EEN VERHEVENER REE. de vimirnamm. i. JANSSEN, Mr. F. fiagemeljer. L®opei*s en latten. DE OORLOG FEUILLETON BUlYEÜLJIlie SYAOSIiiËlWS Dinsdag 28 Nov. Tweede blad Voor herstemming voor den Oemeenteraad op Vrijdag 1 Decem ber in district II bevelen wij ten sterkste aan den candidaat der recht- sche partijen i. De woningnood en de stilstand in bouwbedrij ven zijn thans van dien aard geworaen, dat alierwege aan dit viaags.uk klemmende aan dacht wordt gewijd. In Rotterdam sprak wethou der de Jong zeixs van een heerschenden nood toestand en wat Haarlem betreft, zooais trouwens voor alle groote steden, kunnen wij ons wèl de moeite besparen om het gebrek aan woningen nader aan te toonen. Met bekwamen spoed dient echter voor leniging in dezen nood gezorgd te worden. Alvorens echter nader op de zaak in te gaan, zij hier eerst vermeld hoe Mr. Treub zich de oorzaak en oplossing van de crisis denkt. Mr. M. W. F. Treub niemand minder dan de oud-minister wijdde een openbare bespre king aan dit wonmgprobleem meent dat de stagnatie in den huizenbouw verband houdt met den eigenaardigen toestand op de credietmarkt. „Dat men tot kort geleden nu begint de kentering te komen in de bouwvakken geen buitengewone werkloosheid had en eerder van een tekort dan van een te veel aan arbeiders kon spreken, was veroorzaakt door den geheel anderen aard van bouwwerken, welke werden uitgevoerd, aldus de meening van Mr. Treub. Allerlei open bare lichamen hebben bouwen laten uitvoeren, welke anders nog waren uitgesteld. Dat is nu wel een poos goed, maar als de crisis zóó lang aanhoudt als nu, is dat niet vol te houden. En nu doet zich dan ook al het geval voor, dat de werkloosheid in de bouwvakken buitengewone verhoudingen begint aan te nemen. Er moeten dus buitengewone maatregelen wor den getroifen ter voorziening in de dreigende werkloosheid in de bouwvakken. De oorzaak van die ontwrichting? Dat over de geheele linie en speciaal over de linie der middenstandsbedrijven de „Krediet- wirtschaft" tijdelijk is vervangen door een Wirt- schaft a contant, meent Mr. Treub. Menschen, die vroeger 3 a 6 maanden crediet hadden, moe ten nu komen met geld in de hand. Het overgrooie deel der bouwers oefent hun bedrijf aldus uit. Eerst den grond koopen, dan een hypotheek er op. Daarna een crediet-hypo- theek vervolgens aflossing daarvan en een ge wone' hypotheek. Er blijft tusschen die twee een verschil van 25—40 pCt., dat wordt gedekt door de leveranciers van bouwmaterialen. En nu leve ren deze laatsten niet meer op crediet, óf omdat ze 't niet kunnen óf omdat ze 't te gevaarlijk achten. Een middel om de bouwers weer aan 't werk te krijgen, achtte Mr. Treub den bouw van wo ningen tegen lagen prij9. Ie door de bouwers aan grond te heipen tegen een lagen canon niet voor altijd, maar voor 5 k 10 jaar, met al aanstonds de bepaling, dat na afloop van dien termijn de canon wordt gebracht op precies het bedrag dat hij ware geweest vóór de buiten gewone omstandigheden; 2e door de bouwers aan crediet te helpen Dit helpen aan crediet kan practisch, als men zich aansluit bij een der oorlogsorganisaties, het Middenstandscrediet, zegt hij. Daarbij stelt de Staat zich borg voor 55 pCt. van het verlies. Weliswaar waren de bedragen oorspronkelijk niet hooger dan f 1000.maar voor de bollen- en de boomenkweekers is dat later verhoogd tot f 5000.en 't zal voor de bouwers wel tot f 10,000.verhoogd kunnen worden. Speciaal voor de bouwers van die categorie van woningen, welke iets staan boven de volkswoningen en bijgevolg niet door de ge meente of de woningbouwvereenigingen gebouwd worden. Heeft b.v. een bouwer op een bouw van f 40000.een hypotheek van f 30000.dan zou hij zich voor de ontbrekende f 10000. kunnen wenden tot de gemeente voor wie een bureau de aanvraag goed onderzoekt, nagaat of de bouwer solide is etc. etc. en in overleg treedt met een bank, welke geneigd is crediet te geven. Daarna kan de gemeente bij het Rijk aankloppen met 't verzoek via het middenstandscrediet dat ANEGANG hk. Warmoessïr. ENORME SORTEERING maximum van f 10000.toe te staand Zij is bereid 45 pCt. der. eventueele schade te lijden als het Rijk de 55 pCt. voor zijn rekening neemt. Geschiedt dat, clan geeft, aldus Mr. Treub, elke bank graag 't geld, want ze is ver zekerd dat haar nooit iets kan overkomen met de gemeente en den Staat als garantie. 't Is waar, eenige risico is bij deze methode voor de gemeen te-aanwezig, doch dat dient ze te loopen, wil ze dat er gebouwd wordt. Anders kan ze wel naar huis gaan. Wil 't denkbeeld practisch verwezenlijkt kun nen worden, dan dient er nog iets bij te komen. En wel, dat de gemeentebureaux vlugger wer ken dan nu het geval is. Zoo niet, dan komt er niets van terecht. Niet 4, 5, 6 maanden moet men wachten1, vlot, coulant moeten de zaken worden afgewikkeld, 't Behoeft wel niet zoo gauw als st eens in Amsterdam geschiedde, toen een stoomvaartmaatschappij aan wethouder Treub 's ochtends om 10 uur vroeg cm een erfpacht ^an de haven, onder opmerking als 't niet gauw ging, naar Rotterdam te zullen verhuizen, en dat toen om 4 uur 's middags B. en W. de zaak geteekend hadden, en 't contract gesigneerd was; maar 14 dagen is al lang ge noeg. Speciale maatregelen zijn niet noodig, alleen wat vlugger afdoen, dus betere organisatie. Mr. Treub verklaarde 't niet eens te zijn met hen, die smalen op de eigen bouwers. Die be oefenen een bedrijf van groote beteekenis, en hij was ;t absoluut niet eens met de opvatting dat de geheele bouwerij moet zijn in handen van de gemeente en de woningbouwvereenigingen. In tegendeel: voor den bouw van woningen voor den kleinen en iets grooteren middenstand heeft men dat bedrijf juist noodig en men moet 't in stand houden, 't Is van groot belang dit bedrijf op de been te houden, als het dreigt te niet te gaan door de abnormale omstandigheden. Waarom, zoo vroeg spr., zou de gemeente waar ze met het rijk de risico draagt voor de 100 pCt. crediet, welke ze in de praktijk aan de woningbouwvereenigingen schenkt, dat ook niet dragen voor de eigen bouwers in het belang van die bouwers, in het belang van de bestrij ding der werkloosheid en in het belang van den woningnood? Ze neemt enkel op zich wat risico, en bepaalt een wat lageren canon voor 5 a 10 jaar, dus het gaat tijdelijk onder de markt." Ziedaar hoe oud-minister Treub zich de oor zaak en de oplossing van de crisis indenkt. Of de oorzaak nu alléén gelegen is in de stagnatie op de credietmarkt, het is zeker aan sterken twijfel onderhevig. Gerust kan toch ook de wantoestand voor een groot deel geweten wor den, naar veler meening, aan het gebrek aan grondstoffen, gebrek aan goede arbeidskrach ten, de onzekerheid voor de bouwers hoe de toestand over 5 a 10 jaar zal zijn, enz. Er meet intusschen gehandeld worden. In een volgend nummer zullen wij nog eenige andere methoden opsommen, waardoor het par ticulier initiatief kan worden geholpen om in den woningnood, spoedig en afdoende, te helpen voorzien DE SCHEPPER DER POOL- SCHE LEGIOENEN. Het Poolsche persbureau schrijft ons: In het manifest, dat Polen tot een zelfstan dig land en een erfelijke monarchie maakt, wordt tevens de oprichting van een nationaal Poolsch leger aangekondigd, waarin de herinnering aan de dappere Poolsche strijders in den wereldoor log zal voortleven. Deze plechtige belofte is de kroon op het levenswerk van den Poolschen patriot, die 20 jaren er onafgebroken mee bezig is geweest een Poolsche strijdmacht in het leven te roepen. Deze patriot is Josef Pilsudski, de stichter der Poolsche legioenen, wiens onophou delijke werkzaamheid in deze dagen van geest drift in Polen in het volle licht mag worden gesteld. Toen de Polen, door de talrijke woordbreuken der Romanofs ontmoedigd, begonnen in te zien, dat alleen een zorgvuldig voorbereide daad van geweld hen van het Russische juk zou kunnen bevrijden, kwam bij- Pilsudski voor het eerst de gedachte op aan een Poolsch nationaal leger. Zijne door talrijke teleurstellingen ontmoedigde landgenooten gevoelden eeist zeer weinig voor zijne plannen. Tijdens den Russisch-Japanschen oorlog kwam Pilsudski iets openlijker voor zijne plannen uit. Maar te vergeefs. De Polen Heten zich liever door de Russen gewillig als soldaat gebruiken. Dit was, zooals Pilsudski zelf erkent, de bitterste ontgoocheling zijns levens. Toch was zijne propaganda niet geheel zonder resultaat gebleven. Hij had de voldoening, dat er tijdens de revolutie van 1905 een reeks kleine Poolsche strijdersorganisaties ontstonden, die later wegens hunne verdeeling van krachten weinig konden uitrichten. Maar het feit, dat men begon in te zien, dat de bevrijding van een Poolsch leger afhing, was vour Pilsudski voldoende, om zijn propaganda weer ter hand te nemen. Éeeds tien jaar geleden sprak de scherpzinnige man het uit, dat de Poolsche kwestie nóg dentallen van jaren onopgelost zou blijven, als er geen Poolsch leger was. om aan den oorlog, die tusschen Rusland en Oostenrijk moest komen, actief deel te nemen. Toen begon hij met de organisatie der Poolsche legioenen. In het grootste geheim ging Pilsudski naar Galicië om propaganda voor zijne plannen te maken. Gaandeweg werd daar gewerkt aan de vorming van een Poolschen soldatenstand. In 1909 begon hij te denken aan de stichting van een oorlogskas. Nadat het plan eerst mislukt was, werd het een paar jaar later verwezenlijkt. Inmiddels verspreidde de organisatie der Pool sche schutters zich over het geheele land. Onop houdelijk nam de beweging, waaraan Pilsudski zijn leven gewijd had, in omvang toe. Toen brak plotseling de groote oorlog uit. Daar de werk zaamheden van Pilsudski steeds in het geheim hadden moeien geschieden, was de militaire organisatie nog te zeer in het beginstadium, om zich reeds aanstonds als centrum eener anti-Russische beweging te kunnen voordoen. Derhalve is het te begrijpen, dat Pilsudski niet aanstonds een opstand tegen den onderdrukker proclameerde, daar hiervan tegenover de over macht slechts een eervolle ondergang het gevolg zou zijn geweest. Toen de Russen Polen evenwel moesten ontruimen, kregen de Poolsche legioe nen, die sedert het begin van den oorlog onder de Oostenrijkers dapper hadden gestreden, de versterking die hun stichter hun had toegedacht. De door de Polen geleden verliezen konden direct weer door reserven worden aangevuld. Dit bewijst, dat de stichting van de Poolsche legioe nen niet de luim van een dag is geweest, maar wei degelijk uit het hart van het volk is voort gekomen. '35) FELICIA CURTIS. Don volgenden morgan kwam nicht Ada ,froohjk do kamer binnen en liep dadelijk op Victoria toe, zeggende: Ik heb goed nieuws ,roor je Victoria, oom Ralph heeft jou en mij uitgenoodigd om eenigen tijd bij hem te Londen te komen .doorbrengen. Wel zul- ten wij er de Koningin en den Prins-gemaal iiet treffen, want in Augustus zijn allen af ifc'ezig maar deze verandering is' toch •ene (heerlijke afleiding voor je. Victoria was niet weinig verbaasd. Toch begreep zij in haar hart, dat deze uitnoodi- ging samenhing met de zaak Mr. Lewton- iWhyte zij begreep,, dat haar oom haar het Onaangename eener ontmoeting wilde bespa ren, zij was hem dankbaar voor ze furore- .voelde attentie. „Dat zal verrukkelijk zijn, riep zij op getogen uit, nog nooit ben ik bij com Ralph geweest." Hij heeft een mooi huis en eene uitste kende huishoudster, eene oudere p rsoon zeer „achtenswaardig", zeide Ada. „Wanneer vertrekken wij?" „Over veertien dagen. Neef Merton keert tegen het einde der week naar Looiden te rug. Ik stelde hem voor, Jenkins mee te nemen, maar hij antwoordde mij, dat hij liever zelf voor een meisje wilde zorgen." „Ik ben blij, dat oom iemand neemt, die Londen kent," zeide Victoria. Toen zij haar oom zag, vloog zij naar hem toe én bedankte hem hartelijk, hij zag haar vriendelijk aan. Later op dien dag ging hij, zooals hij zeide, een dagje in de rot sen doorbrengen, hij nam zijn schilderdoos mee. Roods sedert geruimen tijd had hij vrijen toegang tot de Abdij'. Er stond eene groote geslote,iie kiM, waar een onafgewerkt olie- vei f-schilderij in zich bevond. Eten oogen- blik s.ond hij er peinzend voor en speelde met het sleuteltje, dat aan zijn horlogeket ting hing, hij scheen beslui eleos. „Neen,i k denk niet, ik wil er vandaag met aan werken" besloot hij, en ging heen om schetsen in het bosch te maken Er was oen nacht geru sch in de atmos- phear van de „Solitude", in de twee- cn twintig jaren, die Denis nu telde, had bij nimmer een geheim gehad voor zijne moe der. Hij zoude zichzelf schuldig hebben ge acht, zoo hij zijne ontmoeting met Victo ria voor haar verzwegen had. „U zult misschien vinden, moedcrtjeliety VERSPUIDE BERECHTEN Geen „dwaasheid" na den oorlog. Men begint in de Ententelanden over het algemeen ook in te zien, dat het besluit van de Panjsche economische conferentie der Entente, om na den oorlog den handelsoorlog voort te zetten, een onmogelijkheid zal zijn, wil men niet het eigen belang daarmee al te zeer schaden. Reeds eerder gingen daartegen Fransche en en zeljs Engelsche stemmen op en nu weer vin- ®jn,..wlJ 'n Russische tijdschrift „Problemy (Welikoi Rossiji" („Groot Russische Problemen") em beschouwing van Baikow over de buiten- landsche politiek van Rusland na den oorlog. Deze schrijver legt er den nadruk op, dat drie dingen voor Rusland onontbeerlijk zijn: een alzetmarkt voor de binnenlandsche produc ten een waarborg voor het toestroomen van bui- tenlandsch kapitaal, en eene regeling voor den invoer van buitenlandsche producten, „De verhouding met Duitschland zegt hij dan verder zaj uiterst moeilijk zijn, maar in ieder geval dient niet de weg bewandeld te worden, dien de conferentie te Parijs ingeslagen neett. ten Ghineesche muur rondom Duitschland oprichten, Duitschland, dat de beste afnemer is van Russische landbouwproducten, zou een ergerlijke dwaasheid zijn. „Ook moet men weliswaar niet toelaten, dat de Russische markt wederom zoo overstroomd wordt met Duitsche goederen, als ddt vóór den ooilog iet geval was, maar aan den anderen kant zijn er producten van Duitschland's indus trie, waai aan Rusland absoluut behoefte heeft. „Zoolang de oorlog duurt, werkt de blokkade van Duitschland uitstekend, maar na den oorlog is het niet gewenscht, deze voort te zetten, want daardoor zou mijn zijn eigen belangen schaden." 't Zijn alle uitlatingen, welke in het vooruit zicht stellen, dat de Entente ervan zal moeten afzien om den oorlóg na den oorlog te blijven voortzetten. En dat is een goed toeken', een teeken dat op economische toenadering wijst. Weer een nieuw Koninkrijk? Volgens een berioht in de „Times," zal keizer Karei van Oostenrijk, wanneer hij tot koning van Hongarije gekroond wordt, te vens worden gekroond tot koning van het nieuwe drieledige koninkrijk Croatië-Slavo- nië-Dalmatië. „Wij vernemen," zegt het blad, „dat in ver band met de kronrng gewichtige veranderin gen in het voornemen liggen. De belangrijk ste daarvan is een Zuid-Slavisch tegenetuk te vormen tot de „oonstitutioneele monarchie Polen," die onlangs door de Duitsdhers te Warscha-u is uitgeroepen en om de conscrip tie van Serviërs te wettigen. Tevens zijn er veranderingen op til, die beoogden bizondere satisfaptie aan de Magyaren te geven door bun invloed op de Zuid-Slavische volken in en buiten de Monarchie te verhoogen. Reeds lang hebben de Magyaren geëi&eht, dat Dal- raatië bij Hongarije zou worden gevoegd. Dialmatië is de facto in het bezit van Oosten rijk en wordt ook door dit land bestuurd, of schoon bet juridisch, ethnografisch tot het nieuwe drieledige koninkrijk. ITet nieuwe koninkrijk zal aan de Hon- gaarsche kroon onderworpen zijn. Ook heb ben de Magyaren altijd aanspraak gemaakt op Bosnië en Herzogewina, dat zij gelijk stel len met het oude koninkrijk Rama, waarvan de vlag een rol speelt bij de Hongaarsche kroningsplechtigheid. Het is nog niet zeker of de bekendmaking dezer veranderingen aan de kroning ie Boe dapest zullen voorafgaan, dan wel of zij bij gelegenheid van de kroning zullen worden a fgekondigd." dat ik slocht gsban Tela U00; vTdg,8 had hij'den vorigen avond tot haar gere d, toen zij in zijn studeervertrek was gekomen, om hem te waarschuwen, dat het reeds zóó laat ia den-nacht was, en >oaii Ralph Merton hen had begluurd en in de schaduwen van den nacht w-as verdwenen, ik In b V c ouag's- terenavond gesproken, ik gelooi', dat ik mijn hoofd een beetje -cwijt was, ik zei de tiaar „Mijn jongen, mijn jongen, dat was ge vaarlijk." „Ik weet het. Maar op dat oogenbllk ver gat ik geld en baars vaders ergernis en moederlief, heeft mijn vader gezwegen, toon hij u vroeg en berekeningen g maakt?" Hij zag haar li n 't aangezich toen zij achter zijn stoel srond, zij legde haar W-.ng tegen zijn hoofd en vroeg zacht: „En..., zij „O, ik ben zoo gelukkig, moeder." „Je hebt toch het k mi zich tot nies laten verbinden?" „Noen, zij is vrijt geheel vrij. Moeder.... ik gaf haar den koralen rozenkrans." Er volgde een oogenblik stiltedan zei bo Mary JPitzgerald, vriendelijk. „Er mag niets in hot geheim geschieden, mijn zoon, noch briefwisseling, noch ontmoe- ingen." „Denkt gij dan moeder, dat ik iets zoude willen doen, dat u verdriet kon geven? M ij De petroleumbronnen In Roemenië. Aan de „Bèrliner Lokal-Anzeigei-" wordt van welingelichte zijde medegedeeld: Een door de Roemeensche regeering bijeengeroe pen conferentie lieeft weliswaar niet tot de voorgestelde vernieling van de Roemeensche petroleumbronnen besloten, maar tot de ver nietiging van de bedrijfsinstallaties. Bij de Roemeensche petroleumbronnen is een groot buitenlandsch, in het bijzonder ook onzijdig kapitaal betrokken. De Astra Ro- aiana is in Nederlandsch bezit met 150 mil lioen lei, evenzoo de Orion is in Neder landsch bezit met 20 millioen lei; de Romano Americana is een zustermaatschappij van de Standard Oil Cy., die er met 130 millioen lel in betrokken is. Het staat te vreeaen, dat de vernieling van de bedrijfsinstallaties de pe- troleum-bronnen zelve mee zal doen lijden, in elk geval echter ook een onafzienbare schade voor de belangen van de onzijdigen ten gevolge zal hebben, wier voorraden de inrichtingen voor langen tijd braak zouden komen te liggen. De „Britannic," Het vergaan van bet Engelsche hospitaal- soliip „Britannic," dat naar eerst werd ge meld een 300-tal gewonden van Madras (Brifcsch-Indië) naar Engeland vervoerde en, volgens een Reuter-bericht, door een Duit- sohen onderzeeër heette getorpedeerd te zijn, is 1.1. Donderdag in het Engelsche Lagerhuis besproken geworden. Oars on vroeg namelijk of de regeering doze „laatste daad van barbarisme en schending van bet volkenrecht" ter kennisse van de onzijdige regeeringen zou brengen. As<iuitih antwoordde, dat dat ernstig werd overwogen. Overigens deekle hij mede, dat er geen gewonden aan boord waren. Pemberton Billing vroeg of er op het schip duidelijk was te zien, dat het gewon den vervoerde: Asquith antwoordde: Het was ecu aanval op een hospitaalschip en het was hekend, dat het een hospitaalschip was. Sir W. Byles vroeg nog: Is het bekend of bet scliip getorpedeerd is of op een mijn ge loop en? Asquith: Nog niet! Het verkoor tanigs den Donau voor dè tweede maal hersteld. Een oorlogscorrespondent meldt uit Wala- chye, dat, terwijL het gros van het lqger dat den inval in Walacliye deed, reeds lang Craiova voorbij is, een andere legerafdee- ling Turnu Severin heeft bezet, dat goed bekend is aan allen die deelnamen aan den Servischen veldtocht, toen immers aan den Donau, tegenover deze stad, de Centralen verleden jaar voor 't eerst in verbinding kwamen met de Bulgaren. Thans is daar opnieuw een verbinding tusschen Duitschers en Bulgaren ontstaan en is het verkeer langs den Donau tusschen de Centrale mo gendheden en Bulgarije opnieuw hersteld. Verleden jaar kon, nadat de Serviërs bij Negotin verdreven waren, voor 't eerst se dert den oorlog do Oostenrijksch-Ilongaar- sehe reeks sleepbooten onder geleide «van monitors de IJzeren Poort passeeren, en onder de oogen van Roemenië ontstond toen een druk verkeer tusschen de Hongaarsche en Bulgaarsche Donau-havens Uidoei en Lom Palanka. Na de Roemeensche oorlogsverklaring hield dat scheepvaartverkeer langs de ri vier op, dat het verkeer op de spoorwegen aanmerkelijk had verlicht. .Weer lagen /er honderden sleepbooten te wachten in zui delijk Hongarije en slechts nu en dan slaag den de monitors er in, bij nachtelijke aan vallen den vijand op de rivier afbreuk te doen. Ten gevolge van de Roemeensche neder laag in Walacliye is de korstondige Donau- blokkade weer verbroken en weldra zal de vrijgemaakte rivier weer als te voren de belangrijke verkeersweg tusschen de Bulgaren en de Centralen zijn. Een tegenhanger. In ons nummer van Zaterdag vermeldden wij een bericht uit Lichtenberg, onder liet op schrift „Een voorbeeld van Godsvrede," waar van het volgende bericht als „tegenhanger" kan gelden: In het kiesdistrict OssetataGrimnm -was tengevolge van het overlijden van het Rijks- daglid Gies eene tusseheutijdsche verkiezing' noodig geworden. In strijd met den Godsvrede stelde de aoc-dem. Arbeitsmeinschatt een eigen candidaat tegenover den conservatieven, die, daar Giese eveneens tot deze partij behoord had, eigenlijk zonder tegencandidaat had moe ten gekozen worden. Dc( conservatieve candidaat Wildgrube werd met 7978 tegen 0322 op den soc.-democraat Li- pinakl gekozen. De beide liberale groepen stem den op den conservatief. Onder vrienden Uit Kopenhagen wordt aan den „lokal An- zoigor" geseind, dat volgens uit St. Peters- burg ontvangen berichten de haveninrich tingen van Archangel door de ontploffing van muniticechepen zware schade geleden hebben. Aangezien het Rusland, onderdo zullen haar net terugzien, vóór dit zij meer derjarig is en haar eigen mees er is." „Dat is goed. Ales moot opre.h: en open lijk geschieden." De jongeman nam do handen zijner moe dor in de zijnen en zeide: „Zij is lief en zacht moedor, zij is op gevoed in een go'oof, dat het onze veracht en alles wat cr mee snnanh ingt. Noo t he ft zij ldo waarheid vernomen, zij kan he Wet helpen, dat zij op dat punt onwetend is maar O.L.H. weet het. Zij heeft geen moe der moor, maar wij zul en onze leve Moe der, do Moeder van Josus aanroep n en haar vragen, onze voorspraak te willen zijn bij God. Hij nam haar gebaat in zijne handen, kuste haar en zij ging heen. Mary Fitzgerald zag met voldoening, dat do stap van haar zoon flinker was, hij zag cr opgewekter u t en werkte met m er lust dan ooit. Zij haalde zich goen onnoodigo zorgen in ha;, hoofd voor de toekomst. God zou wel zorgen, zij gaf alios in Zijne handen over, wat Hij deed,, was goed gedaan. Mrs Fitzgerald begaf zich met een gevoel' van nieuw geluk naar do kleine kapel in do nabijheid van do Kelly's, knielde neer voor Gods altaar en vroeg den Grootsten Vriend, haar en haar zoon to willen ze genen. Gedurende den tijd, die Ralph Merton bij tegenwoordige omstandigheden nfót mogerijk is om in hell ieagen land voldoende werk- krachten te vinden om de haveninrichtin gen te herstellen, was de Russische regee ring voornemens om de werkzaamheden voor de herstelling aan Japansche firma's op te dragen. Doze stelden echter zulke koogefi- naneieele eischon dat de Russische regeering onmiddelijk do onderhandelingen afgebroken heeft. .Thans wil de regeering trachten do herstelling van de havon aan Amerikaanscho firma's op te dragen. F R A N K R IJ K. Een groote scheepsbrand. Bladen te Bazel vernemen uit Parijs, dat onge veer een week geleden een bij Nanterre in de Seine bij Parijs liggende sleepboot, die 900 vaten olie aan boord had, in brand geraakte. De ge heele lading van 130,000 liter werd vernietigd. Talrijke in de buurt liggende beladen sleepboo ten en opslagplaatsen van hout vatten vuur en werden volgens dit bericht zwaar beschadigd. De geheele Parijsche brandweer werd gealar meerd. Het gelukte haar eerst met veel moeite de uitbreiding van het vuur te stuiten. De weer schijn van den grooten brand was gedurende den ganschen dag te Parijs zichtbaar. Berichten in drie regels. Volgens de „Köln. Ztg." zou vandaag de Pauselijke nuntius te Müncken, Kard. Friih- wirtb, naar Rome vertrekken. Vrijdag is de Engelsche minister, Lord Grey, voor ettelijke weken naar buiten ver trokken om volkomen rust te nemen. De commandant van het legercorps te Cob 1 enz beeft verboden in advertenties tot aanvr. van werkkrachten loonen op te nemen. De door de Entente uit Athene verban nen gezanten der centrale mogendheden, zijn te Sofia aangekomen. Gameldt wordt dat weldra, wegens ge brek aan sigaren, in Pruisen de sigarenvoor- raden in beslag zullen worden genomen. In Amerika is het vrouwelijke vliegre cord voor langen afstand (425 M.) geslagen door Miss Ruth Law, die 590 M. aflegde. Keizer Karei van Oostenrijk heeft den Pauselijken nuntius en de gezanten van Tur kije, Ver. Staten en Spanje ontvangen. De Duitsoliers zijn bezig met het herop bouwen der petroleumtanks te Antwerpen, die in den oorlog vernield werden. In Berlijn zal waarschijnlijk het slui- tings-uur voor café's op 12 uur worden ge steld, hetgeen voor 't geheele rijk zal gelden. Volgens de „Echo Beige" zou burge meester Max, van Bru&sel, naar een gevan genis te Berlijn worden overgebracht. GEMEENTERAAD. Vergadering van don Raad dezer gemeente op Woensdag 29 November des namiddags (Prinsenhof) De volgende zaken zullen dan ten half 2 uur, in de Statenzaal aan het de orde worden ges'eld: 1. Mededeel in gen en ingekomen stukken. Verzoekschrift pr. H. L. van den Linden van (den Heuvell, geneesheer-directeur St. Eis. of gr. gasthuis, om eervol ontslag. Id. on derwijzer opl.school voor jongens, id. ld. id. id. voor jongens en meisjes, id. 2 Voort zetting schrijven B. en W. inzake het St Elisabeth of gr. Gasthuis dato 20 Sert 19 6 aan te vangen bij, punt IV van het ontwerp besluit, wordende punt III van het ontwerp besluit door B. en W. ingetrokken. 3. Ver gadering met gesloten deuren. 4. Voorstel B. len W. vaststelling staat betaling uit on voorziene uitgaven, dienst 1916, met rap. port Commissie van Bijstand in het beheer dor gemeente-financiën. 5. Id. id. aankoop grrrond ten Noorden Pijlslaan en ten Westen Leidsche Vaart. 6. Id. id. aankoop perceel Jacobijncstraat no. 27. 7. Id. id. aangaan overeenkomst met de E.SuM. in zake ver breeding van de Anthoniestraat en de An- tkom'c'orug. 8. Id. id. inzake verhooging pi-e- sontiegeld Raadsleden. 9. Id. id. vaststelling tarief onderstand voor 1917. 10. Id. id. voor- loopige vaststelling pensioengrondslag markt meester. 11. Id.-M. L. A. Klein, inzake bij drage kosten voor openbare werken in voor straat bestemde gronden, met schrijven B. en W. 12. Id. B. en W. verzoekschriften Dost uurderen gymnastiekvereeniging „Ba to" „Concordia" „Turnlust" en bestuurderen Ned. Cymnastiek ver bond, Kosteloos gebruik loka len fin gemoentegebouwen. 13. Id. id. in trekking raadsbesluiten d.d. 19 Sept. 1906 no. 15 en 8 April 19)8 no. 22, 6 Nov. 1912 no. 15 en 17 Dec. 1913 no. 13 (ingebruikgo- ving lokalen in gemeentegebouwen). 14 jq id vergunning tramlijn Haarlem—Heemstede aan N.Z.H.T.M. 15. Id. id), overneming voor straat bestemde grond aan de Klever'.aan. 16. Id. id. id. van verceniging „Spaanuoog." 17. Id. id. zijn broeder doorbracht, was hij menigmaal tegen hot thee-uurtje op de „Solitude" ver schonen, een allergezelligstcn tijd had lijji daar na volbrachten arbeid doorgebracht. Dat was het aangenaamste uurtje van dcD dag geweest. Hij was een welkome gast; de theetafel roet het fijne servies en do gouriga thee stond altijd bij het raam in „the Bower" en Tabby zorgde voor fijnei cakes. Er heersch te daar altijd een prettigs stemming. Het was daags vóór zijn vertrek, hij was wat langer 'dan gewoonlijk gebleven. Óp SL Hilarius wist men niets van deze bezoo- ken. De squire zou woedend geweest zijn, indien hij geweten had, dat zijn brooded mot Papen at en dronk. Maar zijn gas? was van oordeel, dat hij vrij was z jn e gen gezelschap te kiezen bij ver.eldc d .s n.ete van zijn komen en gaan aldaar Denis was juist weggeroepen om met een der pachters over do zaken der boerderij to beraadslagen. In de verte kon men zijne i'linke gestalte zien gaan. Ralph stond op om to vertrekken, op da? oogenblik werd er in huis luid gescheld, dit geschiedde tot driemaal toe, met tusschen» pauzen. Hij zag zijne gastvrouw aan, zij was opgestaan en hij bemerkte, dat zij hare lippen bewoog. unit urn timn

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5