IIENE IlilL ClililT Kil UIIETEREI Kt BE OORLOG BUITENLAND WAT ANDEREN ZEflüEN FEIIiLLETHII LETTEREN EN KUNST SOCIALE BERICHTEN MRS,- CARBID, en 91IELAMPEH vanal S3 c! Schagchelstraat 7-9 bij de Anegang H. J. v. d. MEER, Maandag 20 Nov. Tweede Blad VERSPREïDE BERICHTEN CÖKLOI*S-ftLLE.RLEI UIT HET LEVEN VAN VON MAOKENSEN. OORLOG IN DE GLET- 6CI1 ER WERELD. IBerichfett in drie regels. FELICIA CURTIS. 23) De deur werd geopend en Briggs kondigde "tot noodige waardigheid het bezoek aan D:u den Vicaris. GROOTE PARTIJ JASBESCHERMERS 69 ct. Het Poolsdie leger. Naar de bladen, volgens bericht van hel Wiee- Jicr C'orr. Bur., van welingelichte zijde verne men, zal da oprichting van het Poolsche leger geschieden door Duitschland met medewerking van Oostenrijksch-Honga'arsche officieren. De kern van het toekomstige leger vormen de Pool sche legioenen (het Boolsche hulpcorps), die sedert Augustus 1914 als deel van het O.-ll. lager mot roem in de gelederen der bondgenoo- ten, hebben gestreden en thans door keizer lrans Jozef ter beschikking van het Poolsche leger werden gesteld. Het Poolsche leger is Poolsch-nationaal, du3 nóch Oostenrijksch-Hongaarsch, nóch Duitsch. Alle commando's staan open voor Poolsche officieren, ze zullen echter voorloopig, wegens gebrek aan dezen, gedeeltelijk door Oosten- rijksch-Hongaarsche en Duitsche officieren waargenomen worden. Het toekomstige Poolsche leger wordt voor loopig toegevoegd aan het Duitsch© leger. Deze toevoeging, niet inlijving, zooals in eenige bladen abusievelijk werd gezegd, heeft ten doel aan de Poolsche afdeelingen het vol kenrechtelijk karakter van geregelde troepen te waarborgen. De positie van de beide gouverneurs-gene raal te Warschau en te Lublin ten opzichte van hun opperste legercommando's wordt door de overeenkomsten omtrent het P.oolsehe leger niet gewijzigd. De II- en mijn oorlog.' Lr- is weer een lijst verschenen, vermeldende Lot aantal, dat verloren ging en van de schepen, .Welke zware schade beliepen tengevolge van den oorlogstoestand (ditmaal de opgave over liet tijdperk tusschen 1 April en 30 September 1016), samengesteld door Blom Van der Aa, assurantiebezorgers en assuradeuren te Am sterdam. Do lijsten over het tijdperk van het begin van 'den oorlog tot 30 September vermelden een aantal van 1840 schepen met ongeveer 3.381.100 bruto ton, waarvan 96 schepen met 268,682 br. ion hersteld zijn. Voor rekening van do neu tralen komen daarvan 402 soh. met 624,547 br. t., waarvan 40 scli. met 110,718 br. t. gere pareerd; voor die van de oorlogvoerenden zijn de cijfers o. s. 1438 en 2,756,5S3, en 50 en 157.064. Van de neutralen staat Noorwegen boven aan: 159 sell, met 220,570 br. t., waarvan her steld 7 soh. met 11,696 br. t,daarna komt, wat de tonnemaat betreft, Nederland: 66 seh. met 157,508 br. t-, hersteld 14 soli, met 66,265' br. t,; verder Zweden met de volgende cijfers: 71 en 77,854, eu 10 en 15,014; Denemarken met 53 en 57,587, en 5 en 3224; enz. Van de oorlogvoerenden staat Engeland na tuurlijk ver bovenaan. De cijfers zijn voor ge wone schepen e. s. 571 en 1,896,537, en 29 en 117,047, waarbij komt aan verloren trailers enz. 422 soh. met 57,497 br. t., waarvan hesrteld 7 «oh. met 601 br. t. Volgt F rank rijk met 117 en 223.978, en 7 en 15,041; Duiteeliland 86 en 213,185, en 10 en 24,307; Italië 115 en 196,052, eu 1 en 141; enz. Opgemerkt dient te worden, dat sedert 30 Sept, IJ. weer heel wat schepen, vooral weer Noorsche en Engelsche werden ge torpedeerd. Do stemming i" Roemenië. -Een Amerikaansch amtenaar van do „Stan dard Oil Company," werkzaam in Roemenië, heeft op zijn terugreis naar Amerika te Rris- tiania in „Verdensgang" een artikel gepubli ceerd over den toestand en de stemming die nj liet uitbreken van den oorlog in Roemenië h eerechten. Onder het volk brak een panie.k uit, toen de oorlogsverklaring bekend werd vertelt liij want niemand behalve de groot-grondbezitters wenaohte den oorlog. Het is buitengewoon be lachelijk de Roemenen een oorlogszuchtig volk te noemen. Zelfs de soldaten vechten niet uiit vaderlandsliefde en geestdrift, maar gaan aleohte gedwongen naax het slagveld. Of de Roemenen goede soldaten zijn is moeilijk te zeggen, in ieder geval zijn zij voldoende gehard en aan ontberingen gewoon. Reeds bij mijn ver trek was de duurte der levensmiddelen in Roe menië buitengewoon bezwarend. Zelfa het graan voor broodbereiding was duurder dan in Noor wegen, ofschoon Roemenië een dor landen van Europa ia, dat het meeste graan voortbrengt. Op een vraag of men in Roemenië aan een eindoverwinning gelooven kan, antwoordde de Amerikaan dat de stemming onder de bevolking' over hot algemeen tamelijk pessimistisch ge- weest was. Sinds zijn vertrek was de toestand nog aanmerkelijk ernstiger gew orden voor Roe menië. Reeds destijds had men geen spoor van national o geestdrift bemerkt, meer van ver holen ontevredenheid. Do duurte en do oorlog zelf zouden daarom waarschijnlijk aanleiding geven tot oolusten. Door tussehenkomst van Z. H. den Paus. Dezer dagen meldden wij roeds, dat door be middeling van den H. Vader verkregen was, dat de graven der op Gallipoli gesneuvelde l'ran- sclie en Engelsche soldaten ongeschonden zou den behouden blijven. Do kardinaal-aartsbis schop van Parijs heeft nu van den kardinaal-staatssecretaris Gasparri een schrijven Ontvangen, "waarin bovenvermeld bericht bevestigd wordt. Kardinaal Gasparri vermeldt daarbij, dat van het Turksche ministerie van oorlog fotogra fieën van de veschillende kerkhoven, waar de Eransclie en Engelsche'soldaten begraven lig gen, ontvangen zijn. Hierbij zijn gevoegd twee uiteenzettingen over den toestand der graven op Gallipoli, een van de hand van den Katholie ken en een van den protestantsdien aalmoeze nier. Daar Blechts één exemplaar dezer fotogra fieën ontvangen is, zullen deze op 't staats secretariaat bewaard blijven, waar zij echter steeds bezichtigd kunnen worden om hen, die nog eenigszins ongerust zijn, volkomen gerust te stellen. Op laster betrapt. In de „Times" heeft Dr. Waller van het phyaiologiseh instituut te South Kensington beweerd, dat het grootste deel van het vet, dat door het Amerika,ansche hulpcomité voor de bevolking in België wordt aangevoerd, naar Duitschland gaat om op nitroglycerine ver werkt te worden. „Want 6 pond vetgeven 1 pond nitroglycerine. Als wij dus 50.000 ton vet naar België door laten, verzorgen w ij Duitschland met 10.000. ton nitroglycerine, waardoor wy zeker het schitterendste vooi- beeld van nationale zelfopoffering geven, dat ooit gezien werd." De heer E. Carton de Wiart, financieel ge volmachtigde van de Belgische rgeeering-ko.nt nu in de „Times" hiertegen op. De uitreiking toch van het vet door het Amerikaancshe Onderstand-Comité geleverd, heeft onder stren ge controle plaats en van enttrekking aan het doel kan geen sprake zijn! „De beschuldi ging dat door het hulpcomité tot bereiding van nitroglycerine zouden dienen, is niet alleen op zichzelf valsch, maar kan ook tot een onjuist oordeel over den toestand leiden, en zou daar door een noodlijdend volk het onontbeerjijke voedesl doen derven." Hiermede is thans zij 't dan ook terwilie van het Belgische volk een Engelsche lastei - bericht als zoodanig gebrandmerkt. Dit heeft men in de tegenspraak van den heer Carton de Wiart wel te verstaan. Een Zweed en de blokkade der neutrale lamlen. De bekende Zweedseho econoom Julius Sell- man heeft in het dagblad „Allelianda" een artikel over bovengenoemd onderwerp geschre ven dat om zy'n zakelijkheid de aandacht van alle'neutralen verdient, Wij ontleenen daaraan: De blokkade der- neutrale havens heeft thans haar oorspronkelijk karakter verloren. Zjj is nu een blokkade uit het oogpunt van handelspolitiek, waarvan de bedoeling is om door belemmering van den toevoer van levens middelen een druk op de neutrale Noordelijke landen uit te oefenen en tevens door inbeslag neming van die verbruiksartikelen dier landen de eigen voorraad (van Engeland) te verg roo ien. In de naaste toekomst moeten wil rekenen met een Eugelsch volk, dat zelf met moeilijk heden. met de levensmiddelen te kampen heeft. En tegen een zoodanig Engeland helpen geen onderhandelingen of volkenrecht. De behande ling van IJsland, dat aan Denemarken behoort, is een waarschuwend voorbeeld en tevens een teeken van zwakte. Engeland heeft visch noo- dig en zijn eigen vi sell vangst wordt dooi de Duitsche duikbooten bemoeilijkt. Nu wordt het eigendom van een ander land eenvoudig in be slag genomen. Gelooft iotnand, dat Engeland door overeen komsten zich zou laten weerhouden de voor Zweden bestemde graanladingen in beslag te nemen, als zijn eigen landskinderen honger lijden? Do Noordelijke landen moeten met de feiten rekening honden en niet met phrases." En de Noordelijke landen niot alleen, maar alle neutralen, voegen wij erbij. De Fransche industrie onder Amorikaanseh Protectoraat, ,Het „Berner Intelligenzblat" berekent, dat Noord-Amerika nu dertien duizend milliard franken goud reserve heeft, en voorspelt, dat do terugslag van dit feit op Europa wel niet lang op zich zal laten wachten. In Frankrijk bemerkt men reeds, dat de uit voer van al liet goud naar Amerika, bedenke lijke gevolgen na zich sleept. Niet alleen heeft de Amerikaansche Industrie zicli geheel van de Europeesche losgemaakt, maar zij begint ook filialen in Frankrijk op te richten. De be kende Amerikaansche voorstander van 'den vrede, Henry Ford, heeft een automobielen- fabriek in Frankrijk opgericht. Het spreekt vanzelf,dat daar geen „Tanks" vervaardigd wor den, want de pionier van hot vredesdenkbeeld is consequent, maar met de constructie van automobielen voor touristen verdient hij toch 60 mil li oen dollar per jaar! Voor het vervaardigen van landbouwmachi nes zijn niet minder dan vyf Amerikaansche fabrieken in Frankrijk opgericht. Men heeft nu het plan geopperdom een reusachtige Ame- kaansche-cement-fabriek met 20 groote kalle- ovens naar Frankrijk over te brengen. De goud draad-industrie, die vroeger een monopolie w as van Lyon,-is geheel naar Amerika verplaatst. Zoo ziet men, dat men, óp de vraag: Waar voor vecht de Entente eigenlijk? volstrekt niet hot antwoord schuldig behoeft te blijven. De Entente vecht om, zonder dat te bedoelen, Amerika rijk te maken. Suffragette Mrs. Pankhurst. Uit Engeland komt het bericht, dat Mrs. Bankhurst, de bekende suffragetten-léidster, dezer dagen weder eenige minder aangename ervaringen heeft opgedaan. De vorige week trachtte zij als leidster eener deputatie, die minister Grey over d|;u toestand in Grieken land wilde spreken, dj: wandelgangen van het Hoogerhuis binnen te gaan; dit werd haar echter belet. Een ander minder aangename ervaring wachtte haar, toon zij als geleidster van een aantal Fransche munitie-arbeidsters, die een bezoek aan de Engelsche fabrieken brachten, het woord wilde voeren in eene vergadering waar ook de Fransche gasten aanwezig waren. De vergadering wilde haar niet aan het woord laten komen, omdat het als een onbeschaamd - held van haar werd beschóuwd, zich óp den voorgrond te stellen en een deel van wat in de munitenijverhe-id bereikt was, ftls hare per soonlijke verdienste beschouwd te willen zien. De populaire Duitsche generaal Von Mackensen is een werkkracht, zooals men maar zelden vindt. Hij slaapt nooit meer dan vij uur en is den overigen tijd bijna steeds aan zijn schrijf tafel te vinden, 's Morgens om 6 uur neemt hij een eenvoudig ontbijt en, nauwelijks klaar, staat hij reeds met een blauw potlood voor de groote kaart aan den muur. Van tijd, tot tijd nadert hij het venster, drukt zijn gezicht tegen het koude glas en ziet nadenkend op straat. Zijn naaste omgeving beweert, dat hij nooit een' besluit genomen heeft, alvorens alle om standigheden, die misschien ook de tegenstan der rich ten nutte zou maken, nauwkeurig te analyseeren. En terwijl aan het front de hevig ste gevechten woeden zit hij in zijn kamer aan de telefoon en verliest ook geen oogenblik zijn ijzige kalmte. Met zy'n soldaten gaat hij blijkbaar buiten gewoon vriendschappelijk om. Eens met zijn adjudant wandelend, passeert hem een Duitsch soldaat zonder te groeten. De veldmaarschalk roept hem terug en nu ontspint zich het vol gend© gesprek: „Waarom ben je me zoo in gepeins verzon ken voorbij gegaan?" „Neem u me niet kwalijk, ik zag u niet." „Ik vraag niet, waarom je me niet groette, maar waarom je zoo nadenkend keek." „Ik heb al eon maand lang geen bericht van huis. In haar laatsten brief schreef mijn vrouw, dat het kind riek is." Mackensen geeft rijn adjudant een teelcèn en deze noteert liet adres van den soldaat. Twee diagen later krijgt d© militair van den burgemeester van zy'n gemeente - telegrafische Inlichtingen over den toestand van zijn familie. In het Oortlergebied heeft zich een drama tische oorlogsscène afgespeeld. Eenige Ita lia ansche Alpini hadden over de ijswanden van den Thurwiser, waarvan do bestijging steeds als oen prestatie van den eersten rang gold, met ongelooflijke, dagen lang durende moeilijk heden en gevaren een machinegeweer gebracht op den nauwelijks een vierkanten meter broeden -top. Vandaar uit beschoten ze met veel succes do vijandelijke poorten. Maar van den Ortler, den beheerscher van het hooi© gebied-, begon de artillerie van den tegenstander te donderen en het eerste schot was een treffer. Het Ita- liaansche machinegeweer en zijn kranige bedie ning sloegen te pletter, na een val over dinzend meter hooge ijsmuren, op de ijsvelden beneden. I 1 A L I e, Tegen de slavernij. Kardinaal-staatssecretaris Gasparri heeft in naam van Z. H. den Paus aan den voorzitetr van den Bond tegen de slavernij den volgenden i>r])y edschmi'Van het huidige oogenblik, hoe dringend en ernstig rij ook zijn kunnen de heilige armoede van den Opperherder met ver hinderen om do bede, welke gy m naam van den Bond tegen -dn riaverny, dm Hem sinds lang zoo dierbaar aan Zyne voeten neerge legd hebt, welwillend te verhoeren. De II Vader wenscht, dat gy van deze by- zondere'liefde voor een werk dat zoozeer het ideaal der naastenliefde, door Christus aan de wereld gebracht, in zich verwezenlijkt; Óen kleine waarborg wilt .zien in het gouden hor loge, dat ik in Zijn naam voor de loterij ten bate van dit liefdewerk hierbij toezend. Door deze gift wenscht Z. H. tevens den wenseh te symbolise©ren, dat in de raadsbe sluiten der Goddelijke Voorzienigheid weldra het gezegende uur gekomen zij, dat, de weldoen de actie van den Bond tegen de slavernij over bodig geworden is door de algemeene gelijkheid en broederschap, die uit de taal en uit de be schaving een. woord en instelling zal dringen, welke reeds sinds twintig eeuwen door de kracht van het kruis uti het christelijk geweten Moet verdreven is. Carranza heeft beloofd om 8 Amerikanen, die te ParraJ in Mexico als spionnen gevangen zijn genomen, onmiddellijk vrij to laten. Uit Weenen wordt gemeld, dat het bericht, dat do Oostearijksche troonopvolger bot mede regent zou worden benoemd onjuist Is. Het stoffelijk overschot van Sienkiwioz, is vocMoopig te Vervey bijgezet en zal nader hand naar zijn vaderland worden overgebracht. De brouwerijen te Munchen zullen van af 15 dezer nog slechts de helft dier hoeveelheid bier, die anders wordt verbruikt, leveren. De stad Boedapest heeft den prijs van gas, electriciteit en waterleiding verhoogd. Deze verhooging zal verscheidene mill. Kr. inbrengen Het natuur-historisehe rijks-museum te Stockholm, een van de belangrijkste musea der wereld, is door den Deenschen koning ingewijd. De „Roeakoje Wjedemosti, zegt, dat, de verjaardag(der bevrydiing(?) van Saloniki in het gelieele land feestelijk werd gevierd. De eersto volledige zitting van het Pruisi sche huis van afgevaardigden zal 20 November plaats hebben. DE SCHADELOOSSTELLING AAN KAMERLEDEN. Do Kamerber.chtschrijver van „He; Vader land" maakt eenige opmerkingen over cle scha deloosstelling aan Kamerleden nu dienaan gaande in de Kamer een beslissing is ge vallen. Hij schrijft: Op welk bedrag men die ook stelle, 20OJ, 300!) of 10.000 gulden men loopt altijd de kans, dat er lieden zijn, die om de linan- qieole .vtoordeelen het ook overigens zeer' behoorlijk ambt begeeren. Aan den anderen kant zullen er altijd lieden zijn die er financieel op vooruit gaan mot een Kamerl.dsbezold ging en anderen die er op achteruitgaan. Elen maatstaf om inderdaad „schadeloos te stellen" is er niet. Ten slotte kunnen wij niet inzien, dat de plicht den Kanteneden een onafhankelijk be staan to verzekeren, op de hoogte der be zoldiging van invloed kan zijn, omdat er lieden bestaan, die met een inkomen van f 2000 volkomen onafhankelijk zullen blij - ven, anderen die met f 20.000 nog altijd afhankelijk zijn. De eenige reden voor de bezoldiging is dan ook o.a. dat het werk zijn loort waard is. Het Kamerlidmaatschap eischl tegen woordig zoo goed als don geheelen mail en somtijds nog veel méér. Gemakkelijk is ,het werk ook niet, het vereisebt een studie en Oen veelzijdigheid, zooals die niet bij iedereen - gevonden wordt. Men kan natuurlijk de rijken voor niets krijgen. Zij hebben geen bezoldiging vaai noode. Maai' de workers in de maatschap pij, op wier aanwezigheid in een Parle ment terecht hoogen prijs wordt gesteld, zijn niet voor niets te krijgen. Voor hen móet men de bezSMging hebben, hun moet men het Kamerlidmaatschap mogelijk maken door de wedde. Nu is de groote vraag: uit welke standen en klassen wil men de Kamerleden recru- toeren? Uit alle? Maar dan is een scha deloosstelling van f 31X10 veel te laag; geen man zonder fortuin 'zal een ambt van 5 of 6 duizend gulden laten varen om ais Kamerlid de helft te ontvangen. Wie mag dat doen tegenover zijn gezin? Fn daarom betreuren wij het zeer, dat de Kamer in deze do bescheidenheid heeft gesteld boren de doelmatigheid en dat zij alweer voor goed in de grondwet heeft vaa;- gelegd een bezo'diging, de thans reeds veel te laag is èn voor het werk, en in verband met de wenschelij'kheid uit alle kringen de leden te recrutoeren, èn in verband mot de levensstandaard in ons land, en die in de toekomst vermoedelijk nog orger te laag zal blijken. De Kamer is natuurlijk in een zeer moei lijk parket; zij is in slaat haar salaris zelf vast te stellen en dat zal altijd op d e be zoldiging drukken. Wij hebben natuuilijle dik wijls de kritiek op de „quinze mille" ge lezen en gehoord, maar zij heelt ons al tijd geërgerd. Wil men werkelijk een de- mocratischo grondwet dan moet men ('°m_ een zoo lage bezoldiging als f 3000 is niet een groot deel van do beste werkers in de maatschappij den toegang tot den Kamer sluiten. Wij zouden het deswege wenschelijk L b ben gevonden: dat geen vast- bedrag in de Grondwet werd vastgelegd, dat de Regee ring het recht zou wordon gegeven op voor- stol of in overleg mot den Raad van State de bezoldiging vast fco stellen en dat die bezoldiging zoo werd gefixeerd, dat zij een billijk gemiddelde weergeeft van in de maat schappij betaalde salarissen, wat zij' nu niet Het was op een drukkend heeten namid dag; dien morgen had Victoria, Denis en zijne Moeder in een pony-wagentje ziqurij- dou, komende van-de „Solitude doch zij 'meiden haar niet gezien. '/-li 'had veel ge- 1 zen en nagedacht in het hoek, dat zij ge leemd had, zij nam het mee naar de Abdij om aan de oplettendheid van nicht Ada., die van nicht Cornelia weer de plaats had inge nomen, te ontkomen. Nicht Ada was streng „Evangelisch." Wanneer de beide zustere te zamen waren 'edetwistten zy altijd omtrent Geloofspun ten, want Miss Cornelia was van meenjng, h»:. er menig misbruik in de kerkelijke za ken was ingeslopen. Van de twee zusters, hield zij 't meest van de laatste. Cornelia had -en liever en zachter karakter en was ook nicer ontwikkeld Ür. Lewton-W-hyte reikte haar de hand. si rak een oogenblik over de hitte en zette zich neer hij het werktafeltje van Victoria, nog vóór dat het meisje van liare verbazing bekomen was. „Vindt gij niet, dat- ik de geduldigsto man van de wereld ben?" vroeg hij, zijne oogen op haar gevestigd houdende en vermaak schoppende in hare verwarring. „Geduldig? Is u geduldig geweest? vroeg hei meisje op de haar eigen manier. Ik ben er van overtuigd, dat u vol op gelegenheid geboden wordt om deze deugd te beoefenen, minstens i ode ren dag al was 't maar met Mrs. Stelle." „Zeker, die goede vrouw zorgt er voor dat ik deze deugd eiken dag in praktijk kan brengen, antwoordde hij met een glimlach, maar dóór gaat liet hier niet over; ik ben gekomen om over u te sproken. Victoria zweeg. „Toen ik het schijnt mij reeds lang ge leden te zijn de eer had u te vragen mijne vrouw te willen werden, licht gij mij- verzocht u eenigen tijd te willen geven om hierover na te denken," begon liij, terwijl Victoria hare oogen neergeslagen hield op haar werk, over denkende dat Briggs nicht Ada, als een goed geschoolde knecht, was gaan verwittigen van het bezoek van den Vicaris. „En nu ben ik gekomen om uw besluit te vernemen. Wees zoo goed mü niet langer in de onzekerheid te laten." Dadelijk zal nicht Ada hier zijn, dacht Victoria en deze, z'J Wls« het, meende dat liet niet behoorlijk een jong meisje één oogenblik met een fongmensch alleen te la ten. „Waarlijk, ik weet niet wat ik u antwoor den moet," zciile zij angstig naar de deur ziende, „Ik geloof niet dat ik tot die meis- jes beho'or die waarlijk geschikt zijn om u 'in uw werk behulpzaam te zijn." Zés mij, waarom denkt gij zo-o klein over uzelf?" Een oogenblik kwam in de gedacht© van Victoria liet denkbeeld op, dat zij zich eene „liefdesverklaring" heel anders had voorge steld. Zij overdacht of Enid en Malcolm op dezelfde wijze mot elkaar zouden conversie- ren. Maar de Vicaris wachtte op haar ant woord. Hij koek een weinig verrast op, toen zij zeide: „Ik vrees, dat. onze denkbeelden niet dezelfde zijn. Ik heb- nooit over gods-dienst nagedacht, maar wel heb i.k haar als een schenking beschouwd en nu ben ik (wel laat) eerst tot de conclussie gekomen, flat men eene persoonlijke overtuiging moet hebben in den laatsten tijd hoorde ik er vaak over redetwisten de Vicaris knikte toestcin- xnend bijna geen twee menseben denken hetzelfde. Ik ben protestant. „Neen. Ik Md n. noem_u zelf zoo niet, gij zbt een lidmaat van Christus* Katholieke Kerk," viel baar de Vicaris zacht in derede. „Dat is onmogelijk gaf Victoria mett onver wacht,e overtuiging ten antwoord want voor „de Katholieke Kerk is er slechts een weg zooals er in dat gedeelte van de onder richting stond en ik behoor tot een Kerk, die voor vier vijfhonderd tiaar met be- 'toil '1'" S Maar het was niet zóó, dat de Vicaris ziel; bij deze samenkomst had voorgesteld en hy gevoelde zich een weinig geprikkeld. „U verlangt misschien eene klenie onder- richting. Ik ben er zeker van, dat gij met be- lam Jelling eenige boeken zult lezen, die bet mij ceu genoegen zal zijn u te zenden, zij zul len u volkomen op do hoogte stellen." Wij dat is de Kngelseho Kerk' zijn een tak van de Katholieke Kerk; de Roomsck Katholieke is een andere. Victoria bezag den" spreker nadenkend maar niet overtuigd. Gij hebt zeker iets gelezen, wat u van streek heeft gebracht zei liy, opvcrtrouwelij- ken toon, zijn stoel naderby schuivendA Sta bij deze vragen niet langer sti., later zuil en wii ze stuk voor stuk bespreken. Zeg my V ic- toria.... het meisje schrikte hij het hooren van haar naam mag ik mij tot den Squire weiideu en hem verzoeken zijne toestemming voor onze verloving 1© geven?" Hij leunde tegen baar aan en vatte hare baud Wio daartegen bezwaar zou hebben, dien villen wij een gebeurtenis vertellen, welke wij zelf hebben bijgewoond He.t wis in de kerk in Kollum, waar Talma als spreker optrad. Een Christen-democraat kwam in dol>at en verweet Talnrn de f 200 die hij' als Kamerlid genoot. En Talma antwoord de: Gelooft nu werkelijk die debatter, dat lk ergens anders, dan in de Kamer, geen f 2000 zou waard zijn? Die woorden zijn ons altijd bij gebleven en als wij zoo de meeste Kamérleden bij dit "debat eens aanke ken, dan kwamen zij in onze herinnering torug. Werkelijk, met- al hun fouten en ge broken zouden de meesten toch ook elders wel in staat zijn een behoorlijk gemiddeld salaris te verdienen. DE STNT-GER ARDUSIvALENDER. Met de November-aflevering van „De Volksmissionaris" ontvingen wij ter bespre king den nieuwen Sint-Gerarduskalender, dien de Redactie gratis aan hare abonné's aanbiedt. Waarlijk zachte, fijne kleuren, een mooi geheel! Den jeugdige roover vol pas sie, eeu Heilige vol zielenijver, een fantas tisch verlicht bosch: een mooi ontwerp voor den bekenden kunstschilder A. Windhau- sen, dat hij dan ook meesterlijk Uitwerkte. Ook het blok is aantrekkelijk door schoo- ne spreuken en frisschen scherts. Zulk een kblender mag er dus zijn. Ook daardoor zullen velen tot „De Volksmissionaris" ge trokken worden. DE VOLKSMISSIONARIS. In de November-aflevering, waarmede „De> Volksmissionaris" zijn 87en jaargang sluit, vonden wij tot onze groote vreugde een bespreking van het pauselijk decreet, waar- 4oor het fe&st van het H. Huisje van Lo- 'reto voor Italië en aangrenzende eilanden niet alleen werd hersteld, maar zelfs ver plichtend werd gemaakt. Wat de schrijver daaromtrent zegt en daaruit meent te mogen besluiten, is zeer juist en verdient in breederen kring ge kend te worden: het toont duidelijk de gezindheid van den H. Stoel bij dergelijke vragen. En de II. Stoel i6 ongetwijfeld een veilige gids. Verder trof ons in deze aflevering als bijzonder nuttig de schets: 't Programma avondje van Oscar Otto Peppelaer, wijl daarin een onbenullige aanval van „De Ki nematograaf," op de zoo verdienstelijke ver- eeniging „Voor Eer en Deugd" aan de kaak wordt gesteld. Allen bioscoop-bezoekers wordt verder een hoog-ernstig woord van waarschuwing toegevoegd, een woord, dat hoog noodig is. De vroegere artikelen van dit tijdschrift over het verderfelijk blad „De Courant" en over de leerrijke bekeeringsgeschiedenis dor dichteres Cordula Peregrina worden liier besloten. De neem-en-leesrubriek biedt haar aan trekkelijke verscheidenheden. De liefdadig heid wordt voor den wintertijd aange kweekt door een klein maar fijn stukje: „Wat de linkerhand niet weten mag." Drie platen hebben betrekking op Onze Lieve Vrouw van Altijddurenden Bijstand Een mooie reproductie in veelkleurendruk van Procaccini's „Veronica met het H. Aan schijn opent de aflevering., Geen wonder, dat zulk een tijdschrift veel gelezen wordt. HANDELSREIZIGERS. Op eene te Amsterdam gehouden verga dering van verschillende Handelsreizigers- vereenigingen is in beginsel besloten tot het oprichten van een permanent Lureau voor sociale actie. Uit de verschillende ver- Benigingeu zullen afgevaardigden worden benoemd, die een voorloopig comité zullen vormen ter uitwerking van de plannen. Op dat zelfde oogenblik ging de deur open en nicht Ada v ere eh een. Do oogen van deze persoon keken scherp, zij nam beiden op bemerkte de verlegenheid van "Victoria; zij beschouwde den Vicaris min of meer als een vermomden Jezuiet. Er werd aan den predikant geen gelegen heid meer gegeven, om zijn zaak te bepleiter. Het gesprek verflauwde en na enkele minu ten nain de Vicaris afscheid. „Ik zal voor een onderhond verzoeke,n met nvr. Brent" zeide bij zacht tot Victoria f-**1' hij haar de hand toereikt© en afscheid fnl haar nam het meisje durfde, in tegen woordigheid van hare nicht Ada geen an woord geven. „Waarover sprakeu jehu, Vicaris en jij, toen ik binnen kwam 1 mo<« zij. En de deur sloot, zich achter Mr. Levmn Whyto tot zijne «r»oóte teloiirstelljng. „Over theologische kwesties, antwoorddft Victoria haastig en verliet het vertrek. HOOFDSTUK XIV. De schaduwen weiden grooter. Victoria zat in een holte van de roti, waarin zij ge vlucht was na het bezoek van den Vicaris, met het ernstige voornemen een plan vast te stellen. Naast haar lag „The Path"; zij had getracht er in te lezen, maar had geen rust gevonden. Wordt vervolgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5