DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND, CIIMIK-UIEIIUS Enorme voorraad SLiiliSO NHSSAULAAN 49, HAARLEM P. W. TWEEHUIJSEN, ÜE OORLOG. DjEIO'Iö CIcNTS M vaar S11T-1ISILAAS-CADEA0 Een merkwaardig debat, insdag 5 December 1916 *lste 'Jaargang No 9205 Intercom hi. Telefoonnummers 1423 en 2741 Dit nummer bestaat uit twee bladen EERST BLAD. Evenals vorige jaren stellen wij ook nü weder voor onze abonnes beschikbaar den prach- tigen COMMUNIE-KALENDER van dr. A. Derckx, iegen den prijs van De kalenders kunnen afgehaald worden aan onze bureaux of besteld worden bij onze Agenten. DE ADMINISTRATIE. nAABLEfWSUHt; ALLEOAGiES 2105 ;nda 6 december VLRSFIS£g§2E BERIGhTEM Barteijorisstraat 27, TELEFOON I77Ü. 4035 KORTE BERIÓHTER in. REBWE HAABLEHSCNE MUIT ABONNEMENTSPRIJS t Per a maande» voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente)/1.60; •oor de overige plaatsen W Nederland per post f 1-\ per week voor Haarlem e» de agentschappen f 0,\J>\ afzonderlijke nummers 0,15. -t Pttrjs DER ADVERTENTIE) Van 1—5 regelt f 0,71, iedere regel meer 0,15; buitenland per regel 0,2vN advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van 15 regels f Q.tO. aller regel meer 0,10. e Alle betalende abonné.s op dit Blad, in het bezit van een Verzekeringspolis, zijn, volgen» de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor f 4009 bij levenslange ongeschiktheid tot werken, f 5@0 bij overlijden, f 300 bij verlies van een hand of voet, f 225Ó bij verlies van een oog, f 125 bij verlies van een duim, t 75 bij breuk van een arm of been, f ÏOO bij verlies van een wijsvinger, f 25 bij verlies van een anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd doar de ..Hollandsche AlgemeeneVerzekeringsbank" te Schiedam. (De vóór I October 1911 uitgegeven polii-scn zijn niet geldig.) Dan eerst kan niet een gerust hart het feest van den gr,eden kindervriend gevierd wor den SINT NICOLAAS. Het eerste der drie winterfeesten, waarvan Driekoningen het laatste en het sehoone Kerstfeest, het Middelpunt en glansrijkste is, net middenwinterfeest van over-oude tijden. Onze voorvaderen wisten den somberen win tertijd wel te korten met huiselijkheid St^at winterfeest begint met de kinderen Ti itL „M niet al erkennen w« het niet Styd? hebben zij niet het grootste deel van al onze zorgen? Zijn zij niet het begin en het middelpunt van onze gedachten, op maatschappelijk- en godsdienstig gebied? Met de kinderen dus begint het winterfeest. En alsof de wereld om ons heen niet be roerd werd door de geweldigheden van een tot paroxysme gedreven moordwaanzin, komt Sinterklaas heel gewoon, als ieder jaar, zijn gaven uitstorten voor kleinen en voor groo- ten, want in deze dagen doen de grooten zoo gaarne als kleinen. Moge ook het hart der grooten dan tenminste voor enkele uren kloppen als dat der kleinen. Wel doet het pijnlijk aan te denken dat zooveel duizenden verstoken zijn in deze uren van den huiselij.ken haard, rond dwalen in koude en wildernis, met moord plannen in het hart. En toch hoevelen zullen zuchten: ware het anders. Dat zooveel kin deren gespeend blijven van t waar huiselijk geluk, omdat zij in angst zitten over ee of meer dierbaren, die m doodsgevaar verkee- r0Dat zij, die in ons gelukkig land in vrede van dit leven genieten, tenminste voor zoo veel in hun macht is, het leed van anderen helpen verzachten; van minder bedeelden met aardsche goederen in hun omgeving, van arme vaderloozen in het buitenland. Gebouw St. Bavo Smedestraat 23 Lezing „LrisLributiewefc," half 9 uur Zang koor Maria-verceniging, half 9. Bisschoppelijk Museum Jansstr. 79 geopend eiken dag van 105 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en II.-K. feestdagen. OVERZICHT. In ons overzicht van gisteren merkten wij op", dat de Russen met hun offensief in de Woud- Karpathen het indirecte doel de ontlasting van het Roemeensclie front schijnen te be reiken. Immers de Roemeniërs bleken op som mige punten weer in staat tegenaanvallen te doen en de opmarsch der Duitsch-Oostenrijksche troepen werd zelfs al eenigszins trager. Er wordt dan ook in de Karpathen een ver woed gevecht geleverd. Op een front van meer dan 300 K.M. hebben de Russen in de Bosch- Karpathen en in het grensgebergte stormloop na stormloop op de Duitsch-Oostenrijksch-Hongaar- sche stellingen gedaan. De terreinwinst bleef echter onbelangrijk en deze plaatselijke succes sen hebben zij met zware offers moeten betalen. Door tegenaanvallen der Duiische, Oostenrijksch- Hongaarsche en Turksciie troepen zijn in de laatste dagen enkele verloren steiüngen her overd. En nog altijd wordt hier het verbitterd en bloedig gevecht voortgezet. Toch is het succes, dat men er mee bereikt heeft, niet zoo groot als aanvankelijk mocht verondersteld worden. De opmarsch der Centralen in Roemenië moge een langzamer tempo hebben genomen, de positie der Roemeniërs in Boekarest is toch nog alles-behalve benijdenswaardig, want nog altijd wordt de ge deeltelijke omsingeling nauwer aangehaald. Ver schillende stellingen en eenige steden vielen den Centralen weer in handen en overal duurt het verbitterd gevecht voort. Het Roemeensche leger heeft alleen in de bloe dige dagen van 29 November tot 3 December 25000 man verloren. De Centralen hebben thans 45000 vierkante meter bezet. Het uit oeconomisch oogpunt nuttige deel der buit is aanzienlijk. Het Alt-dal is rijk aan vee en mais. Deze buit zal natuurlijk zoo spoedig mogelijk ten nutie van de middenrijken worden aangewend. Van de overige fronten zijn nog altijd geen belangrijke berichten gemeld. De politieke crisis in Engeland schijnt tot oplossing te worden gebracht zonder de eigen lijke scheuring, welke werd verwacht, in het ministerie tot gevolg te hebben. Ook in Griekenland is de toestand weer eenigszins rustiger geworden; maar de vraag hoe het tenslotte met Griekenland gaan zal, blijft nog altijd op oplossing wachten. De Engelsche pers begroet de verklaring van Petrof, in de Doema, even hartelijk als de Rus sische en men vraagt zich af of Rusland in de Entente tegenwoordig den hoofdtoon voert". Want het is wel merkwaardig, dat Engeland en Frankrijk, die meer dan een^halve eeuw geleden den Krim-oorlog voerden om Rusland uit Kon- stantinopel te houden, nu zelf Rusland in Kon- stantinopel te paard willen zetten. De Duiische pers, die ook beschouwingen levert op Trepof's verklaringen, geeft te kennen, dat Rusland niet de instemming van Engeland en Frankrijk noodig had, doch de Berlijnsche ver sperring zal moeien doen springen om het l uiksclie doel te bereiken. Maar deze versper ring zullen de Duiischers intact weten te houden en Rusland zal dus zijn doel niet be; reiken. Kardinaal Mercior cu de deportaties in België. Do menigvuldige protesten en verzoekschrif ten or urgerljjke besturen in België, de nood- ioe van de Belgische Bisschoppen tot de open- iaie meemiig, de hevige protestbrieven door Kardinaal Moreler tot de Duitache overheden gei ie hebben aldus schrijft men van Bel gische zijde aan de „Mbde" niet kunnen ver hinderen, dat de vijand steeds voortgaat alle rechten en conventies te schenden en onze bur gers naar Duitachland weg te voeren. iie dagen lang is de moedige Kardinaal au Mechelen zelf de ongelukkige huisgezin nen gaan troosten, die de ergste pbysioke en zedelijke ellende ten prooi vielen, door de on- ïoclitvaardigen maatregel van een vijand zon der hart en zonder mededongen. Toen kon Kardinaal Mercier den kreet van verontwaardiging niet meer weerhouden, die, bij het zien van zooveel lijden en zooveel onge rechtigheid uit zijne borst opwelde en voelde hij zich gedwongen in het openhaar de schen ding der heiligste réchten van onze werklieden te schandvlekken, te verklaren, dat „onrecht gegrond op macht, onrecht blijft," de smart uit te drukken van 't Belgisch Episcopaat bij 't zien van al het lijden der Belgische burgers ëu onze landgenooten aan te moedigen, met geduld en waardigheid den vrede in de zegepraal af te wachten. Volgens de tekstwoorden „Et cognoscetis veritatem et veritas liberabit vos." Gij zult do waarheid kennen; en de waarheid zal U vrij maken. (70. VIII, 33.) hield Z.Eminentie in de Gudule-kerk te Brussel den 2den Novem ber een toespraak, waaraan liet volgende is ontleend: „De vier of vijf laatste weken, die ik door maakte, zijn misschien d,e meest smartelijke van mijn leven, de meest benauwende van miju bisschoppelijke loopbaan. De vaders en moeders die zich hier om dezén predikstoel verdringen, zullen mij begrijpen. Het bisschopsambt is im mers een geestelijk vaderschap. Welnu, ik heb honderden van mijn schapen in gevaar en in tranen gezien. Drie dagen lang, verleden Zondag, Maandag en Dinsdag heb ik van 's morgens tot 's avonds de streken door kruist van waar de eerste arbeiders en am bachtslieden van mijn Bisdom met geweld in ballingschap werden weggevoerd. Te Waver, te Court St. Etienne, te Nijvel, te Tubize, te Braine l'Alleud heb ik meer dan honderd half lecgo haardsteden bezocht. De man was weg, do kinderen waren weezen, zusters zaten daar met doffe oogen, de handen werkeloos, naast haar naaimachine; een doodsche stilte heerschte in de hutten. Het leek wel, of er een lijk in huis was. Trouw aan den groet, den gewonen groet der Bisschoppen: Pax vobis, „Vrede zij met u," breng ik een woord van vrede. Maar er is geen vrede mogelijk, dan waar orde heerscht, en de erde is gegrond op rechtvaardigheid en liefde. Wij willen orde; juist daarom hebben wij u, van den eersten dag af aan, verzocht geen actieven tegenstand te bieden tegen de bezet- tendo macht, en zonder verzet alle maatregelen te dulden, die niet in botsing komen met ons geweten als Christenen of met onze waardig heid als vaderlanders. Maar de bezettende ^maclit moet op haar beurt orde willen, d.i. ons reebt en hun verbintenissen eerbiedigen. In beschaafde landen heeft do mensch recht op vrijheid van arbeid, heeft hij recht op de onschendbaarheid van zijn huisgezin, heeft hij recht om alleen het eigen vaderland te dienen. Maatregelen die deze rechten schenden, zijn niet bindend in geweten. Ik zeg U dit, Mijne Broeders, zonder haat, zonder gedachte aan weerwraak. Ik zou dezen bisschopsring, dien de Kerk mij aan den vinger heeft gestoken, dit kruis, dat zij mij op de borst heeft gehecht, onwaardig zijn, als ik toegaf aan een mensehelijke beweegreden, en aarzelde te verklaren dat geschonden recht, recht blijft en dat onrecht, gegrond op macht, toch onrecht is. De orde vordert gerechtigheidzij eischt ook liefde. Liefde is eenheid. En eenheid is voor den mensch de wet op het drievoudig gebied, waar hij "naar de natuur en naar het geloof wordt geboren en opgroeit: het huisgezin, het vader land, de Kerk. De mensch behoort aan zijn gezin: de echt genoot aan zijn echtgenoote, de jongeling aan zijne ouders, de vader aan zijn kinderen. t De mensch behoort aan zün vaderland; de klassen der maatschappij moeten elkander hel- I pen, in het bewustzijn, dat zjj tot één vaderland behooren. De katholiek behoort aan zijn bisdom, alleen door middel van zijn bisschop is hij verbonden met zijne moeder, do Katholieke Kerk. Juist daarom, mijne Broeders, voelen op dit cogenblik Uwe Bisschoppen hun hart breken. Zij zien duizenden van hun zonen aan hun her derlijke zergen ontrukt, niemand weet waar heen weggevoerd, als dwalende schapen zonder herder, ten prooi aan de gevaren van vereenza ming, van machteloozen toorn, wellicht van wanhoop. Zij herinnerden zich groote gebeurtenis in de geschiedenis. Toen Paus Pius VII te Savona gevangen was, stelde hij zijn vertrouwen in zijne Moeder in den hemel, Die sinds de over winning van Lepanto door Europa begroet werd als de „Hulp der Christenen." Kort na zijn bevrijding voelde de H. Vader zich gedron gen, door do instelling van een jaarlyksch feest ter eere van O. L. V. Hulp der Christenen uiting te geven aan zijn eigen Godsvrucht en aan de dankbaarheid der Christenheid. Wij op onze beurt, wij vragen nederig door de voorspraak van de H. Maagd Maria, aan den Opperheer, Die in de hemelen heerscht en van Wien alle Rijken afhankelijk zijn, dat Hij spoedig onze gevangen genomen werklieden tot ons terugvoere, dat Hy onze nog ongerepte ge zinnen bewaren, in afwachting, van den dag, waarop wij in den vrede van de overwinning ons kunnen scharen rond het zege-altaar van O. L. V. Hulp der Christenen. Moed, mijne Broedeis, blijft de onderwijzin gen van Christus eerbiedigen, blijft trouw aan ons Belgisch Vaderland. Uit den grand mijns harten, geef ik U allee mijn vaderlijken zegen." De in- en uitvoer van Frankrijk. Volgens de officieel© Fransche s.a.istiek lieeit d w ;ar- do lier invoeren in de maand October die der uitvoeren met 1306 m illioen francs over troffen. Voor de eerste 'tien maanden van het jaar 1916 bedraagt dit surplus 11558 m,l- lioen francs. De „Köln. Zeitung". berekent, dat sedert het begin van den oorlog de schuld van Frankrijk aan het buitenland, alleen door dit verschil tusschen in- èn uitvoer, met 23.5 milliard francs is toegenomen. De steenkolenschaarsclite in Frankrijk. Naar de „Petit Parisien" uit Amiens ver neemt, is de stad geheel zonder steenkolen. Hot electrische bedrijf en het tramverkeer zijn stopgezet. De opwinding in de stad is buitengewoon, daar ook de kolen voor het huishoudelijk bedrijf ontbreken. De opslag, plaatsen van kolen worden door politie be waakt, Ook uit het geheeie 'departement van de Soinme komen verontrustende berichten. De burgemeesters verlangen de nood ge kolen voor de broodbakkerijon en de verwarm nw der schoollokalen. Donker Londen. In de duistere straten van Londen zijn onlangs weder twee personen over reden en gedood. De reohter, die omtrent de schuld van het gebeurde, uitspraak doen moest, stelde voor, dat de vrouwen des avonds witte hoeden zouden dragen, om door de bestuurders van voertuigen beter te worden gezien. Of de Londensehe vrouwenwereld met dit voorstel mede zal gaan, blijft af te wachten. Uit Frankrjjk. Omtrent de wijziging, die er in Let Fransche kabinet zou plaats grijpen, meent de „Secoio" een en ander te weten: Sem- bat treedt af als minister van openbare werken, doch blijft als minister zonder portefeuille in de regeering. De onderministers Thomas en Thierry worden ministers. Viviani verlaat da regeering en gaat als gouverneur naar Algiers. Ribot gaat met pensioen, Joffre krijgt een' nieuw, belangrijk ambt, waardoor zijn gezag toeneemt. Hier volgt, met mijn betreffend antwoord, de vragenreeks van Ds. Posthumus Meyes, waar tegen in het nummer van Zaterdag mijn protest uitging. Zoo ooit, dan wordt hier wel bewezen, dat „alle polemiek uit den booze is." Wat is 't geval? Om dat de tegenstander na 't eerste vormelijk samen treffen nog teekenen van leven geeft, uit pure hoffelijkheid kan ik me toch niet zelfmoorden maakt Ds. zich driftig en begint over het hoofd zijns weerpartijders heen zijn publiek te bewer ken. Waarop ik alleen dit te zeggen heb, dat ik hem op dien weg niet zal volgen. Maria-aanbidding of niet? „Pater van der Sanden heeft mijn beschuldi ging „Rome aanbidt Maria" niet als gegrond erkendwat te verwachten was. Immers had hij haar toegestémd, hij zou het „Roomsche Huis" hebben moeten verlaten, en Zandvoort, klein om te wezen onder de duizenden van Pro- testantsch-Nederland zou het „eeuwige" Rome overwonnen hebben. Nu heb ik daaraan natuur lijk geen oogenblik geloofd. Sterker gesproken, het is mij totaal onverschillig of een Roomsche priester mij gelijk geeft of niet, want ik weet, hij mag mij nooit op dit punt gelijk geven. Wat ik met mijn „aanval" alleen heb beoogd, is dit: de zelfstandige-oprechten van hart onverschil- lig of ze Roomsch of Protestant zijn voor de waarheid te winnen of daarin te bevestigen. Een "gewoon logisch-denkend mensch, onbevooroor deeld, kennis nemend van de citaten in mijn eerste stuk, heeft natuurlijk gezegd: de zaak is gi beslist: de stelling „Rome aanbidt Maria" is bewezen. Feitelijk was mijn taak afgeloopen. Toch mag ik niet zwijgen op het antwoord van öen Pater. Niet omdat ik hoop koester hem als- nog te overtuigen want al zou hij in zijn geweten overtuigd zijn, hij zou dat nooit mogen toegeven maar omdat er allicht onder de lezers van zijn stuk enkelen zijn, die door de daarin voorkomende redeneering van de wijs zijn gebracht. Rome is (en terecht) berucht cm haar listige drogredenen, waarmee zij wit weet zwart te praten en omgekeerd, zoodat de arge- loozen, kleurenblind gemaakt, eindigen met niet meer te kunnen onderscheiden tusschen wit en zwart." Tot zoover Ds. P. M., dien we zeker dit nageven, dat hij tot het gelukkig slag menschen behoort, die gauw met zichzelf tevreden zijn. „Wie maar logisch-denkend en onbevooroordeeld kennis neemt van de citaten van zijn eerste stuk, heeft natuurlijk gezegd: de zaak is beslist." Eigenlijk doet het pijnlijk aan, de naieve bewe ring uit het kader te lichten, waarin zij werd ten beste gegeven en thuis hoort. Wat er bij de arge- looze kinderen der zee gretig moet ingaan, kan bij de lezers van een stadskrant, sinds jaar en dag vertrouwd met de fanfare-toon onzer oor- logs-communiqués, wel eens een zweem van twij fel wekken. Maar allons! „De pater begint en dat is een slimme zet, berekend mijn wijze van strijdvoering verdacht te maken met het zóó voor te stellen, dat ik mijn bewijs-materiaal ontleende aan een obscuur devotie-boekje, dat hij eerst na vijf dagen moei zaam zoeken heeft weten op te diepen in de Boekerij der Paters Augustijnen te Amsterdam. En fier roept hij uit: bewijs uw beschuldiging van Maria-afgoderij uit Misboek en brevierge bed der Kerk. Die zijn model, daarop geeft ze garantie. Alsof we niet juist hadden afgesproken, dat wij de theorie zouden laten rusten om juist de pr act ijk der Mariavereering te toetsen." Wat 's dat nu? De beschuldiging, die heel het debat be- heerscht, was deze: dat de praktijk (van godde lijk eerbewijs) door de R.-K. Kerk niet alleen stilzwijgend wordt geduld, maar nadrukkelijk goedgekeurd. „Zondagsbode" 29 Oct. De theorie onzer Mariavereering is te vinden in pauselijke uitspraken, dogmatische leerboeken, kortom in onze catechismus. De praktijk daarentegen uit zich in de vel schillende oefeningen van godsvrucht jegens de Moeder des Heeren, voornamelijk in het tot Haar gericht gebed. Het gebed nu, waarin de Kerk zich het eigen- dommelijkst uitspreekt, de officiëele sprake der Kerk, eigenhandig saamgelezen en gecontro leerd, waarvoor zij instaat en waarop zij garan tie geeft, is Haar Misboek en brevier. Qeen theorie alzoo, maar zuivere praktijk. En Ds. Posthumus Meyes had een groot stuk polemiek geleverd, ware hij aldus te werk gegaan De Kerk, die de praktijk van schepsel-ver goding niet alleen zwijgend duldt, maar nadruk kelijk goedkeurt, moet dit primair en persé in de hand werken, daar waar zij alle kaarten zelf in handen heeft, met name in haar Misboek en brevier. Dus uit die stukken, uit die onloochenbare en waardevolle processtukken heb ik de beschuldi ging waar te maken, die ik de Kerk in de schoe nen schuif. In plaats van dit te doen, deed Ds. iets anders, wat te denken geeft. Ik antwoord alleen vervolgt do lieer P. M. dat ik volkomen in mijn recht ben ,om mijn bewijsmateriaal te ontleenen iim welk Roainsoh beekje dan ook als het maar het kerkelijk „imprimatur" heeft. Ik mag het Protestantisme niet beoordeelen naar een geschriftje vap ,een of anderen Protestantschen schrijver. Diens voorstelling van hetgeen Protestantsch is, kan héél goed totaal verkeerd zp'. Het Protestantisme weet van geen officieelen censor. Boven dien: er zijn Hjetrvormdjo Protestanten en Lufjiersche Protestanten en JL>oopsg|ezindo Protestanten, enz- enz- Ook drukt b.v. de Fransche getest oen ander stempel op het Protestantisme dan. de Duitache. Het karak ter van het Protestantisme is iu den loop der tijden niet weinig veranderd, Rome daarentegen laat niet na altijd weer op haar eenheid te wijzen. De 225 millioen Katholieken zegt Kardinaal Gibbons over de aardte verspreid, hebben £ileen één credo. Rome kent geen vrijzinnige en recht zinnige geloovigen. Rome kent alleen Room- schaft, Roniö verandert niet. Rome's kinderen zijn over heel do we reld verspreid, maar zij zijn allen leden van de ééne Mceier-kerk, onverschillig waar zij wonen en in welken tijd zij leven. Zet de Rcomsche censuur een boek op de „Zwar te Lijst" dan is het daardoor veroordeeld en loochent Rome alle verantwoordelijkheid voor zijn inhoud Daar.entegen, verleent de Kerkelijke overheid haar „imprimatur" dan verklaart zij daarmede dat het niets bevat wat strijdig is met de ltoomsolie loer. ZÜ bedoelt geen lof of aanbeveling met haar goedkeuring. Alleen dient deze tot een waar borg, dat het bctek gvetl-Roomsch is. Welnu, mijn bron hoedt het „imprimatur Of het nu een Belgisch devotieboekje is en of het vertaald is en of het dagteekent uit 1874 wat doet dat er toe? Het is Ker kelijk gecdjgekleiird. Het is dus geacht niets te bevatten, wat t-egpn het Rcpmseh.© geloof strijdt. Daarom mocht ik er gebruik van ma ken, tenzij ook die hooggeloofde een heid der Roomsche Kerk maar een fabeltje is, of anders tenzijook do devotie van Onze Lieve Vrouw van Goeden Raad alweer uit die mode is, zooals tal van Ma ria's hebben afgedaan, sedert men ontdek te, dat 't met dte echtheid der haar toege schreven'mirakelen niet zoo heel best ge schapen stond. Maar dan had de Pater het aangehaakte geschrift daarom moeten verloochenen." Waarop ik antwoord: Dat „imprimatur" is eigenlijk in dte Room sche Kerk dte eenige zaak, die door de Protestanten in haar volle waarde gelaten zelfs verre boven haar stand getaxeerd wordt. De bedoeling, die d,aarbij voorzit is dan deze: .wannteer op het onmetelijk velcl der Roomsche Kerk, dat allen tijden en volken bevat, een leer, een stelling, een uitdrukking wordt gesignaleerd, die niet door den beugtel kan, dan ia naar hun opi nie de Roomsche Kerk er gloeiend bij en kan Ze haar matten wel oprollen, mits hét beschuldigingsmateriaal maar het „im primatur" draagt. Een klaar bewijs, dat de zaak zóó niet is, levert liet feit, dat de bekende Histoire nncienne dio l'Eglisio van Mons. Duchesne bij decreet van 22 Jan. 1912 met vlag en wimpel veroordeeld Is, ook al droeg dit werk het imprimatur van dten hoogsteu cen sor .den Magister van liet H. Paleis. Een geval, dat niet alleen staat. Ik zou aan stonds aan het verbouwen moeten, wilde ik al de boeken aanschaffen, die van kerke lijke goedkeuring voorzien niettemin door Rome veroordeeld zijn. Zegt die kerkelijke approbatie dan nietst Zeker, 't is een nuttige voorzorgsmaatregel, die door den band wel eenigen waarborg geeft. Maar het is geen mechaniek als van een ijkmachine of poststempel, die automa tisch werken. In de groote mensehen-maat- s eh a pp ij der Kerk mag het feit, dat een plaatselijke censor niet uit zijn oogen kijkt of vergoelijkt wat niet mag vergoelijkt wor den, niet maar aanstonds tot de conclusie voeren; kijk, hier staat iets wat riekt naar heterodoxie.... en hier staat 't impri matur.... bijgevolg heeft de Roomsche Kerk als de moderne Helicon van Fokke Simons maar in mekaar te storten. Het dient nergens toe te ontkennen, dat in onze ascetische lectuur, met name in de kleine devotieboeken ook zelfkant schuilt Op het Maria-congres van Averbode heeft de Jesuiët Salsman daar nog een hartig woordje van gezegd. Geen afgoderij, maar overdreven, buitensporige, alarmeerendie uit drukkingen, die uit het verband gehaald en op een rij gezet vooral in Protestant- sohe ooren ergernis wekken. Maar de Kerk gaatdittegen! Nog on langs werd een Maria-beeld in priesterkloe- ren formeel verboden en door Haar toe doen kwamen ook de kerkboeken der geloovl- gen op beslist hooger peil. Dus het is even onbillijk gezegd als onwetenschappelijk gezien om die Kerk maar klakkeloos aan te wrijven wat Zij juist verfoeit en tegenwerkt i -i PATER VAN DER SANDEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1