De stembus gaat om 8 uur reeds open. ook uwe belangen Mr. HAGEMEIJER KERKNIEUWS EEN ONDERHOUD MET FOKKER. Komt mor Ren vroeg stemmen om den arbeid der propagandisten te vergemakkelijken 1 Stemt als rechtsch kiezer juist dat isop Mr. F. M. J. HAGEMEIJER, INGEZONDEN. MIDDENSTANDERS I Bedenkt dat een van de grond* stellingen der Sociaal-Democraten is: „de middenstand moet ver- verdwijnen", dat 't daaioin voor U een eisch van zelfbehoud is, om niet mede tc helpen een Soc.-lJem in den Raad te kiezen. Uw eigen belang brengt mede, dat ge morgen bij de herstemming in II voor den Raad, allen uw stem uitbrengt op Mr. F. M. J, HAGEMEIJER, ook dan al zijt ge o/erigens niet diens politieke overtuiging toegedaan! Waar het gaat tusschen een Soc.-Dem. en iemand, die inderdaad wil behartigen, kan voor U de keuze met twijfelachtig zijn. Dan stemt ge natuurlijk op ten laatste, dat is bij de herstemming op morden: De VOORZITTER zegt te hopen dat de Winkeliers zullen medewerken tot bezuini ging en niet, naar de heer van Liemt zeide. toch maar door zullen gaan met een hoog gasgebruik ter wille van de concurrentie, Indien niet, dan zal men tot strafmaatrege- len moéten overgaan. De heer VAN LIEMT komt andermaal op tegen het voorstel van B. en W. dat z.i. on billijk is voor dén winkelier, die op 't gas wil bezuinigen. De heer ANDREAE verdedigt nader het voorstel van hem en de andere heeren, en zegt, dat de verdediging van 't voorstel van B. en W. door den heer Modoo aan eenzij digheid lijdende is. Spr. wil 't ook opnemen voor den kleinen man, maar niet ten koste van alle anderen. Hij zet uiteen dat aan 't voorstel niet zoo veel romp;np is verbonden, als de heer Modoo dat voorstelde. Met een naar klerken voor den tijd van 14 degen aan 't werk te zetten, zal men er wel zijn. De fout van 't voorstel van B. en W. is dat men alleen de allerkleinste afnemers spaart, en alle anderen treft. De heer MODOO betoogt, dat bij 't voor stel van B. en W. verreweg 't grootste deel van de bevolking niet zal worden getroffen, maar dat alleen diegenen, die 't wel kunnen betalen, dat zullen worden gedaan. De heer NAGTZAAM zegt, dat bij 't voor- si"! der Leereu, men bij 300 M3. ƒ21 zal b' /.vinigen en bij dat van B. en W. alleen maar 2.50. Mitsdien is 't voorstel van de lieeren meer een prikkel om op gas te gaan bezuinigen, dan dat van B. en W„ dat meer draagt 't karakter van een belastingheffing. l>e heer ANDREAE dient nu een motie in: de raad, gehoord de debatten, overtuigd van de v. ense.helijkheid van eene tijdelijke ver heuging van de gaspri.izen, besluit dat eene pi i>verhooging niet zal gelden voor 70 pCt. van de afneming van een gelijknamige maand van het vorige jaar, met bepaling dat een minimum geheel onbelast blijft, en gaat over tot de orde van den dag. De heer v. d. KAMP volhardt hij z'n opinie dat de zaak nu niet rijp is ter behandeling, en dient in een motie om de behandeling der z -ak uit tc stellen tot de volgende vergade ring.. Desnoods kan men op een Zaterdagavond Vi rgaderèn, zegt spr. Men kan dan eerst alle I c-ijfers eens goed overzien. De heer MODOO verklaart zieh tegen een uitstel van behandeling op grond, dat 't ge wei scht is. dat de maatregel op 1 Dee. in werking trede. Het voorstel v. d. Kamp wordt met 17 te gen 12 stemmen verworpen. De motie van de heeren Andreae c.s. wordt met 20 tegen 9 stemmen aangenomen. De heei- ANDREAE deelt mede, dat de voorstellers overnemen, ten aanzien van den muntgasmeters bet voorstel van B. en W. mils daarin wordt gelezen 60, 50 en 40 M3. Bii de stemming over 't voorstel, om te le zen co M3 staken de stemmen. De verdere be handeling van 't voorstel wordt nu aange houden. De VOORZITTER noodigt de heeren nit om wijzigingen spoedig in te dienen, dan i kunnen ze vanavond worden gedrukt. Het is dan 't voornemen van den Voorzitter om den rand tegen morgenmiddag opnieuw bij een te roepen. De Gasthuis-quaestie. Aan de orde is de verdere behandeling van het voorstel van B. en W. inzake de Gast hui s-quaeetie. Behandeld worden de pnten IV en V van dat voorstel, luidende: IV Dr. C. W. J. Westerman met ingang van 1 Jan. eervol te ontheffen van zijne be trekking van genesheer-directeur van het St. Elisabeth's of groote gasthuis, onder dank betuiging voor de vele en gewichtige dien sten. gedurende eene reeks van jaren in die betrekking aan het gasthuis bewezen. V. a. Te bepalen, dat met ingang van 1 Jan. 1917 Dr. C. W. J. Westerman zal zijn heelkundige aan het St."Elisabet'6 of groote ga 'huis in den zin van de sub. I Van dit be lint vastgestelde verordening, zulks op Cen jaarwedde van 1000.—; b. den pensioen grondslag van Dr. C. W. J. Westerman voornoemd voorloopig vast te stellen op 1000. De heer NAGTZAAM dient een amende ment in, om V te lezen achter „heelkundige" „hoofd der chirurgische afdeeling." De VOORZITTER zegt, dat B. en W. dit overnemen, waarna de punten IV en V zlhs. worden aangenomen. Zitting met gesloten deuren. Daarna heeft plaats een zitting met ge sloten denren. Na de heropening is aan de orde. V aststelling van een staat tot het doen fan betalingen uit den post onvoorzien*, uitgaven dienst 1916 tot een bedrag van t 640.99. Wordt vastgesteld. Aankoop van grond. B. en W. stellen voor gronden aan te koopen ten noorden van de Pijlslaan en ten westen, van de Leidsche Vaart, ter (ge zamenlijke oppervlakte van 5 H.A. 45 A. en 16 c.A. voor de som van f 115.000. Wordt goedgekeurd. Aankoop van een huis, B. en W. stellen voor om voor f 4.500 «en perceel te koopen aan de Jacobijne- straat no. 27, grenzende aan het stadhuis. Het is mogelijk, zeggen B. en W. dat de Igemeente dat huis eens noodig heeft en in afwachting kan de kastelein van 't Prin- 'senhof er in wonen. Wordt aangenomen. Verbloeding van d!e An- thoniebrug. Voorstellen van B. en W. inzake aankoop van perceelen tot verbreeding van te An- thoniebrug. Worden aangenomen. Preeentiegiokï aan ge ineen te- roadslcdön. B. en ,W. stellen voor aan Ged. Staten van Noord-Bolland voor te stellen het pre- Benticgeld voor ieder van de leden van jten Raad te willen vaststellen op f 5. vcor elke zitting en zulks met ingang van 1 Januari 1917. (Wordt aangenomen. Tarief van onderstand. B. en iW. bieden den Raad aan ter vast stelling het tarief van den onderstand voor 1917, zooals dit door 't, Burgerlijk Arm bestuur is ontworpen. Wordt vastgesteld. 11. en ,W. stellen voor de pensioengrond slag voor den marktmeester van de visch- markt, wiens salaris werd verhoogd, in ver band daarmede te wijzigen. Wordt aangenomen. Voor de bouwers. Bij den Raad was ingediend een voor stel van den heer Klein, beoogende o.m. de instelling van eene commissie, welker taak zal zijn herziening van de voorwaarden, on der welke gronden, bestemd voor straat enz., door de gemeente worden overgeno men. Onder mededeeling, dat het in hun voor nemen ligt, met de Commissie van bijstand in het beheer der openbare werken in over leg te treden ten aanzien van de vraag of de voorwaarden, onder welke gronden voor straat enz. bestemd, door de gemeente worden overgenomen, herzien dienen te wor den, geven B. en W. in overweging het voorstel van den heer Klein niet aan te nemen. Nadat de heer KLEIN zijn voorstel ver der heeft, toegelicht en dat «enigszins ge wijzigd, wordt het verwo rp e n met 24 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren Van Liemt, Klein, Bomans en Kuenen. Gebruik van Gemieentelókalen. Be Gymnastiekvereenigingen „Bato" „Con cordia" en „Tumlust" verzoeken om in ver band met den critieken tijd, evenals de vercemgingen„Germania" en „Sparta" van d,e gemeentelokalen, waarin zij oefenen, gratis te mogen gebruik maken, buiten de kosten van vergoeding voor vuur en licht B. en W. stellen voor aan dit verzoek te voldoen. Wordt aangenomen. Intrekking raadsbesluit. Door eenige vereenigingen werd; in den loop van dit jaar geen gebruik gemaakt van de door den Raad te hunner behoeve beschikbaar gestelde lokalen in gemeente- bouwen. B. en W. stellen voor daarom deze raadsbesluiten in te trekken. Wordt aangenomen. De Tram naar Heemsfle-de. B. en W. stellen voor om, nu het defi nitieve plan der Maatschappij is voorge legd, onder zekere voorwaarden, die te.eus rekening met de toekomst houden, aan de N. Z. H. T. M. vergunning te vejTeenen tot het aanleg'gen van een eindpunt der tram in den Kleinen Houtweg en de Hilde- brandslaan ten behoeve van een tram- dienst HaarlemLeiden en terug; en tot het leggen van tramsporen in de Hilde- brand- en de Oranjelaan en door den Hout, verder tot het maken van een dienstspoor enz. Wordt aangenomen. G rondo verneming. B. en W. stellen voor van de Woning- bouwvereeniging „Spaarnoog" over te ne men eenige strooken grond, bestemd voor openbaren weg; verder doen zij eenzelfde voorstel betreffende eenige strooken grond, toebehoorende aan J. Seabber, H. J. Peper en J, A. van Stein en wegen aan de Kle- verlaan en in het verlengde van de Mo- lenaerstraat. Wordt aangenomen. Uitstel. B. en. W. stellen, voor, mede met bet oog op de voor Pon wen zeer ongunstige tijds omstandigheden, aan de Bouw- en Exploi tatiemaatschappij „Holland" een uitstel van 2 jaren te verleenen voor de nakoming yan hare verplichting, voortvloeiende uit de achtste voorwaarde van een raadsbesluit- tot overdracht aan de gemeente van gron den begrepen in het uitbreidingsplan van 1 Juli 1908. Wordt aangenomen. Grondverhuring. B. en W. stellen voor aan G. Verhoef wederom een gedeelte walgrond aan het Spaarne in huur af te staan. Wordt aangenomen. Het rijden met reclame- wagiens op Zondagen, De afd. Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond had gevraagd om op Zondagen en algemeen erkende Christel, feestdagen het rijden met reclamewagens, voor welk doel ook, in en door de gemeente Haarlem te verbieden. B. en W* stellen voor afwij zend te beschikken. Hierbjj is aan de orde een voorstel der heeren Wolzak c.s. dat wij reeds bij de mededeelingen vermeldden inzake een ver bodsbepaling van rijden met reclamewagens op Zondag enz. en van 't luide venten met koopwaren op den Zondag. BDe heer WOLZAK licht dat punt om redenen van principiëelen aard toe en zet uiteen, dat de bevordering van Zondags rust van overheidswege moet worden be vorderd, alsmede dat velen tegen dat luid keels venten op Zondag bezwaar hebben. De heer POPPE meent dat men met dit voorstel alleen den kleinen man treft en dat, wil men, dat inderdaad op den Zon dag het maatsch. leven stil staat, men meer groote lichamen als trams enz. moet aan pakken opdat die Zondagsrust invoeren. De heer SOHRAM gaat evenmin mede met het voorstel van de heeren Wolzak c.s., al hoewel hij anders wel is voor 'Zon dagsrust, omdat velen van dat venten op den Zondag geen hinder hebben en eenige» daar maar over klagen en de Israëlieten op de Zondag een stukje brood kunnen ver dienen. De heer DE BRAAL meent dat de heer Schram op 't gebied van de Zondagsrust nog niet veel is gevorderd en herinnert dat telkenmale wanneer inderdaad een maatregel in 't belang van de Zondagsrust wordt voorgesteld, de heer Schram zich daartegen verklaarde. Hij zet verder uiteen, dat vele kerkgan gers des Zondags aanstoot nemen aan 't luid keels venten van koopwaren op den Zon dag. De heer BREGONJE zet uiteen, dat er is een onderscheid tusschou een strijden voor Zondagsheiliging en voor Zondagsrust en dat hij, voor zich er geen bezwaar in ziet, dat men op de Zondag met koopwaar vent of met een reclamewagen rijdt. De heer VISSER zegt om redenen van Zondagsheiliging te zijn voor het voorste) vaii de heeren (Wolzak c.s. De heer BOMANS zegt, dat door het ven ten op den Zondag met koopwaren velen worden gestoord wanneer zij in hun bede huizen zijn in de uitoefening van hun gods dienstplichten en dat het hem verwondert dat nu men vraagt om daartegen een maat regel te nemen, men zieh daartegen gaat verzetten. De heer POPPE doet opmerken, dat men van Overheidswege 't niet kan opnemen voor Zondagsheiliging, maar wel voor Zon dagsrust en dat in 't zuiden de R. 'K. 't niet zoo zeer, naar zijne meening, opnemen voor Zondagsheiliging. De heer WOLZAK betoogt, dat men in dezen alleen heeft te maken met wat ge schiedt op publieke terreinen en dat het hem alleen is te doen om te bereiken wat is te bereiken. Spr. stemt toe, dat (men niet kan verbieden om op de Zondag! te verkoopen, wèl om op dezen dag met de waren luidkeels te venten. De heer MODOO zet uiteen de redenen waarom hij is tegen 't voorstel der heeren 'Wolztik c*s De VOORZITTER verdedigt nader 't prae-advies van B. en W. en zet uiteen op welke gronden B. en W. tot dat prae-advies kwamen. Wie zicli ergert aan 't rijden met reclamewagens op den Zondag, kan zich iCmkeeren. Spr. gevoelt veel voor de bezwaren te gen 't luidkeels venten van koopwaren op de Zondag, maar de Hooge Raad, wil dien aangaande niet eene verbodsbepaling in ver band met de Zondagswet en d.aarom is spr. niet voor zulk eene bepaling, omdat da» toch aan een proces-verbaal geen strafge volgen zullen worden gegeven. De heer HBERKENS ÏILJSSEN zegt, dat ook naar zijn meening met 't luidkee.s ven ten op den Zondag onder 't karakter van dén Zondag wordt tekort gedaan. En gaarne wil spr. medewerken om den Zondag tot een Zondag te maken inderdaad, Daarom gaat spr. mede met 't voorstel der heeren Wolzak c.s. Hij was omdat hij 't niet mooi vindt, dat op Zondag een lee.ijne reclamewagen rijdt, daartegen, maar vond 't niet zulk een zaak van gewicht om zich in T col ege van B. en W. tegen de mee.darhe.d van B. en W. te verklaren. Nu men mee een ander voorsiel kwam is dat wat anders. De heer HOOG zegt, dat de heer Thijs- sen een n.euw element in de zaak bracht, 't aechetische en dit een red n ,voor h m is om te zijn tegen een rijden met recla mewagens op den Zondag. Het- voorstel van B. en W. wordt met 16—13 stemmen verworpen. Voor stemden de hearen de Breuk, Eib- bius, Schreuders, Loosjes, Andrea, Groenen- daal, Poppe, Nachtzaam, Schram, v. d. Kamp, Modoo, Wen holt, en Bregon„e. Het voorstel van de heeren Wolzak cs. wordt verworpen met 1514 stem-men Tegen stemden de heeren de Breuk, Hoog, Schreuders, Loosjes, Andreaea, Groenend-a^ Poppe, .Tmamer, Nagnzaam, Schram, v. d. Kamp, Mouoo, Bregonje, Ribbius en Went- holt. De VOORZITTER merkt aan dat 't be vreemdend is, dar de heer T..ij sen nu st mt tegen het voorstel van B. en W. hoewel hij er 't col.ege zich daartegen niet hemt verklaard. De heer HEJERKENS THIJSSEN behoudt zich hei rectii voor om te s remmen, zooals hij wil, en zegt dat, na 't zi"ti u tspreaen van den hoer ivroidoe, tiij oor meondo da. tn moeien dóen. Benoemingeu* Benoeming van 5 Regenten van 't Öt. Elisabeths of Groote Gasuiuis. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W. geen gelegenheid hadden gevonden om eene voordracht samen te stellen. Benoemd worden ais Regenten de heeren Wolzak met 24 stemme.Timmer met 24 stemmen, Bomans met 20 stemmen, en An dreae met 13 stemmen. Verder bekwamen de heeren Hoog en Nagtzaain ieder 8 stemmen, en waren eeni ge stemmen over een paar andere raadsle den verdeeld. Benoeming van een lid der comm. voor de lichamelijke opvoeding. Herbenoemd wordt de heer Loosjes. Benoeming van e-en lid der comm. van toezicht op Haarlem's Muziekkorps. Be noemd wordt na een tweede stemming de heer v. d. Kamp met 16 stemmen. Voor tijdelijk leeraar in het handteekenen aan de Burgeravondschool, alhier, bevelen B. en W. aan de heeren: 1. W. v. Os, te Alk maar; 2. J. G. Danser, te Rotterdam. Benoemd wordt de heer Van Os. Voor de benoeming tot lid der_ Commissie A, tot wering van schoolverzuim (vac. H. Zwart) hevelen B. en W. aan de heeren; i. J. Mooij, Koninginneweg 108; 2. J. C. Geyl, Koninginneweg 53. Benoemd wordt de heer J- Moon. Vrouwelijke bestuursleden voor de Arbeidsbeurs. B. en W. stellen voor om het bestuur der Gemeentelijke Arbeidsbeurs uit te breiden met twee vrouwelijke leden. Genoemd be stuur heeft daartoe de medewerking van B. en W. verzocht, ten einde meer voorlichting te hebben bij de behartiging der belangen van de vrouwen-af deeling. Voor de benoeming van een lid-werkgeef ster bevelen B. en W. aan: 1- mevr. A. M. L. BraakmanSpekschoor; 2. mevr. C. J, Scliweitzer—van Beekum; 3. mevr. P. J. van AsperenPijpers, allen alhier. Voor een lid-werkneemster: 1. mep J. A Versélewel de Wit Hamer; 2. mep V. 0. van Wendel de Joode; 3. M- Barendregt, al len alhier. Benoemd worden de eerst voorgedragenen. Rondvraag. De heer VAN LIEMT vraagt, of t adres van den Volkshond inzake 't rijden met de J reclamewagens opnieuw aan de orde zal worden gesteld. De VOORZITTER antwoordt, dat zijner zijds de zaak als afgedaan wordt beschouwd en 't niet meer op de agenda zal worden ge plaatst. De heer KLEIN informeert, of' t aan B. en W. is bekend, dat in den laatsten tijd veel pas geplante boomen dood gaan, en of daar van de reden is, dat ze onder min-deskundige leiding werden geplant. De VOORZITTER antwoordt, dat 't dood gaan der boomen niet ligt aan een planten onder min-deskundige leiding, maar dat al leen een paar hoornen dood gingen, waar de bodem voeliLig was. De heer v. d. BERG herinnert er aan, dat 't hier vroeger een gebruik was om wanneer T zwaar had geijzeld, zooals laatst, op een Zaterdag, de Da mi aatjes te luiden en dat dit dan 't teeken was voor de burgerij om zand t strooien. Kunnen B. en W. niet eens overwegen, om dat oude gebruik weder te herstellen, vraagt spreker. De VOORZITTER zegt, dat hem dat oude gebruik niet was bekend, maar dat hij gaarne de zaak zal overwegen. De heer DE BREUK zegt, dat onlangs, toen 't had geijzeld, zonder dat de Damiaat- jes hadden geluid, van gemeentewege zand werd gestrooid. De heer DE BRAAL verzoekt om op de scholen naar de ondervoeding van de kinde ren een onderzoek in te stellen. De VOORZITTER zegt op die quaestle in een volgende vergadering te zullen antwoor den. Nadat de heer LOOSJES nog een paar vragen van den heer Groenendaal heeft beantwoord inzake leermiddelen op eenige scholen, wordt de vergadering te ruim 6 uur gesloten. Een medewerker van het te Berlijn ver schijnend Amerikaansche blad „The Con tinental Times" heeft Fokker, /onzen voor- maligen stadgenoot) den bekenden vlieger, geïntervieuwd. Fokker toonde zich trotsch over de suc cessen van zijn machine. Over Farman's plan, den Atlantische» Oceaan over te vlie gen, sprak hij gunstig. Volgens hem liing de uitvoerbaarheid alleen af van de kracht der motoren. Óok hij zou niet aarzelen, zulk een poging te ondernemen, indien er niet belangrijker zaken voor hem waren te doen. Wij hebben, zeide hij, een groot aan tal even verre luchtreizen aan te teekenen* De moderne vliegmachine is volkomen vei lig in de lucht, zijn eigenlijk element. Zijn 'grootste gevaar is de nabijheid der aarde, evenals voor een visch de nabijheid der kust. Ik ben in staat, bij eiken wind op te stijgen, de paardekracht overwint zelfs een orkaan. Slechts dichtbij de aarde, kan de wind een gevaarlijk e'ement worden, maar boven is hij volstrekt onschadelijk. Van helmen met valschermen, die met riemen aan de schouders zijn bevestigd, en zich vanzelf openen, als de drager valt, moet Fokker niets hebben. Volgens hem zullen de meeste vliegers wegens hun fatalisme zich weinig op zulke middelen verlaten. 'Fokker is van meening, dat de mensch n,iet genoeg spierkracht heeft., om zich vaji den grond te verheffen en in de lucht te bewegen. Hij kan het evenals Lilientha] tot een glijvlucht brengen, maar vliegen: Neen; en allerminst met bewegelijke vleu gels. Maar een kleine, zeer Bterke motor, in den rugzak geborgen, geschikte schroe ven achter het lichaam aangebracht, daar mede kan men reeds in de lucht stijgen, gelijk men met een zwemgordel het water in gaat. Alles hangt van de motor af. Tot het vliegen, zeide Fokker verder, telioort evenals tot het fietsen, aanleg. Het lijkt erop, of de groote mannen, wier ver richtingen wij bewonderen, zoo iets als een zesden zin bezitten. Ook sommige vogel soorten, zooals arenden, havikken en meeu wen. vliegen goed. en lang en snel en an dere, zooals ganzen of vleermuizen vliegén langzaam, moeieïijk en ongelijkmatig. Ik kan iederen schoenmaker zoo vormen, dat hij in de lucht een goed ïiguur maakt, ik heb in mijn vliegerschool zeer goede resul taten bereikt, de opzienbarende kunststuk ken, zooals het omduikelen in de lucht zijn zuiver kinderspel geworden. Eenige mijner leerlingen, kunnen de looping the loop ma ken, reeds voordat hun opleiding voltooid is. Een feit is, dat het moderne vliegtuig in de lucht op den kop of op de staart ;staat als de visch in het water. De houding van het vliegtuig is voor den motor, evenals vcor de schroef zonder belang. Van be lang is ook, wat Fokker zeide», over de hedondaagsche vliegproblemen. Zoo denkt men over een schroef, die zich niet als de thans gebruikelijke in loodrechte houding draait, maar in horizontale. Men neemt die heliöcopter en beoogt met haar het vlieg tuig stijl-vertikaal in de hoogte te heffen. Fokker heeft er niet mee op, daar reeds heden de motoren zeer steile opstijging mo gelijk maken. Fokker toonde verscheiden foto's van zijn nieuwe strijdhavikken, w. o, een klein gedrongen vliegtuig. Andere had den dikke koppen uit stomp aluminium en sabelvormige, slanke schroefvleugels. On danks zijn successen in den oorlog verlangt de jonge uitvinder zeer naar de onschade lijke wedkampen van den vrede. Hij is voor nemens, zich te wijden aan het vraagstuk van het personenvervoer door vliegtuigen en heeft vertrouwen iii een vreedzamen wed strijd der naties in het rijk der luchten, KALENDERS. Van de E. R. K. (Eerste Roomsöh-Katho- lieke Levensverzekeringsmaatschappij) te Nijmegen ontvingen wij een Maand-kalender voor 1917. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Haarlem, 28 Nov. 1916. Geachte Redactie. Gelieve onderstaand in uw veelgelezen blad op te nemen, bij voorbaat onzen dank. Gemeen te ivtadsv erkiezing, ModearbeidorsWi-en zult ge stemmen? De S. D. A. P. roept u op, den sociaal democraat te stemmen. Zij doet zulks op ven, de beginsel-argumenten zijn wederom grond van verschillende materieel© motie- zoek. Erger voor hen evénwel is, ook de beloften raken uit den tijd. Zijn zij -voor progressie in de belasting? Wij ook. Zijn zij voor goed onderwijs? (Wij niet minder. Zijn zij voor goede arbeids voorwaarden? Wij evenzoo. Zijn zij voor goedkoope levensmiddelen? Wij doen voor hen heusch niet onder. Herinner u hoe Mr. Bomans er met klem op aandrong, dat de verantwoordelijke personen in dezen hun plicht doen. Waar wij u evenwel op willen wijzen is het volgende: Arbeidtere in district II: in April 1913 ge werd u per circulaire van de S. D. A. .P, en in No. 15 van „De Uitkijk" het volgen de fraais. „Zoolang Ohristelijk-democraten vastzit ten aan de coalitie, verloochenen ze ieder oogenblik de arbeidersbelangen. Ze moeten dat wel doen om den vrede te houden met de heeren." „De heer Klein kan dus uw man niet zij nl" Loopen aan den leiband? En nu! In de „Stads-Editie" van Vrijdag 24 Nov. j.L zegt een zekere, „Verrekijker" (het lib. O.-R, de h. B. K.) het volgende: „Onder de Katholieken ontwaakt meer en meer een democratische geest. Om nog niet te spreken van de sociaal-democraten zijn vooral Mr. Bomans en de werkman M. L. A. Klein verschijnselen, die in de toekomst van groote beteekenis kunnen worden." Dit lijkt ons even anders. Wilt ge, dien frisschen democratischen geest versterken, stemt dan zonder uitzondering allen op on zen vooruitstrevender! candidaat Mr. F. M. J. HAGEMEIJER. „PROPAGANDIST." Arbeiders! DeVrijz.-democraten riepen u op om Mr. Ribbius te stemmen, zijnde een vooruitstrevend man. en ook op grond van zijn doctorstitel. Hoe hield Mr. Ribbius zich tegenover dé arbeidersén dè "ï^bdcfèrsbe langen? Eu heelt wederom een der candïdaten den meesterstitel voor zijn naam, doch zijn de partijen anders. Stelt tegenover de met socialistische stemmen gekozenen onze rechtsche raadsleden en weet dan, dat Mr. HAGEMEIJER als deze zal handelen. HET BAKKEN OP DE KERSTDAGEN, Mijnheer de Redacteur, Vergun ons voor het volgende eenige plaats ruimte. Bij voorbaat onzen dank. Evenals dat wij d t vorige jaren ved an hebben komen wij oonu weer om d me- uewerking van hei geacht pu liea \r .j, om het mogelijk te maken dat wij, b.,k- kers, ook «en paar vrije Zondagen krij gen evenals de mees en van U. Wij vl ien ons met de gedachte, dat nu in den tijd, waarop in vele branche's een actie voor Zondagsrust met veel succes is of woixlt gevoerd ons verzoek meer resultaat zal h b- ben dan vorige jaren. Zij toch, die voelen Of gevoield hebben en het althans weten kunnen wat het is te moeten werken wan neer een ander vrij is, een ander te zien uitgaan met vrouw en kinderen of meisje en zelf zonder noodzaak ten gerieve van een ander te moeten .werken, zij toch die nen hun gedachte verder door te trekken en aiu gaan ijveren voor een ander. Denk er om ook thans staan er nog honderden te hunkeren om te verkrijgen datgene wat gij thans hebt. Het is dan ook uw p.li ht ons nu te helpen en wij rekenen op uw steun en vertrouwen op uw hulp. Het volgende he. ben wij aan de Haai! m- sche patroons en besturen van Cooperates verzocht. N.l. om vanaf Zaderdagavond tot Maandag avond (le Kerstdag) noch te bakken noch te bezorgen. Welaan dan slaat de handen inéén; ge acht publiek van Haarlem, maakt het mo gelijk aan de patroons om ons verzoek in te willigen. Indien een ieder medewerkt dan kan da., best. Denkt er om, het h ngt van u af; Wanneer gij bijiijdi d> z ak me uw bakker regit, dan wordt aan een.ge h.m- derden bakkers, toch ook menschen even als gij tenminste nog eenigen vrijen tijd verzekerd. U, M. de R., bij voorbaat nogm als onzen dank betuigende verblijven wij Hoogachtend, Namens het Bestuui van den Ned. R.K. Bond van Bakkers, Choroi d Suikerbewerkers afd. Haarlem. Haarlem, 2J'l 1'16. S. P. J. STEVENS, Seer. Z. D. II. de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den Weleerw. heer 'Th. A. Spaan op diens verzoek wegens gezond he'der eden en eervol ont slag verleend als pastoor te IJsselmnicUui en heeft benoemd tot pastoor te IJsselmuiden den Weleerw. Heer H. J. Staal; lot pasloor te Enter den Weleerw, heer E. Beumer; tot pas toor te Dalfsen den Weleerw. heer J. B. Wub- bels, en tot pastoor te Aalten den weleerw. heer. Oh. J. B. van Rooijen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6