§2 UIT BE PROMISCUE De valsche Prins. RAADSELS. xxxxx xxxx L. 1B. Woensdagavond had een ai^emeene vergadering plaats, welke geleid werd door den voorz. den heer G. de Ruijter. Uit de mededee- lingen bleek, dat 't aanschaffen van veevoeder vele moeilijkheden meebracht, vooral wat betreft lijnkoek. Van het regeerings-veevoeder werd steeds door meer leden besteld, het laatst door 73 lede» tot een kwantum van ruim 60,000 kilo. Voor de tweede maal zou thans droge pulp aan de leden verschaft worden, de eerste maal 45000 kilo, nu 40,000 kilo, waarna nog gelegenheid zal bestaan suikerpulp te betrekken. ÖURQERLOKE STAND INGEZONDEN. 4. X X X X X X zellig warm tehuis hoeft; maar medelijden moeten we dan ook hebben met de stakksrs, die oud en arm zich voortslepen langs de straat om hun schamele koopwaar aan d8 deuren der meergegoeden aan te bieden, diép medelijden moeten we hebben en hebben we met de arme kindertjes, die door va- ter en moeder zonder boterham naar school vorden gestuurd, omdat er geen brood is in Öe kast. Het is daarom, Burgers van Haarlem en omstreken, dat de commissie tot uitdeeling van gratis brood en koffie in hare ver gadering besloot een beroep te doen op uwe milddadigheid. Geld heeft ze niet in kas, en mochi de barre w n er inval eu, dan moet zij helpen waar er te helpen v.Tt. Waar van moet dat geschieden? Aan U het ant woord, medeburgers. Zegt me. tot u zelf: ,.Er is geen armoede. Overal heerscht we.vaart. De openbare ver makelijkheden worden drukker bezocht dan anders." Zeker, dat is waar. Maar z e: eens goed ronu. Zijn uat wel de armen, die ge daar ziet binnengaan? En de klanten van 'ons „kropjeshuis' zijn de armsten der ar men. Waar er dan zooveel wordt gedaan en gegeven voor de arme kinderen van on ze oorlogvoerende naburen, ach, laten we daar toch de kindertjes onzer eigen ar men niet vergeten. Brengt ons niet inden toestand dat we straks ais de winter be gint in al zijn gestrengheid, de armen die ons smeeken om htm dagelijksch brood van de deur moeten wijzen. Zendt ons uwe giften, we vragen het >U in naam der armen, het zal U iniet on beloond worden gelaten. Giften worden ten ailed tijde aangenomen aan volgende adressen: H. London, Camplaan 38, Heemstede, voorz.; Fa. London, Kampersingel 50, Haar lem; A. v. d. Vaart, Gr. Houtstraat 18 rood, Haarlem, vice-voorz.; J. Miezerius, KI. Houtweg 7, Haarlem, Penningmeester; J. 'Heins, L. Margarethastraat 38, Haarlem; W. (Guskens, Parklaan 85, Haarlem, secreta ris; Mej. Booda, Leidscheplein 26, Haar lem» IJSCLUB. De jaarlijksehe algemeene vergadering tan de IJsclub Haarlem en Omstreken werd gisterenavond in Hotel de Leeuwerik gehou den, onder voorzitterschap van den heer T. L. van Wachtendonk, voorzitter der club. Hij heette de aanwezigen welkom en .opende de vergadering. De secretaris las de notulen en bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de ijsbaan één dag kon worden opengesteld. Beide ver slagen werden onder applaus goedgekeurd. De financieele rekening sloot in ontvang- Bten met 2384.50 en in uitgaven met 2221.70 zc.odat het voordeelig saldo bedraagt 112.80 Zij werd goedgekeurd. De voorzitter deed nu mededeeling van de plannen om de ijsbaan te koopen. Er kan een eerste hypotheek op verkregen worden van 45000 ad 4pCt. en 2000 ad 5 pCt. D voorzitter achtte het den moreelen plicht van de ingezetenen van Haarlem en Omstre ken om het bestuur in de verplichting die 't op zich heeft genomen, te steunen. Eenige leden van het bestuur hebben zich, zcolang zij in het bestuur zitten, garant ge steld voor de 1000. die tekort zouden kun nen kocen per jaar. De koopprijs van het terrein bedraagt 60000, met de rij huizen aan de Kleverlaan. Aan rente zal benoodigd zijn ongeveer 3000, met 1300 van andere onkosten maakt dat een totaal bedrag noodig is van 4300. De inkomsten bedragen nu 8100, zoodat er dus een tekort is van 1200, die nog niet gedekt zijn. Dit zou door vermeer dering van het ledental moeten komen. Een voorstel ter vergadering gedaan om de con tributie te verboogen, achtte het bestuur nog niet noodig. Komt er eens een jaar flink ijs dan is de rente voor eenige jaren gedekt. In het andere geval stellen zich de bestuurs leden garant met recht terugvordering zoodra er geld is. Vertrouwd wordt ook dat „Nimrod" het terrein zal blijven huren, en tegen een hoogeren prijs dan vroeger. Hierna werd de vergadering gesloten. In een daarna gehouden bestuursvergade ring werd tot aankoop van het terrein be sloten. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. Het Museum van Kunstnijverheid alhier, werd gedurende de maand November bezocht door 456 belangstellenden. Uit de aan het Museum verbonden Boekerij werden 203 boek en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land in bruikleen verzonden. De aan het Museum verbonden school werd gedurende dezelfde maand door 236 vrouwelijke en manne lijke leerlingen bezocht. Gedurende de maand December zal in het Museum eene tentoonstel ling van stadsgezichten, geteekend en geschil derd door den Belgischen schilder Aljhons Baeijens, gehouden worden. FIGUURZAAGWERK. Wü ontvingen van de firma wed. Plancken en Zn, te Zwijndrecht eenige modellen voor figuurzaagwerk, waaronder heel aardige figu ren zijn, die een sohat van ideeën geven, zoowel voor luxe pronkstukjes, als vcor leuke, nuttige artikeltjes, zooals standaardjes, theeschermpjes, enz, enz, Wie er meer van weten wil, ga eens een blik werpen in de etalage van den heer Sm,it, aan de Nassaulaan, waar tevens veel materiaal voor de huisvlijt te bezichtigen is. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Volgens opgaaf in de „St, Ct", zijn, tijdens de week van 22 tot en met 28 Nov. alhier 4 gevallen van diphtheritis voorgekomen. Te Haar lemmermeer kwam één geval van roodvonk voor te Noordwijk 5 gevallen van diphtheritis en te Sassenheim één geval van dipththeritis. GEVONDEN VOORWERPEN. TerugWe bekomen bij: R. Balm, A.L. Dy- serinckstraat 48, kinderportemonnaie met in houd; J. Wie land, Brouwersvaart 2, onder stuk van een damesbont; Mevr. Jacobs, v. Eedenstraat 1, eenig klein zilvergeld; van Campen, Spaanschevaartstraat 7, Schoten, lo- derein doosje; E. Radsma, Linschotenstr. 70 rood, dameshorloge; H. F. Hetem, A. L. Dy- serinckstraat 62, rozenkransE. Fermont, Amsterdamstraat 39, kinderhandschoen. Terug te bekomen: Bureau van Politie, lcderem. doosje; A. Dasberg, L. Begijnestr. 28, veer van een k!oc; G. Kruiswijk, Pres. Steijnstraat 6, herdershond; H. Bijnsdorp, M. v. Heemskerksn-aat 6j, polsmo.je; W. Bosch, Zijlstraat 53a, handtaschje met inhoud. Terug te bekomen bijH. Cramer, Kr. Begijne straat 5, een étui met schrijfbehoeften; A. Bon man, Wald. Pyrmomsiraat 39, een handschoen; Fr. v. d. Wage, Souünansiraat 22, een oorknopje; H. Jonker, Rozenpriëelstraat 48 rood, een mili tair kruis; J. Arends, Atjehstraat 22, Schoten, een portemonnaie met inhoud; J. Wiedijk, Tul penstraat 30 rood, een hondenketting. HINDERWET. Bij beschikking van B. en W. is aan de Pure Oil Company of Holland vergunning ver leend tot oprichting van eene petroleumbe- waarplaats in twee ondergrondsche tanks, elk van 40.000 Liter inhoud met de daarbij belico- rende pompinrichting, aanwezig in de wagen- loods, een en ander op een gedeelte van het terrein aan het Zuider Buitenspaarne O.Z.; en aan A. W. Terpoorten vergunning ver leend tot uitbreiding van de bakkerij in het perceel aan de Kleine Houtstraat No. 122, door vergrooting en het bijplaatsen van werk tuigen. HEEMSTEDE. Vischwedstrijd. Zondag houdt „de Morgen stond" van Heemstede, een onderlingen wed strijd. Des avonds worden de prijzen uitgereikt in een feestelijke bijeenkomst met medewerking van het duo Westerhoven-Scheffer. SASSENHEIM. Gemeenteraad. In de laatste raadszitting waren afwezig met kennisgeving de heeren Speelman en Waraaar. Naar aanleiding van een schrijven, van een assuradeur van een brandverzekering- maatschappij, of het niet gewenecht is, dat de verzekeri ngssommen van de gemeente- gehouwen enz. verhoogd werden, vinden B. en W. het gewenseht, dat de verzekering van het Raadhuis gebracht wordt van 18000 op 25.000. Met algemeene stemmen aangeno men. Goedgekeurd wordt het aanvullingskohier schoolgelden 4e kwartaal 1916 ten bedrage van 0.60. B. en W. bieden den gemeenteraad aan een drietal voor de benoeming van een ge meente. Op voorstel van den heer Eoest ging de raad m geheime zitting. Na heropening wordt met algemeene stem men tot gemeente-arbeider benoemd H. Jan sen van Zoeterwoude. Door Ged. Staten zijn eenige aanmerkingen op de in de vorige vergadering vastgestel de verordening op bet distributiebedrijf ge maakt n.l. dat de administrateurs van dit bedrijf benoemd moeten worden door den Raad en niet doer B. en W. Het salaris der administrateurs, de heeren A. L. Verhoog en O. van Eek wordt vastge steld op respectievelijk 15.en 10.per maand. Het maximum salaris der overige ambte naren wordt vastegesteld op 25 per per soon en per maand. Vastgesteld werd een verordening houden de bepalingen ter voorkoming van brandge vaar. B. en W. stellen den raad voor van de woningbouw vereeniging „Vooruitgang" en Notaris Frijlinck van Warmond, de Tijloos straat en de van Heemstrastraat in Gemeen te eigendom over te nemen, mits door beiden respectievelijk 2000 en 1400 in de gemeen te kas gestort wordt voor eventueel onder houd over de twee eerste jaren. Het overblij vende wordt daarna aau belanghebbenden wederom terug betaald. Na eene langdurige discussie tusschen den voorzitter en dan heer Bader, stelt eerstgenoemde voor deze bedra gen terug te brengen op 1000 en 7C0, het welk met algemeene wordt aangenomen. Van de Erven Charbon is eene vraag inge komen of de gemeente, de boomen aan den Menneweg, koopen wil ja of neen. Daar dit verzoek zeer laat is ingekomen, stellen B. en W. voor dit punt aan te houden tot eene vol gende vergadering, waar B. en W. een rapert van een deskundige zullen overleggen. Goedgekeurd worden met algmeene stem men eenige wijzigingen in de begrooting 1917 welke nu wordt vastgesteld op een inkom sten en uitgave van 54245.3614. Zoo ook worden goedgekeurd eenige af- en overschrijvingen dienst 1916. Dc voorzitter geeft een kort overzicht van de kosten, welke uit het distributiebedrijf voor deze gemeente zullen voortvloeien waaruit blijkt dat deze pl.m. 300 per week zullen bedragen. De voorzitter dringt er hij de inwoners op aan, dat zij hij overschrijding van de maximumprijzen door de winkeliers, den burgemeester, hiervan onmiddellijk moe ten kennisgeven. Besloten wordt dat de voorzitter van de reclame commissie voor den hoofdelijken omslag, doorloopend op zal treden als pleiter bij eventueele reclame's voor Ged. Staten. Naar aanleiding van het gebrek aan steen kolen wordt aangedrongen op beperking van het gasverbruik. B. en W. stellen voor den prijs van 0.10 voor het gewoon en 0.10K voor het muntgas te blijven handhaven, mits het verbruik binnen zekeren grenzen blijft. Wanneer echter voor de maanden Decem ber en Jan meer dan 50 M3 en voor maand Febr. meer dan 45 M3 en voor Maart meer dan 40 M3 gebruik worden, zal voor eiken M3 daarboven minstens 0.04 per M3 bijbe taald moeten worden. B. en W. worden ge machtigd hierin wijziging te brengen, indien de Leidisohe gemeenteraad zulks verlangd. HEEMSKERK. Door den heer van Gent, wethouder van Wijk aan Zee en Duin, werd een uitgebreid verslag uitgebracht van de oprichting en de werking van den Handelsraad, welke rede vele kwestie's in een duidelijk licht stelde. Door de afd. Heemskerk werd er vooral op aangedrongen, dat het hoofdbestuur van de vak groep tuinders meer rekening zoude houden met een zoo sterke afdeeling als de L. T. B. van Heemskerk, die niet eens een afgevaardigde voor de algem. vergadering had. De heer G. Verduin, voorz. van de vakgroep tuinders, bracht verslag uit van de gevoerde actie, eerst voor de vrije markt voor de loonen, 1 later voor het inkoopen van stroo en mest. Ten slotte bij de rondvraag nog eenige be sprekingen, o. a. over regeerings-spinazie. Hier na sluiting met den Christelijken groet. SCHOTEN. Geboren; z. van H. E. F. Emans- Leenhouts z. van F. J. Bakx-Berendsen. Getrouwd; G. Wijdenes en A. C. Hoogstraten OverledenC. H. Cusell, echtg. van M. Goed hart, 82 jaar. BLOEMENDAAL. Geboren: z. van E. M. L. Kessier-Stoop z. van A. Bekkers-Leijs z. van j. van Riessen-Duijs. Ondertrouwd: J. W. Peters en J. J. Teeringh. Getrouwd: Th. Boon en J. Wiarda G. H. Man en M. Stiensua. OverledenA. huisman, 11 d. A. Hofman, 46 j. A. J. Neelissen, 52 j. ZAANDAM. Geboren: Kiaas, z. van J. Ben jamin en K. Winter Truus, d. van H. W Scaiongne en F. 1J, Kuipers Kalina Geer trui, d. van W. van Vnet en E. Riezebos Neeltje, d. van K. Groot en T. Boom. Ondertrouwd: L. Koster en E. Gobets P. Molenaar en A. de Vries H. Krijt en J Oudendijk. Gehuwd: S. Wittebrood en G. Smit S. Kok en G. Hoorn K. Dekker en S. Kat A. Bak en S. Elsas A. Saks en A. Wittebrood T. Groen en F. Sjouwerman. Overleden: Pieter Schoen, 54 j. en 5 mnd., geh. m. L. G. A. Lelsz Klaas Pos, 55 j. en 11 mnd., geh. m. E. Reik. KROMMENIE. Geboren: Elizabeth, d. van P. J. F. Heefsmit en C. Bakker Hendrika, d. van J. A. Stal en C. C. van der Zwart. NOORDWIJK. Geboren; d. van J. M. Sal man en C. J. Wassenaar z. van W. Verkerk en H. Overhorst z. van J. v. Duin en J. Kouwenhoven. Ondertrouwd: G. M. v. d. Berg en C J. Law- sijn J. Plug en A. F. van Leeuwen P. G. de Haan en A. v. d. Zwan H. v. Rhoon en G. v. d. Niet A. Koebee en J. Barnhoorn A. v. d. Zwan en M. Kuijt. Gehuwd: F. H. v. Spanje en C. M. v. d. Kleij. Overledenz. van IT. v. Beek en G. v. Veenen- daal. HAARLEMMERMEER. Geboren: z. van J. Wittekoek en J. A. Borst z. van W. Kulk en D. van Klaveren z. van G. Rupschers en M. Freijt z. van J. van Strien en M. Monster z. van L. W. Groenendijk en P. Schuit. Overleden: Paulina Cornelia Zimmer, 76 j., weduwe van Th. Blommestijn. VOORHOUT. Geboren: d. van C. Angevaare en E. Zoet z. van C. van Dam en J. A. Smit d. van J. van Steijn en A. A. van der Ploeg d. van J. van Kampen en C. Franck. Overleden: Petrus Jacobus van der Salm, 14 jaar, z. van W. van der Salm en M. C. van Leeuwen. Voor den inhoud dezer rubriek stelt Redactie zich niet aansprakelijk. de ZONDAGSRUST EN DE V. P. Geachte Redactie! Vergun mij, in uw blad, den lieer Braat even te antwoorden op zijn ingzonden stuk, voor komend in liet nummer van .25 dezer. Men schijnt een legende iu de wereld te wil len 'helpen, n.l. dat ik „niet' doordrongen hen van de Zondagsrust." Tegen het verspreiden van die absoluut on gegronde praatjes protesteer ik met kracht. Sinds jaren werk ik voor Zondagsrust. Nooit koop ik op Zondag, nooit laat ik me dan scheren. Ik ben met een reeks artikelen over Zondags rust bezig. Op 19 Dec. '15 trad ik te Venlo, op 25 Jan. '16 te 's-Gravenhage namens het G'. B. der K. S. A. als spreker op over „Zondagsrust". 14 Doe. a.s. hoop ik hetzelfde te Lutjebroek te doen. Maar hoe ik ook Zondagsrust propageer, men heeft het er nu eenmaal op gezet, den volke te verkondigen, dat ik er niets van weten wil. En waarom? Omdat ik geen lust heb, in eenige zaak te overdrijven. Ik ben twaalf jaar geheel onthouder, maar als een drankbestrijder overdrijft, hoeft hij er niet op te rekenen, mij aan zijn kant te vinden. Zoo wil ik ook bij het propageeren van Zon dagsrust voor overdrijving mij hoeden. En ik blijf het overdrijving achten, als wij Zondags-vergaderingen zouden afschaffen, zeker wetend, dat onze orgianisaties erdoor ten gronde gingen. Als wij over enkele jaren het op Zondag-vergad deren er uit hebben, zal het mjj oprecht pleö- zier doen, dan heb ik ook een rustigen Zondag. Maar als men gaat beweren, dat op-Zondag vergaderen een overtreding is van het gebod' van Zondagsheiliging* noem ik dat onwaarheid. En hen, die met zulke argumenteering tegen de Zondags-vergadering optreden, beschuldig ik van overdrijving. En nu nog even iets, geachte Redactie, over de kwestie-Alkmaar in zake het Eneyeliekfeest op 14 Mei j.l. Oorspronkelijk had ik zelf het voorstel ge daan, de meetings door heel het land te houden op 2den Pinksterdag. Toen bleek, dat die dag vied in de week van de (Statenverkiezing. De verantwoordelijkheid voor het doen samenvallen van onze sociale propaganda met de politieke actie, wat bij het opvorderen onzer propagandisten voor do Encycliek-beweging, op den politieken strijd een nadeeligen invloed hebben kon, dorst het Unie-Bestuur niet aan. Het G'entr. Bestuur van den N. R. K. Volks bond evenmin. Ik heb toen in een audiëntie bij Mgr. Gallier een en ander uiteengezet, en aan Z. D. H. ge vraagd, of hij kon goedvinden, dat de meetings op Zondag 14 Mei plaats hadden. Ik heb aan Monseigneur erbh' gezegd, dat wij aan alle af- deelingen zouden verzoeken, dien dag geen ge bruik te maken van openbare vervoermiddelen, maar zooveel moge-ijk per fiets of te voet naar het terrein van den Landdag te gaan. Toen heeft Mgr. Zijn toestemming gegeven. Eerst daarna is onze oproep geschied. En dat aan ons verzoek, den 14den Mei niet van spoor of tram gebruik te maken, is gevolg gegeven, dat door onze meetings in heel het diocees geen enkele extra-wagen aan spoor of tram is noodig geweest, daar ben ik zeker van. Moet ik nog erop wijzen, dat kap. v. d. Cam- men uit Dordt met vijftig man op de fiets naar Rotterdam gingf Dat de Middelburgsehe Prop. Club met 8U man een wandeltocht naar Vlis- singen maakte, enz. enz.? Maar nu Alkmaar. Alkmaar ontving ook in begin Febr. de cir culaire, die na de audiëntie bij Mgr. was ver zonden, maar Alkmaar zweeg twee volle maan. den. ioen echter op 6 April, de districts verg. werd gehouden, om den landdag m Alkmaar voor te bereiden, kwam de afd. Alkmaar ter vergadering met de mededeeling, dat zij uit hoofde van Zondagsrust de meeting niet op 14 Mei wilden houden, maar wel op 2den Pink sterdag. Ik was door ongesteldheid niet ter distr.- verg. geweest, dacht aan een misverstand en seinde, toen ik het besluit vernam, aan den voorzitter: „Indien Mgr. schriftelijk toestem ming geeft, doet uw afdeeling dan mee?" Het antwoord was: ..Gehoord den Adviseur en door bijzondere omstandigheden, beslist niet. Baart! Het besluit werd genomen en uitgevoerd, dat wèl op 14 Mei door de Alkmaarders zelf „een optocht met vaandels en een groota vergadering met spreker" werden georgani seerd. Men lette nu op: 'smiddags een landdag, waarbij van de plaatsen in de omgeving tal van personen per fiets zouden komen, mocht niet. s Avonds een groote verg. met optocht, mocht niet. In dien tijd kou men in „Ons Blad" lezen, dat in de andere afd. tfan den V. B. het R. N.- feest gevierd werd met meetings e. d., doch do afd. Alkmaar hield een triduum en AJg. H. Communie, wat n.l. overal of bijna overal plaats had. Ik had niet het plan gehad, dit allee in een krant te publiceeren. Ik faut laver son linge sale en familie. Maar als men van de zijde van Alkmaar nu, zoo geurt met de eigen voortreffelijkheid, moet ik de waarheid wel wat helpen, om bekend te worden. U, geachte Redactie, dor.'.- ik gaarne voer het toestaan van mijn verweer. y SERRARENS, Pres. V. P. U. Utrecht, 29 Nov. '16. Bij ona weten is dat dr.è- —qnd ben weerd en dus overdrijft de heer Serrarens hier. Red. Wij achten de zaak nu voldoende toegelicht en sluiten dus de discussie over dit onderwerp. DE KINDERCOURANT Men had twee kamers in orde gemaakt; een voor den prins en een andere voor den kleer maker; daar zouden ze hun kunst beproeven. Men gaf hun slechts een voldoende stuk zijde- stof» schaar, naald en draad. De Sultan was nieuwsgierig wat voor een kaftan zijn zoon op den gestelden dag wel zou afleverenmaar ook het hart van de Sultane klopte van onrust of haar list wel gelukken zou of niet. Men gaf aan belden twee dagen om hun werk af te maken. Den derden dag liet de Sultane zijne gemalin roepen, en toen ze daar was zond hij iemand, naar de beide kamers om de kaftans en hunne vervaardigers te halen. Triomfeerend trad Labakan binnen en spreid de zijn mantel voor de verbaasde blikken van den Sultan open. „Ziehier, vader," zei hij, „ziehier, waarde moeder, of dit niet een meesterstuk van een kaftan is?.... Daarop wil ik tegen den knap- sten kleermaker een woddiing aangaan, dat hy er zoo geen zal maken." De Sultane lachte en keerde zich naar Omar: „En wat hebt gij ervan gemaakt, mijn zoon?. Wrevelig wierp deze de zijden stof en de schaar tegen den grond, en zei: „Men heeft mij geleerd een paard te temmen en een sabel te zwaaien en mijn lans treft haar doel op zestig stappen; maar de naaldkunsten ken ik niet; die zijn ook onwaardig van een man opgevoed door Elif Bey den vorst van Ka'ro!. „O, gij echte zoen van mijnen heer," riep de Sultane uit. „Ach, dat ik u omarme en mijn goon noeme.Neem me niet kwaliik, mijn gemaal en meester," zei ze daarna, zioh tot den sultan keerend, „dat ik dezen Hst tegen u ge bruikt heb. Ziet ge nu nog niet in wie prins en wie kleermaker is?.... Voorwaar, de kaftan die uw zcon gemaakt heeft is kostelijk, en ik zou hem willen vragen bij welken patroon hij in de leer ia geweest!. De Sultan zat in diepe gedachten verzonken, mistroostig, nu zijne vrouw bekijkend, dan Labakan, die moeilijk ziju blozen en zijne ont steltenis verbergen kon. ,,Dat bewijs is nog niet voldoende," sprak hij, „Maar Allah zij gedankt; ik weet een middel om na te gaan, of ik ja dan neen bedrogen ben! Hij gebood zijn vlugste paard te halen, spreng er op en reed een woud in, dat niet ver van de stad was. Daar woonde, naar eene oude sage verhaalt, eene goede toovergodin, Adolzadde genaamd, die reeds dikwijls die koningin van zijn stam in een oogenblik van nood, met haar raad had bijgestaan; daarheen ijlde de sul tan. In het midden van het woud was een open plaats door hoogo cederboomen omringd. Daar woonde, volgens de sage, de toovergodin, en zelden betrad een sterveling deze plaats, want van vader tot zoon had men hiervoor eene zekere vrees overgeërfd. Toen de Sultan daar aankwam, «teeg hij af, bond zy'n paard aan een boom, ging in het mid den der plaats staan en sprak met luide stemme „Indien het waar is, dat gij mijn vader in de oogenblikken van nood goeden raad hebt ge geven, misprijs dan de bede van zijn zoon niet en geef me raad, waar men schel ijk verstand te kort eohiet." Nauwelijks haid hff dé laatste woorden uatge- sproken of een der ceders ging open en een zwaar gesluierde vrouw, gekleed in een lang ge waad, trad naar voren. „Ik weet waarvoor ge naar mij komt, sultan Saaud, uw verlangen is redelijk, daarom zal fk u ook mijne hulp verleeneu. Neem deze twee doosjes, laat ieder van degenen die zich uw zoon noemen, kiezen. Ik weet dat hij die de echte is, het juiiste kistje niet mossen zal...." Aldus sprak de gesluierde vrouw en reikte hem twee elpembeenen dooejes toe, rijk met paarlen en goud versierd; op het deksel, dat de sultan ver geefs trachtte te openen bevonden zich op schriften van ingelegde diamanten^ De sultan overdacht, terwijl hij naar huis reed, wat er toch in die kistjes mocht zitten, die hij met alle geweld niet open kon krijgen. Het opschrift gaf hem al weinig licht in deze zaak; want op het een stondEer en Roem, en op het ander: Geluk en rijkdom. De sultan dacht nu by zichzelfde keus zal hem wel lastig vallen tusschen deze twee zaken die even aan trekkelijk als bekorend zijn. Toen hij in het paleis teruggekeerd was liet hij de sultane roepen, en vertelde baar alles wat de toovergodin hem gezegd had, en z® werd ver vuld van eene blijde hoop dat hij, tot wien haar hart zioh aangetrokken gevoelde, het kistje kiezen zou, dat zijne koninklijke afkomst zuiver bewijzen kon. Vóór den troon van den sultan werden de twee tafels geplaatst; daarop zette de sultan met eigen hand de twee kistjes, besteeg dan zijn troon, en deed teeken aan een zijner slaven, de deur van de zaal te openen. Eene schitterende verzameling pachas en emirs van het rijk, die de Sultan had laten komen, stroomde door de ge opende poort. Ze zettep ügh neer op pracht volle kussens, die langs de wanden verspreid lagen. Toen ze allen gezeten waren, deed de koning ten tweeden male teeken en Labakan werd naar voren gebracht. Met trotschen tred stapte hij door de zaal, liet zich voor den troon neervallen en sprak „Wat gebiedt mijn heer en vader?.." (Wordt vervolgd.) Beste vriendjes en vriendinnetjes 1 Hieronder volgen weer eenige raadsels, waar van we in de volgende „Kindercourant" de oplossingen zullen geven. 1. Neem het drievierde gedeelte van een bekend voedingsmiddel, en het drievierde ge deelte van een dier, dat in het kippenhok te vinden is, en voeg de verkregen stukken teza men tot een vrucht. 2. Met p ben ik een voedzame spijs, met s ben ik in een vrucht te vinden, en met k woTd ik op het hoofd gedragen. 3. Ik besta uit vijf letters en. ik ben rond, en neem je mij den kop af dan blijf ik rond. t X Vul de hierboven staande figuur zóó in, dat op, den tweeden regel te lezen komt iets dat in den winter gebruikt wordt; op den derden, regel een kleur; op den vierden regel een voor werp waarmee geslagen wordt; op den zeeden; regel een wapen; op den zevenden regel een deel van een visch; op den achtsten regel een gewicht. Op de rij kruisjes moet dan zoowel van boven naar beneden als van links naar rechts een weinig gebruikte naam van een maand t» lezen komen. OPLOSSINGEN. 1. y in a as 1 ak k at e If n ar b us u ur r ok g al Wolf k olf k a If kal k v alk b alk ba b e k rk bak pruim kuteel houtskool markies brood mot

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 10