DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Enorme voorraad SLOBKOUSEN HASSAULAAN 49, HAARLEM P. W. TWEEHUIJSEN, Nip. J, B. Bomans DE OORLOG. TELEGRAMMEN Van hedenmorgen BUITENLAND R1E9NENLA93D Zaterdag 25 November 1916 41st® Jaargang No, 9197 Intercomm» Telefoonnummers 1426 en 2741 Dit nummer bestaat uit vijf bladen, waar onder het Geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. ËEüSTE BLAO. HAAHLEMSoHt ALLEUA61ES N°.2Ö97 DE IJSBAAN AAN DE KLEVERLAAN. De ijsclub voor „Haarlem en Omstreken doet een beroep op het goede hart der Haarlem mers: het besiaan der ijsoaan aan de Klevenaan loopt gevaar, met groote kans er niets voor in de plaats te kunnen krijgen, en dat zal geen Haarlemmer willen. De zaak zit zoo: in Maart loopt de huur af die de vereeniging aan het terrein aan de Kleverlaan heelt; dan wordt ook het weiland verkocht en nu wil de vereeniging, om het voort bestaan der baan en club te verzekeren, het ter- rem koopen. Wanneer men toch dat terrein kwijt raakt zal het zeer moeilijk zijn hier in Haarlem een ander terrein, geschikt voor het doel, te vin den Koopen lijkt dus de aangewezen weg, maar en nu komt het verzoek der vereeniging dan zal het ledental der vereeniging zóódanig moeten zijn, dat de rentebetaling van het kapitaal tenminste gedekt is. Weshalve de krachtige steun wordt gevraagd zij het tenminste door het toetreden tot het lidmaatschap van allen, die prijs stellen op een gezellig baantje, wanneer de winter ons nog ooit wat ijs toedenkt. Spreekbeurt „De Vrouw en de Oorlog" De Kamerverkiezing in de Haarlemmermeer. Aanstaanden Vrijdag worden de rechtsche kiezers V3DL het district Hasrlenmieniieei ter stembus geroepen om een glansrijke overwinning te verzekeren aan den candidaat der rechtsche partijen, Mr. Bomans. Mr. Bomans moet schitterend gekozen worden. Hij verdient het ten volle. Daarvan is iedereen overtuigd, die den wei sprekenden redenaar, den vurigen, overtuigden katholiek jn deze dagen luid en tier zijn program •heeft hooren verkondigen, hem zoo zonder eenigen schroom of terughouding zijn „katholiek vóór alles" hoorde uitspreken. Men behoeft hem in deze dagen slechts een maal gehoord te hebben om overtuigd te zijn dat de Meer in Mr. Bomans een afgevaardigde naar de Kamer gaat zenden, die met groote kracht en toewijding het zegevieren der christe lijke beginselen in het Staatsbestuur zal bevor deren. Een die zal blijken een kostbare, frissche jonge kracht te zijn voor onze principiëel-christelijke politiek. Maar ook in Mr. Bomans zal de Meer een vertegenwoordiger hebben die op het Binnenhof de belangen van zijn district krachtig voorstaat. Met wat een warmte bepleitte hij de vorming eener commissie van mannen uit den landbouw, die hem omtrent de nooden en behoeften van het district zal inlichten. Wie twijfelt er nog aan of tusschen den gekozene en zijn kiezers hier een nauwe band zal bestaan! Trouwens, wie er meer van nabij mee bekend is, hoe Mr. Bomans èn als jurist, èn als lid van den Raad van Haarlem, èn als officier vraag het den militairen in de stelling van den Heder overal dus waar zijn plicht hem brengt, de nooden óók en vooral van den kleinen man weet te beluisteren en te verzorgen, die twijfelt er geen oogenblik aan of het district Haar- lemmermeer zal ook waar het districtsbelangen betreft, in Mr. Bomans een uitmuntenden pleit bezorger vinden. Wij vernamen met groot genoegen, welk een uitnemenden indruk de rondborstige verklaringen van Mr. Bomans in de plaatsen waar hij voor zijn kiezers optreedt, overal en in het bijzonder op de arbeiders maken, en met welk een geestdrift hij overal begroet wordt. Die geestdrift zal zich Vrijdag aj. uiten in een overgroot aantal stemmen, waarmede onze candidaat - tot Kamerlid voor Haarlemmermeer gaat gekozen worden. Beverwijk. Het Kamerlid voor Beverwijk, de heer Rooden- burg, gaat last krijgen me. hen, die hem in 1913 een Kamerzetel bezorgden. Veien zijn over zijn houding onvoldaan. Van Santpoort uit gaat het verzet tegen hem! Daar candideerde de vrijzinnige kiesvereeniging hem net op 't kantje af. Het neeft maar weinig gescheeld of de heer Rodenburg was er gevallen. Op de vergadering der Kiesvereeniging „Bur gerplicht" is 't er warm aan toegegaan. Daar kwam de onistemdheid tegen den heer Rodenburg duidelijk aan 't licht. Men leest daaromtrent in eene correspondentig in het „N. v. d. D.", welk blad dienst doet als spreektrompet der onvoldane vrijzinnigen, het volgende: Maandagavond vergaderde de Kiesveree niging „Burgerplicht", alhier ter vaststelling van de candidatuur van den heer Roden burg, voor het Tweede Kamerlidmaatschap in het district Beverwijk. Hoewel aan het bestuur was opgedragen aan den heer Rodenburg schriftelijk te vra gen hoe zijne houding zou zijn in zake het openbaar onderwijs, had 't bes,uur gemeend, den heer R. persoonlijk te moeten bezoeken, om zoo spoedig mogelijk deze aangelegen heid te regelen. Hoewel een lid deze han deling ernstig afkeurde, scheen de vergade ring daartegen geen bezwaar te hebben. De voorzitter deelde aan de vergadering mede, dat de heer R. zich tegenover de Kiesvereeniging niet wilde binden en zou stemmen zooals hem zou goeddunken; hij voegde er echter bij dat hij niet vrij was in dezen, daar hij zich tegenover den Vrijz. Dem. Bond had verbonden te stemmen zoo als die Bond zou besluiten. Men vond in de vergadering deze houding' van den heer R. inconsequent en merkte op, dat de heer R. een imperatief mandaat van de Kiesvereeniging weigerde, wat zijn recht was, maar dit wel aannam van den V.-D. Bond, alzoo het partijbelang stelde boven het volksbelang inzake onderwijs. Nochtans besloot de vergadering met 11 tegen 9 stem men den heer R. candidaat te stellen. Nadat deze uitslag bekend werd, verlang de de voorzitter van de opposanten dat zij ook op den heer R. zouden stemmen, er bij voegende, dat zij die dit niet verkozen te doen, beter deden als lid van de Kiesver eeniging te bedanken. Dit gezegde gaf aan leiding tot veel rumoer, daar velen, hoewel zich moetende onderwerpen aan de meer derheid, niet gedwongen wilden worden, in deze belangrijke zaak tegen, hunne overtui ging te stemmen. Dit incident kan voor de Kiesvereeniging „Burgerplicht" nog zeer onaangename ge volgen hebben. Dat laatste nonen wij gaarne aan! Het is gansch niet onmogelijk, dat de stemming van ontevredenheid tegen den heer Rodenburg van uif de Santpoorter Vrijz. Kiesvereeniging zich naar andere vrijz, kiesvereenigingen overplant en dat, al mocht men óók daar, dan toch ten slotte den heer R. candideeren, hij den Kamer zetel zal verliezen, omdat de vrijz. malcontenten weigeen op hem ie stemmen. Dat de neiging daartoe bij die malcontenten groot is, blijkt uit het bericht genoegzaam. En aan ging door toedoen van „Burgerplicht" de zetel uit handen van de partijen van links over in die van rechts, aan wie men hem in 1913 door oneerlijke strijdmiddelen heeft weten te ont futselen. Zeker onaangenaam voor „Burgerplicht" zal aldus in de gevolgen haar oppositie tegen den heer Rodenburg worden! Het kan niet uitblijven of, zelfs al stellen dan ten slotte de vrijzinnigen den heer Rodenburg weer, die oppositie zal aan rechts ten goede komen. De Santpoorter vrijzinnige actie doet al meer de kansen voor rechts stijgen om het district Beverwijk te heroveren. De kansen daartoe gaan, voor wie eenigen kijk heeft op den stand van de stukken op het politieke schaakbord, ook in aanmerking nemende ons succes, behaald bij de Staten-stembus, al meer gunstig staan. De politieke barometer gaat voor rechts steeds meer in de richting van gun stig weer! Indien maar 'n vloedgolf "van rechtsche propa ganda door heel 't district gaat en men met 'n populairen candidaat uitkomt, dan is er bijna geen twijfel meer aan of 't rechtsche succes in 1917 is verzekerd. Voor rechts van Santpoort uitgaande de vic torie door toedoen van de vrijzinnigen, is dat niet de voor ons comische, doch voor links tra gische zijde van- de zaak? OVERZICHT. Nog altijd hoarscht, behalve in Roemenië, op alle frontéh een betrekkelijke rust, welke naar uit do omstandighed n is op te m :ken -bijna overal wordt ten nutte gemaakt om nieuwe aanvallen voor te bereiden. „Behalve jn Roemenië." daar wordt da opmarsch van Von Hindenburg's Dultsch-Oos- tenrijksehe troepen in Klein-Walachye nog al tijd .Voortgezet. De terugslag van do eeiste overwinning in de Wala.hysche-vlakte doet zich nu op do aansluitende fronten geducht gevoelen. Zoo melden 'de Roemeniërs zelf, dat in Oltenië de Roemeensche troepen, on der den druk van overmachtige vijandelijke strijdkrachten naar den linkeroever van de Oltetz (reehter-zijrivier van de Olt) zijn te ruggetrokken. Ook het Duiteche bericht meldt vorderingen jn dit terrein en zegt, dat de troepen van Von Falkenhayn in do Wa- lachysche vlakte do Olt naderen. En ook op hun linkervleugel ondervinden de Roeme niërs dien terugslag: „Langs den gelieelen Donau zoo mélden ze heerscht geschut- en geweervuur. En Duitsche stafbericht vult aan: „In den Westelijken hoek van Roemenië is de Roemeensche tegenstand ge broken eti werden Orsova en Turnu-Scverin door do troepen genomen." Roemenië .wordt wel ernstig bedreigd; want niet alleen in het Westen, maar ook in het Zuiden en wel in de richting van Boekarest dringen de vijanden het land in. „In (dief buurt van Zimnitzea is de geschut- strijd zeer hevig. De vijand tracht troepen te ontschepen; melden die Roemeniërs en het bericht wordt weer aangevuld door de mededeeling uit het Duitsche hoofdkwartier, dat jde troepen van de legergroep Macken- son op verscheidene punten over don Donau zijn getrokken. Zimnitzea jigt Zuid-Westelijk van Roest- sjoeki n het Zuiden van Boekarest, op den Noordelijken oever van den Donau. De soevereiniteit van Griekenland word|t door de Entente toch al bedroevend weinig ontzien. Er gaat bijna geen dig voorbij of er worden nieuwe schendingen van Griëken- land's onzijdigheid gemeld. Nu weer hebben eenige Fransehe troepenafdeelingen naar de Temps" verneemt, de dorpen der z g. onzij dige lands ti-ook in Griekenland be zet. Da koningsgezinde troepen weigerden do dorpen te verlaten, bewerende dat zij nog geen bevel uit Athene hadden ontvangen, zoodat do Eranschen op tegenstand stuitten, 't Js toch wel wat al te kras: nog pus is die onzijdige landstrook door de geal lieerden zelf, in overleg niet Griekenland, bepaald en nu reeds Overal, in oorlogvoerende en in neutrale landen, wordt verlangd naar den vrede en er wordt maar geen enkele saat gevonden, die tot jemn ptap in die richting overgaat. Wie zou dan wel een beslissenden siap kunnen nen doen? vraagt men zich af. jWel,Amerika! (Wanneer Amerika, gesteund door de ove rige neutrale Staten, geen uit- of doorvoer aan de oorlogvoerende Staten meer toestaan, zal het einde van den oorlog worden ver- verhaast, En verblijdend zon daarom het bericht kunnen zijn uit New-York in de iFransche bladen indien het waarheid bleek te bevatten dat de Ententeeventueel rekening zal moeten houden met het stop zetten der Amerikaanscho verzendingen van levensmiddelen aan de geallieerden. Zouden wij hiermee dan eindelijk komen aan het „begin van het einde?" VERSPREIDE &ERSCHTEE9 KORTE BERICHTEN DE DOOD VAN KEIZER FRANS JOZEF. Barteljorisstraat 27. TELEFOON 1770. 2038 ST. PETERSBURG, 24 Nov. Bij Keizer-' lijlte oekase zijn de zittingen van de Doema en van den Rijksraad verdaagd van 24 No vember tot 2 December. Do president van den ministerraad, d<d' minister van buitenlandsche zaken Stürmer, is tot opperkamerheer bij het Keizerlijke- hof benoemd, met behoud van zijn func tie ais lid van den Rijksraad. De Staatssecretaris Trepof, minister van, de verkeersmiddelen, is benoemd tot pre»' sident van den ministerraad. Koning Konstantijn van Griekenland vermoord Berichten in drie regels. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABONNBMENTSPRI7S Per S maande* voer Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente)/1.60; voor de everige plaatsen ia Nederland per post f 2,-; per week voor Haarlem de agentschappen O.hi6; afronderlijke nummers 0,15. PR17S DER ABVERTENTIËNt Van 15 regels f 0,75, iedere regel meer 0,15; buitenland per regel f advertentiën In de rubriek „Vraag en Aanbod" van 15 regels o.40, elk* regel meer 0,10. i Alle betalende abenné.t op dit Blad, in het bezit van een Verzekeringspolis, zijn. volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor f 40G0 bij levenslange ongeschiktheid tot werkeiv 1 500 bij overlijden, f 300 bij verlies van een hand of voet, f Z50 bij verlies van een oog, f 125 bij verlies van een duim, 75 bij breuk van een arm of been, f 109 bü verlies van een wijsvinger, f 25 bij vsrlies van een anderen vinger De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de „Hollandsche AlgemeeneVerzekeringsbank" te Schiedam. (De vóór I October 1911 uitgegeven politwen zijn niet geldig.) Comité K. S. A. door JACQUES KAMERBEEK, is verdaagd tot 13 December a.s. AGENDA 26 NOVEMBER Gebouw St. Bavo Smedestraat 23 Witte Bioscoop 2, 4 en 8 uur Spoor en Tram, 12 uur Volkszang 7 uur. Zijlweg 24 Museum voor Ouders en Opvoeders. Schouwburg Jansweg 2 uur Kin deroperette: Roodkapje en de Wolf. Schouwburg Jansweg Bioscoop: do slag aan de Somme. Sociëteit Vereeniging 234 uur Haarl. Muziekkorps: Matinee. BLOEMENDAAL Rusthoek 211 uur Matineé. DeKroon - 8 uur Opera La Boheme. AGENDA 27 NOVEMBER Esperanto 8 uur Boekhoudcursus 8 uur Ondersteuningsfonds 834 uur Bestuur Haven en Transport 9 uur. Zijlweg24 Tentoonstelling voor ouders en opvoeders. Schouwburg Jansweg Bioscoop: de slag aan de Somme. St. Eli s a b e t b ®-G e bo uw Jansst*. 49 van 2—234 uur aanvrage om verster kende middelen voor arme zieken der St. Elisabeths-Vereeniging. Bisschoppelijk Museum Jansstr. 79 geopend eiken dag van 10—5 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. c'iüfi tei; te- -- Do kerkklokken in Vlaanderen. Onze Brusselsche correspondent schrijft ons: Do berichten in de Nederlandsohe dagblad pers over het requireeren der kerkklokken in België verdient tegengesproken te worden. Uit een door mij ingesteld onderzoek is ge bleken, dat er voorloopig g-een aprak0 is om klokken voor oorlogsdoeleinden op te oisehen. Indien evenwel de testand zoo zou kunnen wor den dat de noodzakelijkheid daartoe geboren werd, dan zou men toch in geen geval er toe overgaan om kunsthistorische voorworpen of klokken op te oisehen. Men maakt mij opmerk zaam dat zulk een opeisching iu geen geval in strijd met de Ilaagsche Conventie is. Ook dat de Duitseliers er niet aan denken om moedwil lig kunsthistorische gebouwen of voorwerpen te vernielen en dat z;i zelf zeer voel kunstvoor werpen, bijv. to Yperen, gered hebben uit ge bouwen die onder vyandelijk vuur genomen waren. Verder dat men ook in Doitschland en in Oostenrijk bij de vrijwilligo inlevering van koperen voorwerpen, angstvallig er voor ge waakt hoeft om de kunst te beschermen en dat meu dit in België steeds gedaan heeft en nog doet. Dé kunstliefhebbers kunnen gerust zijn en het beroep van den beer Mr. A. Loosjes op den Oudlieidkundigenbond van Nederland zonder gevolg blijven. Uitwissling van geïnterneerden. De onder handelingen over de uitwisseling van Duitsche en Fransehe burger-geïnterneerden zijn afge sloten; tlians zullen niet minder dan 20.U00 personen worden uitgewisseld. Het transport zal op 4 December beginnen. Griekenland en de Entente. De „Times" meent, op grond van ontvangen berichten, dat zoo admiraal Fournet met geweld tot het in beslag nemen der krijgsvoorraden zou overgaan, de Koning zal ingrijpen en de admiraal op ver zet van bot leger zou kunnen stuiten. De „Cor- riere della Sera" gelooft echter, dat deze eisch der Entente niet cp ernstigen tegenstand zal stuiten en na eenige aarzeling zal worden inge willigd. Uit Polen. Volgens de „N6ue Freie Presse" zal binnenkort in Polen een Raad van State worden gevormd, bestaande uit 20 leden, waar van 8 uit het door de Oostenrijkers en 12 uit het door de Duitseliers bezette gedeelte van Polen. Naar de „Voss. Ztg." uit Koningsbergen ver neemt, was het Woensdag de eerste dag, waarop men zich aan kon meiden voor vrijwilliger in het Poolsche leger. Volgens de Poolscho bladen hebben zich uit da verschillende lagen der be volking talrijke personen aangemeld. De Paus en België. Uit Lugano wordt aan de „K. V." gemeld: Volgens een bericht uit Rome overhandigde de Belgische gezant den Paus documenten over beweerd Duitsch gewelddadig optreden in België, waarin de gezant de tus- schenkomst des Pausen inriep. De Paus gaf de verzekering Zijner vaderlijke welwillendheid voor België en beloofde een onderzoek der documenten. Nog een hospitaalsehip gezonken. De Engel- sehe admiraliteit deelt mede, dat het Engelsche üospitaalschip „Braemar Castle" (8911 netto- tons) op de thuisreis van Salonilci naar Malta met gewonden aan boord in het Myhoni-kanaal in de A-ogteseho Zee op een mijn geloopen of getorpedeerd 4s. Allen, die aan boord waren, zijn gered. Een Engelsche mailboot vermist. De Engel sche Admiraliteit maakt bekend dat de Engel sche mailboot Rappahannock op 17 October uit Halifax naar Engeland ia vertrokken en dat er sedert nieta moer van het schip is vernomen. Volgens oeu officieel draadloos bericht uit Ber lijn van 8 November is hot schip in den grond geboord. Een herderlijk schrijven der Oostenrijksche bisschoppen. WEENEN, 24 Nov. Kardinaal Skrbensky richtte in naam der te Weenen in een bisschop pelijke conferentie bijeen zijnde herders der Oostenrijksche diocesen een herderlijk schrijven aan de diocesanen, waarin aan de diepgevoelde smart om 't overlijden van Keizer Frans Jozef uiting gegeven wordt. Het herderlijk schrijven gedenkt dankbaar de vele weldaden, welke de overleden monarch aan de onderdanen van alle kroonlanden, die hem allen even dierbaar waren, bewezen heeft. Het schrijven wijst er op, dat Keizer Frans Jozef nooit oorlogszuchtige veroveringen na gestreefd beeft. Het doel van -al zijn werken, zyn buitenland8che politiële en zijn bondgenoot schap bestond daarin, om in den zonneglans des vrede» de welvaart zijner volkeren te zien opbloeien. Slechte toen Oostenrijks eer en toekomst ge biedend oiachten, dat bet zwaard getrokken word, riep liij zijn volkoren te wapen. Daarom stonden deze als een man om den Keizer, toen hij den zwaarsten gebiedersplicht nog in den avond zijns leven vervullen moest: een beslis sing te treffen tot, den onnoemlijk zwaren oorlog, welken vijandig gezinde naburen hem opgedrongen hebben.Daarom blijven Oostenrijks volkoren trouw en ofervaardig, tot de vrede verkregen zal zijn. Hot herderlijk schrijven schildert Keizer Frans Jozef als een toonbeeld van vaderlands liefde in arbeid en strijd voor bet heil zijner volkoren, als een toonbeeld van liefdo tot de H. Kerk en haar Opperhoofd. Het schrijven drukt dan een drievoudige belofto van trouw uit: trouw aan het heilig katholiek geloof, trouw aan liet keizerlijk huis, en aau het vader land, in het vaste vertrouwen op Gods bestuur over Oostenrijks lot. Het herderlijk schrijven besluit met den vuri gen, rnnigen wenseh, dat bet den verhoven op volger op den ouden eerbiedwaardigen troon van Oostenrijk, den Keizer-Koning Karei ver gund moge zijn spoedig den vurig 'verlangden, hoilbrcngeuden vrede te aanschouwen, voor welks nader komen Keizer Frans Jozef zóó on ophoudelijk gestreden en gebeden heeft. De begrafenis van Keizer Frans Jozef. BERLIJN, 24 Nov. (Part.) Naar do U." uit Weenen verneemt, verluidt liet in diploma tieke kringen, dat ook Koning Alfonso van Spanje liet voornomen zou koesteren, persoon lijk do teraardebestelling van Keizer Frans Jozef bij te wonen. Men is bezig langs diploma- tieken weg te onderhandelen, daar niet on waarschijnlijk do Entente moeilijkheden in den weg zal leggen. Man do onzijdigen hebben reeds de Koningin van Nederland en de Koning van Zweden van hun deelneming doen blijken. Heti is niet geheel uitgesloten, dat zy persoonlijk zich naar Weenen zullen begeven, om aan d« cgrafenis deel te nemen. DE RUSSISCHE MINISTER-PRESIDENT TOCH EINDELIJK AFGETREDEN. DE TOESTAND IN GRIEKENLAND. GENEVE, 25 Nov. (Part.) Fransehe bladen, vernemen uit Athene, dat Sarrail van de Griek, sche regeering heeft geëiseht, dat de Grieksek.4 troepen Ekaterini ontruimen. Ingeval van weer-i spannigheid zou Sarrail gedwongen zijn, tol het nemen van gewelddadige maatregelen. LUGANO, 25 Nov. (Part.) De Griek scha minister van oorlog, die een operatie moet on dergaan, heeft zijn ontslag aangeboden. Tot zijn opvolger zal Delagramatikos worden be noemd. HAMBURG, 25 Nov. (Part.) Het „Hambur. ger Fremdenblatt" verneemt uit Lugano, dnt volgens een aldaar in omloop zijnd gerucht de Koning van Griekenland zou zjjn vermoord. Het blad teekent hierbij aan, het bericht on.' der voorbehoud mede te deeleh. (Dit doen wjj] natuurlijk ook Red.) LUXEMBURG. DE GROOTHERTOGIN-MOFDER VAN LUXEMBURG, t Uit Konigstoin wordt door Wolff gemeld) dat de Groothertogin-Moeder van Luxemburg' gisternacht to half drie in haar kasteel" té, Königstein (Panuar) is overleden. Groothertogin Maria Anna van Luxemburg, een prinses van Braganza, geboren infante van Portugal, werd in 1861 den 13den Juli geboA ren en huwd® in 1893 met Groothertog Wilhelm van Nassau, toen kroonpjins in Luxemburg} De Duitsche Bondsraad heeft besloten, eenpfennig-stukken uit alumium te laten' slaan en weldra in omloop te brengen. Naar Wolff uit Weenen meldt, heeft gis termorgen 't Oostenrijksche ministerie zijn op wachting gemaakt bij Keizer Karei. Het is zeer waarschijnlijk dat Wilson zijn Mexicaansche politiek zal wijzigen en meer krachtdadig tegen Mexico zal optreden. Welingelichte kringen te Weenen weten mode te doelen, dat Keizer Ivarel van plan is, het Hof naar Boedapest over te brengen. De kruitfabriek van Bassen?., bij Bordeaux, is in de lucht gevlogen. Vele arbeiders zijn ge dood of gewond. De gebouwen zijn verwoest. Het Chileen sche Kabinet is alweer geval len en door 'n nieuw vervangen, waarin Zarartu' als minister van binnenl. Zaken optreedt. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit zijn met ingang van 1 December, benoemd tot schoolopzie ner iri het arrondissement Borger, G. Rit meester, te Assen, en tot schoolopziener in het arrondissement Emmen, mevrouw II. A. van Riel, geboren Smeenge, te Emmen; zijn met ingang van 1 December bevor derd tot hoofdcommies der posterijen, E. II. L. Gielen, J. H. van Wilpe, F. J. (Mijas sen, A. J. M. H. Balmakers, H. J. M. iA. Janssen, J. R. A. H. Schiltz, ,W. A. baron Bentinck en K.. A. van Langeraad, thans commies der posterijen 1ste klasse. De gewone audiëntie van den minister van Buiteulajidsclie Zaken heeft op Vrijdag 1 December niet plaats. BEDENKELIJKE STILTE. De pers van de Linkerzijde schrijft nog zoo goed als niets over liet amendement van de Antirevolutionaire Kamerclub öo- treffende het ouderwijs. Dat is wel vreemd. Men zal zich herin neren, hoe die pers vóór en in 1913, toen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1