NIEUWE mARL. COURANT hl VERHEVENER VEE. P. J. JANSSEN feuilleton BmuEm KLEIN GEDOE. HE C§©ÜL©G ilUITEi^LJU^IP Donderdag 7 December. - Tweede Blad ANEGANG hk. Warmoesstp. ENORME SORTEERING VACHTtN en TOCHTDEKNS. VERSPREIDE BERICHTEN Berichten in drie regels. MIJNEN. Het (eervol) ontslag aan den directeur der Schotensche gasfabriek vestigt weer eens de aan dacht op het naburig Schoten. Wij willen hier allerminst de handelwijze van den hoofdambtenaar vergoelijken of in bescher ming nemen; den Schotenschen Raad laken om het ontslag, dat den directeur werd gegeven; maar het is toch goed om deze zaak ook al om de vele en onjuiste praatjes, die er loopen even in het juiste licht te bezien en tot ware proporties terug te brengen en er eenige be schouwingen aan vast te knoopen. De reden van het ontslag is dan dat de directeur van het deposito der gasfabriek bij eene bankinstelling hier ter stede een bedrag van zes honderd guiden heeft opgenomen en dit heeft aangewend voor eigen georuik, met het doel dit bedrag natuurlijk weed te restitueeren. Van dief stal, benadeeling der gemeente is dus in de verste verte geen sprake geweest. En hoe weinig dit de bedoeling van den hoofdambtenaar was, blijkt wel hieruit, dat hij absoluut geen moeite gedaan heeft om óp eenigerlei wijze den stand van zaken te verbergen, terwijl toch elk oogenblik van den dag het opnemen der f 600 bij eventueele na vraag kon blijken. Dadelijk ook, bij ondervraging, bekende hij volmondig het geld te hebben opge nomen. De groote fout van den directeur is, dat hij zich meer koopman gevoelde dan ambtenaar en dat is, in de gegeven omstandigheden, een zeer groote fout. Maar in dit licht bezien, verschijnt de zaak toch eenigszins in een ander licht dan wat de volksmond er van maakt. Waarop wij echter, naar aanleiding van deze historie, de aandacht wel even wilden vestigen, is het kleine, peuterige gedoe, dat in Schoten schering en inslag is. Het is eigenlijk te walgelijk om er zich mede bezig te houden en genoeg eer wordt er aan bewezen met een verachtend schouderophalen. Doch misschien kunnen deze enkele regels er toe bijdragen om in het kleinsteedsche Schoten een frisschere atmosfeer te scheppen. Wij bedoelen: het verklikkerssysteem, dat in Schoien hoogtij viert; de nijdasserige naijver tus- schen verschillende burgers onderling, die geen slachtoffer ontziet. Men begrijpe ons wel. Aan de appreciatie der kwestie met den gasdirecteur doet het niets af of toe. Het geval is voor ons alleen een aanleiding om aan de Haarlemsche ingezetenen en de bur gers in en om Schoten te laten weten met welke kleine middelen in Schoten gewerkt wordt om tnedemenschen te nekken. Zijn verklikkers in 't algemeen al verachtens- waardige wezens, erger wordt hun bedrijf, wan neer het in dienst gesteld wordt van politieke doeleinden. Maar wie in dit geval het meest te laken zijn: óf de overbrengers ófwel de raads leden, die zulke lieden met een lach en een han- denwrijven ontvangen, wij laten het oordeel gaarne aan de lezers. En zoo is klaarblijkelijk de stand van zaken m Daar zijn menschen, die de oneervolle taak op zich nemen om superieuren in hun doen en laten te bespieden, de overtredingen van collega's met uur en data aan te teekenen en daar zijn ook blijkbaar raadsleden, die een gewillig oor leenen aan confidenties van dezen aard, hen door deze verklikkers aangebracht. In plaats van dan de onregelmatigheden ter bevoegder plaatse te bren gen ter onderzoek, komen die met „onthullingen" in den Raad en rusten niet voordat het slacht offer is afgemaakt. Aldus pogen zij waarschijn lijk hun oppervlakkige kennis en hun onbe kwaamheid als raadslid onder den schijn van activiteit te verbergen. Eerst was het kantoor van den gemeente-ont vanger het middelpunt vanwaar allerlei pietlut tigheden aan raadsleden werden overgebriefd; nu is het de gasfabriek. Wanneer dit terrein is afgegraasd, komen zeker reiniging en andere tak ken van dienst aan de beurt. Het wachten is maar op iemand, die voor overbrenger dienst wil doen. Hij is zeker van een gunstig onthaal. Waarlijk, het is een onwaardig gedoe. En ook de gasdirec.eur moet zoo het slachtoffer van ver klikkers geworden zijn. Een staaltje hoe de partijhaat hier in persoon lijken haat overslaat is wel het volgende. Het zoontje van een socialistisch raadslid werd we gens oneerlijkheid uit een betrekking ontslagen, ten der vooraanstaande leiders van de tegen partij, anders een uitermate flegmatiek persoon, '•vist zijn vreugde hierover niet beter te uiten dan te dansen van pleizier om het ongeluk, den vader overkomen. Ziedaar, waartoe de partijhaat hier leidt. 12) FELICIA CURTIS. „Welken titel heeft het boek?" vroeg Mrs. /ïtzgorald, hare cogen bleven op het schoo- te gelaat gevestigd, dat over het'boek ge- <K)gen was. Denis gaf haar het boek en zjj jas ^et volgende in rood© en zwarte letters ge- K"'. h re ven „A Treatyse on ye Religious Lyfe: being A. Settynge Por The of ye Meanynge Mnd Signification of Vocation. (Eon© verhandeling over het religieus© le ien: zijnde een© uiteenzetting van de bo wling en de beteekenis der roeping) HOOFDSTUK Xry De Kerstdagen naderden; Denis ontving tet geschenk van de beeltenis zijner moo ter dit maakte den jongeling overgel ukkig! „O wat ben ik blij met deze schilderij1, At hij uit, nu moeten wij er eene goede Waats voor zoeken zelfs Tabby mocht woordje meespreker, Hadden wij ongelijk met hierboven te spreken van klein gedoe? Is het niet onwaardig om alzoo een strijd te voeren? Moge het misselijk systeem, dat nu nog in Schoten in eere leeft, weldra een smadelijken dood sterven! Ons houde men ten goede den vinger op deze kankerwond te hebben gelegd. Misschien helpt het! Tot rust en genoegen der samenleving. X. DE ITALIAANSCHE PRE MIER AAN HET WOORD. Het Stefani-agentschap meldde gisteren uit Rome, dat de Italiansclie Kamer Dinsdag haar werk heeft hervat. In de opening-verga dering hield de minister-president Boselli ©en zeer lange redevoering, waarin hij o.m. zeide, dat de nationale eensgezindheid vooral gerioht was op verzekering van de overwinning aan Italië en de beschaving. Dat was het mandaat, zeido bij, dat het parlement ons gaf en zoo vatten wij het gevoelen op van het land, dat leeft en denkt met al zijn kinderen die dapper strijden, roemrijk overwinnen en heldhaftig sterven, van het land, dat met trots zijn altijd waakzamen koning ziet te midden van zijn legers, steeds gereed hen aan te moedigen, om het land, dat met luido stemmen roept om de vervulling der eisohen van Italië, het herstel van het volkenrecht en wedererkenning van«de beginselen van menachelijkhoid, die thans op barbaarsche wijze met voeten worden getreden. Na deze gewone inleiding besprak hij den al- gemeenen buitenlandsehen toestand, waarbij hij met nadruk deed uitkomen het aandeel dat Italië in den oorlog tot nog toe heeft gehad. Van hetgeen hij overigens zeide, mag het volgende als belangrijk worden aangestipt: ten eerste de mededeel ing-, dat bij de door Trepof bekend gemaakte overeenkomst over de Darda- nellen het bezit daarvan en van Konstantinopel inderdaad aan Rusland gewaarborgd ia; maar „met degelijke waarborgen voor de vrije vaart door de zeestraat"; dit is van belang, omdat de verschijning vanRusland aan de Middellandsche Zee voor Italië lang niet alleen voordeden medebrengtten tweede, dat Italië op de econo mische conferentie te Parijs geen bindende be loften gedaan heeft ten aanzien van de econo mische politiek na den oorlog; en ten derde, dat opnieuw Italië's verlangen is uitgesproken naar de door Slavische volkeren bewoonde oost kust der Adriatische Zee, waardoor derhalve erkend wordt, dat Italië als zijn belang het medebrengt het nationaliteitenbeginsel juist even goed met voeten treedt alsalle andere mogendheden, want die verzekering „van het recht der naburige Slavische rijken om zich te ontwikkelen," waarover Boselli sprak, zal toch de Serviërs al heel weinig gerust stellen. Na Rusand heeft dus nu ook Italië klaar en duidelijk het oorlogsdoel, waarom de strijd wordt gevoerd, de wereld medegedeeld. En zoo wel als Rusland beoogt ook Italië met zijn oor- logsvoerng een imperialistisch doel, een ver overingsoorlogsdoel te bereiken. Wanneer alle oorlogvoerende staten eens hun oorlogsdoel wereldkundig maakten en alle zou den dan blijken een veroveringsoorlog te voe ren, dan zou de wereld weten, dat.de oor log nog lang, zeer lang zoii duren.... Dit ia hetgeen de mededeelingen van Trepof en Boselli ons leeren. De Paus en de in Zwitserland geïnterneerde Fransclien. De correspondent van de „Croix" te Rome meldt: Z. Em. kardinaal Amette, aartsbis schop van Parijs, heeft lied en morgen, aan den II. Vader voorgesteld de hertogin van Anerstaedt, hare dochters en haar kleinzoon, Lcuis-Nicolas de Berthier-Blzy. De kleine jongen, voor den H. Vader neer geknield, bood hem een tryptiek, waarop de hand van -Pen 6öl(daat-kunste:naar op het voornaamste paneel het beeld van Jeanne d'Arc schilderde. Dit voorrecht kwam met reden toe aan een achterneef van Jeanne d'Arc, graaf de Ber- thier-Bizy, een afstammeling van Marie de Villelrenne, nicht van de Maagd v&n Dom~ rémy. Mevrouw de hertogin van Auerstaedt overhandigde vervolgens aan Zijne Heilig heid een album in wit marokijn, versierd met de wapens van den H. Vader, dat de twee duizend handteekeningen bevat van in Zwit serland, dank zij de Pauselijke bemiddel i:-fr gehuisveste militairen. Bencdictus XV constateerde, hij het door bladeren van het album, dat alle - treken van Frankrijk vertegenwoordigd waren in dit boekdeel, dat op liet Vaticaan zal blijven als een Gulden Boek der Fransehe dankbaar heid en schepte er behagen in te vernemen, hoe spontaan de onderteekenaars hun naam in het hoek hadden willen zetten. De Paus bezag de tryptiek, toonde zich geroerd over den ziele-addldiom, die deze eerste herinnering, welke hem van krijgsge vangenen bereikte, in het leven had geroe pen en vond met blijkbaar welbehagen het ontroerende woord terug, dat Hij zelf on- „Wij zijn niet rijk in familie-portretten, maar toch zou ik die slechte portretten, die afschuwelijk geschilderd zijn, in het vuur willen smijten." „Ook Sir Simon?" vroeg zijne moeder. „Zelfs Sir Simon, maar ik do© hem recht wedervaren met te zeggen, dat ik niet geloof, dat er de minste gelijkenis moet bestaan hebben tusschen hem en zijn portret. Zijne verontwaardigde ziel moet het den schiider lastig gemaakt hebben na zijnen dood redt de h andieeke n ing Niettegenstaande Denis de afwezigheid van Victoria toejuichte, deed het hem leed, dat deze zoo lang duurde. Het lange stilzwijgen viel hem zwaar te dragen. Had hij maar een gering teeken van leven van haar mogen ontvangen, hij zou zich gelukkig gevoeld heb ben. Eon der eersfe dagen na Nieuwjaar ver soheen Ralph Merton op the solitude. „Ik kom u de nieuwjaarsgroe en van mijne nicht brengen, zeide hij, tot niet gering© verwondering van Mrs. Fitzgerald. Ik heb don indruk gekregen, dat zij zeer verlangt naar huis ie toeren en haar landelijke leven te hervattenzij heeft nu een kijk gekregen op het stadsleven in zijn geheelen omvang, en dat is nuttig voor haar geweest. „Zal Miss Brent spoedig terugkeeren „Dat zal zijn de week vóór haar geboor tedag. Zij wordt dit •aar mondig en zaJ langs onder Zijn portret voor Mgr. Gheene- long geschreven had; Utinam renoventur geeta Dei per Francos. De H. Vader luisterde met vaderlijke ont roering naar de bijzonderheden omtrent de medewerking aan dit uitsluitend Fransehe kunstwerk: over den soldaat-architect die, voor deze gelegenheid, een zorgvuldig schil- der geworden was; over den soldaat-werk tuigkundige, die de zijpaneelen der tryptiek met zijden borduursel versierde; over aen luitenant die, met de twee overblijvende vin. geTS van zijn geschonden hand, toch had wil- len medewerken en den soldaat die, om het artistieke slot te versieren, de medaille schonk, die hij sedert het begin van den oor log gedragen had. „Ik zal deze dierbare her innering." zoo besloot de H. Vader, „m mh- ne particuliere appartementen bewaren, waar zich reeds verschillende andere afbeel dingen van Jeanne d'Arc bevinden." Benedictus XV uitte den wenseb, dat de zaak der Gelukzalige weldra tot de kanonl- eatie moge leiden en drukte de aanwezigen op bet hart, veel tot deze intentie te bidden. De recruteering der Geallieerden, De „Bataille" vestigt er de aandacht op, dat Frankrijk in de 27 maanden van den oor log bet record heeft geslagen in de recrutee ring in de landen der geallieerden. In Frank rijk komt één gemobiliseerde op zes inwo ners, in Engeland één bp tien, in Italië één op elf, in Rusland één op twintig, om te zwij gen van de Portugeezen, die nog op geen front te ontdekken zijn. Het blad conclu deert uit deze cijfers de ongelijkheid van de offers der bondgenooten, en meent, waar het bij allen gaat oon dezelfde en de groote be langen, dat eenheid van recruteering mag worden gevorderd. Maar zou het wel in één land zoozeer gaan om het eigenlijk volksbelang als in Frankrijk het geval is? Zou het wel in één land zoozeer gaan om het eigenlijke volksbestaan? De groote offers aan mensehentevens, welke deze moordende oorlog vraagt, kunnen toch wel door Frankrijk het allerminst ongestraft worden geibraeht. En toch is het dat arme Frankrijk, van wie de meeste offers aan jonge mensehenlevens worden en reeds zijn gevraagd. Altijd nog klachten over de prestaties der Engelsehe vloot In het Engelsehe parlement heeft Balfour beweerd, dat de vloot de verbindingen tus schen de basis en de in alle deelen van Europa strijdende legers verzekert. De „Na tion" van 11 Nov, vraag naar aanleiding van deze bewering; ,Js dit waar? De toe gangswegen, langs w'elke het uithoudings vermogen van Engeland wordt gevoed en onderhonden, zijn ernstig verstoord. Zooals do toestand thans is, gaat het hoven de kracht van de vloot, deze wegen te bescher men en zoolang dit een feit blijft, kan Bal four zich niet beroemen op buitengewone prestaties. Naar wij hopen zal Balfour, in geval de aanvallen der Duitsche torpedoja gers zioh mochten herhalen, zijn boute woor den waar maken: in zulke gevallen is het overigens beter, da geibeurtenieseil sfLte wachten en er zich op voor te bereiden, dan zich te verdiepen in profetieën. De grootste zorg echter baren de duikpootenaanvallien, Hoe staat het daarmede^ Welke maoht heeft Balfonr tot zijn beschikking om ze te ver hinderen en er definitief een einde aan te maken, zooals Lord Fisher met den eersten U-foootenoorlog deed. Dat is van vèr-gaande beteekenis!" Betoogingen te Rome tegen Z. H. den Paus. Volgens de „Köln. VoJkszLg." is achteraf be kend geworden, dat te Rome bij ontvangst van do doodstijding van Frans Jozef verwoede staat- tumulten uitbraken, waarbij „Weg met den Paus" werd geroepen. Dat was geschied omdat de Paus den stervenden vorst den Apos tolisch en zegen had toegezonden, en de 1 aus zijn leedwezen had betuigd aan de Oostemijk- scho regeering. N De Leoatad (een gedeelte van Rome) was door laudatormtroepen bezet. Driehonderd po- litle-agenten hadden een cordon gevormd om het gebouw d--a Giordano Brunovereeniging, terwijl de Foi' Ange ïka en de Ponto Sant Angelo dcor cavalerie waren afgezet. Rusland en zijn bondgenooten. De „Kölnisehe Zeitung" heeft een telegram uit Kopenhagen gekregen, volgens hetwelk het Russische blad ,,HjetsJ V£u) 20 November open lijk erkent, dat Stürmer als minister-president van Rusland ia gevallen, omdat hij ten gunste van den vrede had gewerkt. JStürmer zou ten slotte steun hebben gezocht bij de zoogenaamde vredespartij aan het hof en in den kring van de tot den vrede geneigde personen, die zioh rondom de Czarina had gevormd, en hij had getracht aan te sturen op een afzonderlijken vrede met Duitschland, om de reactionnaire kringen voor zich Vmnea en m«t hun hulp de reactionnaire party te versterken. Hij zou hardnekkig hebben gestreefd naar het opzij zetten van de Doem®' waarvan de meerderheid vóór het voortzetten van den oorlog was. Daal de kwestie in het testament van haar oom Brent, wie St. Hüarius zal bezitten, wor den opgelost, een mooi fortuin is daaraan ver bonden om de bezitting te onderhouden. Wordt dit aan Victoria toegedacht, dan komt er voor mijn broer voorloopig geen veran dering, maar valt het aan Elnid ten deel, dan zal haar man hot dadelijk willen betrek ken." „Zal degene, aan wien het wordt toege dacht er onmiddellijk bezit van kunnen ne men?" „Ik denk, dat er meerdere feesten zullen gegeven worden bij hare meerderjarigheid^ en ik verondersiel dat, men zal wachten, tot deze afgcloojicn zijn, want het is mo gelijk, dat dan groote veranderingeen komen en de eigenares zal natuurlijk een woordje me© te spreken heb oen." „Het is een groote verantwoordelijkheid voor een jong meisje om deze taak op zich te nemen, zeide Mrs. Fitzgerald nadenkend." „Ik kan de taak maar al te goed, zeide Ralph Merton, al de moei lijk lieden, die voor de eigenares hieraan verbonden zijn, en zou hot zijn, dat zij deze niet wilde aanvaar den, dan wordt ik de erfgenaam volgens dat dwaze testament en deze gedachte al léén heeft mij reeds slapelaozo nachten en witte haren bezorgd." Zijne beide toehoorders lachten. JKv wat do g'iize haren betreft, die zou- had men echter zijn politiek doorzien en uit zijn ijveren voor den vrede met aucces een wapen tegen hem gesmeed. In verband met een ander punt van de Rus sische politiek en die van zijn bondgenooten, n.l. de overeenkomst betreffende het recht van Rusland op Konstantinopel en de Dardanellen, wijst de „Köln. Ztg." op een artikel in het En gelsehe arbeider,sbad „Labour Leader," waarin het- lid van het Engelsehe lagerhuis Snowden op 18 November schreef, dat duidelijk is ge bleken, dat de eenige dienst, welke Rusland tot dusver heeft bewezen, deze is, dat het Enge land in dezen verschrikkelijken oorlog heeft verwikkeld, welke aan Engeland circa een mil- lioen menschen en meer dan 3000 millioen pond sterling heeft gekost. De schrijver herinnert er aan, dat de Duit sche rijkskanselier onlangs had geconstateerd, dat volgens absoluut geloofwaardige inlichtin gen de Entente-mogendheden verleden jaar Rusland als winst beloofden: Konstantincpd, de beide oevers van den Bosporus en een gedeel te van het achterland in Klein-Azië. Wij heb ben het recht te weten of dit waar is. zegt Snowden en indien het zoo is, dan moet het volk beslissen, of het er mee wil voortgaan goed en bloed te offeren voor de Russische aanvals- politiek en voor het brengen van nog meer gebied onder het Russische despotisme. „De gewenschte inlichting heeft de schrijver thans van bevoegde zijde ontvangen," voegt de „Kölnisehe Zeitung" hieraan toe. JAPAN.* Groote afstanden in de draadlooze telegrafie. Het Japansche station voor daadlooze te legrafie Eunabashi neemt berichten op van het 5(500 zeemijlen verwijderde Duitsche sta tion te Nauen hij Berlijn en staat ook in ver binding met het bijna even ver gelegen sta tion Kahuku op de Sandwicheilanden. ZUID-AFRIKA. De dood van oud-president Steijn. Uit Bloemfontein wordt aan de Engelsehe pers geseind, dat de wijze, waarop ex-presi dent Steijn den dood vond, groote ontroering heeft gewekt. Hij was des morgens in de stad aangekomen om het jaarlijksehe con gres te openen van de oranje-vronwenveree- niging. Op het congres rees1 president Steijn zonder hulp van zijn zetel op en sprak de vergadering eenigeh tijd toe. Plotseling bracht hij de hand aan het hoofd, wankelde een oogenblik, en viel toen op den grond. Hij overleed, voordat geneeeskundige hulp ter plaatse was aangekomen. AMERIKA. Kapitein W. H. Jaques. t Naar de „Daily Chronicle" mededeelt, is ver leden week kapitein William Henry Jacques, gewezen Amerikaansch marineofficier, een der pioniers van den duikbootenbouw, op de Great Northern Railway te Hadley Wood dood op de lijn gevonden. Niemand heeft het ongeluk gezien, maai' er wordt verondersteld, dat hij bij zijn aan komst in Hadley Wood aan de verkeerde zijde ia t}j!frestant en op de spoorlijn viel, juist toen een goederentreifT^t"' kwant. Kapitein Jaques werd geborêniC Philadelphia iia 1848,.Hij werd opgelc.d aan de marine-acauc- mie en bleef 20 jaren in dienst der marine. In 1878 nam hij ontslag, teneinde zich te geven aan de vervaardiging van zware pantseringen in de groote fabrieken van Bethlehem Iron Cy, welke gedurende den fegenwoordigen oorlog zulke groote hoeveelheden munitie hebben geprodu ceerd. Kapitein Jaques voerde daar het hydrau lische smeden en samendrukken van zware mas sa's staal in en vond het hersmedingsproces uit. In 1897 werd hij president-commissaris van de 1 ïolland-Duikbooten-maatschappij, die zich bezig hield met het bouwen van de door James Hol land uitgevonden duikboot. Deze boot was het eerste werkelijk product van dit soort, en toen de duikboot in 1900 bij de Britsche marine werd ingevoerd, werd dit type gekozen. Kapitein Jaques heeft Engeland veelvuldig bezocht. De oudste en eenige burcht van Noot- wegen, Oestraat in de nabijheid van Trond- heim, is door den bliksem verwoest. Keizer Karei van Oostenrijk-Hongarijc heeft de Oostenrijksche bisschoppen ontvan gen evenals den vorst-bissehop van Breslau. In Frankrijk zullen behalve de vleesch- en vetlooze dagen, thans oek concert- en schooiwburglooze dagen worden ingevoerd. De gezondheidstoestand van den Belgi schen Kamer-president, Seliollaert, is nog steeds ernstig. Uit Poolsche bladen is op te maken, dat aartshertog Karei Stephanus van Oostenrijk tot regent van Polen zal worden verheven. Naar verluidt, zal de kroning van den Koning van Hongarije niet 30, maar 29 Dec. te Boedapest plaats hebben. Wu Ting Fang beeft verleden week den moeilijk to vindein zijn, merkte Mrs Fitz gerald op. Zijn de betrokkenen er van op do hoogte welke de voorwaaiden zijn der universeel© erfgename?" „Zij kennen do clausule niet, die er in vóórkomt, dat zij niet Katholiek mogen zijn on zelfs niet katholiek mogen worden. Zij weten alleen, dat zij zullen erven, maar dat er voorwaarden gesteld zijn Ralph Merton was echt spraakzaam en moe der en zoon vonden hem bizonder gezel lig. Hij vertelde hen van nieuwe boeken, die waren uitgekomen en 'dat hij er meer dere van had meegebracht naar St. Hilaiius hij vroeg hen, er eenige te mogen aan bieden. Hij vertéld© allerlei anecdotes en was echt op dreef. Wel verliet hij zijn gastvrouw en 'gast heer met het gevoel hun eenige aangena me uren bezorgd te hebben, maar toen hij naar St. Hilari us terugkeerde, was zijn ge- Hij zeide bij zichzelf: „er is toch iets wat deze twee hindert en ik kan niet be vroeden wat liet kan zijn." Ralph Merton had verteld ©n maar altijd verteld, cn toch had hij gevoeld, dat er een hinderpaal tusschen hen was. Zij deel den geheel in zijne gesprekken, zelfs bij Denis had hij iets ontwaard, wat een raadsel voor hom was en waar hij geene verklaring aan seven kon. en in tiaar oog was iets Het beheer op zien genomen van t Ohineesofc ministerie van buitenlandsche zaken, De Italiaansche schepen met meer da» 50 personen aan boord, zijn verplicht zich té voorzien van draadlooze telegrafie. Te Luik is overleden de Waalsche schrij ver Emile Gérard. Jarenlang was hij mede werker aan „La Meuse." Uit St. Petersburg wordt het overlijden bericht van den Russischen admiraal Avelan vroeger Russiseh-minister van marine. De Hongaarsche bladen hebben een Mij. opgericht, die 'n papierfabriek zal exploitee- ren voor vervaardiging van krantenpapier. De graaf van Rosetbery heeft in 't begin dezer week te Edinburg een gedenkteekeD onthuld voor Gladstone. Het Roemeensehe kabinet zal bij hel parlement een voorstel indienen, de oorlog» credieten met 300 millioen Lei te verhoogen De Grieksche consul te Nizza heeft zijn ontslag ingediend. De andere Grieksche con suls in Frankrijk zullen dit voorbeeld volgen. Te Parijs is overleden de markies de Breteuil, die in Frankrijk de meest intieme vriend was van wijlen .koning Edward VII. In heel Duitschland zal de bierproducln worden gebracht tot 25 pet. van 't in vredrs tijd gefabriceerde kwantum. Het eindresultaat van de 5de Duitsehv oorlogsleening bedroeg 208.665.880 Mark waaronder 818.000 Mark van het slagveld Do Doema-commissie voor volksonder wijs heeft de wet tot invoering van den leer plicht in Rusland in beginsel aangenomen. De republ. afgevaardigde Cappa diende bij de Ital. Kamer 'n verzoek van 38 afgev. tot hot houden van een geheime zit.ing in Zwitserland hooft 'n politiek incident mei Turkije.wegens moord door 'n Turk op 'n chauf feur. Er is geen reden tot ongerustheid. In verband met den ingevoerden burger lijken dienstplicht, heeft de Keizer 'n kruis vcoi burgerlijke verdiensten in oorlogstijd ingesteld. INTERNEERINGSKAMP GAASTERLAND Ruim 1700 ongehuwde Belgische mi'itairen uit het kamp Gaasierland, worden nog dit jaar naar het kamp te Harderwijk ver plaatst. De gehuwden blijven voorloopig ii Gaasierland. HET WEGVOEREN DER BELGEN. De heer Duys heeft gisteren in do verga dering der Tweede Kamer verlof gevraagd, eenige vragen te mogen richten tot d n Mi nister van Buitenlandsche Zaken over de houding der Regeering in zake liet teg: n hun zin wegvoeren van Belgen uit hun land, Over dit verzoek zou heden worden besl.se. EEN NIEUW WETSONTWERP TOT WIJ ZIGING der successiewet. Medegedeeld kan worden, 'dat een nieuw wetsontwerp tot wijziging van de Successie wet bereids het departement Van Fin,-meien heeft verlaten. •Gedurende de maand Hdvèltiuèi 1 de Neder la ndscho kust aangetroffen 21 mij. nen, waarvan 16 van Eiigelsche.i vau Fransclien, 2 van Duitschen en 4 van on konden oorsprong. Hierdoor komt liet. totaal dor sedert het uitbreken van den oorlog aangetroffen mij nen op 1576, zijnde 912 van Engelschon, 64 van Franschen, 253 van Duitschen en 317 van onbekenden oorsprong. De oude truc. De juwelier D. A. Schmidt in d© Kal vers tr nat te Amsterdam is Maan dagavond op de bekende wijze opgelicht voor zes gouden horloges met kettingen, ter waar- do van 750. Telefonisch kreeg hij opdracht, deze horloges te bezorgen hij den lieer Sic kesz, Heerengracht 12. Ofschoon de heer Sic- kesz geen horloges besteld had, nam liij z-e toch in ontvangst, blijkbaar denkend aan een Sinterklaasverrassing. Even later werd hij opgescheld door iemand, die zeide, dat de hcrloges hij vergissing bij hem bezorgd wa ren en dat ze weer zouden worden afgehaald. Dit geschiedde; het slot laat zich denken. De heer Schmidt was het slachtoffer geworden van een oplichter. Jongen vermist. De 17-jarigo Felix Abraham Muller, sigarenmaker, wonende Vrolikstraat 771, te Amsterdam, heeft den 21n November 1916, te 8 uur yoorm. zijne woning verlaten, voorgevende in de nabij heid een boodschap te gaan doen, en is niet ternggekeei-d. Aangezien, voor zoover hekend niets is voorgevallen wat dit wegblijven zou kunnen verklaren, vermoedt men dat hem een ongeluk is overkomen. De hoofd-inspecteur van politie, Lure. Mui- derpoort te Amsterdam, verzoekt inlichtin gen. wat hem ongerust maakte. Zouden zij geld gebrek hebben? Neen, dat kon 't tóch niet zijn. Ralph was ontevreden, hij gevoelde zich mistroostig ©n ging naar zijn eigen kamor. Mr. Lewton-Whyte en de Squire waren openlijke tegenstanders geworden. Géén week ging er voorbij, zonder dat de Vicaris nieu we misbruiken van paapachen aard lie! bin nensluipen. Hij had een grafsteen op het graf van de vrouw van een rechtsgeleerde geplaatst met de paapsche inscriptie: „May she rest in peace." (Dat zij ruste in vrede). Waarop de Squire aan den Bisschop had ge schreven en deze door zijn secretaris op de gewone ontwijkende Wijze had geantwoord. Mr. Lewton-Whyte plaatste een crucifix bij1 een pilaar. De Squire schreef aan den bisschop. De vicaris sdond aan „het altaar," zooals hij het noemde, wanneer hij de ge meente toesprak. Mr. Brent schreef aan den bisschop. Do dignitaris dier anglicaansche Kerk ontving boekdeelen vol klachten in deze gedenkwaardig© jaren. Ralph Merton bemerkte dat zijne nicht Cor delia met verlangen naar het huwelijk van Enid uitzag, omdat zij dan van hare taak verlost zou worden om de meisjes overal te vergezellen. Zij was blij haar hart aan Mi'. Morten to kunnen luchten en hem hare zwa righeden meedeelen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5