DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Enorme voorraad SLOBKOUSEN NASSAULAAM 49, HAARLEM P. W. TWEEHUIJSEN, Mr ïi# BOMaNS. DE OORLOG. De herstemming voor den Raad Groote Vergadering korte berichten TELEGRAMMEN BIÜNENLAND Dinsdag 28 November 1916 41st® Jaargang No» 9199 Infercomm. Telefoonnummers 1426 en 2741 HAARLEMMERMEER. Voor de Kamerverkiezing op Vrij dag 1 December bevelen wij met de meeste kracht en nadruk aan onzen uitnemenden candidaat Dit nummer bestaat uit twee biaden tiï&iöïÉl BLAü. hAAttLEMSoHt" ALLEUAG1ES No. 2099 Mr. F. Hagemeijer op WOENSDAG 29 NOVEMBER a.s. des avonds te half negen in het Gebouw „St. Bavo" ter bevordering der candidatuur Mr. F, Hagemeijer. Spreker: J. A. de Lobel, Onderwerp: LANGS NIEUWE WEGEN. Barteljorisstraat 27. TELEFOON 1770. 2038 ¥an hedenmorgen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS Per J maanden voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente)/1.60; voor de overige plaatsen és Nederland per post f 2,—per week voor Haarlem en de agentschappen 0,1 J; afzonderlijke nummers 0,15. PRIJS DER ADVERTENTIËKt Van 15 regels f 0,75, iedere regel meer 0,15; buitenland per regel advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" vaa 1—5 regel» f 0,40, «Uco regel meer 0,10. n Alle betalende abonnee op dit Blad, in bet bezit van een Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor f 4000 bij levenslange ongeschiktheid tot werken, f 500 bij overlijden, f 300 bij verlies van een hand of voet, f 250 bij verlies van een oog, f 125 bij verlies van een duim, X T5 bij breuk van een arm of been, f lOO bij verlies van een wijsvinger, f 25 bij verlies van een anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de „Hollandsche AlgemeeneVerzekeringsbank" te Schiedam. (De vóór 1 October 1911 uitgegeven polimen zijn niet geldig.) ST N1COLAAS EN DE NEGEN-UUR- SLUITING. Hoe vlug men aan een zaak gewent! Toen de negen-uur-sluiting in voorbereiding was dacht zeils de vurigste voorstander van ver vroegde winkelsluiting wei eens: wat zal dat vreemd zijn. Om 9 uur alle winkels gesloten! En ziet, nu zijn we er alreeds zóó aan gewend geraakt dat het slechts de eenvoudigste zaak ter wereld geldt. Ergervroeger was een argument tegen negen- uur-siuiting, dat de klanten dan na dien tijd niet meer terecht zouden kunnen en zij aldus niet de allerdringendste benoodigdheden zouden kunnen aanvullen. Nu staat de zaak zóó, dat de winke liers ons vragen het publiek er eens aan te her inneren dat zij in deze dagen ook na 9 uur terecht kunnen. Het publiek, dat nu, in dezen tijd, nog na 9 uur terecht kan, komt nu niet. Na 9 uur geraken de straten langzamerhand uitgestorven. Welnu, wij herinneren er dan onze lezers aan, dat in de verordening op de winkelsluiting de bepaling is opgenomen dat vanaf 25 November tot en met 6 December, ter gelegenheid dus van de St. Nicolaasdrukte, geen verplichte winkel sluiting bestaat en de winkels dus geopend mogen zijn. Geen enkele reden is er dus wat dat betreft om het gezellige „tafels kijken" na te laten en de oude vaderiandsche St. Nicolaasdrukte te laten inkrimpen tot den aanblik van een paar dood- sche, donkere winkelstraten. AGENDA 29 NOVEMBER Gebouw St. Bavo Smedestraat 23 8 uur Bloemisten-leden 8A uur Zangkoor Mariabond. Z ij 1 w e g 24 Tentoonstelling voor ouders en opvoeders. Schouwburg Jansweg Bioscoop: de slag aan de Somme. A p o 11 o-theater Bioscoopvoorstel lingen. Sociëteit Vereeniging 8 uur Liederenavond te geven door Willy Hora Adt-ma. Statenzaal Prinsenhof VA uur Gemeenteraad. Sociëteit Vereeniging 8 uur Englisch Lecture Association: Rev. J. Irwin, Brown. j^ssuBf nmasnpt qftjaddoqossig 79 geopend eiken dag van 105 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. Na het prachtsueces bij de stemming in district I verleden week behaald, worden Vrijdag de kiezers in district II andermaal naar de stembus geroepen, om daar ook, naar wij hopen en vertrouwen, aan den can didaat van rechts, mr. F. HagemeUer, de zege te verschaffen. Het gaat er om in II te bevestigen, wat reeds in I bij de stemming is verkregen: eene versterking van 't rechtsche element in den raad en een aanvulling daarvan met eene uitnemende juridische kracht, een sociaal voelend en denkend man, die in den raad zal behartigen de verschillende gemeenschaps belangen en niet eenzijdig dat van éénen stand. Het gaat er om in den raad te brengen een man met een ruimen en een helderen blik op de zaken van gemeentebeleid, iemand, die ,waar 't geldt de sociale taak der gemeente zich geheel zal scharen aan de zijde van zijn .vriend en medewerker mr. Bomans en om daarmede in II, evenals dat reeds in I is geschied, aan de raadsleden van rechts, een votum van vertrouwen in hun daden te ge ven. Vooral óók 't laatste is van veel beteeke- nis! Gezien, wat reeds in I plaats had, hoe daar de meerderheid van de kiezers blijk gaf, dat zij van een soc.-dem. niet is gediend, gaan wij hoopvol de herstemming in II tege moet. Maar.... dan moet er ook gewerkt wor den. Want, al zullen natuurlijk, stemmen van den heer Verwey op onzen candidaat over gaan ter wille van 't dienen van 't gemeen tebelang, en zullen de liberalen wel niet zoo hard loopen, om al weder een soc.-dem. in den raad te brengen, dóar alleen mogen wij 't niet op laten aankomen. Gelijk bij iedere verkiezing, zullen wij 't óók bij deze herstemming van eigen krach ten moeten hebben. Of wij de zege zullen behalen, zal afhangen van de krachtsinspan ning der E. K. en van hun coalitie-genooten, van den ijver van onze propagandisten en van hun toewijding, die bij de stemming reeds te loven waren doch die bij de herstem ming nog zullen moeten worden verhoogd. Daar zal moeten worden aangepakt en de uiterste krachten zullen moeten worden in gespannen. In de dagen, die ons nog resten, vóór den dag der herstemming, zal niet één kiezer van rechts die bij de stemming zijn kiezerplicht niet 'heeft vervuild ohbeizochlt mogen worden gelaten; daar zal alles moe ten aangewend opdat nu bij de herstemming ook de achterban opkome; die bij de stem ming thuis blijven zal men ter dege op bun plichten moeten wijzen. Van onze eigen propagandisten onze propaganda is uitnemend georganiseerd verwachten wij, dat zij een enorme werk kracht zullen ontwikkelen. Dat op de eerste plaats. Doch op de tweede plaats doen wij dat mede van die onzer coalitie-genooten met name van de C.-H. wier candidaat in I is gekozen, mede doordat de R. K. als één man op hem hebben gestemd en voor hem hebben geijverd. Wij vertrouwen, dat de opwekking die daartoe reeds Jhr. dr. Sandberg deed booren, zal worden opgevolgd. De coalitie- trouw eischt dat! Het komt er op aan, dat alle man zijn plicht zal cloen. Dan staan de kansen gun stig, dat M r. Hag e m e ij e r als lid van den Raad op as. Vrijdag zxl wo.den gekoz n en daarmede do overwinning verleden week. behaald, zal worden voltooid. Indien alle man van rechts op as. Vrijdag opkomt, d n kan eene overwinning onzer zijds niet uitblijven. Daarom dan propagandisten van rechts mot dat blij vooru'tzicht aan don yrbe'd Cp o xx x-echts in II toer victorie te leiden. Wie maar helpe kan, helpe daartoe mede, in 't belang van de beginselen van rechts en hunne toepassing in 't gemeentebeleid, maar ook firn 't waarachtig f.elang van onze ge meente, dat er mede gediend is, dat ten man als onze candidaat is in den Raad worde gekozen. Met de verkiezing van Mr. I lage meijer zal 't aantal bekwame mannen in den R ad wor den versterkt. Hij is de man, die in den Raad zal behartigen de belangen van den kleinen man, maar ook een open oog zal hebban voor die van den Middenstand, die als ka tholiek 'huldigt principen van sociale rec'ht- vaai'digheid en naastenliefde, waarvan de 1oe-_ passing en uitwerking ook in 't gemeen Iele? lekl, niet anders dan 't algemeen belar g kan ten goede komen. Daarom nog eens: óp, aan don ar bed ter consolidatie van 't rechtsche succes, gewerkt, opdat as. Vrijdag do uitslag van de herstem ming zij dat onze uitnemende candidaat met *t grootst mogelijk aantal stemmen als lid van den Raad worde gekozen. D .t is do eereplicht van de propagandisten en van de kiezers van rechts in district II. i OVERZICHT. Over den uitval van verleden week Don derdagavond van Duitsche torpedojagers op de Engelsche kust, tot in den mond van de Theems, zegt de „Pall Mall Gazette," dat die daad vergeleken kan worden met de daad van een straatjongen, die achter den rug van een politie-agent een langen neus maakt. Men komt tot de gevolgti-ekking besluit het blad dat de Duitschers het er op gemunt hadden om een verschik - king van de Engelsche strijdkrachten te bewei-ken, doch die opzet is te duidelijk, dan dat hij eenige uitwerking kan hebben. En terwijl Reuter deze beschouwing rond- seint, hebben opnieuw afdeelingen van Duit- sclxe zeestrijdkrachten een tocht tot dicht onder de Engelsche kust volbracht. Het is daarom goed, dat niet allen in En geland er zoo makkelijk over denken als de „Pall Mall Gazette" en dat de „Times" naar aanleiding van hetzelfde voorval reeds op nauwlettender toezicht aandrong. Geen oogenblik mag de Engelsche ver dediging minder oplettend zijn; voortdurend moet de zee, zoowel bij dag als nacht, wor den afgegluurd of daar geen Duitsche stoo mers in aantocht zijn; voortdurend moet worden uitgekeken in het luchtruim of geen zeppelins of vliegers weer een aanval on dernemen. De kans is niet uitgesloten, dat juist hedennacht weer een poging is ge waagd. Gisterenavond althans seinde men ons uit Nes op Ameland, dat tegen 6 uur twee zeppelins het eiland in westelijke rich ting passeerden. De opmarsch der Centralen in Roemenië TOEGANG VRIJ voor alle Rechtsche Kiezers en hunne Dames. 2929 KAARTEN VERKRIJGBAAR: Aelbertsbergstraat 54, Anthoniestraat 57 rood, Pieter Kiesstraat 52, Ooster straat 2 rood, Kleine Houtstraat 34. wordt voortgezet. Be uit het zuiden, op rukkende troepen van Von Mackensen heb ben Alexandria, 80 K.M. ten 2uid-Westen van Boekarest, bezet en de aansluiting met de troepen van Von Falkenhayn, uit het jjoorden aangekomen, verstei'kt. De geheele Alt-linie is nu in Duitsch-Oostenrijksche handen. Door de jongste overwinningen in Roe menië is de Donau, welke tengevolge van de deelneming van Roemenië aan den oorlog weer was gesloten, opnieuw voor de Cen trale mogendheden geopend, hetgeen in het huidige stadium van den oorlog op den Bal kan van niet geringe strategische beteeke- nis is. Van de overige fronten nog altijd geen belangrijk nieuws. Het' eenige vex-meldens- waardige is nog, dat de Serviërs versterkt vooral door Italiaansche legerafdeelingen ten noordwesten van Monastir verder Ser vië zijn binnengedrongen en daar eenige gehuchten hebben bezet. De toestand in Griekenland is, tengevolge van do nieuwe raadselachtige gebeurtenis sen, weer geheel onzeker. De Bulgaren en Duitschers zeggen de oorlogsverklaring van de Venizelistische regeering niet te erken nen en de Geallieerden, hoewel het Entente- ultimatum aan Griekenland waarin eerst 1 December den beslissenden datum wordt genoemd nog niet is beantwoord, verkla ren nu de drie-manschapsregeering to Sa- loniki te hebben erkend als de Grieksche regeering en nemen dus aan dat Grieken land aan hun zijde aan den oorlog deel neemt. Hier is meer licht noodigl, Juist toen ons „Overzicht" gezet was, ontvingen wij een telegram uit Londen, meldend een nieuwen luchtaanval der Duit schers. Reér Bioscoop-monopolie in Rusland. De Russi sche regeering is voornemens alle bioscoop theaters van het groote Czarenrijk onder eigen beheer te nemen. De Russische bladen toonen zich zeer in genomen met het voorstel, welks verwerkelij king in dubbel opzicht vooialeelig is, ten eerste voor de inkomsten en ten tweede door den invloed, dien de Staat door een goede filmkeuze op het volk zal kunnen uitoefenen. De Russische sigaretten. Naar de „Utro Rossy" uit St. Petersburg verneemt, is het ministerie van financiën voornemens, de be lasting op sigaretten met 100 pOt., dat is 00 kopeken per 1000 stuks, te verlxoogen. Het wetsontwerp is bereids den ministerraad ter goedkeuring aangeboden. Uitwisseling vau zwaar gewonden. Naar uit Aken gemeld wordt, komt aldaar den 7en Doe, een transport zwaar-gewonde Dixitjchers aan, die vanuit Engeland per hospitaalschip naar Hoek van Holland zullen worden vervoerd en die tegen een gelijk aantal Engelsche zwaar gewond-a krijgsgevangenen zullen worden uit gewisseld. Vleeschlooze dagen in I ngeland. In een toe spraak tot een deputatie heeft minister ltun- c,iman gezegd, dat er ook in Engeland een of twee vleeschlooze dagen per week moeten wor den ingevoerd, en dat, als do handelaars in levensmiddelen geen goede regeling daarvoor kunnen treffen de regeering 't wel vpor hen zal doen. In navolging van Duitsclxland. Na Rusland en Engeland heeft thans ook de Eransche minis terraad besloten, de verzorging van voedsel voor het leger en voor de burgerij in ééne hand te vereenigen. Doze afzonderlijko diensten zul len zoowel voor do militaire zóne als voor het binnenland, onder leiding van Joseph Thierjy, thans onder-staatssecr6taris van oorlog, gesteld worden. Poolsehe weezen in Rusland. Naar de „Deut sche Tagesztg." uit Stockholm verneemt, be draagt het aantal Poolsehe kinderen, die gedu rende de ontruiming van Polen hun ouders ver loren hebben en thans in vei-sehillende gedeel ten van Rusland zich bevinden, ongeveer 14000. Vele van deze kinderen weten niet hoe zü heo- tvh, of waarvandaan zij komen en men is vooi*- nemens, ze in weeshuizen onder nieuwe namen op te voeden. Grootvorst Nikolaas weer naar Europa. Havas meldt dat grootvorst Nikolaas de vroegere opperbevelhebber op het oostelijk front en thans onderkoning van Kaukasië, het opperbevel over het leger in den Kauka- sus heeft neergelegd om een belangrijker commando in Europa te aanvaarden. De grootvorst moet reeds in het hoofdkwartier van den Czaar zijn aangekomen. Winter op het oostelijk front. Uit Rome wordt gemeld dat, volgens bericht uit Boe karest, de winter in Roemenië verscheidene weken vroeger dan gewoonlijk is ingetreden. In de Transylvanische Alplien is veel sneeuw gevallen en zware regens hebben de laag-gelegen vlakten tot moerassen gemaakt. Op bijna het geheele Russische en Roemeen- sclxe front is de koude even hevig als midden in den winter. De Serviërs te Monastir. Woensdagmiddag hebben prins Alexander van Servië en ge neraal Sarrail hun intocht gedaan te Monas tir. Er was geen huis zoo arm, of het vlagde, en de inwoners hadden zich in lxun feast- plunje gestoken. Den heelen dag weerklonk het gejuich in de nieuwe Servische hoofd stad. Bijzonderheden over de Kathedraal van Rheims. In de Fransche Kamer hebben de afgevaardigden Colpin, de Cerniez en de Drion mededeelingen gedaan over den toe stand te Rheims. Ze konden ter geruststel ling verklai-en, dat, al was do aangerichte schade groot, de kathedraal toch minder ge troffen was, dan men aanvankelijk vreesde. Ze wezen echter met nadruk op den kritieken toestand van het gewelf, dat aan weer en wind is blootgesteld, en zoo spoedig mogelijk door een hulpdak tegen re-gen beschermd moet wox-den. EEN NIEUWE UITVAL VAN DUITSCHE TORPEDOJAGERS NAAR DE ENGELSCHE KUST. liJF.KLlJ27 Not. (Officieel). Gedeelten onzer zeesrjjttk raeliten hebben vannacht op nieuw een strooptocht tot dicht bp do Engel sche kust gedaan. Niet ver van Lowestoft is een vijandelijk bewakingsvaartuig in den grond geboord en do bemanning gevangen genomen. Enkele onzijdige stoomschepen zijn aangehou den, onderzocht en daar z(j geen contrabande aan boord hadden weer vrijgelaten. Onze zcesti'ijdkrachteu zjjn teruggekeerd zonder eenig contact met den vijand te hebben ge had. AMERIKA EN MEXICO. KEULEN, 27 Nov. (Part.) Naar luid van een telegram aan de Kölnische Ztg. uit Washington, verwacht men daar binnen twee dagen opzien barende gebeurtenissen. Eergister is in het Witte Huis een ministerraad gehouden, die drie uur heeft geduurd. Het voornaamste punt van be handeling was de eisch van Carranza om de Amerikaansche troepen uit Mexico terug te trekken. Carranza moet ook groote behoefte aan financiëelen steun hebben. EEN DUITSCHE LUCHTRAID OP DE ENGELSCHE KUST. LONDEN, 28 Nov. (Officieel.) Vijandelijke luchtschepen hebben in den afgeloopen nacht aan de Noord-Oostelüko kust gukruisd. Naar gemeld wordt, werden bommen op verschillen de plaatsen in de Noordelijke Graafschappen neergeworpen. Tot nu toe zijn geen berichten betreffende pex'soonlijke ongevallen of seliade ontvangen. NOODWEER EN OVERSTROOMING. MILAAN, 28 Nov. (Part.) Naar uit Sicilië gemeld wordt, hebben aldaar lievige onweders gewoed. Eene overstrooming verbrak de spoor lijnen Catania-Palermo en Catania-Caltagirone. Telephoon- en telegraafverbindingen werken niet meer. Aanzienlijke schade is in de koren velden aangericht. Vele boeren zijn omgekomen. De geheele provincie Syracuse is overstroomd. HET TREINEN VERKEER IN DUITSCHLANÜ. BERLIJN, 28 Nov. (Part.) Na reeds inge voerde beperkingen op de verschillende lijnen van Groot-Berlijn, staat thans een beperking van het spoorwegverkeer in het geheele rijk voor de deur. Voor personentreinen zal de eerste klasse bijna geheel verdwijnen. Er zullen minder snel treinen loopen en ook minder restauratie- en slaapwagens. Er zullen in het geheel minder treinen loopen en de treinen zullen korter worij den gemaakt. Het doel wan deze regeling is, om kolen en materiaal tl' bespaien, voornamelijk locomotieven. De definitieve regeling wordt de volgende week bekend gemaakt. UIT DE STAATSCOURANT. De gewone audiëntiën van de ministers van Buitenlandsche Zaken, van Marine, van Finan- tiën en van Koloniën, hebben deze week niet plaats. EEN REIS NAAR ENGELAND IN 1916. „Het Vad." maakt de opmerking, dat nu de maatschappij „Zeeland" en de „Batavierlijn" bei de voor het oogenblik den passagiersdiensi naai"' Engeland hebben stop gezet, een overtocht van hier naar Engeland dus vrijwel onmogelijk zou' zijn, indien de Holland—Amerika-lijn er niet ware. Deze geeft nl. gelegenheid mede te voeren' op de volgende voorwaarden: le. men moet over- leggen een schriftelijke verklaring van den EnJ gelschen gezant hier te lande, dat de autoritei ten den Nederlandschen passagier ongemoeid' zullen laten landen te Falmouth. 2e. de Engelsche consul in Rotterdam moet, den pas op Falmouth afteekenen; 3e. men verplicht zich een enkele reis Rotter dam—New-York te nemen; dit voor het geval' men moeilijkheden te Falmouth krijgt, zoodat men tot New-York mede moet gaan! Debarkeert men evenwel te Falmouth, zoo res- titueert de Holl. Amerikalijn de passagiers voor! het niet afgelegd gedeelte. Als men nu bedenkt, dat de route Rotterdam— Falmouth 5 nachten en 6 dagen duurt dan is' het wel interessant aldus liet blad deze! reis naar Engeland, die in vredestijd in één' nacht afgelegd wordt, aan de vergetelheid te ont rukken. EEN UNICUM. In de „Staatscourant" deelt het bestuur van' de Rijksverzekeringsbank mede, dat op 24 No-i vember jl. onder omslag, gestempeld Rotterdam, 23111916, 1112 v., ontvangen werd een ongeteekend schrijven, waarbij werd overgelegd een bedrag van 125 aan bankpapier, als terug-j storting van genoten ouderdomsrente, welke rente naar het oordeel van den afzender ten onrechts, zou zijn genoten. BEZUINIGING. Teneinde de bezuiniging op gas en electrici-' teit in de hand te werken zal de burgemeester, van Amsterdam na zes December het verlof aan koffiehuizen en daarmede gelijkstaande inrich tingen, om na twaalf uur des nachts geopend te blijven, voorloopig intrekken. HET LEVENSMIDDELEN VRAAGSTUK.1 De minister van Landbouw enz., de heer Post- huma, heeft een hier te lande voor een minis ter ongewoon verschijnsel een lang stuk gepu-' bliceerd, dat wij in verband met onze beperkte plaatsruimte niet in zijn geheel kunnen opnemen, en dat kennelijk beoogt eene zelfverdediging van de levensmiddelenpolitiek der regeering te geven. De bedoeling van dat artikel is, naar de minister, verklaart, „enkele kardinale punten, het levens- middelenvraagstuk betreffend, in het juiste licht' te plaatsen." Wij ontleenen er aan, dat de min. o. a. betoogt, dat, wanneer gevolg was gegeven aan den ver-j nomen eisch, dat de uitvoer ook van die voort brengselen, die hier meer dan voldoende worden voortgebracht, finaal moest worden tegengegaan, daarmede geenszins het algemeen belang zou gediend zijn geweest, doch ons volk ongetwijfeld veel meer onder de crisis zou hebben geleden" dan thans het geval is. In den eersten tijd zegt hij zou na het volkomen sluiten der grenzen voor den uitvoer van genoemde producten de prijs tot een onge kend laag peil zijn gezonken. Deze prijs zou echter de productiekosten niet hebben gedekt. Het] gevolg zou zijn geweest vermindering der pro ductie, totdat de geproduceerde hoeveelheid tegen: een loonenden prijs binnenslands zou kunnen, worden afgezet en deze prijs is voor vele van die artikelen belangrijk hooger dan tot dusver werd betaald. Het stop zetten van den uitvoer zou dan ook vrij spoedig in plaats van tot prijs verlaging der bedoelde artikelen hebben geleid tot prijsverhooging. In de tweede plaats zouden vele uit het bui-) feniand, speciaal uit oorlogvoerende landen te betrekken benoodigdheden van allerlei aard, waarschijnlijk niet kunnen worden verkregen of, althans niet tegen de tot dusver betaalde prijzen, indien het buitenland geen levensmiddelen uit ons^ land kon invoeren. En in de derde plaats mag niet worden ver- geien, dat het plotseling stopzetten van den' uitvoer het geheele economisch leven zou hebben ontwricht en groote groepen der bevolking direct] of indirect broodeloos gemaakt. Juist de voor-' deelige voorwaarden, waaronder wij onze land bouwproducten konden afzetten, heeft in breede kringen welvaart gebracht, welke weer gunstig heeft gewerkt op den algemeenen eeonomischen toestand, waardoor die hoeveel hij voor som mige personen ook te wenschen mag overlaten tot dusver veel beter was dan ook maar iemand bij het begin van den oorlog zou hebben durven voorspellen. OOK VOORLICHTING. Men kon dezer dagen geen blad opnemen of men vond er een waardeerende b schou wing in over den edelen gestorven keiz r. Waar men ook staat in de ideeënstrijd cei groote figuur en een tragische figuur als Frans Jozef biedt men hulde. Alleen liet schimpblad, dat vooral fn 9e zen oorlog herhaaldelijk zulk een treurige journalistiek liet bewonderen, wijkt ook ten dezen af. Zelfs het bekende „de mor tuis, nil nisi bene" (van de daoden nie s dan goeJsj kon fapit beruchte orgaan der Holderts en,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1