DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. COMMUMtUIIDEIIS uiorme voorraad SLÜiKUüBÉH NASSAULAAN 49, HAARLEM P. W. TWEEHUUSEN, DERTIG CENTS Nabij en vèraf. OE OORLOG. TELEGRAMMEN Barteljorisstraat 27. TELEFOON I77d. 4330 aiHHEHLAND insctag 12 December 1916 41st® Jaargang No 9211 Infercomnia Telefoonnummers 1426 en 2741 bit nummer bestaat uit twee bladen ÊERSTE BLAD. bvenals vorige jaren stellen wij ook nü weder voor onze abonnes beschikbaar den prach- tigen COMMUNIE-KALENDER van dr. A. Derckx, tegen den prijs van De kalenders kunnen afgehaald worden aan onze bureaux of besteld worden bij onze Agenten. DE ADMINISTRATIE. tiAArtLEtöSüHc ALLEÜA61ES No. 2111 •agenda ib december. VERSPBEIBE berichten KORTE BERICHTEN Van hedenmorgen -i. hebre mum com ABONNEMENTSPRIJS Pet maande* voor Haarlem en de agentschappen (kom eener gemeente)/1.60; voor de overige plaatsen in Nederland per post f 2,—per week voor Haarlem •ft de agentschappen f 0,1 afzonderlijke nummers 0,15. PRIJS DER ADVERT ENTIËNt Van 15 regels f 0,75, iedere regel meer 0,15; buitenland per regel O.zw, advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van 15 regelt f 0.40. sik* regel meer 0,10. né.s op dit Blad, in het bezit van een Verzekeringspolis, zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor f 40G0 bij levenslange ongeschiktheid tot werken, f 300 bij verlies van een hand of voet, f 250 bij verlies van een oog. f 125 bij verlies van een duim, 75 bij breuk van een arm of been, f ÏOO bij verlies van een wijsvinger. f 2£> bij Alle betalende abonnóh vsdie»°»an een'^anderen "vinger"'De"uitkeering dezer bedragen' wordt gegarandeerd door de ..Hollandache AlgemeeneVerzekeringsbank" te Schiedam. (De vóór I October 1911 uitgegeven poluwen zijn met geldig.) ess- R.K. RAADSLEDEN. Wèl hebben de oprichters van. tien Kring1 Haarlem van R.K. Gemeenteraadsleden een goed werk verricht. Bij elke vergadering springt het groote but er van weer duidelijk naar voren en do enkele uren, die de leden aan deze bijeen komsten wijden, zijn voor hen van onbere kenbaar nut. Met bewondering staart men op en veelzijdige onderwerpen, die in den Knne reeds werdSn behandeld. Maar even nuttig! en leerzaam zijn de dliscussies, die er tel kens over gevoerd worden; den ibreederen kijk, die men op tal van zaken krijgt; de -ontwikkeling uit principieel katholiek oog- Punt niet alleen, maar ook in algemeen ^etenschappelijken zin; de onderlinge voe ling, die er bestaat tusschen Üe raadsleden iran een complex aaneengrenzende gemeen ten; de algemeene politieke leiding, die er besproken kan worden en de onderlinge ka meraadschappelijke gedachtenwisseling. Ziedaar eenige voordeelen van een Kring v3n Raadsleden. Laten wij er eenige gevolgtrekkingen pit ■haken. En dan blijkt het allereerst zoo jjewenscht bat alle raadsleden lid zijn van dien Kring, iot eigen leering, in het belang hunner ge bieenten, en in het algemeen belang. Daar om zouden wij willen opwekken Idat allen, ■dien lid' van den Kring werden. Maar het geldt niet plaatselijke belangen Bleen. liet nut zou nog ontzaglijk veel groo ver zijn wanneer er een landelijke orga nisatio van R.K. raadsleden bestond en wij' hopen dan ook dat deze enkele regels on- ■*®r do oogen komen van veel raadsleden in. a ie deelen van het land; dat er in verschil lende rayons enkelen zijn, die het initiatie! hemen tot oprichting va-n zulk een R. TC roond en dat weldra over het geheele land ®0n ond van R.K. raadsleden tot stand zal 0 gekomen. 'i^ Bebouw St. Bavo Smedestraat 23 K. S. A.: „De Vrouw en de Oorlog, 8 A uur '7 Hoofdbestuur Volksbond, 8A uur Be duur Bouwver. „St. Jozef, '8A uur. ■Bisschoppelijk Museum Jansstr. '0 geopend eiken dag van 105 uur tegen 'etaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. LXX. ACHT UUR DONKER.... Het oude Roomsche spreukje, dat op zoone* ICht trok, luidt nog immer: Portion kei Acht uur donkel U|kt wel, of nu dat Roomsche gezegde, dat P het bekende Franciskanerfeest slaat, is over- pbomen door héél de gemeente; 't was gisteren- ^ond werkelijk:„acht uur donker!".... kijkers waren present, overaL I De winkelstraten liepen vol, tegen acht, en Waren dan toch heusch niet alléén de vrijende gatjes of de Zondagavond-loopers die ,,'n win- "^r*aije maakten" (wat in Haarlemsch-Hol- «fech zeggen wil: van de Houtpoort naar het *Aan P-*neeren, met 'n uitbreekje naar de Zijl at <-n een ommegangetje door Veerstraat en Bfram), neen, gisterenavond was het r®otik „je" publiek, dat eens zien wou, hoe zich zou vertoonen als om acht uur in aiie winkels het gas en 't electriek moes- jWonten gedoofd ik er al, tegen acht, op hun horloge j*ifn sijlen in den dichten drom van deinende, ^•doende wandelaars, ik weet het niet! laar 't sloeg dan eindelijk als je er op 16 wacht, duurt het altijd nog lang 't sloeg dan acht uur. Wij m'n mede-kijkers en ik! in de stem ming, vol afwachting. Floep, daar gingen de lichten! Alles in eens: makkelijk, zoo'n eiectrische uitschakelaar, weet u! Hier en daar draaide men pit voor pit uit, en keek tegelijkertijd even naar de voorbij-drib belende menschenmassadan duurde het natuur lijk wat langer. Maar wat 'n besef van orde en tucht en over- heidsgehoorzaamheid toch onze winkeliers heb ben Geen één, zoover ik weet, mopperde openlijk. Ze deden, wat de overheid gebiedt. En ze bluschten hun gemeentelicht. Procesverbalen tegen onwilligen, ik heb ze niet gezien, en zelfs waren er, bij mijn weten, geen tien die nog een paar minuutjes smokkel den Zoo eerlijk als de caféhouders in den regel om twaalf uur sluiten en dat zegt wat! zoo loyaal waren onze veelgeplaagde midden standers-winkeliers in hun acht-uurs-gehoor- zaamheid dezen eersten avond. Maar 't Licht uit-doen beteekent nog niet: de zaak sluiten, aldus heeft wethouder Heerkens Thijs- sen nog eens heel duidelijk de vorige week ge zegd. Ën dus, dus had er menigeen voor zorgsmaatregelen genomen voor dat ééne uur van acht tot negen, en stellig kan ik zeggen dat het grootste deel van wat dan, als hoven gezegd, „je" publiek heet, juist gisterenavond op straat was om eens te kijken, hoe de stad er in 't licht van die voorzorgen (het beeld is letterlijk!) zou uitzien. Als ik het eerlijk moet zeggen: het viel niet mee. Wij twintigst'eeuwers zijn, onder anderen wat onze oogen betreft, verwend. Waar de voorouders het met een vetkaars en snotneus of een spaar lamp makkelijk konden doen, daar verlano-en wij half-watt's en 120-kaars-electriciteit,. met het natuurlijk gevolg dat we gisterenavond, toen er op en om de straat zóóveel licht nog was dat onze overgrootmoeders denk-ik nog 'n blauwen bril hadden moeten opzetten tegen dien gloed, elkander tegen het lijf liepen en de beste kennissen zonder groet gepasseerd hebben 'k vraag bij voorbaat en in 't openlijk excuus aan diegenen, wien ik het deed Zoo zijn we verwend op het stuk van licht. En we keken daarom met 'n beetje meelij en met den echt-Hollandschen satyriek-drogen humor, die ons volk karakteriseert, naar de olielampjes met 'n schermpje, die op de toonbankhoeken stonden, naar de nobele, aristocratische kaars verlichting die bij een of anderen sigarenwin kelier wedijverde met de groote koperen petro leumlampen in of achter de etalages naar de nachtpitjes bij de betaalcassa, en naar de gloeiende spijkers (oude olielichtjes) die hier en daar dienst deden om nog late(!) klanten te lokken. Maar 't is dan toch maar zeker, dat het pu bliek en gros dit alles voor 'n soort grappigheid hield! „Gut, wat lollig," zei een kortrokkig schep seltje aan den arm van een sergeant, en ik houd het ervoor, dat hiermee de doorenee-opinie van het Maandagavondpubliek vrij secuur werd weergegeven. Lollig? 't Kan, voor den een of ander. Maar dan is het tóch tevens tragisch, dat wij, die buiten den onzinnigen oorlog zitten, ons hééle leven (want licht is leven immers?) door zulke lichtwerende maatregelen voelen ont wricht! Dan is het tóch droevig, dat we nu zelfs al niet alleen op licht, maar ook op levensmidde len, ja even goed op het stuk van den brand- voorraad-zelfs voor den komenden winter, ons op rantsoen voelen geplaatst! Waar gaat dit alles heen? De stad van gisterenavond „om acht uur don ker", baart donkere voorgevoelens Wat zal het einde zijn, en wanneer?. F. S. OVERZICHT. Van de gevechtsfronten geen ander beteeke- nend nieuws dan het bericht, dat de strijdkrach ten der Centralen hun opmarsch, ondanks het ongunstige weer, de slechte wegen en de hier en daar weer oplevenden vijandelijken tegenstand, voortzetten; en de mededeeling in de wederzijd- sche staf-communiqués, dat de Russen in de Karpathen hun aanvallen blijven herhalen. Gesteund door den jongsten overtocht der Bulgaren over den Donau, waardoor de beroemde Donau-brug bij Czernavoda ook werd bezet, zijn de voorhoeden der centrale legertroepen reeds vooruitgedrongen tot 100 K.M. voorbij Boeka rest, waar zij verbinding kregen met de afdee- lingen, die ten oosten van Boekarest, bij Reecanu den overgang over de Jalomitza forceerden. De toestand in Griekenland is weer zeer kri- tie'/., hetgeen onzen lezers zal blijken uit het ar, keltje over Griekenland in het tweede blad en uit de telegrammen van hedenmorgen. Hadden gedurende eenige dagen de politieke gebeurtenissen in Engeland en Frankrijk onze /indacht in beslag genomen, vandaag en ver- .óedeiijk de eerstvolgende dagen, wordt onze aandacht getrokken naar Berlijn, waar heden een zeer belangrijke Rijksdagziiting begonnen is. Allerlei geruchten doen de ronde, waarvan vooral als meest belangrijk op den voorgrond wordt geschoven, de verwachting, dat de Rijks kanselier in zijn groote rede, welke hij vandaag zal houden, den weg zal aanwijzen tot den vrede. Heel de wereld leeft hierdoor in spanning en ziet belangstellend en verlangend uit naar de verslagen over de Rijksdagzitting van heden. Misschien, dat Maar neen! De geallieerden zullen van geen vrede nog willen welen. Althans, in de veronderstelling slechts, dat Bethmann Hollweg een vredesaanbod zal doen, schreef Herbette gisteren in de „Echo de Paris": „Zonder in de geheimen van de regeeringen, der gealliëerden te zijn ingewijd, geloof ik te kunnen voorspellen, dat de vredesvoorstellen naarDuitsch model, die eventueel morgen door den man van het „vodje papier" zullen worden bekend gemaakt, niet de minste kans op succes zullen hebben." Wij zullen afwachten en hopen. Nederland waak! Hoe men in sommige Engelsehe kringen oordeelt over de neutrale kleine staten, moge blijken uit hetgeen de „Daily Mail" in een van haar jongste nummers schreef naar aan leiding van het optreden van het nieuwe re- geeringskabinet-Lloyd George. Het blad ver langt van deze regeering een krachtiger blokkade, ten einde den oorlog te verkorten en EngeLsche soldaten te sparen. „Cecil is," zegt zij, „bang om onzijdige landen ale Ne derland en Denemarken te kwetsen. Wei stel len echter EngeLsche levens op nog hoogere waarde dan onze goede betrekkingen met die onzijdigen. In beide neutrale staten is er een sterke partij die gekant is tegen bet verlee- nen van hulp aan Doiteehland, door dit met levensbehoeften te voorzien. Vele eerlijke Nederlanders en Denen klagen dat wij onge- wemsohte handelslieden in staat stellen groo te fortuinen te vergaren, d,oor den doorvoer van vele artikelen door onze blokkade heen toe te staan." Blijkens het verzoek aan de N.O.T., giste ren in ons blad gepubliceerd, bestaan in Hol- landsche handelskringen ook heel andere verlangens, die de „Daily Mail" hier over bet hoofd ziet. De tijdelijke hoofdstad van Roemenië. Toen Boekarest, Roemenië's hoofdstad, door de oprukkende legers der centrale mo gendheden bedreigd werd, hebben het Roe meensche hof en de regeeriug hun zetel tij delijk overgebracht naar het nabij de Rus sische grens, in het noordoosten van Mol davië, gelegen Jassy, dat nu tijdelijk de hoofdstad van Roemenië is. Het ligt aan de Bahluiu, een bijrivier van den Proeth, die door haar afwatering in üe jjjjia, com municatie heeft met den Proeth,. ongeveer 57 ten noordoosten van Boekarest in een uitgestrekte vlakte, welke door lage heu vels is omgeven en tot iwaartoe de aanval lers slechts met groote moeite zullen kun nen doordringen. De stad heeft het aanzien van een groot park en haar huizen beslaan een groote ruimte, daar zij seiner allerwege door tui nen zijn omgeven, zooals men dit in vele Roemeensche steden aantreft. Men vindt er verscheidene merkwaardige kerken van de Griekseh-orthodoxe belijdenis en ook vele kerkgebouwen van den Israelitisclien gods dienst; voorts een universiteit, e.enige an- aere instituten van onderwijs en een ge nootschap van natuurkundige historie en ge neeskunde. De stad bezit overigens een ie- vendigen handel in landbouwproducten, voor namelijk van graan. .D® bevolking, die in 1840 omstreeks nog 20.(300 zielen bedroeg, is tot 1905 toegenomen tot 78.687 inwoners, van wie ongeveer een derde joodscb is. JJassy is üe hoofdstad van het district (of provincie) van dezelfden naam, dat 3121 vierkante K.M. groot is, en iwas vroeger de hoofdstad van het toenmalige vorstendom Moldavië. Het versterkte paleis van het vorstelijk huis van Moldavië brandde in 1827 gelieel nf' Vijf jaar later werd de stad opnieuw door een groote brand getroffen. Toen, in 1832, werd bijna geheel de stad in aseh gelegd en nog vele jaren daarna waren de sporen van dien braad te zien, daar vele bouwvallen niet weiden geslecht en de ver brande huizen slechts door hutten werden vervangen om de bevolking onderdak te verschaffen. Den 9clen Januari 1792 werd te Jassy de vrede tusschen Rusland en de Porto gesloten. Be dag van heden in den Duitschen Rijksdag. De „Korr. Norden" vernam van bevoegde zijde, dat de Rijiksdagzitting van vandaag de merkwaardigste zal zijn sedert het uitbreken van den oorlog. Zij is va» wereld-hiaborieohe beteekenis. Alle afgevaardigden, ook dege nen die te velde zijn, zijn telegrafisch uitge- uoodigd. Ds Rijkskanselier die Zaterdag uit het groote hoofdkwartier jg teruggekeerd, ontving gistermorgen de ministers van de afzonderlijke staten. Gisteravond zijn de ge zanten en de ambassadeurs van de neutrale Staten bij den Rijkskanselier uitgenoodigd. Hedenochtend zouden de voorzitters der frac ties door den staatssecretaris Zimmermann worden ontvangen. Om 11 uur zouden de zit tingen plaats hebben van de fracties; om één uur vergadering in plenum, waarbij behalve de behandeling der agenda, de Rijkskanselier dadelijk zal spreken. De in de geheele pers uitgesproken ver moedens zullen als onjuist worden bevonden, aangezien het geheim streng wordt bewaard. Het werk geschiedt te Berlijn, in volle over eenstemming; met Weeneu, Sofia en Kon- stantinopel. Van daar uit worden gelijktij dig, wellicht op andere wijze, dezelfde stap pen ondernomen als te Berlijn. De Roemeensche olievelden. ^,De Roemeensche olievelden", zegt de „Daily Chronicle", „zijn zelfs thans nog in handen van kleine eigenaars en worden meestal nog zonder machinaal bedrijf geëxploiteerd. De olie loopt in aarden reservoirs of kleine meertjes, die van tijd tot tijd geledigd worden om den inhoud te verkoopen. Desondanks is het petroleumbedrijf op deze wijze zeer winstgevend, daar de Roe meensche petroleum om haar lioog benzinege- haltè bij de raffinaderijen zeer gezocht is. Do Roemeensche regeering heeft steeds maat regelen genomen om te beletten dat de olievel den in handen van buitenlandsehe firma's val len, teneinde de eigen bevolking niet te bena- deelen. Eenige jaren geleden stelde een groote bui tenlandsehe maatschappij den aanleg van een enorme buisleiding naar een strategische haven voor, in de hoop daardoor het monopolie van den aankoop tegen door haar vast te stellen prijzen in handen te krijgen. De Roemeensche regeering wilde wel de concessie tot den aanleg der blusleiding geven, onder voorwaarde echter, dat die na voltooiing aan don staat zou overge geven worden. Het spreekt vanzelf dat het plan daarop niet doorging." Voor 't Fransclie leger. Volgens het rap port van een Engelschen wijnhandel heeft de Eransche regeering van den Franschen wijn oogst van dit jaar op 200 millioen gallons (1 gallon is ruim 4A liter) voor het leger be slag gelegd, d.i. een vijfde deel van den ge- hoelen oogst, en bovendien op ruim 40 mil lioen gallon van den Algerijmschen oogst. De moordenaar van Stürgkh. Volgens de „Bchemia", is het onderzoek tegen dr. Adler, die den minister-president Stürgkh heeft doodgeschoten, geëindigd en de aanklacht ge reedgemaakt. Het onderzoek naar de geest vermogens van dr. Adler wordt voortgezet. De zaak zal in Januari in behandeling ko men. Treinenbeperking in Engeland. In Enge land wordt met 1 Januari ook een beperking in den treinenloop en verhoogiug van de vrachtprijzen voor reizigers verwacht, in simmige gevallen met 50 pCt. Dan zal ook viaclit voor reizlgershagage betaald moeten worden, handbagage uitgezonderd. Het wegvoeren der Belgische burgers. De voorzitters van de Belgische Kamer en den Belgischen Senaat hebben aan 71 parlemen ten, van bondgenooten en onzijdigen, het pro test gezonden van de Belgische arbeiders, waarin gezegd wordt dat zij hopen, dat er een eind gemaakt wordt aan de slavenpraktijken, die er op uit zijn België te ontvolken na het geruïneerd te hebben. Zweden en Engeland. Naar de Morning Post uit Stockholm verneemt spreekt de Nya Dagligt Allehanda het gerucht tegen, dat de onderhandelingen over de Zweedsch- Engelsehe handelsbetrekkingen zijn mislukt. De onderhandelingen zijn nog niet over de inleiding heen en zullen niet voor het eind van liet jaar afloopen. Een belangrijke boodschap. Volgens de „Vossische Zeitung" is ie Syrakuse een bi- zoudere koerier van den Czaar aangekomen en vandaar naar Rome doorgereisd om be langrijke bescheiden over te brengen aan den koning van Italië. Op ontmoeting uit? Gistermiddag is een Zeppelin, gaande om de Oost, ten noorden van Ameland gepasseerd. Later zijn henoor den het eiland een duikboot, een zeevliegtuig en zeven oorlogsschepen, vermoedelijk alle Duitsche, gepasseerd. ASQUITH ZIEK. LONDEN, 11 Dec. Het volgende bulletin is gepubliceerd: Asquith, die zich te Walnier bevindt, heeft een zwaren aanval van influ enza gekregen. Hij moest daar eenige dagen overblijven. LLOYD GEORGE OOK ZIEK. LONDEN, 11 Dec. Lloyd George lijdt aan een gware verkoudheid en moet zijn kamer houden. TWEE TRANSPORTSCHEPEN DER EN TENTE xifr flinilEff dobSACihr. BERLIJN, 11 Dee. (Officieel) Door onze duikhooten zijn in de Oostelijke Middelland- sclie Zee op 28 November eu 3 December twee greote met oorlogsmateriaal geladen trans portschepen van ongeveer 5000 tot 6000 ton, die beide bewapend waren en door torpedo jagers geëscorteerd, tot zinken gebracht. DE HANDELSDUIKBOOT „DEUTSCHLAND." BREMEN, 11 Dec. (Part.) Over de terug keer %'an de handelsduikboot „Deutsebland" heerscht algemeen groote vreugde. De reis. is sneller gegaan, dan men verwacht had, want terwijl de vroegere reis ruim drie weken duurde, heeft het schip haar thans binnen 20 dagen gedaan. De reederij stond reeds sedert 24 uren in draadloos verkeer met kapitein König. Het gerucht, dat de^ boot zou aankomen, deed reeds 's morgens in de vroegte de ronde, doch eerst tegen 12 uur werd draadloos bericht ontvangen, dat de duikboot het anker in den mond van de We ger liad laten vallen. DE POLITIEKE TOESTAND IN FRANKRIJK. PARIJS, 11 Dec. (Part.) De bladen zijn nog steeds niet gemachtigd de namen bekend te maken, die in verhand met den politieker tcestand- in regeeringskringen worden ge noemd. Niettemin is het waarschijnlijk dat het hervormde en ingekrompen ministerie morgen wordt wereldkundig gemaakt. EEN DUITSCH STOOMSCHIP VERGAAN. KOPENHAGEN, 12 Dee. (Part.) Het Duit sclie stoomschip „Sckwalbe", dat als gevolg van aanvaring met een ander stoomschip in de nabijheid van Haugesund strandde, word* als verloren beschouwd. De bemanning is ge red en naar Duitsohland teruggekeerd. DE TOESTAND IN GRIEKENLAND. Tojgjeu do dynastie, GENEVE, 12 Dec. (Part.) Volgens berich ten uit Athene heeft de Koning van Grie kenland telegrafisch aan de Koningen van Engeland en van Italië en aan Gzaar Nico- laas medegedeeld, dat de onderzoekingen in Athene hebben bewezen, dat eene samenzwe ring op touw was gezet met het doel op 1 December het Grieksche Koningshuis van den troon te stooten. De schuldigen zijn bekend, Griekenland mobiliseert? KEULEN, 12 Dec. (Part.) De „Kölniscke Zeitung" verneemt, dat men in politieks kringen te Rome het bericht, dat Grieken land de mobilisatie heeft afgekondigd, voor waarschijnlijk houdt. Do nota nog niet overhandigd. LONDEN, 12 Dem Naar Reuter verneemt is de nota der Geallieerden aan Griekenland lichtelijk gewijzigd. Zij zal waarschijnlijk vandaag of morgen overhandigd worden ec misschien gevolgd worden door een tweede nota die meer gedetailleerde eiscliea bevat. Het is waarschijnlijk dat de Geallieerden volledige demobilisatie zullen eischen en \ve- der-instelling van controle der Geallieerden op de post, de telegraaf en de spoorwegen; voorts invrijheidstelling van de Venizelisten. In officieele kringen is niets vernomen dat bevestigt dat Koning Konstantijn zijn toevlucht genomen zou hebben tot bedrei- gingen. De eegpn-regoering in actie. PARIJS, 12 Dec. (Part.) I it Saïoniki wordt geseind dat de leden van de voorloopige Grieksche Regeering een bijeenkomst heb ben gehouden, waarin de toestand in Oud- Griekenland en voornamelijk te Athene werd besproken. Repoulis en Dionrides, oud-minis ters van het ministerie-Venizelös, woonden de besprekingen bij. Geen enkel schip mag Saloniki met bestemming naar den Piraeus verlaten, Athene wordt door do En tente-burgers verlaten. MILAAN, 12 Dec. (Part.) Medegedeeld wordt, dat de Italiaansche kolonie te Athe ne zich thans ook ingescheept heeft. De Italiaansche gezant verklaarde dat hij voor-' loopig nog te Athene blijft. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. is benoemd tot lid van den Voogdij raad te Middelburg, mr. M. P. Sipkes, kanton rechter te Middelburg. De gewone audiënties van de ministers van Koloniën en van Marine zullen deze week niet plaats hebben. GOEDERENVERVOER TUSSCHEN NEDERLAND EN AMERIKA. Naar de „Maasbode" verneemt, is terstond na de benoeming vna Llovd George te 's-Graven- hage een nuiiengewone Mmister-aad gehouden, waarna onmiddellijk van regeerig-gswege aan de agenten in Amerika telegrammen zijn gezonden, waarin werd voorgeschreven, dat Wie laadruimt?.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1