BERICHTEN UIT DE ZAANSTREEK UIT DE PROVINCIE HET VERKEER MET ENGELAND. UIT ONZE VQïUGE OPLAAA VAN ONZE RECM 113ANK la ing. 1 Jan., benoemd tot Ieeraar 's-Eijks veeartsenijschool dr. W. H. Keesom, be Leiden zijn benoemd tot burgemeester: jhr. J. 0. Mollerus, van Noorddijk; A. 0. van Waes van Zuiddorpe zijn (her)benoemd tot burgemeester: ing. 21 Dec. van Eindhoven, P. H. van Mens; ing. 31 Dec. van Leende, J. Vogels (secre. Zou de vrede toch nader zijn dan wij ge neigd zijn te vermoeden? Dat er meer aan gedacht wordt, dan tot dusver, moge blijken uit het opmerkelijke feit, dat dezer dagen een zeilscheepje onder Nederlandsche vlag werd opgenomen om tusschen 15 en 30 December een lading in te nemen van Londen naar ons land. En op zijn charter werd aangeteekend dier gemeente); ing. 17 Dec. van Gameren, dat dit zou komen te vervallen, wanneer in i. do .Ridder; ing. 20 Dec. van Brandwijk, Molenaarsgraaf en Wijngaarden, H. H. van Ier Hoeven (secr. der gem. Wijngaarden.) DE „KONINGIN REGENTES." De drie te Zeebrugge achtergebleven per sonen van de „Koningin Regentes" weiden gisterenavond te Vlissingen verwacht. Zij zijn 1.1. Dinsdag vrijgelaten. TWEEDE KAMERVERKIEZING-TIEL. Bij de gisteren in het kiesdistrict Tie\ gehouden stemming voor de vacature-wijlen nr. M. Tydeman in de Tweede Kamer, zijn uitgebracht 5522 geldige stemmen (aantal kie- :ers 7451). Hiervan verkregen de heeren J. Beelaerts van Blokland (anti-rev.) 1594, mr. H. C. Dresselhuys (vrij lib.) 2o00, L. M. Hermans (S. D. A. P.) 1054, A. G. A. van fiappard 74 stemmen, zoodat gekozen is nm H. C. Dresselhuys. DE NIEUWE AMERIKAANSCHE GEZANT. Tot opvolger van den heer Henry van Dyke zal waarschijnlijk worden benoemd de heer J. W. Garret, die vijftien jaren geleden le secretaris der Amerikaansche legatie bij die periode een einde mocht komen aan de vijandelijkheden. Dat dit in Engeland werd gestipuleerd geeft wel te denken. In elk geval mag er uit worden afgeleid, dat men ook daar een einde van den oorlog thans niet zoo onmoge lijk acht, als in de pers gemeenlijk wordt aangegeven. De noodlottige brand te Rotterdam. De 4-jarige Leendert Klip, die Woensdagavond met ernstige brandwonden naar het zie kenhuis is gebracht, is, meldt de „N. E. Ct.," in den loop van den nacht overleden. Dis is het derde slachtoffer van den brand op de Nieuwe Markt aldaar. De toestand van Catharina Klip, een meis je van 8 maanden, en van den 75-jarigen U. A. Organist, die eveneens in het ziekenhuis opgenomen werden, is niet ongunstig; voor- loopig bestaat er geen gevaar voor hun le ven. Witte boonen-kanket. Men schrijft aan het „Alg. Hbld.": In de provincie Gelderland zijn in de laat ste weken voor St. Nicolaa? groote hoeveel heden witte boonen opgekocht. Voor de uit liet Nederlandsche hof is geweest, bestemd gedopte boonen betaalde men 100 tot 120 gul- om te worden benoemd tot gezant der Ver- Staten van Amerika te 's-Gravenhage, ter vervanging van den heer Henry van Dyke. UITVOER VAN SCHAPENVLEESCH. Naar de „Vee- en Vleeschhandel" meldt, zijn in de dagen van 20 tot 30 November te 's Hoek van Holland ongeveer 3200 schapen en lammeren voor uitvoer naar Engeland geslacht. Deze dieren waren alle afkomstig uit Noord- en Zuid-Holland. De eerstvolgende gelegenheid voor verzen ding van stukken naar én over Engeland, is bepaald op Zaterdag 9 dezer. KOLENNOOD. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan de inspecteurs der arbeids inspecties machtiging verleend, om, waar zulks 'gewenacht wordt, de rusttijden van jeugdige arbeiders, arbeidsters en vrouwen, wegens de 8teenkolenschaarschte, te ver-korten. De verplichte middagschaft van 1 li/2 uur, mag tot een half uur worden terugge bracht, terwijl deze schaft niet buiten de werkplaatsen behoeft te worden doorge bracht, Voor de maanden December en Januari mag de werktijd niet vroeger aanvangen dan te 7.30 's morgens, en in Februari niét vroe ger dan 7 uur v.m. Achtereen mag, niet langer dan 5 uur wor den gearbeid, en in een etmaal geen grooter aantal uren, dan tot heden placht te ge schieden. Deze regeling is slechts tot 1 Maart 1917 geldig. NED. AMBULANCE RUSLAND, De secretaris van de Ned. Ambulance in Rusland deelt mede dat bij het hoofdbestuur den per hectoliter. Naar men mededeelde, zouden deze peulvruchten de thans moeilijk te verkrijgen amandelen moeten vervangen voor de bereiding van het amandelpers. Wel licht heeft menigeen de ervaring reeds opge daan dat de vulling van de St. Nicolaas-ban- ketletter dit jaar eeniyszins taai was en zich moeilijker door de tanden liet verwerken dan anders. Onder den trein. Nader wordt gemeld: De Woensdag overreden man was de 50- jarige H. W. Scheepes, die gebrekkig liep. Hij bevond zich op den overweg en viel op de rails. Zijn vrouw wilde hem helpen op staan maar beiden werden door den Arnhem- schen sneltrein overreden. Staking. Te Hengelo is een actie-staking uitgebroken, waarbij 30 jonge werkers en werksters zijn betrokken. irjïf t—- - HAARLEM PERSONALLY Tot hoofdingeland van den polder Waal en Burg, Texel, is met algemeene stemmen ge kozen, dr. J. Timmer, alhtor. GEMEENTEZAKEN. Salaris-verhooging. B. en W. stellen voor de salarissen van den marktmeester H. van Dantzig en A. Klein de Groot te brengen resp. op f 900 en f 750, met terugwerkende kracht tot 1 Ja nuari 1916. RAADSVERGADERING. De gemeenteraad houdt eene vergadering bericht is ontvangen dat de zusters der am-1 op Zaterdag, 9 Decern oer 1916, des voor- bulance per stoomschip dat den 8sten De- middags ton 9Ya uur, in de Statenzaal (Prin- cember van Gothenburg naar Rotterdam ver trekt, zullen 'terugkeeren. DIENSTUREN DEPARTEMENTEN. Naar het „Vad." verneemt, wordt een wij ziging van de diensturen aan de Departe- ontwrichten tijd, heeft men, heeft de werk man, vooral recht op tegemoetkoming van de overheid. Dat is in abnormale tijden altijd gedaan en dus ook nu gewettigd, noodzake lijk. Hij wekte op dat de werklieden, als grootste belanghebbenden, allereerst zullen toezien op de richtige uitvoering der distri- butiewet, grondige klachten bij B. en W. zullen brengen en drong zelfs aan op 't vor men van commissies, die de buitensporigheden opsporen en aanbrengen. Toch moet men ook al weer niet te kieskeurig worden en wel bedenken hoe de toestand om ons heen is. Wij nebben, na allerlei phases te neb ben doorioopen in de levensmidde envoorzie- ning, nu de gereglementeerde voorziening; wij zouden nog een stap vei der kunnen ko men n.l. tot de rantsoeneering, zooals in Duitschland liet geval is. Een verbetering achtte spr. het dat nu de verantwoordelijk heid van den burgemees.er naar B. en W. dus verantwoordelijk aan den Raad is gebracht. Dan behandelde hij de techniek der dis tributie wet: de financieele bijdrage der ge meenten eu van het Rijk (resp. lyiu en 9/xO van net verschil); de voorz.ening enz. Gaf «enige voorwerpen aan, die spr. ook gaa.ne in de wei, zou opgenomen zen als: sn,,et, zooi- toer, Krompen, soda, chroorkark, enz. Var kens vioesch acht spr. net noodig te distri- buoeren. Dat krijgi, de werkman toch niet en komt ten goede aan meer gego dm, maar daarvoor in de plaam: brands .of. Dat zou een schrede vooruit zijn. Hij drong verder aan op een ter zake kundigen middenstand (bij sommige midden standers laat vakk^jmis, kapitaal wel eens wat te wenscheu over) en op de ppriohting van coöperaties door arbeiders, in 't kort handelde spr. nog de huureommissiewet en vroeg o.a. oï het niet mogelijk zou zijn om een ander, goedkooper, type arueiders- woningen te botiweu. Voor de rest refereeren wij ons aan het vorig verslag. Eenige vragen weraen door aanwezigen gesteld en (door spr. beantwoord. De heer de Lobel, die de vergadering leidde, welkomstwoorden had gesproken, sprak nu ook het slotwoord en beëindig de de vergadering met den Christelijken groet. GLOEILAMPEN. Philips' gloeilampenfabrieken te Eindhoven, deelen mede het in den handel brengen van een nieuwe lamp voor huisverliehtmg, de „Arga"-lamp. Zij is gevuld met een zeldzaam voorkomend gas, dat aan de eigen fabriek be reid wordt, en een helder wit licht geeft. AANBESTEDING. Namens den Rijkswaterstaat is heden al hier aanbesteed: a. het onderhoud van de Heldersche zeewering, gedurende het jaar 1917. Raming f 25.000. Laagste inschrijver was J. de .Vries, te den Heldier voor f 23.880. b. Het onderhoud van de Rijks- zee- en ha venwerken op het eiland Marken, bchoorende tot de zee- en oeverwerken in Nooord-Hol- land, gedurende het jaar 1917. Raming f 12.500. Laagste inschrijver: W. Fransen en M. M, .Winnubst te Medemblik, voor f 17.625, merking genomen hun volmondige bekente nis zonder deze zouden de feiten veel moeilij- ker te bewijzen zijn geweest. Met een kruik geslagen. In een driftigen bui, heeft zekere Z., te Heemstede een jongeman, met wie hij „kwestie" had en die hem een leelijk woord had toegevoegd, met 'n tinnen kruik op het HA A RLEMMERMEER. Uit het Kantongerecht. Bij het ein de van de civiele terechtzitting vau Donder dag 7 December j.l. richtte de Kantonrech ter Mr. ten Bokkel Huinink zich met een en- kei woord tot de heeren P. A. Troost en A. achterhoofd geslagen, waardoor 'n bloedende jI{j0mbout griffters-plaatsvervangers bij het wonde ontstond. Voor deze mishandeling te Haarlemmermeer, om hun eischte de ambtenaar 25 boete. Bekl. vond het nogal veel. Daarna pauze. Hedenmiddag zou behandeld worden een zaak van auterswet-overtreding. waarin o.m. de schrijver Marcellus Emants als getuige op trad'.. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd 7 Dec.: G. H. N. Germans en A. de Klerk J. Verhagen en H. J. Toom J. A. Hoedeman en C. H. Berendes 6 Dee.: J. J. v. Eerden en G. E. v. d. Pol. Getrouwd 7 Dec: J. de Vries met A. A. v. d. Riet - B. J. Paasman met A. H. T. Zuren donk A. Colijn met C. W. H. v. Heulen. Geboren 5. Dec.: z. van J. M. Terpoorten- Schoos z. van A. W. v. d. Boom-Terburg 6 Dec.: z. van J. M. Woudenberg-Jonker z. van M. M. Kotten-Heinsbergen z. van J. J. M. Mui-Westdorp d. van M. C. v. Eekelen-Smael. Overleden 6 Dec.: A. O. Fleischauer vr., 89 jr., Rozestraat B. Hagebout-Redeker 67 jr., Koolsteeg A. M. Warmenhoven-Cam- maart 64 jr., Kamperlaan. BINNENLAND. LEVENSVERZEKERING „PIETAS." Men meldt ons uit Utrecht dat in de heden middag gehouden vergadering voorgesteld en besloten werd de geheeie maatschappij 'iëtas in eigendom te doen overgaan aan de Levensverzekering Mij. „Utrecht." ZAANDAM. wei'd met het oog op de toestanden de ver ordening op de levering van electriciteit ge wijzigd in dien zin, dat het volgende ver- bruikstarief tijdelijk zal worden ingevoerd: De prijs van de geleverde electric t it, door den meter aangewezen, wordt berekend per kilowatt-uur (K. W. U.) en bedraagt per jaar deelen in deze gunst; maand: Voor verlichting: Voor de eerste 50 pOt. van het verbruik van de overeen komstige maand van het voorgaande jaar 20 I verbruik in dezelfde maanden des vorigen cents. Voor alle volgende K. W. U. 40 cents jaars voor den koatenden prijs (voc per M3) met dien verstande, cfat berekend zal wor- geleverd wordenvoor 't overige moet de dub den de prijs van 20 cent voor een verbruik bele prijs per M3 worden betaald; tot eu met 30 K. W. U. in Januari, 24 K. winkeliers en werkplaatsen zullen geen gas- W. U. in Februari, 21 K. W. U. in Maart, verlichting mogen hebben des morgens voor 6 aenhof. De volgende zaken zullen, aan die orde worden gesteld; 1. Beëediging en installatie nieuw inkomend lid. 2. Mededeelingen en ingekomen stuk- ken. Verzoekschrift onderwijzer school no. menton overwogen in verband met het ver- I om eervol ontslag. 3. Onderzoek geloofs zoek tot besparing van kunstlicht. Het uur .van aanvang zal vermoedelijk ongewijzigd blijven, maar dat van eindigen vroeger be brief nieuw inkomend lid. 4. Voorstel B. en W. vaststelling verordening beperking ge bruik gas en electriscken stroom in winkels paald worden. Om 12 uur zal het echter niet en tapperijen-, en wijziging besluit d. d. 30 meer geoorloofd zijn naar huis te gaan. Na een halfuur rust wordt het werk weer her vat. Mislukte poging tot ontvluchting. Niet tegenstaande het verscherpte toeoidht hebben Woensdagavond twee Duitschers kans gezien over het prikkeldraad van het interneerrngs- jkarnp te Bergen heen te komen en te ont vluchten. Hun vlucht werd echter door den wachtmeester opgemerkt, die een paar scho ten loste, doch de Duitschers wisten, begun stigd door het duister, te ontkomen. Later zijn zij met behulp van speurhonden in de Bergensche bossehen aangehouden en weer naar het kamp gebracht. Spionnage. Door de SB. is opdracht ver leend gestreng toe te zien, dat geene perso nen op de stationsterreinen worden toegela ten, die aldaar niet behooren en dat door het publiek geen aanteekeningen worden ge maakt omtrent de op het stationsterrein aan- No.vember 1916 no. 1. ZONDAGSRUST. Andermaal heeft het R. KL Bakkersgilde „St. Hubrecht" zich gewend met een schrij ven tot de directie van de Kon. Haarl. Brood- en Meelfabriek met het verzoek den Zon- dagaarbeicL in hare fabriek af te willen schaf fen Zij motiveeren dit. aldus: Waar de directie het eersi© schrijven niet beantwoordde; doch in de fabriek wel be kend maakte dat het ontvangen was met de mededeelmg er bij, dat het nu geen tijd was om actie te voeren en dat onmogelijk zoo'n ingrijpende verandering in haar be drijf kan gebracht worden, kan „St. Hu brecht." deze meening met dteelen. Zij her innert de directie er dan ook aan dat in bijna elke onderneming in het bakkersbe drijf op de Zondagen niet wordt gebakken en dat het ook aan de fabriek mogelijk is, heeft de directie juist dezer dagen bij ge legenheid van het 50-jarig bestaan, schit terend bewezen. De fabriek sloot toen des wezige zendingen en wagens. Mocht een onbevoegd persoon zich op I ZaterdagsmorgensRedenen waarom de or verdachte wijze op het stationsterrein bevin- ganisatie vertrouwt, dat die directie juist nu 4-V„™ 1 besluiten het Zondags bakken af te schaf fen. „DE DLSTRIBUTIEWET." De Edelachtbare heer A. B. Michielsen, burgemeester van Halfweg, hield Waensdag- avond in „St .Bavo" eene lezing over de distributiewet en de levensmiddelenvoorzie ning. De opkomst had grootei' kunnen zijn, maar de belangstelling van de aanwezigen was er niet minder om voor do duidelijke, uitvoerige, wetenswaardige uiteenzetting van den burgervader van Halfweg. Hij had een aandachtig gehoor, waaronder de hoogedel- ges tr. heer Mr. J. B. Bomans, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal. De twee kampioenen voor den Kamerze tel van Haarlemmermeer drukten eikand' hartelijk de hand bij dit weerzien. Voor een verslag van de lezing durven wi verwijzen naar ons nummer van 13 Octo ber, waarin een verslag voorkomt van het zelfde onderwerp door denzelfden spreker ge houden voor don Kring Haarlem van R. K. raadsleden. Slechts enkele opmerkingen willen wij aan stippen. De heer Michielsen gaf toe dat de levensmiddelenvoorziening nu ja, niet vol maakt wias, maar dat men er toch wel mode tevreden kan zijn en in de gegeven omstandigheden, dien minister heusch niet te veel verwijten mag en kan doen. Of de le vensmiddelenvoorziening van overheidswege noodig is, bevestigde hij volmondig- In dezen den, dan is tegen hem, indien termen aan wezig zijn, proces-verbaal op te maken - Van de grens. Te Hengelo is een Duit- sche deserteur aangekomen. Te„Maasfrieht zijn 2 ontvluchte Russen aangekomen, die bij Bocholtz de gr ene had den overschreden. Te Ottersum is een 18-jarige Duitseher over de grens gekomen, die in het oosten driemaal was verwond, en nu, te Oberhausen met verlof zijnde, de vlucht had genomen. Hij is over Nijmegen naar Amsterdam vertrok ken. Uit Weert wordt aan de Limib. Koer. ge- meld: Boven sluis 16 alhier in de Zuid-Willems vaart liggen thans een massa schepen en booten en nog dagelijks neemt hun aantal toe, hetgeen zijn oorzaak vindt in de om standigheid, dat de Duitschers bij de grens na 3 uur (T. T. 2 uur) 's namiddags zal be stendigd blijven. Alleen schepen met levensmiddelen mogen doorvaren na dien tijd, voor welke dan-iede- ren keer een dwars door het kanaal gespan nen net moet verwijderd worden. Dit net dient om te verhinderen, dat men al zwem mende door het kanaal de Hollandsche grens zuo kunnen bereiken. Ook langs dezen kant in de Kempen zijn de Duitschers druk bezig loopgraven te ma ken. Vredesvoorteeken? De correspondent van het „Hbld." te Rotterdam schrijft: (Zitting van gisteren.) Diefstal van zakken meeL D. R., uit Spaarndam 6n H. M. hebben in den nacht van 5 op 0 November 5 zakken meel ont vreemd uit een stal, die diende tot opslagplaats van de heeren. v. d. Laan en Yerdel, aan den Lagendijk te Haarlemmerliede. M. ontkende eerst, maar R. bekende alles van tot z. Ze waren daar samen heen gegaan, hadden zioh door opensluiting toe gang verschaft tot den stal, en toen 6 zakken meel meegenomen. Deze hadden ze verkocht aan zekeren Maas en zekeren Cornellssen. Beklaagde M. nam na deze openhartige be kentenis van zijn bondgenoot zijn ontkenning terug!.... En beiden beweerden nu, dat ze bij Maas en Oornelissen te voren gevraagd hadden, of ze meel konden gebruiken. Toen deze bevestigend hadden geantwoord, zijn we do zakken gaan halen en tot diefstal overgegaan, zeiden de be klaagden. Zea getuigen waren gedagvaard. Ge tuige Oornelissen die de zakken gekocht moet hebben, verklaarde, dat hij ze niet had gekocht, maar dat hij er alleen geld voor had gegeven 1 Des avonds om half acht, toen C. zat te kaarten, waren de twee beklaagden bij liem ge komen, om te vragen of hij meel wou koopen. Neen, had getuige gezegd, ik moet niets heb ben; ik heb geen geld. Ze zouden ze toch bren gen, zeiden ze, maar ik zeiJongens, doet 't nu niet. Toen is getuige gaan slapen, maar de twee mannen kwamen terug,klopten me °P en brach ten 2 zakken meel, waarvoor totaar zeven-en- een-halven gulden betaald werd. Ook de andere kooper, Maas,, had een heel verhaal. De president waarschuwt, evenals hij Oornelissen en zijn vrouw deed, dat ze een eed hadden gedaan en 6Ü breking daarvan zwaar zouden worden gestraft. Maas zei, dat hij om half 10, toen hij la bed aaneen raam hoorde tikken, waarvoor de twee be klaagden stonden, die 8 zakken meel bij zich hadden op een handwagen. Die zakken kwamen uit een Amerikaansche boot te Amsterdam, en waren met een zolderschuit naar bpaaradam vervoerd.Bekl. hadden de 3 zakken in de schuur gezet, en Maas had ze 14-60 gegeven. Deze getuige ontkende, dat er tevoren met de be klaagden een afspraak was gemaakt. Beklaagden waren dronken, zei getuige en hij was bang voor ze; daarom had hij ze 't geld gegeven.... De ambtenaar van het O. M. waarschuwde den get. alvast, dat hij hem wel gelegenheid zou geven, zich voor de rechtbank nader te verantwoorden, zoo weinig geloofde het O.M va,n het verhaal I Do vrouw van Maas deed een verhaal in den zelfden geest. Getuige de Jong, veldwaohter. zeide, dat in Spaarndam ook over gesproken wordt, dat Maas en Oornelissen wel eens meer opkoopen. De ambtenaar van het O. M. achtte den dief stal bewezen; niet echter het ook ten laste ge legde feit, van de opening der staldeuren met een valschen sleutel. Tegen R. eischte het O. M 9 maanden, en tegen M. 1 jaar. Het achtte zich niet in staat, de getuigen M en O. wegens meineed te vervolgen, doch stelde zioh voor, beiden nader voor de Rechtbank te dagvaarden wegens medeplichtigheid. Het meende, dat de diefstal door deze getuigen was uitgelokt. De verdediger, Mr. Toulon van der Koog, vroeg clementie voor de bekl., in aan 18 K. W. U. in April, 12 K. W. U in Mei, 12 K. W. U. in Juni, 12 K. W. .U in Juli, 18 K. W. U. in Augustus 20 K. W. U. in September, 23 K. W. U. in October. 30* K. W .U. in November, 30 K. W. U. in De cember. Voor muntmeterinstallaties. Voor de eersie 50 pOt. van het verbruik van de overeenkomstige maand van het vo rige jaar 22 cents. Voor alle volgende K. W. U. 44 cents met dien verstande, dat be- rok'end zal worden de prijs van 22 cents voor een verbruik tot en met 30 K. W. U. in Januari, 24 K. W. U. in Februari, 21 K. W. U. in Maart, 18 K. W. U in April, 12 K. W. U. in Mei, 12 K. W. in Juni, 12 K. W. U. in Juli, 18 K. W. U. in Augus tus, 20 K. W. U. in September, 23 K. W. U. in October, 30 K. W. U. fn November. 30 K. W. U. in December. dank te zeggen voor hunne uitstekende en zeer gewaardeerde densten aan het Kanton gerecht bewezen en wel onderscheidelijk de heer Troost gedurende 21/3 jaar en de heer Rombout gedurende ongeveer li/2 jaar, zulks ter vervang,ng vau deu griffier Mr. Katten- Duscli aan w,en een jaar verlof is verleend als reserve-lu,tenant. De Kantonrechter deelde mede dat de grif fier op 11 December a.s. zijn funct.e hoopt te aanvaarden eu sprak daarbij den wensen uit om ook later zoo noodig op de welwillendheid van de genoemde griffiers- plaatsvervangers een beroep te mog m doen. A. Bakker, f- i11 bel zekenhum te Led den is op 57-jarigen leeftijd oveneden de heer A. Bakker, sedert vele jaren opricht r van den naarlemmermeeipo.der, gestat.on- neerd aan het stoomgem.ax „de Leegnwatcr" te Abbenes. Veemarkt. De wekeiijksche ve marat gint te verloopen. Er was gisteren Don derdag slechts één Koe aangevoerd. 1de prijsnoleering kan voortaan wei achter we olijven. H1LLEGOM. Gemeenteraad. Woensdagavond hieiu üe Raad dezer gemeente eene spoedeischende ver gadering. Afwezig met kennisgeving de heer van Til; Nog afwezig de heeren Guide mond eu van Waveren. De agenda bevatte slechte één punt: „Bezui niging op steenkolen voor Gasbedrijf. De voor zitter deed voorlezing van verschillende circu laires, deze zaak betreffende zoo van den Min. van Landbouw als van het kolenbureau als mede van verschillende plaatsen waar reeds Gemeenteraad. (Vervolg). Vervolgens maatregelen tot bezuiniging genomen zijn De Burgemeester stelt nu voor de volgende verordening: voor de muntmeters wordt 40 M3 voor den gewonen prijs geleverd en wel voor de maanden Dec., Jan. en Feb.; zij die een huurprijs betalen van 150 per voor de verlichting van particulieren, buiten de vorige catagorie vallende zal 60 van het uur en des avonds na 8 uur, uitgezonderd Zaterdags; voor cafe's geldt 't zelfde voor deu morgen en zij mogen 's avonds tot 10 uur verlichten. Bij overtreding zal de Directeur bevoegd zijn den meter weg te nemen. De heer Topper brengt in herinnering de regeling van Den Haag. Den heer Balvers bevreemdt 't voorstel Topper. De voorzitter zegt, bezuiniging is het doel. Wethouder Lommerae wil met lichte mnnn alle lantaarns gebluscht hebben. Het raadslid van Zanten gaat hier i. mee en gelooft dat ook de ingezetenen dit zu len billijken. De heer Vooren zegt de arbeiders zullen te vreden zijn, doch een breede categorie van amb tenaren zal niet meer kunnen bezuinigen dan zij al deen en moeilijk zullen zij den verhoogden prijs kunnen betalen. Bij een gemiddeld ver- De verordening op de gaslevering werd bruik van 80 M3. zal hoogstens 10 M3 kunnen zoodanig gewijzigd dat het volgende tarief bezuinigd worden en zulk een persoon zal nu met ingang van 7 December geldende is. f 9,20 betalen en anders 7. Dit vindt spr. en- De prijs van het geleverde gas duor den I billijk. Hij stelt een amendement voor om meter aangewezen, wordt berekend per M3, en bedraagt per maand: A. voor verlichting en kookgas voor do eerste 50 pOt. van het verbruik, van de over eenkomstige maand van het voorgaande jaar 6,5 cents. Voor alle volgende M,i. 13 cents, met dien verstande, dat berekend zal wor den de prijs van 6.5 cent voor een verbruik tot en met 60 M3. in Januari, 45 M3. in Februari, 40 M3. in Maart, 35 M3. in April, 25 M3. in Mei, 25 M3. in Juni, 25 M3. in Juli, 35 M3. in Augustus. 40 M3. in Septem ber, 50 M3. in October, 60 M3. in November, 60 M3. in December. B. voor industrieele doeleinden, 6.5 cents. O. Voor muntgas voor de eerste 50 pCt. van percentage te brengen op 70. De voorzitter zegt wat noemt u verlichting voor een gezin? De heer Vooren expliceert dit. De voorzitter vraagt of dit dan niet een be letsel is voor bezuiniging. De heer Vooren zegt de menachen bezuini gen reeds. De heer Nieberding is voor 't voorstel Vooren in prencipe, doch meent, dat we krachtig zul len moeten ingrijpen; hij verklaart zich ook voor bezuiniging van straatverlichting en zou wensehen, dat de voorzitter een voorstel deed om tusschen le kwartier en laatste de straat lantaarns te blusschen. De voorzitter zegt, dat deze zaak berust bjj, het verbruik van de overeenkomstige maand I B; en W. en do nachtbranders zullen blijven het voorgaande jaar 7.5 oent. Voor alle uitgesloten (by de verkeerspunten.) De heer Nieberdmg verwacht dan van den voorzitter een voorstel zooals hij genoemdl heeft. De voorzitter zegt, dat daar wel memand op tegen zal zijn. Er. wordt alg. instemming be- tuigd. De heer Balvers zegt: de winkeliers die toch al zoo geknepen worden zullen d© zaak niet aan genaam vinden, doch de Minister wil bezuini ging en daar moet op aangestuurd worden. De heer Vooren zegt wie meet bezuinigen, da catagorie die op de arb. volgt kan niet meer be zuinigen. Hij beveelt nogmaals aan 70 /o. De heer van Zanten, Raadslid zegt, Rotter- uieuai., uu overname uuv, u.a gemoouuo van JJU rn u,1T,_ de Ganzmwerfstraat en het verleenen eener ^am y subsidie aan het comité tot ontwikkeling en n0? c „-;ttBi tot be- ontspanning van werklooaen. De Vaa der Schoot zegt, de Aan C. Blikslager te Tilburg werd den door zuiniging moet zyn yerhoogen fan den g hem gevraagden grond aan het Kalf in erf-1 P^Jf-„„„-.„i. vnof. pacht uitgegeven, zoodat het voor 't Kalf 1)0 heer Voorei1 v g s op te richten hulppostkantoor wel spoedig ^1- Heemskerk gaat gehed met 't voor tot gerief der bewoners zal worden opge-1 uo neer trokken. van JHHI volgende M3. 15 cent met dien verstande, dat berekend zal worden de prijs van 7.5 cent voor een verbruik tot en met 50 M3. in Januari. 40 M3. iu Februari, 85 M3. in Maart, 30 M3. in April, 25 M3. in Mei, 25 M3. in Juni, 25 M3. in Juli, 30 M3. in Au gustus, 36 M3. in September, 45 M3. in October, 50 M3. in November, 50 M3. in December. Vervolgens gingen verschillende voorstel len onder den hamer door zonder eenige be Langrijke discussie, wij; noemen hiervan de bedrijfs verordeningen van den reinigings dienst, de overname door de gemeente van I stel van den Burgemeester mee. De heer Topper herhaalt wat ntj gezegtt over de vermindering van 't aantal Het afwijzend prae-advies van B. en W. op het adres van J. Korf om beëindiging nöeft van het erfpachtrecht voor grond aan (le Renten. de Wilhelminastraat en om schade door hem heer Vooren informeert hoe t met de geleden door verzakking van zyn perceel ba™|tteV meent dat moet een uitzond», werd aangenomen, evenzoo was dat tot ""JlUen moet er worden. adres I mA-an val met het afwijzend advies op het van den pachten' der Noordervaldeursluis K. I De motie van den heer Vooren over 't per- te brengen wordt in stemming Kuyt, om vrijstelling van betaling der paclit j centago gedurende de watersnoodmaanden. gebracht. met 8 De heer S. Rijks het hoofd van school O. Deze motie wordt verworpen met wordt overgeplaatst naai' school A. Bij deze y tet raad8lid Van voordracht deelde de burgemeester mede dat neeren ■éL* v7W/vvc.f.olLrkv> frvé nfooll Offlno" iron h/vf omKll. ZiïUltGIl. de voorstellen tot afschaffing van het ambu- lantisme aan deze scholen zijn ingediend bij I 1 v?or81Lf1.val1 den districtsschoolopziener, die in prin-18tGmming tegën^ ciepe reeds verklaard© zich er mede te zullen vereenigen. Vervolgens werden die leden van verschil lende raadscommissies benoemd en eenige belastingreclames bebandeldi. 't Voorstel van den Burgemeester komt nu in Tegen de heer Topper. Hierna sluiting. Regeeringsaarldappelen. Na veel te genspoed zijn d© regeeringsaardappelen al hier gearriveerd- De kwaliteit ia «oedt -A-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2