UIT DE PROVINCIE Nagekomen Advertentiën. NAGEKOMEN BERICHTEN UIT DE ZAANSTREEK STADSNIEUWS personalia. VAN ONZE RECHTBANK CORRESPONDENTIE derland-Framtrijk ia het Panorama-Mesdag aan de Zeestraat in Den Haag ingericht. UITWISSELING VAN GEWONDE KRIJGSGEVANGENEN. Heden zal te Hoek van Holland wederom een uitwisseling van gewonde Engelsche en Duitsche krijgsgevangene plaats hebben. TWEEDE KAMER. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen d: geloofsbrieven van het voor Haarlemmer meer nieuw gekozen Kamerlid, mr. J. B. Bomans. Ze zijn gesteld in handen eener commissie van onderzoek bestaande uit de hoeren Jannink /Teensira en de Monté Ver Loren. Olio Terbi'and. In de lakfabriek van Groenhuis aan den Pleizerweg te Groningen is duizend liter standolie verbrand. De koperen ketel, waarin de olie bewaard werd is waarde loos geworden. Twee kinderen verbrand. Gisteravond half elf ontstond brand, vermoedelijk door bet zoeken met licht in een kleerkast, op de eerste verdieping van een huis aan Nieuwe Markt te Rotterdam, bewoond door den kastelein Boele. Boven woonde het gezin Kiip. üp de vierde verdieping en den zolder sliepen vijf kin deren. De reddingsbrigade redde drie hunner die allen reeds brandwonden hadden bekomen. Na verbonden te zijn werden de kleinen naar bet ziekenhuis gebracht. Twee kinderen, een van Boele, 11 jaar, en een van Klip, 6 jaar oud, kwamen in de vlam men om. Te half twaalf was de brand gebluscht. Locomotief-ontsporing. Vermoedelijk ten gevolge van het te vroeg verzetten van een wis sel is gistermiddag op het stations-emplacement der Staatsspoor te 'a-Gravenhage een zware locomotief ontspoord. Benzine-ontploffing. Een benzine-ontplof- fing had plaats in de autogarage van den heer R. Schootstra te Joure. De 14-jarige Hoekstra werd gedood. Een mecanicien werd verwond. Krijgslist. Dinsdag hebben ruim 40 Bel gen kans gezien over de grens te komen. Zij hebben daartoe de volgende list gebruikt. Ie liaccourt hielden 3 Duitsche soldaten de wacht op een stoomboot in de Maas, die de Duitsche vlag in top had. Eenige Belgen maakten een praatje met de Duitsehers en boden bun een borrel aan. In een tweeden borrel deden de Bel gen een slaapdrankje en zoodoende sliepen de Duitscuers in. Ze werden mee aan boord geno- jnen, do Belgen trokken de uniformen der Duit sehers aan en met zekerheid stuurden zij de boot d6 Maas af door de sluizen te Visé.'Op Hollandsch grondgebied liep de boot ter hoogte van Eysden vast aan den kant. De Duitsehers kregen hun pakjes weer en de Belgen wezen hun, hoe ze den weg naar België terug konden gaan. Moordaanslag. Gisterenavond h$lf tien had in de Balistraat te Amsterdam een moord aanslag plaats. De 21-jarige E. B. werd door haar verloofde, bij een twist, met een mes ge stoken in hoofd en handen. De aanvaller meld de zich bij de politie aan. De wonde is niet levensgevaarlijk. Prettig reisgezelschap. Maandagavond, zoo vertelt de „N. Gr. Ct. bleef de laatste trein tusschen Westerbroek en Kropswolde Plotseling staan. Er was aan de noodrem ge trokken. Een viertal beschonken personen maakten het een tweetal meisjes erg lastig, waarop dezen dreigden aan de noodrem te zul len trekken. Dat durf ik wel, sprak een dei- mannen, en de daad bij het woord voegende, haalde hij de rem over. Toen de conducteur kwam, sloegen de drie anderen op de vlucht, de vierde gooide den conducteur poeder in t gezicht en sloeg hem met de vuist in 't aange- zieht, zoodat deze achterover sloeg en de dader daardoor ook kans zag om te ontkomen. De trein kwam daardoor met vertraging te Win schoten aan. Zeppelin. Te Vriezeveen passeerde Dins dagavond half elf een Zeppelin van Oost naar Wést. Lichtbesparing. In verschillende groote steden van ons land is de hchtbezuiniging nu in werking getreden. Zoo in Amsterdam, Rot terdam en Den Haag. Het was gisterenavond, zoo melden, de correspondenten wel een vreemd gezicht, al die winkelstraten in half duister. In Amsterdam werden ook gisterenavond de café'a om 12 uur gesloten. Alles verliep in kalmte, maar niet zonder „ehijn" natuurlijk. Ongelukken. Gistermiddag half zes zijn door den sneltrein uit Arnhem tusschen Bnnnik en Utrecht een man en een vrouw overreden. De vrouw was onmiddellijk dood, de man werd zwaar verwond naar de Rijks kliniek te Utrecht vervoerd, waar hij spoe dig overleed. Te Heerlen is bij den aanleg van een gang op den Staatsmijn Emma een dyna- inietpatroon ontploft, waar door 2 mijnwer kers gedood zijn. wordt door 21.000 arisen erkend als het beste „versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam HEEMSTEDE. Gemeentezaken. De begrooting voor den gemeentereinigingsdienst voor 1917 wordt aangeboden op een bedrag van 6800. De in komsten der exploitatie van bet gemeente Duinwaterbedrijf laten eenige verlaging van den waterprijs toe. Diensvolgens stellen B. en W. voor, om in de Duinwaterverortjening de volgende wijzigingen te brengen: In anikel9, laatste lid: „30" te veranderen in „25". in artikel 11, 2e lid: „26" te veranderen ln „20." In artikel 11, onder Tarief A, eerste alinea: „30" te veranderen in „25." Duurtetoeslag. B. en W. stellen voor met Ingang van 1 Januari 1917 tot een nader door den Raad te bepalen tijdstip aan de ambtenaren, beambten, en werklieden der gemeente, wier inkomen, eventueel uit irer- schillende betrekkingen bij de gemeente, niet meer dan 1040-. per jaar of 20.- per week bedraagt, berekend op de wiize als voor den grondslag voor het pensioen is voorgeschre ven, indien zij gehuwd of weduwnaar zijn en meer dan drie tot hun gezin behoorentde wet tige kinderen (wettig- erkende daaronder be grepen) beneden den vijftienjarigen leeftijd hebben te verzorgen, voor ieder kind boven dat aantal en tevens beneden dien leeftijd een wekelijkscben toeslag boven hun loon toe te kennen van vijf en twintig cent. Uitgeslo ten zijn zij, die niet van eene vaste of vooe loopige aanstelling of van een bewijs van aanstelling voorzien zijn. B. en W. vragen machtiging tot verzwa ring van het gasbuizennet in den Leidsel) en- vaartweg bij de Edisonstraat door te leggen ter lengte van plan. 230 Meter eene buis van 175/150 m.M. in de plaats van de aldaar aan wezige buis van 80 M.M. Lïehtbezuiniging. B. en W. bieden ter vast stelling aan een verordening tot tijdelijke af wijking van de tarieven voor de levering van electrischen stroom door het gemeente- electriciteitsbedrijf. Artikel 1 luidt: De prijs van den electri schen stroom wordt tijdelijk berekend ais volgt: het bedrag dat de maandrekening, volgens het tegenwoordige tarief berekend, meer be draagt dan 70 pCt. der rek. in de overeen komstige maand van het vorig jaar, wordt met 5/7 verhoogd, met dien verstande, dat geen verhooging wordt toegepast, indien de maandrekening minder bedraagt in elk der maanden: a. December, Januari en November dan 4.20; b. Februari, Maart, April, September en October dan 3.50; c. Mei, Juni, Juli en Augustus dan 2.80. Voor hun die minder dan een jaar af nemer zijn van electrischen stroom wordt 70 pCt. gelijk gesteld met de waarle van x in de volgende formule: 7 a x X X c waarin: 10 b c. beteekent de boeveelheid stroom uitge drukt in den prijs volgens bet bestaande ta rief in de maand waarover de rekening loopt; b. beteekent de totale hoeveelheid stroom afgenomen over de geheele gegieente in de maand waarover de rekening loopt; a. beteekent de hoeveelheid stroom afge nomen, over de geheele gemeente in de over eenkomstige maand van het vorig jaar. Omtrent de beperking van het gasverbruik stellen zij voor in afwijking van het daarom trent bepaalde in de „Verordening regelende de Voorwaarden voor de levering van gas over den gewonen meter en over den munt meter door de gemeente-gasfabriek te Heem stede" vast te stellen eenige buitengewone regelen ten aanzien van het gasverbruik. Daaraan ontleenen wij; Met ingang van De cember 1916 wordt het navolgende bepaald: Het maximum gasverbruik over den munt meter, dat tegen bet gewone tarief zal wor den berekend, bedraagt voor de muutgasver bruikers 40 M3 per maand. Voor iederen M3 boven dit maximum verbruik zal een toeslag van 2 cent per M3 moeten worden bijbetaald tot 80 M3; boven 80 M3 moet het dubbele van het gewone tarief per M3. worden betaald. Het maximum gasverbruik over den gewo nen meter voor particulieren dat tegen het gewone tarief zal worden berekend bedraagt 70 pCt. van bet normaal verbruik in overeen komstige maanden van bet voorafgaande jaar. Bij overschrijding van dit maximum zal voor het meerdere verbruik het dubbele gewone tarief per M3 in rekening worden ge bracht. a. Het maximum gasverbruik aangewend voor industrieele doeleinden te beoordeelen door B. en W. wordt bepaald op 90 pCt. van de normaal 'verbruikte hoeveelheid in over eenkomstige maand van het vorig jaar; b. Het maximum gasverbruik aangewend voor huishoudelijk gebruik en industrieel ge bruik gezamenlijk waarvoor geen afzonder lijke meter aanwezig is, wordt ter beoordee ling van B. en W. bepaald op 85 pCt. van de normaal verbruikte hoeveelheid in overeen komstige maand van bet vorig jaar. Voor kerken en instellingen met een lief dadig doel wordt het maximum gasverbruik eveneens bepaald op 90 pCt. van de verbruik te hoeveelheid in overeenkomstige maand van het vorige jaar. Voor het meerdere gebruik dan bet ma ximum genoemd in de artikelen 4 en 5 moet door de verbruikers het dubbele van den ge wonen prijs per M3 worden betaald. Tot hoofdingeland van den polder Waal en Burg, Texel, is met algemeene stemmen ge kozen, dr. J. Timmer, alhier. GEMEENTEZAKEN. Salaris-ver hoofing. B. en W. stellen voor de salarissen van den marktmeester H. van Dantzig en A. Klein de Groot te brengen resp. op f 900 en f 750, met terugwerkende kracht tot 1 Ja nuari 1916. i RAADSVERGADiERING. De gemeenteraad houdt eene vergadering op Zaterdag, 9 December 1916, des voor- middags ten 91/2 uur, in de Statenzaal (Prin senhof. De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld 1. Beëediging en installatie nieuw inkomend lid. 2. Meidedeelingen en ingekomen stuk ken. Verzoekschrift onderwijzer school no. 4, om eervol ontslag. 3. Onderzoek geloofs brief nieuw inkomend lid. 4. Voorstel B. en W. vaststelling' verordening beperking ge bruik gas en electrischen stroom in winkels en tapperijen-, en wijziging besluit d. d. 30 November 1916 no. i. ZONDAGSRUST. Andermaal heeft het R. E. Bakker,sgilde „St. Hubrecht" zich gewend met een schrij ven tot de directie van de Kon. Haarl. Brood- en Meelfabriek met het verzoek den Zon- dagsarbeid in hare fabriek af te .willen schaf fen Zij motiveeren dit. aldus: .Waar de directie het eerste schrijven niet beantwoordde; doch in de fabriek wel be kend maakte .dat het ontvangen was met de medadeeling er bij, dat het nu geen tijd was om actie te voeren en dat onmogelijk zpo'n jngrijpendo yerandorjng ip haar be drijf kan gebracht worden, kan „St. Hu brecht." deze meening niet deelen. Zij her innert de directie er dan ook aan 'dat in bijna elke onderneming in het bakkersbe drijf op de Zondagen niet wordt gebakken en dat het ook aan He fabriek mogelijk is, heeft de directie juist dezer dagen bij ge legenheid van het 50-jarig bestaan, schit terend bewezen. De fabriek sloot toen des Zaterdagsmorgens! Redenen waarom de or ganisatie vertrouwt, dat de directie juist nu zal besluiten het Zondagsbakken af te schaf fen. ST. NIOOLAASFEEST. Gisterenmiddag gaf de vereeniging „Kin dervreugd" afdeeling Leidsche kwartier, haar 12e St. Nico laas feest aan de kinderen van dat stadsgedeelte, onder leiding van den heer De Lange. Om half veir was de groote zaal van de Sociëteit „Vereeniging" met een scha terende schare jeugdig publiek gevuld. De voorzitter, de heer Veliinga, opende het feest met een woord van welkom aan de ouders en kinderen en hoopte dat al len zouden medewerken tot het welslagen van dezen avond. Spr. deelde mede, dat de heer ,\V» 0. Smits, bij deze gelegenheid het feit herdacht,d at hij tien jaar 'de functie in het bestuur waarnam van len com missaris, waarvoor hij door den voorzitter hartelijk gecomplimenteerd en toegesproken werd, en neze de wensch uitte, dat hij nog vele jaren, met denzelfden ijver als altijd zijn krachten aan de vereeniging mocht wij den. Vervolgens werd'door allen uit volle borst het welkomstlied gezongen, waarna men aan de afwerking van het programma begon. De voorzitter van het vaandelcomité bracht daarna de verblijdend# tijding dat de ver eeniging zich eindelijk mocht verheugen in het bezit van een vaandel. Een groep meis jes zong toen het vaandellied onderwijl het werd onthuld, waarbij de heer Piersma een rede uitsprak. Het vaandel werd nu de zaal rondgedragen en viel zeer in den smaak. Een Marionette-theater verbeterde daarna de stemming nog, terwijl Littel Sim, (negerexentriek) verbazende staaltjes gaf van de kunst <om allerlei muziekinstrumen ten te bespelen, en de kinderen dikwijls deed üitgieren van pret. En dan de goochelaar, die wondere man, die visschen ving in de lucht boven liun hoofden, en uit een heusche leêgen doos de onmogelijkste dingen haalde,... Met een wedstrijd voor meisjes en jon gens, waardoor prachtige prijzen te verdie nen waren en een buikspreker die aller lachlust opwekte .werd de avond verder ple zierig doorgebracht. En toen ten slotte St. Nicolaas zijn intocht hield en van zijn mild heid liet blijken, kon men aan hun gezich ten zien dat hun dezen avond uiterst goed was bevallen. Het orkest, onder leiding van den heer Boerée begeleidde telkens uitste kend. .Wel voldaan over het feest dat zij genoo- ten hadden keerden zij dan ook huiswaarts. DE 8-UUR-WINKELSLUITING. Naar wij vernemen, hebben 10 tot 12 ver schillende groote winkeliers, wier winkels in de hoofdstraten der stad zijn gevestigd, beslo ten, met ingang van hedenavond, de 8-uur-win- kelsluiting in te voeren teneinde tegemoet te komen aan den wensch tot bezuiniging van gas- en eleetriciteitsverbruik. Een goed voorbeeld, dat naar mag worden gewenscht algemeen, navolging zal vinden. WILLEM ANDREESSEN. Zondagmiddag ia Willem Andriessen solist bij het Concertgebouw-orkest te Amsterdam. DE SCHOENEN TERECHT. De vrouw, die Zaterdag bij een winkelier aan de Groote Houtstraat vier paar schoenen haal de, daarvan drie aan een adres aan de Kamper vest deponeerde en één paar voor zich zelf hield is gevonden. Zij vetelde geen geld te hebben om schoenen te koopen en had daarom deze list te baat genomen om er aan te komen. De schoe nen zijn in beslag genomen en tegen de vrouw ia proces-verbaal opgemaakt. HARINGEN ONTVREEMD. Uit een pakhuis aan het Spaarne zijn 65 haringen ontvreemd. Dr. J. W. JACOBI. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot van dr. J. W. Jacobi zal plaats hebben op Zaterdag a.s. te 3 uur, op de begraafplaats van het gesticht „Duin en Bosch" te Oastri- cum. DE UNIFICATIE DER AMBTENAARS SALARISSEN. Het bestuur der vereeniging van ambtena ren, in dienst der Gemeente Haarlem verzoekt ons mede te deelen, dat de Raadscommissie inzake de salarisregeling der Ambtenaren, inge volge een verzoek van voornoemd bestuur, als nog met de ambtenaren in nader overleg zal treden. Morgenmiddag vergaderen de hoofden van takken van dienst om voor het personeel hun ner afdeeling de unificatie te bespreken. VEROORDEELD. Door den krijgsraad te 's-Graveuliage is de milicien M. B. van het 10 Reg. Inf. alhier, wegens dienstweigering veroordeeld tot vier maanden militaire gevangenisstraf. „DE DISTRIBUTIEWET." De Edelachtbare heer A. B. Michielsen, burgemeester van Halfweg, hield gisteren avond in „St .Bavo" eene lezing over de distributiewet en de levensmiddelenvoorzie ning. De opkomst had grooter kunnen zijn, maar de belangstelling van de aanwezigen was er niet minder om voor de duidelijke, uitvoerige, wetenswaardige uiteenzetting van den burgervader van Halfweg. Hij had een aandachtig gehoor, waaronder de hoogedel- gestr. heer Mr. J. B. Bomans, lid d©r Tweede Kamer der Sta ten-Generaal. De twee kampioenen voor den Kamerze tel van Haarlemmermeer drukten elkander hartelijk de hand bij dit weerzien. Voor een verslag van de lezing durven wij verwijzen naar ons nummer van 13 Octo ber, waarin een verslag voorkomt van het zelfde onderwerp door donaeli'den spreker ge houden voor den Kring Haarlem van R. K. raadsleden. Slechts enkele opmerkingen willen wij aan stippen. De heer Michielsen gaf toe dat de levensmiddelenvoorziening nu ja, niet vol maakt was, mam: da.t hum er .toch wel mede tevreden kan zijn en in de gegeven omstandigheden, den minister heusch niet fce veel verwijten mag en kan doen. Of de le vensmiddelenvoorziening van overheidswege noodig is, bevestigde hij volmond:g. In dezen ontwrichten tijd, heeft men, heeft die werk man, vooral recht op tegemoetkoming van do overheid. Dat is in abnormale tijden altijd gedaan en dus ook nu gewettigd, noodzake lijk. Hij; wekte op dat de werklieden, als grootste belanghebbenden, allereerst zullen toezien op de richtige uitvoering der distri butiewet, grondige klachten bij B. en W. "zullen brengen en drong zelfs aan op 't vor men van commissies, die de buitensporigheden opsporen en aanbrengen. Toch moet men ook al weer niet te kieskeurig worden en wel bedenken hoe de toestand om ons heen is. Wij hebben, na allerlei phases te heb ben doorloopen in de levensmidde envoorzie- ning, nu de gereglementeerde voorziening; wij zouden nog een stap verder kunnen ko men n.l. tot de rantsoeneering, zooals in Duitschland het geval is. Een verbetering achtte spr. het dat nu de verantwoordelijk heid van den burgemeester naar B. en W. dus verantwoordelijk aan den Raad is gebracht. Dan behandelde hij de techniek dar dis tributiewet: de financieel© bijdrage der ge meenten en van het Rijk (resp. 1/10 en 9/10 van het verschil); (ïe voorziening enz. Gaf canige voorwerpen aan, die spr. ook gaarne in de wet zoiu opgenomen z en alssajet, zool leer, Klompen, soda, chloorkalk, enz. Var- kensvleesch acht spr. niet noodig te distri- bueeren. Dat krijgt de werkman toch niet en komt ten goede aan meer gegor<Ln, maar daarvoor in de plaats: brandstof. Dat zou een schrede vooruit zijn. Hij drong verder aau op een ter zake kundigen middenstand (bij sommige midden standers laat vakkennis, kapitaal wel eens wai te .wenschen over) en op de oprichting van coöperaties door arbeiders. In 't kort behandelde spr. nog de huurcommissiewet en vroeg o.a. of het niet mogelijk zou zijn om een ander, goedkooper, type arbeiders woningen te bouwen. Voor de rest refereeren wij ons aan het vorig verslag. Eenige vragen werden door aanwezigen gesteld en door spr. beantwoord. De heer de Lobel, die de vergadering leidde, welkomstwoorden had gesproken, sprak nu ook het slotwoord en beëindig de de vergadering met den Ohristelijken groet, KEN IDEETJE. A.s. Zaterdag komt de verordening, inzake het vroeger sluiten van café's en winkels aan de orde in den Raad. De vroede vaderen weten niet precies hoe de winkeliers zelve erover denken. De een zegt Ze zijn vóór de acht-uren-sluiting". Een ander zegt weer „Ze zijn er tégen". Wat zouden wij hun onnoodig overlast aandoen? Men zegt dat er zelfs een adres wordt in gediend van voorstanders en.ook één van niet-voorstanders. Wat staat den raadsleden nu te doen? Men maakt er ons nu opmerkzaam op dat het zeer raadzaam zou zijn dat de verschil lende winkeliers hun adhaesie betuigden of wel aan het eene ofwel aan het andere adres. Een reefrendum dusl Om den. raadsleden ©enig houvast te ge ven is dit id.ee nog niet zoo kwaad! 40-JARIG JUBILEUM. Het jubileum van den heer W. Bos, die heden 40 jaar in Gemeentedienst is, werd feestelijk gevierd. Per auto werd hij hedenmorgen van zijn woning gehaald en naar het gebouwtje aan de Raaks gebracht. Hij werd daar feestelijk ontvangen. De directeur van Openbare Werken en de< wethouder Joh. de Breuk hielden een kern achtige toespraak tot Bos, waarin zij zijn diensten hoog prezen. Namens den wethouder, den directeur, den adj. directeur en opzichter, die allen aanwe zig waren, werd Bos een gemakkelijke stoel aangeboden. De bazen schonken hem een bloemstuk, terwijl de werklieden hem een meerschuimen tabakspijp vereerden. Het ging er recht feestelijk toe. Van de werklieden met eenige opzichters en bazen werd na afloop van de huldiging op de binnenplaats een foto genomen. De rest van dezen heugelijken dag bracht Bos in den huiselijken kring door. GLOEILAMPEN. Philips' gloeilampenfabrieken te Eindhoven, deelen mede het in den handel brengen van een nieuwe lamp voor buisverlichting, de „Arga"-lamp. Zij is gevuld met een zeldzaam voorkomend gas, dat aan de eigen fabriek be reid wordt, en een helder wit licht geeft. AANBESTEDING. Namens den Rijkswaterstaat is heden al hier aanbesteed: a. het onderhoud van de Heldersche zeewering, gedurende het jaar 1917. Raming f 25.000. Laagste inschrijver was J. de Vries, te den Helder voor f 23.880. b. Het onderhoud van de Rijks- zee- en ha venwerken op het eiland Marken, behoorends tot de zee- en oeverwerken in Nooond-Hol- land, gedurende het jaar 1917. Raming f 12.500. Laagste inschrijver: W. Fransen en M. M. ,Winnubst te Medemblik, voor f 17.625. Diefstal van zakken meel. D. R„ uit Spaarndam en H. M. hebben in den nacht van 5 op 6 November 5 zakken meel ont vreemd uit een stal, die diende tot opslagplaats van do heer en v. d. Laan en Verdel, aan den Lagendijk te Haarlemmerliede. M. ontkende eerst, maar R. bekende alles van a tot z. Ze waren daar samen heen gegaan, hadden zich door opensluiting toe gang verschaft tot den stal, en toen 5 zakken meel meegenomen. Deze hadden ze verkocht aan zekeren Maas en zekeren Cornelissen. Beklaagde M. nam na deze openhartige be kentenis van zijn bondgenoot zijn ontkenning terug!. En beiden beweerden nu, dat ze bij Maas en Corneljssen te voren gevraagd hadden, of ze meel konden gebruiken. Toen deze bevestigend hadden geantwoord, zijn we do zakken gaan halen en tot diefstal overgegaan, zeiden de be klaagden. Zea getuigen waren gedagvaard. Ge tuige Cornelissen die de zakken gekocht moet hebben, verklaarde, dat hij ze niet had gekocht, maar dat hij er alleen geld voor had gegeven! Des avonds om half acht, toen O. zat te kaarten, ware» de twee beklaagden bii hem ge- Heden overleed, voorzien van de H. H. Sacramenten der Ster venden, in den ouderdom van 60 jaren, de Weleerw. Heer JOSEPH MARIA GOES, gedurende 17 jaar Rector van het St. Jacobs Godshuis. Regenten van het St. Jacobs Godshuis. G. C. VAN MEEUWEN. C. J. J. NIEUWLAND. J. f. BECCAkI. A. J. C. DAAMEN. Haarlem. 6 Dec. 1916. 4289 Heden overleed in het St. Ja cobs Godshuis de WelEerw Heer JOZEF MARIA GOES, gedurende 17 jaar Rector van bovengemeld gesticht. Namens de Weezen, A. R. SCHOUTEN, Vader. Haarlem, 6 Dec. 1916. 4^88 komen, om te vragen of hij meel wou koopen. Neen, liad getuige gezegd, ik moet niets heb ben; ik heb geen geld. Ze zouden ze toch bren gen, zeiden ze, maar ik zei: Jongens, doet 't nu niet. Toen is getuige gaan slapen, maar de twee mannen kwamen t€*rug,klopten me op en brach ten 2 zakken meel, waarvoor totaal zeven en- een-halven gulden betaald werd. Ook de andere kooper, Maas,, had een heel verhaal. De president waarschuwt, evenals hij Cornelissen en zijn vrouw al deed, dat ze een eed hadden gedaan en bij breking daarvan zwaar zouden worden gestraft. Maas zei, dat hij om half 10, toen hij in bed lag, aan een raam boorde tikken, waarvoor de twee be klaagden stonden, die 3 zakken meel bij zicb hadden op een handwagen. Die zakken kwamen uit een Amerikaansche boot te Amsterdam, en waren met een zolderschuit naar Spaarrdam vervoerd.Bekl. hadden de 3 zakken in de schuur gezet, en Maas had ze 14.50 gegeven. Deze getuige ontkende, dat er tevoren met de bo" klaagden een afspraak was gemaakt. Beklaagden waren dronken, zeigetpi- er hij was bang voor zeda j ze t gegeven De ambtenaar van het O. fti waa VV(J» den get. alvast, dat hij hem wei geiegenheiu zou geven, zich voor de rechtbank nader te verantwoorden, zoo weinig geloofde het O.M. van het verhaal! De vrouw van Maas deed een verhaal in den zelfden geest. Getuige de Jong, veldwachter, zeide, dat in Spaarndam ook over gesproken wordt, dat Maas en Cornelissen wel eens meer opkoopen. De ambtenaar van het O. M. achtte den dief stal bewezen; niet echter het ook ten laste ge legde feit, van de opening der staldeuren met een valsehen sleutel. Tegen R. eisehte het O. M. 9 maanden, en tegen M. 1 jaar. Het achtte zich niet in staat, de getuigen M. en O. wegens meineed te vervolgen, doch stelde zich voor, beiden nader voor de Rechtbank te dagvaarden wegens medeplichtigheid. Het meende, dat de diefstal door deze getuigen was uitgelokt. De verdediger, Mr. Toulon va,n der Koog, vroeg clementie voor de bekl., in aan merking genomen hun volmondige bekente nis; zonder deze zouden de feiten veel moeilij ker te bewijzen zijn geweest. Met een krnik geslagen. In een driftigen bui, heeft zekere Z„ te Heemstede een jongeman, met wie hij „kwestie" had en die hem een leelijk woord had toegevoegd, met 'n tinnen kruik op het achterhoofd geslagen, waardoor 'n bloedende wonde ontstond. Voor deze mishandeling eisehte de ambtenaar 25 boete. Bekl. vond het nogal veel. Daarna pauze. Hedenmiddag zou behandeld worden een zaak van auterswet-overtreding, waarin o,m. de schrijver Marcellus Emants als getuige op trad'.. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd 7 Dec.: G. H. N. Germans en A. de Klerk J. Verhagen en H. J. Toom J. A. Hoedeman en C. H. Berendes 6 Dec.: J. J. v. Eerden en G. E. v. d. Pol. Getrouwd 7 Dee: J. de Vries met A. A. v. d. Riet B. J. Paasman met A. H. T. Zuren donk A. Colijn met C. W. H. v. Heulen. Geboren 5. Dee.: z. van J. M. Terpoorten- Schoo6 z. van A. W. v. d. Boom-Terburg 6 Dec.: z. van J. M. Woudenberg-Jonker z. van M. M. Kotten-Heinsbergen z. vai J. J. M. Mui-Westdorp d. van M. C. v, Eekelen-Smael. Overleden 6 Dec.: A. O. Fleischauer vr., 8f jr., Rozestraat B. Hagebout-Redeker 67 jr. Koolsteeg A. M. Warmenhoven-Cam.' maart 64 jr., Kamperlaan. BINNENLAND. LEVENSVERZEKERING „PIETAS." Men meldt ons uit Utrecht dat in de heden middag gehouden vergadering voorgesteld en besloten werd de geheele maatschappij Piëtas in eigendom te doen overgaan aan de levensverzekering Mij. „Utrecht." W. CHR. Haarlem. De kwestie is thana, ineenen wij, voldoende toegelicht. Het lijkt ons dus 't beste, de discussie te sluiten. ZAANDAM. Raadsvergadering. Hoofdzakelijk in ver band met het kolen vraagstuk, kwam de raad gisteravond bijeen. Van de ingekomen stukken noemen wij dé adhaesie-adressen der Maria-vereeniging en van de afd. Zaandam van het Kruisverbond in zake het adres der Gereformeerde Ver. tot drankbestrijding, om te geraken tot een ver* vreegd sluitingsuur der café's en tot beper king der muziekvergunningen. Omtrent déj muziekv er loven hebben wij b©t besluit-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2