BUITENLAND UIT DE PKOmNCIE UIT DE ZAANSTREEK an hedenmorgen BINNENLAND MMS-, CAM, en OllEUWEK mal (3 el. H. J« ir- cl* fïilEER, Schagchelstraaf 7-9 bij de Anegang HIT Li&SE E.O. UIT SüHAGEN E.O. STADSNIEUWS Berichten in drie regels. VERDUURZAAMDE GROENTEN EN PEREN. GROOTE PARTIJ JASBESCRERMERS 60 ct. hebben heden een langdurige audiëntie bij den Koning gehad. Het onderwerp van het gesprek is onbekend. De toestand blijft gelijk hij is. Ver volgens riep de Koning den Amerikaanschen gezant ten paleize. Men verzekert uit goede bron, dat de entente morgen, Zondag, haar ultimatum zal aanbieden. De Entente en de troon opvolging!. FRANKFURT a.AI., 9 Dec. (Tart.) De Kon- stantinopoütaansche correspondent der „Frank furter Zeitung" zegt, van gezaghebbende zijde te weten dat de entente-mogendheden overeen gekomen zijn om „mocht er in Griekenland een troonwisseling noodig blijken," den neef van koning Konstantijn, prins Petros, oudsten zoon van prins George van Griekenland, tot Koning uit te roepen. Daar de prins pas 9 jaar oud is, zou Venizelos tijdens zijn minderjarigheid als regent moeten optreden. Loven en bieden. ATHENE, 10 Dec. Uit Grieksche bron wordt gemeld, dat de Koning heeft aangeboden, drie regimenten uit Thessahë terug te trekken en de bewaking van het kanaal van Korinthe en de bruggen over de Challis aan Fransche torpedo jagers toe te vertrouwen. In Athene. LONDEN, 10 Dec. Koning Konstantijn heeft, naar de „Daily Telegraph" uit Piraeus verneemt aan het Engelsche gezantschap te kennen ge geven, dat, indien Engeland de betrekkingen met hem afbreekt, hij zich bij de Duitschers zou aansluiten. In Athene was volgens de „Daily News" Vrij dag alles rustig. De Grieken treffen militaire toebereidselen. Twee duizend man, die uit Thes- salië naar den Peloponnesus waren geroepen, worden in Athene gebracht. Het garnizoen van Korinthe is ook in de hoofdstad. Ongeveer 1600 Venizelisten zitten nog gevangen. Men gelooft, dat een van de voorwaarden, vervat in de nota, die onverwijld aan de Grieksche regeering zal worden overhandigd, zal zijn, dat zij onmiddel lijk moeten worden vrijgelaten. De Fransche aftocht. PARIJS, 11 Dec. (Part.) Uit Athene wordt geseind, dat de Eranschen, alvorens Piraeus te verlaten, de brug tusschen Lamia en Modoko hebben opgeblazen. BU DE INNEMING VAN BOEKAREST. BERLIJN, 11 Dec. (Part.) Volgens een tele gram uit Boekarest, aan de „Vorwarts", hadden Peter Carp, Marghiloman en vele andere aan zienlijke personen tot de anti-oorlogspartij be- hcorend, alsmede de Nederlandsehe en de Ame- rikaansche gezanten, de Roemeensche hoofd stad niet verlaten, toen de Duitsche troepen Boekarest binnenrukten. DE POOLSCHE KROON. WEENEN, 11 Dec. (Part.) Volgens een tele gram uit Warschau aan het blad „Nova Re- forma" te Krakau, zal binnenkort tot Prins- Regent van Polen een lid van een dynastie be noemd worden, wier leden langen tijd harte lijke betrekkingen met de Polen onderhouden. Klaarblijkelijk wordt het Habsburgeche Huis bedoeld. Gesproken wordt van Aartshertog Etienne, die reeds vroeger als pretendent werd genoemd. WEER EEN ONTPLOFFING. GENEVE, 11 Deo. CPwrt.) Geseind wordt, Jat een gToot deel van de patronenfabriek hij Alessandria (Italië) door een kruitontpJoffing in de lucht is gevlogen. Ongeveer 60 arbeiders iwerden gedood. NOG EEN ONTPLOFFING. KEULEN, 11 Deo. (Part.) Gemeld wordt dat in een cliche-fabriek te Feuerbach (Wuxthem- berg) een hevige ontploffing heeft plaats ge had. De fabrieksgebouwen werden volkomen verwoest en verscheidene huizen in den om trek zeer zwaar beschadigd. Acht personen, die in de fabriek werkzaam waren, w.o. 7 arbeidsters werden gedood, ter wijl zes personen gekwetst werden. ITALIË. De titelkerken der nieuwe kardinalen. In het openbare Consistorie wees Paus Bene- 'dictus XV den nieuwen kardinalen de volgen de titelkerken aan: Aan kardinaal Frühwirtk S. S. Cosmas en Damianus; kardinaal Seapinelli S. Girolamo degli Schiavonikardinaal la Fontaine S. S. iNerous en Achijleus; kardinaal bbaratti fe. Sil- rveatro; kardinaal Dubourg Santa Balbina; kardinaal Dubois Santa Maria in Aquino; kar dinaal Ranuzzi Santa Prisca; kardinaal Asca- lesi S. Calisto; kardinaal Maurin S. Trinita di Monti, kardinaal Giorgi Santa Maria in Cos- medin en kardinaal Marini Santa Maria in Domenica. De Deensche oorlogsverzekering heeft voor de meeste scheepvaartlijnen een verhooging van de verzekeringspremie ingevoerd. De draadlooze telegrafische verbinding tusschen Konstantinopel en Athene is sedert Zaterdag weer hersteld. De Grieksche torpedojager Pantliir is ten gevolge van het in brand raken der petroleuin- voorraden in den lucht gevlogen. Een niet alledaagsch gemeentebedrijf is de schapenteelt. De stad Dresden besloot, zich een groote kudde schapen aan te schaffen. De Elektrizitatswerke Stern Hafferl, te Weenen, zullen hun kapitaal van 2 op 10 mil- lioen kronen verhoogen. Als gevolg van de verovering der Roe- Bieensche petroleumgebieden, is in Oostenrijk de petroleumprijs van 37 tot 34 kr. gedaald. Do staathuishoudkundige P. L. Beaulieu en Th. Ribot, oud-hoogleeraar aan het Collége do France, zijn te Parijs overleden. Een ontploffing heeft weer plaats gehad In een munitiefabriek in Noord-Engeland. 26 Vrouwen werden gedood en 30 gewond. DIRECTEUR VAN FINANCIEN IN INDIë. Volgens geruchten zal de burgemeester van Batavia mr. G. J. Rimkop, weldra t»t direc teur van financiën wortlen öenoemd, aldus reldt men aan 't „Alg. Hbld." Uit een bericht aan de „Sum. Poet" blijkt, dat jde directeur van financiën, F. A. Lief- rinck, met ingang van 3 April a.s. verlof naar Europa heeft aangevraagd. DE NEPERLAN 1 >.-IC E T AL AAN DE UNIVERSITEIT TE LONDEN. In het University College te Londen is een cursus geopend over Nederlandsehe ge schiedenis en litteratuur. Als leider van de bijeenkomst trad op de Nederlandsehe ge zant ihr. mr. R. de Marees van Swinderen, terwijl ve'e bekende leden van de Neder landsehe kolonie aanwezig waren, evenals de Hooge Commissaris voor Zuil-Afrika. De cursus is wellicht een voorloopqr van een leerstoel of lectoraat in het Ncder- landsch aan de Londensche universiteit. PEIJZENEOF. Door het Prijzenhof werd uitspraak ge daan over de vernielde Nederlandsehe traw ler „Geertuiia". Het Hof verklaarde zich incompetent. Drie van de voornaamste leien der bemanning hebben zich voor den rechter te Wilhelms haven moeten verantwoorden, wegens liet voornemen om vijandelijke handelingen te plegen, tegen een Duitsch oorlogsschip. Zij werden vrijgesproken. Omtrent de vernietiging van het met hout geladen Nederlandsehe stoomschip „Elzina ^Helena" wordt uit Hamburf geseind, <jat het hof dit feit als juist erkende en dat op brenging onmogelijk was, aangezien zich vij andelijke schepen in de nabijheid bevon den. UITVOERVERBOD VAN EIEREN? Do pluimveeclub „D© Graafschap," te Win terswijk heeft den prijs der eieren tcrugge- gebracht van f 1.18 op f 1.10 per V'z K.G. Deze vermindering moet in verband, staan met een te verwachten uitvoerverbod van eieren. (Tel) INSTALLATIE STAATSCOMMISSIE. Zaterdagnamiddag heeft de minister van Waterstaat, dr. Lely, de bij Kon. besluit van 4 dezer ingestelde ^Staatscommissie no pens de rechtspos:tie van het personeel dar posterijen, telegrafie en tertfonie geïnstal leerd. DE „CALEDONIA" EN DE „RIO PARDO" OPGEBRACHT. Het Wolff bureau mefdt uit Berlijn, dat in den nacht van 8 op 9 December Duitsche oorlogsschepen voor de Vlaamsche kust heb ben aangehouden het Nederlandsehe stoom schip „Caledonia" en het Braziliaansch stoom schip „Rio Pardo" en naar Zacbrugge ge bracht. DE „KONINGIN REGENTES" VRIJGELATEN. (Officieel.) Het Ministerie van Buitenland- sche Zaken heeft van Hr. Ms. gezant te Ber lijn, bericht ontvangen, dat het stoomschip „Koningin Regentes" door de Duitsche regee ring is vrijgelaten. Wij kunnen mededeelen, dat de behandeling der drie te Brugge achtergehouden leden der equipage van de mailboot „Koningin Re gentes" in het algemeen zoo correct mogelijk is geweest. Ten laatste werd deze behandeling zelfs zeer beleefd. Hoewel het gemis aan vrijheid voor hen zeer onaangenaam was, werd voor hen gedaan wat in do gegeven omstaxuligl\e*Ae.i\ ruogoUjVc was. Ook. t*e>L ver- laten van België werd hen zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt. LANDHUIS VOOR. H. M. DE KONINGIN. Het „Bouwk. Wbl." verneemt, dat aan den heer Falkenburg, architect, directeur van het Woningbureau van dien naam fe 's-Graven- hage, werd opgedragen de ooöw van een landhuis voor *H. M. de Koningin, jn de Oost- duinen bij Scheveningen. BEPERKT SPOORWEGVERKEER. De nieuwe beperkte dienstregeling dei' Maatschappij tot Eploitatie van Staatsspoor wegen zai, volgens de „N. R. Ot." op 8 Ja nuari vroixfen ingevoerd De Minister van Landbouw heeft bepaald: aan exporteurs van verduurzaamde groen ten, ingeschreven bij de Rijkscomm. van toe zicht op de Vereeniging Groenten-Centrale, kunnen door die Rijkscommissie uitvoer-con- senten worden afgegeven voor bepaalde par tijen gezouten, gedroogde of op andere wij ze verduurzaamde groenten, waarvan de uit voer in verschen toestand, niet verboden is. 'Met ingang van 11 December zullen geen consenten tot uitvoer van tafelperen meer worden uitgereikt, met uitzondering1 van die partijen tafelperen, welke bij de aiüondiging dezer beschikking van eene geldige veilings- vei'klaring, ten bewijze dat zij voor het buitenland geveild zijn, zijn voorzien. Na 15 December zullen in het geheel geen consenten voor den uitvoer van peren meer worden uitgereikt. Brand aan de Hombrug. Zondagmiddag ongeveer kwart over twaalf ontdekte de wacht aan de Hembrug dat brand waa uitgebroken op de eerste verdieping van het voormalige z.g. mobili satiegebouw. In bet benedengedeelte is de draaierij waar een groot aantal draaibanken staan. Daar boven is de freezerjj. Hier worden de onderdee- len van geweren, zooals grendels, vizierkleppen, staartstukken en derg. gefreesd. Hier was de brand uitgebroken. Óm kwart voor twaalf, toen de wacht de ronde deed, was niets te bemerken. Ook de twee arbeiders, die hier werkzaam waren en om 12 uur waren gaan schaften, hadden niets bespeurd. Toen de waoht den brand ontdekte speelden do vlammen reeds voor de vensterglazen. Er werd alarm gemaakt en de brandweer van de artïllerieinrichtingen aan het werk gesteld. Met een aantal slangen op de waterleiding werd het vuur met kracht aangetast. Ook de brandspuit van de militaire wacht werd te hulp geroepen. Hoewel de vlammen reeds naar buiten sloe gen, was men het vuur betrekkelijk spoedig meester en behoefde de Zaandamsche brand weer, die per telefoon was opgeroepen, geen diest te doen. De brandschade is vrij belangrijk, maar groe ier de schade door het water, want alle machi nes zoowel op de verdieping waar de brand woedde, als in het beneden-gebouw; .waren met water als overgoten. Ook de ladenmakerij op de tweede verdieping belipp eenige schade. Gelukkig staat dit gebouw niet 5a <5'c onmid dellijke nabijheid van werf plaatsen of maga zijnen yan ontplofbare stoffen. Overreden. Bij het station Alkmaar is Zaterdagavond 8 uur de tijdelijk daar ge plaatste rangeerder K. uit IJmuiden, dooi den. trein uit de richting van Haarlem ge grepen en overreden. Even te voren liad een kameraad liem nog gewaarschuwd dat er een trein aankwam, doch vermoedelijk door onbekendheid met het terrein, week hij den verkeerden kant uit, en werd het slachtoffer van zijn plielit. De verslagenheid van liet personeel na dit treurig ongeval was groot. De ongelukkige, een zeer oppassend man, was gehuwd, 41 jaar oud en vader van twee kinderen. Dreigende werkloosheid te Maastricht. Men meldt uit Maastricht: Een bericht over 't ontslag van 2600 arbeiders aan de fa briek „de Spinx" is onjuist. Uit een onder houd met den directeur blijkt, dat de grond stoffen, voornamelijk aarde ontbreken. Nu heeft de fabriek aan België geleverd, wat strijdig met de N.O.T.-condities blijkt te zijn, zoodat de N.O.T. weigert contracten te teeke nen. Alle mogelijke stappen zijn en worden nog gedaan o-ni een stopzetten te voorkomen. Nu reeds wordt er twee dagen per week n.l. Zaterdag en Maandag- niet gewerkt. Een partij aarde wordt verwacht maar kan er in geen geval vóór Dinsdag zijn. Dinsdag wordt, dus ook niet gewerkt. Mocht de aarde niet binnenkomen dan krijgen Woensdag 250 fa- yer.ciers met hun jongens, ongeveer 500 per sonen, gedaan. Successievelijk komt dan elke week een andere afdeeling stil te liggen, zoo dat het weken duurt eer de geheele fabriek stop gezet wordt, 's Is te hopen dat het niet zoo ver komt. Moordaanslag. Te Groningen trachtte de van zijn vrouw gescheiden: levende koopman H. S., deze met een beitel te dooien. Hij ver wonde haar ernstig. Woekerwinst. Om eenig denkbeeld te egven van de woekerwinsten, die met smok kelen gemaakt worden, diene het volgende: Door de politie Sittard werden aangehou den drie Duitschers, die van niet-winkeliers de volgende waren gekocht hadden onder voorwaarde, dat die buiten de stad zouden gebracht worden: 6% K.G. spek voor 50 M.; A K.G. vet voor 7 'A Mark; A K.G. koffie voor 3Ai Mark; 1 L. raapolie voor 8 Mark; 14 dubbele stukken waschzeep voor 17.40 M., 5 K.G. zaolite zeep voor 10 M. en nog 4 K.G. spek voor 30 Mark. Het geld voor deze waren werd gebeurd, doch de waren konden niet geleverd worden. De drie Hollandsehe leveranciers van Sit tard werden gesnap ten in arrest gesteld, ter wijl proces-verbaal werd opgemaakt, wegens bet te duur verkoopen der levensmiddelen, als pok wegens verboden uitvoer. De Duit schers werden over de grenzen gebracht. Eendvogels. Van Leeuwarden zijn deze week ongeveer 5000 eendvogels verzonden naar Duitsehland en Engeland. De wilde eenden werden voor gemiddeld 1.10 de,tamme voor gemiddeld 2 per stuk van de hand gedaan. Vermindering van natuurschoon. De corr. van het „Hbld." te Oldenzaal schrijft: Als een gevolg van de hooge houtpi-ijzen "worden, in *t Oostelijk deel van one land Heel wat bosschen omgehakt en daardoor tal van streken van haar aantrekkelijkheid beroofd, 't Is volstrekt geen zeldzaamheid, dat tien duizenden boomen van één eigenaar vallen onder de bijlen van houthakkers. Verschil lende landstreken, thans nog hekend om haar natuurschoon, zullen welhaast haar aantrek kelijk hebben verloren, hetgeen van groot na deel zal zijn op het vreemdelingen bezoek. Tusschen de buffers bekneld. Te Maas tricht is bij lxet rangeeren van treinen in de loods van de aardewerkfabriek de Sphinx de werkman v. H. tusschen de buffers be kneld geraakt. De man was op slag dood. In oorlogstijd. Door den oorlog krijgt, naar het schijnt, alles waarde. In Friesland wordt tegenwoordig rattenvelletjes opge kocht tegen 15 cent per stuk. 4-rnu SCHOTEN» Peulvruchten. Deze voor onze gemeente aankomen H*' balen peul vruchten, 60 balen bruine booten en 4j ba len groene erwten. Een zending; waarnaar lang met behoef!» is uitgezien. Personalia. Jn de plaats van d,en heer O. H. Kemper, commandant dor vrijwillige brandweer, die de gemeente mettciwoon heeft verlaten, is als zoodanig benoemd, de heer P. .0. Weesels, lid van het- corps, VELSEN- De Raad vergadert a,s. Vrijdag des namid dags ten half 2. CASTRICüM. Gemeenteraad. Verleden week vergaderde de Raad dezer gemeente. Afwezig de heeren p, j. Valkering en P. Kuiis. Voorzitter de heer J, M. Goes. Medegedeeld werd, dat tot veldwachter is be noemd de heer Bleijendaal, agef" vaa politie te den Helder. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim werd benoemd de heer J Baas en tot onderwijzeres met verplichte hooidacte mé- juffr. de Lauwere, thans onderwijzeres te Losser. De verordening op de heffing van een hoof- delijken omslag werd gewijzigd en de aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud op 300.— voor elk gesteld, terwijl die aftrek voor elk kind met 50 vermeerderd wordt. Ter beperking van het kolenverbruik werd be sloten 1 o. de straatverlichting zooveel mogelijk te beperken; 2o. het maximum-verbruik van gas te stellen: voor de maanden Deo. en Jan. op 40 kub. M., voor Febr. en Maart op 30 kub. M, en voor April en Mei op 20 kub. M. De prijs van het daarboven verbruikte gas zal met 25 pCt. vermeerderd worden. De prijs van cokes wordt vastgesteld op 1 per H.L., terwijl voor hen, die hiervoor in de termen vallen ter beoordee- ung der revensmïddelencommissie de cokes voor f 0.70 per H.L. wordt beschikbaar gesteld. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. WIJKEROOG. Fancy-fair. Gisterenmiddag om twee uur vond in het gebouw van dien Ned. R. K. Volks bond. de aangekondigde opening plaats van liet Jongenspatronaat. Waren, door de aan kondigingen op de groote aanplakbiljetten de verwachtingen reeds hoog gespannen, ver rassend was de indruk dien we ontvingen toen we het gered g en overvolle lokaal betraden. Wie zou gedacht hebben da, door het ijveri ge werken van Pastoor Wij.enburg en de regelingsccmnnssiö zulk een resultaat was verkregen? 't Was inderdaad schitterend en do honderdtallen van prachtige geschenken, waarvan zeer velen u t de vorige parochie van Pas mor Wijtenburg kwamen, waren wel wol een bewijs hoezeer Z.Eerw. daar ge- Lefd was en hoe gemakkelijk het hem zal vallen z.ch hier bemind te maken. De rege ringscommissie die KEerw. zoo ijverig ter zijde stond, hierbij tevens een bijzonder woord van hulde. Wat nu de regeling en rangschikking zel ve betrcit, deze was werkelijk uitstekend. Het tooneel bleek herschapen te zijn in een Japansche thcesalon, waar eclite(?) danms uit Japan u met het vriendelijkste gezicht van de wereld verschillende versnaperingen en dranken verschatten. Vandaar uit had men een mooi overzicht op het geheel, waar van natuurlijk de groote hoeveelheid ten toongestelde prijzen het allereerst de aan dacht trok. Dan was er enorme belangstelling bij het „rad van avontuur", waar een pientere „Jga- pie met z'n koek" de zaak allerleukst wist to v ermaken. Een electriseennachine, schiet tent, poppenloterij, electrische vischtent, bal- iengGoien, waarzegster, onderaardsehe lilt niet te vergeten, een „orciiest", alles lokte uit tot gepaste ontspanning en liet geven van een klein offertje in den vorm van een entreeprijsje. Een ieder gaf dan ook gaarne en mocht dit verslagje er toe meewerken dat meer deren daarheen gaan om het goede doel te steunen, voorzeker zullen zij dit doen in de opgeruimde stemming en met het grootste genoegen. En dat er zeer velen zullen komen, wij twijfelen er allerminst aan. Ten overvloede zij nog medegedeeld, dat de Fancy-fair Dinsdag, Donderdag en Zon dag a.s. wederom geopend is van 2—kwart voor 7 en van kwart voor 8—10 uur. Zon dagavond a.s. zal liet bekende dubbel kwar tet „Onder Ons" verschillende nummers zin gen HA A Hl,EM M ERM EER Ruilmais. Het schijnt nu toch beuscli waar te zijn, dat de mais, welke de rogge- vcrbouwers in ruil krijgen voor hun gele verde rogge, onder weg is. Het wordt wel tijd ook, want als bet nog langer bleef duren, zouden de koeien, en de varkens ten slotte dood op den stal of in het hok liggen. Tóch is het onbegrijpelijk, dat alles zóó langzaam loopen moet. Op het bureau op het raadhuis wist men ons mee te deelen, dat er circa 29J.0Ü0 Kilo gram mais is toegestaan; zij ligt in Rotter dam; moet daar vandaan door don Our go- i" worden weggehaald doch eerst moet do koopsom ad. circa f 35.009, worden ge stort .en een contract geteekend, dat de be palingen van cfe N. O. T. niet zullen worden overtreden. Het is natuurlijk van den burgemeester persoonlijk met te -vragen, dat Dij deze f 35.000 maar crels eventjes voorschiet; evenmin, dat de gemeentekas dit doet, stel al dat zij daar toe in staat was. Want deze maislevering gaat geheel buiten het gemeentebestuur om en daarom moet het in de bedoeling-1 liggen de in dezen tijd meer en meer gebruikelijke methode te gaan volgen en de landbouwers vooruit te laten betalen. Als dit gebeurd Is, kan het geld opge zonden en komt de mais uit Rotterdam vrij. Dan moeten er nog schippers gezocht wor den; tie mais hier in zakken gedaan en af gewogen; vervoerd naar de boerderij, enz. Genoeg om te doen. beseffen, dat er nog heel wat aan vast ait( voor het maismeel straks uit de drankkuip kan worden geschept .of over de pulp gestrooid. HAARLEMMERMEER a/d LIJNDEN. ÏTopagandaelu b. Vrijdagavond had de derde cursus-avond plaats. De opkomst had beter kunnen zijn. Jammer, want de heer Knape weet zijn gehoor te boeien. Op wer kelijk amusante wijze zette hij het gebruik der verschillende modellen voor de kiezers- kweek uiteen, 'n Aangename gedachtenwisse- ling werd gevoeixl over verschillende moei lijkheden. De spreker gaf blijk 'n uitmuntend practicus te zijn. A.s. Vrijdag wensehen we hem een grootér auditorium toe. Komt man nen, er valt veel te leeren! ABBENES. Liefdadigheid zjj. ons doel. Na een jaar rust hield nu de ijsclub „Liefdadigheid, zij1 ons doel," Rlhier 'hare jaaiAijksolie vergadering. Er waren 21 leden aanwezig. Bij 'do rekening en verantwoording van den penningmeester was er aan ontvangsten f 259, aan uitgaven f 61.04, zoodat er een batig saldo was van f 197,96. Alle tirie aftredende bestuursleden werden met groote meerderheid herkozen. Aan het bestuur werd toegevoegd een or- donnance, als tiende lid. Vooral de verloting, als derde punt der agenda, gaf veel vroolijk- heid onder de leden. Ein mét een blij hart keerde men huiswaarts. SPAARNWOUDE. Sint-Nieolaasfeest. Als andere jaren bracht de goede Sint weer 'n bezoek aan de school alhier. Deftig in een rijtuig kwam bij van Haarlem gereden en, begroet door de luide hoe- ra's der kinderen, stapte liij het schoolgebouw binnen om daar zijn versnaperingen uit te deelen. Bij zijn heengaan klonk nog lang het dankbaar gejuich der jeugd. Na het bezoek van St.-Nicolaas werd door den ZeerEerw. Heer Pastoor een schoolfeest gegeven, waaraan ook een vijftigtal kinderen van Spaarndam kon den deelnemen. Vertooningen met een poppen kast, afgewisseld door de tractatiea op choco lade en. allerlei lekkernijen namen den heelen middag in beslag, 't Is overbodig te zeggen, dat de kinderen volop genoten. Na afloop gin gen allen in een opgewekte stemming onder gplftiSo yaj> het onderwiizend nersoneel naar de pastorie om hun dank te brengen aan den milden gever. Een: „lang leve mijnheer Pastoor 1", aangevuld door luide hoera's waa de uiting van het dankbaar kinderhart. BEN NEBROEK. Personalia. De heer J. Zwemmer alhiet is met ingang van 21 Dec. as. benoemd bij de H. Y. S. M. en wordt geplaatst aan het sta tion Delft bij bet vervoer. NUORDYt IJKKRHOliT. Hulp en zorg. Gisteravond ver-gaderde in bet café van den heer J. L. Brama, 't zieken fonds „Hulp en Zorg". De voorzitter opende deze vergadering met te zeggen dat bet nu circa vijf jaar geleden was dat deze vereeni ging werd opgericht met aanvankelijk vijf leden en een kas met een nadeelig saldo van ■I 7.— en dat nu bet ledental gestegen was tot honderd-vijf-en-twintig en een kas de 800 overschreden bad, dat er nu door een vroeger genomen besluit in plaats van 6,— thans J 7.uitgekeerd zal worden aan de zieken- leden. Uit de rekening van den penningmeester bleken de inkomsten ad 181.62; de uitgaven ad 41.82, alzoo een batig saldo van 139.80 en dit gevoegd bij bet vorige saldo was de stand der kas 869.10. Tien nieuwe leden werden geïnstalleerd. Onze nieuwe kerk. Donderdag a.s. zal de plechtige inzegening plaats hebben van de nieuwe parochiekerk St. Jozef, door den HoogEerw. heer Deken pastoor Zondag, van Vogelenzang. ZANDVOORl. Gemeenteraad. Dinsdag 12 December a.s. des n.m. 7H uur, zal eene openbare Raads vergadering worden gebonden. Punten van behandeling. Benoeming Wethouder. Duurte- toeslag. Request ter zake- vaste aanstelling tot Gemeente-werkman. Gemeenteraad. De Raad hier heeft ook lick Bezuinigingsmaatregelen getroffen. Na dat diverse voorstellen waren ingediend, is een voorstel van den lieer van Zanten aan genomen, luidend: den gasprijs voor den ver bruiker van den gewonen metr te bepalen op 10 cents per kub. meter voor een gebruik van 70 pCt. van het maandverbruik over 1915 en voor het meerdere verbruik 20 cents per kub. M. en voor de muntgasverbuikers 10 cents per kub. M. tot een hoeveelheid van 85 pCt. van liet maandverbruik over 1915, en voor het meerdere verbruik 20 cent per kub. M. Verder is besloten, om den prijs van het gas voor liet gebruik van krachtwerktuigen .eveneens vast te stellen op 10 cents per kub. AI. tot een gelijke boeveelheid als liet maand verbruik over 1915, en voor het meerdpre ge bruik 15 cents per kub.. Vastgesteld werd een verordening, waarbij o.ni. is bepaald, dat winkels na 8 uur 's avonds niet meer mogen verlicht worden. Voor barbiers en kapperswinkels, tapperijen en alle localiteiten, die blijkens haar inrich ting bestemd zijn voor het gebruik ter plaat se der aldaar verkocht wordende eet- en drinkwaren, geldt dat om na 9 uur. Daarna werd op voorstel van den heer Pijnacker, aan B. en W. opgedragen, om een ontwerp-yerordening op de heffing van een belasting op de openbare vermakelijkheden samen le stellen,' en deze in een der volgende vergadering-en bij den Raad in te dienen. Morgen, Dinsdag 12 December, vergadert de Raad weer. De vergadering begint om 11 uur. O.a. is aan de orde de gemeentebegroo ting. ASSENDELFT. Aanbesteding. Zaterdagavond heeft de aanbesteding1 plaats gehad van'de kaasfabriek met ketelhuis voor rekening van de Coöp. ver eeniging „De Hoop." Elr waren 14 inschrij vers. De uitslag was als volgt: Rozendaal, uitgeest, f 52459, (zonder beton) f 42.159, M. de Vries, Purmerend, f 55.800, (z. b.) f44.322, P. Deen, Schoten, f 57.104, (z. b.) f 51.504. J. Jansonius, Zaandam, f 58.060, (z. b.j f 50.050. P. Tadema, Ilpentiam, f 58.500, (z. b.) f 43.000. J. Klopper, Jisp, f 58.600, (z. b]) f 43.000. K. Kuiper, Zaandam, f 58.650, (z. bj f 50.080. P. de Groot, Purmerend, f 58.800, (z. b.) f 50.700. Van Deurson, Haarlem, f 61.922, (z. b.) f 50.600. J Bus, Wormerveer. f 62.600, (Z. b.) f 48.000. J Apeldoorn, Alk, maar, f 64.400, (z. b.) f 50.600. J Perik, Zaan dijk, f 64.950, (z. b.) f 50.700.'P. J. Wind, Amsterdam, f 65.300, (z. b.) f 51.504. Bakker Hoorn, f 67.200, (z. b.) 51.750. WORMERVEER. 'n Diefachtig kostganger. Zekera J. van Zaandam, verliet dezer dagen alhier zijn kosthuis, maar nam Tevens een trui mede, die hem niet behoorde. Hiervan is proces verbaal opgemaakt. Kolenbesparing. De straatverlichting is in verband met den kolennood op de lielft te ruggebracht. Verschillende fabrikanten heb ben een ministerieele aanschrijving ontvan gen, waarin op verkorting van den arbeids tijd wordt aangedrongen. Do cacaofabriek van de Erve H. de Jong werkt nu reeda van 8 tot 4'A uur, terwijl meerdere fabrieken dit voorbeeld a.e. week zullen volgen. SCHAGEN. Politie.. .Verloren een paar lichte handr schoenen. Vermist 3 witte kippen. Inlichtin gen ter secretarie. Ongeluk. S. .0. meldt: Zaterdagmorgen had hier een ongeluk plaats, dat goed afliep. Timmerman Ruig was op de Loet bezig een' zware talc van 'n. boom te zagen, toen de tajs! plotseling afknapte en tegen den ladder kwam waarop R- stond. Ladder en mam kwamen door den schok op den grond te recht. Zeer geschrokken, werd hij bij iemand, binnengebracht, van waar hij loopende naat buis ging, al viel hem dat niet heel ge makkelijk. Het is te hopen, dat de val voor hem geen ergere gevolgen moge hebben. Burgerlijke Stiaud, Getrouwd; Jacob Grif» fioèu en Aaltje Wit. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Heer es, Roosveldatr. 13. eèn broche. S. Flor ie. L. Raamstr. 35. een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2