DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Üuiiilt UUIIiH Enorme voorraad SLOBKOUSEN NASSAULAAM 49, HAARLEM P. W. TWEEHUIJSEN, DE OORLOG. BUITENLAND BINNENLAND l>êKTiiCi CèzjN TËLEilftHfillüiEÜ Barteljorisstraat 27. TELEFOON 1770. 4033 ¥an hedenmorgen Vrijdag 8 December 191© 4i«te Jaargang No 9208 Intercoimn. Telefoonnummers 1426 en 2741 Dit nummer bestaat uit twee biauen fc£Üs»T£ BL&ü. uvenais vorige jaren steiien wij ook nü weaer voor onze abonnts beschikoaar aeu pracn- tigen COMMUWlt-KALizHDtH van or. A. üercnx, tegen aen prijs van be Kaieriaers Kunnen argehaaid worden aan onze bureaux oï besieid woraen bij onze agenten. Uc AÜMilNiöï'KAiit:. hAAoLi-mdohc HLL^Atuti» N°. 2IÜ8 uE NiEUWE GROENTENVEILING. Gewone zittingen. Statenzaal „Prinsenhof" 9H uur Gemeen teraads-verordening. beperkt succes behaalde dat ruim een zevende deel der Kamer zich vóór de behandeling der vredesmotie uitsprak. VERSPREIDE BERICHTEN KORTE BERICHTEN DE BUIKBOOTEN AAN DE KUST VAN MADEIRA. DE GEVANGENHOUDING VAN" DEN METROPOLIET VAN LEMBE.RG. Berichten in drie regels. AARLEMSCHE COURANT ABONNEMENTSPRI39 t Pm «anwttta voor H.arlern en de agentschappen (kom eeaer ge«eente)/1.60; •oor ée overige piaatsen Nederland per post f 2,— per week voor Haarlem es de agoRtachoppen 0,1..*; afzonderlijke nummers f 0,15. -t PRIJS DER ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels f 0,75, iedere regel meer 0,15; buiieslaad gar lead Tlftri advertenliën in de rubriak nVraag ca Aanbod" vm 1k segda f 0.1 regel meer 0,10. Allo betalende abonné.i op dit Blad, in bet bezit van een Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor f 4000 bij levenslange ongeschiktheid tot f 500 bij overlijden, f 300 bij verlies van een hand of voet, f 250 bij verlies van een oog, f 125 bij verlies van een duim, I 75 bij breuk van een arm of been, f ÏOO bg verlies van een tvgsvinges. f 25 i verlies van een anderen vinger De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de „Hollandsche AlgemeeneVerzekeringsbank" te Schiedam. (De vóór I October 1911 uitgegeven polioses rijn niet De bedoeling is, zooals onze lezers weten, de ovemeüte groenten veiling' eventueel te slichten op het omangs zéér duur aange kochte terrein aan üe Pijlslaan, bij 't Schouw tje. JL»e groentenhandelaren en de coniniissio- naris in groenten zijn daarmede allesbehalve in hun schik. Onder üe bezwaren, die zij tegen deze ver plaatsing hebben, is o.m. dat de nieuwe vei ling zoo ver van de stad zal afleggen waarvoor de groentenhandelaren minder tijd «tullen hebben om hun klanten te bedienen; dat de ■veiling niet aan een groot water zal liggen, wat zij toch wenscheüjk achten; dat zij vrij "ver van het spoor (niet van de tramrails, maar dat is het 'm niet) af zijn; dat zij last zullen hebben van de electrisehe tram op de Leidsche Vaart, dat, omdat de veiling op die plaats komt, de tuinders uit het Noemen liever naar Beverwijk zullen gaan, dan zoo ver uit de buurt naar de Leidsche Veart enz. Verder bevalt hun ook de verhooging van 't marktgeld maar half. Alle bezwaren en be- zwaartjes tegen het toch goed bedoelde voor nemen van Haarlem's Raad. De groentenhandelaren willen liever aan 't Spaarne blijven en in de stud. De^ huidige markplaats zal ligplaats van Bus booten worden; zij willen dan iets verhuizen b.v. naar de Houtmarkt. Wat de Kaad besluiten zal, Weten wij niet. Maar, zouden wij willen vragen, is de aller beste oplossing nu niet dat de belangstellen den zelf de exploitatie van een groenteuvei- ling ter hand nemen? Zij kunnen dat veel goedkooper dan de gemeente en dan zijn zij baas in eigen huis, bepalen hun eigen contri butie. Kan het niet anders, welnu dan met steun der gemeente. Is dat geen overweging waardï AGENDA 9 DECEMBER Gebouw St. Bavo Smedestraat 23 OVERZICHT. Er worden van verschillende zijden allerlei bijzonderheden nog geseind over de inneming van Boekarest, waaruit als voornaamste feit blijkt, dat de Roemeniërs de geheele vesting zon der strijd hebben ontruimd om daarmede te voor komen, dat de stad aan beschieting zou bloot staan, De krachtige fortenstelling van Boekarest had dus eigenlijk voor de verdediging van het land in het minst geen waarde en het daaraan besteede kapitaal is dus gebleken weggegooid geld te zijn. Natuurlijk kon niet voorkomen worden, dat een groot aantal krijgsgevangenen en een aan zienlijke buit den vijand in handen viel. Het Oostenrijksche bericht deelt dan ook mede, dat de troepen van Von Falkenhayn den vorigen dag 106 Roemeensche officieren en 9100 man gevan gen hebben genomen. En behalve het verlies van de vesting Boekarest en haar voornaamste han delsplaatsen, hadden de Roemeniërs volgens liet Duitsche stafbericht op 6 December nog een verlies te boeken van een legerdivisie, die zich nog altijd aan de Alt had kunnen hand haven en nu met 8000 man en 26 kanonnen gedwongen werd zich over te geven. De Russische en Roemeensche troepen hebben in den loop van de laatste week bijna 30,000 man, veel kanonnen, machinegeweren, munitie, zwaar beladen spoortreinen en allerlei transport middelen in de handen van den overwinnaar moeten laten. Het Russische offensief in de Kar- paihen, dat intusschen tot staan is gebracht, is niet bij machte geweest om de ramp in Walachye te voorkomen. In het geheel hebben de Roeme niërs nu reeds 100,000 man aan gevangenen verloren, dus het zesde gedeelte van hun leger. De gezamenlijke verliezen der Russisch-Roemeen sche troepen op het 500 K.M. lange front in de Karpatiien en Walachye worden op 300,000 man geschat. En nog altijd wordt de opmarsch voortgezet en worden de Roemeniërs genoodzaakt in noord oostelijke richting terug te trekken. Dé Russische troepen, die den Roemeenschen linkervleugel ten zukien van Boekarest dekten, zijn, naar uit St. Peiersourg wordt gemeld, tengevolge van den val van Boekarest, eveneens ieruggeirokken. De ltaliaausche pers is zeer pessimistisch ge stemd over den toestand in Roemenië en acht de successen der centraien daar van groot belang. De Popoio d'ltalia vraagt zich af waarom Rus land zoo laat met zijn verlichtingsoffensief is begonnen, dat de Roemeensche hoofdstad feitelijk niet meer te redden viel. Het blad zoekt de ver klaring in de veronderstelling dat Rusland heeft gewacht op een hernieuwing van de beloften der gealliëerden inzake Konstantinopel en de zee engten. Men is nu in een kritiek stadium geko men, zegt het blad, en het wordt hoog tijd, zich voortaan te hoeden voor een herhaling van dwa lingen, treuzelen en oneenigheden ia de Entente. Uit Griekenland wordt de laatste dagen niet veel nieuws meer vernomen. Het laatste bericht is van de „Corriere della Sera" en zegt, dat in den ochtend van den 2en December 500 Fransche en Engelsche matrozen, de laaisten die er nog te Athene waren gebleven, de stad hebben verlaten. De Fransche en Engelsche agenten der politieke politie van Athene, werden in hechtenis genomen, de Fransche officieren, die waren aan gesteld bij het besiuur der post- en spoorwegen, daaruit verwijderd. Venezelistische couranten verschijnen niet meer. De koningsgeiinden blijken dus nu weer ia Athene de baas. Wel raadsel achtig! Men is in Engeland algemeen van meening, dat Lloyd George zal slagen in de vorming van een ministerie, met steun van liberalen en con servatieven en ook van de arbeiderspartij, aan welke hij, naar men verwacht, een ruimere ver tegenwoordiging in het ministerie zal geven. Men meent, dat Asquith en de voornaamste vroegere liberale ministers er de voorkeur aan zullen geven een vriendschappelijke oppositie te vormen. Het is waarschijnlijk, dat het nieuwe Kabinet, dat is het leidende college van het ministerie, uit niet meer dan 6 leden zal bestaan. Oorlog of vrede?.... Voor het eerst is het vredesvraagstuk officiéél in bespreking geweest in een der parlementen der oorlogvoerende na ties. De indieners der motie, welke de aanleiding was tot zulk een bespreking iu de Italiaansehe Kamer, hadden niet veel succes. De Kamer be sloot de behandeling der motie een half jaar uit te stellen en dus den oorlog voorioopig een half jaar voort te zetten. HET VREDESDEBAT IN DE ITALIAANSCHE KAMER. Na de rede van Boselli en het afdoen van eenige zaken, in verband met iiet binnenlaudsch bestuur, is in de Italiaansehe Kamer voorlezing gedaan van de resolutie der officiëele socialis ten, waarin de regeering wordt verzocht de ge- alliëerde regeeringen te wijzen op de dringende noodzakelijkheid om door bemiddeling van de Vereenigde Staten en andere neutrale staten een congres bijeen te roepen van gevolmachtigde ver tegenwoordigers van de oorlogvoerende mogend heden, ten einde, na schorsing vau de vijande lijkheden, het doel en de verschillende eischen van de strijdende partijen na te gaan, met het oog op een spoedige oplossing van het conflict en voor het heil van Europa. Gelijk men weet, vond deze motie ook sleun bij een deel der burgerlijke afgevaardigden en dit vooral zal ook aanleiding zijn geweest voor de regeering om ze reeds nu op de agenda te plaat sen, teneinde een besluit der Kamer tot verdaging der behandeling ervan te kunnen uitlokken. De minister-president had een gewichtige iaak te vervullen met, namens de regeering een derge lijk voorstel te doen, wijl hij moest trachten de partijen tot elkaar te brengen, hetgeen hem slechts voor een gedeelte is gelukt. Vooral koes terde de regeering de vrees, dat men de afwij zing van de motie als een beperking der vrijheid van spreken zou betitelen en daarom dan ook verzekerde Boselli, dat dit allerminst de bedoe ling der regeering was; maar zeide hij de behandeling dezer resolutie zou noodzakelij kerwijze leiden tot een stemming, welke op dit oogenblik ongelegen zou zijn, daar de Kamer evenmin voor een voorbarigen en onzekeren vrede zou kunnen stemmen als tegen den vrede. De beginselen, in de resolutie neergelegd, zoo vervolgde hij, vèrdienen ongetwijfeld lof, maar wij weten niet of die beginselen worden erkend en onderschreven door de centrale mogendheden. Bovendien moet zelfs elke schaduw van een ver moeden vermeden worden, dat Italië een afzon derlijken vrede zou wilien. Wij zijn volkomen eensgezind in onze wenschen met onze gealliëer den. De Kamer moet geen wensch uiten, waar door in het minst de strijdlust van onze troepen of de geestkracht van ons land zou kunnen ver minderd worden. Op die wijze kan de overwin ning verhaast worden, hetgeen beteekent de be spoediging van den vrede. Alleen op die wijze zal de vrede duurzaam zij» en zat Italië zich het meesterschap verzekeren over al zijn land- en zeegebied; alleen op die wijze zal de politieke toestand van Europa werkelijk stevig zijn, daar hij dan niet op verdragen, maar op het nationa- liteitenbegmsel berust. De ZEGE moet ons den vrede waarborgen. loen op deze wijze het vertrouwen op de over winning weer was opgewekt, waagde Boselli 't, het regeeringsvoorstel te doen om, indien de indiening van de resolutie zou worden gehand haafd, cie debatten er over.... 6 maanden uit te stellen. De vrijheid van spreken over de motie, welke de regeering allerminst wenschte te beperken, zou dus toch voor den duur van een half jaar aan de Kamer worden ontnomen en daarmee waren de afgevaardigden Turati en Treves, beiden ge neraals in het leger, het niet eens; zij drongen derhalve op onmiddellijke behandeling aan. Maar het hart van den gereformeerden socialist Marchesano was door de rede van den premier gewonnen en Marchesano verklaarde het verda- gingsvoorstel der regeering te zullen steunen, wijl, volgens zijn opvatting, de resolutie gericht is tegen de nationale weerstandskracht, en hier toe mocht toch de Italiaansehe Kamer zich niet leenen. Bij de hoofdelijke stemming, welke nu volgde, werd de behandeling van de resolutie met 293 tegen 47 stemmen voor zes maanden, overeen- stekf v00rs'el van de regeering, uitge- Het vredesdebat is hiermede voorioopig op de lange baan geschoven. Kenmerkend is echfer en dit bewijst tevens, dat Boselli slechts een De positie des Pausen tijdens het wereld conflict. Kardinaal Almaraz, aartsbisschop van Se- villa, heeft aan de „Epoca" een mededeeling gezonden ter rectificatie van een bericht, door genoemd blad gepubliceerd betreffende den toe stand des Pausen te Rome. In bedoeld schrijven zegt de kardinaal„dat de Katholieken van Spanje hun gebeden ten hemel moeten zenden, opdat Benedietus XV in alle vrijheid te Rome zal kunnen blijven vertoeven." Een waarschuwing voor de kleine staten. Da „Berner Tagiwacht" schrijft onder den titel; „De verplettering van Roemenië en an dere zaken": Het lot van Roemenië bewijst opnieuw onwederlegbaar de militaire onmacht der kleine mogendheden en kan in dit opzicht tot waarschuwend voorbeeld strekken aan alle personen in de overige kleine landen, die tot oorlog ophitsen. Po Roemeniërs hebben zich als kanonnenvleesch laten gebruiken en zij heb ben het noodlot aan zichzelf te danken, doordat hun leidende personen aan grootheidswaanzin gejeden hebben. Deze meenden, dat het oogen blik gekomen was, om oen soort veroveringspo litiek te gaan voeren, terwijl zij zelfs in de \erste verte niet over do militaire en technische krachten konden beschikken, die in den legen- woordigen strijd tusschen de imperialistische groote mogendheden meer dan ooit volstrekt noodzakelijk zijn. De handelsduikboot „Bremen." Naar aanleiding vaa vele geruchten over het lot van de handclsdinkboot „Bremen" heeft do „Köln. Ztg."zich gewend tot Dr. A. Lohmann, directeur van de Deutsche Ozean-Reederei te Bremen, am inlichtingen ever het lot van de „Bremen." Dr. Lohmann zeide- „De talrijke aanvragen door de Duitsche bladen tot mij gericht over de „Bremen", bewijzen de groot» dcelnem ng van Lu Is •h- land tnet de lofgsvaben der h.indelsduikboo- ten. Hen even krachtige belangstelling, hoe wel ujt andere oorzaak voortvloeiend, heerscht bij den vijand, die aan de berichten over het .uitblijven van do „Bremen" alle moge lijke geruchten knoopt. D© „Bremen" zou in Amerika getorpedeerd zijn, volgens hot oene bericht, en volgens het andere zou zij opgebracht zijn en te Dover liggen. Al zul ke berichten zijn onjuist; ze moeten slechts dienen, om ons aan het spreken te bren gen. Dat zal echter te vergeefscli zijn. „Onzen Duitschen medeburgers wil ik ech ter mededeelen, dat de Deutsche Ozean-Ree- derei slechts berichten publiceert omtrent die aankomst van onze duikl-oo.ea hier en daar. Allo andere berichten zijn niet van ons af komstig. Ik twijfel er niet aan, of iedere Duitscher zal de redenon voor die houding begrijpen en zich dus ook niet verwonderen, wanneer wij zelfs 'de nux»t wilde geruch ten niet tegenspreken. Do „Köln. Zgt:" teekent hierbij aan: Do Bremen" moe- dus door een of andere oorzaak genoodzaakt 'geweest zijn naar de haven terug te koeren of is vergaan. Is dit laatste het geval, dan is het te betreuren, maar niet te verwanderen. De duikbooten zijn op zee, behalve aan de oorlogsgevaren, ook blootgesteld aan da elementen. Én daar tij dens de reis van do „Bremen" zware stor men hebben geheerscht, is het mogelijk, dat de „Bremen" averij opgeloopen heeft en ge zonken is." AntwerpenBoekarest. De vestingen van Boekarest zijn gebouwd door denzelfden vestingbouwkundige die Ant werpen versterkt heeft. In 18S3 had de Roe meensche regeering den Belgischen generaal Brialmont ontboden, en Brialmont reisde door Roemenië en ontwerp do vestingen langs de grenzen en rondom Boekarest, Zijn werkzaam heid gaf echter aanleiding tot een politiek inci dent. Oostenrijk zag er een blijk van vijande lijke gezindheid in, en drong aan op Brialmont's ontslag. De Belgische generaal keerde daarom naar zijn vaderland terug, maar hij bleef in relatie met de Roemeensche regeering en gaf den stoot tot vergelijkingsproeven met een Pranschen en een Dnitschen pantsertoren, proe ven, die in 1885 en '86 in de buurt van Boeka rest, genomen werden. Onmiddellijk daarop be gon men met den bouw van den vestinggordel, die tot 1896 voortgezet werd, en wel in hoofd zaak volgens het eersto ontwerp van Brialmont, dat van 1883. De gordel, die 75 K.M. lengte heeft, is met draaibare pantserkoepels van Fran sche constructie (248 geschuts- en 54 waar nemingspantsers) uitgerust. Brialmont heeft dus niet veel succes gehad!... Amerika cn de oorlog. Het Berlijnsche Wolff-bureau ontvangt van zijnen correspondent te Washington een draad loos bericht, waarin hij het vermoeden uit spreekt., dat Wilson en zijn kabinet zich verzet ten zullen tegen een uitvoerverbod van levens middelen. Daartegen zal in het Huis van Afgevaardig den een wetsvoorstel van Fitzgerald worden ingediend, dat hetzelfde doel beoogt. In zijne motiveering zegt hü, dat zulk een verbod het werkzaamste wapen tegen Engelands eigen machtig optreden in zake do zwarte lijsten enz. zou zijn, krachtiger dan maandenlange diplo matieke vertoogen. Bovendien zijn de prijzen van levensmiddelen in het land zelf zoodanig gestegen, dat honderdduizenden burgers daar onder li/den. Daar er in Amerika geen wette lijk vastgestelde maximumprijzen bestaan, wordt het voedsel schrikbarend duur. Vrede9temmen. Naar de „Köln. Ztg." uit Kopenhagen verneemt, is de Deonsche Vredes- vereeniging van plan tegen Kerstmis in heel Denemarken vergaderingen te beleggen. Zij heeft 3000 andere vereenigingen verzocht, haar werk te steuDen. Ook in andere bijeenkomsten hoopt men, zal in de Kerstweek aan het ver langen naar vrede uitdrukking worden gegeven. Uit Griekenland. Naar de „Matin" verneemt, is de Griekacho regeering weer meester van telefoon en telegraaf en heeft de Fransche cen suur haar bezigheid neergelegd. Te Athene be vinden zich nog slechts geringe strijdkrachten der Entente, terwijl de gezantschapsgebouwen door do geallieerden troepen worden bewaakt, Vermoedelijke gratie voor Ierscho gevange nen. Naar de „Daily News" bericht zullen de Sinn Eeiners die na den opstand in Ierland ge vangen zijn genomen, doch nog niet terecht stonden, binnenkort gratie krijgen en in vrij heid gesteld worden. De hoeveelste?Naar het Russische blad „Rjetsj" meldt, heeft dezer dagen te St. Pe tersburg een ontploffing in een munitiefabriek plaats gehad. Op het moment van de ontplof fing waren er in de fabriek ongeveer 1U0Ü mensohen werkzaam, die waarschijnlijk allen gedood werden. De fabriek moet totaal vernield zijn. De ontploffing to Archangel. Volgens een Keuter-bericht uit New-York heeft de handels- attaché van het Russische gezantschap to W as- hington op het politiebureau aldanr aangifte ervan gedaan, dat de ontploffing 111 naven van Archangel veroorzaakt is door bommen, die in do lading van een schip verbolgen zyn, vóórdat dit uit Amerika vertrokken was. Een zekere Samuel Gatster te Brooklyn weid, onder do beschuldiging dat hij in deze aangelegenheid verwikkeld is, gevangen genomen. LISSABON, 6 Dec. Er wordt melding ge maakt van een nieuwen aanval door duikbooten. Bizonderheden zijn niet bekend. Het 't eersto vermelde bombardement was vooral gericht tegen het station van den En- gclschen onderzeuschen kabel en andere open bare gebouwen. Blijkens officieel bericht van Madeira zijn 34 menschen gedood. Onder de slachtoffers z.ijn Portugecscho matrozen. De duikbooten bescho ten de kust gedurende 2 uren. Zij brachten al leen achado toe aan het Fransche schip „Kan- guroo." Het Engelsche s.s. „Dacia" werd getor pedeerd. DE POLITIEKE TOESTAND IN ENGELAND. LONDEN, 7 Doe. Officieel wordt bekend ge maakt dat Lloyd George vanavond in audiëntie door den Koning is ontvangen en 's Ivonings aanbod van hot ambt van eerstc-minister er minister van financiën heeft aangenomen en zijn benoeming aanvaard. Hieruit blijkt dat Lloyd George er in geslaagd is een ministerie te vormen. LONDEN, 7 Deo. Officieel wordt bekend ge maakt dat de Arbeiderspartij besloten heeft deel te nemen aan de nieuwe regeering. Ook heeft de Arbeiderspartij de verwachting uitge sproken dat de regeering het Iereche vraagstuk zal trachten te regelen. HET LAGERHUIS TOT 12 DECEMBER VERDAAGD. LONDEN, 7 Dec. Het Lagerhuis k wam hed-en voor een formeele zitting bijeen, doch er was een groote opkomst van leden. Er waren 26 ministers aanwezig. Zonder debat werd het Huis tot 12 dezer verdaagd. ZESTIEN SCHEPEN MET MUNITIE GEZONKEN. BERLIJN, 8 Dec. (Part.) Uit Stockholm wordt bericht dat de laatste weken, in de Noor delijke IJszee door de Duitsche duikbooten 16 met munitie beladen voor Rusland bestemde stoombooten in den grond zijn geboord STOCKHOLM, 8 Deo. (Part.) Het blad „Dziennik Kijowski" verneemt uit St. Peters burg, dat, volgens bericht uit Russisch kerke lijke kringen, de in het klooster van Suzdal ge vangen gehouden metropoliet van Lemberg Szeptyoki, naar een ander klooster in het Zui den vau Rusland gebracht ia geworden, om reden dat zijn gezondheidstoestand ia achteruit gegaan. De scherpe bewaking, waaraan de me tropoliet tot dusver was onderworpen, zal ver zacht worden. ITALIË. Het openbaar Consistorie. Gistermorgen is, naar de Komeinsche oorres pondent van de „Mb." eoint, het openbaar con sistorie gehouden, waarin Z. H. de Paus den nieuwen kardinalen den hoed opgezet heeft. Tegenwoordig waren het diplomatieke corps, do adel, 1 alrijke genoodigden en op de speciale tribune de vertegenwoordigers van de orde van Malta. Om kwart over negen legden de nieuwe kar dinalen in de Sixtünsche kapel in tegenwoor digheid van de kardinalen, de generaals van de orden en de kanselarij den eed af. Vervolgens werd de stoet gevormd, Z. H. de Paus was iu do sedia gostatoria gezeten en werd toegejuicht. Nadat Z. H. op den troon plaats genomen had, leidden twee kardinaal-diakens de nieuwe kardinalen in de zaal binnen, waar de Paus huL volgens het gewone ceremonieel den kardinaals hoed opzette. Vervolgens gaf Hij den zegen eD keerde naar Zijn vertrekken terug. De kardinalen begaven zich naar de Sixtijn- sclie kapel voor de orationes super creatos car- dinales. In een geheim consistorie sloot en opende d& Paus hun dan den mond. Vervolgens werd-eD verscheidene bisschoppen benoemd. Op verzoek van Bosolli, trok de afgevaar digde Cappa zijn voorstel tot 't houden van een geheime zitting der Italiaansehe Kamer in. olgens de „Corriere della Sera" hebben de katoenarbeiders te Turijn de algemeene sta- king afgekondigd. 6000 werklieden staken. Naar aanleiding van het spoorweg-onge luk bij Boedapest is de stationchef Wendeliu Muller in hechtenis genomen. In 't Lagerhuis hoeft Cecil verklaard, dat do Britsehe regeering reden heeft te gelooven, dat de N. O. T. haar verplicht! ngen nakomt. Te Nantes (Frankrijk) is, 68 j. oud, over leden de bekende Katholieke graaf du Breil en Pontbriand. Hij was raadsheer en senator. De Fransche torpedojager „Yatagan" (310 ton) is bij Dieppe gezonken na aanvaring met een Engelseh transportschip. Zondagnacht heeft 't, blijkens de Engelscht bladen, te Londen hard gevroren en in 't noor den van Engeland is sneeuw gevallen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. ing. d. datum, waarop, hij zij ms. betr. aanvaardt, benoemd tot leeraar aau dc Eijkslandbouwwersehool te Goes A. Hofstra, Wester voort; is ing. 18 Dec. aan D. barou Mackay, op verzoek, eervol ontslag verleend als buix ge mees ter van Voorburg;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1