DANKBETUIGING H H. VAN DER STEUR Jr. G. D. DE LEEUW-v. REES UIT BE PKCVIKCiE UIT DE ZAANSTREEK aan de Directrice Mevrouw Mode-Academie. Heerengracht 419, A'dam, Het is ondergeteekenden een waar genoegen te kunnen verklaren, dat zij onder de uitstekende lessen van Mevr. DE SLEEUW— v. REES, In zeer korten tijd zich bekwaamd hebben in het knippen op maat en af werken van Costumes en Mantels, Lingerieën en Confectie. Vooral de Coupes zijn prachtig sluitend zonder te verpassen, wat wel als zeldzaam mag ge meld worden. Voor het goed en degelijk onderricht zij tevens onze dank gebracht. MARIE DAMSMA, Streek, Dokkum. CATKIENE BRUIN, Den Burg, Texel. Vermelding verdient vooral de nieuwe pracihttvolle, chique en éteganie Coupeurs coupe, voor Costumes en Mantels. 47.39 UIT LISSE E.o. INGEZONDEN* geweest dat het gemeentebestuur van Am sterdam voor de ontvangst van die eieren niet meer in aanmerking wenschte te komen, te meer niet, omdat he» voorgekomen is, dat iie regeeringseieren dim; der waren dan de eieren van de vrije binnenlandsche markt Intussehen schijnt men Ingezien te heb ben, dat een toestand zooals than3 bestaat tot allerlei misverstand aan.eixl ng geeft Ben geheei nieuwe regeling is ontworpen volgens w elke de winkeliers de eieren ook zullen kun nen leveren voor den te publioeeren maxi mumprijs. Deze zal 14 cent per stuk bedra gen. Het verschil tusschen „regeeringseieren' en eieren van de vrije binnenlandsche markt zal dan ophouden. UITVOERVERBOD VAN PLATINA, Bij Kon. Besl. is, mef ingang van 8 December, Je uitvoer van platina in eiken vorm verboden. De Kroon benoudt zich voor dit verbod tijdelijk >p te heffen of in bijzondere gevallen daarvan ontheffing te doen verleenen. („St.-Ct.") HET NOORDZEEKANAAL. De Tweede Kamer heeft zonder stemming aan genomen de wetsontwerpen voor den bouw van een schutsluis c. a. te 1 Jmuiden voor de ver betering van het Noordzeekanaal, en voor de onteigening ten behoeve van den bouw van de schutsluis c. a. te ljmuiden. HET SCHELDE-VRAAGSTUK. Door het lid der Tweede Kamer, van Leeuwen, zijn inzake een verklaring van de Belgische Regeering in verhand met de oplossing van het Schelde-vraagstuk aan de Regeering de heide volgende schriftelijke vragen gesteld 1. Is de mededeeling juist van den heer Camille Huysmans in „het Volk" van 29 Novem ber 1916, dat de Nederlandsche Regeering de verklaring heeft ontvangen van de Belgische Regeering, dat deze Regeering vijandig is aan elke oplossing van het Schelde-vraagstuk, die zou berusten op annexatie van hollandsch grondgebied 2. Zoo ja, is de Minister dan bereid, de Kamer mededeeling te doen van den inhoud dezer verklaring en van de betreffende deze zaak ge voerde briefwisseling? Antwoord van den heer Loudon, Minister van Buiteniandsche Zaken. (Ingezonden 8 Decem ber): 1. De bij de eerste vraag bedoelde mededee ling in „Het Volk" van 29 November jl. is, zoo niet in de bewoording, toch in den geest juist-. De Belgische Minister van Buiteniandsche Zaken heeft nl., met instemming van zijn mede leden der Regeering, aan den gezant der Neder landen te le Havre zijn standpunt ter zake schrif telijk doen kennen, verklarende, dat Zijn Excel lentie, met den wensch, dat de betrekkingen tus schen België en Nederland bij voortduring het kenmerk van vertrouwen en vriendschap zouden blijven dragen, niet aarzelde te herhalen, dat de Belgische Regeering ten sterkste afkeurde alle drijverij die aantasting van de integriteit van het Nederlandsch grondgebied mocht beoogen. 2. Met het bovenstaande is tevens de tweede vraag beantwoord. DE „RINDJANI." Het blijkt nader, dat geen vrees behoeft gekoes terd te worden voor het stoomschip „Rindjani", naar aanleiding van het Reuterbericht, dat een nog onbekend stoomschip „Rindjani" tot zinken is gebracht. De „Rindjani" toch, het bekende stoomschip van de Rotterd. Lloyd, is gisteren van Java te Falmouth aangekomen. Hooggeachte Mevrouw klöoclerdracht. Reeds gisteravond kreeg de dorpsherberg bezoek van den markies en de markiezin van Zuilen, die met haar gevolg op een doorreis waren en te Baarn van paarden moesten verwisselen. De hooge bezoekers wer den door den sohout verwelkomd en aan een feestmaaltijd genoodigd. Den geheelen avond heersehte in de herberg een opgewekte stem ming, waarbij menige Gouwenaar werd gerookt en pintje bier werd gedronken. Op straat had zioh een groot aantal dorpelingen verzameld om dit ongewoon schouwspel gade te slaan. Inbraak. Te Leiden is gisterennaoht in gebroken In de rruto.ii.uale breierij van dea heer Van Egmond op de Heerengracht. De dieven hebben zich toegang verschaft door een kelderraam. Blijkbaar zijn zij in hun werk geatoord, althans er wordt, voor zoo ver Is kunnen worden nagegaan, niets anders vermist dan eenige partijen sajet ter waarde van f 60. De moordenaar aai\ -oudon. In een cafó op het Stationsplein te Rotterdam heeft de recherche gisterenavond aangehouden den bankwerker J. G., die verdacht wordt zijn 86-jarige ech.geauote In de echtelijke woning op de O. Z. Achterbu ~vrat te Amsterdam met bijlslagen te hebben gedood. De man is gevankelijk naar Amsterdam overgebracht. Nekkramp. Te Ridderkerk is Donderdag een 16-jarige zoon van A. S. aan nekkramp overleden. Een 15-jarige dochter is, lijden de aan nekkramp, naar een ziekenhuis in Rotterdam gebracht. De staking opgeheven. Gisterenmiddag is het sa. „Hollandia' van den Kon. Holt. Lloyd, van Amsterdam vertrokken, met een bemanning, voornamelijk samengesteld uit Ghineesche en Scandinavische schepelingen, giet het oog waarqp het aantal stuurlieden met drie en dat der machinisten met twee vermeerderd is. De „Holiandia" had de mail aan boord en verder 27 eerste klasse-, 22 tweede klasse- en 24 derde klasse-passagiers, Hen herinnert zioh dat het personeel van1 den Kon. Holl. Lioyd geweigerd had uit te varen, wanneer de eischen, ten aanzien van do gages en de bediening der vuren niet wer den ingewilligd. Aan de laatste meende de directie niet te kunnen voldoen. .Vandaar het conflict. SCHOTEN. Sint. Nieolaas. Deizer dagen gaf de Ned. R. K. Volksbond aan de kinderen der „St. Bavo-echool' een St Nicolaasfeest. Nadat het bestuur de Eerw. heeren Gees telijken der parochie een rijtoer in en om de parochie had gedaan, met Sint Nieolaas, en de goede Sint even een groet aan de Eerw. HJT. Geestelijken van de parochie St. Elisa beth en Barbara had gebracht, kon de goede Bisschop toch niet ongemoeid de school der Eerw. Zusters voorbijgaan tot groote vreug de der schooljeugd. Het was in het Schoter- kwartier een ware optocht. Na aan het Bondsgebouw op de Kerklaan te zijn aange komen, wachtte hem daar een zaal vol blijde harten, en gaf de Sint daar zijn nuttige wen ken en versnaperingen. Toen werden de kinderen rijkelijk onthaald op chocolade, melk en koek. Een poppenspel vulde de rest van den tijd aan, wat de zaal, die tot de nok gevuld was met kinderen en belangstellenden, als het ware deed dansen. Ook deedt de Eerw. Pastoor nog een korte toespraak. Een woord van dank, die hébhen bijgedragen in geld el ijken of anderen steun, is hier op zijn plaats. Xn *t ook axTi «1 en goodeu f&Tvt, die zoo bereidwillig is geweest onze parochie met zijn bezoek te willen vereeren. De nieuwe parochie-kerk nadert haar vol tooiing. Tot laat. in den avond ls men druk in de weer met schilderwerk, ook met het in zetten der ramen. Een flink aantal banken staan reeds op hnn plaats, zooals de aannemer verzekerde, dacht hij met Kerstmis geheel en al klaar te zijn. Dat het aanvankelijk vlug in zijn be werking gin, dat was wel te zien, maar dat men zoo spoedig in de ware kerk zon ritten dat was toch zeker niet verwacht. Ongeluk. Gisternacht is de remmer J. J«, to ilitrecht, bij het terugzetten van een trein, te Zwolle overreden en gedood. Vreemde vindplaats. Gisteren moest in den stal van den heer Smidt, Teylersatraat, Den Haag, een dar paarden een operatie ondergaan. Er moest namelijk een kies getrokken worden. Toen de veearts, de heer van Aken, daarmee gereed was, bleek, dat cm de kies een damee- ring vast zat! Stopzetten van fabrieken. Moest te Maastricht reeds geruimen tijd met verminderd personeel in verschillende fabrieken gewerkt worden, thans vernemen wij, dat waarschijn ljjk reeds de volgende week de fabrieken „de Sphinx" en de „Ceramique" zullen worden stopgezet. Dit zou een ware ramp voor Maas tricht wezen, aangezien daardoor eenige duizen den werklieden werkloos zullen worden. Ouu-Iïollaudsche Herberg, Naar aanlei ding der gemeentelijke verordening op de beper king van het verbruik van gas- en electriaoh licht, hebben eenige pretmakers te Baarn in een der zalen van hótel Central aan don Brink een oud-Hollandache herberg ingericht, waar do gewone verlichting is vervangen door kaar senkronen. De herberg is geheel in stijl gemeu bileerd en dient tevens tot Rechthuis. De «cuout, schepenen, veldwachter, omroeper en postillon enz. dragen allen pud-HoBandschp VEL8EN. Gemeenteraad. De gemeenteraad is Donder dagavond in spoedeiscnende wergadering bijeen gekomen om een voorstel van de heeren Vvamstee- ker, Gerritsen, van der Steen en Handgraaf te behandelen om de Regeering te verzoeken tus- schenbekte te komen in de aangroeiende moei lijkheden, welke zich voordoen in het vischhan- delbednjf te ljmuiden. De volgende toelichting was bij het voorstel ge voegd: „De omstandigheden, dat de Regeering aan de markt te ljmuiden dagelijks een groot quan tum visch omtrekt buiten den handel om, dat door het met Engeland gesloten contract de vrije handel ontwricht is geworden en de Duitscüe belanghebbenden maatregelen hebben ingevoerd, waardoor het restje van den vrijen handel teloor ging, zijn te zamen oorzaak geworden dat de nandei te ljmuiden in een toestand is geraakt, die in velerlei opzicht zijn weersiag zal doen gevoelen. Niet alleen de vischhandel, maar ook het reederijbedrijf komt door dezen loop van zaken in een uiterst moeilijke positie. In hoeverre er verband bestaat tusschen de gerezen moeilijk heden en het kolengebrek in de haven van ljmui den is niet met juistheid vast te stellen. Evenmin is met zekerheid aan te toonen of en zoo ja weik verhand er bestaat ten opzichte van het opbrengen van visschersschepen naar Duitsche havens, gedurende de laatste dagen. Te vreezen staat het echter dat wanneer in dezen toestand niet binnen korten tijd verbetering is aan te brengen, het geheele reederijbedrijf en de vischhandel stil zullen komen liggen, tot groote schade van den bloei onzer gemeente. Naar het oordeel van voorstellers zou aan de bestaande bezwaren heel wat zijn tegemoet te komen, doch niet zonder de krachtdadige mede werking onzer regeering. Zij stellen daarom aan den Raad voor zich tot de Regeering te wenden met het verzoek tusschenbeide te komen in de eerste plaats door zelf het goede voorbeeld te geven en de versche-visch-voorziening niet langer te doen plaats hebben over het Centraal Bureau maar door tusschenkomst van den handel. In de tweede plaats door met aandrang bij de Engelsche en Duiische regeeringen op te komen voor een regeling, waarbij de handel intact blijft." De heeren Gerritsen, Warnsteeker en van der Steen lichten bet voorstel ook mondeling toe en wijzen op de bezwaren van het Centraal Bureau. De heer van der Steen zegt dat Staats- almacht het particulier bedrijf doodt. Daartegen komen we op. De beer Brink zegt, dat de zaak hem voor komt als een relletje, opgezet tegen het Centraal Bureau. Spreker verdedigt de distributie door, dit Bureau, deze is ook den handel ten goede gekomen. Veel meer schade ondervinden de han delaars door het optreden der bui.enlandsche regeeringen, waartegen ons protest moet gaan. De heer Gerritsen zegt dat de voorstellers geenszins bedoelen een relletje tegen het Centraal Bureau, wel het belang der burgerij en van 't algemeen. De heer Vermeulen protesteert ook tegen deze voorstelling der zaak. Uitvoerig critiseert spreker vervolgens het optreden van het Centraal Bureau en noemt verschillende feiten, die te laken zijn. Spreker zou willen dat de Raad B. en W. op dracht gaf de noodige maatregelen te nemen, nadat overleg was gepleegd met de besturen der Reeders- en Vischhandeivereeniging en de Kamer van Koophandel. De heer Netscher is er ook tegen dat het Cen traal Bureau optreedt als concurrente van de handelaars. Spreker dient een voorstel in om de Regeering te verzoeken een proef te willen nemen met de levering van regeeringsvisch door bemid deling der Vischhandeivereeniging. De heer Sluiters ondersteunt dit voorstel De heer van Tuijll zou gaarne eerst de bel'ang- heboenden hooren en dan beslissen. Het voorstel Netscher wordt met 'de stemmen van de heeren Sluiters, Landeweerd, Netscher en Vooren vóór, verworpen. Alsnu wordt de vergadering geschorst en wordt goedgevonden eenige aanwezige vischhan- delaren te hooren. De heer Gerritsen noodigt de heeren van der Klauw, Medik, Prins, Verwoerd en o tam m de raadszaal en deze geven op zijn verzoek inlichtingen, waarin het optreden van het Centraal Bureau gelaakt wordt. i3e Voorzitter brengt na heropening der ver- gadering nadat genoemde heeren vertrokken waren het voorstel-Vérmeulen in stemming dat met algemeene stenunen wordt aangenomen De heer van Tuijll vraagt of, nu de Provincie het electrocb bedrijf van de K. E. M. heeft oeer- CSiS"*-" M »iel electriciteit 'wenschelijkheid uitgesproken, thans toe stemming bij den minister te vragen, om -de in 't bloembollendistrict te veld staande boe renkool en de gerooide wortels te kunnen drogen. {Den heeren J. H. M. Balvers en H. Hopman werd opgedragen te bevoegder plaatse pogingen tot dat doel in het werk te stellen. In de plaats van den heer W. A. Jonk heer, die niet herkiesbaar was, werd tot be stuurslid gekozen de heer C. Ludwig. De pckbeplanting voor volgende jaren werd permanent opgedragen aan den heer C. Lud wig, gediplomeerd tuintechnieus alhier. De heer J. van Til Hartman sprak hier na nog zijn verontwaardiging uit over de slechte opkomst van het bestuur. Biij de rondvraag werd besloten den heer Volkersz, directeur van de Rijkstuinbouwwinterschool te Lisse, uit te noodigen te Hillegom een lezing te houden over de „aaltjesziekte" in de narcissen, 't Bestuur kreeg opdracht de H. IJ. S. M. te verzoeken den trein, die- 11.01 's avonds uit Haarlem vertrekt, te Hil legom te laten stoppen. ASSENDELFT. Veiling. Ten overstaan van notaris G. v. Halk van Zaandam is gisteren alhier veiling gehou den van: drie stukken weiland, „De Boveeg", De. voorste veen," „Dorremeet," gr. 4.66.00 H. A., alsmede een stuk bouwland te Spaarn- dam, gr. 2.27.30 H.A. Opbrengst Assendelft 14665; Spaarndam 7170. OOSTZAAN. Een ra ad s vacature. Aangezien de heer W. C. de Joode te Oostzaan zijne benoeming tot direc teur der Distributie van Levensmiddelen heeft aangenomen, ontstaat er een vacature in den gemeenteraad. St. Deus-De dit. Men schrijft ons van officiëele zijde: Gisteren had alh.er een dis trictsvergadering plants voor de besturen en propagandisten uit de bloembollenstreek. Door don Bondsvoorzitter werd de groote beteekenis van het Collectieve Contract uit eengezet. Reeds vroeger hcefc onze Bond ge ijverd voor een Collectief Contract in de bloembollenstreek; door het verkeerd begrij pen van de patroons is die actie testijds omgezet'in'een gewone loopactie. Er begint echter een kentering ten goede te komen en vele teekenen wijzen er op, dat het R.-K. vereenigingsieven ouder de patroons reeds zijn invxoed doet golden. Gok onder ons is nog vooroordeel tegen het O. C. en ook dat moet bestreden worden, wijl de Collectieve ovex-oenkomst ten slotte de beste grondslag is voor oen goede samenwer king, ook al komen aanvankelijk nog diep gaande meeningsverschillen tot uiting. Door alle afgevaardigden werd in beginsel besloten tot het ijveren voor het totstand komen van een Collectief Contract in deze streek. Hierna was aan de orde een bespre king over de hoofdlijnen van een eventueel to sluiten overeenkomst. De nood onder de arbeiders bleek oorzaak dat, vooral wat het icon betreft, een flinke verbetering moet aan- g<obiraclLt woixl-e n-wil hot sluiten van Heeren- en Dameskleermakerij BARTELJORIS5TR 22. TE LEF. 303. Winterjassen, Ulsters, Pelzen, Wintermantels, DAMES-ULSTERS, BONTMANTELS. Iste Klasse Afwerking. -p-v jt I iweu-o wvi^rcu, w Li uut. öiun*pri v >ui wtsii me heer Vermeulen antwoordt dat deze zaaïc 0. O. ingang vinden" onder de arbeiders. Zij de aandacht van B en W. heeft, waarop de ver gadering gesloten wordt. Schilhng^ W*na d* heer™ Polde™an en LJMUIDEN. Do inbeslagneming van visoh. Men meldt ons uit IJmmden: De zeelieden, aangesloten bij de aideeiing van den Algemeenen Nederlandaohen Zeemansbond hebben in een gisteravond gehou den vergadering eene motie aangenomen, waar in geprotesteerd wordt tegen het in'beslag nemen van duurdere vischsoorten tegeil de Ke_ wone prijzen en tegen het verbalisouren van eenige schippers wegens aanvoer van onge- stripte visch. Verder wordt geprotesteerd tegen de beschuldiging van sabotage en het feit, dat de in beslag genomen regeer ingnvisdi latei- weer op de markt werd gebracht zonder resti tutie van het verschil aan de belanghebbenden Deze motie werd opgezonden aan den Mi nister van Landbouw en aan de Commiss;0 van Toezicht op de Zeevischvereeniging. HEEMSKERK. L. T. B. Vakgroep-tuinder-s. Gisterenavond had een druk bezochte vergadering plaa^g ^ii den heer B. de Rooda De voorzitter de heer B \erduin gaf een uitvoerig verslag over d» on derhandelingen gevoerd ni0t hen leverancier van klaren mest, welke besprekingen een bevre digend verloop hadden gehad. Nieuwe boatel lingen werden aangenomen- Ook de scliiJleillest werd een punt van bespreking. Overleg zal ge pleegd worden met den D T- B- vSr, andere plaatsen o.a. Hillegom. De kunstmest kreeg ook een beurt, vooral het groote kwantum pa tentkali, voor de vereeniging aangekomen. Ver- volgena deden twee leden h»r vereeniging ©en aanbieding voor het leveren van boonenstaken. Bij den heer Koedijk ligt «en lijst ter inteeke- ning. Bij de rondvraag werden nog vele zaken aangeroerd o.a. glaeoultuux. Daarna sluiting. NOORDWIJKERHOUT. De Suikerfabriek. De campagne aan de suikerfabriek „Holland" loopt heden af. Van den aanvang af op 6 October zijn ongoyggj. 119 mUlioen suikergehalte van 16.4 pCL Het vorige jaar waren deze cijfers IhS en 16.7 pOL HILLEGOM. Bloembollencultuur. In de zaal vau tten heer Sistermans heeft de *f<L Hillegom van Bloembollencultuur gisteravond een hui3h. vergadering gehouden. Van 't bestuur was alleen de voorzittiy, de beer H. "v. van Zanten aanwezig. [Tot caxididaten voor 2 le den in 't hoofdbestuur worden gesteld de heeren J. ,W, Lefeber te Lisse en W. Ie Boer te Beverwijk. Tot afgevaardigde naar de 133ste algemeene vergadering werden be noemd de heeren CL Geitenbeek en P. van Waveren Jz., secundi de heeren J. Van Til Hartman en O. L/udwlg. De behandeling van den beschrijvingsbrief ging zonder belang rijke diseussiën onder den hamer door. Bij do begrooting ,werd gesproken over den post scheidsgerecht.. Er gingen stemmen op, (de onkosten van 't scheidager echt geheel te laten betalen door de reohtende partijen. Over de controle van het aanzeghuis werd ernstig geklaagd. De verdere besprekingen gingen o.m. over de groenteneultuur in de bloefubollejigtroelt. Ja 'i bftzondep wed de toch worden steeds meer tot z.g. lossen arbeid verleid, wat wel meer risico geeft, maar ook de gelegenheid opent om door ver plaatsing en ook plaatselijk, een beduidend hooger loon te verdienen. Na uitvoerige bespreking werd ten slotte toch een concept program samengesteld, dat verder in de afdeelingen z^l besproken wor den. Hierna volgde bespreking over dre te voe ren propaganda, welke krachtig zal lor hand genomen worden. Wegens liet reeds gevorderde uur weid daarna tot sluiting overgegaan, nadat vooraf in beginsel besloten was, na de bespreking in de afdeelingen opnieuw een districcsver- gadering te houden. Voetbal. Morgen (Zondag) gaat het volle dige eerste elftal onzer voetbalvereeniging „Lisse" naar Voorschoten om aldaar te spe leu tegen het kostschool-elftal „Berestein". Ongetwijfeld zullen talrijke supporters mee- togen om gezamenlijk hun toegedane ver eeniging aan te moedigen in deze altijd spannende wedstrijden. „Advendo". Naar wij vernemen is het Kamermuziek-gezelschap „Advendovan Wassenaar voornemens Dinsdagavond 19 De cember a.s. een uitvoering te geven in de concertzaal van Hotel „De JVitte Zwaan". Medewerking is toegezegd door de dames Marie Olivier, leerL Kon. Conservatorium, Den Haag, (cello); Anna Mekking en Lena v. d. Kooy (zang). j de Voor den iakoud dezer rubriek atelt Redactie zich niet aansprakelijk. „ONZE KERSTBOOM." Voor de drukkende tijdsomstandigheden ge voelen wij ons meer dan andere jaren, sterk aangespoord zooveel in ons vermogen is te ijveren in het belang der arme en noodlij dende menschen. Sinds lang hebben wij groote medewerking ondervonden van hen, die al jaren de meeste belangstelling hebben getoond in „Onzen Kerstboom." Het is ons eene voldoening U in kennis te kunnen stellen, dat wij door de liefdadig heid van zoovele weldoeners in de gelegen heid zijn, dit jaar wederom een Kerstboom oip te richten voor onze arme kinderen. Deze, alsmede de uitstalling van kloedingstukkem, Kerstgeschenken enz. zullen te bezichtigen zijn op Zondag 17December a.s. in eenige onzer schoollokalen. Ook zal er dan mot goed keuring van Burgemeester en Wethouders (ons op 10 Nov. LI. geschonken) eene Tom bola zonder Nieten gehouden worden. Voor 10 ets. Hn men dan een lot krijgen en een prachtigen prijs winnen. De opbrengst der Tombola zal besteed worden tot het aan knopen van eetwaren en andere benoodigd- heden, ten bate der arme kinderen. Een druk bezoek zal ons zeer welkom zijn. Evenals alle andere jaren zal het den be zoekers aangenaam en smakelijk worden ge maakt. De ingang zaf dit jaar zijn Spaarne 61, dun niet in de Anthomiestraat. DE EERW. ZUSTERS, rjm .het „at Xtn-omcagesrichfi. DE SALARISREGELING. De laatste dagen bevatten eenige der plaat* selijke bladen o.a. een advertentie, waarin andere gemeentebedrijven bekend maakte, dat er eenige plaatsen van technische be trekkingen te vervullen waren; ten le de gemeente Utrecht vroeg een opzichter voor den puttendienst, op salarisgrenzen van' f 14001700; ten Be de gemeente Leiden voor hare fabrieken van Gas en Electriciteit een construeteur-teekenaar op 6alarisgrenzsn van f1200—f1700. In het licht beschouwd van het rapport, ingediend door de Raadscommissie, inzake unificatie der salarissen van ambtenaren in dienst der gemeente Haarlem, dient hier wel het een en ander over geschreven lel werden. Uit een technisch oogpunt be schouwd, lijkt het mij een groote fout toe, dat in deze commissie geen technisch lid is gekozen, want niets spreekt zoo duidelijk! uit haar rapport, ais dit, dat er heel geen waarde gpheoht is aan de prestaties Ier technische ambtenaren. Of gemis aan tech nische kennis, óf verheffing- van admini stratieve ambtenaren, in casu secretarie-amb tenaren, boven bedrijfsambtenaren is hieruit te Lezen. Bekijkt men het rapport in details, en vergelijkt men de salarissen der technischa ambtenaren aan de bedrijven, met die der administratieve ambtenaren ter secretarie, dan maken de eerstgenoemde al een heel treurig figuur. Het schijnt wel of er een streven bij de Commissie lieeft voorgezeten om zoo weinig mogelijk technische ambtenaren de f 2ÜUO te laten naderen, want niet alleen, dat die grens zoo min mogelijk benaderd wordt, doch ook ziet men het gebeuren, dat de Commis sie een ambt hetwelk B. en W. in haar voorstel op f 2000 schatten, terugvoert tot f 1900. Laten wij het rapport in zijn geheel vol- j gen, om zoo objectief mogelijk te blijven. Aan de Secretarie krijgen de ambtenaren met leidende functie's belast, salarissen van f 20003000 en f1600f Ë500, en stelt men voor, een commies een salaris van f 1500 f 2000 -te geven; daarentegen aan open bare werken een opzichter le klasse een salaris van f 1200f 1800. Heeft men in de Commissie wel rekening! gehouden, wat een opzichter le of 2e klassa op zijn schouders gelegd wordt, bijv. bij het bouwen van een handelsschool? Bij bouw- en woningtoezicht, welke ken nis ambtenaren moeten vergaren, om de functie van inspecteur le klasse in alge- meenen dienst, of bouwkundige te kunnen! vervullen?" Voortgaande ziet men bij de waterleiding een hoofdopzichter van f 1100f 1800 en op zichter van f 1000i" 1600 loopeu, waarhij! mcrï üog JT~t"CT?<*n"a!Tri!Igè verschijnsel ziet, - dat de minima's van hoofdopzichter en op zichter f 100, zegge honderd gulden ver schillen (dit lijkt mij heelemaai geen uni ficatie). Volgt men het rapport verder, en komt men aan de lichtbedrijven, dan ziet mem menschen als gasmeesters en hoofdmachhiis- ten, ambtenaren met een zeer verantwoorde lijke en omvangrijke betrekking, maar een maximum toegedacht van f 1700 en f 1750; terwijl de onderlinge groepeering bij liet laatste bedrijf mij al zeer ongelukkig toe schijnt. Wanneer men de ambtenaarsgroepen, van andere eleetrieiteitsbedrijven vergelijkt bij1 die in Haarlem, dan komt men tot een heel andore groepeering, en Behijnt het mij toe,, dat de commissie hier al zeer slecht over de verschillende functie's heeft geoordeeld. Verders de gemeente-reiniging, hier al kart' al zeer mooi de bovenaangehaalde adver tentie ter vergelijking vaai nut zijn. Waar In Utrecht het salaris van een op zichter over den puttendienst tot f 1700 stijg# riet men hier in Haarlem het salaris van een opzichter met een uitgebreiden dienst, en die hier de nederige naam van beltopzichter heeft, tot f 1400 plus vrije woning, en dafc j van de opzichters over den dienst van de gemeente tot f 1400 voorgesteld. Rest onsi nog het slachthuis, waar de technische amb tenaren toch ook een zeer omvangrijke werk kring hebben, en op zijn hoogst f 1700 sala ris zullen kunnen bereiken. i Wanneer men dit in zijn geheel overziet, moet elk tot de conclusie komen, dat er al zeer weinig rekening is gehouden, met den! werkkring en verantwoordelijkheid tier tech nische ambtenaren, in vergelijking met iieÖ. werk der administratieve ambtenaren ter secretarie. En ik geloof, wanneer de Raad niet bo ter voor de positie der technische ambte naren zorgt, in overeenstemming met die der administratieve ambtenaren, andere gemeen ten niet zonder vrucht advertenties plaat sen in onze Haarlemsche bladen. DAT, DE RAAD Htf.r. VOOR WAKE! j M,et dank vocxr de plaatsing. Hoogachtend, EEN TECHNICUS. DE AMBTENAARS-SALARISSEN. Zeer gegronde klachten zijn in den laatsten tijd geuit door verschillende belanghebbende ge meente-ambtenaren naar aanleiding van het ver schenen rapport van de raadscommissie inzake unificatie. Echter wordt bij die klachten steeds eene vergelijking gemaakt met de regeling van de secretarie-ambtenaren. De buitenwereld zal zoo langzamerhand een idéé krijgen dat dit een1 ideale regeling is. Belanghebbenden zijn het, daar echter lang niet mee eens. Zeker, de tracte- men ten van hoofdcommiezen en commiezen zijn1 niet slecht. Maar hoeveel jaren gaan er niet mee heen, vóórdat zoo'n rang behaald wordt, dia] misschien door vele ambtenaren ter secretarie niet bereikt zal worden. Rest dus de rang van adjunct-commies, die door de meeste ambtenaren wel behaald kan worden. Bij bevordering tot dezen rang heeft de ambte naar dikwijls reeds een 10-tal dienstjaren achter den rug, en wordt hem dan eerst de gelegenheid tót huwen mogelijk gemaakt, Bij net nieuwe

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2