min inn cihuï IDE DAMIAATJESi EINNENLJIND. Een merkwaardig debat. Vrijdag 8 December. - Tweede Blad DE OORLOGSVOORBEREIDING IN NEDERLAND. HET AANBLIJVEN VAN MIN. VAN GIJN REDACTIE: GEBOUW ..ST. BAVO" NEDERLAND EN DE H. STOEL. Aan dit onderwerp wijdt het Engelsche Katholieke weekblad, .,the Tablet," een arti kel, waaraan het volgende is ontleend: „Het is niet zonder beteekenis, dat in de geruchten, die van tijd tot tijd.door de wereld gaan, betreffende pogingen tot den vrede, dc naam van den Paus zoo vrijmoedig en zoo herhaaldelijk wordt genoemd. Ofschoon van tijdelijke macht beroofd, is de Paus nog steeds, zelfs in de oogen der naties, wier on derdanen over het algemeen Hem niet er kennen, een groote moreele wereldmacht. Zelfs de klachten en de critiek over en op Bonedictus XV tijdens het beloop van den lniidigen oorlog zijn hiervoor een bewijs. Wanneer door Duitsehland daden bedreven zijn, die de openbare meening hebben ge schokt, zijn er die naar den Paus hebben op gezien om een protest, ofschoon zij voor'den oorlog onder de eersten zouden zijn geweest cm zich te beklagen, indien Z. H. had ge tracht in eenig geschil tussohen naties tus- whembeide te komen. Doch de druk van den oorlog heeft veel veranderd en bii die ver anderingen is ook de gewijzigde houding te gen het Pausschap, welks prestige als de gioote moreele macht nu wordt erkend door de klachten, die aangeheven zijn. Eerder wcrclt méér dan minder interventie gevraagd ran de zijde des Pausen, als hoofd der groot ste Kerk in de Christelijke wereld en al-s een neutraal souverein, diplomatiek erkend, in dien ook zonder koninkrijk. Een ander toeken, dat het prestige dos Pausen, hoewel onwillig, erkend wordt en dat van Zijne pogingen belangrijke voordoe ken worden verwacht, wordt gevonden in het eit, dat gedurende den oorlog zeiven twee Protestantsche naties met Hem in diploma tieke relaties zijn getreden. Zoowel Engeland «Is Holland hebben buitengewone gezanten aaar het Vaticaan gezonden voor den tijd 7an den oorlog en Engelsche ministers heb ben op ondubbelzinnige wijze gesproken over de goede resultaten, die door dit instellen zan betrekkingen met den H. Stoel verkre gen zijn. Nog nadrukkelijker in denzelfden geest waren de uitspraken van Bollamdsehe ©inisters Het belang dezer uitspraken is zoo groot en nog zoo actueel, dat zij met vrucht in het geheugen kunnen worden teruggeroepen, temeer, daar Holland in de laatste jaren zoo nauw verhonden is geweest met de Europee- «che actie in de vraagstukken van vrede en nternationale overeenkomsten. Aangewezen voor zulk een rol, is Holland verplicht al het acigelijke te doen om vrede en overeenkomst tnsschen de naties te bevorderen, en het is daarom van groote beteekenis, dat zijne re- goering zich tot den Paus heeft gewend om bijstand" De „Tablet" geeft enkele uittreksels uit de In de Tweede Kamer gehouden redevoerin gen en schrijft dan: „Wanneer men zich het werk der Haagsche Conferentie herinnert en deze veelbeteekenende verklaringen van le ren van het Haagsche ministerie leest, moet men inzien, dat de toestand zekere eigenaar dige ironie bevat. Twintig jaren van arbeid voor den vrede te Den Haag hebben Europa niet buiten oorlog gehouden, of internationa le overeenkomsten voor schending bewaard. Het is bekend, dat Holland jaren geleden de medewerking van den Paus op deze confe renties zou hebben welkom geheeten, doch machteloos was tegenover het vete van een der deelnemende naties. Nu heeft Holland in eigen naam zich in verbinding gesteld met de macht, die toen uitgesloten werd een daad even treffend als de argumenten, waar mede zij werd gesteund." Oud-Minister Coljjn wijst in een overzicht van den volkerenkrijg in „Stemmen des Tijds" op de haast overal ongenoegzaam ge bleken oorlogsvoorbereiding in de kleinere legers. Waaraan is dat toe te schrijven! Stellig niet aan gemis aan kennis; de bekwaam heid van het officiers korps in een land als net onze b.v. kan met die van ieder ander leger vergeleken worden. Ik kan er geen andere verklaring voor vinden, dan dat de vereischte mentaliteit voor het oorlogtsberoep in de kleine legers niet aanwezig is. Men ge loofde niet in een oorlog en daarom bereidde men er zich niet wezenlijk op voor. 2elfs aam het Departement van Oorlog heb ik die gees tesgesteldheid gevonden. Aan het Departe ment behoorde men te ademen in d© efeer van het-kan-elken-dag-gebeurenl Maar zoo was het er niet in de jaren 1911 t/m, 1913, en.... zoo ia het er, naar ik som tijds vrees, nog niet. Men kan er zich blijkbaar het al Ier ergste nog niet goed indenken en daarom is het gevaar niet denkbeeldig, dat het on®, ondanks ruim tweejarige voorbereiding, pre cies eender zon gaan als het allen anderen 'deinen gegaan is. Ik vraag niet naar onze uitrusting, wetend hoe een nagenoeg volkomen verwaarloozing van een eeuw niet kan worden goedgemaakt 'n een jaar en vooral niet in dezen tijld. Er 'S bovendien zooveel noodig, waaraan men «ooit te voren gedacht had. De handgrana- en zijn herleefd; daarnaast zijn opgekomen le mijnenwerpers, vlammenspuiters, stikgas- verspreiders en in het handgemeen bezigt r.en zelfs weer knodsen met ijzeren koppen. Dat alles zonden wij, als wii in den oorlog betrokken werden, in de perfectie tegenover ons krijgen. Men mag slechts hopen, dat al het moge lijke gedaan is om het onze daartegenover te kunnen stellen. Hij wijst daarna op de oefeningen voor *tge- vecht-van-nabij, die hij de Fransehen en Duit- scliers door speciale officieren geleid worden op de afzonderlijke technische troepen, ge vormd voor de bediening der moderne hulp middelen, die in de voorste loopgraven wor den aangewend. Niet ieder kan maar dade lijk met vlammenspuiters en stikgas om gaan! Dan is er de bij de oorlogvoerenden tot hoogste volkomendheid opgevoerde organi satie van den dienst achter het front, zonder welke het strijden zelf onmogelijk is gewor den. Wij vertrouwen, dat ook bij ons soortge lijke maatregelen genomen zijn. Want al hebben we niet op elk gebied alle hulpmid delen in voldoenden voorraad), die kunnen we na het intreden van den oorlogstoestand altijd krijgen van de pai*tij, waarmee we niet in oorlog zijn. Maar de voor de bediening noodige menschen moeten we zelf vormen en dat moeten we nu doen. En zoo is er op technisch gebied zooveel meer. Het Duitsehe hoofdkwartier telefo neert rechtstreeks met Arabië. Daarop be hoeven wij ons nu juist niet in te richten, maar ook het geheele gevechtsveld is overal met een dicht telefoonnet overdekt; liclit spoorwegmaterieel ie noodig in verbluffende hoeveelheden; het eten voor de bezetting der loopgraven moet soms voor een electrisohe kabelbaan worden aangevoerd; men boort van gebetonneerde schuilplaatsen^ die onder den grond en al weten we nu niet precies vooruit waar we, als het zóóver komt, te vechten zullen hebben, enkele punten kan men toch aanwijzen, die op de modernst denkbare wijze vooraf versterkt kunnen en dus moeten worden. Onze gering in aantal zijnde teehn. troe pen mogen wel vervijfvoudigd worden in het getal. Is dit geschied! Ie er bediening vcor het geschut, dat wij nn niet hebben, maar dat er vermoedelijk toch komen zal, indien we in den oorog betrokken worden! Ik vrees soms wel eens, dat het antwoord op deze vragen niet alleszins bevredigend zal luiden. En dat is dan voor een belangrijk deel het gevolg van de omstandigheid, dat wij nog te vreemd staan tegenover de ge dachte, dat de oorlog ook voor ons werkelijk heid worden kan. Het heeft geen nut alle mogelijkheden na te speuren, die oorzaak zouden kunnen zijn, dat wij alsnog in het conflict werden betrok ken. Op één dier mogelijke ooi-zaken wil ik echter wijzen, n.l. op een verscherpten duik- beotenooriog. Onmiskenbaar neemt de duik- hoctenaetie den laatsten tijd weer toe en men moet, als de oorlog nog lang mocht duren, met een verdere verscherping rekenen. Eens zal het einde toch naderbij gebracht moeten worden; als het niet anders kan, zal men, naar mijn meening, ook voor een einde „mit Sobrecken" niet terugdeinzen. Ik vrees nog altijd een duibootenoorlog zonder eenlge be perking. Dan zal het gaan om het bestaan van Engeland, dat niet, als Duitsehland, le ven kan zonder aanvoer van buiten. Reeds nu is de Engelsche handelsvloot op verre na niet in 6taat om in den aanvoer te voorzien. Vandaar het groot aantal Noorse!) e schepen, dat voor Engeland vaart, wat ook in de tor pedeeringen tot uitdrukking komt. Kan er nu, zoo vraag ik mij wel eens af, geen gevaar ontstaan, dat ladingen, voor Nederland be stemd, in Engeland gelost moeten worden en all zulke gevallen zich vaker herhalen, kan men er dan van verzekerd zijn, dat Neder- landsche schepen ten slotte niet behandeld zullen worden, alsof zij contrabande voor Engeland vervoeren! Ik weet wel, dat men protesteeren zal naar de eenen naar de andere zijde, maar zoo dra de oorlog eenmaal in zulk een stadium van krankzinnige verwarring gekomen is, helpt dat allee niets en staat het conflict in dreigenden vorm vóór ons. Ik zeg in het minst niet, dat ik dezen gang van zaken voorzie, maar ik acht hem mogelijk en bet ware wel gewenscht, dat men ten onzent deze en andere mogelijkheden niet zoo grifweg ter zijde stelde. Wellicht zon er dan ook meer voorzorg zijn voor den kwaden dag. Nu lost alle energie en actie zich op in de zorg voor goedkoop© le versmiddelen en schijnt men weinig of niet te denken aan de mogelijkheid, dat de invoer van sommige hoofdvoedingsmiddelen wel eens geheel stop gezet zou kunnen worden. SCHATKISTPAPIER. Bij Kon. besluit i© de Minister van Finan ciën gemachtigd tot de uitgifte van schab kistpromessen tot een gezamenlijk bedrag van 37 millioen. De rente der schatkistbil jetten is bepaald op 4K pCt. per jaar. DUUR REIZEN. Na Be beperkingen in dien treinenloop, de kou in de spoorwagens en de wachtkamers, zullen we nu ook krijgen een aanzienlijke verhooging van reizigers-tarieven. In verband met kie beperkingen van den reizigers-trein dienst zullen de prijzen van de abonnements kaarten met ingang van 15 December wouden verhoogd mot 20 pGt.., terwijl op 1 Januari a.s. do overige reizigers- en passagierstarie ven eveneens met 20 pOt: worden verhoogd. De maatregel is reeds goedgekeurd door Minister Lely; er schijnt dus voorloop g wei nig aan te doen te zijn: het publiek zal moe ten betalen! Het wil ons voorkomen, schrijft „De Tijd," dat eenige nadere motiveering van zulk een ingrijpenden maatregel niet overbodig ware geweest. Wij vernemen alleen da,t hij! ge nomen is in verband met de beperking van den reizigers-treindienst. Het publiek zal vragen, óf er dan op geen andere wijze te voorz.en is in de ongemak ken, welke uit die beperking voortspruiten, danji oor een prijs verhooging var niet min der dan 20 pCt. Bijv. door een grooter aan tal personen in de coupé's toe te laten of staanplaatsen in te voeren. Wij weten, ook dit i3 niet aangenaam, maar hot is van twee kwaden het minste. Ook do gelijke verhooging van 20 pCt. voor alle klassen is niet sympathiek. Voor veel-reizend publiek en met name voor de handelsreizigers is de maatregel een hoogst onaangename en schadelijke. De fusie der groote spoorwegmaatschap pijen doet zich al in den aanvang van haar bestaan niet van de schoonste zijde kennen. De voorstanders van Staats-exploltatie krij gen door de in den loop der laatste weken ge nomen maatregelen volop gelegenheid, om hun betoog met argumenten te staven. Natuurlijk zijn ook de „buitengewone om standigheden" m dozen van vfcol invloed. Hrt I i& echter de vrtaag, of zij Üo eenige oorzaak. zijn van wat thans geschiedt. Uit Den Haag wiordt aan het „Hbld." ge meld: Wij' vernemen dat het nieujwe ontwerp tot /wijzigi van do Successiewet op drie punten zal verschillen van dat, wat door de Eb.ste Kamer is verworpen. Deze drie punten zoudm zijn: het success terecht in de rechte lijln voor weduwen met minderjarige kinderen (ten aan zien van wie nog eenige tegemoetkoming zou getoond,) het niet handhaven van een zóó stringent» bepaling als betreffende de kwijt schelding of vermindering is gemaakt ten aanzien van instellingen die „uitsluitend" het algemeen belang ten doel hebben (dit is een punt, dat door den heer van Lanschot ter sprake was gebracht) en voorts nog eenige tegemoetkoming in za'ce de schenkingen. Een vermindering van opbrengst van eenige be teekenis zou van deze wijzigingen niet zijn te aucnten, terwijl ze voldoende kunnen zijn om die kleine meerderheid, waarmee het ont werp in de Eerste Kamer is verworpen, ten gunste van het voorstel te doen omslaan. EXAMENPROGRAM ART. 2 ONDER U, WET L. O. De „Staatscourant" van 4 Dec. bevat een Kon. besluit van 2 Nov. 1916 in zake akte van bekwaamheid vali U (Handelskennis.) 't Examon zal V0|CH* eerst afgenomen worden in 1917. HERSTELLINGSOORD VOOR VROUWELIJKE DRANKZUCHTIGEN. In een commissie van advies tot voorberei ding der stichting van het Herstellingsoord voor vrouwelijke drankzuchtigen zijn be noemd: moj. H. van Blarkom, te Nijmegen: mej. S. van Embden, te Arnhem; Dr. Eykel, inspecteur der Volksgezondheid te Nijme gen; en de WelEerw. heer L. Simonis, se cretaris-penningmeester van "het „Dr. Ariëns- fonds." DE „NOWOJE WREMJA" OVER HET NEDERLANDSCHE PROTEST. Naar het P. T. A. uit Belgrado seint, 2DE JAARGANG VRIJDAG 8 DECEMBER 1916 NUMMER 9 TELEFOON 49 EEN MISSTAND. Langzamerhand, doch met harduékkig© ze kerheid dringt in onzen Bond een imsstand binnen, dte vroeger al eens mei huid en haar is uitgeroeid, maar thans weer mei jeugd ge kracht herleeft. Het is de verderfelijke ge- gewoonte van het vergaderen op Zondag. Allerlei uitvluchten worden te baat genomen, om hot eenmaal gesrede geredNi.t verga deren op Zondag, te overlieden. Ei hst nieuwste kunstje, dat toegepast wordt om het op Zondag-vergaderen te rechtvaard g n, is: onze Vrijgestelde heeft in 03 week geen tijd. Er schijnt bij eomm.gu „vrijgestelden" een hartstochtelijke liefhebberij te bestaan om den Zondag te miskennen. Hebben deze menschen geen gezin. Hooreu zij dan niet thuis te we zen op den dag, welae juist zoo bijzonder geschikt is om in den huiselijken krmg dior te brengen? Of is al dat reizen en te ©teken en vergaderingen uitschrijven op den dag des Hoeren al een maar h.ercwn, dat men op een jaarvergadering zeggen kan: Van mij, vrij gestelde, wordt zoo onnoemelijk veel ge vraagd, dat ik minstens 4J Zondagen per jaar van huis af ben. Weer anderen zijn er, die op Zaterdagavond terwille van den „Vrijgestelde" trachten te vergaderen. Alsof dat ook. n ei een bij uitstak ongeschikren avond is. Dan toch moei moed r boodschappen doen of de jongens afzeepen o. het geheeie gezin naar d^kerk. Eu we be grijpen niet, hoe de vrijgestelden, die de orde in maatschappij wil.en helpen herstel len, dat juist gedaan wil.en z.en te krijgen door do orde in de gezinnen op den intiemen Zaterdagavond te verstoren. 'Daar komt nog wat bij, waar niemand aan schijnt te denken, dat is do huishoudelijke regel in het gebouw „St. Bavo." Moet hot personeel van „St. Bavo," dat de heele week in touw is, nu ook den heeleu Zondag nog aan poetsen en vegen en kachels-aanmaken bezig blijven Wij hopen dat do Bestuursraad van den Bond eens een ferme opruiming zal houden onder dat Zondags vergaderen. Het beste zou wezen een algeheel verbod voor de On- dorafdeelingen, en absomut geen toestemming als niet op deugdelijke gronden kan wor den aangetoond, dat het op Zondag noodig is. En evenmin op ^Zaterdagavond. Het ge scherm van de vrijgestelde, d.e geen tijd heeft, kan natuurlijk geen gewicht in de schaal leggen. JAARFEESTEN. Het is mogelijk, dat in Januari de Jaar feesten van den (Bond zullen gehouden wor den. Nog niet zeker, want de Rederijkers kamer is wat zwak eii ziekelijk in den laatsten tijd. De mobilisatie heeft ereschuld aan. liet samenstellen van een aardig pro gramma is daardoor nog al moeilijk. Men weet, dat het gescharrel met de kaar ten elk jaar aanleiding geeft tot allerlei ver wikkelingen. Dat komt doordat Bondsleden verhuizen, zonder hun adresveranderingen op te geven. Daardoor worden de kaarten verkeerd bezorgd. Laten nu eens alle bondsleden, welke to den loop van dit jaar verhuisd zijn, hun oude en liun nieuwe adres opgeven. Te schrij ven op een stukje papier en in de bus van „St. Bavo" te.bezorgen. Dan kunnen de kaarten voor het Jaarfeest aan de recht hebbenden worden thuis gebracht. DE VROUW EN DE OORLOG. Wie op de fuif van Mr. Hagemeijer en Mr Bomans is geweest jongstleden Vrijdag in St Bavo" weet, dat de heer Kamer beek een warme ovatie werd gebracht voor zijn bezieLend woord aldaar gesproken. Hij weel ook, dat deze redenaar «leeds veel studie van zijn voordracht maakt en zaak rijk en feitvol voor den dag komt. Het is werkelijk een lust en verpooziug naar hem te luisteren. Waar hij nu aanstaanden Woensdag in de groote zaal van „St. Bavo" komt met het actuede onderwerp: De vrouw en de Oorlog", daar vertrouwen we, dat een grooie toeloop den heer Kamerbeek be- ioonen zal voor zijn moeite en zorg aan zijn onder.werp besteed. DURE TIJDEN. Door de enorme exploitatiekosten va.j nm gebouw Bavo daartoe verplicht, is de Directie Oenoodzaakt de lichtsterkte tot op meer dan de helft te verminderen. De eiec- trische lampen V3„n 200 kaarsen zijn ver vangen door 100 kaarslampen; die van 10© door lampen van 60, en die van 50 door 3z ;kaarslampein Bovendien is hei aa..tal lam pen aanmerkelijk vermLidera. n't- uo, eu daardoor een 80 gulden permaand uit te spa ren. Dringend wordt verzocht het lieht niet langer te laten branden dan noodig is. Ook met de brandstol moet in dezen abnormal en tijd zuinig worden omgesprongen. DISTRIBUTIE->V ET. De voordracht over deze wet, zoo belang rijk voor dezen tijd, Woensdag jongstleden gehouden door een volkomen bevoegd man, was dunnetjes bezocht. Eigenaardig blijft het zeker, dat, als iets ondernomen wordt in het werkelijk belang, een groot aantal men schen totaal onverschillig blijkt. Ook nu. We hadtien gerekend op een groote zaal vol volk en we komen tot de ontdekking, dat er maar een minimum van belangstelling was. Er zijn dus blijkbaar nog zeer vele bondsleden, die het zoo kwaad nog niet hebben en die niet den minsten last van de duurte ondervin den. Voor het Hoofdbestuur is het ook niet zeer bemoedigend, als het zoo de medewer king en den steun van honderden leden ont beert. GESLOTEN. Op den Eersten Kerstdag, E. Paasohdag en E. Pinksterdag is het gebouw ,St. Bavo" ge sloten. AGENDA. Zaterdag 9 December: Geen bioscoop. ZondaglO December: Jeugdige Metaalbewer kers, 12(4 uur Onderling Hulpbetoon, 7 uui Zouaven 6 uur Jeugdige Timmerlieden. Maandag 11 December: Kring Haarlem Ka tholieke Raadsleden, zaal 1 Coöperatie-com missie 8)4 uur, zaal 2 Anti R. Prcp. Club, zaal 3 Ondersteuningsfonds 8% uur, zaal 4 Vergadering van Eerw. Adviseurs, 11 )'2 uur, zaal 5 Cursus Boekhouden, zaal 6 Leden Kleermakers, 8)4 uur, zaal 7 Esperanto zaal 8. Dinsdag 12 December: "Leden Haven en Transport, 9 uur Leden Timmer' ieden, 8 uur -- Leden Schilders, 8)4 uur jeugdige Bloemisten 7)4 uur. Woensdag 13 December: K. S. A.: „De Vrouw en de Oorlog, 8)4 uur Ledenvergadering Mariabond, 8)4 uux" Hoofdbestuur Volksbond, 8)4 uur Bestuur Bouwver. „St. Jozef, 8)4 uur. Donderdag 14 December: Volkszang Be stuur Bloemisten Bestuur Spoor en Tram Commissarissen „Arb. Adelt". Vrijdag 15 December: Foto-Lytho-Chemie-Graf Bond, 8)4 uur Rederijkers, 9 uur. Nota. Des Zaterdags na 8 uur geen bespre kingen aan het buffet over zalen. Om in deze Agenda te worden vermeld, moet uiterlijk Don derdag 9 uur de zaal besproken worden. Des Zondags wordt door den Volksbond niet verga derd. IV. Om den boozen schijn te vermijden als of de zeewind mij te scherp zou zijn, heb ik bij mijn vaarwel aan de „Zondagsbode" den heer P. M. toegezegd zijn gansche tweede aanklacht in de N. Haarlemsche af te drukken en te beantwoorden. Maai het stuk is lang en het leven is kort.Woi- gens de regels van goede dialectiek zal ik dus de overvloeiende nevenzaken laten rusten om mij alleen met het punt in kwes tie bezig te houden. Nu komt er nog bij, vervolgt Ds., spre kend over het werkje, dat Hem zijn mate riaal aan de hand deed, dat het d'oor mij geciteerde boekje allerminst zoo'n onbetee- kenend geschrift is als de Pater het wil doen voorkomen. Mijn exemplaar vermeldt op het titelblad „zesde uitgaaf". Als hef sedert niet herdrukt is, wat ik niet weet, is het dan toch zeker wijd en zijd verspreid geweest. De devotie van „Onze LieveVrouw van Goeden Raad" werd door Paus Pius IX zoo belangrijk geacht, dat hij haar bij Breve van 16 April 1858 begunstigd heelt met een vollen aflaat jaarlijks te verdienen op den feestdag van O. L. Vr. (26 April) be nevens met een aflaat van 100 dagen en eeuwigdurende vooi'deelen. Als de onfeilba»- re Paus op deze devotie zulk een premie heeft gesteld, gaat het dan wel aan om te zeggen, dat ik de stem der Kerk heb mee- nen te Jhooren, in wat „maar" een BelgisGh devotieboekje was? Een devotie, Broederschap of Congrega tie i3 gansch en al verschillend van een of ander boekske, geschreven om die de- vatift in do hand te werken, zonals de dienste. regeling der treinen patent in qrde, piaar de redactie van een spoorboekje apert fou tief kan zijn. De onfeilbare Paus hoeft hier dus niet met de jiaren bijgesleept. Aan de .geloovigen, die op den feestdag der Broe derschap de gewone voorwaarden van biecht en Communie vervullen, geeft Hij een vollen aflaat, doch dit gaat hier met recht „buiten het: boekje om". Dat boekje heeft voor ons "reding niet de minste kracht van gewijsde en zeker geen register genoeg om zulk een zware beschuldiging te ondersteunen. lx blijf het betreuren, dat Ds. op zulk onooog- lijk zijfront den strijd verlegt; alléén op» het Hoofdfront, leert do oorlog is een doorbraak beslissend. En nu ter zake. „Op 'n 5-tal vragen verzocht ik den Pa ter mij te antwoorden. Op de 3de vraag is hij mij het antwoord schuldig gebleven." Met uw verlof, maardan lieeft u slecht °"elezeu. De derde vraag vroeg mijn opinie over het Te Deum, toegepast op Mama. Over het hebben en houden van het 1 sal- terium Marianum, waartoe dat eigenaardig Te Deum behoort, heb ik zeer vqel ge zegd, ofschoon geen enkele opmerking, hoe recht en billijk ook, de eer genoot van in aanmerking genomen te worden. Speciaal van dat Te Deum lieb ik er op gewezen, lioe de schrijver ons als ware het met den neus er op duwt, dat hij alle gloiie aan Maria toesohrijft om wille van haar Zoon. Hoe zegt hij immers? „Heilig, Heilig, Hei lig, Maria, Moeder van Godl Hemel en aar- do zijn vol van de majesteit van do vrucht van uwen schoot." Een betuiging zoo opval- 1 ft ruidat aii alleen geëvenaard. wordt dooi de opvallend© wijze* waarmee dezo „stap tot den vrede" door Dominee op den regel af wordt weggelaten. „De 1ste betrof de uitdrukking almachtige Moeder waarmede Maria wordt aangeroe pen. De heer v. d. S. zegt dat zij niet door den Katholieken beugel kan. Intusschen poogt hij haar toch goad te praten, door haar op één lijn te ®f;e^0.rl met die van „de almachtige minister, gelijk Dr. Kuyper heet te. Maar die vergeüjkillg' gaat niet op. Want ten 1ste zou zelfs de felste Kuyperiaan het niet in zijn hoofd gehaald hebben om voor Dr. Kuyper te kniele-n en hem aan te roe pen „almachtige Abraham!" En ten tweede denkt niemand «f aan> va,t Kuyper als van «den al machtigen minister" sprekende, hem als volstrekt almachtig te beschouwen, ter wijl de Roomsche Maria (alle theoriëen ten spijt) inderdaad wordt geacht letterlijk alles te vermogen. De mirakelen verricht door de tallooze Mariabeelden over heel de wereld onder on telbare namen, (b-v- 0nzo Lieve Vrouw van Altijddurenden Bijstand, O. L. Vr. van Lour- des, O. L. Vr. van Goeden Raad. .O. L. Vr. van Loretto. O. B. Vr. van Salette enz. enz. enz.) titels aan Maria gegeven en de gebeden die tot haar worden gericht, laten geen plaats over voor de vraag wat Maria wel kan en wat Zij niet kan. Zij kan alles, zelfs kan zij God volkomen naar haar hand zetten. De pater zegt Rome is uitgesla pen in het maken van do subtielste onder scheidingen, die natuurlijk voor den eeuvou- cfigcii Roomschen leek m de praktijk totaal verloren gaan dat Maria's almacht zooveel is al do „smeekendo almacht!" Jawel, wat vrouwen die niet sterk zijn langs den wegj der slimheid, mot haar smeekingen kunnen bereiken, is bekend genoeg. Zioo heeft de „smeekonde" Maria zelfs den almachtiger? God zichzelven doen vergeten. Petrus Dami- ani, bisschop van Ostia, j(f 1072) verklaart dat God bij den aanblik van Maria's amee-, kende oogen zoo overweldigd werd door haai schoonheid dat Hij „voor haar in liefde on - brand is" en „haar ter eere het Hoog ie heeft gezongen." Tr„„_ Aa God in zinnelijke drift ontvlam H. Maagd. Haar voor Zijne verzamelde En- gelen uitroepend als Zijne Lieve Vrouwe. De Pater mag wel zeggen dat xn bedoeld gebed de schrijver „on, den duimstok voor Maria's almacht in de hand druk kan het onmetelijke meten? Genoemde Bis schop van Ostia zegt: „Aan Maria is ge geven alle macht in hemel en op aarde. Zeker, het woord: almachtire Moeder werd door mij' afgekeurd on vormt een unicum in de Roomsche liturgie. Eerlijkheidshalve voegde ik er bij, hoe de schrijver evenwel nadrukkelijk aangaf, dat hij dit woord in overdrachtelijken zin wilde yerstaan heb ben. „O almachtige Moeder bidt hij wees alsdan mijn voorspreekster bij Jezus Ohrlstus." En nu van tweeën een, De schrijver, die Maria in letterlijken zin almachtig heet en in één adem haarvoor spraak inroept, is een losloopend idioot. Of zoo hij ze alle vijf nog heeft, bedoelt hij met almachtig... veel vermogend, gelijk ook Kuyper wel »,de almachtige minister heette. Jaw el, zegt dominee, maar niemand denkt er aan Kuyper als volstrekt almachtig te beschouwen. Precies, en niemand denkt er aan ook die schrijver niet Maria als volstrekt, yan huis uit, en 'in wezonsaard almachtig te beschouwen. Ofschoon de uitdrukking af keurenswaardig is, strijdt het toch met de de gezonde regels der exegese een woord/ in letterlijken zin te nemen, als de figuur lijke beteekenis er zoo duimdik opligt. Wat Petrus Damiani betreft, de orthodoxie zij ner Maria-vereering staat boven verden king. En ik voel geen roeping in den blinde heel zijn oeuvre te gaan napluizen om te vinden, wat ik te voren weet, dat ik vin den zal, maar wat Dominee in de meest per verse beteekenis heeft getrokken. Waarom niet even aangegeven, waar het staat? Om ons gemeenschappelijk geloof in den Bijbel spijt liet mij, dat de heer Meyes die pas sus heeft kunnen neerschrijven. Het gaat om het Hooglied. „Duister Is liet boek, zegt Schaepman, duister door zijn volschoon heid, duister ook omdat het geen personeni noemt, en toch in wisseling van gezangen en gesprekken tusschen personen bestaat. Van Gods geest bezield heeft Salomon hier het huwelijk van Christus en de Kerk be zongen, ook het huwelijk der Christenziel met haar bruidegom." Maar mystieken uit alle tijden zagen in de Sulamite de zielesckoonheid der Maagd van Nazareth In beeld gebracht, de geze- gendste onder de vrouwen, die genade vond in 't oog van God. 't Staat Dominee vrij dien uitleg te verwerpen, maar wie iets van onze mystieken las, weet, dat hier tus schen God en menschenzial alleen van eeni Sioog,-geestelijke en allerminst van zinnelij ke liefde sprake is, of zooals Dominee het uitdrukt van ziunelijkeu drift. Petrus Damiani had tal van vijanden en macht van kwellingen hebben ze hem aangedaan, maar in zulk verkeerd licht als Dominee het aan durft, heeft zelfs zijn doodsvijand hem nie$ gesteld. PATER VAN DER SANDENj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5