IDE DAMIAATJES! ituit iiiiL tiiiui 8INNENLAN9 STADSNIEUWS Zaterdag 2 December Derde blad spaarbank. looning vmdt voor het van lijd tot tijd "waar nemen van de leiding van den tak van dienst. In andere gevallen is er niet een zoo be paald aangeduid ambtenaar, maar wordt de plaatsvervanger door den Voorzitter van Uwen Raad of door Burgemeester en Wethou ders aangewezen t.w. den waamemenden se cretaris, ontvanger, directeur van de duin waterleiding, directeur der gas- en electri- citeitsbedrijven en van het bouw- en wo ningtoezicht. Bij de reiniging- wordt bij afwezigheid van het 'hoofd do leiding niet waargenomen door één ambtenaar, doch worden d ens werkzaam heden verdeeld over de administratieve en de technische ambtenaren, terwijl da klei nere takken van dienst het waarnemen van de 'leiding niet van genoegzaam belang is om eene bepaalde regeling te maken. Is dus een algemeene regel kwalijk te geven, ook daar, waar da Gommis he meen de den waarnemer van da leding van den tak van d.enst afzonderlijk te nioe.cn be- 1-oonen, behoort er onderscheid te zijn in het bedrag der fcelooning. Onderscheid, dat weer ten nauwste samenhangt met het werk dat wordt verricht en h t gebied dat hst waargenomen ambt bestrijkt. Boor Burgemeester en Wethouders wordt voorgesteld ten aanzien van de secretarie de verdeeling van adjunct ccmmiezeö en kler ken in de le en 2e klasse te doen v:-rvallen. Onze Commsisie kan zich daarmede z er good vereenigen, doch zou dat willen uit breiden tot de andere takken van dienst! met uitzondernig van oen aantal bijzondera klerken met afzonderlijken titel voor dc ver schillende onderdeelen van de administratie van het bedrijf. Voorgesteld wordt nu die klassen te doen vervallen en die jaarwedde van de kler ken te bepalen op f 50 J—f 120.) behalve van die ter secretarie en bij den gemzen toont van ger voor wie aansluitende hoogere betrek kingen openstaan en wier jaarwedde op f 5,0 tot f 1COO kan worden bepaald. Verder worden verschillende salarissen ge wijzigd. EEN BiaDE OM HULP. Men verzoekt ons opname van het vo g. nd Sialaan heeft weer de winter zijn intrede gedaan en we hes bén het al een ge dagen aan den lijve gevoeld hoe de barre koude ons vau de s.ra tt joeg, ons deed wegdnk n in onze warme winterjassen en ons huiverend bij de kachel de gezellige warmte d d op-' zoeken. Geiuhkig hij, die in zulke dagen een ge- 2de JAARGANG ZATERDAG 2 DECEMBER 1916 NUMMER 8 TWEE NEDERLANDSCHE SCHEPEN GEZONKEN. Men meldt uit Christiania aan de „Msbd." dat het Nooische zeilschip „Bethel" te Terneholmen, bij Flekkefjord is aangekomen, op reis van Pors- grund naar Engeland, met een lading mijnhout. De brik werd in de Noordzee door een U-boot aangehouden, welke aan boord bracht 16 perso nen, zijnde de opvarenden van twee Nederland- sché zeilschepen. Deze waren door de U-boot wegens het vervoeren van contrabande tot zinken georacht. De „Bethel" kreeg orders, naar Noorwegen terug te keeren. Tijdens zwarea storm ontmoette de brik een stoomschip en zette daarop de 16 geredden over. Wegens het zware weder dreef de „Beihei'' eerst naar de Engeische, maar door tegenwind kwam zij later weer op de Noorsche kust en bereikte na 14 dagen reis Ierneholmen. RAADSLID-LANDSTORM,ER. Blijkens bij den Raad van State, afdee- ling voor de geschillen van bestuur, inge komen Kon. besluit is de volgende beslis sing genomen op het beroep van G. Wol zak Gzn., lid van den Raad der gemeente jRenkum, tegen het besluit van Ged. Staten van Gelderland, waarbij is verklaard dat geen termen bestaan om de beslissing .van dien Raad, houdende verklaring van het- lid van den Raad G. Wolzak Gzn., heeft opgehouden Raadslid te zijn, omdat hij deel iuitmaakt van den vrij willigen landstorm, te vernietigen. "Met vernietiging van ge noemd besluit van Gedep. Staten en van dat van den Gemeenteraad is verstaan, dat G. Wolzak Gzn. niet heeft opgehouden lid te zijn van den Raad der gemeente Renkura, zoodat het bevelen van een nieuwe keuze achterwege behoort te blijven. GEEN GEÏNTERNEERDEN AAN IIET WERK. Door de Landelijke Federatie van Metaal bewerkers is een adres gezonden aan den Minister van Landbouw, Nijverheid ca Han del waarin de Minister verzocht wordt met het oog op de dreigende werkeloos heid maatregelen te treffen, om de vele Belgische en Engeische geïnterneerden Werkzaam in de Metaal Industrie daaruit terug te nemen en zoodoende de werkeloos heid" onder de eigen vakgenooten tot den kleinst mogelijken omvang te kunnen houden. DE RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. De Raad van onderzoek behandelde het stranden en verloren gaan van den zeillog- ger „Marie Louise" IJM. 294. De Raad is van oordeel, dat de stranding moet worden toegeschreven aan het vcr- waarloozen van alle regelen eener goede navigatie door den schipper. Afgevaren van een onzekere standplaats heeft hij geduren de de thuisreis zich niet georiënteerd. Iliji heeft, bet lood niet gebruikt, de log nieii uitgehad, zijn koersen niet met de kaart /vergeleken cn heeft op goed geluk over zee gezwalkt. Toen hij land ,n het zicht kroeg-, heeft hij weliswaar gelood doch zicli niet verder in de kaart vergewist waar hij zou kunnen zijn. Afgaande op de gs is hij d ar- op blijven vertrouwen en heeft niet be merkt. dat, wat hij, voor Kamperduin aan zag, waarschijnlijk Yl.eduin is geween;. Do Raa-d was aanvankelijk- van m.en.ng dat de ramp door verregaande zorgeloos heid en nalatigheid van den schipper was veroorzaakt, doch uit het onderzoek is ge bleken dat deze schipper onkundig is .van da regelen der navigaae. Hij bleek on0®" kend met de kaart; kaar tp as sen en bestek afzetten kon hij niet, zijn standplaats be palen door peilingen was hem geheel vreemd en van het controleeren van zijp stand plaats door locdingon en grondsoort b'eek hij al evenzeer onkundig. Deze schipper is, naai" 'sRaads meaning, .ongeschikt om de navigatie van een schip tc besturen en door zijn ongeschiktheid is deze scheepsramp veroorzaakt. Daarom ver klaart de Raad hem onbevoegd om als s:h p por en sluuruian dienst to {Loon op con schip, als bedoeld. bij de Schepenwet. De Raad spreekt zijn waardeot-ing uit voor do bemanning en speciaal den schipper van do motor-reddingboot „Brandaris," aan .wie het met kloek beleid en groote inspanning gelukt is deze hoogst gevaarlijke redding te volbrengen. Betreffende de klacht tegen Jacob Spaans, schipper van den logger Lisa IJM. 20 i. Do Raad is van oordeel, dat uit het on derzoek niet is gebleken, dat Pieter Dirk Spaans door den schipper is mishandeld en bedreigd. Vaststaat, dat Piefcer Dirk Spaans herhaaldelijk geweigerd heefteen hem ge geven bevel op te volgen en dat de schip per hom daarop aan dek lieèft gebracht om dio order alsnog uit te voeren. De Raad kan dit niet als een misdraging .jegens do Schepelingen qualifieeeren en acht derhal ve geen termen aanwezig op den schip per een tuchtmaatregel toe te p issen. VERVOER VAN VERSCHILLENDE BOONSOORTEN. De Minister van Landbouw hoeft den Mi nister van Waterstaat medegedeeld, üat buiten de inlandsche rogge, tarwe, gerst en ha ver op last ook de paarden-, wier-, scha pen-, duiven en Waalsche of tuinboonen, met uitzondering van de specia tl voor zaad ge wonnen witkiemige groene of zwarte tuiu- .boonen worden aangekocht. Waar het ver voer dezer boonen uit een gemeente zon der geleidebiljet evenals betreffende dé bo vengenoemde granen is verboden, heefteerst genoemde Minister zijn ambtgenoot verzocht Aan de beheerders der openbare middelen Van vervoer de opdracht te doen geven, Bleohts die partijen boonen voor het vervoer aan te nemen, waarbij oen geleidebiljet (van den burgemeester, de broodconimissie of de ('met de verzameling of distributie beiasto 'personen) kan worden overgelegd,. HET BEWAREN VAN AARDAPPELEN. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag geeft de volgende wenken inzake het be waren van aardappelen voor het huishoudelijk gebruik. De aardappeloogst was dit jaar kleiner dan gewoonlijk, terwijl ook de houdbaarheid van het geoogste nogal te wenschen schijnt over te laten. Het is daarom van belang, wil men gebrek aan aardappels voorkomen, zooveel mogelijk maat regelen te treffen, opdat de verliezen tot een minimum beperkt blijven. Elk jaar gaan groote hoeveelheden aardappelen verloren tengevolge van een onoordeelkundige wijze van bewaren. Is dit in normale tijden reeds een betreurenswaardig verschijnsel, thans zou dit onverantwoordelijk zijn. Waar echter vele der gemaakte fouten, vooral bij het bewaren van den wintervoorraad, door de consumenten, aan onwetendheid toegeschreven moeien worden, is het zeker niet ongewenscht liet publiek in dezen voor te lichten, dit is dan ook het doel van hetgeen volgt; Bewaarplaatsen. Om de verliezen gedurende den tijd van bewaren zoo gering mogelijk te doen zijn, is een eerste eisch een gescnikte be waarplaats. Deze dient te zijn droog, donker, vorsivrij, niet warm en zoo, dat ventilatie op voldoende wijze kan plaats grijpen. Meestal worden hiervoor keiuers of zolders gebruikt. Een vorstvrij, donkere ruimte is zeer aan te bevelen. Wel bevriest de aardappel eerst bij 2 tot 3 gr., doch in niet-vorstvrije plaatsen is het moeilijk te voorkomen, dat de temperatuur tot dat punt daalt. Donker dient de bewaar plaats te zijn, daar, aan het licht blootgesteld (ook al is 't maar flauw diffours licht) de aard appels groen worden. Warmte is intusschen al evenzeer te duchten als vorst. Bij temperaturen boven 8 gr. toch kunnen aanwezige ziektekiemen zich licht ont wikkelen en oorzaak van groote verliezen zijn. Hoogere temperaturen moet men voor lichten van de bewaarplaatsen voorkomen. Op zolders zal men meer last van vorst dan van warmte hebben. Het .gevaar van bevriezen moet door toedekken, gedurende de hardste da gen voorkomen worden. Daarnaast moet men de aardappels ook vol doende luchten. Vooral gedurende den herfst, vertoonen de aardappelen neiging om uit zich zelf warm je worden. Wordt er nu niet voor gezorgd, dat cte warme lucht de massa verlaten kan, dan stijgt de temperatuur al meer en het rotten begint. Het luchten is daarnaast ook noodig, om het aanwezige vocht kwijt te raken. Geringe verliezen ontstaan steeds, daar cte aardappel ook gedurende den bewaartijd ademt en daarbij iets in gewicht achteruit gaat. Bij een goede wijze van bewaren zijn deze v.ch.ei niet de moeite waard. Evenzoo staat het met het gering wateiveilies door verdamping. Hoofdoorzaken van groote verliezen zijn echter de vorst en het verrotten. Een eersie eisch is dus de aanwezigheid van een opschikte bewaarplaats. Kwaliteit der te bewaren aardappels. Daar naast heeft men er voor te zorgen dat de te bewa ren aardappels van de beste hoedanigheid zijn. Meii diene ze daarom vooraf te inspecteeren en te schiften. Alle aardappels, die reeds op 't oog beschadigd, ziek of aangestoken zijn, worden uitgelezen en voor dadelijk gebruik afgezonderd, want hoe gezonder de aardappels in de bewaar plaatsen komen, des te beter houden ze zich. Wijze van bewaren. De eenvoudigste wijze van bewaren is het gewoon uitstorten op den vloer. Is de vloer ondoorlaatbaar, dan is het raadzaam b.v, een laag turfstrooisel of zaagmeel of spaanders aan te brengen of de aardappeis op een lallen rooster, dat 510 cM. boven den grond op dwarslatten of baksteenen rust, uit te storten. Is de grond vochtig, dan is iiet aan brengen van een rooster noodzakelijk, daar bij vocht of warmte de aardappeis in de diepere lagen heel licht tot bederf overgaan. Men storte de aardappels zoo mogelijk niet in een hoek uit, omdat daar licht besmettings haarden oil is taan. Bij berging op zolders behoeft men geen vrees voor vocht te hebben, doch ook hier vermijde men de hoeken en te hoog opstapelen. Zonder noodzaak moet men de aardappels niet omzetten. De daarbij niet te vermijden kneuzin gen toch veroorzaken bij de meeste soorten nlauwe plekken. Voor kleinere hoeveelheden aardappelen is het bewaren in kisten zeer aan te bevelen. Het beste doet men dan met gaten in den bodem te boren, of met den bodem door op 12 c.M. van elkaar geplaatste latten te vervangen. Boven late men de kisten open. Dit kan echter alleen als de kist in een volkomen duistere ruimte staat. Is dit niet het geval, dan heeft het veel voor om de kisten van boven niet open te laten. Om toch een be hoorlijke ventilatie te krijgen, kan men dan, be halve in den bodem, ook gaien boren in alle opstaande wanden der kist. Veel licht dringt er door die gaten niet naar binnen. Vooris plaatse men de kisten op steenen, zoo dat ventilatie mogelijk is. Bestaat er gevaar voor bevriezen, dan neemt men die steenen weg en dc-kt, als de kist van boven open is, de aardappelen flink toe met papier (oude kranten) of ander beschuttend ma teriaal. De door de aardappels zelf geprodu ceerde en op deze wijze in de kisten gehouden warmte is voldoende om, ten minste als de vors! niet te lang duurt, bevriezen te voorkomen. Bij hei eindigen van de vorst herstelt men den ouden toestand weer. In de laatste jaren zijn kisten m gebruik geko men, die het voordeel hebben, dat men de aard appelen van onderen weg kan nemen. Hierdoor komt telkenmale de geheele partij in beweging, waardoor de ventilatie bevorderd en de ontkieming tegengegaan wordt, terwijl kneuzen, waarvoor bij het op eenigsziim ruwe wijze omzetten gevaar bestaat, niet te duchten is. Zoet worden der aardappels. In de knollen wordt voortdurend ook in den winter zetmeel in suiker omgezet. Is de temperatuur echter niet al te laag, dan wordt die suiker door de ademhaling weer verbruikt. Bij het vriespunt of zelfs enkele graden daaronder duurt de suikervorming voort, terwijl reeds bij 45 gr. C. boven nul de adem haling zeer gering wordt. Daardoor hoopt zich suiker in de aardappelen op en krijgen een zoe ten smaak. Zulke aardappelen krijgen hun nor malen smaak weer terug als men ze 1 of 2 dagen warmer houdt. Door de levendiger ademhaling wordt de suiker dan nl. weer verbruikt. Voortdurend toezicht gewenscht. Past men bovengenoemde maatregelen toe, dan kan men er vrijwel zeker van zijn, voor groote verliezen bewaard te blijven. Toch doet men er goed aan, voortdurend een oogje in het zeil te houden. Vooral op de temperatuur moet men letten. Komt deze boven 8 gr., dan opene men de ven sters, daalt ze beneden het vriespunt, dan moe ten ze gesloten. Als men de vensters van een kelder openlaat, is het aanbrengen van een gaas-afsluiting noo dig, om het binnenkomen van ratten en muizen te verhinderen. Bij niet-vorstvrije plaatsen zorge men voor het dichtstoppen van reten. enz. met geschikt mate riaal. Bespeurt men 's winters bij het wegnemen van de dagelijks benoodigde hoeveelheid, dat iets niet in den haak is, dan "moeten de aardappelen weer eens geïnspecteerd en geschift worden. Wanneer de aardappelen tot ontkieming over gaan (uitkopen) en de kiem (spruit) is een paar c.M. lang, dan moeten zij met de grootste voorzichtigheid omgezet worden, waardoor de kiemen op natuurlijke wijze afsterven. Men hoede zich ervoor de kiemen af te plukken. Peiisicuneering gemeente-veldwachters. Da Minister van Financiën heeft te kennen ge geven, dat voortaan in de berekening van den pensioengrondslag van veldwachters een andere maatstaf zal worden aangelegd. Werd voortaan daarin opgenomen vergoeding voor rijwislhuur enz., dit zal naar de meening van den Minister niet meer mogen plaats hebben, omdat zulke vergoeding strekt tot bestrijding van onder houdskosten. Ook ten aanzien der wisselende inlonsten zal een andere maatstaf worden aangelegd en dit wel geldende voor alle ambtenaren. Nage gaan moet voortaan worden welk gemiddeld bedrag per jaar over de laatste 5 afgeloopen jaren is verkregen. Diit bedrag zal bij de vaste wedde mogen worden geteld om den pen sioensgrondslag te doen verhoogen. Deze regel geldt dan alleen nog voor zooge naamd vaste tijdelijke inkomsten. Zuiver toe vallige baten blijven buiten beschouwing. Wintervoorraad. D0 „Nee- en Vleeschandel," weekblad voor veehandelaren, slagers, expor teurs, enz. deelt mede, dat de plannen der regee ring om in den loop vari December een groot aantal varkens, ten mjn3te 50,000 stuks te slachten en het vleeseh en spek van deze var kens gedeeltelijk door inzouten te conserveeren, een vasten vorm aannemen. Naar men vertelt, beschikt men nog tot en met Maart over een voldoend aantal regeering-svarkens en zou het gezouten varkens vleeseh dus in de maand April aan de verschillende gemeenten kunnen worden gedistribueerd. GEMEENTEZAKEN. SalarisregeliixS" ambtenaren. De commissie bestaande uit de hoeren An drea©, Breda Kleijnenberg, Nagtzaam, Rib- bius on Van Liemt, belast mot 't onderzoek hoe in de bezoldigingen meerdere unificatie zal zijn te brengen, heeft rapport uitge bracht. Voorop stellen wij, z?gt de commissi© dat, waar bevordering van unificatie aan ons tot taak werd gesteld, op wenschen, die en kel beoogden salarisverhooging, zonder dat daaraan unificatieargumenten ten grondslag lagen, door onze commissie niet kon worden gelet. Wat eventueel© unificatie der titulatuur be treft kwam onze Commissie tot het resul taat, dat met enkele uitzonderingen de te genwoordige titels behouden moeten blijven. In het, algemeen duiden zij de werkzaam heden n e„ onjuist aan. Betere titels te via-, den is veelal niet mogelijk. Behoudens uie enkele uitzonderingen sleiJen wij daarom voor in de titels geen wijziging te brengen. Bij de bepal ng dor salarissen is voor ons verder de titulatuur niet van invloed ge wees l. Do Commissie toch meent, d it op da vraag of gelijkheid van titel ook aanspraak moet geven oji gelijkheid van jaarwedde, onvoor waardelijk ontkennend moet worden geant woord. Het is ons immers gebleken, dat bij verschillende diensttakken dezelfde titels niet steeds dezelfde werkzaamheden aandui den, en dat, al zijn soms de werkzaamhe den van denzelfden and, zij toch niet gelijk waardig zijn te achten. Derhalve zou het n.et juist zijn dezelfde belooning toe te kennen, alleen op grond van gelijkheid van titel, en werden door ons de salarissen dan ook bepaald uitsmi- tend naar de belangnj.Uie.d der werkzaam heden, waarbij naast den aard van werk ook de duur van het dagelijksch dienst verband van invloed was. In verband met de ons gegeven opdracht hoeft onze Commissie zooveel mogelijk ge streefd naar gelijkstelling der salarissen ver bonden aan gelijkwaardige beirekkingen bij. de onderscheidene diensttakken. Daarbij zijn wij echter meermalen op mocielijkh d n ge stuit, hierin bestaande, dat dan dikwijls de onderlinge groepecrh'g m een bepaalden tak van dienst verbroken zou worden en al daar onjit'sl© verhoudingen zouden ontstaan; verhoudingen, die wem wijziging in andere jaarwedden niet zich moeten brengen, welke wijzigingen .weer niet zonder invloed mo gen blijven op geljjksoorugjo betrekkingen in een anderen diensttak. Unificatie is slechts dan gewenscht wan neer ook in eiken diensttak de goede ver houding wordt bewaard. Bezwaarlijk kan verder een vergelijk'ng worden gemaakt tusscüeu de functies van administratieve en tecimische ambtenaren. Im mers de vereischte opleiding er, vakkennis is daarbij geheel verschillend. De eenige vergelijking die voor ons tot vruchtbaar re sultaat'leidde, was die tusschen ambtenaren in denzeïfden diensitalc, omdat dan tenmin ste van aansluitende of aanvul'enden arbeid der beide groepen 011 worden gesproken. Behaalde jdiploroa's bij de salarislepaling in aanmerking te nemen acht onze Com missie niet steeds gewenscht. Toch verdient liet aanbeveling, als prikkel voor jonge lie den om zich verder te bekwamen, eena toelage voor diploma s toe te kennen. Thans bestaat zulks alleen voor ambtenaren ter se cretarie. Onze Gommisnc zou dat wenschen uit te breiden tot aile takken van dienst. De beslissing ware m ieder afzonderlijk ge val aan Burgemeester en Wethouders over te laten. Een nieuw art. 2 is daarom door ons ontworpen. Ecn-e afzonderlijk0 belooning voor de aan wijzing tot waarneming der functie van hooi'd- van tden diensttak acht onze Commissie in liet algemeen billijk- Maar er is verschil, ju sommige geval en men denk© aan don adjuiict-directeur van openbare werken, den adjunct-directeur van het openbaar slacht huis is voor het vervangen van het hoofd een bepaald aangeduid ambtenaar aangewe zen (dl0 reeds in zijne bezoldiging de be- J REDACTIE: GEBOUW „ST. BAVO" SOLIDAIR- Hollanders zijn van nature koud en kalm. Ten minste, over het algemeen. Dat vindt waarschijnlijk zijn oorzaak in ons koude, natte element. Na regen komt regen en na zonneschijn komt tweemaal regen. Dat is te zeggen, ons klimaat kan van invloed zijn op 0113 karakter, maar liet mag ons niet beheersclien. Menschen wier hu meur op „veranderlijk" staat wanneer het weerglas dienzelfden kant uitwijst, zijn wel te beklagen en dienen zich noodzakelijk op wat meer zelfbeheerscliing toe te leggen. Maar toch, er schijnt nog wel een andere oorzaak te vinden. Heelt de overheersching van het liberalisme in ons land misschien invloed gehad oj> de karakters? Heeft deze ons niet beroofd van een restje „heilig vuur," dat nog in den boezem onzer land- genooten smeulde? Heeft de steeds aange kweekte zelfzucht niet de geestdrift uit des menschen hart genomen? Ons komt het voor van wel. Andere vol keren tocii, koel van hoofd, als wij, voelen zich meer een geheel, hebben moer geest drift voor een gemeenschappelijk boiang. Ons dunkt, geestdrift, die tevens in zich sluit gevoel van solidariteit, kan aange kweekt worden, zelfs ia de koudste na turen én moet aangek.w sekt w orden, mits het betreft een goede zaak. Dit gebrek aan geestdrift, gemis aan ge voel van saamgehoórigheid, vindt inen ook veelai in onze floomsche Sociale beweging. Hoeveel moeite moet men zieh dikwijls ge troosten, om hulp te krijgen tot het on dernemen van cnn..i>f andere zaak waartoe het initiatief genomen is door onze Voor mannen, die alles niet zelf ten. uiitv oer kun nen brengen. En met lioo weinig vuur wor den vele belangrijke werken ten uitvoer gebracht. De reden daarvan, zoo komt het ons voor, is veelai gelegen in het feit, dat de geest welke sommigen onzer leden bezielt, niet is de echte Koomsclie geest. Het prin- cipiëeele van ons streven, wordt dat wel voldoende -op den voorgrond geschoven? Ja, wij zeggen wel dikwijls, dat alles ge schiedt, in den geest der Heilige Room- sche Kerk, maar voelen wij wel de strek king van dezen zin? Begrijpen wij wel ge heet en al, in elk bijzonder geval, wat dat zeggen wil? Waarschijnlijk niet. Welk doel men ook nas u-een, steeds moet men daarbij voor oogen hebben te Han delen tot meerdere eer van God en tot welzijn der Zielen. Wanneer iemand, bij voorbeeld, stoffe lijke voordeelen tracht te behalen, vermeer dering van Loon, d'an moet Jijj dat doen met- de bedoeling dat deze verhooging van inkomsten hem beter in staat stellen, zijn plichten als huisvader waar te nemen, zijd kinderen een opvoeding te kunnen geven, waardoor ook zij eens zullen kunnen wor den, goede leden der Kerk en der samen leving, God ter eer. Streeft men haar verbetering van wonin gen, dan doe men dat niet in de eerste plaats om een mooie voorkamer te krij gen, maar dan bedenke men daarbij voorn hoe de ruimte ingedeeld moet worden, om afzonderlijke slaapgelegenheid te kujgeu voor de jongens, afgescheiden van die der meisjes en van de ouders. Het zedelijk voor- deel zij het directe doel. Do geest van elke organisatie, onverschil lig wat zij zich als direct doel voor oogen stelt, moet zijn het gevoel, dat zij is een deel van het geheel, hetwelk zich tot taak heeft gesteld, het welzijn te bevorderen der Katholieken. Der Katholieken, onverschillig of dat werklieden, werknemers of renteniers zijn. Natuurlijk heeft iedere stand zijn eigen bijzondere behoeften en voelt een ieder zich het best op zijn gemak onder eigen stand- genooten. Daarom moeten zich de verschil lende standen onderling grocpeeren, ten ein de met vrucht de standsbelangen te kun nen behartigen, maar men mag daarbij nooit het algemeen Katholiek belang uit het oog verliezen. Zoo zij een ieder solidair aan de Katho lieke zaak. Zoo breuge men meer Room- sciien geestdrift in onze gelederen. Zoo wor den wij meer één. Niemand zal dan iets tegen ons vermogen. i DE VROUW EN DE OORLOG. Zooals bekend is zou er j.l. Woensdag een lezing gehouden worden, belegd dioor het 'Bestuur va.n de K» S. A., waarin de ons TELEFOON 49 welbekende spreker, de lieer Kamerbeek hot onderwerp zou behandelen „De Vrouw en de oorlog." Door de politieke actie moest deze le zing worden uitgesteld, tot Woensdag 13 December. Wij geven hiervan afzonderlijk kennis, omdat belangstellenden er aan zullen den ken die lezing bij te Wonen. De heer Ka merbeek, die steeds met zooveel studie zijn interessante lezingen samenstelt, verdient zeker veel belangstelling. Dl,STRIDE TIE WET. Dit woord is zeker in deze dagen op ieders lippen. Distributie van aardappelen, .ruine boonen en weet ik wat al meer.' Ieder spreekt er over. Bijna elkeen iieeft er wat mee te doen en heeft er dus be lang bij. i Het bestuur van den „Ned. R. K. Volks bond" heeft daarom gemeend goed te doen, om, in plaats van de ledenvergadering, op W oensdag 6 December een lezing te doen houden over de „Distributiewet. Daartoe werd aangezocht de I'vdelacht- bare heer burgemeester van Haarleminer- liede en Spaarnwoude, Machielse. Reeds meerdere malen heeft de lieer Ma-- cliielse dit onderwerp behandeld. Z.Edel- Aclitb. is er dus wei mede op de hoogte., Er valt weer wat te leeren. Daarom meen de liet Bestuur goed te doen om de zaal ook toegankelijk te stellen voor alle leden der Christelijke Werkliedenorganisaties. Zij allen zijn welkom. Vrij entrée. MEDEDEELENDEN, Naar „Dp Kroon." Gisterenavond de uit voering van de R. K. vereeniging tot ver betering van den (Volkszang. Guskenszaal. In de Willem-Guskons-zaal van „St. Bavo" is weer een belangrijke en zeer 'gewenschte verbetering aangebracht dcor het plaatsen van een prima-ventilator met electrische beweegkracht. Dcoriiastendio maatregelen. Na nu geduren de meer dan een jaar op allerhande ma nieren te hebben ter kenniss© gebracht ami de onder-afdeelingen, dat het .gebouw „Si. Bavo" niet een duiventil is, waar men elH cogenblik van den dag kan binnen vu llert om te vergaderen, is in den laatsten tijd overgegaan tot den noodzakelijken maa;« regel om onvoemva a-delijk het gebruik vad zalen te ontzeggen aan c: o l'deelingoti welke niet reglementair hun zalen aanvra' «en. Zoo zijn deze week drie onder-afdoe' Fingen onverrichterzake weer moeten ver' iirekkeD. Men gelieve daaraan, te deuken* Orde en regel overal cn dus ook in „St, Bavo" Dringend geven wij in overweging, ten einde vergissingen te voorkomen, zich ter dege te overtuigen, dat de kastelein d,e be stelde zaal in het Boek inschrijft, Laten we toch met eenige nauwkeurigheid voor onze zaal zorgen. lederen Zaterdag van de maand Decem ber is er gelegenheid om rente te laten bijschrijven op de boekjes van onze Spaar bank „St. Antonius va-n Padua." Alle inleggers worden beleefd doch drin gend verzocht-, met hun boekjes te komen of een ander te sturen, des avonds tuss schcn lialf negen en half tien. Voor een goede controle is het gewenschtl dat de rente ieder jaar op tijd wordt bijge schreven. AGENDA GEBOUW „ST. BAVO." Zending 3 December Bakkers, 12i/s uur, Maandag 4 December. Esperanto, uur Leden Tabakbewerkers, 8Va uur Ondersteuningsfo-ds, 8 uur Middenstand, Boekhouderscursus, 8 uur Haven- en Transport-Leden, 9 uur. DinsdBg 5 December. Bestuur Timmer lieden, 8 uur. Woensdag 6 December. Lezing „DiStribu- tiowet," 8i/s uur Zangkoor Maria-vereeru- jging, 8uur. D ondier dag 7 December. Volkszang, 8'/a uur. Eerbied in Gods Huis, 8 uur. Vrijdag 8 Deoember. Rederijkerska mer, 8Va. uur Prop.-Club R. K. Volks bond, 8Va uur. Zaterdag 9 December. Gewone zittingen. NOTA. Des Zaterdags nè. acht uur kun nen bij den kastelein van „St. Bavo" igeeii besprekingen worden gehouden omtrent za len door onderaf deelingen van den Volks-, bond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 9