llfllE IUIL CHIUl DE OORLOG BUITENLAND VRASENBUS Zaterdag 2 December. - Vijfde Blad HET OORLOGSDOEL VAN DUITSCHLAND. Sedert enkele dagen is het aan de Duitsche pers toegestaan het oorlogsdoel van Duitschland te bespreken en daarvan wordt natuurlijk nu ook gebruik gemaakt. Daarbij is vooral het oog ge vestigd op de bezette gebieden in het Westen. Zoo schrijft de Köln. Ztg." o, m. het volgende: „Wij zullen bedacht moeten zijn op de ontwik keling en afronding van ons koloniaal bezit. 'Politieke oogmerken, door inlijving van land en volk in Europa, zullen wij niet najagen. Groote, aaneengesloten koloniale gebieden laten zich betrekkelijk gemakkelijk verdedigen, zoodat wij op 't stuk van politieke machtsvermeerdering naar zulk een kompakt koloniaal bezit moeten streven en voor zijn militaire bevestiging en ver sterking hebben te zorgen. Overigens komen onze corlog30ogmerken op het gebied der wereldpoli tiek met de politieke doeleinden onzer bondge- nooten overeen, want zij behooren gericht te zijn jp instandhouding en beveiliging van het Dultsch-Oostenrijksch-Hongaarsch-Bulgaarsch- Tu ksche viervoudige verbond. ,,De onlangs uitgesproken toezegging van den Rijkskanselier, dat er toestanden behooren te worden geschapen, die recht deen aan de vrije ontwikkeling ©an alle volken, ook de kleine, kan en mag natuur :ijk niet beteekenen, dat wij naar het herstel der staten, die zich vijandig tegen over ons hebben geplaatst: België, Servië, Mon tenegro en Roemenië, streven. Slechts de natio naliteiten, die ons vriendschappelijk gezind zijn, en zich ock in de toekomst bij ons willen aan sluiten, kunnen er staat op maken dat wij hun belangen bevorderen." Verder verlangt de Kölnische dat de Engel- schen Calais en de geheele Fransche Kanaal- kust zullen ontruimen. „Zoolang dat niet ge beurt achten wij het vanzelf sprekend dat de Duitsche troepen indien dat in onze macht ligt het Fransche gebied bezet houden." Naar het blad verzekert, zijn dit in groote trek ken de oorlogsdoelen die de meerderheid van het Duitsche volk voorstaat. Hoe de regeering en de leidende militaire autoriteiten er tegenover staan, is de Kölnische niet bekend. En de (Kath.) „Köln. Volksztg.", die even eens een uitvoerig artikel over Duitschland's oorlogsdoel bevat, behandelt daarin in de eerste plaats de kwestie van België, die bij de vredes onderhandelingen een der moeilijkst oplosbare vraagstukken zal zijn. Dat Duitschland aan een annexatie van België in staatsrechtelijken zin niet denkt, is nu wel gebleken, zegt het blad. „Als de Belgische regeering wil, dan kan zij ongetwijfeld van ons een vrede krijgen, die Bel gië als staat en als monarchie herstelt, maar die tevens ons naar buiten wezenlijke en niet slechts papieren waarborgen moet geven, dat België niet meer een werktuig van de politiek en de oorrlogvoering onzer vijanden kan worden. Verder zouden wij daarbij onze economische be langen moeten verzekeren, opdat uit het econo mische leven van België geen wapen tegen ons worde oesmeed. Vooral de positie van Antwerpen IS in dit opzicht van belang. Zoowel onze mili taire als economische veiligheid eischt dat wij de hand op Antwerpen houden, welke stad voortaan van even groot belang voor Duitschland zal zijn als Hamburg en Bremen. Hetzelfde geldt voor de Maaslinie en hare vestingen. Deze versterkte keten die tevens een vijandelijke opmarsch kan dekken, mag ons niet nogmaals bedreigen." De bezette gebieden van Frankrijk schrijft het'blad verder en vooral het groote kolen bekken van Noord-Frankrijk, zijn voor ons hoogst gewichtige panden, die wij niet behoeven af te staan, tenzij onze militaire en economische veiligheid op anderë wijze ten volle wordt ge waarborgd en Duitsch eigendom ervoor wordt teruggegeven. Het koloniale vraagstuk staat hiermede in het nauwste verband. „De smalle strook om Bricy is van belang voor onze economische veiligheid en onafhankelijkheid vooral in oorlogstijd. Wij hebben Briey noodig om in onze behoefte aan erts te kunnen voorzien en wij zijn verplicht bij den vrede dezen eisch door te zetten." „Indien wij ons naast den eisch tot schade loosstelling beperken tot bovengenoemde eischen, die alleen een verbetering onzer grenzen oeoogen, dan zal niemand ons begeerigheid naar uitbreiding van grondgebied en veeleischendheid kunnen verwijten," besluit de Kölnische Volksztg. VERSPREIDE BERICHTEN Een onderhoud met den rijkskanselier. Do Europeeftehe vertegenwoordiger van de „Ne.z l'cik American and International News Service," dr. Hale, heeft Dinsdag eeu on derhoud gehad met den rijkskansselier, die we derom de gelegenheid te baat nam om over den vrede te spreken. Hfj liet uitkomen, dat de beide felste tegenstanders, Engeland en Duitschland het met den machtigste der neu tra teilde Ver. Staten, eigenlijk eens zijn over de noodzakelijkheid van een internationale overeenkomst tot het waarborgen van den vrede. Daartoe haalde Bethmann-Hollweg de verklaringen aan, die daaromtrent door hem, op 9 Nov., door minister Asuith en door presi dent W dson zijn afgelegd. Ik zou wel eens wil len weten, zeide, Lij, of iemand, die deze rede voeringen niet kent, zou kunnea zeggen van welken staatsman elk dezer uitspraken herkom stig is. De kanselier klaagde over de verkeerde uillegging zijner woorden (van 9 Nov.), door de Lngelsehe pers gegeven, en zeide, dat zij niets anders beteekenen dan een oprechte en nadrukkelijke verklaring van Duitschland's be reidwilligheid om tot het waarborgen van den wereldvrede mede te werken. Naar aanleiding van den burgerlijken dienst plicht zeide de kanselier, dat het Duitsche volk weliswaar vastbesloten was den oorlog voort te zetten, maar dat dit besluit geenszins een Eerroepen van 's kanseliers rede van 9 Nov. be- teckende, noch een verloochening van de op- ratting, die hij n o -.- dan een jaar geleden uit gesproken bad. „Telkens weer hebben wij ver klaard, bereid te zijn op vredesonderhandelin gen in te gaan. Onze uitlatingen hebben nooit weerklank gevonden en zijn zelfs dikwijls uitge- e-~I als uitingen vrees of van zwakheid." jeide hij, terwijl hij er op wees, dat de gebeur tenissen op de oorlogstooneelen nog geen aan fluitingen geven voor Duitschland's vermeen de zwakte. Als w;j over vrede spréken, volgen wij dan ook uitsluitend het gebod der mensche- lijkheid, wij spreken „onder het ernstige besef van de heiligheid des levens, dat ons door een hoogere macht geschonken is, en dat niet lichtzinnig vernietigd mag werden ten gevolge van menschelijke geschillen, die door gemeen schappelijke pogingen opgelost hadden kunnen worden." Gevaar voor hospitaalscbepen in de Zwarte Zee. Het Bulgaarsdie Telegraaf-Ag.entschap meldt: Het stoomschip „Bulgaria" van d© Bul gaarsdie Zwartc-Zee-Scheepvaart.maatscha.ppij is in een hospitaalschip veranderd, waarvan do Bulg-aarsche regeering de oorlogvoerende mo gendheden cn inzonderheid Rusland in kennis stelde, teneinde dit schip onder bescherming- te stellen van de internationale Recde-Kruis- ccnventies. Op die mededeeling antwoordde de Russische regeering met een formeele wei gering het hospitaalschip als zoodanig te er kennen, onder voorwendsel, dat twee Russische hcapitaalschepen door'de Turksclic \lcot zijn getorpedeerd. Deze torpedeering echter geschiedde volgens de categorische verklaringen van de Turk- schen generaleu staf, nadat zij vijandelijkheden hadden gepleegd tegen Turksdie schepen. De Bulgaarscho regeering heeft in een 11 eu- we .nota opnieuw en zeer krachtig geprotes teerd tegen deze opvatting van de beginselen van de conventies van Genève en Den Haag, daarbij de bedreiging uitende tot represailles te zullen overgaan, ingeval van eeu llussisehen aanval op liet hospitaal,schip „Bulgaria." Duitschland's dradelnoz® telegrafie. Toen Engeland dadelijk bij den aanvang van den corlog de telegraafkabels voor Duitschland afsneed, moesten de Duitschers liet met de dradelooze telegrafie stellen. Duitschland had toen twee stations voor verre afstanden, te Nauen en te Ddvese, maar beide waren nog met de proefnemin gen niet klaar. Daardoor konden er inl de eerste maanden van den oorlog m tusschenpoozen slechts enkele hon woorden aan de Amerikaansche stati Sayville en Tuckerton worden ,oveJ^P, Zoo werd aan de Duitschers m Zu en Oost-Afrika en Kameroen nos eenre bericht van het oorlogstoonee iii Europa gebracht.. Van hou kon echter geen tijding worden ontvangen. Met grooten ijver werd nu echter ge werkt aan het verbeteren van de etat= In de wintermaanden van 1J14 konaen ro-ds eenige handelstelegrammen worden verzondmu De winter van 1915 zag reeds een aanmerkelijke toeneming van het ver keer' In het voorjaar van 1916 gelukte het ook een verbinding met Spanje te verkrij gen waardoor de Duitschers die in Ka meroen hadden gevochten en in Spanje ge ïnterneerd waren, met hun vaderland in verbinding konden komen* Deze lijn is nu zoo goed, dat ze aan "alle eischen voldoet. De" winter van 1916 ziet nu een aanzien lijke vermeerdering van het verkeer met Amerika. In October 1.1. zijn b. v. ruim 300,000 woorden met de Amerikaansche sta tions gewisseld. Dat aantal kan zoo noodig nog aanzienlijk worden verhoogd. Deze toeneming is te danken aan een aan tal verbeteringen en .vindingen, tijdens -den oorlog verkregen. En cr worden nog meer verbeteringen aan de Duitsche stations aan gebracht. Zo staan onder beheer van den admiralen staf. De Amerikaansche correspondenten be hoeven hun telegrammen niet meer aan tc- bewerking van den Engelschen censor toe te vertrouwen. Do ofiicieele Duitsche oor logsberichten, de verslagen van redevoerin gen van Duitsche staatslieden en belang rijke berichten kunnen nu terzelfder tijd in de groote Amerikaansche bladen ver schijnen als ia de Duitsche, zonder dat de Engelsche censor er het pot.ood door kau halen, lit de Yereenigde Staten worden de telegrammen dadelijk naar heel Zuid-Ame rika en Oost-Azië doorgeseind. ÖÜRLOCsS-Aï-1-ERL.EI DE „BRITANNiC". De „Daily News" geeft de volgende belang- wekkende bijzonderheden, omtrent liet hospuum- schip „Brixannic;>, dat omau^s is vergaan en waarvan in het Lagerhuis werd medegedeeld, dat men niet zeker wist of het getorpedeerd of op een mijn geioopen was: De „Britannic" van de White Star Line was 900 voet lang, 94 voet breed en van de kiel tot het boveneinue van de schoorsteenen ISO voet hoog. Het schip was berekend op 2ÜOO passa giers en eene bemanning van 1000 koppen. Hei is gebouwd op de werf van Flatland Wolff, de beroemde scheepsbouwfirma te Bella-,. en den 26en Februari 1914 te water gelaten. Toen de oorlog uitbrak nam de admiraliteit het monsterschip over en richtte het toi hospitaal- schip in. Het goid, toen het voor dit doel gereed was, als het beste ingerichte Roode Kruis-hos- piiaal, dat hetzij te water oi te land te vinden was. De „Britannic" kon beschouwd worden als het technisch meest volmaaide schip ter wertid en vooral was aiies er op berekend om bij onge lukken de grootst mogelijke veiligheid te berei ken. Het scnip had een dubbelen bodem met een tusschenafsiand van vijf voet en die weder in verschillende afdeelingen was gescheiden. Ook de zijwanden waren tot een eind boven de water linie eveneens dubbel gebouwd en zoodanig inge richt dat er gedurende de reis nooit een deur van de binnennuid geopend kon zijn. Ook wat de rendingsoooten betreft was de in richting zeer merkwaardig. Dezen waren in vier afzonderlijke groepen gerangschikt, daanusschen waren groote ruimten opengelaten, waar de pas sagiers en bemanning konoen opgesteld worden alvorens m de boo,en plaats te nemen. De red- duigbooten, waarvan er 48 aan boord waren, zijn de grootsten die ooit gebouwd werden. Twee waren van krachtige stoommachines voorzien. De daviiS waren ook naar een nieuw beginsel gebouwd, zoodat het mogelijk was de booten op gelijken kiel naar beneden te laten, zelfs ais het schip naar de zijden, of voor- of achterover mocht overhellen. Bovendien konden de booten zoo noodig allen aan een zijde van het schip worden neergelaten. Van den brug, die 61 voet boven den water spiegel ligt, af, kon de kapitein al de verschil lende afdeelingen van het schip, waar werk werd verricht, controleeren en had hij instrumenten om zich heen, die hem in staat; stelden om na te gaan of zijne bevelen werden gehoorzaamd. Ook was er een onderzeesche electrische inrichting aan boord, die de nabijheid van lichtschepen automatisch aangaf. Het schip haa 16 waterdichte dwarsschotfen en de totale constructie van het vaartuig was zoodanig, dat eik der zes voornaamste afdeelin gen vol water kon loopen, zonder dat het schip zonk. De waterdichte deuren der schotten kon den van den brug af gesloten worden en er waren electrische schellen aangebracht, waardoor werd aangekondigd, dat de deuren spoedig gesloten zouden worden. Voor het geval dat er menschen in een der afdeelingen welke volliep geraakt mochten zijn, die niet tijdig door de deur ontko men konden, waren er ladders aangebracht, waarlangs de aldus opgeslotenen zich naar boven konden redden. De „Britannic" had reciprooeerende machines en turbines van resp. 32000 en 18000 paarde- kracht en kon 21 knoopen loopen. Het feit, dat er van de 1150 personen aan boord slechts 50 het leven verloren, bewijst dat de uitvoerige voorzorgen die bij den bouw voor de veiligheid der passagiers waren genomen, in de praktijk zeer nuttig en doeltreffend waren. Op een zijner reizen vervoerde het schip 3126 pa tiënten. ENGELAND'S OORLOG TEGEN DE DUIKBOOTEN. Tn do „Times" van 26 en 30 Augustus, 1 en 3 September heeft een zekere heer Alfred Noyes een reeks artikelen over den duikbootenoorlog geschreven, met een fantasie, Jules Yerue en Gonan Doyle waardig. De onwaarschijnlijkheid ligt er wel dik op, doch het is aardig gevonden en daarom zullen wij er de meeat eurieuse ge deelten ervan vertalen. „Men denkt over het algemeen," zegt de heer Noyes, „dat de Duitschers den duikbooten oorlog naar aanleiding van het ingrijpen van den menschenvriend Woodrow Wilson hebben beperkt. Dit is een vergissing. De mindere werkzaamheid der Duitsche duikbooten is enkel en alleen het gevolg van de door Engeland ge nomen maatregelen. Men heeft er gewerkt aan een geweldge organisatie, die de duikbooten moest afwipen. Steeds meer is deze organisatie uitgebreid en verbeterd, en thans zijn wij zoo ver, dat iedere Duitsche duikboot, die het mocht wagen, in zee te gaan, dadelijk rechtsomkeert maakt en er van door gaat, als zij een Engelsch visschersvaartuig in het oog krijgt. temds het begin van den oorlog heel't men in alle stilto en heel in het geheim deze organisa tie tot stand gebracht en eerst toen in kleinen kring de vernietiging van de vijftigste Duitsche duikboot feestelijk gevierd kon worden, achtte men den tijd gekomen om een tipje van den siuier, die tot dusverre over het geheim der „mystieke schepen" (hiermede bedoelt de schrijver yissehe-rsbeoten) had g-elegen, op te lichten. Niet minoer-dan drie duizend (1) vis- schei'sschepen vverden uitgerust en bemand met een aantal zeevisschera, dat grooter is, dan het geheele leger der Yereenigde Staten van Noord- Amenka. Zij vverden alleen opgeleid voor het hun toegewezen werk, in uniform gestoken en onder het commando van zeeofficieren gesteld. Deze zeeofficieren vverden gerecruteerd uit de vroegere schippers der stoomtrawlers. Aan land is een centraal bureau, dat alle tijdingen ont- yangt en dat alle ondernemingen van de traw- jcvflctiiles leidt, Als yen U-koot verschijnt (en Jat merat men oijmidue/Jijk, omdat ar dan schépen tot zinken tvórden gebracht) meldt men dit aan het centraal bureau en dit gééft draadloos de noodig© orders aan de stoomtraw- ierfi;;titles. Het. groote aantal schepen, waar- te ,.r men beschikt, maakt het mogelijk, doze flotilles zóó te verdeden, dat z(j binnen zeer korten tijd op de aangegeven plaats aanwezig kunnen zijn. Zij alecpea geweldige netten van staaldraad, ter lengte van wel honderd Engel- seho zeemijlen (16° K.M.) en hebben in op dracht, do ten verdervo gedoemde U-boot daar mede te omsingelen. Deze netten zijn zoo inge richt, dat men op den meest nabij zijnden traw ler onmiddellijk bemerkt, a's de U-boot er tegen vaart en erin blijft vastzitten. Suel schiet dan een der talrijke motorbooten, die 5U tot 96 knoopen per uur °P de aangewezen plaats aan en werpt eeu wa noord. Zoo wordt de gevangen duikboot vernietigd!" De schrijver beefy zuik een flotille bezxuit en met een der schippers een onderhoud ge had. Deze vertelde hem o.m.t „Ik weet niet, wat de anderen bobben uitgevoerd, maar ik voor mij (gl mlacheud) heb vandaag den tien den onderzoëer uit den weg geruimd." Men moet er niet te licht over denken 1 Tien stuksEu wij mogen aannemen, dat de andere schippers óók bun uiterste best hebben gedaan en dan toch zeker gemiddeld wel één duikboot naar den kelder hebben gejaagd. Dat maakt bij elkander 3000 stuks 1 Het is geen wonder dat Duitschland den duikbootenoorlog heeft moe ten beperken 1 DE CATACOMBEN AAN DE SOMME. Bij den strijd üIU, Gombles is, zoo schrijft Scheuermann in "6 „Norddeutsehe Allge- meine Zeituug'k voor het eerst melding ge maakt in dezen oorlog van merkwaardige catacomben, onderaai dsche gangen en ver trekken, die diep onder ue straten en huizen van het vk'k üoorliepen. Boven kon de vijand aiies gerust in sp'inu,rs schieten, in de oude onderaardsehe ganf?en> Waar de verband- plaats was, lagen ee gewonden ten minste veilig. De velo meters dikke dekking van met plantenwortels als <l0or een net samen gehouden bodem konuen zelfs de zwaarste granaten nooit doorboren. De catacomben van Com ld es de Saksische troepen noem den ze Kumben nebben ons dus goede diensten bewezen, zoo lang de plaats onder roft'elvuur lag- Door een toeval werden ze ontdekt. Het doel ervan en de uitbreiding heeft men niet kunnen bepalen, want het tijdstip was niet erg geschikt voor weten schappelijke onderzoekingen. Zij liepen naar één richting in een eiruuelooze gang uit, die men twee honderd meter ver kon volgen. Dan werd de lucht zoo slecht, dat men slechts met een gasmasker verder kon. Een plaatse lijke legende beweert, dat deze raadselachti ge onderaardsehe vertrekken van een slot uit de middeleeuwen afkomstig zijn, dat op geheimzinnige wijze met een naburig kasteel verbonden was. Langzamerhand is gebleken, dat deze ca tacomben geen bijzonderheid van Combles zijn, maar dat men ze aan de Somme ook op vele andere plaatsen vindt, zooals te Bapan- me. Er zijn lieden, die bweren, dat er in de geihecle streek geen oud dorp is, dat niet een huis diep onder straten en zijn geheime gangen heeft. Vindt men ze bij uitzondering niet dan moet de holen-geestelijke J. op be zoek komen, een geleerde en bewegelijke di visie-zielenherder, die de catacomben aan het Somme-front tot een onderwerp van grondige onderzoekingen heeft gemaakt. Hij behoeft maar te bomen, dan ontdekt hij ze zeker. Vaak helpt ook het toeval. Kort gele den was ik in een dorp, waar de vijand dage lijks eenige zware granaten inwerpt, waar tegen noch de huizen noch de kelders dek king bieden. Men begon dus onderaardsehe kwartieren aan te leggen. Nauwelijks was de genie op een plek goed en wel in den grond gekomen, toen zich weer voor hun Bpa- den wijde gewelfde gangen en hooge hallen openden. Zij hadden catacomben gevonden, waarvan de toegang dicht gevallen was, en waarvan inen het bestaan had vergeten. Men kon zich, zonder verdere moeite te doen, In richten in de vertrekken, die menschelijke vlijt, honderden of duizenden jaren geleden geschapen hadden. In vele andere plaatsen weet men van het bestaan der catacombon. Men kon er menig, maal niet inkomen en zij hebben het onder werp gevormd van geleerde ouderzokingen, maar zij zijn vooral een prikkel geweest voor de verbeeldingskracht van de inwoners. Nu eens zijn zij het onderaardsehe slot van een roover geweest, die hier zijn gevangenen op sloot, en zijn schatten verborg; dan weer wa ren ze toevluchtsoorden voor alle mogelijke vervolgden van de oude Galliërs tot de Hu genoten en den adel onder de revolutie toe. De bevolking "heeft 'n eigen woord voor deze catacomben, wat reeds bewijst, dat zij in de buurt algemeen verspreid en bekend zijn. Men noemt ze in Picardië „les niucheis." Ik heb eenige van deze mudies gezien. En vooral die onder het dorp B.... in de huurt van Bapaume, liggende, nader kunnen be zichtigen. Ziet men het plan ervan, dan ont dekt men, dat onder het tegenwoordige dorp een tweede bijna nog grooter dorp, diep on der de aarde verborgen ligt. Het onderste heeft evenals het bovenste een hoofdstraat, waaraan zich links en rechts zijstraten en wegen en overal woongelegenheden aanslui ten. Noch in getal noch in ligging staan ze met elkaar in verband. Ze zijn volkomen on afhankelijk van elkaar ontstaan. De bevol king van het tegenwoordige dorp zou met haar huisraad en haar vee gemakkelijk plaats kunnen vinden onder de aarde. Men daalt diep naar benedeu voor dat men op een gelijke weg komt. Hier heeft men manshoogte en voldoend breede, onregelma tig loopende gangen, die in de k rijks te en uit gebroken zijnen slechts daar waar de uitgang naar hoven is zijn z.ij netjes met baksteen overwelfd. De ouderdom van deze bakstee- nen heeft men niet kunnen bepalen. In een andore „muches"-systeem vond ik in het ge welf baksteonen, waarin Romeinsche cijfers stenden. En die naar hun karakter te oordee l-en later dan in de middeleeuwen waren ont staan. Om een paar passen was er een ope ning naar links en rechts. En door deze lage opening komt men in vertrekken. Deze ver- tiekken zijn van ©en onregelmatige grootte Geschikt dus om een familie eenigen tij<l lang te herbergen. Onder elkaar staan deze vertrekken niet in verbinding; elk heeft zijn eigen uitgang, zoo-dat ht geheel er in platten- grond als een druiventros uitziet. In de mu ren gehouwen zitplaatsen of banken zooals men anders vaak in holen vindt, ontdekt meu nergens. Teder vertrek bó'nu echter heel't oi.middellijk naast zijn ingang egn nis in den muur, waar men blijkaar het licht heeft neergezet. Eén vertrek overtreft alle andere iri grootte en in zorgvuldigheid van bewer king. Het is moer dan vier meter hoog, de zoldering verloopt puntig als een gotisch gewelf. Dat moet de.ouTeraard^jjjje kerk zijn geweest. De bodem vande' g^iigên. waarin een vreemde zeer gemakkeüjk-zpi^ gunnen verdwalen en van de zeer talrijke vertrekken ligt zestien meter en meer onder de opper vlakte. Met de bovenwereld stond dit taby- rinth, vroeger, voor dat de Duitsche soldaten gemakkelijker toegangswegen aanlegden, slechts door een ronde gemetselde schacht In verbinding, die er precies uitziet als een uitgedroogde waterput. Toch is de lucht overal verbazend goed. De wanden zijn be halve op eenige plekken, waar door barsten in het gesteente water siepelt, droog. Men kon hier dus, als het moest, even goed wonen als in een loopgraafdekking. De vluchtige bezoeker ziet men niet of deze „muches" be woond zijn geweest. Op den grond ziet men geen spoor van humusvorming. Maar het is moglijk, dat afgebrokkelde stukken van wanden en zoldering den humus weer toege dekt hebben. Wat de Fransche onderzoekingen over de punches" aan het licht prebracht hebben, weet ik niet. Ik weet slechts, dat eenige ze voor pre-historisoh en andere ze voor heel laat houden, wat niet in tegenspraak behoeft te zijn. De krijtformatie, die zeer voor den bouw van deze catacomben geschikt is, kan in verschillende perioden in denzelfden nood dezelfde schuilplaatsen hebben doen voortbrengen. OOSTENRIJK. Do begrafenis van Keizer Frans Jozei. Omtrent de plechtigheid der begrafenis van Keizer Frans Jozef, wordt door het Ween- sche Korr. Bureau nader nog gem rid: Op den weg van den Stefansdom n ar de Capucij- nerkerk vormden de hoogwaard ghe.dstekl e- ders van het Rijk een eerewacht. Onmiddellijk ach'er den lijkkoets schreden de Keizer en de Keizerin. Tusschcn hen iu liep de troonopvolger aartshertog Karei Frans Otto Hij had de. inzegening in den Dom bijgewoond en droeg een wit gewaadje met knp aan den linkerarm en een zwarte sjerp. Hij drukte z ch vast tegen zijn schouders aan. Daarna kwamen do vorstelijke personen uit het buitenland; zooa's de Koning o:i de Koningin van Beieren, de koning van Sak sen, {He Tsaar der Bulgaren, de Duitsche Kroonprins, de Turksehe troonopvolger, de Kroonprins van Zweden, de Infant van Span je, Prins Waldemar van Denemarken, de rkoonprins van Saksen, de kinderen van don Tsaar der Bulgaren en do andere Duitsche bonds vorsen. Vooraan gingen de doch ©rs van den overleden Keizer, zijn kleinkinderen, zijn zusters en andore familieleden. Ook de kin- dero van den vermoorden troonopvolger Frans Ford'nand waren in dm stoet. De bizonderc buiicnlaudsehc mirsies volg den op do vorstelijke personen. Onder d' zo was ide vertegenwoprdijer van KouiniC Haa kon van Noorwegen. Ten slotte nog een heele reeks van buitenlandsche deputaties!, Al deze deputaties legden prachtige kran- j sen op het graf van den Keizer, die meti de kransen uit alle deelen van Monarchist een ontzaglijke hoeveelheid vormen. Niettegenstaande jte enorme toeloop van do bevolking, hoeft zich geen enkel ernstigj ongeval voorgedaan. Er zijn geen meiden* ten voorgekomen. De grafkelder in dis Capucijnerkerk, waar het lijk is bijgezet, die niet diep ligt, maakt geen somberen indruk. Het daglicht komt door vensters, die deels op straat of in den tuin van het klooster uitkomen. De Keizer ligt in een nieuw gewelf, dat van binnen met marmer bekleed en van electrisch licht is voorzien. De blauwe ven sterglazen verspreiden een zacht licht over dit gewelf en het altaar met het kruis. H O N G A R IJ E. Een treinbotsing. Gisternacht, kort na middernacht, is naar het Wolffbureau te Boedapest meldt, desneb trein no. 3 gebotst tegen den boemeltreun uit Graz. De botsing had plaats in het sta tion Herszeg Halom en was het gevolg van verkeerden wisselstand. Verscheiden wagens zijni n splinters gesmgen. Er zijn een aan zienlijk aantal dooden en gewonden. In den sneltrein van Weenen zaten een groot aantal menschen, die van de begrafe nisplechtigheid in Weenen naar Boedapest terugkeerden. Volgens een gerucht zou het ongeluk ge beurd zijn met dén extratrein, waarmee de leden van het Hohgaarsche Magnatenhuis terugkeerden. Pit gerucht is echrer va .ih. Zooals gezegd was het tre.n no. 3. Het aantal verongelukten bedraagt- 63 doo den, meest soldaten, en 1. 0 gekwetsten, waar van er 60 zwaar gewond zijn. De civiele gouverneur van Servië, Excel lentie Ludwig Thalioczy, die in den sa Ion wa gen reisde, is gedood. Zijn secre.ar:3, een bloedverwante van een eerste-luit.nant, die zich eveneens, in den salonwagen bevonden, bleven ongedeerd. De gewonden zijn voor het meerenderi in een hospitaaltrein naar Boedapest ge-vracht. De oorzaak van het onge.uk is hier.n ge legen, dat wegens een te laat g g ven ire.t- signaai do Weensche sneltrein in 'lotsmg kwam met den personentrein van Graz, waar bij verscheidene wagons vernield werden. Berichten in drie regeas. Do kolenstaking te Melbourne in Australië is bijgelegd. Maandag zullen do arbeiders het werk hervatten. Het Roenie-ensalie ministerie van Oorlog heeft- bevulen, de lichting 1919 onmiddellijk ou der de wapenen te roepen. In de afgeloopen week zijn 9K millioen francs aan goud door bemiddeling van de Ban- que de Franco te Parijs bijeengezameld. By Mühldorf a/d Inn wordt een alumi. niumfabriek gebouwd, die zal voorzen in een derde behoefte van Duitschland. Naar gemeld wordt zijn de Roemeensche Regeering en de buitenlandsche gezant schappen naar Jassy vertrokken. Uit Malmci wordt gemeld, dat Zondag j.L De „Corriere della Sera" verneemt uit) Rome, dat heden (Zaterdag) een uiinisierraad zal plaats hebben. In den ouderdom van 90 jaren is te Dres den overleden, generaal R. von Minckwitz. Hij streed in den Frausch-Duitscben oorlog. Te Cuillet, in België, is Woensdag brand uitgebroken in mijn IV, 890 meter diep. 't Aan tal slachtoffers is nog onbekend. Naar Reuter uit Melbourne seint, zal F.n- geland voor het vleesch, dat het daar wil koopeu, 40 'millioen pd. st. moeten betalin. V r. In uw blad heb ik gelezen betreffende dt verbreedmg der Antoniesuaat. Is daarmede öedoeld de kieins;e heift oi' de geheele straai? Anders zou de ver betering heel weimg geven, want dan is het aog geen eens een halve ver betering A n t w. De Anthoniestraat wordt op een breedte gebracht van 12 Meter. V r. van J. B. A n t w. Wendt u tot den gemeente-ontvanger, De belasting wordt berekend naar bet inkomen, na aitrek van een zeker bedrag voor noodzakelijk onderhoud. Bij de inkomsten wordt ook gerekend een zeker bedrag voor kost en inwoning, die men geniet. De andere motieven, die u aanhaalt zijn geen reden tot vrijstelling van belasting V r. van D. te H. A n t w. Tracht het met den eigenaar te vin den. Anders is er niets op te vinden. U kunt het voor den rechter brengen, maar de moeilijkheid bestaat in het bewijzen van de mondelinge over eenkomst. V r. van R. te H. A n t w. 1U krijgt soldij en menagegeid. 2. Die kwestie had u in dienst met de autoritei ten moeten afhandelen. De kwestie wordt nu zeer moeilijk. Iniusschen kunt u het niet een request aan den Minister van Oorlog probee- ren. Wij geven u echter weinig hoop. Als u wilt, kunt u er eens over komen spreken met ons. V r. van S. te S. A n t w. Het aanslagbiljet kunt u beschouwen •als quitantie, dat u als bewijsstuk te bewaren hebt. Verjaring van schuld in 't algemeen heeft plaats na 30 jaar. Vr. van J. W. te O. A n t w. Bent u inwonend dan 4 weken lang, niet inwonend 2 weken in den regel. Vr. Kunt u mij het adres geven van een Gasthuis in Rotterdam, waar ze leerling-ver pleegsters aannemen? A n t w. Wendt u tot den heer Dr. H. v. d. Berg, Spaarue 61, alhier. V r. Waarheen kan ik het beste een bundel Zondagsbladen van de N. Haarl. Courant zen den? 2o. En is het geoorloofd dat een R.-K vrouw lid is van Vrouwenkiesrecht? Antw. 1. B.v. naar het vluchtelingenoord Nunspeet of een der aalmoezeniers, internee- ringskampen of garnizoenen onzer soldaten. 2. Het is niet verboden. Vr. van G. ie H. Antw. Langs uwen compagniescommandant aan den Minister van Oorlog. In den regel ko« n;en eu aanvragen voor in bjj de compagnie^ 9 tijdena ee/i heftigon storm Bet Deeusehe wa Ier- vliegtuig M. 14 vernield werd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 13