BINNENLAND Van heiennmrgen UiY BE PfSOÏfiNCBE STADSNIEUWS TELËGftARRlfiEÜ wij een besluit genomen, dat gedrenkt is met het bloed van honderdduizenden onzer zonen en broeders, die het leven hebben gelaten voor de veilighei'd van het vaderland. Menschelijk ver stand en menschenhand kunnen in dezen vol- kerenstrijd, die alle verschrikkingen van het aardsche leven, maar ook de grootheid van den menschelijken moed en den menscbelijken wil op ongekende wijze heeft onthuld, het uiterste niet bereiken. God zal richten! Wij zullen zonder vrees en met opgerichten hoofde onzes weegs gaan, vastberaden om te strijden, doch tot vrede bereid. Na levendige toejuichingen en handgeklap .verd op voorstel van den Centrumleider Spahn, besloten de zitting te verdagen en den voorzitter te machtigen den Rijksdag weer bijeen te roepen. Vóór stemden de afgevaardigden van het centrum, cie vrijzinnigen en de groote meerderheid der soc.-democraten. Het slotwoord van^den voor zitter. In een slotwoord zeide de Rijksdag-president: In dit groote, historische oogenblik geef ik uiting aan de gevoelens van den Rijksdag en van het geiieeie volk in het woord: De rijksregeering zal voor een verziende, nationale, groote politiek steeds op een eendrachtig volk en een eendrach tige volksvertegenwoordiging staat kunnen maken. De nota aan Z. H. den Paus. Aan Z. H. Paus Benedictus XV is de stap ,an de keizerlijke regeering door de volgende nota van den gezant von Mühlberg aan staats secretaris kardinaal Gasparri ter kennis ge bracht. Volgens een door mij ontvangen opdracht, heb ik de eer, Uwe Eminentie hierbij een afschrift toe te zenden van de verklaring, die de keizerlijke .egeering heden aan de regeeringen van de staten, waarmee het Duitsche Rijk thans op voet van oorlog staat, door bemiddeling der met de rescherming van de Duitsche belangen in die landen belaste staten heeft doen toekomen. De keizerlijke en koninklijke Oostenrijksch Hongaarsdie, de keizerlijke Ottomaansclie en de koninklijke Bulgaarsche regeering hebben hun bereidwilligheid om vredesonderhandelingen te beginnen op gelijke wijze te kennen gegeven. De redenen, die Duiischland en zijn bondge nooten tot dezen stap hebben bewogen, zijn alge meen bekend. Sedert 2% jaar verwoest de oorlog het Europeesche vasteland, tallooze kuituurwer ken zijn vernietigd, uitgestrekte gebieden met oloed gedrenkt, millioenen dapperen zijn in den strijd gevallen, millioenen keeren zwaar ziek in net vaderland terug, droefheid en rouw vervul len bijna elk huis. Niet bij de oorlogvoerenden alleen, ook bij de onzijdigen drukken de gevolgen van de geweldige worsteling zwaar op de volken. Handel en wandel, in de jaren van vrede moei zaam opgebouwd, liggen terneer, de beste krach ten der volken zijn aan de schepping van nut tige waarden onttrokken. Europa, dat zich anders aan de verbreiding van godsdienst, be schaving en de oplossing van sociale vraagstuk ken placht te wijden, anders een kweekplaats voor wetenschap, kunst en voor eiken vreedzamen arbeid, gelijkt thans één oorlogskamp, waarin hetgeen in vele tientallen van jaren is bereikt en tot stand gebracht, de vernietiging tegemoet gaat. Duitschland voert een verdedigingsoorlog tegen het vernietigingswerk zijner vijanden. Het vecht voor wezenlijke veiligheid zijner grenzen, voor de vrijheid van zijn volk en voor diens aanspraken andere staten zijn intelledueele en economische krachten in vreedzamen wedijver vrij te ont plooien. Telkens hebben onze vijanden openlijk hun veroveringsplannen kond gedaan, maar onge schokt staan de roemrijke legers van de bond- genooten beschermend vóór de grenzen van hun geboortelanden, bezield en gedragen door het bewustzijn, dat de tegenstanders nooit door den ijzeren wal zullen vermogen heen te breken. De strijders weten, dat het heele volk in toegewijde vaderlandsliefde achter hen staat, vastbesloten om zijn geestelijke en economische goederen, zijn maatschappelijke organisatie en eiken duim van den vaderlandschen bodem tot het uiterste te verdedigen. Vol besef van eigen kracht, maar tevens van de duistere toekomst, die Europa tegemoet gaat als de oorlog nog langer duurt, vol meegevoel met de namelooze ellende en be kommering van het menschdom, geelt het Duit sche rijk derhalve, hand in hand met zijn bond- genooten, nogmaals plechtig te kennen, wat reeds een jaar geleden bij monde van den rijks- kaaselier uitgesproken werd, dat het bereid is bet menschdom den vrede te hergeven, terwijl het der wereld de vraag voorlegt, of er niet een grondslag voor een vergelijk te vinden is. De Paus deed den eersten dag van zijn ponti ficaat tallooze offers van dezen oorlog zijn deel neming en zorg overvloediglijk deelachtig wor den. Hij heeft ernstige wonden gebalsemd en het lot van duizenden door de geweldige ramp getroffenen verzacht. In den geest van zijn hooge waardigheid nam de Paus ook elke gelegenheid te baat, om in het belang van de lijdende menschheid te streven naar het doen eindigen van de bloedige worsteling. De keizerlijke re geering gelooft mitsdien de hoop te mogen koes- leren, dat het besluit van de vier mogendheden bij den Paus een willig oor zal vinden en dat hun vredeswerk op den veelvermogenden steun van den Apostolischen Stoel mag rekenen. KGRTE BERICHTEN De kruisigingstraf in Engeland. In het Lagerhuis hebben eenige leden nog eens ge protesteerd tegen de kruisigingstraf in het Engelsche leger. Lloyd George, de minister van oorlog, wou niet toegeven, dat die atraf altijd een marteling was. Het hing er van af hoe ze werd toegepast. Over het algemeen, ge loofde hij, werd er voor gezorgd, dat het geen marteling was. Hij onderzocht echter de zaak. Men moest niet vergeten, vond hij, dat er een middel moeet zijn, om de tucht te handhaven anders werd het leger een bende. De moordenaar van Stürgkh. Volgens een telegram uit Boedapest aan de „Lakalaaz,", hebben de psychiaters den moordenaar van den Oostenrijkaohen minister-president Stürgkh, dr. Adler, na onderzoek, geestelijk normaal en tóe- .ekenbaar verklaard. De dagvaarding ia nog niet geheel in orde, daar tegen een punt pro test in aangeteekend'. Yleeschlooze dagen in Italië. Bij Kon. besl. ia aan de Italdaansohe regeering met 1 Jan. a.s. het toezicht opgedragen over het gebruik van rleeech. Alle Donderdagen en Vrijdagen zal de verkoop van vleesch geheel verboden zijn. De verkoop van gevogelte ia tot drie dagen per week beperkt. Engelsche tegenspraak. Het Duitsche be richt dat Duitsche duikbooten op 25 Nov. en 3 Deo. in de Middellandsche Zee twee groote transportschepen in den grond hebben geboord, is naar Reuter te Londen verneemt, ten eenen- male onjuist ten aanzien van den aard van het schip, dat waarschijnlijk is bedoeld en ten deele onjuist voor zoover het de resultaten betreft. Levensmiddelennood op de Kanarische oilanden. De „Times" verneemt uit Madrid: Matos, afgevaardigde voor de Kanarische eilanden, heeft Zaterdag in de „Cortes" gezegd, dat de duikbootblokkade een onduldbaren nood op die eilanden veroorzaakt had. De goederen liggen aan de kaden van Santa Oruz en Las Palmas te rotten, bij gebrek aan vervoermid delen, en de eilanders worden met gebrek be dreigd. Hij verzocht de regeering, van Duitsch land vergunning te erlangen, om ten minste fruit uit voeren. Postzendingen met levensmiddelen. In Duitschland wordt openlijk gewaarschuwd tegen het bestellen van levensmiddelen per postpakket uit Nederland of Denemarken, daar dit tien laatsten tijd door advertenties wordt aangeprezen. Als de betrokken firma in het neutrale buitenland werkelijk na ontvangst van het vooruit te zenden geld het bestelde verzendt, wat dikwijls niet het geval is, ont vangt de besteller zelden iets, daar bijna all levensmiddelen van overheidswege in besla| genomen worden en de vergoeding steeds veel minder is, dan men ervoor betaald heeft. Finnen voor 't Russisch leger. „Stockholma Dagblad" verneemt uit Finland, dat men daar verwacht, dat de lang voorspelde (en telkens weer tegen gesproken) oproeping der Finnen tot den Russischen krijgsdienst binnenkort een feit zai worden. Frankrijk en Engeland zouden te St. Petersburg krachtig daarop aangedron gen hebben. Amerika en de oorlogvoerenden. Het Ameri- kaansche departement heeft een nieuwe nota aan Engeland en Frankrijk gezonden, in zake de weigering van een vrijgeleide voor den Oostenrijksehen gezant, herhalende, dat het een onbelemmerde reis als een erkend recht in het diplomatiek verkeer beschouwt. De nota is verhaast door het feit, dat Enge land en Frankrijk niet op de vroegere, aan vragen geantwoord hebben en Tarnowski den 16den December van Rotterdam zou vertrek ken. van Sen goederentrein wer3en vermeld. Naar verluidt, zouden zes personen gedood en twintig zwaar gewond zijn. Het verkeer moest voorloo- pig gestremd worden. EEN ORELAAN. ZURIOH 13 Deo. (Part.) De „Neue Zuricher Zeitung" verneemt uit Londen, dat volgens telegrammen uit Calcutta de door den laat sten geweldigen orkaan in Pondichery aange richte sohade onmetelijk ia. In de stad zelf werden meer dan 400 dooden uit de puinhoopen gehaald. Het totale aantal dooden wordt op minstens 1000 geschat. Ook in do omgeving van Madras ziin de verwoestingen zeer groot. Het Vreuesaanooti der Uentrale mogendheden. Overhandiging der nota's. BERLIJN, 12 Dec. De rijkskanselier heeft de vredesnota vanmiddag zelf aan de vertegen woordigers van Spanje, de Ver. Staten en Zwit serland overhandigd. Tegelijkertijd heeft Zimmermann, rijksmi nister van buitenlandsohe zaken, de vertegen woordigers van de andere onzijdige mogend heden ontvangen en hun een afschrift van de nota ter hand gesteld. De vredesvoorwaarden? NEW-YORK, 12 Dec. Volgens een telegram uit Washington aan de „Associated Press", heeft het Duitsche gezantschap uit Berlijn instructies ontvangen, die aanduiden, dat Duitschland het herstel van den status quo EVENREDIGE VERTEGENWOORDIGING Men schrijft ons: Nu, met het oog! op de plaats gehad heb bende behandeling der Grondwetsherziening, de kans vrij groot is, dat in 1918 verkiezingen zullen plaats hebben op den grondslag der Evenredige Vertegenwoordiging, is het van groot belang, dat de zeer weinige districten, die zich tot heden niet aansloten bij den Al- gemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigin- zulks alsnog doen. Duidelijk toch zal in d.en Bond aan de orde moeten komen de bespre king, fr. oe bij den geheel nieuwen stand van zaken zal moeten worden gewerkt. Door dien Bond zal allicht eene Gommiss.e worden in gesteld, om na te gaan, op welke wijze bij de invoering der Evenredige Vertegenwoor diging de politieke actie het eenvoudigst en doelmatigst, tevens op eene zooveel mogelijk allen bevredigende wijze zal kunnen worden gevoerd. Uiterst gewenscht is het echter dui delijk, dat de Bond dan ook omvatte gansch het katholiek kiezerscorps. Wü vernemen, dat reeds zeer spoedig het Bouds bestuur zich met de verschillende vra gen, die zich in de naaste toekomst gaan voor doen, zal onledig, houden, teneinde bijtijds de moedige voorstellen te kunnen doen, op dat mochten in 1918 verkiezingen op, den grondslag der Evenredige Vertegenwoordi ging plaats hebben, er aan voorafgegaan zij degelijke voorbereiding en kalme voorlich ting. Reeds nu kan met zekerheid gemeld, dat tijdig een eenvoudige, voor een ieder be vattelijke brochure zal worden uitgegeven, waarin de practische werking en uitvoering der bepalingen, regelende de Evenredige .Ver tegenwoordiging, duideljjk zullen worden uit eengezet. GEBREK AAN WAGGONS. Van het nijpend gebrek aan waggons heb ben niet alleen de kolenmijnen te lijden, maar ook een belangrijke en voor ons land nieuwe industrie, t. w. de nieuw aangebroken kalksteengroeven. Zoo is een onderneming, die sedert eenige maanden reeds bezig is kalk steenhoudenden grond te ontginnen, o.a. be noorden het station Schin op Geul bij Val kenburg, sedert de laatste drie weken ver stoken gebleven van de zending van ook maai' een §nkele waggon, noodig voor het afvoeren van die ppoductié. DE INGEZOUTEN REGEERINGS VARKENS. Naar aan de „A.v.p," wordt medegedeeld! heeft de regeering voor het inzouten van «enige duizenden overcomplete varkens geen is het verslag! van het Gemeente-Electricf teisbedrijf over 1915. De Balans en Winst ,en Verliesrekening sluit met 'n eaido-verlies van f 5666.31. Het aantal gebruikte K,W. is 147.909. Politiebond. Gisterennamiddag vergader de in Hotel Krasnapolsky te Amsterdam de afdeeling Noordholland van den Alg. Ned. Politiebond onder voorzitterschap van den heer J, J. A. de Koning, Commissaris van Politie, te Hilversum. Door den heer C. H. Kemper, Inspecteur van Politie te Heemstede werd eene lezing gehouden over het onderwerp „Huisvrede en zijne bescherming." SCHOTEN. Goedkoope cokes. Naar wij verne men komen er niet minder dan ruim 1300 personen in aanmerking voor goedkoope cokes ad. f 0.65. Ei' wordt dan ook druk gebruik van gemaakt. Eveneens worde er^veel cokes gehaald op bonnen tegen f 0.85 per H.L. Regeerings-zeep. Binnen een paar da gen wórdt alhier regeejTngs-zeep verwacht. Kolenbesparing. In navolging van hun Haarlemsche concur renten waren er Dinsdagavond in óns kwartier reeds enkele winkeliers, die om 8 uur het gaslicht doofden en een petroleumverlichting maakten. Zelfs zijn er winkeliers die met het oog op de naaste toekomst, zich een of meer petroleum lampen hebben aangeschaft. heeft voorgesteld, behoudens de f lichting van de onafhankelijke koninkrijken Polen en Lithauen. Oostenrjjksche persstemmen. WEENEN, 12 Dec. Het Korr. Bur. meldt: De bladen noemen het door het viervoudig ver bond tot den vijand gerichte vredesaanbod, een daad, welker beteekenis niet te boog kan wor den geschat, en den eeraten stelligen stap die de regeeerende staatslieden van het viervoudig verbond en van de Entente voor een .uiterst gewichtige beslissing stelt. De mogendheden van heb viervoudig verbond, die den oorlog niet hebben gewild, spreken het eerste woord ter verkrijging van een vrede, zon der haat- of wraakgevoelens. Zij doen dat zon der partij te trekken van hun schitterenden militairen toestand voor het verwerven van groote gebiedsuitbreiding. Zij wensahen een duurzamen, eervollen, in elk opzicht redelijken vrede. Een Duitsche persstem. KEULEN, 12 Dec. De „Köln. Volksztg," schrijft over het voorstel van de centrale mo gendheden tot vredesonderhandelingen: „Indien onze tegenstanders geneigd mochten wezen, in de vredesaanbieding te treden, dan zouden zij geen edelmoediger aanbieding kun nen verlangen dan deze, welke uitgaat van een verbond van nauw en trouw met elkaar ver eende mogendheden, welke mogendheden op alle fronten of overwonnen hebben, of den tegenstander geenerlei hoop hebben gelaten om hun. positie nog te verbeteren. Het zul in de geheele wereldgeschiedenis zeker wel niet zijn voorgekomen, dat een over winnende mogendheid die zich in een, mili tair, zóó schitterende positie bevond als thans met de centrale mogendheden 't geval is den overwonnen tegenstander, vóór zij, overgaat tot het volledig partij trekken van de overwin, ndng, zóó grootmoedige en edelmoedige yredes- aanbiedingen heeft gedaan." GEEN VREDESBEMIDDELING. FRANKFORT, 12 Dec. (Part.) Uit New- York wordt aan de „Frankfurter Zeitung" ge meld dat een offiodeuse nota tegenspreekt, dat de Vereenigde Staten onderhandelingen heb ben ingeleid ten gunste van bemiddeling tus- schen de oorlogvoerende mogendheden. Gerard heeft geen voorstellen medegebracht. Wilson zal niet handelen, zoolang nog een der oorlog voerende partijen aioh krachtig tegen het slui ten van vrede verzet. (Dit bericht bevestigt een desbetreiiende mededeeling uit Washington. Red.) UIT GRIEKENLAND. GENEVE, 18 Dec. (Part.) De „Secoio" ver neemt nit Salonika, dat de Griekaahe Regee ring tien lichtingen reservisten heeft opgeroe pen. De spoorwegen werden voor militaire doel einden gereserveerd. EEN SPOORWEGONGELUK IN ZWEDEN. KOPENHAGEN, 13 Deo. (Part.) Volgens beriohten uit Stockholm is de vorige week een Expres trein van Helsingfors naar Haparanda in botsing gekomen met een goederentrein bij het station Mausala. Vijf slaapwagens, een wagon van den expreetrein alsmede acht wagens heeft ze alle slagers düe er een zouterij op na houden, in de gelegenheid gesteld onder voldoende waarborgen varkensvleeech in jte zouten voor de komende dreigende tijden. INTERNATIONAAL PRIVAATRECHT. Gisteren kwam onder le.ding van den voor zitter, staatsraad mr. Tb- Heemskerk, de staatscommissie tot voorbereiding van de te nemen maatregelen ter bevordering der co dificatie van bet internationaal privaatrecht in het departement van "Buitenlaadgche Za ken bij-een. BOND VAN R. K. LEESZALEN EN BOEKERIJEN- Met de hooge goedkeuring vab Doorlucn- tig Episcopaat is opgericht de bond van R.-K. „Openbare Leeszalen en Boekerijen' in Neder land, bij welken bond alle R._E. Openbare lees zalen zijn aangesloten. De Bond, die zijn zetel heeft te s-Hertogen- bosch, stelt zich ten doel de oprichting en de algemeene en bijzondere belangen van R.-K. Openbare Leeszalen en Boekerijen te bevorderen, door het verleenen van steun en voorlichting aan bestaande en op te richten R"E- Leeszalen, het uitgeven van een orgaan, het oprichten van een bureau voor informatie en advies omtrent boeken en tijdschriften, het vormen van vakkundig lees zaal- en boekerijpersoneel, enz* Bij het oprichten van R.-K- Leeszalen kan men zich dus wenden tot het Secretariaat van den Bond om de gewenschte inlichtingen. Het informatie-bureau is voorloopig gevestigd te Zwolle. Adres: Dr. M. Schoengen. Door de Kerkelijke Overheid is den Bond als ;eestelijk adviseur toegevoegd" pastoor A. p. m. -weens, te 's-Hertogenbosch. DUURTE-TOESLAG. De Haagsche berichtgever van „D® Tel." verneemt dat over eenige dagen ten wetsont werp, tot het verleenen van duurtetoeslag aan rijkspersoneel over 1917 zal worden in gediend. De bedoeling moet zijn, m Aet algemeen den toeslag, te bepalen op I2 1 van het in komen, met een loongrens van hoogstens f 1800. Over het loopende laar bedroeg de toeslag 8 pCt., met een loongrens yan f 1200, die later tot f 1500 is uitgebrad. Er WOrdt echter ook thans een maximum-bedrag vast gesteld, waarboven de toeslag, niet mag gaan. Ook in den kindertoeslag worden eenige veranderingen gebracht. hofberichten. Met ingang van 1 Januari 1917 heeft H.M. de Koningin benoemd tot sous chef van Haar Militair Huis, haren adjudant m buitenge- wpnen dienst den gepensioneerden schout bij-nacht F. Bauduin. ONLUSTEN IN DJAMBL (Officieel). Bij het dppartem61lt van kolo niën is ontvangen het volgende bericht van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië: Nog een compagnie infanterie keert uit Djambi naar Java terug. HEEMSTEDE. Gemeen te-elcótricibeltebedrijf, Verschener PERSONALIA. Mej. W. E. Gundlaoh, alhier, slaagde voor het examen onderwijzeres stenografie (Neder- landach), gehouden in November te 's-óraven- hage, door den StenogTafenbond. Bij resolutie van den Minister van Finan ciën is benoemd tot tijdelijk accountant bfj den dienst der directe belastingen te Amsterdam, de heer P. A. Kreuiter, van hier.* JUBILEUM. Morgen jubileert de Coop. Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging „De Eendracht", Zij bestaat dan 12i/a jaar. Zij werd opgericht den 14 Juni 1904 met ongeveer 80 leden. Zij telt nu 2600 leden. Het eerste jaar wees haar omzet aan een bedrag van f 2801 en het laatste boekjaar de kapitale som van f 350.000. De „Eendracht" voerde vanaf ha re oprichting voor de bakkers den dagarbeid in. De groote bloei is voorzeker aan de goede leiding te danken, KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Gisterenavond vergaderde de Kamer ,van Koophandel en Fabrieken. Afwezig waren de boeren Dufour, Kremer, Geijl en Fikkert, allen mot kennisgeving. Onder de ingekomen stukken was o.m. een antwoord van het Hoofdbestuur der Poste rijen en Telegrafie, op, het verzoek van de Kamer om een derde telefoonlijn aan te bren gen van Haarlem naar Den Haag. Het lu ddc dat daartoe, in verband met de tijdsomstandigi- heden niet kan worden overgegaan. De heer Jan zen sprak, en de Kamer met hom, zijn leedwezen daarover uit. De toestand is werkelijk onhoudbaar. Het ge beurt dat men om 9 uur Den Haag opbelt en Met extra-tarief komt men al niet veel ver der ook. De heer Janzen meent dat er iets moet gedaan worden. De groot-handel vooral is er zeer mede gedupeerd. Het gaat niet aan om een heele stad uit te schakelen, als het ware. H De toestand werd vooral geweten aan de N. O. T- en de militaire gesprekken. Het bureau zal. efthter overwegjen wat er alsnog gedaan kan worden. Verder was er een kennisgeving dat 'de Regeering, bij maatregel van bestuur, ge be voegdheid der Kamer heeft uitgebreid, waar door zij belanghebbenden individueel bijstand kan verleenen. De secretaris heeft daarom trent met andere Kamers nader overleg ge pleegd. .Van de Ned. vereeniging voor Tentoonstel lingien was bericht ingekomen dat, wanneer een voldoend aantal goederen inkomen voor de jaarmarkt te Lyon, zij voor de verzending wil zorg dragen. Betreffende het request aan de regcering van de Khmer te Meppel voor de samenstel ling van een officieel handelsregister, werd eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren Fikkert, Janzen en Hoog, die deze zaak zal onderzoeken en nagaan wat de Ka mer zal doen: adhaesie betuigen of zelfsLan dig eeS. adres indienen. Opgemerkt werd dat do Kamer vroeger er zelf al op heeft aan gedrongen in 1896. Het bureau zal zien wat hot doen zal met betrekking fetf het wetsontwerp, op recht op registratie en zegel. Het zal zien of het een zelfstandig adies zal indienen, dan wel. adhaesie betuigen aan het adres van de Am- sterd. Bankiersvereeniging en Amsterdamsche Kamer van Koophandel. Bij de rondvraag vroeg de heer Hoog een dankbetuiging te zenden aan de directie der E. N. E. T. voor het aanbrengen der transpa rante halteborden. Aldus werd besloten. De heer Jan zen deelde namens de com- missie medie dat het archief in jjö beste orde was bevonden. Aan den secretaris word daar voor donk gebracht. DE STORMVLOED .VAN 14 januarl In de Memorie van Antwoord op 'de iW» ters taats begrooting lezen wij: Vooropstellende, dat de tijd nog niet geko men schijnt om omtrent die oorzaken van "di rampen, welke de genoemde stormvloed in de provincie Noordholiand heeft teweeg ge bracht, een 'definitief oordeel te yellen, nu hét onderzoek, hetwelk korten tijd na de de doorbraken zijnerzijds werd „getast nog niet is afgeloopen, meent de minister er noch tans op te moeten wijzen, dat de onderstelling, door verscheidene leden geuit, als zoude .ge brek aan zorg van die zijde van de Sia.cn van Noord-Holland wellicht mede oorzaak zijn gewéést van de bedoelde rampen, en de daarbij uitgesproken twijfel of het opper toezicht naar behooren werd uitgeoefend, naar hem wil voorkomen geen voldoende rekening houdt met do hooM-oorzaak dier rampen. Er wordt n.l. kennelijk voorbijgezien dat deze gelegen is in de inderdaad abnormale hooge waterstanden, die bepaaldelijk in het zuid westelijk gedeelte der Zuiderzee, belangrijk hooger zijn geweest, dan de hoogst bekende waterstanden uit vorige eeuwen. Er was overigens geene aanleiding voor de Regeering om de aandacht van h'et gewesfc* lijk bestuur op den slechten toestand van vei'» schillende waterkeeringen te vestigen aange zien althans in de laatste jaren aan het on derhoud "her dijken of> de vroeger vo'doen- de geachte hoogte geregeld werd vastgehou den en zich geen bijzondere omstandigheden hadden voorgedaan om in den toestand dier dijken ingrijpende veranderingen te brengen. Met (de meening, dat- de instelling van dijk- legers met het oog op stormvloeden geenerlei nut zou hebben, kan niet worden ingestem t; voor het overige behoort de beslissing om trent de voorzieningen, welke ter zake zijn te treffen, in de eerste plaats tot de taak der provinciale besturen. Het ligt in het voornemen van Ged. Staten van Noord-Holland te bevorderen, dat aan gaande de afmetingen, waarop de dijken in do toekomst onderhouden zullen moeten worden, voorschriften worden vastgelegd. Een wetsontwerp, welk eene regeling be oogt in den zin als in het Voorloopig Verslag aangegeven, heeft het Departement bereids verlaten. Een nieuwe regeling teil aanzien van.h t dijkbeheer in de provincie Noord-Holland is hoor Ged. Staten in voorbereiding r 11.,men. De opmerking, dat de zorg van de provin cie zich niet uitstrekt tot de rijksdijken, schijnt niet geheel juist. GEMEENTEZAKEN. Vergunning- De Ned. Raffinaderij van Petroleumpro- ducten zal geen gebruik maken van de ver leende vergunning om rails in den weg te leggen, maar zij vraagt om op die plaats twee buisleidingen te mogen leggen voor thet leegpompen van olietankschuiten. B. en W. stellen voor dat toe te staan. Onderwijspersoneel, B. en [W. stellen voor ter benoeming heti personeel aan de school voor M.U.L.O. no. 3. DAMMEN. Bij de voortzetting der competitie 6peelde D. O. S. tegen Haarlem. Ieder behaalde punten; 3 partijen worden arbitrair be slist. HOOG BEZOEK. Hedennamiddag had op het terrein voor de cavalerie-kazerne eene inspectie plaats door den Generaal-Majoor, Inspecteur der Bere den-Artillerie, over de verschillende voertui gen en rijwielen van de troepen-onderdeelea alhier in garnizoen. LIQUIDATIE. De firma Merens en Tieleman heeft hedeU hare crediteuren bijeengeroepen teneinde eén voorstel tot liquidatie der zaak te besprek n. R. K. POLITIEBEAMBTEN-VEREENIGIN „ST. MICHAEL." Men schrijft ons: Bovengenoemde vereeniging vergaderde Maandagavond, zooals gewoonlijk, om 7 en 10R nur in het Gebouw. der St. Jozefgezellen. De vergadering droeg een eenigszins bij zonder karakter, omdat de Geest-Adviseur- de WelEerw. heer Jacobs als zoodanig werd geïnstalleerd. Voor deze gelegenheid waren verschillende uitnoodigingen verzonden, o.a. aan de R. K. Raadsleden dezer gemeente, waarvan een aantal door hun tegenwoordigheid hlijiken Na opening door den voorzitter met den <!3hr. Groet, werd door hem een woord van welkom gesproken tot den Geest. Adviseur en de H. H. Raadseden, alsmede aan een tweetal nieuwe leden, daarbij de hoop uit sprekende dat zij trouwe en ijyerige leden der vereeniging zonden zijn. Hierna gaf hij een overzicht van de ver schillende werkzaamheden, welke waren ver richt en deelde o.a. mede, dat namens de ver eeniging een schrijven van rouwbeklag was Verzonden aan den heer Tenckinck, Adj. hoofd-inspecteur, wegens het overlijden zijner echtgenoote er de hoop bijvoegend^ dat ge noemde chef, kracht en sterkte van God moge ontvangen om dit leed te kunnen dra gen. De heer Klein, lid van den Raad verkrijgt nu het woord en spreekt den G. A. met eeni ge welgekozen woorden toe, voor de vereen! ging de hoop koesterend, dat ooik deze zijn beste krachten aan deze organisatie zal ge ven. Daarna gaf spr. een duidelijke uiteen zetting van wat de taak is eens Geestelijk Adviseurs en de beteekenis daarvan; besprak in verband daarmede wat de Kerk deed voor de afschaffing der slavernij, voor de betere arbeidsvoorwaarden en op welk standpunt zij staat tegenover de minderbedeelden. Met den wensoh dat de WelEerw. heer Ja cobs jarenlang moge arbeiden tot nperdere eer en glorie van God en tot heil van deze vereeniging, besloot spr. zijn toespraak. Hierna werd de G. A. geïnstalleerd. Deze, daarop het woord verkrijgend, felici teert de Politie-agenten met den moedigen daad; het oprichten van een confessioneel© vereeniging. .,Veel tegenwerking zult u ondervinden, in uw dagelijkscihen omgang met z.g. neutra len, doch hoe zij ook mogen tegenwerken, schelden of schimpen, het is en blijft uw recht, u te organiseeren, volgens nw begin sel. Spreker toonde zich verblijd door zijn be noeming door Z. D. temeer daar hij dé omstandigheden kende, onder welke dezö vereeniging is opgericht. Dit bewijs van moed, meende hem te moe ten aanmoedigen om zijn krachten te geven voor deze organisatie. Ook weerlegde de Eerw. spreker het veel verspreide praatje, dat „hoe dommer mensoh, hoe heter katholiek," tegen welken leugen spr. inbracht, dat, hoe beter men is onder richt inzake geloofs- en zedeleer, hoe bete® stiijder voor verbetering, en hoe beter ver dediger tegen dergel ijken laster. Tenslotte dankte spreker den heer Klein voor ziin vriendelijke woorden en zeide zijn beste wenscben voor het welzijn van St. Mi chael te gebruiken. De voorzitter dankt beide sprekers, alsme de den heer Knape, die veel deed voor dé oprichting dezer vereeniging. Een bestuursvoorstel om Mr. JB. Bonian# tot Eere-Voorzitter te benoemen, werd met algem. stemmen goedgekeurd. Deze zeide de benoeming gaarne te aan vaarden, releveerde hetgeen voor de politie was gedaan en hoe hij, trots zijn werken vooi® V. Z. O. S., door verschillende harer leden in de Politiebode op een beleedigende wijze was behandeld. om onbelemmerd en met gelijke rechten, als atte BtaTAia quo voldoend** ruimte kunnen vinden in de be an to bcüum ctoo&tarui van voor den oorlog) staan-Oo abattoirs Woub land. Dientengevolge <laA men onx 12 \x\ir pas ver-b-La-aaiig] k_rijgt. van belangstellingen gaven voor deze iongO organisatie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2