DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. (HIINIl-UiElKli Enorme voorraad SLOBKOUSEN ESASiAULJlAN 49, HAARLEM P. W. TWEEHUIJSEN, DëHTIG cents TELEGRAMMEN DE OORLOG. Een merkwaardig debat, Maandag 11 December 1916 41ste Jaargang No 9210 Bnterconna* Telefoonnummers 1426 en 2741 Evenals vorige jaren stellen wij ook nü weder voor onze abonnes beschikbaar den prach- tigen COMMUNIE-KALENDER van dr. A. Derckx, tegen den prijs van De kalenders kunnen afgehaald worden aan onze bureaux of besieid worden bij onze Agenten. DE ADMINISTRATIE. iiAAbLbïfiSCHt &LUüA6iES K°. 2110 agenda 12 december vi Betere dagen voor osizen handel? KORTE BERICHTEN Barteljorisstraat 27. TELEFOON 1770. 430 VI. HMRLEMSCUE COORMT ABONNEMENTSPRIJS N* i»voor Haarlem en de agentschappen (kom «ener gemeente)/1.60; de overige p.aatsen Nederland per post f 2,-; per week voor Haarlem aoEKtschappen f O.l.ri afzonderlijke nummers f 0.1S. PRIJS DER ADVERTENTIÉIfi Van 15 regels f 0,76, iedere regel meer 0,1»; kaüpar safrt MK advertentie in da rubriek MVraag ea Aanbod" «aa 1—4 aaprta f WA regel meer 0,10. t Atïe Wteiez.de abonnó^ op dit Blad. in het bezit van een Verzekeringspolis, zijn. velgen. de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor f 4000 bg lerenalange o^cïAAM »o ff 50Ö by «verlijden, ff 300 bij verlies van een hand of voet, f 25© bij verlies van een oog f 125 bij verlies van een du.«n, 1 75 bq Wik van een arm of been ff 1CK) b, verhe. verlies van een anderen vinger De uitkeer»* dezer bedragen wordt gegarandeerd door de ..Hollandsche AlgemeeneVerzekeringsbank te Schiedam. (De vóór I October 1911 «Ugegeve» pobeoen w*m naet HET LICHTVEEBOD. Alzoo treilen vandaag de bepalingen in Werking betreffende de beperking van gas- en electriciteitsgebruik. De verordening zal loyaal worden toege past, volgens de toezegging van B. en W„ dos geen pietluttigheden. Wanneer een win kelier aannemelijk kan maken dat deze of gene schijnbare overtreding, niet in strijd kan worden geaelit met de bedoeling van de Verordening, of noodzakelijk is voor t bedrijf dan zal hij geen last ondervinden. Voorop staat échter dat de winkeliers e.a. b «k ge^\ en dat het bun ernst is met de besparing van licht en alzoo van steenkolenbesparmg Men maakt ons opmerkzaam dat m de ver- oidening een bepaling ontbreekt om het ver bod tegen den drukken Kersttijd buiten wer king te stellen. Daarin voorziet echter de be- - voegdheid van B. en W. om ontheffing in bepaalde gevallen te verleenen. En wij ver- trcuwen dat B. en W. wel zulk een open oog voor de belangen der winkeliers hébben dat voor dien tijd ontheffing zal worden ver leend. Het is misschien ook niet ondienstig nog even op te merken, dat overdreven angst voor kolengcbrek door al de maatregelen in den lande niet behoeft te worden gewekt, daar de regeering diligent is om het gebrek te voorkomen en het allen scihijn heeft dat de regecring daarin slagen zal. Geitouw St. Bavo Smedestraat 23 Leden Haven en Transport, 9 uur Loden Timmerlieden, 8 tuur iLeden Schilder^ 8'/, nur Jeugdige Bloemisten 7Yt. Gebouw S t,. Marthavereen. Kleine Houtweg 13 Betrekkingbureau geopend van 3—4 uur. Bisschoppelijk Museum Jansstr. 79 geopend eiken dag van 10—5 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. In een ingezonden stuk in de „N. R. Ct." wordt een beroep gedaan op de N. O. T., om hare pogingen bij de Engelsche overheid te verdubbe len ten einde meer artikelen voor den handel vrij te krijgen. Waar thans een zoo rijk land als Roe menië'veroverd is, kan men de blokkade-politiek voor meer dan een jaar doelloos houden. Thans kan Duitschland uit Roemenië alles betrekken, waaraan het behoefte heeft, het in beslag nemen van eenige partijtjes zuidvruchten en het vast houden van havermout voor Nederland bestemd, kan er dus onmogelijk toe bijdragen de blokkade- politiek te doen slagen, maar zal alleen het ge volg hebben de vernietiging van onzen handel, de verarming van ons land, en eene belangrijke ontstemming jegens Engeland. Wij hopen, dat deze ware en juiste opmerking ter bevoegder plaatse eene welverdiende aandacht mag vinoen. De N. O. T. heeft goed gewerkt in het belang van Engeland, daarvan getuigen de herhaalde lijke loftuitingen haar in het Lagerhuis door den Engelschen minister toegezwaaid. Moge zij dan ook nu goed werken in het belang van Nederland! OVERZICHT. De Fransche en Engelssclie' staf bericht en melden van het westelijk front, dat slecht weer de krijgsbedrijven belemmert. Op het Italiaansche front is (te bedrijvigheid look minderd tengevolge van het weer; men lieeft verminderd tengevolge van het weerj men heeft daar veel hinder van eneeuw. Qp het evenals in Macedonië, «joch een aanmerkelij ke wijziging1 in den toestand is op deze fronten niet aangebracht. Het eenige van beteekenis, dat ons offi cieel uit het Russisch hoofdkwartier wordt gemeld, is, dat de Rocmeniërs langs den wegi van Buseu haar Ploesci tot het offen sief zijn overgegaan en daar den vijand over de Grikovul hebben terug geworpen. Tegenover dit succes der Roemeniërs Btaat echter, dat de centrale troepen, onder Von Mackenaen, over de geheel» breedte van het overige front nog vorderingen maakten en dat de Bulgaren in de Dobroedsja, tusschen Czernavoda en Silistria, over den Bon au zijn getrokken, waar zij de stad Ealaraai bezet ten. Bovendien hebben andere Bulgaarsche troepen uit Czernavoda zioh van de sjpoor- brug meester gemaakt. Door deze beweging werden te tegenover Czernavoda gelegerde Russisch-Roemeensche troepen met omsinge ling bedreigd en moesten zij hun krachtig be vestigde stellingen ontruimen en overhaast aftrekken in de richting van het Noordwes ten. Herhaalde pogingen der Roemeensohe artillerie, om de spoorbrug te vernietigen, bleven vruchteloos. De toestand in. Griekenland wordt weer hoe langer hoe meer raadselachtig. Dit is echter als zeker gebleken, dat het leger voor verreweg het grootste deel don Ko ning trouw is gebleven en tengevolge daar van zal het dan ook zijn, dat de Entente daar zulk een echeo heeft geleden. Als ver gelding heeft de Fransche regeering opnieuw de algelièele blokkade van Griekenland af gekondigd en zoodoende is het land van elk verkeer met de wereld afgesloten. De Koning schijnt echter alles op alles te willen zetten en heeft verklaard, dat Grie kenland van nu al aan een strenge ge wapende onzijdigheid zal handhaven. De re geering zal aan de entente geen enkele tege moetkoming meer doen. Een nieuwe uittar ting van de entente zal als een casus belli worden opgevat. En de Entente beantwoordt deze houding met een... Ultimatum? Volgens een Reu- ter-telegram zou de Entente gisteren, Zon dag, haar ultimatum aanbieden. Waarom? De Engelsche ministerieel» crisis is opge lost. Lloyd George heeft, naar verwacht werd een ministerie samengesteld ea ook een nieu wen, verkleinden oorlogsraad gevormd. Het ministerieel werkprogram van Lloyd George omvat, volgens de „"Weekly Dis patch": de bewapening van koopvaarders, voorbereiding voor het voorjaarsoffensief, mobilisatie van alle burgers tusschen 16 en GO jaar, maatregelen om de blokkade krach tiger te maken, uitgeven van levensmidde lenkaarten, uitbreiding van de inlandsche in dustrie van levensmiddelen; verbod van werk, dat niet noodig is voor den oorlog, krachtiger venbod van weel de-uitgaven en invoering van vleeschlooze dagen. Do nieuwe regeering wemsciht dus den oor log krachtdadiger dan tot nog toe voort te zetten en deinst er niet voor terug, desnoods maatregelen te treffen naar het voorbeeld van de voorschriften en wetten, welke den stempel „Made in Germany" dragen. WANKELE POSITIE VAN HET FRANSCHE KABINET Het spande in Frankrijk de laatste dagen in de politieke kringen. En evenals het in Engeland tot een scheuring kwam in het hoogste regeerings-ooHege, het kaibinot, had het geen verwondering gewekt, wanneer ook in Frankrijk n' kabinets-crisis zich had voor gedaan. Zooals men woet is de Fransche Kamer ruim een week in geheime zitting bijeen ge weest en nadat de Kamer haar geheime zit ting eindelijk had beëindigd, werd de open bare zitting Donderdagnamiddag te onge veer half 5 weder geopend. Namens de regeering verklaarde Briand toen, dat, na dé regeeringsmededeelingen en de débatten, de regeering van alle moties er waren er 'n 401.... slechts de door Ba- baud-Lacroze voorgestelde motie kon aan vaarden, waarin acte wordt genomen van de verklaringen der regeering over de reorga nisatie van het opperbevel en van de beslui ten der regeering, betreffende do oorlogsvoe ring. Daarin, zeide Briand, wordt het ver trouwen in de regeering uitgesproken, dat zij noodig heeft om haar zware taak met het noodige gezag te kunnen vervullen. Er was ook 'n motie, die 'n slag in het aan gezicht was van de regeering, doch deze werd met 395 tegen 117 stemmen verworpen. Het was de motie-Tardieu, waarin liet vertrou wen aan de regeering werd ontzegd. De overige moties werden toen ingetrok ken. En na eenig debat werd de motie-Ba- baud-Lacroze in stemming gebracht. Het eerste deel, luidende: „De Ka mer neemt acte van de verklarin gen der regeering over de reorganisatie van het opperbevel en billijkt bet besluit de op perste oorlogsleiding en de organisatie van de economische toestanden des lands onder 'n leiding met beperkte volmacht te brengen," werd met opgeheven handen aangenomen. Het tweede deel der motie, luidende: „en spreekt haar vertrouwen uit in de regeering, dat deze, in volkomen overeenstemming met haar bondgenooten, de als onvermijdelijk er kende gemeenschappelijke offers en pogin gen zal bewerken, om met verdubbelde ener gie tot de definitieve overwinning te komen, en gaat over tot de orde van den dag," werd met 344 tegen 160 stemmen aangenomen. De geheele motie werd daarna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De Fransche regeering blijkt dus ook niet vast in bet zadel te zitten: niet minder dan 117 tegen 395 afgevaardigden ontzegden ro- yaal-weg de regeering hun vertrouwen, ter wijl zelfs 160 bijna een derde van het ge heele aantal afgevaardigden weigerden de regeering het gevraagde vertrouwen te schenken. En zoowel als in Rusland, waar Stürmer plaats moest maken voor Trepof, en Enge land, waar Asquith is vervangen door Lloyd George, vindt de politieke oneenigheid in Frankrijk ook haar oorzaak in den slechten gang van zaken op het oorlogstooneel. Het gevolg ervan is bij zu'lke uitbarstingen vallen nu eenmaal slacbtoffersl dat Joffre (om .gezondheidsredenen"!!) van het opper bevel van het Fransche leger zal worden ont heven. 't Is niet gewaagd te voorzeggen, dat ook andere mutaties in het Fransche legerbe stuur en misschien ook nog wel in het bur gerlijk bestuur er het gevolg van zullen zijn. De Paus en de vermiste soldaten. Het inlich ting-en- en opeporingabureau voor krijgsgevan genen, op liet pauselijk staatssecretariaat geves tigd, heeft onlang» een volledige lijst opge maakt van de Fransche soldaten, die in de streek van Namen en Givet zijn gesneuveld. Deze lijst bevat behalve volledige aanwijzin gen betreffende de gevallen soldaten ook alle bijzonderheden, dio men over de omstandighe den van hun dood kon te ivoten komen. De Duitseho Rijksdag. Naar liet Wiolff-bii- reau verneemt, .hoeft da voorzitter van den Rijksdag da loden bijeengeroepen voor een ver gadering op Dinsdag 12 Deo., één uur mid dags. Men neemt aan, dat de rijkskanselier over den nieuwen strategisohen toestand in Roe menië mededeelingen zal doen. Joffre gaat heen. Het heot nu weor 't „Journal de Genève meldt '6 dat Joffx-e eer lang om gezondheidsredenen het opperbevel over het Fransche leger zal neerleggen en dat Oastelnau, Foch of Pétain waarschijnlijk laatstgenoemde hem zal opvolgen. Uit de Italiaansche Kamer. De Kamer heeft sedert vier dagen over de verklaringen der regeering gedebateerd. Nadat lioselli de ver schillende sprekers had beantwoord, lieeft de Kamer bij hoofdelijke stemming met 376 tegen 45 stommen een motie van. vertrouwen in de regeering aangenomen. Een tegenspraak. Naar aanleiding van be richten in de buitenlandsche pers (ook door ons vermeld), dat Z. H. de Paus, dan wel de Amerikaansche of Zwitsersche regeering, zou hebben geweigerd oen zelfstandig Polen te er kennen, verklaart de „Köln. Ztg." dat nog van geen enkelen onzijdigen staat om erkenning van Polen is gevraagd, wat, in de gegeven om standigheden, trouwens vanzelf spreekt. De Montenegrqnsche geestelijkheid. De gou verneur-generaal heeft bij het opperoommandq van het leger het voorstel gedaan als bewijs van vertrouwen in de goede gezindheid van het Montenegrijnsche volk aan de indertijd geinter- noerde Montenegrijnsohe geestelijken den te rugkeer in hun vaderland toe te staan. He#1 voorstel is aangenomen. DE HANDELSONDERZEEER „DEUTSCH- LAND" VAN ZIJN TWEEDE REIS IN DUITSCHLAND TERUG. BREMEN, 10 Deo. De „Deutsche Ozeanree- derei" deelt mede, dat de handelsduikboot „Deut-scshiand" liGdenunddag" na een snelle reiji van Amerika voor den mond van den Weser is aangekomen. GEEN NOBELVREDESPR1JS. KRLSTIANIA, 10 Dec. Het Nobel-comitó heeft besloten den Nobelprijs voor den vrede vcor 1915 en 1916 niet te verdeelen. De prijs voor 1915 wordt overgedragen aan een bizonder fonds van het comité, de prijs voor 1916 blijft beschikbaar voor het volgende jaar. de; nieuwe engelsche REGEERING EN HET OORLOGS-KABINET. LONDEN, 10 Dec. (Officieel.) De nieuwe regeering is als volgt samengesteld: Het kabi- net vau oorlog: Lloyd George, eerste minister; Lord Ourgon, lord-president van den Raad en leider in het Hoogerhuis; Henderson en Lord Milner, minister zonder portefeuille; Bonard Law, kanselier van de schatkist, Bonar Law, die door den Premier uitgenoodigd ia om op te treden als leider van het Lagerhuis, zal ook lid zijn van het oorlogskabinet, maar zal daarin niet geregold kunnen tegenwoordig zijn. De overige leden van het Ministerie zijn- lord kanselier Sir Robert Fanlay, minister van bmnenlandsche zaken, Sir Robert Gave, van bui ten!. zakèn Balfour, van koloniën Long, van oorlog Lord Derby, van Indië Chamberlain, van plaatselijk bestuur Lord Rhouda, van handel Sir Albert S-tauley, van arbeid Hodge, van ma rine Edward Carson, voor munitie Dr. Addison, voor de blokkade Lord Robert Cecil, voedings- oontroleur Lord Devonpert, scheepvaart-contro leur Sir Joseph Maclay, minister van landbouw Prothow, van onderwijs Dr. Fisher, van open- bare werken Sir Alfred 'Mond, kanselier, van not graafschap Lancaster, Sir Frederick Oow- Jey> P°3tmeester-generaal Sir Albert Illing- wordt, voor de pensioenen Boaner, minister tan justitie Sir I. E. Smith, piocureur-generaal Hewart, secretaris voor Schotland Munro, lord- advocaat Clyde, procureur-generaal voor Schot land Morison, lord-luitenant voor Ierland lord Wim.borne, secertaris voor Ierland Duke, lord kanselier voor Ierland O'Brien. Onder de genoemde leden van de nieuwe regeering zijn drie vertegenwoordigers van de arbeiderspartijHenderson, Barnes en Hodge. DE TOESTAND IN GRIEKENLAND. Een ultimatum. ATHENE, 9 Deo. Reuter seinde Zaterdag- avond: De Engelsche en de Russische gezant Gun mij nog één geduldproeve, waarde le- fcér. Aangekomen waar ik in dit onderzoek gekomen ben, kon ik mij voldaan achten met te zeggen: alles is van gelijke, zoo niet van ei'ger soort. Maar het is beter geduld te oefe hen, geduld tot bet einde. Dan lmnnen zij, die willen zien, zien. „Gelijk ik reeds opmerkte, zegt Da., heeft Pater v. d. S. mijn derde vraag onbeant woord gelaten. Wel roert Hij even het drie maal-heilig aan, Mana toegezongen wijst er op, dat er volgt: Vol zijn de Hemelen ®n de aarde van de heerlijke majesteit van de vrucht van uwen schoot^ Dus ten slotte Ijdch Chrietus-verbeerlijking? Het mocht wat! Lie lofsverheffing is ook hier aan Maria (gewijd. Christus wordt niet geprezen al» haar Hoer, maar als haar Kind. Zoo ontvangt niet Zoon maar de Moeder do eer. En Hij geeft Ayne eer aan geen ander, zelfs niet aan Zijn ■Moeder! Die derde vraag is door mij beantwoord. Voor een critischen geest, heb lk gezegd blijkt veeleer, dat de verzamelaar juist niet de intentie had, Maria in plaats van God te stellen, doordien hij woorden, voor een schep sel ontoelaatbaar, heeft weggelaten en in h«t vallend heeft vervangen door ande- £®nIn het culminatiepunt van dat Te Ueum, waar het oorspronkelijke luidt: Heilig, v rilig, Heilig, neemt de schrijver heel op- '*11 eiKl zijn draai en maakt er van:.L. vol bn de hemelen en de aarde van de heerlijke w-aje»lieit van de vrucht van Uwen schoot. „Dus, vraagt Ds. dus ten slotte tóch Oh ris tusverbeffingt Het mocht wat! De lofs verheffing is ook hier aan Maria gewijd!" Zeer goed gezien, omdat hier primair een lofzang aan Maria bedoeld wordt. Maar juist daarom geen afgodische lof zang, aan Maria wijl onomwonden wordt te kennen gegeven dat de Moeder alléén groot is door haar grooten, Zoon. 't Woord van Ga- briël: Gij zijt gezegend onder vrouwen, Gij zult een Zoon baren.... deze zal groot zijn. Zoodat alle eer aan de Moeder bewezen op dien Zoon terugslaat. „Misschien dat de Pater op die derde vraag nog terug wil komen en mij duidelijk maken, dat hetgeen in het door mij geciteerde „Ge zang" van Maria wordt gezegd, geen aan bidding ls. Als hij dan tevens maar zoo goed wil zijn om uit te leggen^ hoe het mogelijk ia dat Maria een schepsel is en tóch wordt aan geroepen als: Bruid van den eeuwigen Va der, Tempel der Drievuldigheid, Deur van net Paradijs, Ladder van het Hemelsch Rijk, Bronader van Barmhartigheid, Heiligdom Heiligen Geest, Ed'ele rustbank der EL Drievuldigheid, Vorstin der wereld, Ko- Hemel*, „Na God alléén onze Hoop Belofte der Aartsvaders, Voorzegging der Profeten, Leermeesteres der Apostelen; Sterkte der Martelaren'* ena. enz. De derde vraag la beantwoord en de zin van die titels is deze: Bruid Tan den eeuwigen Vader, ingevolge het woord van den engel: de kracht des Al- lerhoogsten zal u overschaduwen: daarom ook, dat Heilige, dat uit u zal geboren wor den, zal Gods Zoon genaamd worden. (Lucas I: 35.) Tempel der H. Drievnldlgheid, als een consequentie van haar verheven Moeder- eohap: Zie, gij zult bevrucht worden en eenen Zoon baren, en gy zult zijnen naam heeten Jesus, (de tweed0 persoon der H. Drie- ëenheid, onafscheidelijk met den Vader en H. Geest vereenigd.) Deur van het paradijs, in zoover Haar 'voorspraak bij Jesus ons den hemel helpt ontsluiten. Ladder van het Henielscli Rijk, naar dien haar voorbeeld en voorspraak ons den weg ten hemel makkelijk maakt. Bronader van Barmhartigheid, een karak teristiek van haar moederhart, altijd bereid de ongelukkigen bij te staan. Heiligdom van den H. Geest, in verband met de woorden van Gabriëi: De H. Geest zal over u komen (Lucas I: 35) Ho volgende achit zijn consequenties van de voorgaande en met do paradijsibelofte en <lo profetiën van Isaias voor oogen mag Ds. zelf bepalen in wat zin deze titels op de Moe dor dee Heeren kunnen worden toegepast. .(En als nu de Pater zegt, dat zijn ook maar eeretifcels, die in dat Belgisch devotieboekje voorkomen, vraag ik kom hierop te antwoor den: Ie. In de Litanie van de Allerheiligste Maagd (voorkomende in het Misboi\k, waar op zooals U zegt de Roomscbe Keik garantie geeft, dat als model is te beschou wen; hier heet zij óók „Moeder van goeden Raad!" wordt Maria o.a. aldus aangeroe pen: „H. Moeder God», H. Maagd der Maagden, Moeder van Christus, Moeder der goddelijke genade, Allerreinste Mooier, Al lerzuiverste Moeder, Ongeschonden© Moeder, Onbevlekte Moeder*, Minnelijke Moeder, Wonderbare Moeder, Moeder des Schappers, Moeder des Zaligmakers, Allervoorzichtigste Maagd, Eerwaardige Maagd, Machtige Maagd, Goedertierene Maagd, Getrouwe Maagd, Spiegel der Gerechtigheid, Stoel der wijsheid, Oorzaak onzer blijdschap, Deur des Hemels, Morgenster, Behoudenis der kran- keu, Toevlucht dér zondaren. Troosteres dei- bedrukten, Bijistand der Christenen, Konin gin der Engelen, Patriarchen, Profeten, Apostelen, Martelaren, Belijders, Maagden Koningin van alle Heiligen. Zijn dit eeretiteJs, die aan een schepsel mogen gegeven word? Is dit niet bet toeken nen aan een mensch van goddelijke maolit en wijsheid en goedheid en heerlijkheid? God zij geloofd en gedankt, eindelijk zijn we dan op geschikt terrein. Bij bet scheiden van de markt doet Ds. een stap tot den vrede. Zeker, die Litanie van Loretto is onbetwist baar en voluit een Roomsch gebed, niet dooi den een of anderen koster saam geprutst en God weet hoe door de band de3 plaat selijken censors heengeslipt, maar een litur gisch gezang, door de autoriteit der Kerk erkend en gedekt, in haar Missaal opgeno men en in baar avonddiensten gezongen. Als hier de worm der afgoderij knaagt, dan is de Roomsche Kerk daarvoor aansprakelijk. Ilier, waar <le stem der Kerk inderdaad te beluisteren valt, kan Ds. zijn beschuldiging waarmaken, dat de Kerk.(Maria-aan bid ding goedkeurt en aanmoedigt." Waarom niet aanstonds, wilde ik vragen, niet van meet aan, zoo te werk gegaan? Dan waren we nu toch veel verder geweest! Naast dcr/.c Litanie staat een heir leger van hymnen, antiphonen, responsories, oraties, de uitslui tend in onze kerken gebeden en gezongen worden, waar het gaat om Maria te voreeren. Dio ook het hoofdbesfandeel vormen van het gebed der geloovigen tot Maria. Met erken ning der wederzijdsche goede trouw en ge streden met deze valiede, rechtmatige wape nen, was deze polemiek waarvan de Nieu we Rotterdammer zelfs de portee wist op te merken! niet tot een tweeden zeeslag aam het Skager-rak geworden, die aan geen der beide partijen een doorslag bracht Ook om nog andere reden doet het mij goed, deze Litanie van Lorcto op de vlakto te zien verschijnen. In stede van een getui genis a charge te zijn, waarvoor zij werd aan gevoerd, is zij zoo klaarduidelijk een getui genis d décharge als maar wenschclijk is. In deze Litanie blijkt immers zonneklaar, welk een enorm yerscliil de Roomscbe Kerk maakt tusschen de aanbidding, die alleen aan God toekomt en haar Maria-vereering. Heer ontferm U onzer, Christus ontferm U onzer, klinkt bet in den aanvraag, tot op het ocgeniblik waar bet gebed zieh tot Maria wendt, de aanroeping overgaat in een vol- komen-haaksch: II. Maria, bid voor ons. Om op bet slot weer in een anderen toonaard over te gaan, waar het God zeiven geldt: Lam Gods, dat de zenden der wereld weg neemt, Spaar ons, Verboor ons, Verlos ons, Heer. De grenzen tusschen God en schepsel zijn nergens weggewisebt, maar integendeel zco angstvallig aangegeven, zoo duidelijk onder ieders oog gebracht, dat de geloovigc die geen muildier is, dit aanstonds snappen moet.... Waarmee ik eekter niet beweren wil, dat onder geen beding en in geen enkel geval tot Maria mag gebedeu worden: hoor ons, help ons, sta ons bij, doch daarover morgen. PATER VAN DER SANDEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1