MARKTN1ËUWS NAGEKOMEN BERICHTEN HIT ÜE FBOlflüCIE 8FOHT en MfEiSSTKIJIlE^ De kabinetscrisis in Engeland. STACSNIEUW8 Van ons Kantongerecht, INGEZONDEN* BURGERLIJKE STAND daggeld, want op elk stuk zeep zit op bet oogenblik een zoet winst voor wie het aan de grens weet te krijgen. De kommiezen doen op dit gebied de meest aardige ervaringen op. In de pelzen van wandelende dames ontdekken ze stuk ken zeep, eaeao of andere artikelen inge naaid. En zooals een goochelaar nit een ei een levende duif te voorschijn toovert, wat wij allen in onze schooljeugd wel eens heb ben gezien, zoo hebben pientere grenswach ters geleerd uit de crepéeTse waarmee de gcboonen aan onze grenzen hun haardos in den vorm zetten, stukken zeep en allerlei dingen, voor den smokkelhandel van belang, voor den dag te halen. Duitscbe en Belgische knderen. Men meldt uit Arnhem: Gisterenmorgen vertrokken van hier om ongeveer 12 uur 154 Duitsciie kinde ren uit verschillende plaatsen van ons land paar Duitsehland. Te Maastricht kwamen gis terenmorgen ruim 650 Belgische kinderen aan, waarvan een groot deel voor Egmond aan Zee bestemd is en verder, o.a. 28 te Arnhem, Gouda. Ilea Haag, Leiden enz. zullen worden onder gebracht Ontrouwe dienstbode. Te Zeist werd een 17-jarige dienstbode gearresteerd, die op ver schillende tijdstippen aldaar geld heeft ver duisterd ten nadeele \an een pensionhoudstei in do Bosch laan. De moeder van de dienstbode heeft baar bij het opmaken van het geld (ruim f 1000) geholpen en zelfs een deel er van b(j i are woning in de Driestlaan begraven. Een proot deel van het gestolen geld was reeds in poederen omgezet, daar de langvingerge juffer trouwplannen had. Moord. Gisteren heeft te Amsterdam op den Oudezijdseh Achterburgwal 117 in het huis ren bloedig drama plaats gehad. De 30-jarige juffrouw N. Giliams, wier man ongeveer 2 IV eken geleden na een jaar gevangenisstraf was teruggekeerd, werd bij een woordenwisseling »uet haar man zoodanig met een bijl op het hoofd geslagen, dat zij hevig bloedend na eenige (ogenblikken aan de hekomen verwondingen (.verleed. De politie werd inmiddels gewaarschuwd wilde zich toegang verschaffen in het huis, lloch het bleek, dat de deur gesloten was. Aan den achterkant wist men zich toegang te ver sohaffen, waarna men de vrouw reeds dood \ond liggen. De geneeskundige dienst werd onmiddetlijK gewaarschuwd, dcch hulp bleek niet meer aoodig. De dader had zich uit de voeten gemaakt. 'n Oplichter. In een herberg van een dorp in de buurt van Sittard vervoegde zich op 'n avond een man, die beweerde dat hij als Belgisch soldaat aan den User was ge vangen genomen en uit een Duitsch gevan genkamp was ontvlucht. Dij was de zoon van een Belgisch baron en papa leefde als „refu gié" in Amsterdam. De waard was maar wat in zijn nopjes met den baron, die echter, naar eigen beweren, geen sou op zak had, daar hij zijn laatste 800 mark had gegeven aan den Duitschen smokkelaar, die hem over de grenzen had ge holpen. De baron at en dronk goed, tracteerde flink de boeren, die uit nieuwsgierigheid een glaasje kwamen drinken, om eens met den baron te kunnen spreken dat gebeurt im mers niet iederen dag en na den nacht - vVi- Jén herberg te hebben doorgebracht ver trok de baron den volgenden dag naar het naburige dorp, om telefonisch zooveel dui zend franc te bestellen bij vader-baron in Amsterdam. Sinds is baron junior spoorloos verwenen, vertelt de „Tijd Werkloosheid. Bij de sigarenfabrikan ten Meerstadt en Co., te Woensel, hebben j.l. Zaterdag 55 sigarenmakers wegens slapte in het bedrijf ontslag gekregen. Vermoed wordt, dat binnenkort meerdere zullen volgen. Meningitis. Te Brielle is Maandagmor gen een meisje van 5 jaar aan meningitis overleden. Bloedige twist. In het dorpje Knegsel (N.-B.) is den 32-jarigen W. M. bij een twist met een mes een steek in den buik toege bracht, vermoedelijk door den 25-jarigen sol daat G. S., uit Veldhoven, tengevolge waar van hij is bezweken. Eenigen tijd na de vechtpartij werd hij dood op den weg gevon den. merliede en Spaamwoude over het Zuider Bui- ten-Spaarne, ter plaatse van de Vijverlaan in het Haarlemmerhoutpark, een subsidie te verlecnen van f 50. „Hotel den Hout". De Staats-Crt. bevat de Koninklijk bewilligde akten van oprichting van de N.V. „Hotel den Hout", alhier. Het kapitaal der vennootschap bedraagt tachtig duizend gul den, verdeeld in tachtig aandeelen van duizend gulden. Voor de eerste maal is benoemd tot gedele geerd-commissaris de heer H. J. Vreeburg, te Den Haag, en zijn benoemd tot commissarissen de heeren H. A. Vreeburg, te Soest, en L. C. W. Naessens, te Leiden. Aanbesteding. Gisterenmiddag om 3 uur werd ten raadhuize alhier eene inschrijving gehouden voor de slooping van het woon huis staande aan den Broxtsteeweg No. 51, welk huis moet worden gesloopt in verband met den aanleg van de electrisehe tram Haarlem—Heemstede. Ingekomen waren 12 inschrijvingen to weten van: G. Kaïmninga te Schoten voor 200; Th. M. van Deursen te Haarlem voor 112; S. Waterdrinker te Beverwijk voor 222.22; M. Teckman te Zandvoort, voor 230.10; C. H. Aring te Amsterdam, voor 365; C. Turkenburg te Heemstede voor 105; K. Verwaij en Zn te Amsterdam voor 205; N. H. Gooesens te Haarlemmermeer voor 357; H. van Genid, te Haarlem voor 193; C. Zuiderwaart te Haarlem voor 251; C. A. de Koning te Vijfhuizen voor 310.50; Smit te Vijfhuizen voor 277.40. De gunning werd door Burgemeester en Wethouders nog voor enkele dagen aange houden. OVEHVLEN. Maatschappij tot fabrikatie van kousen enz voorheen C. N. Hin. De Staats Crt. bevat de Koninklijk goedgekeurde acten van oprich ting van de N.V. Maatschappij tot fabrika tie van kousen, sokken en handschoenen, voorheen O. N. Hin, alhier. De vennootschap heeft ten doel de fabrikatie van kousen, sok ken en handschoenen in den meest uitgebrei- den zin on zulks tot voortzetting van de za ken gedreven door den heer G. N. Hin alhier. Het kapitaal der vennootschap wordt be paald op vijfhonderd duizend gulden, verdeeld in vijf seriën, elk van honderd aandeelen, terwijl eik aandeel groot is één duizend gul den. Voor de eerste maal is tot directeur be noemd de heer E. B. H. Seignette, te Haar lem. ZAAD VOORT. Opgedragen. Dcor den architect D. van Zetten werd opgedragen het bouwen van twee woonhuizen aan de Brederodestraat alhier, aan den aannemer P. Rosenhart te Heem stede voor de som van f 13.700. HAARLEMMERMEER Regeeringsaardappelen. Alhier ar riveerde een wagon regeeringsaardappelen, welke bij aankomst bleken bevroren te zijn. Hoewel de gemeentebesturen de mededeé- ling ontvingen dat de aardappelen vorst-vrij worden verzonden, schijnt daaraan nogal wat te mankeeren. We hoorden tenminste dat ook in andere gemeenten aardappelen .wa ren aangekomen, die niet in stroo waren ver pakt. Verlof. Door den Minister van Oorlog is onder zekere voorwaarden een jaar ver lof verleend aan den reserve-luitenant J. G.- A. Kattenbusch alhier. De heer Mr. Kattenbusch hoopt op ilaa> dag 11 December a.s. zijn functie als grif fier bij het Kantongerecht alhier te aan vaarden. Schoolopziener. Onze vroegere dorps genoot©, Mevr. Van KielSmeenge, is be noemd tot schoolopziener in het arrondisser ment Emmen. Ohron." verklaren, dat alle liberalen feite lijk de nieuwe regeering zullen steunen, tiaar het politieke conflict uitsluitend een gevolg is van den wensch van het volk naar grootor energie bij de oorlogsvoering. Do „Times" zegt, dat Grey zeker met Asquith zal-af treden, evenals McKenna, Run- ciman, Harcourt en Crewe, terwijl het on waarschijnlijk is, dat "Balfour en Lansdow- he opnieuw zitting zullen nemen. 'Hef blad zegt, dat het lar.d Lloyd George den meest aangewezen opvolger van Asquith acht en dat het waarschijnlijk is, dat het komen zal tot een combinatie: Lloyd George-Bonar Law-Carson. BINNENLAND. MINISTER VAN GIJN BLIJFT AAN, Men seint ons uit Den Haag: Bij den aan vang der vergadering heeft de grifier voor gelezen een missive van den tijdelijken voor zitter van den Ministerraad Gort v. d. Linden aan den Kamervoorzitter, meldende dat nadat de Minister van Financiën naar aanleiding van de verwerping van de wijziging der successie wet door de Eerste Kamer, aan de Koningin zijn ontslag uit zijn ambt had verzocht, de Ko ningin in overweging met het advies van den Raad van Ministers hem lieeft opgedragen, den Minister van Financiën in overweging te geven in 's lands belang zijn verzoek om ontslag niet te handhaven. Minister Gort v. d. Linden zegt in zijn missive aan dien opdracht gevolg te heb ben gegeven en de Minister van Financiën dientengevolge besloten heeft zijn verzoek om ontslag terug te trekken. EERETEEKEN AAN Z. K. H. PRINS HENDRIK. Men meldt uit Den Haag: De Minister van Oorlog heeft heden ten paleize aan Z. K. H. den Prina het eereteeken voor langdurige Ne- derlandachen dienst als officier met het cijfer XY met bijbehoorende brevet uitgereikt. Voor den inhoud dezer rubriek stelt Redactie zich niet aansprakelijk. de SCHOTEN Getrouwd: C. Paardekooper met P. van den Bogaard J. N. van Dam met D. Kopjes Nieman A. Ch. van den Berg metJ. M. van der Horst I. A. Pou- wer met A. G. Goedhart. Geboren: d. van W. H. Leising-Aalderink z. van G. Dekker-Hof d. van M. J. Bak ker-van der Have. heemstede. Salarissen. Uit verschillende voorgestelde jaar- wedde-verordeningen stippen we annde jaar wedde van den gemeente-opzichter zal bedragen 1600—/ 2000, plus f 100 tegemoetkoming huishuur indien gehuwd of gehuwd geweesthet maximum wordt bereikt met twee-jaarlijksche verhoogingen van 100. De jaarwedde van de secretarie-ambtenaren zal bedragen: voor den hoofdcommies 1300 tot f 1600, voor de commiezen 1000 tot f 1300, voor de adjunct-commiezen 800 tot f 1000, voor de klerken f 600 tot 800. Aan den commies, die speciaal met redactie-werk is belast, zal daar voor bovendien f 100.— per jaar worden toe gekend. De jaarwedde van den assistent-gemeente-op zichter zal bedragen f 1000 tot f 1300, plus 100 voor huishuur. Die van den politie-inspecteur f 1600 tot f 2000, met 100 voor huishuur en 100 voor kleeding en uitrusting; van de agenten van poli tie le klasse f 850 tot 950, van de idem 2t klasse 800 tot 950, beiden met f 100 'voor huishuur en f 75 voor kleeding en uitrus- 1 ting. De bezoldiging van de ambtenaren bij de be drijven (gas, duinwater en electriciteit), zal he rdragen: voor den assistent 1000 tot 1300, voor den boekhouder f 1350 tot f 1650, voor den lsten klerk 700 tot f 1000, voor den 2den klerk f 400 tot 600, voor den kantoorbediende f 200 tot f 300, voor den hoofdfitter-magazijn- meester 900 tot f 1100. De gasprijs. B. en W. stellen voor, in verband met de stijging der kolenprijzen, den gasprijs van 8 op 9 cent per kub. M. te brengen, en zulks met ingang van 1 Jan. a.s. Bovendien zijn er voorstellen te verwachten, die tot bezuiniging van bet gasverbruik moeten leiden. Subsidie. B. en W. stellen voor, aan de Ver eeniging tot bevordering der belangen van de bewoners van de beide oevers van het Zuider Buiten-Spaarne, gevestigd te Zuid-Schalkwijk, voor het onderhouden van een roeibootveerdienst dussrhen de gemeenten Heemsiede en Haarlem- VOETBAL. EDO—A. F. O. 0—1. Precies 2 uur werd begonnen. A. F. O. nam dadelijk het spel in handen, doch daarna ging het spel vrijwel op en neer met A. F. O. iets in de meerderheid. Even voor rust wist A. F. O. te scoren; de Kiefte stopte nog, doch door het effect vloog de bal het doel in. Na de rust poogde Edo, ook door telkens te veranderen van opstelling gelijk te ma ken, doch A. F. O. hield stand, zoodat A. F. G. dezen wedstrijd verdiend won. HAARLEM, 4 Dec. Aangevoerd 12 nuch tere kalveren, verkocht 12 stuks 24.—18; 7 Schapen verkocht 7 stuks 38.—20. BUITENLAND. LONDEN, 6 Dec. Reuter seint: De bladen meenen bij de bespreking van de politiek© crisis over het algemeen, dat de nieuwe re- goering overwegend conservatief zal zijn, daar ze niet verwachten, dat Bonar Law er in zal slagen de coalitie bijeen te hou den. Er wordt ook gesproken over de moge lijkheid van aig. verkiezingen. Eu de coin- servatieve bladen zijn van oordeel, dat de nieuwe nationale regeering in dit geval een groot© overwinning aan de stembus zou be halen. Men meent .echter, dat gedurende den oorlog een algemeen© .verkiezing ondenk baar is. Indien het Bonar Law, niet mocht geluk ken een ministerie te Vormen, verwacht m n dat Lloyd George Se opdracht zal krijgen. Onder de liberalen heerscht de opvatting, dat nu den conservatieven de kans moet wor den gegeven den oorlog te leiden en liberale organen, zooals «Daily New? en «Daily Mijnheer de Redacteur 1 Telkenmale stelde ik mij dezer dagen de ernstige vraag: waardoor kernen de bedrijfa- ambtenaren onzer gemeente tocli zoo achteraan bij hunne collega's ter secretarie? Waarom moet om een greep uit velen te doen bijvoorbeeld de bouwkundige b.d. Bouwpolitie, die dag aan dag allerlei moeilijke constructie-berekeningen zit te maken en alles spenen moet aan de bestaande verordeningen en die verantwoordelijk is voor alle uitgaande bouwplannen lager gesalarieerd worden als een commies ter secretarie, hoe ge wichtig deze pesitie ook is. Waarom worden de commiezen bij den Ge meente-ontvanger ten achter gesteld bij die ter secretarie? Waarom kunnen alle functies ter secretaire wel geunificeeid worden, hoe ver schillend de aard der afdeelingen ook zij en niet b(j de bedrijven? Waarom staat een com mies bij Openbare Werken ten achter bij een gelijken titularis ter secretarie. Toch zeker niet omdat voornoemde ambtenaar ook technicus moet zijn en zoowel technisch ais administra tieve werkzaamheden moet verluchten,j Waar om moet een ofUcx-.lin p:„-chcf pij bet gasbedrijf met een tien- of twaalftal menscken onder zich, zelfs lager gesalarieerd worden dan een adjunct commies ter secretarie? Neen sterker nog zelfs, een boekhouder bij de gemeentereinigang met belangrijke borgstelling vroeger door B. en W., later vanwege zijne verantwoordelijkheid door den Raad benoemd-, gelijk staan met een adj.-commies. Ik vraag slechts! Is de verant woordelijkheid in voormelde gevallen giooter of is het werk moeilijker en daardoor meer op leiding noodig of is de arbeidsdag misschien langer? Vertoeven de bedrijfsambtenaren niet per week gerekend een dag langer op hun werk en de technische. De meeste hunner voor zoover ze geen doorloopenden dag-, nacht- of Zondags dienst hebben werken toch minstens 60 uren per week! Waarom dit alles? Is het omdat juist de bedrijven de kurk vormen waarop de flesch drijft en juist daar vooral in dezen tijd alle inspanning noodig is om el' halen wat kan? Is het niet ontmoedigend wanneer B. en W. in de oorlogsjaren 1915 met loonsverhoogingen komen voor de secretarie en daarbij allen ver geten behalve dan een paar bedrijven (die reeds lang wachtende waren) welke de reis mede maken. Waarom niet bij die gelegenheid alle bodrijfalioofden gevraagd (immers men ging als uitvloeisel van het ambten, reglemenjt, alle salarissen opnieuw vaststellen; of ook bij hun diensttak verhoogingen urgent waren? Zeker dit was een commissie voor unifieeering maar zij kon o.i. niet anders zijn ais tevens eene voor salarisverhooging- Waarom, zoo keer ik tot mijn uitgangspunt terug w men zoo te leurgesteld? Zeker een groote a ia dat er geen technicus in de com01, Hoofd oorzaak is echter, waar men toe het tegen woordige salaris der secretarie cle voorgestelde verhooging ging unificeeren, bei o aotcren als van zelve over de geheele 1Ü11 door zonden moe ten werken, dus ook de voor ges .e e verhoo gingen. En de oplossing dezer som zou geweest zijn naast betere verhoudingen, ver ïooging voor den één geünificeerd als yan ze ve ook ver hooging voor den ander tenzij men e hoog, ge salarieerd is gelijk nu volgens he ïapport voor enkele het geval is. Of zullen de nu verhoogde salarissen straks bij een algehele loonsverho ging, die toch niet uit kan blijven, ook weer omhoog gaan? Zeer zeker en terecht, want do verhoudingen zijn nu goed geregeld^ volgens het rapport. Moge de Raad en de hoofdambte naren hier ingrijpen en deze commissie uitge breid met een paar technici handhaven met de opdracht niet voor enkele maar voor alle ook de loonsverhooging te unificeei en, aangezien deze factor 6cliijnbaar vergeten 13 en dies de uitkomst alsdan onjuist moet zijn. Men regele dan voolroopig alleen de verhoogde sagarissen, opdat deze ambtenaren niet lauger behoeven te wachten, op hunne verhoogingen die toch zeker zullen gerekend worden in te gaan 1 Januari 1916 en niet de dupe mógen Worden van deze actie. Met dank voor de plaatsing Hodgaehtend, EEN AMBTENAAR PROVINCIALE STATEN VAN NOORD HOLLAND. Commissie Bestuur van trMeerenberg". Ged. Staten bevelen aan voor de benoemng van twee leden in de commissie van Bestuur over het gesticht „Meerenberg": (Vac. mevr. W. C. Haitsma Muiier, geb. baro nesse van Sytzama): 1. mevr. Haitsma Muiier; 2. J. J. Vening Meinesz, geb. v. Hall; (vac. Jhr. Mr. D. E. van Lennep)1de heer J. A. van Zutphen; 2. de heer J. G. van Kuykhof. Voor twee leden derzelfde commissie van „Duinenbosch" (vac. Dr. J. Timmer): 1. Dr. J. Timmer, 2. Dr. L. C. Kersbergen; (vac. Mr. E. P. F. A. van den Bogaert): 1. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen; 2. P. J. Reijmer. Tot voorzitter der commissie van Meerenberg is aangewezen: Jhr. Mr. D. E. van Lennep, thans lid der commissie, in de plaats van jhr. Boreel van Hogelanden, die bedankte. (Herplaatsing wegens misstelling.) HOOG BEZOEK. Heden heeft de generaal-majoor I. van Delft, commandant der Ie Divisie te 's-Gra- venhage, ons garnizoen bezocht tot het. hou den van een onderzoek in de infanlerk- k iz r- ne alhier. KATHLEEN PARLOW. Men verzoekt ons mede te deden dat de toegangsbewijzen voor het a.s. concert van Kathleen Paf low op Vrijdag a.s. in de Kroon nog niet uitverkocht zijn. RIJWIEL VERDUISTERD. Een soldaat leende gisteren zijn rijwiel aan een kennis. Tot nu toe kwamen noch rijwiel, noch kennis terug, zoodat hij ver duistering van zijn eigendom vermoedt. RARE HISTORIE. De winkelier A. uit de Groote Houtstraat kreeg Zaterdagavond een juffrouw in den winkel, die voorgaf dienstbode bij eene fa milie aan de Raamvest te zijn en vroeg vier paar sohoenen op zicht. Bij navraag bleek dat zij geen dienstbode bij de familie was, maai- dat Zaterdagavond een vrouwspersoon aan huis gebeld had en daar 3 paai- schoe nen had neergezet. Elén paar was dus mee genomen en tot nu toe nog niet terugge bracht. RECTOR GOES. Wij vernemen dat de toestand van den Zeer- ir.wi'vv iijvtsi- verlor Goe? ziw kritiek R.-K. GEMEENTERAADSLEDEN. De vereniging van R.-K. Gemeenteraads leden „Kring Haarlem" houdt eene vergade ring op Maandag 11 December a.s., des avonds 734 uur, in het gebouw „St. Bavo," Smedestr. 23, Haarlem. De agenda vermeldt: 1. Behandeling van het rapport der commissie bestaande uit de heeren Michielse, burgemeester van Haarlemmerliede, v. Benthem, secretaris dor gemeente Haarlem en M. L. A. Klein, benoemd op de vergadering d.d. 17 Januari 1916, met opdracht: a. Ln welke gemeenten van ons land bestaat een sociaal bureau, b. Welke resultaten zijn er mee bereikt, c. Hoe is de samenstelling, d. Hoe is de taak omschreven. De Oommissie is bereid het rap port nader toe te lichten. 2. Bespreking huis houdelijke zaken. RAABSVEEGAbEBINe. 1 De gemeenteraad vergadert a.s. Zaterdag morgen. om half tien. STUMPERDJE. Gisterenavond .7 uur. Arm meisje op bijna bloote voeten en schamele kleertjes aan 't lichaam, staat met begeerige blikken in 'n koekwinkel aan de Anegang te gluren. De glans van al die heerlijkheid voor de glazen weerblinkt in d'r levendige oogen, maar zij denkt er niet aan dat het ook voor haar St. Nicolaas is. Ze is gewoon niets te krijgen. De menscher-Moopen in en uit., met pak jes beladen. Het meisje tuurt ze na en dan weer is haar aandacht op, de etalage gevestigd. Twee heeren hebben het stumpertje in de gaten gekregen. Ze begrijpen. Het meisje wordt meegenomen naar bin nen en daar volgestopt met lekkers, en zooveel zij maar dragen kan. Buiten, verdwijnt zij schielijk om denhoek van de Meerstraat; zij vergeet te bedan ken. De twee heeren zullen zelden zulk een genoeglijken St, Nioolaas hebben gehad. HAARL. MUZIEKKORPS. De muzikanten van Haarl, Muziekkorps hebben hun nieuwe contracten met liet nieu we bestuur geteekend. Zij schijnen er wel mede ingenomen te ^Ijn. BEROEP. VERWORPEN. De Hooge Raad heeft verworpen het cassatie beroep van vier werklieden alhier, door den kantonrechter veroordeeld tot reap. 6, 13, 4 en 15 maal 15 boete of hechtenisstraffen van 15, 10 of 3 dag-en, wegens het zonder daartoe gerechtigd te zij'n loepen .over eens anders grond. VISCHWEDSTRIJDEN. Zondag hield „de Morgenstond" van Heem stede een onderlingen wedstrijd op baars, le Prijs C. Warmerdam, 3 st.; 2e pr. P. J. Martin, 3 st. Des avonds was er een feestelijke bijeenkomst met medewerking van het duo Westerhoven-Scheffer Tot laat in den avond bleef men gezellig bijeen. „Het Baarsje" van Schoten hield een wedstrijc tusschen Heemstede en Bennebroek. Bijna allen hadden een prijs, le Prijs D. Snoeks. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. De vereeniging „Weldadigheid naar Ver mogen" heeft voor behoeftigen toegestaan in de maand November voor brood en levens middelen f 132.35;; voor brandstoffen f 19.35 voor ligging en kleedingstukkeu 9, in gele f 448.10. Totaal toegestaan f 608.80. BEëEDIGING. Hedenmorgen te HZ uur had op de binnen plaats der infanteriekazerne alhier de beëedi- ging van de bij het 10 Reg. Inf. benoemde re serve 2e luitenants plaats. Wegens afwezigheid van den luiten an t-kolo nel Beerenschot had de plechtigheid plaats door den majoor Buenink van het 10 Reg. Inf HINDERWET. Ter inzage is neclergelegd het ingekomen verzoekschrift van het bestuur van het Dis tic't Haarlem ©u omstrAren der vereeniging. „Eigen Hulp" om vergunning tot uitbreiding van de bakkerij in hei perceel aan de Ged, Oud" G'-acb1' No. 3, door bei bjjnlaatseu van werktuigen. Het ingekomen verzoekschrift van H. J. van Leuven om vergunning tot uitbreiding van zijne stoomwasseherij en drogerij in het perceel aan den Kampersingel No. 58, door verbouw en het plaatsen, van werktuigen. Aan H. Flink is verguning verleend tot uitbreiding van de bakkerij in het perceel aan de Koningstraat No. 37, door het daariD plaatsen van werktuigen. Aan P. C. Kuvener is vergnning verleend tot uitbreiding van de bakkerij in het perceel aan de Amsterdamstraat No. 22, door het daarin bijplaatsen van werktuigen. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: H. Terhorst, Leid schestraat 66, een rozenkrans. A. Vos, Har menjansweg 21, een bout. M. Verberne, B ou. wersvaart 72, een zakmesje. M. Leange, Park- liaan 12, een ijsmuts. Bureau van politie, een sleutel, L. Scheitler, Leidseheplein 15 rood, een handschoen. Wed. Zijlstra, Rol- landstraat 42, een damesmantel. (Zitting van heden.) Door een troep gereden. Een automobilist, een naamgenoot van een onzer beroemdste Hollandscbe schilders, stond terecht, omdat hij in de gemeente Vel- sen met zijn auto door een „compie" gereden bad. Dat mag absoluut niet en het spreekt dan ook van zelf, dat de bevelvoerende lui tenant 't niet zonder proces-verbaal liet zit ten. De luit. en een milicien kwamen voor den kantonrechter getuigen. De ambtenaar van het O. M. vroeg 20 boete voor dez overtreding. Rechts houden! Een Nederlander, wiens naam een goeden klank bezit, heeft pas geleden beweert, dav de meest kenmerkende karaktereigenschap van den Nederlander is, dat hij links houdt, als er rechts wordt voorgeschreven. Men zon wel geneigd zijn dit aan te nemen, gehoord en gezien de vele gevallen van links aan houden en verkeerd uitwijken. Nu zelfs zoo'n geval voer den Kantonrechter. Op den Sc-ho terweg heeft een voerman links nitgehaald en zoodoende een fietser aangereden. Het rijwiel werd danig gekneusd. De man be weerde dat hjj door de oogen,blikkelijke om standigheden op den weg toen niet anders kon doen, doch een getuige beliohfle de zaak op verschillende punten van een anderen fant. Het O. M. nam danook wel verzach tende omstandigheden in aanmerking maai achtte bekl. toch schuldig. Drie gulden was de eisch. Opzettelijk uitlokken van het eigendunkelijk weigeren va» het voldoen aan een vorde ring Het feit, dat met deze weidsche betiteling eerst genoegzaam (1) is aangeduid, komt, in nuehter Nederlandïseh vertelt, hierop neer: De zetboer van een landbouwer gebruikt een vrachtwagen; de militaire vervoerdienst heeft dien noodig; de burgemeester der ge meente beteekent een vordering tot het tij delijk afstaan van het voertuig, de landbou wer verbiedt zijn zetboer, den wagen af te staan, krijgt daarom een verbaal Hij heeft: „opzettelijk uitgeloktenz. Do booze miedaUiger was de landbouwer O, K., te Haarlemmerliede, de zetboer, S. H. V., woont te Spaarndam en de militairen had den wagen noodig om stroo nit tenten ('t was manoeuvre-tijd) te vervoeren van den Zuid Spaarndammerpolder naar het fort Spaarndam Zuid. De burgemeester van Spaarndam, Baron van Fridagh, bevestigde, dat hij de vorde ring had geteekend en veldwachter Janssen» liacl deze aan V. gebracht. Het bleek echter, dat ze niet was overgereikt aan V., maai; alleen voorgelezen. De geschreven lastge ving was door den veldwachter aan den landbouwer K„ die er toen juist was, ter in zage gegeven door den veldwachter, die haar echter weer had meegenomen, toen K. aan V. geboden had„eigendunkelijk te weige renenz. De ambtenaar van het O. M„ mr. Ficlc, achtte bet voorbeeld, door den landbouwer K. gegeven, een zeer slecht en eischte 40 boete, of 40 dagen hechtenis. Jhr. mr. F. W. v. Styrum, die gemachtigde en verdediger van den bekl. was, ontleedde de gansolie historie op een dusdanige wijze, dat men m-oest gaan denken, dat er eigenlijk niets goed was. Wetsartikelen en Koninklijke besluiten worden aangehaald, om te bewijzen, dat de burgemeester zélf de vordering had moeten doen, dat de veldwachter onbevoegd was to( verbaliseeren enz. enz. Belangrijker was, dat mr. v. Styrum Zijn verontwaardiging er over uitsprak, voor wélk feit de vordering aan gevraagd was: Om verrot stroo, dat in de tenten dienst gedaan had, van de eene plaats naar de andere te vervoeren. Daarvoor wilde men dat Kien landbouwer, die druk aan zijn oogstarbeid, twelke geen uitstel lijden kon* bezig was, zijn werk staakte, en zijn ver diensten en vooruitzichten benadeelde en be lemmeren. Vooral haalde spr. dit aan, om dat er in het proces-verbaal gesproken wa« van misbruik van gezag; dan is dat toch! zeker -wel aan den kant van den militairen aanvrager geweest, zei spr. Gelukkig zoo. merkte hij er bij op, mogen wij op dit stuk niet generaliseeren. Want het blijkt, volgens hem, juist, dat dp houding van de militairen tegenover de be volking zeer mild en "tegemoetkomend is. Pleiter vroeg uitslag van rechtsvervolging of vrijspraak, of minstens een niinimumstvat BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd6 Dec. O. Lelieveld en M. Offi cier. A. D. Stöver en W. v. Wees. P. W. de Vries en W. ter Ilaak. J- J- Braakman enl C'. M. Hubbers. Getrouwd: J. Eerhart en P. Vermeulen. 1 F. Akersloot en O. Stang. J. v. Amstel ett A. Wiedinga. O. J. Jansen en C. Lokerse. P. v. d. Kugt en M. JJ. F. Schuitemaker* Geboren: 3 Dec, d. v. G. A. V. Ferneij;- v. Dodeweerd. 4 Dec. z. v. O. A.v, d. Peijl—Out. J. v. T. J. Bouckaert— Veldman. d. v. M. RoosSlikker. %- v, A. J. G. Vergragtv. Thiel. 6 Deo» d, v. O. RoosenGoedhart. 6 Dec. d, v. J. ScheelingsVeldhuizen. Overleden: *4 Dec. A. IJdenberg v. 511 j. Meesterlottelaan. H- M. v. iWeereo-- Brinkman, 41 j. TJUrsulastraat. J. v. UrK 82 j. .Wouwermanstraat. 5 Dec. ,WJ« 3 m. z. v. W. J. Schutterop, 2de Voor- uitgangstraat. A. Bakker, 57 j. Hazdl p;»te''sburiu - w

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2