Landbouw en Vissciterij Hanhart's Sporthan LEGE.? Cxi W3.G3T KERKELIJKE KuHST. THIJSSEN EN REITH, REiHCfiiEUWS SIDESHUS LETTEREN £13 KtlHST SPORT WEDSTRIJDEN LI&&E E.o. STADSNIEUWS ook die, welke reed» bestemd was voor andere Soederen, direct disponibel moet worden gehou- en voor het vervoer van graan. BEPERKING VAN DEN SPOOR-GOEDE- RENDIENST. Naar we vernemen, bestaat bij de spoorweg maatschappijen het plan binnenkort verscheidene goederentreinen op te heffen. Den stationschefs is reeds opgedragen te willen opgeven, welke treinen naar hunne meening het best kunnen worden gemist, meldt de „Tel." ONLUSTEN IN DJAMBI. (Officieel.) In Djoedjoehan (aan de Bo- ven-Batanghari) heeft een patrouille Raden Doehalim uit Djambi (stad) gearresteerd. Deze behoorde tot de bende van Pangeran Mangkoe, wiens laatste hoofdaanvoerder Panglima Toe- kang Rohim eveneens, met vijf volgelingen, ge vangen genomen is. KROPSLA. De Minister van Landbouw heeft bepaald dat van de hoeveelheden kropsla, op ingeschreven veilingen aangevoerd, tot nadere beschikking niet voor het binnenland behoeft te worden ge- Jveild. KOLENSCHAARSCHTE EN DE BAKKERS-N ACHT ARBEID. Het orgaan van den Nederl. Roomsch-Katho- lii- en Bond van bakkers en cacao-, chocolade- en suikerbewerkers meldt omtrent een onderhoud, dat vertegenwoordigers van bonden van bakkers- 'gtzeilen met den Minister van Landbouw hebben gehad De Minister verklaarde, dat het vraagstuk afschaffing van den bakkers-nachtarbeid zijn volle aandacht heeft en hij reeds voorbereidende stappen gedaan heeft om dit vraagstuk tot een oplossing te brengen. Met genoegen had Z. £xc. (ervan kennis genomen, dat er ook in de patroons kringen meer eenstemmigheid komt over dit vraagstuk. Echter herhaalde de minister zijn (reeds vroeger gedane verklaring, dat de crisis (niet mocht gebruikt worden om als bij overrom peling deze zaak door te drijven. Aan de indie ning van een z.g. noodwet dacht Z.Exc. niet. »Op de vraag: of de kolenschaarschte geen aan leiding kon zijn om den nachtarbeid te verbieden, [uit een oogpunt van lichtbezuiniging, verklaarde (de minister dat dienaangaande door hem een onderzoek zou worden ingesteld. Uitdrukkelijk (verklaarde echter Z.Exc., dat wat de kolen- fechaarschte aangaat, zijn grootste zorg niet was (middelen te beramen om te bezuinigen, maar wel ;om den geregelden aanvoer van kolen zooveel [mogelijk te bevorderen. Hij hoopte, dat spoedig i'weer een voldoende aanvoer van brandstoffen zou kunnen plaats hebben, zoodat bijzondere maat regelen om te bezuinigen niet meer noodig zou den zijn. ('duitschland en t kolengebrek IN NEDERLAND. Onder den titel: Kolennood in Holland schrijft, blijkens een telegram van het „Holl. r." aan de „NCt." de „Nordd. All gem. Ztg," de Nederlandadhe bladen neemt het aantal berichten over het gebrek aan kolen tengevolge (lvan den beperkten toevoer uit Duitaohland 'dagelijks toe. De Duitechers voelen in dit op dicht met de Nederlanders mede, daar ook wij in sommige stroken van het rijk onder kolen- tohaarachte lijden. Bij den kolenrjjkdom van Jhtitsohland schijnt dit oppervlakkig be- SchMLwd verwonderlijk, te meer dear bij de 'mijnen, groote hoeveelheden kolen liggen, die op verzending wachten. Het is hier dan ook in (loofdzaak een transportvraagstuk. De groote fstand tussohen de verschillende oorlogstoo- aeolen en het feit, dat wij ook onze bondgenoo- £ten met wagons moeten helpen, zijn oorzaak, dat Voortdurend een groot gebrek aan rollend aatorfceel sich doet gevoelen. Nederland is der halve feitelijk zelf schuld aan dezen nood, te ader indien men bedenkt, dat in Nederand een ieelte van het materiaal torna ongebruikt Bleef. In Duitschland wordt er ook over ge klaagd, dat de Duitsche wagons zoo langzaam jnE Nederland terugkomen. De verzorging van Sf-Ierland met kolen uit Duitschland zou waar- èhijSilijk aanmerkelijk verbeteren, indien Ne erland ertoe kon besluiten, de kolen zelf af te balpn in al die gevallen, waar het vervoer te pater niet mogelijk is. Of het waar is dat in Nederland een gedeelte (vf&n het spoorwegmaterieel ongebruikt bleef? HET KOLENGEBREK. j Naar de „Tel." verneemt werden fle on- (rterliandtelingen met Engeland over de leve lling van grooter© hoeveelheden kolen, met «veel 'kans op succes voortgezet. Verwacht •mag worden, dat binnenkort een grooter aan- rjtal schepen voor den aanvoer van kolen [zal worden aangewezen. SOCIALISTISCHE STIJLBLOEMPJES. In een probeetvergadering der S. J>. A. P. ■Zei het Kamerlid Van den .Tempel: „Betreedt nieuwe banen 1 zei de heer Van Lanschot. Maar zijn eigen program is een 'zoodje afgekloven tëenen, door iedereen reeds {weggeschopt. (Instemming). Wat zegt men j,vau Bco'n kletsmajoor 1" (Vreugde.) fen verder: f De heer Van Lanschot zei, ,dat aanneming der wet zou leiden tot verslapping van het Kzinsverband en tot Malthusianisme (Ge- ;h). Dat gelach is véélzeggend. Zijn collega Troelstra sprak: „Den heer Reekers werd er opgewezen, dall e minister toch duidelijk gewaarschuwd had. Dat heb ik niet gehoord, antwoord de hij. Hij was toen juist bezig zijn vriend V. cl. Biesen de trap op te sjouwen. Hijj ;had echter in 'elands belang beter daan, dat vrachtje onder dan de trap to laten liggen. (Luid applaus en gelach)," „Het zou een kolfje zijn naar onze hand, om m een agitatie van eenige jaren dc Eerste Kamer te brengen, waar zij hoort: op 'den mesthoop! Was het niet mr. Troelstra, die onlangs bijna een beroerte kreeg, toen de heer Nier- Btrasz zich oneerbiedig over do Tweede Ka- pier uitliet? vraagt „de Tijd", 80.000.000 VOOR LEVENSMIDDELEN. Ingediend is een w.o. om op de Land- ►uw begrooting 1917 den volgenden post te aengeü Aandeel van het Rijk in de kosten van remeentebesturen, voortvloeiende uit de be schikbaarstelling van levensmiddelen tegen verminderde prijzen, Uenevens kosten, welke van Regecringswege worden gemaakt ensub- iniiën, welke worden toegekend, ter uitvoe rig van maatregelen, genomen in verband met de distributiewet 1916 en met de levens middelenvoorziening in het algemeen, voor zoover die kosten ol subsidiën niet uit eenig ander artikel der begrooting moeten worden bestreden, f 80.000.000. In de Memorie van Toelichting herinnert de Minister er aan, 'dat hij zoowel bij de mondelinge Als bij de schriftelijke behan deling van het 20-millioen-ontwerp en het ontwerp Distributiewet 1916 in de beide Ka mers er op gewezen heeft, dat hij niet In staat was aan te geven, of het voor de be schikbaarstelling van levensmiddelen aange vraagde bedrag zou blijken voldoende te %ijn. DE GEMEENTE EN DE DISTRIBUTIEWET. De gemeentebesturen van Dinxperlo, Neede, Aalten en Bergh hebben zich tot de Staten van Gelderland gewend, met verzoek om onderstand uit de provinciale kas in de kosten der gemeente huishouding. De aanleiding tot deze subsidie aanvragen zijn de uit de Distributiewet voort vloeiende kosten voor die gemeenten. Naar de meening van Gedeputeerde Staten ligt het allerminst op den weg der provincie, om ge meenten tegemoet te komen in de kosten, voort vloeiende uit de Distributiewet, reeds daarom niet, omdat daarbij geen provinciaal belang is betrokken. Daarenboven werden de kosten gedra gen door het Rijk voor 9/10 en door de gemeen ten voor 1/10 en nu wil het Ged. Staten voor komen, dat, indien deze verdeeling van kosten te bezwarend zal blijken voor de gemeente, het een voor de hand liggende oplossing is, dat het Rijk een grooter gedeelte der kosten voor zijn rekening neemt; de provincie blijve echter daar buiten. Ged. Staten stellen voor om afwijzend op de adressen der gemeentebesturen te beschik ken. 8TEENKOLENIN V OER. In de afgeloopen week werden door drie stoomschepen uit Engelsche en Schotsche havens 3,772,650 kilogrammen steenkolen langs het Noordzeekanaal ingevoerd tegen 3,170,250 kilo grammen door vijf stoomschepen in de week te voren. PROV. BROODCOMMISSIE N.-HOLLAND. In aansluiting aan zijne circulaire van 23 No vember jl. heeft de heer Wibaut aan de burge meesters medegedeeld, dat hem bij schrijven van 8 dezer door het Rijksbureau voor de distributie van «nraan en meel mededeeling werd gedaan van ae maximum-hoeveelheden boonen, die aan landbouwers van den eigen oogst kan worden elaten, mits hen niet reeds het behoud van aver is toegestaan. De regeling, door den Minister van Land bouw, Nijverheid ai Handel getroffen, houdt zegt de heer Wibaut in, dat thans nog zal kunnen worden gelatenvoor een landbouw- {>aard op lichte gronden 375 K.G.; voor een andbouwpaard op zware gronden 525 K.G.; voor zware werkpaarden 600 K.G., uit den aard der zaak met handhaving van de bepaling, dat deze hoeveelheden alleen kunnen worden gela ten aan landbouwers, die nog geen haver heb ben mogen behouden. De heer Wibaut verzoekt thans, voor zoover in een gemeente boonen geteeld worden, de af levering daarvan wel te willen bevorderen. een wondere vangst moet worden gesproken, hoe treurig het ongeluk overigens is. Smokkelende soldaten. Gisternacht hoor de de zoon van den burgemeester van Phi lippine, Cuelenaere, ongewoon gerucht. Hij ging kijken en bemerkte, dat nit de weide van zijn vader zeven runderen waren ontvreemd, en door Hollandsche soldaten naar de rich ting van de grens werden geleid. Die tijdige ontdekking deed het plan in duigen vallen. Eenige soldaten ziin deswege reeds in arrest genomen. Twee dieren, die reeds over de grens waren, werden op aanroepen dat het gestolen goed was, door Duitschers terugge jaagd. Een 100-jarfcie. Gisteren vierde te Lem mer de heer A. Riemersma zijn lOOsten ge boortedag'. Een ernstig feit. Onlangs werd door do bemanning van een Middelharnisser beug sloep in de Noordzee een colbertjasje opge- vischt, in welks binnenzak zich een sigaren koker bevond met een bedrag van f 12.50 aan bankpapier. In plaats van het gevon dene dadelijk na binnenkomst bij de politie of strandvonderij aan te brengen, heelt men de vondst verzwegen en den buit onder el kander gedeeld. De zaak lekte nit. Het was in den tijd dat twee IJmuider stoomkorders verloren zijn gegaan met man en muis en het had best kunnen zijn dat het gjevondenc eenige aanwijzing had kun nen gevnn.Men mag toch aannemen dat een zeeman niet zonder meer een jas met geldswaarden als onbruikbaar over boord werpt. Door de politie is nu tegen de visschers eene vervolging ingesteld wegens verduiste ring van gevonden voorwerpen. De jas met sigarenkoker is door de politie in beslag genomen om alsnog ter herkenning te wor den getoond aan nabestaanden van de met stoomkorders omgekomen zeelieden. De lUenstweigeritigsaeiie. Ds. M. C. van Wijhe te Barciiem, heeft een verzoek schrift ingediend, om de gevangenisstraf, waartoe hij werd veroordeeld, te verande ren in hechtenis. De justitie en „De Toekomst". „De Amsterdammer", Weekblad voor Nederland, deelt de dagvaarding mee, waarbij G. A. M., boekhouder te 'e Gravenhage, wordt ge dagvaard voor de Haagsche Rechtbank, om daar op 14 December a.s. terecht te staan wegens het wegnemen, met het oogmerk zich die stukken toe te eigenen, van een brief van consul Cremer aan „De Toekomst", een van den heer J. Stroeve Ban. aan prof. Slees- wijk en de „Nieuwe Uitgevers Maatschappij" waarbij aan dezen namens mr. R. F. baron van Heeckeren van Wassenaar eene som van f 20.252.91 werd toegezonden en eenige an dere stukken. Een ongewone diefstal. Uit bet Dental Ash en Sons aan de Weteringschans alhier kiezen gestolen. Voor ruim tww ton ppgjelicht. Een zeepfabrikant te Eindhoven had in den loop van dit jaar herhaaldelijk aanzienlijke be dragen doen toekomen aan een 25-jarige ta bakskoopman te Amsterdam, die voorgaf, dat hij voor dit geld een ge-zamenlijke re kening zaken zou dopn. Daarvan kwam even wel niets. In totaal liad de fabrikant den koopman ruim twee ton toevertrouwd. Ten slotte volgde aangifte bij de politie en Za terdagavond werd de 26-jarige koopman aan gehouden. Een dievenbende. Uit Eindhoven wordt gemeld, d-at de Rijkspolitie door onderzoek' naar de diefstallen bij de gloeilampenfabrie ken van de firma Philips op bet spoor is gekomen van een wijdvertakte bende, die zich vooral op de ontvreemding van kwik en metalen toelegde met het plan deze tegen groote winsten naar het buitenland te smok kelen. Thans verluidt, dat zal iworden over gegaan tot de opgraving van het lijk van den onlangs plotseling overleden nachtwa ker D. G., daar vermoed wordt, dat pok deze man het slachtoffer der dievenbende is geworden. VjaJsche gouden tientjes. Bij „Eigen Hulp" in Den Haag, zijn dezer dagen als gouden tientjes ontvangen 2 vergulde halve gulden stukken. Men lette goed op: 't zal wel meer beproefd worden, Diuitec(ho strijdkrachten. Maandagmid dag passeerden te Ameland een luchtschip, koersende om de iWesfc. Een vermoedelijk Duitsche onderzeeër pas seerde benoorden het eiland, evenals ©en watervliegtuig, mot vermoedelijk een zeven tal Duitsche oorlogsschepen. Plotseling krankzinnig geworden, In' aansluiting op .een bericht waarin werd mee gedeeld, dat tusschen Veinsteren en Omnen een militair uit den trein was gesprongen, vernemen wij nader het volgende: Met den trein, die te 10.02 v.m. te Ommen moet aankomen, reisde de Rijksveldwachter uit Mariënberg, die even voor 't station Ommen plotseling krankzinnig werd, zijn revolver trok en deze richtte op de zich ïn dien trein bevindende militairen en burgers. Een tier aanwezige militairen schrok zoodanig, dat hij van het balcon uit den in beweging zijn- den trein sprong, met het reeds gemelde noodlottige gevolg. De krankzinnige veld wachter zag in Ommen nog,kans den trein naar Mariënberg te nemen, alwaar hij met behulp, van ontboden politie werd overmees terd. Kerstpakketten verongteinkf, Door ver keerden wisselstand is nabij het fetation Hoek van Holland een goederentrein in el kaar gereden die beladen was xnet omstreeks 8000 paketten voor Engelsche krijgsgevan genen in Duitschland; Wondere vangst. De N. R. Crt. meldt: Gisteren heeft te Lochem een hengelaar, onder de buurtschap Klein-Doehteren, nit den Berkel het lijk opgehaald van den onge veer 351-jarigen Allb. M., sedert eenige dagen spoorloos verdwenen. De drukfout maakt dat hier werkelijk van VERLOF HET DE FEESTDAGEN. Met het oog op de naderende Kerstdagen en Nieuwjaarsdag en gelet op de eischen van het spoorwegverkeer, heeft, mar de „Avondp." meldt, ae opperbevelhebber bepaald; De sterkte der dagelijks met veriof vertrek kende ploegen behoort stipt ie worden gehand- lofdag bij normale regeling zou villen op een der dagen van 21 Dec. tJm. 2 Januari, vergund daags te voren na den dienst ie vertrekken en terug te keeren als hieronder aangej^ven: le ploeg vertrekt 20 Dec. vun. terug 26 Dec.; 2e ploeg vertr. 21 Dec. v.m. terug 2o Dec.; 3e, 4e en 5e ploeg vertr. 22 Dec. terug 27 Dec.; 6e ploeg vertr. 23 Dec. terug 28 Dec.; 7e ploeg vertr. 23 Dec. terug 29 Dec.; 8e ploeg vertr. 27 Dec. terug 1 Jan.; 9e ploeg vertr. 28 Dec. terug 1 Jan.; 10e en 11e ploeg vertr. 29 Dec. terug 2 Jan.; 12e ploeg vertr. 31 Dec. terug 3 Jan.; 10e ploeg vertr. 31 Dec. terug 4 Jan. De indeeling van de ploegen moet zoo ge schieden, dat bij de le t/m. de 8e en bij de 13e ploeg zooveel mogelijk worden ingedeeld gezinshoofden en daarmede gelijkgestelden. Zij, wier verlof niet in een der hiervoren genoemde ploegen valt, krijgen allen bij de eerste verlof beurt in Januari één aag verioi meer, dan volgens de normale regeling Ret Seval zou zijn. Aan recruten bij de depóts en daarbij inge deeld instructie-kader wordt verlof verleend; de helft van 22 Dec. nun. tot 27 Dec. en de andere helft van 28 Dec. n.m. tot 2 Januari. Aan vrijwillig dienenden, aan personeel, dat voor een rang wordt opgeleid 611 me* bij de depóts ingedeelde dienstplichtigen met minder dan 8i/2 maand dienst, zal zooveel mogelijk gelijkelijk verdeeld over de hiervoren genoemde ploegen het daarbij aangegeven verlof worden verleend. Zij, die in opleiding zijn tot verlofs-officier en tot reserve-sergt.-maj.-adm., gaan mot verlof van 23 Dec. 12 uur middag tot 2 Januari 12 uur middag. T Personeel behoorende tot het Iustructiebataljon /an 22 Dec. tot 2 Januari, terwijl aan de j^. lingen van de K. M. A., den H. u. Cadetten school en van de cursussen bij ae mtanterie en zooveel mogelijk aan het daarbij dienstdoend personeel verlof volgens de bestaande voor schriften. Alle hierboven genoemde venoven worden slechts in die mate verleend, dat. de eischen van de veiligheid enz. gewaarborgd blijven. De aan Israëlieten te verleenen verloven moe ten zoodanig geregeld worden, dat zij niet op Sabbath behoeven te reizen en ieder hunner één dag verlof meer geniet nan in normale gevallen. EINDELIJK EEN UNIFORM. Eindelijk is er een Koninklijk Besluit afgeko men, waarin voor de veldpredikers een uniform aangewezen wordt, zegt de „Ned- jyijgsman", en vertelt dan dat de Regeering, die eerst de heeren in al die dingen had vrijgelaten, nu een bepaalde uniform heeft aangewezen. Het ma joorsdistinctief blijft natuurlijk; maar daar komt bij op den staanden kraag een lauwertak en daarin een kruis. Men heeft dus getracht een onderscheidingsteeken te geven, dat past bij hun ambt en werk. De jas is lang, tot aan de knie. Voorts is heel de uniform, ingesloten de kepi, in 't grijs. Dat wordt er, naar 't ons voorkomt, niet mooier op, maar het zal voor oorlogstijd wel het beste zijn. MUZIEKKORPSEN. De Opperbevelhebber heeft bepaald, dat in af wijking van zijn eerst gegeven order bij elk depot bataljon een vrijwillig muziekkorps kan worden opgericht, mits niet sterker dan 30 man. In de eerste plaats zullen voor plaatsing bij een mu ziekkorps In aanmerking moeten woraen georaüit dienstplichtigen, die ongeschikt zijn voor den dienst te velde. Ook bestaat er geen bezwaar dat geschikte militairen daarna z.n. bij een muziek korps worden geplaatst, mits niet meer dan 5 per bij het bataljon geoefende jaarklassen, en dat deze laatsten ook als vechtsoldaat volkomen geschikt blijven. Zij mogen, wanneer hun ploeg naar veldleger of landweer overgaat z.n. bij de depots verblijven in dier voege dat deze man schappen niet langer dan zes maanden bij een muziekkorps mogen staan. Avp." EDELSMEDEN. Schotel-weg 2- Z. D. H. de Bisschop vau Haarlem heeft op gericht eene nieuwe paicchie te Noordwijkerhout under den tnel van oen H. Jozef, en uenoemcl tot pastoor dezer parochie den WelEerw. Heer H. A. J. M. Ciuant en tot kapelaan den Wel- Eerw. neer A. J. C. Melchers (15 Aug. 1.1. priester gewijd te Utrecht); voorts tot kapelaan te Scheveningen (H.H. Martelaren van üorcum) den Welterw. Heer J. J. H. Raken; tot kap. te Amsterdam (H. Anna) oen Welterw. Heer J. Schoenmaker; tot kap. te Rotterdam (li. Hildegardis) den WelEerw. Heer M. M. Nolet; tot kap. te Leidschendam, den WelEerw. Heer j. F. Lips, en tot kap. te Schoten, den WelEerw. Heer W. A. G. van Rhijn, die assistent was te Schagen. VLAAMSCHE UNIVERSITEIT. Uit Vlaanderen wordt gemeld, dat dr. Ten Hora van Den Helder, het ambt van hoogleeraar aan de Vlaamsche Universiteit heeft aanvaard. OPROEP MARÖOHLIEDEREN. Hoor de commissie ter beoordeeling van de teksen voor Marschl.'ederen, welke naar aan leiding van het Hoofdbestuur dei' Nat Ver. voor den Volkszang zijn ingekomen, bestaan de uit de heeren: G. Goossens, Wouter Hut- schenruyter, Mr. A. Looses, Joh. Oostveen en Herman Ruiters, heeft dezer dagen uit spraak gedaan. Onder de 138 inzendingen bleek geen enkele tekst geheel te voldoen aan de eischen, welke de commissie meende te moeien steken. Een lied echter werd met een eervolle vermelding waardig gekeurd. Dit lied „Op Marsch moet je zingen" bleek ingezonden te zijn door den heer L- O. Steen- huizon te Haarlem. HET GROENTENDROGEN. Onder den titel „Het groen tendrogen, de in dustrie der toekomst", heeft de onlangs opge richte Vereeniging van groenten- en vruchten- drogers eenige beschouwingen in het licht gege ven over het wezen en de toekomst van het In de inleiding wordt o.m. betoogd: „Deze brochure is een der eerste stappen om door samenwerking invloed te kunnen uitoefenen op het lot der groentendrogerijen. Zij dient om allen in den lande, die invloed kunnen uitoefenen op de bedrijisvoorwaarden der groentendroge rijen, een goed inzicht te geven in dezen belang- wekkenden tak van bedrijf, welke ook na den oorlog een groote rol kan spelen voor de wel vaart van Nederland, tuinbouwland bij uitne mendheid. Wel heeft ieder Nederlander in den laatsten tijd wel eens gehoord van het drogen van groen ten, maar zeker negentig procent van onze land- genooten heeft aan dat bedrijf, zij het ook in stilte, een minder goed bestaan toegewenscht. Immers men meende aan dat bedrijf de schuld te moeten geven, dat de prijs der groenten voor binnenlandsch gebruik zoo was gestegen, ja zelfs enkelen gingen zoover, dat zij het den groenten- drogers durfden te verwijten, dat in het vorige jaar een aardappelnood dreigde te ontstaan. Bovendien rangschikt het groote publiek de groentendrogers onder hen, wien, zonder dat zij veel verstand van zaken hebben, de oorlog onver diende winsten in den schoot heeft geworpen en die daarom geenerlei recht hebben, zich over harde maatregelen te beklagen. De brochure bedoelt nu „er toe bij te dragen om een juister inzicht te geven in het belang, dat Nederland bij een grooten bloei der groen tendrogerijen heeft, alsmede ook in den harden arbeid en de groote moeite welke de belangheb benden in deze industrie hebben moeten aan wenden en de risico's, welke zij hebben moeten aanvaarden, aleer zij hunne bedrijven op het tegenwoordige niveau konden brengen." Tot dat doel worden in de brochure achtereen volgens mededeelingen gedaan over de oprich ting der vereeniging, de ontwikkeling van het drogen, de voordeelen van het drogen voor Ne derland, de ontwikkeling van het drogersbedrijf in Nederland, de vraag of groentendrogers groenten aan de binnenlandsche markt onttrek ken, uitvoerverboden en cultuurdwang, de vraag of nog groente kan worden uitgevoerd, het dro gen van aardappelen en de quaestie wat groen tendrogerijen in tijd van nood kunnen doen. De tekst der brochure is gesteld door den secretaris der Vereeniging, mr. H. Blaupot ten Cate, die o.m. tot deze slotsom komt: „Er is dikwerf veel oppositie gevoerd tegen de groentendrogerijen, die als paddenstoelen uit den grond zijn gekomen, maar nu er een rege ling op het bedrijf van verduurzamen van groen ten en vruchten in de Staatscourant verscheen, kan men dit bedrijf met geheel andere oogen aanzien en het zal ongetwijfeld blijken dat goed ingerichte drooginrichtingen niet alleen een groot land- en tuinbouwbelang, maar wel dege lijk ook een landsbelang zijn." In de brochure zijn enkele bijlagen en een groot aantal afbeeldingen over den aard en de ontwikkeling van het bedrijf h. t. 1. opgenomen. Bij A. Sijthoff, Den Haag. HET AFSCHAFFEN DER ZONDAGSMARKTEN. xr Door den Bond van Veehandelaren in Noord- Holland is, op een algemeene vergadering te Amsterdam, met 25 tegen 27 stemmen besloten te werken om de Zondagsmarkten, die o. a. ge houden worden te Alkmaar, Purmerend en Hoorn, driemaal in het jaar, af Je schaffen, Een renbaan. Wanneer de plannen doorgaan en dit is zoo goed als zeker zal Amsterdam in den aanstaanden zomer een renbaan krij gen. Een aantal eigenaars van paarden uit Amsterdam en Noord-Holland hebben zich vereenigd, om rennen en draverijen te hou den op een nieuwe baryi 635 M. in het rond die achter het Stadion komt. IJsboud Holland's Noorderkwartier. Zondag j.l. hield de Ijsbond Uol'and» Noorderkwartier de algemeene vergadering te Anna Paulowna in het lokaal van deD heer H. Jonker Jr. Met muziek werden de afgevaardigden van het station naar de vergaderzaal gebracht en voor de veteranen waren rijtuigen be schikbaar gesteld. De algemeene ve:-adering had, zooals ge- woonlijk, een prettig en geanimeerd verloop. Als plaats der volgende algemeeue ver gadering werd Alkmaar gekozen, nadat de voorzitter vau dit district daarvoor een luns had gebroken. Tot bestuursleden werden lierkozeu de heeren S. Th. Minnema, 1'. Freijer Jr., eu als district-voorzitters de heereu A. (Sleutel, A. J. Stikkel en C. Martens. Tot "wntuter van het Noorderdistrict werd gekozon de heer A. L. Zuidscharwoude te Bchagerbrug. Allen namen de benoemingeu aan. De kaarten werden met 50 opcenten ver hoogd. De Patronaten. De groote z.nu van het Bondsgebouw was j L Zondag.,von byaa nog te kiem om de honderden kathol eken te be vatten, welke ter feest vei gad r.ng wareu uit- genoodigd en gekomen naar de feestelijke opening der Patronaten. Tot achioi in da zaal, d.cht opeengepakt, de gangen en loop- paden vullend, hebnen de ivathouekon vnn Lisse hunne groote beiangsteLing gehoond in het werk der Patronaatscommissies. Toen om acht uur het tooneelscherm op ging prijkten te m.dden van groen en bloe men de beelden van het H. Hart, van SL Jo zef en St. Aloysius, de beschermheiligen der beide patronaten. De patronaatsjongm- waren rondom hunne bescuermhedigen op .e t id. De ZeerEerw. Heer Pastoor opende als voor zitter dier beide patronaats-coinimss.e, 3c lees- telijke vergadering en zette in een schoone rede het doel Van deze bijeenkomst uiteen. Hierna werd 't woord gegeven aan den Wel Eerw. heer B. M. J. van Rooij, oud kapeHau onzer parociL.e, om de feestrede uit te spreken. In een gloedvode, met kracht van over tuiging uitgesproken redie bepleitte de ge wijde spreker de noodzakelijkheid van het bestaan der patronaten en zette het doei d z„-r patronaten mteeu, zooals dit iu de statuten nader is omschreven. Hij vroeg .voorts aan king vooral ook op fmancieei gebied. Een schier onbedaarlijk applaus volgde op deze rede. Na de pauze wei-den door een drietal patronaatsjongens een tweetal voordrachten, getiteld: „De twee kiespijnlijders" en „De twee matrozen" gehouden, welke ooiijk eD goed gespeeld werden. De levend.ge bijva', was dan ook ten volle verdiend. Na het zingen van „Roomsehe Blijdschap" en „Wien Neerlandsch Bloednam de 2ker- Eerw. heer Pastoor andermaal het woorcl en braoht een woord van dank aan den spre ker voor zijn mooie rede, aan den heer A. J. van Zeist voor zijn reg.e bij de voo^d.ach ten, aan den heer Reewijk voor zijn pianospel en voorts aan allen die hadden meedegeweikt tot het welslagen van dezen propagandd-feest- avond, waarna hij de bijeenkomst sloot St. Nicolaas. Gisterennamiddag werd aan de kinderen van de leden van onzen R. K. Volksbond, welke leerpl.ehfc.g Zijn, een St. Nicolaasfeest aangeboden. Het gebouw was vol. Rijkelijk werden de kleuters onthaald op, chocolade en speculaas. In opgewekte stemming trokken ze te half 7 innewaarts. R. K. Tuinders. Op de bovenzaal van ide „Witte Zwaan" zal a.s. Donderdagavond te 7 uur eene vergadering worden gehouden, waarop behalve alle R. K. Tuinders van Lisse, ook alle R. K. Tuinders uit de om- geving zooals Heemstede, Bennebroek, Hil- logom, Vogelenzang, Ruigenhoek en Noord wijkerhout, mede worden uitgenoodjgd. Als spreker zal optreden de WelEerw. heer J. H. E. van ]Brono, kapelaan alhier. TENTOONSTELLING IN HET MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. De Belgische schilder Alphons Baeyens expo seert van 10 tot 31 December een aantal zijner werken in de ronde zaal van het Museum van Kunstnijverheid. Gelijk zoovele Belgische kun stenaars zocht ook Baeyens zijn toevlucht in Hólland en vestigde zich te Leiden. Het aantrekkelijk aspect der Hollandsche oude steden en dorpen heeft klaarblijkelijk dezen kun stenaar getroffen en hem tot onderwerpen doen kiezen het oud-schoon van Leiden, Gouda, Rijnsburg, Noordwijkerhout, Oudewater e. a. Wel wist hij ze te ontdekken de pittoresque grachtjes, de mooie oude gevels en het rustige dorpsplein ook wist hij deze gegevens om ta zetten tot kunstwerken, doch soms wat al te veel gezien door een Belgischen bril, waardoor het zuiver Hollandsche karakter niet steeds bewaard bleef. Met penseel, pen en zwart krijt vertelt deze kunstenaar ons van de schoonheid waaraan ons landje rijk is, naast het Hollandsch landschap. Het schildenverk kenmerkt zich door een zekere frischheid en een bravour, die schijnbaar de meeste Belgische kunstenaars eigen is. Met het paletmes als 't ware in elkaar getimmerd, soms door pointillage verrijkt, zijn in deze wer ken rijke kleurschakeeringen en aangename effecten te voorschijn geroepen zooals in: jkmta kleur; waar het door geboomte omringd huis, beschenen door de zon, is geworden een mozaïek van frissche kleuren. De St. Pancraskerk te Leiden, de Markt t» Gouda noopten den kunstenaar zich te uiten in twee kapitale teekeningen. waar met potlood en «.ijxi, naar do „ïel." meldt, ©OOO tanden on haaid. Echter wordt aan hea, wier eerste ver- KUNSTDRIJVERS Haariem, en drogen van groenten. <1© Katholiekon van Lisa© hunne metfewür-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2