nieuwe min. couRm EEN VERHEVENER WEG. buitenland BE OORLOIS KAARS-, CARBID, en OLIELAMPEN vanai 63 ct. H. J. v. d. MEER, Schagchelstraat 7-9 bij de Anegang BINNENLAND FEUILLETON Woensdag 13 December. - Tweede Blad HET ROEMEENSCHE AVONTUUR, GROOTE PARTIJ JASBESCHERMERS 69 ct. ¥ËRSPBESD£ BERICHTEN eusland. Berichten in drie regels. Hu Boekarest gevallen is, mag worden gezegd, dat Roemenië het vierde kleine land is, dat in -dezen oorlog werd onderworpen, ondanks het bondgenootschap van machtige bondgcnooten. Voor Roemenië is dit, om de beweegre denen waarom het ten oorlog trok, een wa re tragedie. Van het begin van den oorlog af is het aangespoord om in te grijpen. Gou den bergen werden het beloofd, en het had er wel ooren naar op avontuur uit te gaan. Alleen het wilde zekerheid hebben, en toen het de kans schoon zag en meende, dat zijn deelnemen aan den et rijd de schaal &Ls van zelf zou doen overhellen ten voordeele der Entente, en ten voordeele ook van zijn eigen roof-politiek, toen, na veel gedraai en tweeiedig spel, schaarde het zich aan de zijde der Entente. Niemand, die daarin iets eervols heeft gezien. Maar het was of enkel door de Roemeensche beslissing, de doods klok reeds luidde over Midden-tEuropa. Het- Was of de algemeene beslissing er nu eene van enkele dagen en weken zoude zijn. De stap was koel berekend en voorbereid, en de toestand der Centralen op het westelijk front werd zoo gevaarlijk geacht voor de Centralen, dat men meende, dat de nieuwe inzet onmogelijk zou kunnen falen. Roemenië heeft zich deerlijk misrekend. Is het te wijten geweest aan eene voor voor dezen oorlog niet-,toereikende voorbe reiding? Mangelde het voor dit tot dan neu traal gebleven land aan de onvoldoende voor bereiding, waartegen de oud-minister Colijn nog dezer dagen, zoo ernstig heeft gewaar schuwd? Mangelde het aan hulp, die oor spronkelijk was toegezegd, maar niet vol doende kwam? ,We zullen er ons nu niet in verdiepen, maar vast staat, dat het Roe meensche avontuur tot nu een verloop heeft gehad, dat men in geen geval heeft kunnen of willen vermoeden toen het avontuur werd 'aangegaan. Het Roemeensche avontuur was nog onsympathieker, dan het ingTijpen van Italië. Maar de zaak van Roemenië kan ook ten voorbeeld strekken om te weten waar- toe een oorlogsdrijven als dat van een Tako Jonescu, Diamand! en anderen leiden kan. Het aangaan van het Roemeensche avon- i tuur moest de doodsklok beteekenen over 1 de positie van de centrale mogendheden. In militair opzicht, maar ook economisch, I omdat een aanzienlijke bron van levens- middelen voor Duitschland en Oostenrijk zou worden afgesneden. Van hoeveel beteekenis j het huidige verlooj) van het Roemeensch ;avontuur voor den economischen toestand van Duitschland is, kan blijken uit wat i «Politicus" schreef in het November-,nummer 1 van „Fortnightly Review", de hypothese be handelend, dat de Roemeensche inzet niet ^TJuitschland hoopt," zoo zegt de schrij ver „brood, vleesch en andere voedings middelen uit Roemenië te trekken. De Roe meensche grondstoffen en binnenlandsche producten souden door Duitschland „als ge woonlijk" worden betrokken, en het volk zou, aldus de schrijver, „bij honderddui zenden hongerlijden, terwijl dagelijks ieder Van de 70 millioen Duitschers een half pond Roemeensch meel zou kunnen bekomen. Roe menië verbruikt ongeveer 61/» millioen ton graan in het binnenland en voert onge veer 3Va millioen ton uit. Als de Roeme- niërs op half rantsoen zouden worden ge zet dan zouden zij ongeveer drie millioen ton gebruiken, zoodat de Duitschers 7 mil lioen zouden overhouden, afgezien nog van den voorraad, welk© van vroeger jaren over is. Bovendien zouden tie Duitschers in de mogelijkheid worden gesteld tie graanpro- iductie door eigen techniek te verdubbelen. Engelands blokkade zou tiaardoor in haar uitwerking vernietigd zijn. Duitschland zou bovendien verkrijgen vleesch, wol, paarden, petroleum, welker opbrengst nqg aanzienlijk kan worden opgevoerd. „Strategisch," zoo gaat de schrijver voort, „is Roemenië voor tie Centralen vóór alles van belang, daar zij voor den weg Berlijn Constantinopel niet alleen de verbinding over BelgradoNischSofia zouden hebben, maar drie routes zouden bezitten, afgezien van den D.onau, vanwaar een kanaal naar de Elbe voert, zoodat tie Zwarte Zee in handen 4U09 zou zijn van Duitschland en Oostenrijk. De centrale mogendheden zouden tian in plaats van de lange Roemeensche slechts de Bessara bische grens tegenover Rusland bezet behoe ven te houden, en zouden Odessa, Nikolajew. Ciherson in Rusland bedreigen. Rusland zou Odessa moeten dekken, en misschien Arme nië en tevens het doel, de onderwerping van Turkije, moeten opgeven. Wankelmoe dige neutralen als Griekenland, zouden door den loop van zaken worden beïnvloed en het prestige der verbondenen, als beschermers •der zwakken zou ©r onder lijden." Roemenië is nog niet geheel en al in han den der centrale mogendheden', maar prac- tisch is toch reeds heel wat van wat in „Fortnightly Review" werd verondersteld, bereikt. Het Roemeensche avontuur echjjnt ten voordeele der centrale mogendheden te zijn verloopen. Tenminste het omgekeerde van wat Roemenië hoopte en met zekerheid ver wachtte, is tot nu .toe verkregen. Duitsch land eii Oostenrijk werden steeds m-er een ingesloten vesting, totdat tie Roemeniérs hen gelegenheid gaven tot een offensief, dat niet alleen een stimulans is geworden voor de be volking der Centralen, maar ook de econo mische lasten helpt lichter maken. Wat waar en onwaar is. Ala een voorbeeld van legende-vorming ia het volgende allicht niet zonder beuang. Men heeft, ook in Engeland, van de invoering van den burgerlijken dienstplicht in Duitschland gezegd, dat het misschien de meest grootsche gebeurtenis in den oorlog is. Prof. G. Baldwin Brown, hoogleeraar in de schoone kunsten aan de universiteit van Edinburg en lid van de Schotscbe Academie, stelt daar in de „Times" zijn meening tegenover. Nog grootscher vindt hij „de invoering van den militairen dienst plicht in Engeland nemine contradicente" (zen der dat iemand er zich tegen verzette.) Als men nu denkt aan de geweldige moeite, die het heeft gekost om het Engelsohe volk met dien „Pruisisch" gescholden maatregel te verzoenen; aan het georganiseerde verzet van de arbeiders, die in groote bedrijven met werk staking hebben gedreigd; aan den tegenstand in het Parlement; aan het uittreden van Sir John Simon uit het kabinet, bij, een der voornaamste leden daarvan; aan de vereeni- gingen die er zijn gesticht, om zich tegen de in voering van den dienstplicht te verzetten; aan de dienstwój'gerings actio, als men aan dit alles denkt uit een verleden, dat nog slechts maanden achter ons ligt, dan staat men ver steld over dat „nemine oontradicente." Heel wat anders is het natuurlijk of het niet een grootsch ding voor Engeland is, om als land, bij den aanvang van den oorlog, zonder dienstplicht, in twee jaren tijds een leger van mülioenen op de been to brengen. Dat is het ongetwijfeld, en ook in Duitschland spreekt men, bijvoorbeeld onder officieren, daarover onverholen zijn bewondering uit. De politieke crisis in Frankrijk. De oriais in Frankrijk, ontstaan door den wenach om zoowel het ministerie als het op perbevel te hervormen, houdt de Fransche pers, naar uit Genève wordt vernomen, nog ijverig bezig; de bladen spreken alle misnoegd over de tekortkomingen en gebreken van het regeerin gasteis©]. Tevens is echter een streven merkbaar, om ook bet eigen geweten te onder zoeken. Vele bladen stellen de vraag, of bet optimistische geloof in een wiskunstige zeker heid van de overwinning wel in overeenstem ming is met de werkelijke ontwikkeling van bet krijgsbedrijf. Zoo schrijft de „Temps" dat men veel te veel over de overwinning heeft gespro ken, vóórdat men die in de hand had. Geen munitiearbeid op Zondag. De commissie van onderzoek naar den ge zondheidstoestand der arbeiders in de munitie- nijverheid heeft na nauwkeurig onderzoek der resultaten van lange arbeidsdagen en van bet wegvallen van den wekelijkschen rustdag, do regeering geraden, om voortaan den arbeid in de munitienijverheid op Zondag te verbieden. Het oordeel der commissie luidt, dat bij een werkweek van zeven dagen, dus zender rust dag, evenveel gedaan werdt als in een week van zes dagen met een rustdag. In al de districten langs de noord-oostkust is daarom de arbeid op Zondag reeds afge schaft. Bijna 20 malioen oorlogsslachtoffers in 2 jaar. Do „Haagsche Pest" bevat een becijfering over de verliezen aan menschen!evens in dezen oorlog. De cijfers zijn ontleend aan de bereke ning, opgemaakt door het wetenschappelijke en neutrale „Genootschap voor Oorlogsstudie" te Kopenhagen. „Bij het verzamelen dezer cijfers", zegt het Haagsche blad, „had men natuurlijk te kampen mot de omstandigheid, dat alle oorlogvoerenden pogen hun aetueele verliezen te verbloemen of geheim te houden; zelfs Engeland hield in Ja nuari 1916 op, cfficieele opgaven te verstrek ken. Nochtans is men er in geslaagd op onpar tijdige en wetenschappelijke wijze globale be cijferingen te maken, die onmogelijk veel met de werkelijkheid kunnen verschillen. Zoo wer den bijv. de Duitsche verliealijeten zorgvuldig bestudeerd, ook op het punt van herhalingen en weglatingen: voor Rusland nam men de ge gevens van het Roode Kruis en de Zemstwoe; voor Oostenrijk en Italië de beeohikbare gege vens omtrent offioieren. De perioden, waar voor men in de verschillende landen cijferma teriaal kreeg, verschilden wel in lengte, doch werden «Re herleid tot een tweejarig tijdvak, waarbij rekening weid gehouden met speciale invloeden, die de intensiteit der gevechten deden schommelen. Door toepassing van der gelijke methoden, door oollationeeren en oom- penseeren, kreeg het Genootschap het stel cij fers voor de eerste twee jaren van dien oorlog, dat dn de volgende tabel wordt gereprodu ceerd." België Bulgarije Duitschland Engeland Frankrijk Italië O.-Hongarije Rusland Servië Turkije Dood 50.000 25.000 885.500 205.000 885.000 105.000 718.000 1.498.000 110.000 150.000 Gewond Invalide 110.000 83.000 60.000 8.116.300 512.000 8.115.000 034.000 245.000 73.500 1.777.000 683.000 8.820.000 1.146.000 140.000 42.000 850.000 105.000 18.000 684.900 184.000 Totaal 2 jaren 4.631.600 11.245.30 8.878.700 Dit is tezamen 19.250.500 slachtoffers. Wan neer men nu aanneemt, dat in de maanden, verloopen sedert 1 Aug. 1916, het aantal dooden en gewonden per dag ongeveer gelijk is ge weest aan het gemiddelde, werdt dan, tot 1 Januari a.s.,^het aantal dooden ruim vijf en een half millioen, het aantal gewonden dertien en een_ half millioen, het aantal verminkten ruim vier millioen. Alzoo een totaal van ruim 23.000.000 menschenlevens, d'ie in dezen gruw- zamen oorlog vernietigd of verminkt worden 1 Do oorlog maakt vindingrijk. Om aan het gebrek aan vetten tegemoet te komen is men in Duitscbland de vraag gaan overwegen, of niet uit allerlei tot heden onbe smette stoffen vet gewonnen zou kunnen wor den en inderdaad is men erin geslaagd verschil lende wegen daarvoor te vinden. Reeds is men bezig de ontkieming van het graan daarvoor in toepassing te brengen en thans weder bevat de „Frankfurter Zeitung" een artikel omtrent een nieuw methode van vetwinniag, welke reeds de intendance van het 18-de legercorps bezig is toe te paseen, alsmede enkele gemeentebesturen. De methode bestaat daarin: dat beenderen ge malen worden en daardoor door koking uit de verkregen massa de vetten worden uitgetrok ken. Een Noord-Duitsehe conservenfabriek be reidt) thans reeds door dagelijksehe verwerking van 600 centenaars versche beenderen 100 cen tenaars verach vet, 16 oentenaars vleesdiox- tract en 800 ctr. veevoeder van 46 proteine- gehalto. Op deze wijze verkrijgt zij dus eene maand al ijksche opbrengst van 150.000 K.G. vee voeder. Volgens de deskundigen komen in Duitschland 12 dergelijke fabrieken voer, die het. noodige materiaal voor hunne werkzaam heid kunnen vinden, zoodat daardoor jaarlijks ruim 21 millioen K.G. vet verkregen zullen worden. Het slot Boleech in Roemenië. Er is een tijd geweest, dat het Roemeensche luat-alot Belesoh in literaire en politieke Euro- peeache kringen veel werd genoemd. Het wae teen een nieuw paleis, gelegen in het Roe- meensoh-Hongaarscho grensgebergte, niet ver van het oude klooster Sinaia aan den oever van de Fralrova. Uit dit sagen gebied kwamen do liederen en poëtische vertellingen van Carmen Sylva en reizigers, die Beleech bezocht hadden, wisten te verhalen van de voorname, vredige rust, die in het verre Karpathenslot heerschten. Na den dood van het koningspaar deden de nieuwe heersehers hun intocht in het slot, dat toen het middenpunt van allerlei politieke in trigues werd. Koning Ferdinand beraadslaagde er met zijn minister Bratianu en de verschillende vreemde gezanten. En toen eindelijk is de oorlog gekomen Een Doema-incident gevolgd door 'n duel? Men herinnert zich, dat kort geleden het con servatieve Doema-lid Markof een hevig inci dent uitlokte door den voorzitter, Rodzjanko, uit te schelden voor „onbeschaamde vlegel". Rcdzjanko verliet onmiddellijk de zaal, en Mar kof werd, onder het reglement van orde, voor eenigea tijd van bijwoning der vergaderingen uitgesloten. Misschien, dat er nu nog een duel zal plaats hebben tusschen den Deema-voorzitter en zijn beleediger. Rodzjanko is oud-garde-officier en als zijn getuigon heeft hij aangewezen den generaal- majoor van de cavalerie Basjkof en den officier Pantchuled&efDezen hebben uit te maken, of Rodzjanko zal moeten vechten. De verschillende Partijen in de Doeiua Lebben Markof formeel in den ban gedaan en de loden weigeren bem de hand te geven. Ook hebben zij besloten, dat Markcf niet in aanmerking komt om hem sttis- faotie te geven of te vragen. Van dat besluit is mededeeling gedaan aan Rodzjanko en zijn se cond anten. Die kennisgeving werd aan Rodz janko overgebracht door de partijleiders Kap- niat en Sjoelgin. Onder de eersten, die Rodz janko bezochten, nadat de pijnlijke scène in de Doema was voorgevallen, waren de minister president Trepof en de minister van onderwijs. Ook heeft Rodzjanko tal van telegrammen ian sympathiebetuiging gekregen. Daaronder wa ren ear van het gemeentebestuur van St. Peters burg, het gemeentebestuur te Moskou en het hoofdbestuur van het Roode Krol». ITALIË» Na 'n halve eeuw gevangenschap. De Koning van Italië heeft gratie gegeven aan den bandiet Liugi Desimoni die 60 jaren lang in de gevangenis ia opgesloten geweest ais straf voor vele moorden. De gevangenen is nog en levenlustig. Hij is buitengewoon ver baasd over de wonderen van de nieuwe eeuw, bijv. over de automobielen, die in het bijzon der de aandacht trokken van den vieven ban diet. Desimoni heeft zich gevestigd in zijn ge boortedorp in Galabrië, waar hij hartelijk is verwelkomd. Aldus vertelt de „Daily Chronicle." Volgens bericht uit Zuid-Amerika., is door den jongsten regenval het vooruitzicht van den oogst in Argentinië veel verbeterd. De arbeiderspartij in Engeland heeft de 2 voorstellen om George te steunen met slechts 5 of 6 stemmen meordorheid- aangenomen. Met Fort Pitt, waar een Engelsche muni tiefabriek in de lucht vloog, werd een plaats van dien naam, in Britsoh N.-Amerika bedoeld. Do Koning van Engeland heeft mevrouw Steyn telegrafisch zijn deelneming met den dood van president Steyn betuigd. De Duitsche oorlogsvoedingsdienst heeft de bevolking verzccht, wegens gebrek aan vet voor eiken kerstboom maar 1 kaars te gebruiken In Duitschland is een rijks-oorlogsmaat- g-ohappij fcevormd om de greote steden van wild en gevogelte te voorzien. Wegens de sokaarsehte aan steenkolen in Frankrijk en Italië, wordt 't plan overwogen Engelsche kolen naar beide landen te zenden. In den ouderdom van 73 jaar is dezer dagen te Parijs overleden de bekende economist Paul Leroy-Beaulieu. Te Parijs is de filosoof Théodule Ribot, lid van de Académie des sciences morales et pelitiques, overleden. De bekende Belgische Dominicaan, pater Rutten, die tot nu in Engeland verbleef, keert op verzoek van kard. Mereier naar België terug. De fabriek van „Quaker Oats Oy." (de be kende havermoutfabriek) te Peterboro (Ontarda in Canada) is afgebrand. Schade 1% mill, doll De Beiersche kamerheer, luiti-gien. Ven Heillingrath, commandant van een divisie ca valerie, is tot minister van Oorlog benoemd. Met Lloyd George gaat. het beter. Zijn ge neesheer bevoelt hom toch aan om een of twee dagen zijn kamer te houden. Binnenkort zullen bij kon. besl. de onge huwde Belgen van 30 tot 40 jaar en de gehuw den van 18 tot 30 jaar onder de wapen komen. MAXIMUM TURFPRIJZEN. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handol, heeft, in afwijking van het ter zake bepaalde, goedgovonden te bepalen, dat de maximum turfprijzen in den kleinhandel in de gemeente Groningen, als volgt zullen worden vastgesteld 1. Baggelaar: le soort 0.70, 2e soort 0.60 en 3e soort 0.55 per 100 stuks. 2. Greinmank blauwo turf: le soort 0.80, 2e 0.76, 3e soort 0.70, per 100 stuks. Dikke zwarte turf 1.25 per 100 stuks. ZOMERTIJD. Door het hoofdbestuur van de Gron. Mij. van Landbouw en Nijverheid is aan den Minister van Landbouw een adres verzonden, waarin de nadeden verbonden, aan de zomertijdregeling, voor den landbouw naar voren worden gebracht. De nadeelen zijn inderdaad zeer groot, aldus wordt gezegd in het adres, doordat in het zo merhalfjaar, wanneer de meeste en tevens de belangrijkste werkzaamheden moeten worden verricht, telkens een kostbaar uur van den dag verloren gaat. Met verschillende zeer belangi- rijke werkzaamheden als het wieden van gewas sen en het inhalen van den oogst kan niet oor der werden begonnen voor van deze de dauw die er zich iederen morgen op bevindt verdampt is-. In een groot deel der provincie werd door de arbeiders er niet in toegestemd de tijden voor het begin en hot einde van den werkdag een uur te verschuiven. Het gevolg hiervan was: 1. dat het werkvolk, dat zich met het naar bed gaan als altijd bleef regelen naar zonsonder gang, een uur minder slaap kreeg, hetwelk een nadeeligon invloed had op hun prestatie-vermo gen des anderen daags; 2. dat de landbouwers juist van dat gedeelte van den dag, waarin de tijd het kostbaarst is en dat des zomers in den regel niet meer dan 8 uur bedraagt, een uur moesten missen, hetgeen de sohaarschte van het werkvolk in aanmerking genomen en tevens, met het oog op het wankele weer in one klimaat een enorme sohade betee- kent, wat in die gedeelten dezer provincie waar de werktijden een uur versohoven werden ook vele bezwaren bleek mede te brengen dat het geheele landbouwbedrijf n.l. ten nauwste samenhangt met vele andere bedrijven, die wel de zomertijdregeling hadden aangeno men; dat deze verschuiving verder een zeer storen- den invloed had op het gezinsleven, vooral bij den arbeidersstand, daar de schooltijden naar den wettelijken tijd bleven geregeld, zoodat vele kinderen in het middaguur aan hun lot bleven overgelaten; daar de ouders eerst thuis kwamen, als de school des middags reeds weer was begonnen dat het in deze streken tevens onmogelijk was, de consumptiemelk voor de naburige groote plaateen, waar het geheele leven naar den vervroegden tijd werd ingericht des mor gens tijdig te leveren dat tegenover al deze bzwaren geen enkel voordeel staat voor het platte land; dat naar de meening van het hoofdbestuur voor de steden hetzelfde resultaat zou kunnen worden bereikt door de verschillende schooi en kantooruren een uur te vervroegen en dit te vens te doen met de sluitingsuren van winkels hctels, café's, publieke vermakelijkheden, enz redenen waarom het hoofdbestuur Zijne Ex cellentie .verzoekt de genomen proef met dc zomertijdregeling niet te herhalen. HARDSTEEN uit belgie. D© Boud van S'eenhouwerspatroonsvereeni gingen heeft in een adres aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel er dc aandaoht op gevest gd, dat sinds begin Se tember van. dit jaar nagenoeg geen hard steen meer wórdt ingevoerd uit België, on dat hierdoor groote stagnatie wordt veroor zaakt in de bouwbedrijven en verschillende werkgevers door gebrek aan materiaal ge noodzaakt zijn geworden hun werklieden te ontslaan. Indien deze toestand nog ©enige weken aanhoudt, zal niet alleen in het steenhou* wersbedrijf de werkloosheid algemeen wor den, doch zullen ook de aanverwante bedrij ven hiervan do nadeelige gevolgen onder vinden. De Bond verzocht, daarom het daarheen té willen leiden, dat de geregelde invoer van hardsteen weder verzekerd wordt, temeer daar de aanwezige voorraad aan de Belgi sche groeven groot is en men ook daar niets liever wil dan een geregelde aflevering. GEEN GEHEIME v ..ENKOMSTEN! In verschillende Duitsche bladen word? overgenomen een bericht van de New-Yor* ker „Financial Oonicle" volgens hetwelk tus schen Nederland en Ei.geland een geheim ver drag gesloten zou zijn voor de lever ng van voedingmiddelen aan Engeland. Voor de Duitsche bladen, die bet oerieht te goeder trouw hebben overgenomen, wil len we wel even vertellen hoe dit praatje waarschijnlijk in de wereld gekomen is. M n weet dat tal van. artikelen de vroeger na-ar Engeland werden uitgevoerd, thans hun weg vonden naar Duitschland. Dat verdroot En geland en het verlangde van de landbouwers, industrieelen en handelaren, dat de uitvoer naar Engeland op ongeveer het vroegere ni veau zou worden gebracht. In de particulie. e vereenigingen van den landbouw, handel cn de industrie is men aan dit verlangen te gemoet gekomen. Het nadeelige verschil tus schen den Engelschen marktprijs en den Du't- schen marktprijs wordt gedeeltelijk godra gen door Engeland en gedeeltelijk door onze particuliere vereenigingen. Ziedaar alles. Wat de betaling in schat kistbiljetten betreft, daarop zal men in Duitschland ze Ker niets aan te merken heb ben, want op dit oogenblik is men juis: ge reedgekomen met een overeenkomst volgens welke dit land, via een bankiersconsorium, tot een bedrag van circa 40 millioen guldon pp dezelfde wijze de voedingsmiddelen die het ontvangt met zijn kred'etpapier dekt. Brand. Te Tilburg is een pakhuis en magazijn met een groote partij stroo en hul zen van de stroohulzenfabriek der firma Ver- bent, in de Stedekestraat te Tilburg, geheel afgebrand. Fabriek en kantoor bleven be houden. Verzekering dekt de schade; die vrij groot ie. Smokkelaars gedood. In do buurt van BI adel (N.-B.) zijn twee Belgische smokke laars, welke brieven naar België trachtten, over te brengen, door de Duitsche grens wacht doodgeschoten. Een onderscheiding. Aan den heer G. Keijzer te Sclieveningen werd namens het be stuur der Noord- en Znid-Hollandsche Red ding-Maatschappij de zilveren medaille de» Maatschappij uitgereikt- Deze onderscliei- FELICIA CURTIS. ,45) „Zullen wij de zaken reads voor de lunoh iregelen?" vroeg de Squire bij het ontbijt aan ■den notaris, hij hoopte, dat Enid de bevoor- !ï©e*ite zou zijn? Enid was de geliefkoosde docMer van den Squire en volgens hem het beste opgevoed van de twee. „Indien u het goed vindt, zullen wij' de samenkomst op elf uur bepalen Mr. Brent? 'Ik wil de papieren nog eens doorzien, Toor- dat ik ze aan de familie voorlees." „Best oude jongen, besteed den tijd zooals het je goeddunkt." „Nu meisjes, jelui hebt gehoord hetgeen :Mr. Thompson gezegd heeft. Zorgt, dat jelui beiden om elf uur precies in de bibliotheek present zijt." „Ik denk, zeide Enid lachend, dat je voor deze gelegenheid wel op tijd zult zijp, Vic." Mr. Thompson zag Victoria onderzoekend ïtan, toen zij de bibliotheek, klokke elf uur binnentrad. Zij gedroeg zich waardig, hare houding was voornaam. Hij vond, dat zij »r goed uitzag in haar wit serge kleedt dat met den grootsten eenvoud was gemaakt, maar van den besten snit. Hij h eld van haar open Oog, dat ernstig rond zag. Hij begon de papieren te rangschikken. De dames Ada en Oornelia waren uiige- noodigd do plechtigheid bij te wonen. De Squire, gevolgd door Ralph Merlon, traden het vertrek binnen. De voorlezing, begon: De twee meisjes ontvingen ieder oen groot stuk land met het nood go geld om dit te onderhouden. Plotseling hoorde Victoria, duidelijk en met nadruk door den rechtsgeleerde hét volgen de voorlezen „Aan mijne nicht Victoria, dochter van enz., fi© reet kunnen wij zeker achterwege laten, niet waar Mr. Brent, deze clausule is overbodig? Dank u maar de an dere ia van meer waaide, en de rechtsge leerde ging voort Altijd, wanneer do ge noemde Victoria in het Protestantsche Ge loof volhardt, zooals dit jn do Engelsche Kerk bij de wet is vastgesteld. Mocht mij ne nicht tot het Roomscho Geloof overgaan zal ik nog verdei- lezen, Mr. Brent? Ik wil de dames niet nopdèloos onaangenaam heden zeggen. Niet nu, dankje Thompson. Wij kunnen verder het testament met uen Mr. Mertan doorzien." Do rechtsgeleerde nam de bladen samen ein wendde zich tot Victoria. ik u mijne gelukwenschen aanbie den, miss, Brent, met de u toebedeelde •erfenis, dit is eene schoone nalatenschap, lieve jou ge dame." Do oogon die hem aanzagen, bleven vast ep hem gevestigd. „Zoudt gij zoo vriendelijk wil'en zijn, Sir, mij dezen laatsten vo'z n nog eens duide lijk voor to lezen, oa mij dc ware bedoe- lrng^Vjan mijn oom's wil duidelijk te ma ken," vroeg zij met de grootste kalmte, zoo - dat Ralph Merton, haar verwonderend aan zag. „Zeker, lieve jong® dame. Dit wil zeg- g°n, dat alles wat 'm deze lijst wordt opge noemd, u toebehoort. De clausule is alleen gemaakt, .indien u Roomsch Katholiek zoudt willen worden." „Goddank, is er nog nooit eene Roomsche onder do Brents geweest, riep de squire met ophef uit. „En, indien ik nu eens Roomsch Katho liek werd," vroeg het meisje, op den- zelf den kalmen toon „Dan 'gaat het geheele legaat aan Mr. Ralph Merton." „Die roods meer dan genoeg bezit, .viel Ralph Merton hem in de redo. Er "heenschte een oögienblik stilte. Enid had een mooi legaatje gekregen, maar was toch 6en beetje jaloersch op tilo bezitster van het geheele eigendom, zij keek hare zuster nieuwsgierig aan. de oude nichten^ maakten gebruik van hare reukfleschjes. B.' was iets gespannens in de atmosfeer. Ten laatste keerde Victoria zich met een yrien- delijk gelaat naar haar oom en zcido „Ik vrees, beste Oom Ralph, dat u ge dwongen zult woidcn nog meer zorgen op uw schouders te laden, en zich tot haar vader wendende, zoido zij: „Ik moot u een groot verdriet doen, maar ik bon voor mij zelf reeds Kathol.ek, want ik ban overtuigd, dat dit het eenige ware geloof is." De squire werd doodsbleek. Ralph Merton trad haastig op haar toe. „Mijn lief kind, wat zeg je daar? Hoe ben je er toe gokomen dit te zeggen? "Wat op aaide „Ik verzoek je op zij te gaan Ralph. Ik ben je vader, Victoria. Voor hel. eerst sprak do squire kalm en waardig, Ik h< b het recht eene verklaring van jO te eisclion. Antwoord mij rechtstreeks op mijne vraag, maar bedenk je goed, vóór dat ja spreekt, want je toekomst hangt er van af. Heb ik je goed verstaan, dat niettegenstaande de uitstekende protestantschc opleiding die je ge,noot, je in spijt van dat alles, je een stap hebt durven wagon, om in de Katholieke Kerk te worden opgenomen, dat Ja een Paap- sche hebt durven worden 1" „Hetgeen u zegt is niet geheel juist, va der, want ik heb nog geen stap gedaan om in de Katholiek» Kérk te worden opgeno men. Ik heb gewacht totdat ik het eerst aan u had medegedeeld; maar nu hoop ik spoedig hiertoe over te gaan." „Victoria! Victorial Mijn lief kind," steun de nicht Ada. „Dc vraag je geen uitleg, zeide de squire op den meest bedaarden toon en met eene zelf beheer sc hing, die men van hem nï t k. n« de, waarlijk, er bestaat geen twijfel, je bent in handen gevallen van de kruipende pr es ters, die achteraf van je aanstaande erfenis van je oom vernomen hadden, en geld dat moeten zij hebben, zij zijn zoo gierig a's de duivel en. „Ik heb nog nooit met een priester ge sproken vader „Spreek mij niet tegen, zelde de squire, wiens geduld op de proef werd gesteld. Wil je mij beloven, dit dwaze denkbeeld op to geven en een gehoorzame dochter te zijn, zooals je tot nu toe geweest bent? Of w 1 je dat ik je de deur wijs hetgeen ik zek r doen zal ais je in ij weerstaatl" „O Georgel George 1" riepen de beide nich ten tegelijk. De squire draaide zich woedend om. „Al3 jelui oogon in jelui domme ho fd had den gehad, dan zouden jelui ontdekt hebben wat er gaande was." Hij verloor alio zelf- beheorsching. {Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5