3PORT EN WEDSTRIJDEN 1 I hetgouuen jubileum der 1 VCiiïKOOPIKGEK Landbouw en VtediertS RECHTZAKEN verzoekschrift douw- en exploita-tiemaatscnaj> pij „Rolland," verlenging termijn raadsbesluit i d.d. 9 Dee. 1914 no. 1. 18 Id. id. verhuring grond Spaarne aan C. Verhoef. 19. Id. id. verzoekschrift afdeeling Haarlem van den Ned. 1 R.K. Volksbond, in zake het rijden of staan 1 mei z.g. reclamewagens op Zondag enz. 20 I Benoeming 5 Regenten St. El s. of gr. gast huis. 21. Id. id. Commissie voor lichamelijke opvoeding (aftreding V. Loosjes). 22. ld. ich. Commissie van Toezicht Haarl. Muziekkorps (aftreding H. van den Berg). 23. Aanbeveling B. on IV. benoeming tijdelijk leeraar aan dó Burgeravondschool. 24. Id*, id. iel. lid Com- mi ss ie A wring schoolverzuim. 25. Id. id- id. •J leden bestuur gemeentel, arbeidsbeurs. H. Geloofsbrieven inkomend lid. VAN WIEN WAS HET VARKEN? Men zendt aan het „Hbld." het volgende ver- ilagje: Voor het gerechtshof te Amsterdam stond dezer dagen terecht een slager uit Monniken dam, door de Rechtbank te Haarlem veroordeeld tot een maand gevangenisstraf wegens diefstal van een regeeringsvarken. De zaak was ge- schorscht geweest om eenige getuigen te kunnen hooren. De vraag was nu, wie dat varken in eigendom had genad. Ais eerste getuige werd gehoord de burge meester van Monnikendam, die hier als Prins Varkenshoeder optrad, doch moeite had dit var kentje te wasschen. Burgemeester wist dat eiken Dinsdag varkens aankwamen ter distributie; die werden dan naar de slachterij van Veltrop ge bracht, waar de waagmeester ze stempelde en woog. Nd had' de beki. vóór de stempeling een vet varken met een mager, dat zijn eigendom VcS, verwisseld, en daar de prijs per K.U. wordt berekend, aldus een zoet winstje gemaakt. Burgemeester wist echter niet, wie de varkens naar Monnikendam deed vervoeren; de gemeen te deed het niet, de exporteur evenmin, dus was i wel waareschijnlijk, dat de slagers zeiven hvL deden. De volgende getuige was de waagmeester tenminste dit was een der vele beroepen, die hij in de Monnikendamsche maatschappij uit oefent. Deze zeide dat als hij in de slachterij kw am, hem werd opgegeven wien de varkens toe behoorden; maar wie dat uitmaakte, hoe de slagers aan dien rechtstitel kwamen, was hem onbekend. Dat maakten ze onder elkaar uit; was er eens een met een gebroken poot bij, dan werd er wel eens gemopperd, maar och, een volgenden keer kreeg een ander zoo'n invalide en was de vrede hersteld. Den volgenden dag haalde hij het geld bij de slagers op wan betalers waren er nooit bij en bracht dit bij den burgemeester. Als laatste getuige trad op de exporteur; de slagers kwamen volgens hem al in Purmerend op de markt en daar werd vriendschappelijk uitgemaakt welk varken ieder voor zijn rekening nam. Vervoeren deed hij ze niet; zijn geld kreeg hij van de gemeente Edam, die weer leverde aan Monnikendam al ging er dus een slager fail liet, dat deerde hem niet; de Regeering, die de bestelling deed, was goed voor haar geld. Den advocaat-generaal, mr. van Geuns, was door deze verklaringen een nieuw licht opge gaan. Nu op zulk een aartsvaderlijke wijze het Bezit overging, moest dit ook als recht worden aangenomen; het eigendom der varkens moest dus geacht worden aan de gezamenlijke slagers waartoe ook beki. behoorde, te zijn, en van dief stal was dus geen sprake. Hij requireerde dus yrijspraak en de raadsman van beki., mr. H. P. Loggere, sloot zich natuurlijk hierbij gaarne aan. OVER INDIë. Van alle kanten wordt ons tegenwoordig belangstelling voor Indië afgedwongen. In Schouwburgen, vergaderzalen, vereenigingen en voor lectuur. Fa'oricius, die zich in zijn too nee Ls tukken vooral als verded'ger van de inlanders en twat des inlanders is, deed kennen, hoeft school gemaakt. Hem volgen anderen als ver dedigers van nldië qua bezit van Nederland of als apostelen en propagandisten van do eenheid van Nederland en koloniën. Zoo worde hetzij onder een traan, hetzij onder een lach, het zij prettig of onprettig, goed mee- HAARL. BROOD- EN MEELFABRIEK. gewerkt aan de uitbreiding van de diepere kennis van Indië in Nederland, van Indië, als land en volk. De vereenigingen brengen soms meer wetenschappelijke verhandelingen die toch moeten leiden tot hetzelMe doel pas haddon we hier een Indische avond en de lectuur doet het in allen vorm. Belangstelling voor Indië die te lang onvoldoende ls geweest wordt ons af gedwongen. Pat is goed. Zoo le?ren we In dië beier kennen en waardeeren als nood zakelijk^ bezit van ons vaderland en we lceren inzien, dat dit bezit met alle mid delen moet woixlen gehandhaafd. Tot do meer aardïg-populaire maar toch niet minder degelijke lezingen behoorde ze ker die, welke de heer Giel, gup. Indisch kolonel, Zaterdagavond in het gebouw „Zang en Vriendschap" hield „Over Indië". Het was wezenlijk jammer, dat er geen grooter auditorium. Veel meer dan e?n klei ne 150 man had de belangrijke en wetens waardige mededeelingen moeten hooren die. de heer Giel op zoo smakelijke wijze aan ons deed. En dan die heldere en typ se ra r: do kiekjes; die waren juist geschikt om ons lekker te maken voor Insulinde en zijn vele moois. De Reisvereeniging, die da le zing organiseerde, heeft eer van haar avond gehad. BOUWVEREENIGING „ST. JOSEPH." Een lid der bouwvereeniging schrijft ons: Het bericht omtrent ontbinding van boven genoemde Bouwvereenigingen is minstens genomen voorbarig te noemen. Het besluit ter vergadering van Vrijdag jj. kan meer ak beginsel-besluit, worden aangemerkt, dewijl de beslissing inzake de ontbinding eerst valt op een weldra te hou den vergadering. Waar enkele stemmen in deze van groeten invloed kunnen zijn, had het bericht thans beter achterwege kunnen blijven. (Wij ontvingen het bericht van een der le den zelf. Red.) HINDERWET. De beslissing op het verzoekschrift van ID. W. J. de Rijk, om vergunning tot opr. van eene inrich ing tot het bakken en email- leeren van aarden tabakspijpen in dsn kelder van het petceel aan de Breestraat, hoek Lange Boogaard .'siraat no. 1 rood is verdaagd. L.V.V.E.D.O. Ondanks het slechte weer was het ter rein in uitstekende conditie. Edo trapt af en spoedig was 't L.V.V.-doel in gevaar doch de achterhoede was uitstekend. Meer en maar komt Edo opzetten, maar er wasto- taal geen geluk bij. Een doorbraak van' L.V.V. en een speler komt alleen tegen over de Kiel te doch deze red schitterend^ Met de ru3t ls de stand nog steed)s OO. Na de rust zet Edo alle zeileu bij om de overwinning te behalen; te vergeefs ech ter. Onophoudelijk, een enkele doorbraak uitgezonderd, belegert Edo de L.V.V. veste Doelpunten blijven echter uit. Steeds is er een voet of een lichaam van een L. V. V. speler in den weg om op het laatste mo ment doelpunten te verhinderen, L. V. V. wordt uitstekend geholpen door haar keer per, palen en lat. Met dezen stand komt het einde. Edo verloor daardoor onverdiend een kostbaar puntje. De Edo-reserves deden beter werk, zij wisten 6 maal het net van Hollandia II te vinden, terwijl zij zelf hun doel schoon hielden. HAARLEM—QUICK 4—2. De hevige regenbuien, die vóór twee uur neervielen, hebben blijkbaar vele to schou wers afgeschrikt, een tocht naar den Scho- ierweg te ondernemen. De thuisblijvers heb ben ditmaal veel gemist, daar wij dezen middag een interessanten wedstrijd, hebben zien spelen. Het veld was uitstekend be speelbaar. Tien minuten over tweeën ver- schijnen de elftallen, beide met liun sterkste ploegen, in het veld. Scheidsrechter is de heer Romein. Onmiddellijk na de aftrap, neemt Haar lem 't spel in handen. De roodbroeken tre den overdonderend, op; de voorhoede is niet meer te houden. Het samenspel der Haar lem-voorhoede valt zeer te roemen. Na en kele minuten neemt Haarlem door Jur Haak de leiding; door 't handige spel van Oos tenbroek, die een tegenstander mooi afhield, werd hij in de gelegenheid gesteld een on houdbaar schot in te zenden. 10. Nauwe lijks is afgetrapt, of de Haarlemmers zit ten alweer voor 't Haagsche doel; de ge broeders Bosschaert moeten alle zeilen bij zetten om de telkens terugkeerende rood broeken van 't lijf te houden. Voortdurend zwermt de bal om het Quick-doel. Jur Haak brengt snel op, geeft mooi over aan Oos tenbroek en deze weet den Haagschen doel man met een goed geplaatst schot te pas- se eren. 2O. De Haarlem-aanhangers jubelen luid, en daar is ook reden toe, want 't spel der Haarlemmers wordt in den laatsten tijd steeds beter. Houtkooper heeft zijn ouden vorm weer geheel te pakken. Nu is de beurt aan Quick om een bezoek aan Visser te brengen, doch dezs toont zich in vorm en weet een keurig hard schot op waarlijk schitterende wijze te houden; heeL lang du ren die Haagsche visites echter niet. Haarlem brengt 't spel weer spoedig op de Quick-helft; menige aanval, onder lei ding van Houtkooper en Haak, wordt door don uitstekend spelenden Bosschart Sr. ge stuit. Toch kan hij niet verhinderen, dat Oostenbroek na een vrijen schop voor de derde maal het Haagsche net doet trillen. 3O, Wie denkt, dat 't nu een inmaakpartijtje gaat worden, heeft 't mis. Haarlem vindt het blijkbaar mooi genoeg, en begint veel slapper te spelen. De Hagenaars weten hier handig gebruik van te maken; Maas en Serné weten echter, geholpen door Vis ser, doelpunten te voorkomen. Een mooie ren van Heim, gevolgd door een keurigen voorzet, had beter loc verdiend, dan te wor den naast getrapt. De vlug-menschen zien geen kans voor de rust hun achterstand te verkleinen, rust 30. Na de rust is 't met het overwicht van Haarlem gedaan. Het spel gaat nu mooi gelijk op. Wanneer de achterhoede van Haarlem even weifelt, weet de vlugge mid den-voor der Hagenaars met een hard schot den stand op 31 te brengen. (Wan neer Sernó bij een Quick-aanval geblesseerd raakt, moet hij het veld verlaten, en is niet in staat verder aan den wedstrijd deel te nemen. Haarlem, moet 't dus het laatste halfuur met tien man doen. Daan Houtkoo per gaat achterspelen, terwijl Wasse naar de midden-linie verhuist. De tien roosbroe ken spelen vurig door; Houtkooper Sr. werkt op den vleugel voor twee. Eenige keurige, door hem geplaatste voor zetten worden door Oostenbroek gemist. D. Houtkooper doet al zijn best om Serné te vervangen. Zijn kalm en berekend spel dwingt ieders bewondering af. In de laatste tien minuten weet Quick ha een vluggen uitval, door Pino Post, den achterstand te verkleinen. 32. 'Het wordt nu spannend. De Haarlemmers willen echter niet verliezen of gelijk spelen; bij een vu- rigeu aanval wordt Haak, juist ais hij schie ten wil, binnen de beruchte lijnen geno men. De hiervoor toegekende strafschop wordt door hem kalm maar zeker in een doelpunt omgezet. 42. Hiermede is de wedstrijd beslist. Na enkele oogenblikken speien kondigde den scheidsrechter, die be houdens enkele hands-gevallen, wel voldeed liet einde aan. Bij Haarlem waren de Hout- koopers uitstekend op dreef. Jur Haak vol deed ook goed, terwijl Oostenbroek niet to lang moet talmen en vlugger moet schie ten Bij de Hagenaars blonken de gebroe ders Bosschart en Pino Post uit. „TOON." DE STAND der competitie in de .Westelijke le klasse is: o 13 o. B o o Cb O V. 0. 0. 6 4 1 1 14— 6 9 1.50 U. V. V. 6 3 8 20— 9 9 1.50 Blauw-Wit 8 4 8 1 15— 9 11 1.88 H. V. V. 7 4 1 2 16— 8 9 1.29 H. B. 7 8 1 8 12—15 .7. 1.— Sparta 7 2 8 2 13—21 .7 1.— d. f. a 8 3 1 4 27—20 7 0.88 Haarlem 8 3 1 4 16—24 7 0.88 h. f. a 0 I 2 3 7— 8 4 0.67 Quick. 7 1 2 4 11—19 4 0.57 Hercules 8 1 2 5 8—19 4 0.50 VERKOCHT. HAARLEM Notitie van de perceelen, die verkocht zijn in ,,'t Notarishuis", Bi'lder- dijkstraat 1, bij den Zijlweg, op Zaterdag 25 Nov. des avonds na 5% uur. Notaris P. F. DE BORDES. Nos. 1—10. Een 'werkplaats, acht woonhui zen met voor- en achtertuintjes en schuurtjes en een winkel met woonhuis met erven, allen met afzonderlijk opgaande bovenwoningen in de femeente Haarlemmerliede en Spaamwoude bij laarlem in de Nic. Beetssiraat, als: No. 1Get. No. 2. No. 2. Get. No. 4 zwart en rood. De perceelen Nos. 1 en 2 gecombineerd. No. 3. Get. No. 6 zwart en rood. No. 4. Get. No. 8 zwart en rood. De perceelen Nos. 3 en 4 gecombineerd. No. 5. Get. No. 10 zwart en rood. No. 6. Get. No. 12 zwart en rood. De perceelen Nos. 5 en 6 gecombineerd. No. 7. Get. No. 14 zwart en rood. No. 8. Get. No. 16 zwart en rood. De perceelen Nos. 7 en 8 gecombineerd. No. 9. Get. No. 18 zwart en rood. No. 10. Get. No. 20 zwart en rood, winkel en woonhuis, Te- ding van Berkhoutstr. De perceelen Nos. 9 en 10 gecombineerd. E>e perceelen Nos, 1 tot en met 10 gecom bineerd, J. G. Cobelens, q.q., 33,705. Notaris J. RATELBAND. No. 11. Een woon- en winkelhuis met erf en afzonderlijke bovenwoning, te Haarlem, aan de van Marumstraat, get. No, 27 zwart en rood. A. S. Cohen, f 2500.—. Notaris P. F. DE BORDES. Nos. 1214. Drie huizen met erven en grond te Haarlem, aan de Meester Joostenlaan, als: No. 12. Get. No. 35. No. 13. Get. No. 33. No. 14. Get. No. 31. De perceelen Nos. 12, 13 en 14 gecombineerd. P. Lodder, f 3410. Notaris A. J. C. DAAMEN. No. 15. De perceelen weiland in den Zuiderpolder te Haarlemmerliede en Spaam woude nabij Haarlem aan de Amsterdamsche- vaart. Mij. Metselmaterialen, f 9575. Notaris J. A. WILKENS. Nos. 16 en 17. Twee heerenhuizen, erven en tuinen te Haarlem aan de Ripperdastraat, als: No. 16, get. no. 12, D. Ridder, 4945; no. 17, get. no. 14 uit de hand verkocht. Nos. 18 en 19. Twee heerenhuizen, erven en tuinen te Haarlem aan de Zijlvest, als: No. 20. Een winkelhuis met afzonderlijk opgaande bovenwoning en erf te Haarlem, aan de Zijlstraat, op den hoek van de Korte Zijl straat, met uitgang in die straat. Get. No. 34 zwart en rood. J. v. Opzeeland, f 10120.—. No. 21. Een huis en erf te Haarlem, aan de Korte Zijlstraat, get. no 1. J. v. Opzeeland, f 1605.—. No. 22. Een heerenhuis, erf en tuin, te Haar lem, aan den Zijlweg, op den hoek van de Duven- voordestr., get. no.,29, P. Ravestein q.q., f 10250. Notaris P. F. DE BORDES. Nos. 23 en 24. Twee woningen onder een dak met erf en tuin, te Haarlem, aan de Schouw tjeslaan, als: No. 23. Get. no. 2c. No. 24. Get. No. 2D. De perceeren no.s 23 en 24 gecombineerd, M H. Sterk, f 3715.— Notaris J. A. WILKENS. Nos. 25 en 26. Twee huizen en erven fe Haarlem, aan de Witte Heerenstraat als No. 25. Get. No. 4. No. 26. Get. No. 6. De perceelen Nos. 26 en 26 gecombineerd, F J. Erdtsiedc q.q., f 3920. Notaris P. F. DE BORDES. No. 27. Een huis met erf en tuin te Haarlem aan de Wolsiraa, get. no. 15, N. V. Mij. „de Toekomst", f 2050. Notaris D. W. VAN NIEKERK. No. 28. Een huis en erf te Schoten, aan de Tuselastraat, get. no. 72, J. A. Kenselaar, zl5U. No. 29. Een huis naast het vorige, H. Smo- lenaars, f 2125.—. i t N°'^en en er* naast het vorige, H. Smolenaars, f 2050. No. 31. Een huis en erf naast het vorige 1 Heijblom, f 2070.—. No. 32. Een huis en erf te Schoten, aan de Spaansche Vaartstraat, get. no. 88. No. 33. Een huis en erf naast het vorige. De perceelen nos. 32 en 33 gecombineerd, P. Catz, f 5905.— No. 34. Een huis en erf met moestuin en schuur te Overveen, gemeente Bloemendaal aan de Houtvaart nabij de Zwemschool get no 20 en 22, W. J. v. d. Veldt, f 2750.—.' Notaris J. RATELBAND. No. 35. Een huis met schuurtje en erf te Haarlem, aan de Rollandstraat, get no. 62 F. J. Erdtsieck, q.q., f 2910.—. Notaris A. BERTLING. No. 36. Een huis, ingericht voor kantoor en woning, erf en tuin, te Haarlem, aan de Jans- straat, get. no. 29, uit de hand verkocht Notaris J. C. BURKENS. No, 37. Een pakhuis met erf en afzonderlijk opgaande bovenwoning te Haarlem, aan de Frankestraat, get, no. 2 zw. en rd., opgehouden op f 5850—, PAARDENFOKKERIJ. Te Amsterdam vergaderde gisteren do afdeeling Noord-Holland van de Nationale Vereeniging ter bevordering der Paarden fokkerij in Nederland onder voorzitterschap van den heer J. H. M. Evelein uit Haarlem mermeer. Mededeeling was ingekomen van het De partement van Landbouw dat de verplichte hengstenkeuring zal gehouden worden op 2 Maart te 'Hoofddorp. Op voorsteL van den heer Bultman werd besloten, dat hot be stuur pogingen zou aanwenden om deze keu ring vervroegd te krijgen tot half Februari. Ingekomen was voorts 'n verzoekschrift van B. en W. van Haarlemmermeer om voortaan voor de naj aars keuringen geen ge bruik "meer te maken van het marktterrein, maar van het gemeentelijk sportterrein. In verband met de moeilijkheid dat op dit laatste terrein boxes gemaakt zouden moe ten worden waartoe de middelen ont breken, werd besloten aan B. en W. van Haarlemmermeer te vragen om te mog t blijven beschikken over liet marktterrein^» Tot plaatsvervangend lid der stamboek, jury werd gekozen de heer II. Weit. De begrooting voor 1917, sluitende aan inkomsten en uitgaven met een bedrag van f 1235, werd goedgekeurd. MISHANDELING VAN EEN BELASTING AMBTENAAR. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft drie kooplieden, één uit Ileiligerlee en de beide andere uit Winschoten, overeenkomstig liet vonnis der rechtbank te Winschoten, ver oordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, wegens ernstige mishandeling te Delfzijl van een be las ting-aiflbtenaar. Zondag jl., 26 November, was het 50 jaar 'deden, '"dat de Haarlemsche Brood- en Meel- airiek 'werd gesticht. De grooie beteekenis van „de fabirek", zooals de Meelfabriek kortweg dkwijls genoemd wordt, rechtvaardigde een feestviering, zoo schitterend als bij deze gelegenheid is gehouden. Op de groo- te vlucht, die de fabriek in die halve eeuw geno men heeft en den grooten huidigen bloei, zullen wij nu niet speciaal de aandacht meer vestigen en ons bepalen tot de feestviering van het gouden jubileum. Zaterdagmiddag dan was van twee uur tot half vijf door de directie gelegenheid gegeven om haar gelukwenschen aan te bieden. Om half drie werden de directeuren, de hee- ren Sluijterman van Loo en V. Bock, van den trein gehaald en binnengeleid in het versierde kantoor der iabriek, dat door de vele gezonden bloemstukken bijna geen plaatsruimte meer bood om de feestvierenden en complimenteerenden te bevatten. Des morgens waren reeds vele felicitaties in brief- en telegram vorm aangekomen, alsmede vele blijken van sympathie, zoo bloemen enz. Onder de aanwezigen waren de commissaris sen, de heereu Jhr. Teding van Berkhout en Heërdt tot Eversberg. Deputaties van het per soneel waren op 't kantoor opgesteld. Om de directeuren te complimenteeren ver kreeg allereerst het woord de heer Teding van Berkhout, die in hartelijke en waardeerende woorden mededeelde dat aan de Haarlemsche Brood- en Meelfabriek liet predicaat: konin klijke'' was verleend. Deze mededeeling wekte algemeene blijdschap en ware het niet ge weest dat deze onderscheiding tot den avond geheim moest blijven, voorzeker was een dave rend applaus losgebroken. Dan kwam aan het woord de chef der fabriek, de heer C. Morlang, die, namens het personeel de directeuren welkom heette op dit gouden jubi leum, een feest dat in de herinnering zal blijven voortieven. Verder zeide hij o. m.: „Om een fabriek op te richten is voorzeker een moeielijk werk, doch om haar te beheeren zoodanig dat zij als thans de eerste plaats in het bakkersbe drijf mag innemen is, mijne heeren, een nog veel grooter werk. Als de heeren oprichters nu nog eens een kijkje konden nemen, voorzeker zouden zij thans de handen in elkaar slaan en zeggen: „Wat hebben die twee jonge directeuren veel groots tot stand ^gebracht" Toen ik door den heer Sluijterman van Loo geroepen werd om als bedrijfsleider van deze iabriek op te treden, was er veel te doen. De oude heer Sluijterman heeft het helaas niet mogen beleven om getuige te kunnen zijn van hetgeen gedurende de laatste tien jaren aan de Haarl. Brood- en Meelfabriek is tot stand ge bracht, hetwelk wij te danken hebben aan onze nieuwe directeuren, die van de oude een nieuwe moderne fabriek hebben gemaakt. Dit grooie resultaat is alleen door eendrachtige samenwer king verkregen. Bijzonderen steun mocht ik van u ondervin den, waarvan het gevolg was, dat moderne ma chines werden aangeschaft. De fabriek werd ver groot, voor meer licht en lucht werd zorg ge dragen, hetgeen voor het personeel zoo hoog noodig was. Rekenen wij daarbij het 'groot aan tal filialen welke gedurende den laatsten tijd zijn opgericht geworden en een sieraad zijn voor onze mooie stad Haarlem en de nog meerdere verbeteringen, welke noodig waren in verband met de eischen van den tegenwoordigen tijd. Wat het personeel betreft kan ik u de verzekering geven mijne heeren, dat zij door uw moreelen als iinanciëelen steun op hooger peil zijn gebracht geworden en breng ik u daarvoor dan ook har telijk dank. Wat mijn persoon betreft, mijne heeren, ben ook ik u zeer dankbaar. Gebeurde het wel eens dat verschil van meening bestond, (waar gehakt wordt vallen spaanders) was u steeds bereid dit langs gemoedelijken weg op te lossen. Ik mag u daarom dan ook zeer gaarne zien en spreek den wensch uit, dat wij u nog zeer vele jaren onze directeuren mogen noemen, tot heil der Maatschappij de Haarl. Brood- en Meelfabriek." De boekhouder, de heer v. d. Laan, sprak uit naam van het kantoorpersoneel, en wees op den moreelen en financiëeien steun, door de direc teuren verleend. Ook hij bracht hulde aan de oprichiers en een woord van dank en erkentelijk heid aan de huidige directeuren, die met nog meer kracht en energie de taak van directie op zich namen en thans voeren zoo, dat de Haar lemsche Brood- en Meelfabriek een sieraad is der nijverheid in deze stad. Hij wenschte de heeren geluk en gaf de verzekering dat het personeel volgaarne zal medewerken tot bloei van het bedrijf. „de Haarlemsche Brood- en Meelfabriek, dat zij nog in grooter bloei moge toenemen met het hoofd daarvan u, mijne heeren, in wier han den deze zaak tot 'n sieraad is geworden en dat 't u gegeven moge zijn 26 November nog vele malen in feeststemming te mogen herdenken," eindigde de heer v. d. Laan. De heer v. d. Berg sprak namens het maga- zijnpersoneel. Hij zeide o. m.: „Ik zou mij wel bij den vorigen spreker kunnen aansluiten, doch ik vind het wenschelijk dat u eens iets hoort van iemand die onder het volk leeft. Hetgeen ik naar voren wil brengen is de goede verstandhouding, welke aan deze fabriek heerscht. Deze verstand houding heeft zijne geschiedenis. Door de beroe ringen van 1903 en het tactloos optreden van drie elkaar opvolgende chefs was een toestand van verwarring ontstaan, de band tusschen directie .personeel en depothouders was ver broken. we leefden niet meer gelukkig en menig maal zijn we als met lood in de schoenen naar de fabriek gegaan. Ook onze directeur kon niet gelukkig zijn, had zijn hart van de fabriek afgetrokken en kon van zijn personeel niet meer houden. Toen dan ook onze tegenwoordige chef, de heer Moriang, aan de fabriek kwam, kan ik mij voorsteilen dat de heer Sluijterman van Loo zal gezegd hebben„De toestand is hier met in orde, knapt u dat zaakje eens voor mij °P- En de chef heeft dat zaakje opgeknapt; niet alleen dat hij onder het personeel heeft gewerkt, doch hij heeft ook zijn directeur bewerkt. Het was nu tien jaar geleden bij het 40-jarig be staan der fabriek, aat onze oude directeur met blijdschap getuigde van de verbetering die was ingetreden en zeide, dat hij nu weer van zijn personeel kon houden en wij dit te danken had-: den aan onzen chef Carl Morlang. Alstoen waren de innerlijke bezwaren overwonnen. Ik breng hier ook hulde aan de nagedachtenis van wijlen Sluijterman van Loo, onzen ouden direc teur. Toch bleef er nog iets aan de algemeene ver standhouding haperen, doch nu, 10 jaar later, is de goede verstandhouding terug en is ook een goede samenwerking met de depothouders verkregen en kunnen wij zeggen: „Eendracht maakt macht." Hierin ligt voor ons allen een les, want of men rijk is of arm, wat we niet kunnen missen is levensgeluk. Mijn wensch is dat dit zoo blijven moge en hij eindigde met de beste wenschen. Nadat de heer de Groot, onder-boekhouder, nog woorden van gelukwensch en erkentelijkheid had gesproken, de heer Hofslag namens de depothouders en mei. de Groot, namens de filiaaldames, kwam die heer Sluijterman v. Loo aan het woord. Hij zeide ongeveer: „Nu het oogenblik gekomen is, dat de fabriek haar vijftigjarig bestaan viert, heeft de directie gemeend, Hoewel het echter niet de tijd is om feest te vieren, dezen dag niet onbemerkt te moeten laten voorbijgaan. Waar toch de toe stand buiten de fabriek slecht is, doet het mij genoegen te kunnen constateeren, dat deze daar binnen gelukkig wel goed te noemen is. Juist daarom doet het mij goed u te kunnen zeggen, diat gij allen daaraan hebt medegewerkt. Voor eerst richt ik mij hier tot u, Morlang. Gij weet, uw vroegere directeur, mijn vader, heeft het nooit onder stoelen en banken gestoken, dat gij de man zijt geweest, die de wanorde, die vroeger hier heeft geheerscht, hebt veranderd in orde en regelmaat. Uw tegenwoordige directie weet het evenzeer, doch ik wil het u nogmaals herhalen, sluit zich daarbij volkomen aan. Mochten er wel eens stribbelingen zijn ge weest tusschen ons, alles heeft zich weer geschikt omdat steeds bleek, dat gij voor alle zaken in de eerste plaats het belang van de fabriek op het oog had. En uw kracht als bedrijfsleider wordt nu juist zoo naar waarde geschat, daar wij toch allen weten welke moeilijkheden er te overwinnen zijn in deze oorlogstijden. Wij betuigen daar voor onzen hartelijken dank en hopen nog vele jaren prettig met elkander te zuilen samenwer ken, zooals dit vroeger en gelukkig in den laat sten rijd weer het geval is. Wat het personeel betreft, gelukkig kan ik ook niet anders doen dan hun vlijt en goeden wil prijzen, waarvoor de directie zeer dankbaar is. ik herhaal wat ik zooeven tot uw chef heb gezegd, dat meenings- verschil ook tusschen u en ons is voorgekomen. Dit echter is bij een groot personeel als het onze eenmaal niet anders mogelijk. Deze geschillen zijn echter weder ten goede opgelost, zoodat ik dan ook namens mijn mede-directeur een harte lijk woord van dank tot u allen richt. Weest er van overtuigd, dat wij uw flink werk hier ver richt zeer waardeeren en dat wij hopen dat gij alien met ons zult medewerken, niet alleen de fabriek in stand te houden, maar haar te laten groeien en bloeien in lengte van dagen. Wat nu uw cadeau aangaat, geloof ik wel dat ik ook kan spreken namens mijn mede-directeur wij zijn er zeer dankbaar voor, vooral daar wij het beschouwen als een bewijs dat ons streven om, behalve de belangen der Mij., ook de uwe goed te behartigen, door u begrepen wordt. Spr. eindigde met: De Haarlemsche Brood- en Meelfabriek, zij leve hoog." De heer Bock sprak ook over de verrassing der feestviering. De toespraken werden ruim toegejuicht en de eerewijn ging kwislig rond. Namens verschillende firma's waren vertegen woordigers aanwezig, ook namens de Haarl. Handels vereen., de Haarl. Broodbakkerspa- troonsvereen., de Delftsche Gist- en Spiritusfa briek, mej. Mary Fleisehman enz. enz. 't Geschenk van het personeel bestond uit twee gebeeldhouwde stoelen en een fraaie staande klok; de depothouders schonken een tegeltableau met afbeelding van het oude en nieuwe kan toor enz. Zaterdagavond 8 uur werd het jubileum feestelijk herdacht in den Schouwburg, wel ke voor dezen avond kwistig me Demon en groen de feeststemming verhoogde. Do dicecteur, de heer H. Bock opende Kk> feestavond, tevens mededeelende dat het Hare Majesteit de Koningin behaagd heeft tergelegenheid van dit jubileum het prac- dicaat „Koninklijk" aan de fabriek te ver- loenen. Hierop volgde een langdurig applaus. De directeur betuigt verder zijn hulde aan de depóthouders Timmers, Vermeulen en Blom, die ook heden met de fab.iek jubile ren Zij zijn van af d» opr.ehting da ram verban den geweest. Hij schenkt hun ieder 'n horloge. Hierna komen de artisten van dezen avond aan de beurt. Om al.es op te noemen z u te veel plaats innemen. Lafaytte in zijn orgineele scene „Kijkje in een Paaocticum", eischte telkens een stevig applaus. De bui tengewoon gedresseerde viervoeters (hond,e3) verwekten algemeene be wond r mg. Ferenzi. met zijn vijf leeuwen bracht een plotselinge stilte men kon het zoo zien, zoo iets had m n niet verwacht, vijf echte leeuwen m t g - brul en gebriesch, Maup e Staa. en „De A r- dige Goochelaar", „Wil van Houten" li ten allen weer flink lachen. Den geheelen avond weid aan al en gratis con sumptie geschonken en werden voortdurend gebakjes etc. en aan de heen n s g ren v r- s trekt. Wij zijn overtuigd, dat alle aan wc: heerlijk genoten hebben en dat d /.en av.nl bij alien nog lang in dankbare herinnering zal blijven. Jammer dat dit feest nog door een ernst g inodent gesioordi moest worden, waarvan we gisteren in ons blad mededeeling deden. Zoo behoorde dit feest tot het verleden Wij konden aan het verslag van den feest viering slechts een beperkte ruimte afstaan maar dit stukje is voldoende om te doen vermoeden hoe schitterend het feest is ge weest en de hoofdzaken aan de vergetelheid te ontrukken. Nu is de fabriek een tweede halve eeuw ingetreden. Onze beste wenschen vergezel len haar, en mogen allen, de nu die feest door hun aanwezigheid verhoogden, ook de volgende feestviering, in vreugde vieren. P—wnm in 8 Q GJ No. 18. Get. No. 21. No. 19. Get. No. 23. De perceelen nos. 18 en 19 gecmbineerd, W. Bos man, q.q., f 14050.—.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6