over, 't algemeen het groote publiek alle O. W era vr«- wei over één kam scheert en hun nu met bepaald welwillend gezind is. Naar onzo be scheiden moening is dit ten opzichte van ver se!) éidenen hunner zeer onbillijk. Maar hoe dit ook zij, het schijnt een foit te wezen, dat menige O.-W'er zich gaarne een „deftiger" aanzien wil geven dan hom quali- tat qua te beurt zou vallen, en hij meent, dat hij d-it aal bereiken, wanneer hij tracht eenigs- znna het kaiakter van O.-W'er te verliezen. andaar de bespottelijke handel in lage num- merbewijzen. Hoe die handel mogelijk is, vatten wij nog niet recht. Immers is daartoe noodig de „wel willende medewerking" van ambtenaren aan de provinciale griffiën, meer bepaaldelijk van den ambtenaar, belast met de uitgifte der nummer- bewijzen. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat die ambtenaren aan zulk een geknoei zouden willen medewerken. Want practisch levert deze handel groote be- - iwaren op. De bestaande registers en de mm- roersbookies, welke ook bij de politie in gcbiuih zijn, geven toch bij ruiling verkeerde namen aan, hetgeen tot allerlei verwarringen aanlei ding moet geven. Zoo kan het gebeuren dat iemand, die zijn auto heeft afgeschaft en zijn nummer be wija al» „vervallen" bij de griffie heeft ingeleverd, te eeniger tijd een proceo-ver- baal thuis krijgt, omdat de nieuwe houder van hetzelfde nummerbewijs de eene of andere over treding heeft begaan. Het Bestuur van de K. N. A O. heeft daarin dan ook aanleiding gevonden oan pogingen in het werk te stellen ten einde aan dien dwazen handel een einde te maken. Aan de Commissa rissen der Koningin in de verschillende provin ciën zal worden verzoent om in den vervolge geen lage of vervallen nummers meer uit te geven, dooh gewoon met de nummering naar boven te gaan. Dit was totnogtoe steeds ge bruikelijk en er werd niet. dan bij hooge uitzon dering van dezen regel afgeweken. Waarschijnlijk zal dit reeds voldoende zijn om voortaan den handel in lage autonummers on mogelijk te maken. Bureaucratie. De „U. Gt." verhaalt't Ge beurde ind e bovenzaal van het Koninklijk Postkantoor te Utrecht. Een der bestellers vond bij het ordenen zijner stukken een brief geadresseerd aan Mevrouw X.Damstraat.Daar hij er eenigszins- aan twijfelde, of dit adres wel juist was, vroeg hij het aan een collega van dezelfde wijk. „Wel wee," ant woordde deze, „op. woont Adat weet ik vast èn zerk er, want bijna lederen dag heb ik een krant ■voor hen." En ook al de anderen van *t vierde waren het er over eens, dat me vrouw X.niet Damstraat..woonde. „Is het soms geen Ramstraat?" riep er een van het zevende wijk. „Nee, d'r staat Damstraat, maar misschien is 't adres verkeerd opgegeven." „Laat 's kijken. Wat?.Mevr. X. Die hoort in 't zevende." „Even nazoeken. En jawel, 't kwam uit: Mevr. X... Kam- „Nou, neem jij 'm dan maar mee!" En de brief vloog naar de andere tafel. Onge lukkig genoeg kwam echter juist op dat oogenb'ik één der hoofdkestellers op de zaal. Hij zag het net. „Wat is'dat daar?" don derde hij hen vriendelijk tegen. 't Gevalletje werd hem heel duidelijk ver klaard. „Maar, stommerik!" bulderde hij min zaam tegen den besteller van 't „vierde" „dat is toch niet volgens 't reglement. Als je een onbestelbaar stuk hebt, zet je dat er op met vermelding van 't waarschijnlijke adres. Dan geef je 't aan den hoofdbestel ler, die het onderzoekt en het daarna weer in de bestelling doet. Vooruit vervul je plicht." De „stommerik" nam den brief weer te rug, zette er op: „Damstraatonbe kend, zie Ramstraat... en gaf hem toen aan den hoofdbésteller, die hem ambtelijk controleerde, opnieuw stempelde en over droeg aan den besteller van 't „zevende." Toen was de plechtigheid afgeloopen. Of er iemand gelachen heeft, weten we niet. HOE DE GANZEN BERAADSLAAGDEN. De heer J. J. v. B. schrijft aan de „N. Ot." Het is vrijwel vaai eene atgemeene bekend heid, dat sommige vogelsoorten er bijzondere samenkomsten op na houden, waar onderling beraadslaagd wordt over de te volgen ge dragslijn bij bepaalde otndernemiugen. Vast staat bijv., dat de ooievaars in het najaar, vóór de groote reis naai' het Huiden aan vaard woidt, eerst op een bepaalde verza melplaats bijeenkomen en al is het misse, non nog volstrekt niet bewezen dat daar in wer kelijkheid 't beruch'.e ooievaarsgericht gehou den wordt het uitstooten en afmaken van zieken en zwakken liet is toch meer dan waarschijnlijk, dat daar wel degelijk het ten en.ander over hun aanstaanden tocht ver handeld wordt. Vogels die nu bijna voortdurend samen spraken houden en dus vrijwel ook steeds tezamen handelen, zijn o. a. de ganzen. In de singelgracht vóór mijn woning bevindt zich veelal een bepaald troepje van deze zonderlinge vogels. Het zijn een gent, dne oudere ganzen en een stuk of tien van 't voorjaar n.tgebroede, dus nu volwassen jon gen. Papa „gent", welke zioh door grootte nog altijd van alle anderen onderscheidt, is óók nog steeds „de baas". En als het troepje wegstemt, gaat „hij" voorop en volgt het restje in een rechte lijn, één voor één achter elkaar. Tenzij .de man, die hun voedsel geeft, hen roept, wordt deze orde als regel niet herroept, wordt deze orde als regel niet ver broken. Evenwel, soms schijnt er iets te hape ren, waardoor het vooropgestelde plan in duigen dreigt te vallen. Wat of de reden er van is, of er enkelen met de algemeene leiding niet geheel tevreden meer zijn en oppositie dreigen te voeren, of dat er soms een nieuw gezichtspunt is geopend, daar ben ik nooit met zekerheid acuter kunnen komen, maar ineens is de gehaele volgorde ver- FEU CIA CURTIS. 23) „Dat is nonsens, Victoria. Geen meisje wenscht oude jongejuffrouw te worden! Lie ve Hemel, denk eens na zoo iets als nieht Cordelia. Visites maken, zes maal per dag een kerk bezoeken ten minste, ik veron derstel, dat 7,ij dit in Londen doet en nooit Oen pretje hebben." „Wat denk je, dat je leven zal zijn, als je getrouwd bent?" „Welnu, wij zullen uitnoodigingeu doen en tilroodigingen ontvangen, wij zullen logés hebben en ben bezoeken, nu en dan zullen V.'c naar Londen gaan. Ik ben blij, dat Mal colm voldoende fortuin bezit zoodat ik mij ttiet met de keukeu behoef te bemoeien, want daar heb ik een hekel aan. Ik koop mijn trousseau geheel klaar en neera van alles zes dozijn. Nicht Cordelia kent een borduurster van het Hof door deze laat, ik de Initialen borduren." - >.En als je dat alles gedurende twee of nc jaar gedaan hebt, dsnk je dan niei. dat 0 van dat alles genoeg krijgt." „Neen, zeker niet. Neen. Ik ben geboren om een dergelijk leventje te leiden. Wat ben jc toch dwaas, Victoria. Nu geloof ik toch dat je een beetje jaloersch bent. Waarom neem je John. Ridding niet. Hij is dol ver liefd op je, je bobt maar een vinger uit te steken." Men moet weten, dat deze aanyraag reeds geschied was, doch Victoria had den jonge man afgewezen, buiten weten" van Enid. „Je moet nooit de gelegenheid, die zich aanbiedt laten voorbij gaan, zooals nicht Ada zegt, merkte Enid op. Ik begrijp niet, dat zij en nieht Cordelia niet getrouwd zijn, in hunne jeugd moeten zij er toch aardig hebben uitgezien." Toen Victoria alleen was, dacht zij bij zichzelf, het is alles gelijk aan een schilderij waar schaduw en licht op oorkomt. Wat zal het huwelijk na jaren van haar zelf ge maakt hebben? En wat zal van haar zelf geworden zijn? Mr.. Lewton wil een school openen voor de kinderen zijner parochie, een patronaat voor vrouwen oprichten, een lee&kamor voor mannen, Concert-avonden organiseeren enz., Victoria kon daarbij be hulpzaam zijn. Maar, het was nog niet dèt wat zij zocht. Ik ben eigenlijk maar een mop perend, ontevreden meisje, zeide zij tot zich zelf. Ik ga vrat wandelen, dan gaan de mui zennesten uit mijn hoofd. broken en kluit bet geheele troepje luid sna terend in een kringetje bij eikaar. In het midden de grens en daaromheen, de halzen naar hem uitstrekt, met drukke en kor te snatertonen, zijn trouwe volgelingen. Van tijd tot tijd dringt er pen met druk lawaai tot vlak voor den aanvoerder, om daarna op zijn beurt, weer voor een ander plaats te maken. De pater familias, nu eens kalm, dan weder heftig, staat ze alleen te woord Soms komt er een, Hie T al te bont maakt. Dan snatert alles wild door elkaar als in een verwoed krakeel. De schuldige tracht uit den vijandig opdringenden cirkel te ge raken. Gelukt dit niet snel genoeg, dan werpt de gent zich woest op hem, rekken die an deren met vreemde draai bewegingen hun kop pen en halzen dreigend naar hun slachtof fer uit en ontaardt het gesnater in een koor van verontwaardigde kreten. Maar onmid dellijk daarop keert de jast dan terug, scha ren zij zich weerin de oude volgorde en hervatten vreedzaaam hun tocht. Dooh soms ook blijkt het gemoedelijker toe te gaan, dan wordt ook wel eens het aanvankelijke plan er aan gegeven en een andere koors ingeslagen oppositie heeft gelijk ge- kogen. PETPROGRAD OP OOTMARSUM De heer J. J. van Eeinse deelt in „Tuban- üa" het een en ander mede omtrent de naamsverandering van de Russische hoofd stad, en voegt daaraan het volgende toe: Dat alles hebben de couranten ons des tijds medegedeeld. wat velen niet zul len weten, is dit, dat aan Peter de Groote, toen hij in 1703 zijn' hoofdstad stichtte, de raad is gegeven haar den naam te schen ken van... Ootmarsum! Ten minste wan neer eene overlevering waarheid ba vat, die mij nog onlangs te Ootmarsum werd verteld en die ons ook wordt medegedeeld door den heer J. Geerdink in zijn boek over Twente. Een boerenzoon van het erve Bokum te Til- ligie tusschen Ootmarsum en Denekamp trok vandaar in hef einde der 17de eeuw naar Amsterdam om er eene betrekking te zoeken. Ofschoon hij goed ontwikkeld was, slaagde hij daarin niet naar zijn zin en begaf zich daarom naar Haarlem, waar hij bij? een Bloemist en boomkweeker werk vond. Mjel zijn goeden aanleg, verwierf hij door vlijt en trouw de achting van zijn meester. Juist in dien tijd bezocht Tsaar Peter de Grooie ons land. Toen hij na een klein jaar .weer naar Rusland terugging, nam hij een menigte Nederlandscihe handwerkslieden van allerlei bedrijf méde om lie.u in Rus land tot het bouwen van schepen ars anders zins van dienst te zijn. Toen de Tsaar ook een bloemist en kweeker vroeg, meldde Bo kum zich, waarschijnlijk op raad van zijn meester, aan en trok zonder dat zijn famJie te Ootmarsum ergens van wist met Peter de Groote naar "Moskou.' De Qotmarsumscke jongen kwam er tot groot aanzien. Toen eeuigen tijd later zijn broer de verre reis van Holland naar Mos kou maakte, om zijn Russisehen broer te bezoeken, vertelde deze hem, dat hij steeds vrijen toegang tot den Tsaar had en dat deze gaarne Hollandsch met hem sprak. Hij moest juist den volgenden dag mede naai de Oostzee, waar de Tsaar een nieuwe sad wilde bouwen en waar Bokum de plaats voor het keizerlijk paleis en de tuinen moest helpen kiezen. „De stad zat wel Nieuw-Am- s tor dam boeten," vertelde hij verder. „Ik heb den Tsaar voorgesteld, ze Ootmarsum te noemen," maar hij antwoordde lachend: „dan zou men denken, dat gij de stichter waart der nieuwe stadl" De £tad werd Petersburg gedoopt, maar bij "het uitbreken van den ooriog vervingen de Russen dien Duitsch-künkenden naam door het Slavische Petrograd.. V r. Wanneer mijn bediende als vrijwillig landsformer (en afgekeurd voor de militie) een aanschrijving krijgt om 1 of 2 maal per week een oefening mede te maken, en ik, als patroon, hem om die reden niet in betrekking kan houden, omdat hij niet gemist kan worden, is hij alsdan nog verplicht om aan deze aanschrijving gevolg te geven? Antff. De vrijwillige landstorm gaat een verbintenis aan en moet de opgelegde plichten, zoolang hij niet uit fiet verband is ontslagen, nakomen, Vr. Ik ben van de landstormlichting 1909. Mijn „van" begint met R. Wanneer kan ik voor den dienst opgeroepen worden? Antw. Vermoedelijk in de maand Februari. V r. Ik ben van de landstorm-lichting 1908. Mijn naam vangt aan met de letter B. Is er kans op dat wij spoedig worden opgeroepen? Antw. U hebt kaDS in Februari te worden opgeroepen. V r, Is er in Haarlem ook een Vereeniging van R.-K. Winkel- en Handelsbedienden? Voor mannelijke en vrouwelijke leden? Waar ook een cursus aan verbonden is en hoeveel zijn hiervan de kosten? Wie is de secretaris? Antw. Wendt u tot den heer C. A. P. Dammers, Kleine Houtstraat 41 rood, Haarlem. Vr. Kunt u mij opgeven: 1. Waar een ge sticht is voor Godsdienstwaanzinnigen 2. Ook wanneer de lichting 1917 van de letter M. op moet komen? Antw. 1. Een speciaal gesticht voor Gods dienstwaanzinnigen kennen wij niet. 2. Nog niet definitief bekend. Vermoedelijk in Maart. Vr. Is in de laatste trekking der Staats loterij het nummer 9669 met een niet of met een of ander prijsje *er uitgekomen? Antw. U kunt op ons bureau de legger komen nazien, waarin de trekkingen der loterij staan. Het zou van ons waarlijk te veel tijd vergen. V r. Mijn jonge poesje is lijdende aan diar- rhee, al wel drie weken. Nu zegt men dat het jonge kattenziekte is. Wat kan ik er tegen doen, daar ik haar graag wilde behouden? Antw. Wendt u tot een veearts. V r. Kunt u mij ook zeggen hoeveel R.-K. ker ken er in de stad Amsterdam staan? Antw. Volgens de Pius-Almanak telt men er 18 parochiekerken, en 6 bijkerken of openbare kapellen. Vr. van K. te H. Antw. Dat hangt van den Krijgsraad af. Wij vermoeden dat hij, na het uitzitten zijner straf, met klein verlof zal kunnen gaan. V r. Op welke data valt Paschen het vol gend jaar? RScrSRTïc-sa Vr lk ben gehuurd van 1 Mei 1917 tot 1 Mei 1918; ik ontvang mijn geld per drie maan den. Nu wordt Zondag, 12 November, mijn dienst opgezegd met zes weken tegen 1 Januari. Mijn geld heb ik 1 November ontvangen en toen is -van huur opzeggen mets gezegd. Antw We begrijpen uw vraag niet. Bent u gehuurd van Mei 1917 tot 1918 of van Mei 1916 tot 1917? In dit laatste geval kan men u, zonder wettige reden den huur met opzeggen dan tegen Mei 1917 Overigens is de termijn van opzeg ging inderdaad 6 weken. V r Kunt u mij ook ze£gen wanneer de lich ting Ï908 der cavalerie met klein verlof komt? En die van de pantserfortartillerie? Antw. Beiden op 1 December a.s. Vr Ik ben neringdoende en gemobiliseerd. Weldra'gaat mijn lichting af. Mijn zaak is vrij wel verloopen. Kunt u mij ook een goéd adres opgeven waar ik mij met kans van slagen kan vervoegen om steun? Antw Wendt u tot ae regeermgscommissie inzake Middenstandscrediet. (Adres: Ministerie van Financiën, 's-Gravenhage). 1 KUNST IN DEN HAAGSCHEN GEMEENTERAAD. De heer L. Simons «preekt zioh in de Nieuwe Courant" afkeurend uit over de wijze, waarop de Haagsohe gemeenteraad de zoo ge naamde volksvoorstellingen wil gaan «ubsi- dieeren. Als de Fransche opera ter bevordering van de Franaohe propaganda aan komt kloppen, zegt hij, wordit diep in den buidel getast, en een som van &O.OÜÜ schijnt nauwelijks hoog genoeg. Maar voor Nederlandsche voorstellin gen voor het Nederlnndscke volk gegeven ach ten de vroede vaderen een som van 8100 vol doende. Een dergelijk voorstel heeft v%q een steunen van onze Nederlandsche kunst absoluut niots. En dan de toegangsprijzen, berekend a 75 ets. In Duitsdhland rekent men 80 ets. als maxi mum-prijs voor het Volks toon eel, en sommigen willen zelfs den prijs op 10 pfenning «tellen. Wij rijn nieuwsgierig, of in de raadsvergade ring van Maandag a.s., waar het voorstel zal behandeld worden, geen «temmen meer zullen opgaan om onze Nederlandsohe kunst ruimer te steunen, en den vreemdeling te verwijzen naar zijn eigen autoriteiten, van wie hij trou wens ook reeds ondersteuning geniet. 5o. De wenschelijkheid om in "de jaarversia gen der beurzen verschillende punten op unt forme wijze ie doen behandelen, 6o. E>e wenschelijkheid om portvrijdom te verkrijgen ter zake van de briefwisseling: a. tusschen de districts-arbeidsbeurzen ouder ling; b. tusschen de correspondenten onderling. EEN ANGSTIO VOORUITZICHT. Uit Rijssen meldt men dat er nog steeds geen' uitzicht bestaat, dat'de beide jufefabrieken van de firma ter Hoist en Co., welke fabrieken al sedert einde Augustus 1.1. stil staan, weder grondstoffen zullen ontvangen. Waar het geheele plaatsje Rijssen met zijn circa 6000 inwoners bijna uitsluitend van de jute-industrie bestaat en er ongeveer f 10,000 (tien-duizend gulden) we kelijks aan loonen werd verdiend, is het begrij pelijk, dat de bevolking met kommer en zorg den winter tegemoet gaat. STAATSCOMMISSIE IN ZAKE DIENST VERHOUDING EN. Er zal een staatscommissie woTden ingesteld om in het algemeen rapport uit te brengen over de in het post-, telegraaf- en iele'oonbedrijf be staande dienstverhoudingen, met inbe/rip van de ïecruteering en de diensteiiii&rug Uitdrukke lijk wordt de loonregeling uitgesloten, iu deze commissie zullen alle hoogere en lagere post en telegraafbonden door bestuursleden vertegen woordigd zijn. Bovendien zullen in die commissie zitting hebben een aantal hoofdambtenaren van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie en van het ministerie van waterstaat. GEEN CONFLICT VAN RECHTSPLICHTEN VOOR SMOKKELAARS. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen twee landwecrplichlige soldaten der infanterie, die door den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch waren veroordeeld ieder tot eene maand gevangenisstraf ter zake van het op 2 Juli te Oeffeit pogen uit te voeren naar Duitschland van verschillende levensmiddelen, waarvan de uitvoer verboden was. Mr. H. G. V. Hijmans, die voor de beklaagden als raadsman was opgetreden, had bij zijn plei dooi aangevoerd dat voor de beklaagden had bestaan een confiict van rechtsplichtenzij had den de levensmiddelen willen brengen bij hun ouders, die in Duitschland even over de grens woonden; daar aan Nederlandsche onderdanen' in Duitschland niet dezelfde zorgen worden be steed als aan Duitschers en de bijstandscommis sies in Duitschland^ich niet ml Nederlanders bemoeien, verkeerden de familieleden der be klaagden in den biitersten nood. Het Burgerlijk Wetboek legt den beklaagden den plicht op hun ouders te verzorgen; beklaagden hebben dus onder een psychischen dwang gehandeld en het als hun plicht beschouwd hun familieleden bij te staan. Pleiter vond dus hier aanwezig den nood toestand, bedoeld in artikel 40 van het Wet boek van Strafrecht, en concludeerde tot vrij spraak van zijne cliënten, terwijl de advocaat- fiskaal concludeerde tot bevestiging ,van het vonnis. Het Hof oordeelde de schuldigverklaring dei- beklaagden juist, maar verminderde de opge legde straf voor ieder tot veertien dagen. ARBEIDSBEURZEN. Vanwege het bestuur der Vereeniging van Nederlandsche Arbiedsbeurzen is uitgeschreven een algemeene vergadering, te houden te Utrecht op 24 dezer, in het hotel Noord-Brabant, Vre- denburg ter behandeling der volgende agenda: lo. Op welke wijze moet de voorloopige rege ling der nationale arbeidsbemiddeling voor het hotel-, restaurant- en koffiehuispersoneel worden omgezet in een definitieve regeling? 2o. Arbeidsbemiddeling voor handelsreizi gers. 3o. Hoe wordt de arbeidsbemiddeling voor de binnenscheepvaart het best georganiseerd? 4o. De oprichting van fondsen in verband met reiskosten van arbeiders, die zich verplaat sen. te verwijderen. Tot de kwade gevolgen van overtollig urine zuur belmoren niet alleen spits ischias en rlieu- matiek, want ongetwijfeld is urinezuur ook de grondoorzaak van steenachtige afzettingen in de nieren en blaas. Kleine, scherp gekante urinezuur kristallen, veel gelijkend op glassplinters, verzamelen zich rond de teere niercellen en vormen niergruis, dat dikwijls zoo groot wordt, dat een operatie onver mijdelijk is. Maar een speciaal niergeneesimddel, genomen bij het optreden der eerste verschijnse len, dient succesvol te zijn ter voorkoming en verwijdering der urinezuur afzettingen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn- een spe ciaal nierengeneesmiddel. Zij herstellen de werk zaamheid der nieren, spoelen de urinekanalen door en reinigen deze, en verwijderen het urine zuur vergift en de vloeistoffen, die zich ophoopen en ontsteking in de spieren en gewrichten ver oorzaken. Om bij het gebruik van Foster's Pillen de beste resultaten te verkrijgen, dient de lijder te helpen door voldoende melk te drinken, voldoende water, en slechts licht verteerbaar, gezond voedsel en weinig of geen alcoholische dranken te gebrui- Fosteris Rugpijn Nieren Pillen dienen uitsIui tend voor nier- en blaaskwalen. Zij werken hoe genaamd niet op de ingewanden. Let er op, dat gij de echte Foster s Rugpijn Nieren Pillen krijgt. Iedere echte doos draagt de handieekening van James Foster. Te Haar lem verkrijgb. bij K. v. Eden, Spaarne 38, en J. j Göppinger, Gr. Houtstr. 147a. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a 1.75 p doos of f 10.— p. zes doozen. Zij had een flinken loop van een paar uur gemaakt, toen zij huiswaarts keerde, de mui zennesten had zij buiten gelaten, en de goede stemming was teruggekeerd, toen zij hét huisje van Mrs- Kelly voorbij kwam, waar de baby buiten aan 't spelen was, en Victoria die zelden een kind voorbij ging zonder een lach en een vriendelijk woord, nam het kind op en schertste ér mee. „Dank u, Miss, zeide Rose Kelly die de beweging gezien had. ïl u niet een oogen- blik rusten? U heelt nog een langen weg to maken." Victoria nam het voorstel aan en trad binnen. Het eerste wat hare aandacht trok, was een goed gelijkend portret van Mrs. Fitzge rald. Rose zag, dat zij er naar keek. „Vindt n niet, Miss, dat bet goed gelijkt. Mr. Denis heeft het zelf geschilderd toen ik trouwde." i ,J)e gelijkenis is uitstekend," zeide Victo ria. En Rose ging voort met te verhalen hoe goed Mr. Denis was, hoe braaf en ontwik keld. Wat ging haar dit eigenlijk allemaal aan, en toch luisterde zij er met welgevallen naar. Victoria zag een boek liggen in de venster bank. Zij nam het op en las den titel: „The Path to Heaven" (De Weg naar den Hemel) Victoria doorbladerde het boek en las bo ven één der Hoofdstukken het volgende op schrift: A Summary of Christian Faith and Practice." (Een beknopte samenvatting vande Chris telijke Geloofsbelijdenis en Prakte*J. Zij zag Rose aan en toonde haar het boek Ik zoude dit graag eens lezen, wilt gü het mij Jeenent vroeg zij opstaande. Mus Kelly was een beetje onthutst. Het is een Katholiek boek. Miss, zeide zij'aarzeiend. „Ja. bet is juist daarom, dat ik het gaarne wilde lezen." Ik vertang te weten hetgeen de Katholieken gelooven. Rose aarzelde nog, tot niet geringe ver wondering van het meisje. „Het is een heilig boek, Miss. Tk zonde niet -gaarne hebben dat er deu spot mede gedre- vven werd," zeido zij kleurende over de vrij heid waarmede zij tot de dochter van den Squire sprak. „Gij kunt toch wel begrijpen, datJk, dat beek niet oneerbiedig behandelen zal t zeide Victoria met onvers,cholon verbazing. „Ik wensch alléén te onderzoeken welke de leer is der Katholieken. Ik beloof u, dat niemand anders het in handen krijgt- Ik zaï toch geen boek leenen om er den spot mee te drijven, kunt het mee nemen Miss, eu zoolang behouden als u wenscht, zeide Mrs Kelly ern stig. Zoude u zoo goed willen zijn, als ik het vragen mag, het mij zelf terug te brengen?" „Zeker, zal ik dat doen," antwoordde Vic toria en zii gjng naar huis terug. Victoria trachtte voortaan haar wandelin gen zóó te maken, (lat zij den Vicaris niet meer ontmoette. I)oze had zijn aanvraag nog. niet tot deu Squire gericht, hij wilde het jon ge meisje niet overrompelen en haar den tijd tot nadenken lateu. Hij was op het oogen- biik bezig de afschuwelijke galerij, waardoor do St. Dunstans Kerk werd misvormd, te vernieuwen, een werk. dat door den Squire werd afgekeurd. Victoria ontmoette in de la als le weken Mr. Lewton-Whyte siechts in gezelschap van nieht Cornelia of Enid, maar de leans was niet vun plan in het oneindige te wachten en zoo wilde hij, tegen bet einde van de ®nnI"5 Juli er een eiude aan maken, hij meende nn Victoria voldoende tijd te hebben gegeven om een besluit te nemen. Gedurende al die weken bad bet jonge i (i'itzirci'Hlfï, no oh haftf zoem meisje noch iwre- r «ww gezien. Oom Ralph was in dien tussolien tijd naar Londen geweest en weer teruggcKomeu. Hij was erg afgetrokken en meestal met zichzelf bezig, zoodat Victoria grootendeels aan haar lot was overgelaten, want, Emd was onafscheidbaar van haar verloofde. Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 13